Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk, Amerika. BINNENLAND. omtrent eenè beweging van ontevredenheid op welk punt ook. Het is allerwege in het land rustig. De troepen zijn getrouw en de regeering wordt door allen geëerbiedigd en gesteund. De minister van binnenlaudsche zaken heelt den prefecten gelast hem in alle bij zonderheden in te lichten over de manifes tatie, die tegen Mei van de zijde der werk- lieden vereenigingen wordt voorbereid. Hij deelde hun mede, dat de regeering besloten had geen optochten op den openbaren weg te zullen dulden en verzocht opgaven, indien versterking van de garnizoenen wenschelijk is. De manifestatie der slachtersknechts isdank zijn den Hinken maatregelen der regeering, zonder eenig incident afgeloopen. Door den gemeenteraad werd een depu tatie uit hun midden ontvangen, die een verzoekschrift overreikte, waarin werd ver zocht den invoer van schapen toe te laten in verzegelde waggons en voorzien van een geleibiljetwaaruit blijkt, dat de dieren uit niet besmette streken komen. Verder zou de ingevoerde schapen dan nog een soort quarantaine kunnen ondergaan. In het ver zoekschrift werd er bovendien op gewezen dat nietzooals was medegedeeld, Algiers Frankrijk van schapen kan voorzien. De ge meenteraad antwoordde de deputatie, dat hij het verzoek in nader onderzoek zou nemen. De minister van handel deelde in den ministerraad mede, dat den 10 April 32000 schapen uit Algiers kunnen worden verwacht. De regeering schijnt nog niet van plan te zijn het verbod van invoer op te heffen. Waarschijnlijk zullen de slachtersknechts binnen enkele dagen weder aan het werk gaan. De correctioneele rechtbank te Briey heelt den van spionnage beschuldigden Nie- meyer tot drie jaar gevangenisstraf en 1000 frs. boete veroordeeld. Niemeyer moet vroeger Duitsch officier zijn geweest, die wegens zijn schulden zijn ont slag als zoodanig moest nemen. Reeds had Niemeyer in Frankrijk, vooral in Nancy, Luneville, Saint-Dié en Rémiremont spion - nendiensten bewezen. Hij was daarna naar Elzas-Lotharingen teruggekeerd, waar hij met de militaire autoriteiten connecties aanknoop te. Later begaf hij zich opnieuw naar Frank rijk met Hetzelfde doel. De beklaagde legde een volledige beken tenis af. Te Londen hebben nu weer 20.000 schoen makers het werk gestaakt. Te Liverpool heerscht weer gisting aan de dokken, daar de vroegere werkstakers niet arbeiden willen naast de lieden, die zijn blijven doorwerken, de zoogenaamde „blacklegs." Zaterdag heeft Bismarck bij alle konink lijke prinsen alscheids visites gemaaktden avond te voren had hij nog een bezoek aan het graf van keizer Wilhelm I gebracht. Uit al zijn trekken bleek de droeiheid, die hem inneilijk beroerde. Hij was dan ook nauwelijks in staat zich zelf te beheerschen. Langzaam verliet hij het mausoleum,waarvoor zich ondertusschen een groote menigte rneu- schen had verzameld. Met geestdrift werd Bismarck toegejuicht, die bij herhaling diep geroerd bedankte en nog uit den wagen der menigte een afscheidsgroet toeriep. Te vijf uur verliet de grijze vorst Zaterdag avond zijn paleis, om zich naar het station te begeven. Hij was gekleed in het uniform der kurassiers en nam in een open rijtuig plaats. In een tweede rijtuig volgde prinses Bismarck. Duizenden en duizenden hadden zich langs den weg geschaard, dien Bismarck van zijn paleis naar het station moest volgen en herhaaldelijk stegen luide hoera's uit de menigte op. Slechts langzaam konden de rijtuigen zich voortbewegen door de groote menschenmassa's, die hen omringden. Op het perron bevond zich een eskadron kurassiers te voet, terwijl verder alle minis ters, het geheele korps diplomatique en vele hofdignitarissen en hooge staatsambtenaren vorst en vorstin Bismarck in de rijk met bloemen versierde wachtkamer van het station opwachtten. Bismarck en zijn gemalin namen toen van allen hartelijk afscheid, waarna zij onder de luide toejuichingen van het publiek te 5.40 Berlijn verlieten. Te 10 uur 's avonds kwam Bismark met zijn familie te Friedrichsruhe aan. Het sta tion was versierd en geïllumineerdterwijl een compagnie van het 76e regiment infan terie aanwezig was. Ook generaal Leszcyns- ki, commandant van het 9e legercorps en een groot aantal officieren maakten aan het station bij Bismarck hun opwachting. De vorst trok, als gewoonlijk, langs het front der compagnie, waarna hij zich de verschillende officieren liet voorstellen. Volgens de Voss. Ztg. moet Bismark er zich over uitgelaten hebben, dat het hem aangenaam was,nu eens te kunnen uitrusten, terwijl hij er aan toe voegde „Ik ben waarlijk verrast over al de eerbewijzen, die de keizer hier voor mij heeft gecommandeerd. Ik heb echter van al mijn titels afstand gedaan en ben slechts een ge- pensionneerd generaal. Bismarck begat zich te voet van het station naar zijn bezitting, begeleid door 4 a 500 boeren met fakkels. Naar aanleiding van de besluiten der arbeids-conferentie schrijtt de „National Zei- tung „Het zou zelf bedrog wezen, voors hands aan eene practische beteekenis dier besluiten te gelooven." Verder spreekt zij over „de schraalheid der gevallen beslissin gen, welke deels eenige volkomen onschade lijke stellingen bevatten, deels op gewichtige vragen in het door Duitschland gestelde programma van de conferentie in het geheel geen antwoord geven." Zij zou het voor het beste houden als Duitschland, in overeen stemming met de reeds vroeger genomen besluiten in den rijksdag, zelfstandig en al leen het voorbeeld gaf in het nemen van maatregelen tot bescherming van den arbei der. De „Freisinnige Zeitung" zegt„De con ferentie heeft in hoofdzaak het in Duitsch land reeds bestaande stelsel van bescherming der arbeiders aan andere staten ter navol ging aanbevolen doch zij heeft in elk geval bewezen dat Bismark ten onrechte eene in ternationale overeenkomst voor de bescher ming van den arbeid, in den geest van het wereld-postverdrag, als eene onmogelijke zaak beschouwd heeft." Bij Schrimm (Posen) is een luchtbal- ongeluk gebeurd. Een te Berlijn opgestegen ballon van de militaire luchtvaart-afdeeling bleef bij het nederdalen in eenige boomen hangen. Het schuitje kantelde en de drie daarin gezeten personen vielen van een aanzienlijke hoogte op den grond. Een hunner, een korporaal, werd door den val gedood, een kapitein brak beide beenen en de derde, een luitenant, bleef ongedeerd. De onderofficier Kluge, van het Bocken- heimer huzaren-regimentte Frankfort, is, wegens mishandeling van zijne minderen, veroordeeld tot drie jaren vestingstraf en degradatie. Te Napels is thans weder het kelderge welf van een in aanbouw zijnd huis ingestort. Een werkman werd gedood en vier anderen werden gewond. De aannemer van het werk is gevlucht. Uit Weenen wordt gemeld dat aldaar 30000 handswerklieden in het bouwvak het werk gestaakt hebben en dat er onbeduidende botsingen met de politie hebben plaats gehad. De ontzettende orkaan, die verleden week gewoed heeft in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, is een treurig bewijs, dat weerkundige voorspellingen tegenwoordig wel degelijk ernstige aandacht verdienen. De cycloon was voorspeld door het Meteorolo gisch bureau, maar niemand had op de waarschuwing acht gegeven en alles bleef zijn gewonen gang gaan. Het aantal vernielde huizenalleen te Louisville, wordt in eenige berichten op 2500 geschat en dat der gewonden op 3000het aantal dooden aldaar is, volgens de jongste berichten, minder dan eerst werd gemeld. In eenige gebouwenwaar bijeenkomsten w erden gehouden, werden honderden menschen onder het puin begraven en aan het Union- station geraakt een trein vol passagiers be dolven onder het instortend gebouw. Daar kwam echter slechts één mensch, een kok, om het leven. De verwoeste stad bood een iammerlijk schouwspel aan. Overal zag men menschen in doodsangst zoeken naar ver miste verwanten en vrienden. Geheele dorpen in Kentucky en Illinois- zijn als weggevaagd door de allesvernielende rukwinden. De cycloon kwam in Louisville aan het zuidwestelijk gedeelte en baande zich dwars door de stad een breeden weg, waarop alle gebouwen met den grond gelijk gemaakt werden. Een ooggetuige, die te Louisville in een hotel dineerde op het oogenblik van de ramp, verhaalt„Wij hoorden buiten een gevaarlijk geloei en gekraak en allen snelden de straat op. Daar was het ontzettend; de lucht was vol rondvliegende dakpannen, steenen enz. en daarbij was het stikdonker, maar slechts voor een minuut. Het vervaar lijke geluid ging verder in de duisternis en op zijn spoor sloegen groote vlammen op (uit de in brand geraakte, vernielde huizen), bij welker licht men de puinhoopen kon zien, waaruit de jammerkreten van gewonden klon ken. Spoedig was er een verward door elkaar loopen en rijden van menschen en brand weerwagens over de met puin overstrooide straten. Maar een oogenblik was het of allen verlamd waren van schrik en twijfelden of zij vluchten zouden, dan wel afwachten wat nog komen zou." Te Chicago is een groote suikerfabriek vernield door eene ontploffing, welke plaats had, terwijl al de arbeiders aan het werk waren. Dertig mannen liggen onder het puin begraven en 20 30 anderen zijn ernstig, zoo niet doodelijk gewond. Volgens een ander bericht zou het onge luk minder ernstig zijn en werden acht man gedood en 16 anderen gewond. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Maart 1890 Ingelegd f 2731,91. Terugbetaald f 1530,96. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 959. WAALWIJK, 2 April 1890. Gisteren avond, ten 6Va ure, is eene open bare vergadering gehouden van den ge meenteraad, ter behandeling van de volgende zaken 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van de teekenschoolcomndssie om een zomerteekencursus te houden (stukken ter visie.) 3. Voorstel van B. en W. tot het bouwen van een onderwijzerswoning. 4. Primitief kohier van den hoofdelijken omslag over 1890. 5. Wijziging der begrooting van 1890. 6. Voorstel tot verbouwing van het school lokaal. 7. Voorstel tot benoeming van een on derwijzer. 8. Aanbesteding leggen trottoirs. Van deze belangrijke agenda is niet heel veel tot afdoening gekomen. Aangenomen is het voorstel der teeken- schoolcommissie om een zomerteekencursus te houden, waaraan leerlingen vanaf 10 jaar kunnen deelnemen. Het schoolgeld bedraagt f2.— voor ingezetenen en f5.voor niet inwonersde lessen worden gegeven 2maal per week, 's avonds van 6 tot 8 uur. Het primitief kohier van den hoofdelijken omslag over 1890 is aangeboden en in han den gesteld eener commissie, bestaande uit de heeren A. van Tilburg, Zijlmans en Mombers. Besloten is dat het leggen van de trottoirs aan de Noordzijde der straat in het open baar zal worden aanbesteed, maar alleen on der inwoners van Waalwijk. Verder is bepaald dat geen trottoirs of banden zullen gelegd worden voor huizen van eigenaars, die onwillig blijken hunne boo men op te ruimen. De voorstellen tot verbouwing van het schoolgebouw en tot benoeming van een on derwijzer zijn aangehouden, tot dat de school commissie over die zaken gehoord zal zijn het voorstel tot het bouwen eener onderwij zerswoning (en het maken van een speel plaats aan de openbare school) is besproken met gesloten deuren en, als wij ons niet ver gissen, denzelfden weg opgegaan als de beide vorige punten, namelijk naar de schoolcom missie. Het uitvoerig verslag in ons volgend num mer. Den 29 April, de eerstkomende verga dering der onderwijzers in 't arrondissement Waalwijk, zullen de volgende punten behan deld worden: 1. Het streven der beschaafde volken naar kolonisatie. 2. De onderwijzer student. 3. Karaktervorming. Op Maandag 7 April zal de eerste trein van Vlijmen niet vertrekken te 5.40 vm., maar ten 6.46 vm., een en ander in verband met het niet houden van marktdag te Rot terdam, op 7 April. Geweren, karabijnen, revolvers, pistolen, en andere vuurwapenen, windroeren, dolken, dolkmessen, sabels, degens, degenstokken, priemstokken, wapenstokken, en dergelijke voorwerpen, mogen niet op voor het pu bliek toegankelijke plaatsen gedragen wor den aldus heeft de tweede kamer met 53 tegen 20 stemmen besloten. Persoonlijke dienstplicht. Het „Centrum" orgaan van dr. Schaepman, bespreekt het manifest van den bond der katholieke kiesvereenigingen van Noord- en Zuid-Holland, waarin wordt verklaard, dat deze kiesvereenigingen geen candidaat voor het lidmaatschap der kamer 2ullen steunen, die zich voor de invoering van den persoon lijken dienstplicht heeft verklaard. Het blad veroordeelt het manifest en komt dan tot de volgende slotsom Het bestuur besluit aldus, geheel eigen machtig zonder eenig overleg met de kies vereenigingen, waaruit de bond bestaat, zich krachtig te zullen verzetten tegen de keuze van een antirevolutionair, die voor persoon lijken dienstplicht is, breekt aldus met de politieke gedragslijn, nu vijfentwintig jaar door de katholieken gevolgd, let op geen liberalisme, ongeloof, socialisme meer, want zet door zijn besluit bij de a. s. verkiezing te Delft, daarop is 't klaarblijkelijk gemunt, de deur voor een liberaal zoo wijd mogelijk open. Bij de laatste verkiezing te Delft, die van 6 Maart 1888, kwamen er van de 3006 stem gerechtigden 2650 op, en van dezen stem den 1403 op den heer Fabius en 1247 op den liberaal, den heer Gleichman. Met de niet sterke meerderheid van 156 stemmen werd de antirevolutionair Fabius gekozen. Wij weten niet hoeveel katholieke kiezers het district Delft telt. Daar echter, volgens de volkstelling van 1880, de katholieken 36 pCt. der bevolking van dit district uitmaken moet noodzakelijk bij de a. s. verkiezing al daar de liberaal slagen, als de katholieke kiezers het besluit des bestuurs van den Z. en Noordhollandschen bond opvolgen. Te Delft zal de katholieke kiesvereeniging waarschijnlijk het Goesche kluchtspel niet opvoeren, door den liberalen candidaat ook zijn gevoelen te vragen. Doch gesteld het gunstigste geval, gesteld dat een katholiek met een liberaal in herstemming komt, dan is het hoog spel spelen door te verwachten, dat alsdan de antirevolutionairen'op den ka tholiek zouden stemmen, nu het bondsbe- stuur besluit, zich krachtig tegen de keuze, dus ook bij herstemming, van een antirevo lutionair te zullen verzetten, die persoonlijken dienstplicht toegedaan is. Als men bij dit alles overweegt, det per soonlijke dienstplicht met behoud der loting, zooals de staatscommissie dit voorstelt, zoo onrechtvaardig en onbestaanbaar is, dat men de invoering daarvan niet verwachten kan, en dat algemeene persoonlijke dienstplicht, zelfs zooals Reuther dien ter vervanging on zer schutterij voorstelde, voor ons land veel te kostbaar en dus onmogelijk is, mag men het besluit van het bondsbestuur onverant woordelijk houden. Met grooten weerzin schreven wij het bo venstaande en niet zonder weerzin moeten wij, in spijt van het manifest, nog schrijven: dat wij van harte hopen, dat de katholieke kiezers van Delft zich door het geheel bui ten hun medewerking genomen, eigenmach tige besluit van het bondsbestuur, niet zullen laten terughouden, om datgene te doen, wat hun na rijp beraad en mannen met staat kundig beleid gehoord, het best zal toeschij nen. Mogen hun leiders toch, evenals die van Goes, geen overijld besluit nemen. Er is voor beraad nog tijd in ovetvloed, en groot is de verantwoordelijkheid, die op hen rust. De kamer van koophandel en fabrieken te Enschede heeft aan de tweede kamer der staten-generaal een adres gericht, waarin ver zocht wordt het wetsvoorstel van Mr. B. M. Bahlmann, ter voorziening in den kwijnenden toestand van sommige takken van landbouw, niet aan te nemen, wijl die voorziening zou bestaan in het heffen van een invoerrecht op granen en andere voedingsmiddelen. Onder verwijzing naar het adres der Twentsche landbouwmaatschappij, in hetwelk de bezwaren tegen dit wetsvoorstel duidelijk zijn aangetoond, wijst de Enschedesche ka mer van koophandel vooral op het nadeel dat elk recht op levensbehoeften moet toe brengen aan het algemeen volksbestaan. „Reeds in het verslag onzer kamer over den toestand van nijverheid en handel te Enschede over het jaar 1887 wezen wij op.de gunstige stelling van den Nederlandschen werkman tegenover den Duitschen. Eene vergelijking van den prijs der eerste levens behoeften in de Twentsche fabrieksplaatsen en in de naburige Duitsche fabrieksdistricten toonde aan, dat de Nederlandsche werkman daarvoor veel minder had uit te geven dan de Duitsche. De verhouding blijkt ook thans nog even gunstig te zijn. >Zoowel in het Twentsche als in het Duit sche district wordt als grondstof voor het roggebrood buitenlandsche rogge meestal Russischegebruikt. Daar dit artikel in Duitschland reeds dadelijk bij den invoer met hooge rechten wordt bezwaard en daar entegen in Nederland onbelemmerd kan worden in- en uitgevoerd, heeft zich de markt voor den verbruiker in de Neder landsche havens gevestigd. De broodfabriek in de Twentsche en die in het Duitsche fabrieksdistrict betrekken beide de rogge uit dezelfde bron, van den Nederlandschen im porteur. „De eerste betaalt daarvoor thans f 165 per 2100 kg., zonder meer. De tweede heeft aan den Nederlandschen importeur eveneens f 165 te voldoen, doch moet daarenboven bij den invoer in Duitschland een recht betalen van 5 mark per 100 kilogram, dat is 105 mark per 2100 kilogram :=s f61,95 Nederlandsche waarde. „De rogge kost dus thans den broodfabri kant in Twente ƒ165, dien in 't Duitsche fabrieksdistrict ƒ226,95. Tarwemeel wordt door de Duitsche meelfabriek aangeboden om at te leveren in 't Duitsche fabrieksdis trict tegen t 16.74 per 100 kilogram. Dit zelfde meel van dezelfde Duitsche meelfa briek kan de broodfabrikant in Twente koo- pen voor 12.50 per 100 kilogram. Bij uit voer uit Duitschland wordt voor meel, af komstig van ingevoerde, dus niet Duitsche tarwe, restitutie gegeven van 8 mark per 100 kilogram 4.72 Ned. waarde. De Duit sche meelfabrikant geeft dus op dit oogen blik slechts 4.24 van die restitutie aan den buitenlandschen kooper terug. Doch de Ne derlandsche broodfabrikant komt bij hem bij dezen prijs niet hij kan toch de 100 kilo gram tarwemeel van de Nederlandsche meel fabriek koopen voor 11.25 tot 12. »Het feitelijk gevolg van de graanrechten in Duitschland is dan ook, dat de werkman aldaar voor het kilogram roggebrood 10.62 cent moet betalen, terwijl die hier dat voor 6.5 tot 7 cent kan bekomen evenzoo betaalt de Duitscher het kilogram tarwebrood (volks brood) met 14.16 cent terwijl de Nederlander dat voor 11.5 cent koopt." In Friesland liggen de weilanden zoo schoon dat men er gerust het vee in zou kunnen jagen. Er is gras genoeg. Een spreekwoord zegt„een hoed vol van dit

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2