Oproeping. WERKMEID iNotaris RANT, Diaconie der Ned, Herv. Gemeente Advertentiën. Ingezonden stukken. Burgerlijke stand. Handelsberichten. Arie Straver Jz. Tegen MEI aanstaande te Waalwijk gevraagd'. P. COÜWENBERG voor 4 en 5 jaren, publiek verhuren handel enz. is besloten het kamerlid Bahlmann te verzoeken zijn wetsvoorstel tot heffing van graanrechten in te trekken en een afschrift van dat verzoek aan de -tweede kamer te zenden. Bij de te Besoijen plaats gehad heb bende verkiezing van een lid voor den ge meenteraad is gekozen de heer C. G. Ver- wiel burgemeestermet bijna algemeene stemmen. Te Breda is bij herstemming gekozen de heer J. J. L. Teychiné (liberaal) met 569 stemmen tegen 541 op den heer H. J. Spit zen (kath.) Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in zake tegen den moordenaar W. S., te Luiks- Gestel, en het vonnis der rechtbank, waarbij hij voordeeld werd tot levenslange gevange nisstraf, in zijn geheel bevestigd. Een koe heeft Maandag heel wat drukte te Groningen gemaakt. De N. Pr. Gr. Ct. meldt daarvan Pas was het beest op de markt verkocht en zou r'oor een drijver naar het station geleid worden, toen het los raakte en met geweld door de menschenmassa heen drong. Om het dier te houden en te keeren werden pogingen genoeg aangewend, doch zij hadden geen ander gevolg dan dat het al razender werd, alles vertredende wat het in den weg stond. Een politie-agent sloeg de koe met den sabel voor den kopzoodat een gapende wonde ontstond en de agent onder den voet geraakte. De razende koe had ook hiervoor geen ontzag'zij liep over den agent heen nam een kind op de horens, wierp het op de straat en rende zoo naar de voormalige Boteringepoort. Toen het plantsoen in. Daar beklom het dolle dier den hoogen heuvel maar ook de daar waaiende frissche wind vermocht niet het tot bedaardheid te brengen. Onderscheiden personen werden door het beest omver geloopen, waarvan de een zich belangrijk aan de hand en een ander zich aan het hoofd verwondde. Ondertusschen naderde het middaguur waarop de verschillende scholen gewoon zijn een hierleger van kinderen op straat te zen den. Men vreesde het ergste wanneer het dier de kinderen mocht overvallen; daarom spoedden er zich politieagenten naar de ver sshillende scholen in het noordelijk deel der stad om den onderwijzers te verzoeken de kinderen niet naar huis te laten gaan. Er werd naar de kazerne gezonden om goede schutters en weldra mocht het aan den ser geant Theijssen en den korporaal Meeuwes gelukken het woedende beest neer te vellen, doch niet, dan nadat het een viertal kogels in den kop had gekregen. Zelfs toen richtte het zich nog weder op zoodat eerst een vijfde kogel het voor goed deed vallen. Met een mes werd het eindelijk afgemaakt. Het detachement infanterie onder be vel van den le luitenant Grotendorst, is uit Kerkdriel naar 's Bosch teruggekeerd. Het detachement maréchaussées blijft aldaar nog voorloopig. Te Vechel is de boerderij, bewoond door P. Ketelaars, geheel afgebrand. Het vee werd, op een varken en eenige kippen na, gered, hetgeen ook het geval was met het grootste gedeelte van den inboedel. Alles was verzekerd. Bij een hevigen brand te Elten, in den nacht van Zondag op Maandag, sprong een brievenbesteller, om zich het leven te redden uit een raam. De man kwam behouden be neden maar is thans toch aan de gevolgen van den sprong overleden. De landbouwer H. M., uit Nederweert, die beschuldigd werd van poging tot moord op C. T. aldaar, is door de rechtbank te Roermond, overeenkomstig den eisch van het openbaar ministerie, vrijgesproken. Hij werd daarop terstond in vrijheid gesteld. Te.-»'s Hertogenbosch, is Woensdagavond de steenkolenhandelaar N. v. H., die eene met steenkolen geladen kar de poort van een pakhuis zou binnenrijden en daarbij de wen ding ie kort nam, zoodanig tusschen een der boomen van de kar en den ingang van de poort beklemd geraakt, dat hij tengevolge van inwendige kneuzing onmiddelijk stiert. Onder de vrachtgoederen, die per stoom boot te Balk, werden aangevoerd, was eene zware kist, gevuld met manufacturen. Deze kist moest bij den geadresseerde naar den zolder gebracht worden. Daartoe zou een der knechten van de boot behulpzaam zijn. Het ongeluk wilde, dat de ladder begon te kantelen en het zware gevaarte naar bene den viel juist op het hoofd van den knecht. De man was terstond een lijk. Te Groningen is Woensdag ochtend bij de nieuwe sluis uit het water opgehaald het lijk van J Boudewijn, uit Aduard, die on geveer zeven weken geleden, Groningen be zoekende, des avonds beschonken huiswaarts is gekeerd, terwijl men verder niets meer van hem had vernomen. Een boerenjongen te Staphorst, die te veel had gedronken, belandde in een hooi schuur, waar hem, in zijn weerloozen toe stand, eene zware wonde met een scherp voorwerp in de dij is toegebracht. Zijn toe stand is gevaarlijk. De gemeente Amsterdam is universeele erfgename geworden van de kostbare nala tenschap van mevrouw A. P. Lopes Suasso, geboren De Bruijn. Een jaar of vier geleden gaf de thans overledene aan de gemeente ten geschenke een kostbare antieke kast met een merk waardige verzameling Nederlandsche munten en penningen, waaraan sedert een plaats is toegekend in een der lokalen van het ge meente archief. De gemeente komt thans in het bezit van het voormalige Broekerhuis, dat het eigendom was van de erflaatster. Het juiste bedrag van hetgeen aan geld of geldswaarde aanwezig is, komt ten bate der gemeente e:i wordt op ongeveer lVg millioen geschat. Een deel daarvan moet dienen voor de inrichting en instandhouding van het huis aan den Klo veniersburgwal, als Museum-Suasso. Het perceel Nieuwe Heerengracht 45, ja ren geleden verbouwd tot een hofje, maar nimmer betrokken, moet nü worden ingericht en in stand gehouden tot huisvesting en ver zorging van acht oude vrouwen, zonder on derscheid van godsdienstige gezindheid, met de bepaling echter dat slechts één plaats aan een katholieke zal worden gegeven. Tot dit doel is een som van f 130.000 op het grootboek vastgezet. De drankduivel schijnt te Haarlem in de dienstboden te zijn gevaren. De vorige week moest de politie de hand leggen op een dienstbode, die bij haar meester fles- schen brandewijn ontvreemdde en thans heeft zij twee dienstbare geesten aangehouden, die op naam van den vorigen meester van een harer cognac haalden en die versnapering zusterlijk deelden en opdronken. In het begin van verleden jaar werden door een boekhandelaar te Breda loten in den handel gebracht van de steden Brussel en Antwerpen. Deze verkoop, welke door eene notariëele akte volkomen gewaarborgd was, vond na eenige dagen andere liefheb bers, die de loten zoo getrouw mogelijk lie ten nadrukken en zich bedienden van de handteekening van genoemden boekhande laar, welke door hen volkomen werd geïmi teerd. Reeds toen werd door de politie onder zoek gedaan, doch niet met het gewenschte gevolg. Thans wordt medegedeeld, dat twee personen, S. M. J. te W., en G. J. D. Z., te Schiedam zijn gearresteerd, onder beschuldi ging bedoelde valsche loten in den handel gebracht en zich daarbij bediend te hebben van valsche handteekeningen. Verschillende personen te Breda zijn in deze zaak tegen heden Zaterdag teRotterdam als getuigen op geroepen. (N. B. C.) De brug over de Forth. Een meesterstuk van bouwkunde, dat, door zijn nut, nog eer tot de «wonderen» der 19e eeuw gerekend mag worden dan de Eiffel- toren, is in Schotland in gebruik genomen. Wij hebben hier de reusachtige spoor wegbrug over de Forth op het oog, die met het doel is aangelegd om Noord- en Zuid- Schotland, Schotland en Engeland, ja Engeland en het vastland dichter tot elkander te bren gen. Jaren van studie en schatten gelds heeft de overbrugging van de Forth, bij Queensbury, ten noorden van Edinburg, gekost. De totale lengte bedraagt 21/* K M., waaronder de land- hoofden, die te zamen een lengte van 800 M. hebben, begrepen zijn. In de brug bevinden zich vier gedeelten, 2 van 518 M. en 2 andere van 205 M. lengte, die open gedraaid kunnen worden. Drie pijlers dragen de geheele brug, terwijl even zooveel bogen, elk van 110 M. hoogte de taak der pijlers helpen verlichten. De diepte van de Forth onder de brug bedraagt 60 M. Tusschen de oppervlakte van het water en de brug bevindt zich toch nog een ruimte van 46 M., zoodat de hoogte der pijlers ongeveer 110 M. moet bedragen. Het metaal, waaruit elke boog vervaardigd is, weegt 16000 tonnen, zoodat de zwaarste last, die zij kan dragen een gewicht van 800 tonnen niet mag overtreffen. De zijdelingsche druk van den wind is op 273 K.G. per M3 berekend. Door deze getallen zal men zich een kleine voorstelling van de reusachtige afmetingen van dezen luchtspoorweg kunnen maken. Wekken echter de groote afmetingen der brug onze verbazing op, niet minder is dit het geval met den korten tijd, waarin het werk werd ontworpen en uitgevoerd. Drie jaren waren noodig voor het maken der be rekeningen en het ontwerp. De werktuigen, die aan de beide oevers moesten worden opgesteld, besloegen niet minder dan 20 H.A. Het aantal klinkbouten, dat bij den bouw noodig was bedroeg 6000000. Er waren dagen, waarop 4000 werklieden te gelijk aan het werk waren. En toch was het geheele werk in 6 jaar ontworpen en uitgevoerd. Dertig jaren had het plan van een dergelijke brug reeds vele geesten bezig gehouden. Thomas Bouch, de eerste ingenieur aan wien opgedragen werd een plan voor de brug te maken, had ook de brug over de Tay ge bouwd; 18 maanden nadat deze echter in gebruik was genomen, stortte zij in, tijdens dat een hevige orkaan woedde, juist toen er een spoortrein overreed. Natuurlijk dat dit ongeluk de plannen van een brug over de Forth niet begunstigde; men verzocht dan ook aan het parlement den bouw van een derge lijke brug te verbieden. Het parlement deelde echter de bezorgdheid van enkelen niet; de ingenieur Bouch werd wel door andere bouw kundigen vervangen, die het systeem van een hangende brug, waarnaar de Tay-brug was gebouwd, lieten varen, en het bogen-systeem toepasten, waarnaar de brug over de Forth dan ook is gebouwd. De geheele bouw van het reuzenwerk heeft aan geen enkelen werkman het leven gekost. Door de brug wordt de reis van Dundee en Aberdeen naar Londen 30 a 40 uren bekort. In verhouding tot het groote nut heeft de brug weinig geld gekost. Eerst waren de kosten op 1600000 pd. st. geraamd, later merkte men echter, dat zij minstens 2500000 pd. st. zouden bedragen en nu de brug klaar is blijkt, dat zij 3014437 pd. st. (f36173244) kost. Hoewel het weder op den dag der opening allerongunstigt was het woei hevig en de warmste kleederen waren niet in staat de vinnige koude te trotseeren waren toch een groot aantal inwoners van Edimburg in rijtuigen aangekomen om de plechtigheid bij te wonen; extra treinen voerden onophoudelijk belangstellenden uit alle oorden des lands aan. Het weer was evenwel zoo onaangenaam, dat zelfs de vlaggen, waarmede men de brug getooid had, haar pogingen om aan het geheel iets feestelijks bij te zetten, moesten laten varen. Tegen 12 uur kwam de prins van Wales aan, vergezeld van zijn zoon, prins George, zijn broeder, den hertog van Edimburg, zijn schoonzoon, den hertog van Fife en generaal Elliot. Een groot aantal beroemde ingenieurs en vertegenwoordigers van vreemde mogend heden werden hierop aan de koninklijke familie voorgesteld, o. a. de heeren: Eiffel, de bouwmeester van den bekenden reuzen- toren op de Parijsche tentoonstelling, Pereire, Picard en Guillain, die de Fransche regeering vertegenwoordigden, de markies de Juigné Noblemaire, Eugène d'Erental, Hotinguer, de markies d'Imecourt, baron Reille, vertegen woordigers der Fransche spoorwegen; onder de Engelschen, die aan de koninklijke familie werden voorgesteld, werden opgemerkt lord Hindliplord Colvillede heeren Andrew Fairbairn, Frederik Harrison, en Akkers- Douglas, benevens de markies van Tweeddale. Te half een zette de trein, waarmede al deze personen voor de eerste maal over de brug zouden worden gevoerd, zich in bewe ging onder een salvo van het pantserschip „Devastation." Zonder eenig incident be reikte de trein de overzijde, den noordelijken oever van de Forth. Hierna begaven de prins van Wales en de genoodigden zich aan boord van het stoomschip „Dolphin" om de pijlers dei brug te inspecteeren; allen waren één bewondering over dit reuzenwerk. Na deze inspectie werd de brug opnieuw, thans van het noorden naar het zuiden overgereden. Midden op de brug hield de trein stil, de prins van Wales stapte uit om den laatsten bout in de brug te slaan, waarna hij haar voor geopend verklaarde. Na afloop dezer plechtigheid vereenigde de prins van Wales de genoodigden aan een lunch, waarbij hij op de brug over de Forth op de maatschappij, de ingenieurs en alle aannemers van het met zooveel rolharding doorgevoerde werk dronk. De meeste genoodigden keerden den vol genden morgen naar Londen terug, waar des avonds in een der hotels van Trafalgar square aan Eiffel een banquet werd aangeboden waaraan ook de Fransche gezant, Waddington deelnam. omtrent deze aangelegenheid, bij de R. C. en de A. R. partijen, het behandelen van een wetsontwerp, dat een dier stelsels zoude bevatten, in plaats van tot verder samenwerken der partijen, zoude leiden tot verbittering en verbreking van het bondgenootschap; dat bij deze stand van zaken, het ministerie der rechterzijde, als zijnde uit alle fraction dier partij saamgesteld, moet trachten, het bondgenootschap, waardoor de zege van Maart !8 is bevochten, zoo lang mogelijk te be stendigen; uiten eerbiedig, maar dringend den wensch, dat het der hooge regeering moge behagen, zulk een wetsontwerp niet in te dienen; verzoeken alle Roomsch-Catholieke, Anti- Revolutionnaire en Conservatieve Kiesver- eenigingen in den lande, om van hunne instemming met deze motie te doen blijken, 's Hertogenbosch, 13 Maart 1890. Jac. W. van den Biesen. Jan Boex. Dr. P. v. Aernsbergen. Jan Bluijssen. J. de la Court. H. M. Smits. F. L. van Spaendonck, V. P. F. W. M. Manders. M. L. Mommersteeg. A. G. J. Verbunt. Beleefd wordt men verzocht, om de adhaesien vóór 15 April aanstaande in te zenden aan Mr. Jac. W. van den Biesen, advocaat te Breda. De ondergeteekenden, presidenten der Roomsch-Catholieke kiesvereeni gingen in Noordbrabant en wel in de kiesdistricten Bergenopzoom Breda Eindhoven Grave Hel mond, 's Hertogenbosch, Ooster hout, Tilburg, Vechel, Waalwijk Zevenbergen, Gehoord hunne vereenigingen; In aanmerking nemende dat de rechterzijde der Volksvertegenwoor diging bestaat uit eene vereeniging der R Katholieke, Anti-revolutionnaire en Conser vatieve partijen dat die vereeniging gesloten is, om, met behoud van ieders zelfstandigheid, te trach ten datgene te verkrijgen, wat in 't lands be lang door die partijen wenschelijk wordt ge acht dat hieruit noodzakelijk voortvloeitwi genoemd bondgenootschap in stand blijven alle partijen moeten trachten datgene te ver mijden, wat tot verbreking dier samenwer king zoude aanleiding geven dat het van algemeene bekendheid is, dat een overgroot gedeelte van het Nederlandsche volk van iedere politieke richting, waaronder geheel de R. K. bevolking, de invoering van algemeenen of persoonlijken dienstplicht, als eene der grootste rampen beschouwt, die het zonde kunnen treffen dat de R. K. bevolking voor niemand on derdoet in liefde en gehechtheid voor koning en vaderland, maar naar eigen oordeel, daarin versterkt door het gezag van deskundigen vermeent, welke meening tot nu toe door geen enkele steekhoudende redeneering is ontzenuwd, dat door de invoering van een dier stelsels een bijna ondragelijke last der bevolking zoude worden opgelegd en het hoogste goed der burgeren, de vrijheid na melijk, onnoodig zoude worden verkracht; dat bij het bekend verschil van gevoelen WAALWIJK. (Niet officieel.) GEBOREN Johanna Maria, d. van Jacobus van Loon en Johanna Schoofs. OVERLEDEN: Maria Gijzeis, 47 jaren. WAALWIJK14 Maart. Er was veel vee op de markt van heden, da handel was buitengewoon vlug. Kalfkoeien golden f 160.a f 275. Kalfvaarzen 1135,f 195, Jonge varkens f7.a f13, Ter botermarkt aangevoerd 1367 KG. van f0,87 a f 1,07 per KG. Eieren f2.50 a f3.per 100 stuks. De huidenmarkt was iets meer geanimeerd. Voor onmiddellijke behoefte werd nog al gekocht. Voor zooileder is de opinie tame lijk goed in alle soorten doch hoofdzakelijk voor prima zwaar zooileder. Er is eenige vraag naar inl. runderhelften en grauwe zw. zuigersmen vermoedt dat eeu en ander voor militair gebruik in 't buitenland plaat* sing vindt. Schors blijft veel aangeboden de prijzen gaan er niet op vooruit. Allen, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan wijlen den heer J. A. VAN DER PLUIJM, overleden te Hill, gemeente Meeuwen, den 10 Februari 1.1., worden verzocht daarvan opgaaf of be taling te doenuiterlijk vóór 22 Maart 1890, aan den Executeur- Testamentair Babylonienbroek, 12 Maart 1890. een flinke R. C. boven 20 jaar. LOON met verval f125. Te bevragen bij den UITGEVER dezer courant. te Waalwijk, zal voor de van WAALWIJK en voor den heer te KAATSHEUVEL op Donderdag 27 Maart 1890 's avonds 6 uur precies, in het koffie huis van N. DE ROOIJ, markt Waalwijk, 6.15.60 hectaren BUITENLAND, te Besoijen, in 4 perceelen. 2.81.50 hectaren BUITENLAND, te Waalwijk, in 2 perceelen. 3.03.19 hectaren BINNENLAND, te Waalwijk, in 3 perceelen. BIJ BILJETTEN BREEDER OMSCHREVEN.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 3