Nummer 27. Donderdag 3 April 1890. 13e Jaargang. De blinde Gravin, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. 87 Emilie Heinrich's. De Echo van hei Zuiden, Waalwijhsclit' en Langslraatsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regel» J 0,60 daarbo/en 8 cent per regeJ, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2inaal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De Bismarck-aera is definitief gesloten door 's vorsten vertrek, Zaterdag in den namiddag, naar Friedrichsruhe, een heengaan, dat den grijzen staatsdienaar ongetwijfeld zeer zwaar zal hebben gevallen, omdat het bijzondere gebeurtenissen buiten rekening gelaten een heengaan is om niet weer te keeren. In de stille eenzaamheid van Friedrichsruhe zal vorst Otto von Bismarck zijn, de staatsman in rustede laatste toon van de bel aan het Lehrter station moet den ouden diplomaat droevig in de ooren hebben geklonken al hebben de ovatien van de enorme menigte van 's vorsten paleis tot aan het station (men spreekt van minstens 100,000 belangstellen den) den man, aan wie Duitschland zooveel te danken heeft, tot tranen toe bewogen. Het Berlijnsche publiek, dat zich eerst be trekkelijk vrij onverschillig heeft gedragen bij de enorme gebeurtenissen der laatste da gen, scheen Zaterdag als omgekeerd en men heeft zijn ex-kanselier een uittocht bereid, die alle beschrijving te boven gaat, men is gaan begrijpen, dat met vorst Bismarck's on vrijwillig heengaan een historische periode is afgesloten en men heeft hem zijn heengaan nog moeielijker, zijn scheiden nog weemoe diger gemaakt, maar zijn hart heeft men wel gedaan. Het nu levend geslacht zoowel als het toe komend is ondanks alles, wat tegen vorst Bismarck is aangevoerd met meer of minder recht, Otto von Bismarck dank schuldig en uit dat oogpunt moeten^de manifestation bij gelegenheid van 's vorsten afscheid van den keizer en nu bij zijn vertrek, dan ook wor den beschouwd. Wie er in ziet even zooveel protesten tegen keizer Wilhelm's handelwijze, heeft de plank glad mis, al heeft 't er wel eenigszins den schijn van. DOOR «Door den veerman aan den Rijn, Jacob Elvers, i9 geconstateerd," ging de assessor met verheffing van stem voort, «dat de vrouw, die in het park van Lörach vermoord is, zich vierentwintig uren onder zijn dak opgehouden en door hem een brief naar het kasteel heeft gezondendat een vreemde heer met een zwaren baard de nalaten schap der vermoorde aan de vrouw van den veer man heeft afgeperst, en toen met den kamerdie naar in den avond, sedert men hem vermist heeft over den Rijn teruggevaren is. Verder heeft de geneeskundige gestaafd, dat dé dood van Jacques aan verworging is toe te schrijven." „Geloofwaardige personen," ging de assessor voort, /hebben gezien, dat een man met een mas ker, de voor graaf UI rich von Waldstein be stemde medicijnen vergiftigd heeft, welke ver klaring door een geneeskundig onderzoek beves tigd is; 't is dezelfde man, dien het doofstomme meisje in den nacht van den moord met en zon der masker heeft gezien en in elk geval herken nen zal. En doze man, mijnheeren en dames, is niemand dan Theodoor Wieprecht, genaamd Hap part, de moordenaar van baron Von Könnering, de moordenaar van graaf Weilburg, de moorde naar der vreemdelinge, zijne eigen vrouw, ein delijk nog de moordenaar van den kamerdie naar, deze giftmenger en vermomde..." ,Houd op, waanzinnige, geen woord meer, of deze kogel sluit u den mond schreeuwde de graaf met lieesche stem, terwijl hij een klein zak pistool uit zijn borstzak voor den dag haalde en op den assessor aanlegde. De dames uitten een luiden gil van ontzetting; terwijl eenige moedige en bezonnen heeren aan stalten maakten om zich op den razende te wer pen en hem het wapen te ontwringen. „Terug, gij zijteen kind des doods!" schreeuwde deze, terwijl hij, haastig besloten, het zakpistool steeds op den assessor houdende, naar de vleu geldeur achterwaarts week. Toen greep de assessor de zilveren tafelschel en liet een schellen klank hooren. Zonder gedruisch werden de vleugeldeuren ge opend en Jozef Huber verscheen met gerechtsdie naren op den drempel. Wat wonder dat 's vorsten gemoed bij al die enthousiastische ovatien en uitroepen over liep, dat hij zijn gevoel niet langer meester bleef en de tranen hem over de wangen liepen. Aan alle stations tot Friedrichsruhe toe, was de ontvangst even enthousiastisch en volgens de berichten in de Duitsche bladen, zullen de eerbetooningen allerwegen in het groote Duitsche rijk nog dagen lang worden oortgezet. Denzelfden dag waarop Bismarck Berlijn heeft verlaten, heeft ook de conferentie ter regeling van den arbeid haar taak plechtig besloten en minister von Berlepsch hield een sluitings-redevoering, waarin hij de beste ver wachtingen uitsprak betrekkelijk het welsla gen der conferentie en 's keizers dank aan de gedelegeerden overbracht. Over den arbeid der conferentie kan en mag nog geen oordeel worden geveldover den arbeid in de mijnen is men tot enkele punten van overeensiemming gekomen, die den grondslag kunnen uitmaken van ingaande studiën en over de andere hoofdquaestie vrouwen- en kinderarbeid is men niet veel verder kunnen komen dan tot goedkeuring van de desbetreffende wetsbepalingen van Frankrijk, Duitschland en Belgie. Maar zij heeft de politiek op een goeden weg gebracht, op den weg der toenadering en dat men in 14 dagen tijds, waarvan er elf is gewerkt, de sociale quaestie of de arbeidsquaestie niet oplost, is immers te begrijpen; dergelijke diep ingrijpende vraagstukken lost men niet op in even zooveel jaren, maar ijdel is het pogen der gedelegeerden toch niet geweest, men heeft den steen aan 't rollen gebracht en de wenschen, die 't eerst aan de beurt moeten liggen ter verwezenlijking, heeft men op den index gesteldtusschen de wenschen der achterlijke natiën en die der progressistische het juiste midden kiezend. Bij zijn aanblik trad de graif, als had hij een spook gezien, verschrikt voor hem terug en bleef toen als va-tgenageld staan, terwijl hij zijne wijd geopende oogen angstig op hem richtte. Wie is die man vroeg de assessor, naar Weilburg wijzende. „Hij is de moordenaar van baron Von Könne ring," antwoordde Jozef op vasten toon. „Rap- part noemde hij zich in Amerika, mij, den be diende des barons, wilde hij evenzoo dooden, doch ik was slechts bedwelmd. God. be waart mij om de getuigenis van mijn stervenden heer, die den moordenaar herkende, naar Duitschland te brengen. Een vreeselijke kreet ontsnapte den mond der blinde dame, waarop een donderend schot volgde. Allen drongen zich, halfdood van schrik, rond om den stoel der gravin, die, bleek als een lijk, met het hoofd achterover, de oogen wijd geopend, neerzat I Op den vloer, bijna voor hare voeten, lag de vermomde moordenaar, die zich bliksem snel, vóór dat iemand het verhinderen kon, een kogel, door het hoofd had gejaagd. „Hij is reeJs geoordeeld," sprak de assessor. „Moge God hem genadig zijn, daar hij zich aan den aardschen rechter heeft onttrokken Dé anders zoo slimme, omzichtige ambtenaar der wet was op deze ontknoopiug niet bedacht geweest; anders had hij hem in elk geval reeds vroeger gevangen genomen en zich zoo van zijn persoon verzekerd. Toen de arts verscheen, haalde deze de schou ders op en zeide„Zij zijn beiden dood de blinde gravin is door eene beroerte getroffen Na korten tijd stond het kasteel eenzaam en als uitgestorven daar; alleen gravin Von Wildenfels en hare dochter weenden bij het lijk der blinde, wier wijdgeopende oogen niet konden gesloten worden, alsof zij in den dood datgene zien zou den, wat hur» in het leven ontzegd was. De tijd laat zich in zijn teugelloos voortren- nen ook niet door den stormachtigsten dag tot stilstaan bewegen. Herfst en winter gingen voorbij, de lente strooide overal bloemen en noodigde den mensch uit tot een feestelijk onthaal in hare prachtige zalen. Graaf Ulrich von Waldstein was volkomen van zijne wonde genezen en had, daar er geen tes tament aanwezig was, het erfdeel zijner voorou ders aanvaard. Geene rechtbank had hem zijne aanspraken kunnen bestrijden, te meer daar het in de geheime kast ontdekte oude testament van graaf Von Lörach hem het erfdeel in zijn volle waarde reeds voor jaren toegekend had. Op het oude kasteel werd gedurende den ganschen win ter gehamerd en getimmerd, om de woning ge- Naar men zegt, zouden reeds onderhande lingen aangeknoopt zijn met de mogendheden ter conferentie vertegenwoordigd, om met de besluiten der conferentie ten grondslag, langs internationalen en diplomatieken weg het ar beidsvraagstuk te regelen. De massa ongeduldigen, die de regeeringen verantwoordelijk stellen voor al hun ware en vermeende grieven, schijnen 't hun plicht te achten voorttegaan met hun ongenoegen te toonen door werkstakingen. Ten minste de geruchten betreffende de werkstakingen in verschillende vakken komen uit alle deelen van Duitschland, uit Londen, uit Barcelona, uit Parijs en uit Weenen. Men is te Berlijn weer niets gerust over den toestand in Westfalen en men heeft het noodig geoordeeld de infanterie en de cu- rassiers te Munster gereed te houdente Brunswijk staken 1800 werklieden uit een jute spinnerij, te Muhlheim de arbeiders van een machinefabriek, te Weimar dreigen de schoenmakers, de timmerlieden en de kleer makers te Marburg in Stiermarken 1500 werklieden aan de spoorwegente Londen 20,000 schoenmakerste Barcelona zijn 60,000 stakers, enz. enz. De Italiaansche kamer is Zaterdag op recès gegaan, maar de Spaansche houdt zich noch onverwijld bezig met de zaak generaal Daban, die een gunstige wending heeft genomen voor de regeering. In de parlementaire kringen van Rome heeft het gerucht gcloopen en het loopt nog, dat Crispi, de premier, voornemens zou zijn zijn collega's Tisza en Bismarck te volgen en zijn premierschap er aan te geven, even als de portefeuille van buitenlandsche zaken. Andere geruchten zeggen dat Crispi wijzi gingen wil brengen in het kabinet, maar de Riforma spreekt al die geruchten formeel tegen en zegt dat Crispi numinder dan heel te veranderen en elke herinnering aan de blinde gravin uit te wisschen. Mathilde Tomsdorf had op verzoek van den jongen graaf als opperhuishoudster haar intrek op 't kasteel genomen, om de sombere vertrek ken met smaak en vroolijk te helpen inrichten juffrouw Armgard uit de pastorie te Rothensee stond haar daarbij getrouw terzijde, terwijl het doofstomme Netje zich in den derden hemel be vond en als een lustige windhond de trap óp- en afvloog en overal nuttig bezig was. In de pastorie was het zeer stil geworden, sedert graaf Ulrich deze had verlaten en de vro lijke Nanette hare jonge meesteres naar Wilden- fels gevolgd was. Te vergeefs hoopte de gravin van dag tot dag van maand tot maand op de komst van graaf Waldstein, wiens aanzoek om de hand narer dochter zij zeker niet teri tweede male zoude afgewezen hebben; hij kwam niet en toen in den geheelen omtrek het gerucht ging, dat de graaf de voormalige gezelschapsjuffrouw zoude huwen, liet zij haar ongenoegen tegen'de laatste den vrijen luop en gaf fier blinde gravin gelijk, die reeds vroeger op een vertrouwelijkheid tus schen die beiden gezinspeeld had. Hildegard was zeer stil en bleek geworden, doch zij wees al zulke beschuldigingen met af schuw af en bewaarde nog altijd eene vaste hoop in haar binnenste. Doch waarom kwam hij niet, thans nu hij niets meer te vreezen had? Te vergeefs brak zij haar hoofd hiermede en bleef eindelijk bij de veronderstelling staan, dat hij h?ar voor trouwloos moest houden of haar in het eind bij al zijn gelnk geheel vergeten had. „Onzin, dierbare gravin 1" troostte haar dan de trouwe Nanette. „Dat weet ik beter; geduld maar! De graaf is zeer op fatsoen gesteld en dit ver biedt hem gedurende het rouwjaar aan de verlo ving of aan de bruiloft te denken." „Gij kunt gelijk hebben, Nanette, maar hij kon mij in weerwil van den rouwtijd toch wel schrij ven; daar lijdt het fatsoen niet onder." Nanette trok met de schouders; zij wist het beter, daar zij zich heimelijk met den totbosch- wachter opgeklommen jager van graaf Ulrich verloofd haa en thans vast besloten was, mevrouw de boschwachster op het oude jachtslot te worden, dat spoedig ook eene geheele vernieuwing zou ondergaan. Bij het graf der blinde gravin had de jonge graaf de belofte afgelegd zijn eigen hart te be dwingen en ten minste de lente eerst af te wach ten, voordat hij de moeder zijner Hildegard voor de tweedemaal om hare toestemmine wilde vragen. De oude wrok moest eerst met ae oude herin- ooit, zou mogen aftreden, zelfs al wilde hij nog zoo gaarne. De Bulgaarsche regeering bestelde in Oostenrijk 30 millioen patronen voor het Mannhcher geweer. In de Servische Skupschtina is, met eene demonstratieve vriendelijkheid voor Rumanie, die waarschijnlijk wel wat op Bulgarije be rekend is, net Rumaansche handelsverdrag bij acclamatie goedgekeurd. Luide riep men: „Leve Rumanie \u Zoo vleit de man zijn hond, als hij op vrouw of kind knorrig is. In Portugal hebben Zondag kamer-verkie zingen plaats gehad, die over het geheel gunstig voor de regeering schijnen te zijn afgeloopen. In eerste lezing heeft de Grieksche kamer een wetsontwerp goedgekeurd strekkende om aan eene Grieksche maatschappij de con cessie te geven tot voltooiing van het kanaal door de landengte van Corinthe. Uit New-York wordt gemeld, dat, volgens rapport van de kamer van koophandel, in het op 30 Juni 1889 afgeloopen jaar de in voeren hebben bedragen 774,094,725 dollars en de uitvoeren 810,497,603. De voorloopige Braziliaansche regeering verbood aan de bladen het mededeelen van onware berichten, op straffe van terechtstaan voor den krijgsraad. Bedoeld met dit „onwaar" wordt waar schijnlijk het afkeuren van regeeringsdaden. De Braziliaansche legatie alhier, logenstraft nadrukkelijk alle geruchteu omtrent eene wei gering van het garnizoen te Rio-Janeiro, om aan de regeering te gehoorzamen, of neringen uit het kasteel verdwijnen. Hij moest vergeten, dat de geliefde bijna zoover gekomen was, om zich met dien vreeselijken man te ver loven. En Maart kwam met zijn viooltjes, de zon kuste de sneeuw weg, de lucht werd zachter. Toen liet graaf Ulrich zijn rijpaard zadelen eu galoppeerde, door een rijknecht vergezeld, vroolijk lungs den oever van den schitterenden Rijn stroom. Bij de pastorie van Rothensee hield hij stil. „Hallo, dominé," riep hij door het raam, „hebt g'.j een paar minuten aen tijd Ehrhardt kwam aan de deur met een ernstig bijna verdrietig gelaat. Achter hem verscheen het vriendelijk, schalkachtig lachend gezicht zijner zuster. „Ik ga uit vrijen, Reinoud," ging de graaf voort; „wilt gij intusschen op mijn huis passen, opdat geen roover er heimelijk of met geweld binnendringt Juffrouw Toinsdurt isnogaltijd angstig van aard en 't zou mij dus niet verwon deren, dat zij eindelijk weder op ontvluchting bedacht zou zijn; de pastorie oefent een wanhopige aantrekkingskracht op zulke vluchtelingen.» De predikant was bloedrood geworden; toen schudde hij het hoofd en zeide weemoedig: „Ik kan mij dus op een huwelijksinzegenirg voor bereiden. Is het wa r, dat gij met juffrouw Tomsdorf gaat trouwen Van vele zijden vraagt men mij er naar." „O, gij kleingeloovige," zeide de graaf lachen de, terwijl hij zijn paard omwendde. „Juffrouw Armgardhelp gij hem heden uit den droom de vloek is opgehevende tijd dei boete en rei niging is ten einde. Hoera, dominé, het leven is toch zeer schoon 1» Hij gaf zijn paard de sporen en galoppeerde heen; daarna kwam hij plotseling in galop terug. „Hallo Reinoudmijn eer9te boek is gedrukt geworden; mijn roem staat thans nog vaster dan mijn adeldom. Ziet gijvriend daarop heb ik eigenlijk slechts gewacht; niet als de erfgenaam van Lörach, maar als schrijver ga ik er op los om aanzoek te doen om de trotsche gravin." En weder galoppeerde hij vroolijk lachend heen. In het gemoed van den predikant was evenwel plotseling een zonnestraal gevallen, en toen zijn zuster zacht den arm om zijn schouder legde, zeide hij bijna beschaamd „Ik dacht, dat hij haar ten huwelijk zoude nemen." „De vloek is opgeheven, ook die van Mathilde's zielga heenbroerlief en verwerf u dezen schat.» Slot volgt.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 1