BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Portugal. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk, Bulgarije. Griekenland., Rusland. Amerika. BINNENLAND. rige nalatenschap gij hun hebt vermaakt. Gij zijt een der machtigste vorsten der wereld. Ik ben slechts een atoom onder eene menigte van millioenen wezens, aan mij gelijk, wier lot in uwe handen is. Maar mijn geweten, mijn recht en mijn plicht als Russische vrouw dwingen mij te zeggen wat ik op het hart had en nu heb ik gezegd." Maria Tsehbrikova, die volstrekt niet tot de nihilisten in betrekking staat en dan ook 't liefst hervormd wil zien met en door den czar, schreef haar brief te Parijs en ging hem zelve naar Rusland brengen. Daar wachtte zij moedig het gevolg van haar schrijven af. De „koning uit het sprookje" zou haar bij zich hebben laten ontbieden, maar de regeering van den czar der werkelijheid liet haar in hechtenis nemen en opsluiten. Maar haar woord is gehoord en zal, al smoort men het misschien in Rusland waar haar brief in verscheidene exemplaren werd verspreid weerklinken over de ge- heele wereld. Maria Tsehbrikova haar naam staat haar beroemdheid een weinig in den weg heeft een daad van moed en groote vaderlandsliefde verricht. Meer en meer nemen in Engeland de be denkelijke verschijnselen toe, die eene aan staande algemeene werkstaking onder de arbeiders in de kolenmijnen waarschijnlijk maken. De jongste pogingen tot eene schik king tusschen eigenaars en arbeiders (die eene verhooging van 10 percent verlangden) zijn mislukt en nu vreest men, dat al de mijnwerkers men schat hun aantal op meer dan drie honderd duizend de vol gende week den arbeid zullen staken. De mijnwerkersbond der Borinage heeft besloten den l Mei tot een feestdag te maken, om op dien dag voor een arbeidsdag van 8 uur te manifesteeren en om in de omstreken van Dour een optocht te houden. Uit En geland wordt een deputatie uit de mijnwerkers verwacht; ook de DuitscheFransche en Oostenrijksche mijnwerkers zullen zich laten vertegenwoordigen. Het congresdat te Jolimont gehouden zal worden, zal acht dagen duren. Nadere bijzonderheden zullen met Paschen door de mijnwerkers worden vast gesteld. Eindelijk hebben de mijnwerkers besloten den 25 Mei een monstermeeting te Brussel te houden. Bij het bureau der kamer zijn verscheidene voorstellen ingekomen, tot wijziging der wet van 1889, strekkende tot het tegengaan van bedrog bij den wijnverkoop, tot intrekking der wet-Griffe, en tot het oprichten van kamers van koophandel in de zeehavenplaatsen. Ten aanzien van deze voorstellen is de urgentie uitgesproken; de voorzetting der discussie is echter tol Zaterdag verdaagd. De nieuwe repeteerkarabijn, waarmede de artillerie en cavallerie zal bewapend wor den, is 93 cM. lang en draagt tot op 1000 M. De gravin van Parijs moet voornemens zijn, zoqdra de graaf van Parijs terug is van zijn reis, dén hertog van Orleans; haar zoon, te Clairvaux te gaan bezoeken. De Temps spreekt het bericht der In- dépendance tegen, dat Frankrijk het voorstel van de visitatie van schepen, dat op het anti- slavernij congres te Brussel werd besproken, heeft aangenomen. Volgens dit voorstel zouden schepen van minder dan 500 ton volgens de bepalingen van Engeland mogen onderzocht worden terwijl Engeland van zijn kant de maatregelen, door Frankrijk voorgesteld, om het vervoer van slaven onder de vlag van beschaafde staten te beletten, zou naleven. De minister Tirard leed Donderdag in den Franschen senaat eene kleine neder laag, doordien een voorstel van hem ter aanbeveling van het in behandeling nemen der handelsovereenkomst met Turkije, met 129 tegen 117 stemmen verworpen en daar entegen met 153 tegen 95 stemmen aange nomen eene motie om de regeering uit te noodigen nieuwe onderhandelingen aan te knoopen. Tengevolge van deze gebeurtenis begaf Tirard zich aanstonds naar den president der republiek, met verzoek om zijn ontslag, maar de heer Carnot deed al het mogelijke om de ministers op hun besluit te doen terugkomen. De president liet den heer Frey- cinet bij zich roepen. Ook bij den heer Constans, die op het oogenblik niet te Parijs is, zullen stappen worden gedaan. Volgens later ontvangen telegram heett de president der republiek de ministers ontvan gen en hun ontslag aangenomen. Een voorsteldat Marcoartu en andere senatoren bij den senaat hebben ingediend luidt als volgt: „De regeering is gemachtigd over algemeene of bijzondere tractaten, betreffende het scheids gerecht, te onderhandelen met beschaafde landen waarvan de onafhankelijkheid en vriendschappelijke verhouding zijn erkend. Deze verdragen hebben ten doel alle inter nationale geschillen, die niet in betrekking staan tot de onafhankelijkheid of het regee- ringsbeleid van den staat, op te lossen." De geneesheer, die den jongen koning van Spanje gedurende zijne laatste ernstige ziekte behandeld heeft, Senor Sanchez Ocana, een der voornaamste geneesheeren te Madrid, zal tot Grande van Spanje met den titel van Markies of Graaf worden benoemd. Voor de nieuwe verkiezingen in Portugal zijn in de hoofdstad tot candidaten gesteld Landilo Coehelo, Elias Garcia, Bernardino Vinerlo en Manuel Arriaga. Twee van hen zijn officieren, terwijl Bernardino secretaris is bij het hooge gerechtshof en allen verklaarde republikeinen. Hunne verkiezing is verzekerd. De Russische gezant heeft de aandacht van buitenlandsche zaken gevestigd op de woor den, gesproken door Burns bij de protest meeting in Hyde-park, Zondag gehouden. De bladen gaven de rede weerwaarin scherpe aanvallen voorkomen op den czaar, als vorst en privaat-persoon. De verklaarde vijanden der Russische re geering werden geluk gewenscht en tot helden verheven en verschillende beschuldigingen tegen de Russische rechtspleging geuit. De minister gelastte een onderzoek, waarbij Burns verklaarde dat de reporters zijne woorden niet goed hebben weergegeven. Per telegraaf is naar Petersburg gelast, te onderzoeken of de Russische regeering eene rechterlijke ver volging wenscht. De liberalen hier ter stede willen den parnellistischeu parlementsleden een monsterbanket aanbieden. Een lokaal wordt gezocht voor 1000 aanzittenden. Sir Thomas Esmonde, die nu eene tournée miakt door de Vereenigde Staten over San Francisco, New Orleans naar New York, telegrafeerde, dat hij in Australië bij de f400000 heeft bijeengebracht voor de kas der Ieren. In Soudan heerscht weer groote hon gersnood. Binnen de vestingwerken van Souakin sterven vele mannen, vrouwen en kinderen van honger. De ellende moet er zoo groot z'jn, dat kinderen geslacht en doo- den opgegraven worden om tot voedsel te dienen. De keizer heeft aan eenige leden van den rijksraad zijn voornemen te kennen gegeven, de zittingen zoo getrouw mogelijk bij te wonen, als zijn overige plichten hem dit veroorloven. Hij vertrouwde, dat de leden vrij uit zouden spreken zoodat hij zelf een oordeel zou kunnen vormen over de behoeften en de wenschen van zijn volk. Ten aanzien der socialistenwet achtte de keizer he: raadzaam eerst te wachten welke houding de nieuwe rijksdag zal aannemen. Doctor Hintzpeter moet zich naar het Ruhrbekken begeven hebben, om den toestand der mijnwerkers te bestudeeren, om er daarna aan den keizer persoonlijk verslag van uit te brengen. De koningin van Italië begeeft zich den 5en April over den St. Gotthard naar Duitsch land op reis, terwijl zij zes dagen te Berlijn de gast der keizerlijke familie zal zijn. Het gevolg der koningin bestaat uit 16 personen, waaronder de hofmaarschalk Visona.TeMonza worden reeds toebereidselen voor de reis naar Berlijn gemaakt. De Osservatere meldt, dat de koningin zich reeds einde Maart op reis begeeft. BERLIJN, 14 Maart. Voor zoover officieel bekend is, worden in de conferentie over het arbeidersvraagstuk vertegenwoordigd: Belgie, Denemarken, Duitschland, Engeland, Frank rijk, Italië, Luxemburg, Nederland, Oostenr'jk- Hongarije, Portugal, Zweden - Noorwegen, Zwitserland en Spanje, te zamen door ruim zestig gedelegeerden. De minister van marine heeft besloten het rookvrije buskruit bij de marine in te voeren. De proeven, die men er mede genomen heeft, schijnen den generalen stat zeer bevredigd te hebben. Woensdag werd het krediet van 171/3 millioen lires (francs), dat door den minister van oorlog voor den aanmaak van het rook vrije buskruit was aangevraagd, in de kamer besprokenwaarna het met 143 tegen 49 stemmen werd toegestaan. Dinsdag deelde de voorzitter der kamer mede, dat Menotti Garibaldi zijn ontslag had aangevraagd. Achtereenvolgens brachten Tommasi, Ca- valleto, Mordini, Rosano en Crispi de ver diensten van Garibaldi, als soldaat, patriot, burger en afgevaardigde in herinnering. Met algemeene stemmen werd besloten het ge vraagde ontslag niet te verleenen. Zondag en Maandag werden in ver schillende steden Mazzini-feesten gevierd, die meest alle een irredentistische tint hadden. Te Rome hield de afgevaardigde Vendemini in de zaal der kleine beurs een fees'.rede waarin hij heftig tegen den Duitschen keizer en diens sociaal-politieke plannen te velde trok. Niettegenstaande zijn incognito, bezocht de kroonprins van Italië den jongen koning van Servie, de regenten en de koninginmoeder en nam deel aan een feestmaal, te zijner eere in het paleis gegeven. In de schoolcommissie uit het heeren- huis verklaarde kardinaal Schönborn, dat de bisschoppen geen afstand zullen doen van hun ne eischen afgesc heiden confessioneele scho len, confessioneele schoolboeken en confessio neele leeraren,onder onmiddellijk toezicht der geestelijken.Minister Gautsch zeide, dat hij van deze verklaring nota zou nemen, waarop de zitting werd opgeheven. PEST, 14 Maart. De straten, welke toe gang geven tot het parlement, waren gisteren met eene dicht saamgepakte menigte gevuld. De politie en militairen handhaafden de orde. Toen Tisza mededeelde dat hij zijn ontslag ingediend had en dit aangenomen was, werd dit met luide kreten van leve de koning begroet en verklaarde Iranyi dat dit bericht groote voldoening in het land geven zal. De vertraging, die het proces tegen Pa- nitza en zijn medeplichtigen ondervindt, spruit enkel voort uit eenige moeielijkheden, die men met de samenstelling der rechtbank heeft. Ten onrechte wordt deze verdaging toege schreven aan de vrees der regeering om dit proces door te zetten. Volgens een Atheenschen berichtgever zijn verscheidene uitgewekenen van Creta, wien door den Turkschen consul een paspoort en vrije overtocht naar Creta werden verstrekt, bij hun aankomst op het eiland in hechtenis genomen en tot langdurige gevangenisstraften veroordeeld. De czarewitch moet voornemens zijn een reis rond de wereld te ondernemen, aan boord van een Russisch oorlogsschip, in gezelschap van zijn broeder, groothertog George. Behalve groote manoeuvres, die in het kamp te Krasnoe-Seloe en in Voltynie zullen plaats hebben in tegenwoordigheid van den czaar, en waaraan 150000 man zullen deel nemen, zullen de Russische troepen nog in den aanstaanden herfst een serie manoeuvres in de provincie Kovno en Lithuanie houden. De gezanten en vreemde militaire verte genwoordigers zullen allen bij de manoeuvres te Krasnoe-Selo worden toegelaten, die ook door den Duitschen keizer zullen worden bijgewoond. Taulbee, de vroegere afgevaardigde van Kentucki, die den 28en Februari in de cou loirs der kamer door Kincaid, den correspon dent der Times van Louisville werd gewond, is Dinsdag overleden. Rincaid is in arrest gesteld en zal wegens moord terecht staan. Zijn verdediger bewee rt echter, dat hij slechts tot zelf-verdeding op Taulbee heeft geschoten. Bij een brand te Cöte St. Michel, nabij Montreal, ontstaan tengevolge van het ont ploffen van een petroleumkachelkwamen mevrouw Colerette en hare zeven kinderen om. De heer Colerette deed pogingen om de zijnen te redden en bekwam hevige brand wonden. NEW ORLEANS, 14 Maart. Tengevolge van zware regens in de benedenvallei der Mississippi zijn alle zijtakken dier rivier buiten hunne oevers getreden en is, voor namelijk in Arkansasgroote schade aan spoorwegen toegebracht. Enkele dijken zijn doorgebroken en in dc nabijheid van Ar kansas city staat alles onder water. WAALWIJK, 15 Maart 1890. Na al hetgeen we den laatsten tijd over protectionisme en de heilrijke gevolgen er van te hooren kregen, doet het wezenlijk goed te lezen, dat in 's lands vergaderzaal de eenige juiste weg ter sprake is gebracht, waarlangs handel en nijverheid tot bloei kunnen geraken zooals reeds meermalen in ons blad, laatstelijk nog in het nummer van 27 Februari, beweerd is. De heer van Kerkwijk zeide namelijk bij de interpellatie over de arbeids-conferentie te Berlijn, gaarne te zullen zien, dat aan producten, hier te lande gemaaktniet belet werd andere landen binnen te komen. Nu de min. van buitenlandsche zaken zich bij de laatste verkiezingen als vrijhandelsman deed kennen, verzoekt hij den minister het daar heen te leiden, dat op de Berlijnsche con ferentie door Nederland gewezen werd op de groote voordeelen voor de nijverheid, wanneer het protectie stelsel in andere landen werd afgeschaftzoodat aan onzen gezant werd opgedragen, de voordeelen van het vrij handelstelsel te betoogen. De minisler van buitenl. zaken (de heer Hartsen) verklaarde dat hij geen protectio nist is en wijst er den hetr Kerkwijk op, dat niet zonder intentie in het antwoord op de uitnoodiging de reserve is opgenomen, dat Nederland zich niet gebonden acht in „sa législation industrielle et douanière". Iets anders is het geval om aan de gedelegeer den op te dragen om buiten het programma te geven economische beschouwingen. In hoever het echter wenschelijk is het initia tief te nemen tot andere beschouwingen, dit zou eerst nadere overweging vorderen. Bij weinig handel in leverantiehooi, ble ven de prijzen sedert de vorige noteering op dezelfde hoogte en wel, naar gelang het le, 2e of 3e qualiteit betreft, f 10, f8.75 en f5 a f 6 per 1000/2 KG. In den laatsten tijd werden te Waspik nog al enkele partijtjes als los hooi verzonden. Stroo wordt door de groote veeboeren naar qualiteit voor f 8 a 9 per 10U0/2 Kg. genomen. Ofschoon de handel in kalfvee sedert de vorige noteering iets minder geanimeerd was, blijven de prijzen op dezelfde hoogte en enorm hoog, naar qualiteit varieerende tus schen f200 en f300. Weikoeien f 180 a 230, jarige kalveren en hokkelingen f80 a 110, nuchtere kalveren f 15 a 21, jarige stieren f90 a 115 en lammeren f4 a 5 per stuk; vette koeien 78 a 82 ct. per Kg.; vette kal veren en jonge varkens 1.75 a 1.80 per week; vette varkens williger, 58 a 61 ets. per kg. schoon. De aanstaande kamerverkiezing in het district Goes belooft belangwekkend te zullen zijn. De Roomsch-Catholieken hebben zich nog steeds niet aangesloten bij de» candi- daat der nnti-revolutionnairen Mr. Keuche- nius, en hebben zich daartoe zelfs eenigszins den pas afgesneden. Na vooraf uitgemaakt te hebben, dat men geen candidaat zou steunen, die vóór persoonlijken dienstplicht was, heeft de R. C. kiesvereeniging te Goes zich tot den heer Keuchenius gewend, om zijn gevoelen over dit pnnt te vernemen, en thans ten. antwoord gekregen, dat hij „be reid zou zijn een wetsvoorstel, dat het be ginsel huldigde van persoonlijken dienstplicht, behoudens de noodig of billijk gebleken vrij stelling, te ondersteunen." Na ontvangst van een telegram van den heer Heijsseden liberalen kandidaat, be richtende dat hij ook voor persoonlijken dienstplicht is, besloten de katholieke kiezers zich te onthouden. Het was den heer Mackay Donderdag in de tweede kamer niet best mogelijk te antwoorden op de speciale vragen, waarom de verschuiving in het kabinet heeft plaats ge had. Op die vraag is geen antwoord gegeven Wel is aangetoond, dat de hr. Lohman, die de regeering steeds zoo ijverig gesteund had als lid der kamereen geschikt element was in het kabinet. Er is dus, naar het schijnt, niet ge zocht naar een minister van koloniën,doch naar een politiek man, die geschikt was den ledigen politieken zetel in te nemen. En dit ligt in de richting van de machten, die tegenwoordig op ons staatsbestuur zoo veel invloed hebben. De politiek is de hoofdzaak, het goed bezetten der verschillende departementen meer bijzaak. De- heer Mackay is dus niet in beschou wing getreden over de vraag, waarom de verschuiving had plaats gehad. Wel zijn ge ruststellende verklaringen afgelegd, omtrent de plannen van den heer Lohman, in zake de uitvoering der onderwijswet en de verdere binnenlandsche politiek. De grondwet en de wet zullen naar letter en geest worden toe gepast over de plaats, die het openbaar on derwijs in het algemeen zal innemen heeft de regeering niet te beslissen, maar wat voor de deugdelijkheid van het openbaar onder wijs kan worden gedaan, wil de hr. Lohman niet nalaten. Op het gebied van het hooger onderwijs zijn de wenschen niet zoo gemak kelijk te vervul'en, in elk geval niet dan met toestemming van de staten-generaal. Wij gelooven gaarne, dat de nieuwe mi nister wel gematigd wil zijn. Wij weten ech ter ook: geen-enkel beginsel* wordt prijs gegeven. Als de voormalige Goesche afge vaardigde opportunistische politiek huldigt, dan is dat, omdat hij niet anders kan. Ten slotte zij nog opgemerkt dat de nieu we minister op het stuk van het kiesrecht de voetstappen van zijn voorganger zal volgen en dat er in den loop van dit jaar geen voorstellen betreffende de definitieve rege ling van het kiesrecht, bij de staten-generaal zullen worden aanhangig gemaakt. De Prot. Noordbr. raadt den miuister van binnenl. zaken aan, spoedig weder de provinciale kiestabel aanhangig te maken. Het blad zou het wenschelijk achten de gren zen der kiesdistricten voor de staten met die voor de tweede kamer te doen samensmelten, maar verder de dus gevormde districten weder te splitsen, om op die wijze ook de locale belangen tot hun recht te doen komen. Bij de meermalen gebleken overeenstemming van zienswijze tusschen dit blad en minister Lohman verdient deze wenk wellicht eenige aandacht. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal de heer Fabius zich niet verkiesbaar stellen voor de door zijne benoeming tot inspecteur van het lager onderwijs opengevallen plaats in de tweede kamer. In eene Dinsdagavond gehouden ver gadering van de Haagsche kamer van koop-

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2