Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Amerika. BINNENLAND. schapsbetoon aan Rusland veil, gehuicheld of niet. Dit vurig verlangen gaf hem kracht om het Drievoudig Verbond, hoe heterogeen en hoe kunstmatig weer, tot stand te bren gen. Toen het socialisme zijn hootd begon op te steken, kon de houding door Bismarck aan te nemen, niet onduidelijk zijn. Hand having van orde en rust, bescherming van den eigendom en den arbeid; ziedaar de grenzen, waarbinnen hij de bemoeiing van den staat wilde terugbrengen. In zijn rustigen arbeid ter bevestiging en versterking van het gebouw is Von Bismarck door den dood van zijn goeden vriend en //beschermer/' keizer Wilhelm I, verrast. Nalat het korte en pijnlijke drama van Frederik's lijdenssponde was afgerpeeld, wordt hij gesteld tegenover den jeugdigen prins, dien hij te midden van zijne beslommerin gen nauwlijks onder de dichte drommen van Hoogheden en Doorluchtigheden heeft opgemerkt. .et toeval geeft dien onervaren jonkman de macht in handen om zijn wil door te zetten, bezit hij er slechts den moed en de kracht voor. Keizer Wilhelm II komt vol plannen en vol regeeringsijver op den troon. Toegerust met eene meer dan gewone wilskracht, zet hij zijne wenschen door, in verschillende gevallen. Eensklaps blijkt het, dat een breuk on vermijdelijk is. De keizer wil een anderen weg uit, droomt zich een schoone toekomst, waarin hij door het jubelend volk als de verlosser in den socialen nood zal worden aangebeden; waarin men hem den Groote zal heeten, voor de tweede maal in de ge schiedenis van het huis Hohenzollern. De strijd tusschen machthebbend idealist en in ervaring vergrijsden kanselier zal kort zijn. De hand, die dertig jaren lang de zaken in Pruisendaarna in Duitschland heeft bestuurd, laat het roer los en gaat rusten. Gausch de zware last, de schrikwekende verantwoordelijkheid, het voortzetten van den dertigjarigen arbeid komt op de schou ders van den keizerlijken dweeper, met zijn goeden en gezonden wil, zijne gebrekkige ervaring, zijne gevaarlijke eerzucht. Is het te veel gezegdwanneer men verklaart bezorgd te zijn over hetgeen te wachten staat? Had het Engelsche blad, dat de gevolgen van Bismarck's aftreden voor Europa „onberekenbaar en onmetelijk "noem de, ongelijk Evenmin als het andere orgaan, dat ver klaarde hoezeer Bismarck's ontslag „in geen enkel land blijdschap kan hebben verwekt." Dit laatste is, na een leven als van Bis marck, van diepe en ernstige beteekenis. Het document, Bismarcks verzoek om ont slag inwilligend, is Donderdag namiddag te 3 uur, door de hoofden van het burgerlijk en het militair kabinet, namens den keizer, aan prins Bismarck ter hand gesteld. Niemand zou in staat zijn in woorden weer te geven van welk gewicht dit feit is, dat de gansche beschaafde wereld in spanning houdt, Bismarck's afstand van alle ambten en betrekkingen het heengaan van den grootsten man van zijn tijd en dat wel uit eigen beweging, in het volle bezit van zijn geestvermogens, niet langs den natuurlijken weg, dien men voor zulk een groote figuur in de verbeelding als 't ware afgeteekend meent, nl. door overlijden het stemt tot ernstig nadenken. Niet om gezondheidsredenen heeft Bis- mark dien stap gedaan, want in den laatsten tijd was hij niet meer lijdend, dan in zoo vele bange jaren van harden en moeielijken arbeid, neen, een persoonlijke verdeeldheid tusschen den heerscher en zijn kanselier, een verdeeldheid over quaesties van de grootste beteekenis, ligt er aan ten grondslag. Bis marck wilde alleen handelen, maar dan ook alleen raadgeven aan zijn vorst, hij kon niet zijn de uitvoerder van plannen en voorstel len, door anderen, buiten hem om den kei zer gedaan Bismarck wilde zijn en blijven de verantwoordelijke leider der politiek en hij kon naast zich niemand dulden hij is gevallen, zooals hij geleefd heeft, hij is ge vallen over een systeem. Vorst Otto ging uit van het standpunt ik ben kanselier of ik ben het niet en nu de vorst, de jonge, vooruitstrevende monarch te rade ging met velen, zonder aanzien van richting of positie, bijeengarende te allen tijde en overal, was 't oogenblik van 's kanseliers heengaan gekomen en hij is heengegaan en de vorst heeft hem laten vertrekken, hem, den kanselier, die vier koningen van Pruisen heeft gediendroemrijker dan een zijner voorgangers. Maar kon keizer Wilhelm wel anders doen, aangenomen zelfs dat hij ondanks voor vallen, waarvan het fijne ons wel verborgen zal blijven anders had gewild? Wij mee- nen neen. Immers, indien Bismarck gehand haafd ware, zou men gezegd hebben, dat de keizer geweken was voor de openbare mee ning, voor de agitatie, door het ontslag ge wekt. Hij heeft dus gedaan wat hij doen moest in het algemeen belang en Bismarck zal zich terugtrekken in stille afzondering op zijn landgoederen, terwijl men mag hopen, dat hij, als de omstandigheden dit eischen, zijn wijze raadgevingen, gegrond op jaren lange ondervinding, den leidenden mannen niet zal onthouden. Opvolger van den vorst Bismarck zal zijn generaal Caprivi, 59 jaar oud, die in 1883 werd benoemd tot minister van marine en door verschil van meening met den kanse lier over de volgens hem, Caprivi, abnormale uitbreiding der marine, ten val kwam, Hij heeft aangenomen, maar de door hem be-* kleede positie zal een gansch andere zijn, dan die, door vorst Bismarck bekleedhij zal niet zijn de almachtige minister, maar de man van vertrouwen van de verbonden regeeringen, hij zal zijn het werktuig van 's vorsten initiatief. In de plaats van 's kan seliers persoonlijke politiek komt de politiek van een souverein, nauwelijks 31 jaren tel lend, en dus niet gehard in den strijd der politiek als de oude politicus en diplomaat bij uitnemendheid. In Parijs is en blijft men ongerust over de mogelijke en volgens sommigen onver mijdelijke gevolgen van 's kanseliers aftocht, maar in Londen, Weenen, Rome en St. Pe tersburg is men voor 't oogenblik vrij gerust. Het Fransche kabinet zal voorloopig niet lastig worden gevallen met een interpellatie over het Turksch—Fransche handelsverdrag, omdat de ministers verklaard hebben, dat sinds drie dagen liet algemeen tarief op Turksche artikelen wordt toegepast, welke toepassing zal voortduren. De Italiaansche kamer heeft een buitenge woon krediet van 10 millioen voor oorlog toegestaan na de verzekering van den mi nister van financien, dat deze uitgaaf onder de gewone moest worden gerekend en een van 5 millioen voor marine en dat bij zulk treu rige financieele toestanden Engeland schijnt nu de bedreiging ten uitvoer te hebben gebracht door haar reeds vroeger geuit, nl. de Shiré-rivier Engelsch gebied te doen verklarenhet bericht dat de plaatsvervangende consul in Nyassaland er de Engelsche vlag heeft doen hijschen, wordt ten minste niet tegengesproken en te Lissabon is men niets in zijn schik. Het nieuwe ministerie is over den eersten dag van zijn optreden zeer tevreden; behalve het incident-Lockroy, bleek het op de mede werking van kamer en senaat te kunnen re kenen en geniet het ook buiten het parlement voldoende sympathie. De Freycinet heeft als minister van oorlog aan den president voorgesteld generaal Saus sier niei weder voor drie jaar met het bevel over de stad Parijs en de forten te belasten, doch hem uitsluitend zich te doen wijden aan de function van chef van den grooten staf. D_e jonge hertog van Orleans heeft een vriend verzocht, algemeen bekend te maken, dat hij niet wil, dat er gratie voor hem ge vraagd wordt (er bestonden plannen daar omtrent). „De gevangenschap," zei hij „is mij liever dan ballingschap, want in de ge vangenis ben ik nog op Franschen grond." De prins is plotseling een man van gewicht geworden. In het wassenbeelden-museum van Grévin, te Parijs, prijkt zijn beeld onder die van beroemde tijdgenooten, en volgens een autografenkoerslijstje van Le Gaulois is een brief van zijne hand 50 francs waard, terwijl voor een van zijn vader, den graaf van Parijs, 20 fr., voor een van zijn collega-pretendent, Victor Bonaparte, 10 francs, en voor een van president Carnot 15 francs wordt betaald. De samenkomst, Donderdag te Westminster tusschen de mijnbezitters en de gedelegeerden der werkstakende mijnwerkers gehouden, heeft tot een vergelijk geleid. De eigenaars der mijnen hebben aangeboden en de gedele geerden aangenomen: verhooging der loonen met 5 pet. terstond en opnieuw met 5 pet. op 1 Augustus. De arbeid 4zal onmiddellijk worden hervat. Een buitengewoon blad van den Reichs- Anzeiger vermeldt, naast het eervol ontslag van prins Bismarck: de benoeming van gene raal von Caprivi tot Duitsch rijkskanselier en Pruisisch minister presi lent, en de voorloopige (einstweilige) opdracht der leiding van het Pruisische ministerie van buitenlandsche zaken aan den Duitschen staatssecretaris voor bui tenlandsche zaken, graaf Herbert Bismarck. De keizer heeft twee brieven aan prins Bismarck gericht en hem de waardigheid verleend van hertog van Lauenburg en hem benoemd tot generaal opperbevelhebber der cavalerie met den rang van generaal veld maarschalk. De Reichs-Anzeiger maakt slechts de twee bovengenoemde keizerlijke brieven aan prins Bismarck openbaar, niet echter diens verzoek o:n ontslag, hetwelk een omvangrijk staatsstuk van hooge staatkundige beteekenis moet zijn. Bedoelde keizerlijke documenten zijn Donderdag namiddag door luitenant- generaal Hahncke en den geheimraad Luca- nus, de hoofden van het militaire en het civiele kabinet, prins Bismarck overhandigd. Men verwacht stellig dezer dagen het schriftelijk verzoek om ontslag ook van graaf Herbert Bismarck. Gelijktijdig met het verleend ontslag bevat Bismarcks orgaan, de Norddeutsche, een eerste hoofdartikel over de crisis. Hieruit blijkt dat de crisis in haar beslissend stadium is gekomen door een conflict over de kabinets order van 1852, volgens welke de Pruisische ministers zich omtrent alles, wat zij onder de aandacht des konings willen brengen, eerst met den minister president hebben te verstaan. Deze kabinetsorder heeft de keizer willen intrekken, en den rijkskanselier heeft hij om eene voordracht in dien zin verzocht. Hieraan heeft Bismarck gemeend niet te kunnen vol doen, en daarom heeft hij zijn ontslag ge vraagd. Uit dezen wensch des keizers is af te leiden, dat de keizer/ eiken minister voor zijn eigen ressort geheel verantwoordelijk wenscht te maken, in stede van de solidaire verantwoordelijkheid van den ministerraad onder leiding van zijnen voorzitter. Dit schijnt in lijnrechten strijd geweest te zijn met de inzichten van prins Bismarck. Als een gevolg hiervan zal nu in den naasten tijd, zij het ook nog niet terstond, eene verdere wijziging in het Pruissische ministerie verwacht moeten worden. Voor het overige verzekert de Nord deutsche, ter weerlegging van het verwijt dat Bismarck vijandig zou staan tegenover het arbeidersvraagstuk, eenvoudig het volgende: Bismarck was de ontwerper der keizerlijke boodschap van 17 November 1881, welke de inleiding was van de wetgeving van sociale hervorming ten bate van de arbeidersklasse; hij was het, die toen ter tijde den ouden keizer Wilhelm daarvoor gewonnen heeft. Bismarck is dus de schepper der huidige sociaal politieke wetgeving. De werkzaamheden van de arbeids conferentie hebben een zeer gunstig verloop. De drie commissies vergaderen gelijktijdig. De commissie, die belast is met den kin derarbeid, heeft in beginsel besloten den arbeid van kinderen, beneden de 12 jaar, te verbieden. Verscheiden afgevaardigden wilden hierover eerst het oordeel hunner regeering inwinnen. Ook in de overige commissies doet zich het gemis van algemeene instructies gevoelen; de afgevaardigden hebben besloten om in beginsel de verschi'lende besluiten goed te keuren, echter onder voorbehoud, dat zij het oordeel hunner regeeringen er over kunnen inwinnen. In de pauze der zitting van het congres over den arbeid, bracht een der leden ter sprake om het vraagstuk der algemeene ont wapening van Europa als appendix ter tafel te brengen. Von Berlepsch verklaarde on middellijk, dat dit geen onderwerp van be spreking kan uitmaken, daar geen der leden daarvoor eenige volmacht heeft. Het congres beoogt geen beperking van arbeid van mannelijke arbeidskrachten; het zal iedere mogendheid vrij staan de onder danen langer of korter tijd voor algemeene militaire vorming aan den arbeid te onttrek ken. De arrestatie van den socialistischen afge vaardigde Costa moet nog steeds de oorzaak zijn van verdeeldheid in den boezem van het kabinet. Crispi moet de arrestatie in de hand hebben gewerkt, terwijl de minister van justitieZanardellibijgestaan door Sasmit-Dada en den onder staats secretaris Fortis, wilde, dat het kabinet zich niet met de zaak bemoeide, wijl hij tegen de arrestatie was. Men is nieuwsgierig hoe minister Za nardelli dit varkentje wasschen zal, daar uit de woorden, door Crispi Maandag in de kamer gesproken, duidelijk gebleken is, dat hij (Crispi) absoluut wil, dat Zanardelli zich in de debatten over deze zaak zal mengen. Het tuighuis, te Napels, is door een hevigen brand voor een gedeelte vernield. Als door een wonder gelukte het, de kruit magazijnen te redden en zoo te voorkomen, dat het ongeluk veel erger werd. Bij het instorten van een muur werd de commandant van de brandweer licht gewond. De schade bedraagt ongeveer f 50,000. De vreeselijke ramp te Indianopolis, in de Vereenigde Staten, waarbij 13 brandweer mannen omgekomen en 19 gewond zijn, is veroorzaakt doordien een muur van het brandende gebouw, waar brandladders tegen geplaatst waren, bezweek en de ladders, met al degenen die er op stonden, in den vuur poel stortten. Het gebeurde op het oogenblik dat men den brand dacht meester te zijn, de meeste spuiten inrukten en de mannen last gekregen hadden nog eenige waterstralen op het brandende puin te richten. De boven genoemde cijfers zijn slechts voorloopig, men vreest nog meer slachtoffers te zu'len vinden. Onder de gewonden verkeeren er vele in levensgevaar. Slechts 15 mannen konden gered worden. Het verbrande gebouw be vatte het grootste boekenmagazijn der stad. Donderdag 27 Maart, paardenmarkt te Waalwijk. WAALWIJK, 22 Maart 1890. Bij de Dinsdag in het hoofdkiesdistrict Goes gehouden verkiezing voor een lid der tweede kamer kreeg de heer Keuchenius (candidaat der anti-revolutionairen) 1548 stemmen, en de heer Heyse (candidaat der liberalen) 1153 stemmen. De volstrekte meerderheid bedroeg 1357, zoodat de heer Keuchenius gekozen is. Tot lid van den gemeenteraad te Eind hoven is gekozen de heer B. Verhagen, met 180 stemmen. Op de heer VV. J. Baekers waren 161 stemmen uitgebracht. Het aantal geldige stemmen bedroeg 349. Het wapen der infanterie wordt uitge breid met 9 hoofdofficieren en 9 kapiteins allen bestemd voor de op te richten dépot- bataljons. Pensioenwetten! Nu de tweede kamer de nieuwe pensioen regeling heeft aangenomen en naar alle waar schijnlijkheid ook de eerste kamer daaraan weldra haar zegel zal hechten, mag men deze belangrijke aangelegenheid als afgedaan be schouwen De strijd, welke gevoerd is om het zoo ver te brengen, heeft ruim 15 jaren geduurd. De bezwaren, welke bij het onderzoek in de tweede kamer werden geopperd, zijn ge lukkig uit den weg geruimd, en de minister verleende tevens zijne medewerking om de beperkende bepalingen van zijn eerste ontwerp ten opzichte van de weduwen en weezen van reeds gepensionneerde en overleden ambte naren ruimer te doen stellen. Een warme strijd werd over deze uitbreiding sedert een jaar gevoerd, maar is, dank zij vooral aan den on verflauwden ijver van de hoogleeraren prof. Van Pesch en Van Geer, geëindigd met de zegepraal dergenen, die zich niet door vrees voor mislukking van de geheele zaak, lieten weerhouden voor de billijkheid op te treden. Wordt de regeling, die thans door de tweede kamer is goedgekeurd, gelijk te verwachten is, weldra tot wet verheven, dan zullen dui zenden ambtenaren zich verheugen en met dankbaarheid de mannen herdenkenaan wier onverflauwden ijver zij een niet te ver smaden verbeteringvooral in het belang hunner vrouwen en kinderente danken hebben. Door de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen zullen binnenkort nieuwe modelaanvragen om abonnementen worden ingevoerd. Met het oog op de nu nog bij de tweede kamer aanhangige wetsvoorstellen omtrent de nieuwe regeling der spoorwegen hier te lande, bevatten de nieuwe aanvragen een clausule, waarbij aan houders van abon nementen het recht wordt ontzegd, om in geval lijnen, waarop hun abonnement hun het recht geeft te rijdeu, in handen der Holland- sche IJzeren Spoorweg Maatschappij overgaan, hiervoor van de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen schadevergoeding te eischen Gebiuikte leerlooiersrun is als meststof zeer aanbevelenswaardig, zoowel voor zan dige, hooge gronden, als voor den oofttuin. De altijd vochthoudende run is in staat eenige jaren aaneen de uitdroging van de zand laag te voorkomenen door deszelfs mest- gehalte ook den bodem zeiven vruchtbaar te maken waarom de run óp andere gronden eveneens voldoet. Onder vruchtboomen aangewendhoudt de run den grond vrij van larven van in secten, de boomen groeien krachtig in stam en takken, en de wortels worden sterk, ter wijl, ook bij oude boomen, de vruchtbaarheid er door wint. Te Dinteloord heeft Dinsdagavond een vrouw de schuur van den vrachtrijder P. K. in brand gestoken. De schuur met al het hooi en stroo werd een prooi der vlammen en de brandstichster, die haar misdaad reeds bekendezit te Breda goed en wel achter slot en grendel. Te St. Oedenrode is het woonhuis met annexe stalling van J. v. d. Langenberg Mz., op het gehucht Olland, geheel afgebrand. Het huis was verzekerd, het roerend goed echter niet. De justitie te Maastricht heeft zich naar Noorbeek begeventen einde een papier onderzoek te doen ten huize van P. J. T. aldaar, thans gedetineerd, verdacht van valschheid in geschriften. Te Schijndel is Dinsdagnacht de woning van J. Heijmans staande op het Oetelaar geheel afgebrand. Met veel moeite werd het vee, alsmede een gedeelte van den inboedel gered. Niets was verzekerd. Dinsdagmorgen plaatste een werkman te Osch zijn ladder tegen den kant van een muur, ten einde op een glazen dak eenige herstellingen te verrichten. Toen de man de ladder beklom, kantelde deze en kwam de ongelukkige met het hootd te recht op een der vele punten van een ijzeren hek. Het geheele hoofd was geopend, zoodat de her senen te voorschijn kwamen. Na enkele uren is de man overleden, zonder bij kennis te zijn geweest. Dat de val

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2