Nummer 28. Zondag 6 April 1890. 13e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraad van Waalwijk. ANTOON TIELEN, Bekendmaking. U 1 T U iü V K Waalwijk. Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk; Gelet hebbende op de artt. 86 en 87 der wet van 19 Augustus 1861, (Staatsblad No 72) en op eene circulaire van den heer militie-commissaris in het le distr. van N.-B., brengen ter kennis der belanghebbenden: Dat de militieraad tot onderzoek der mi- litieplichtigen dezer gemeente zal zitting hou den te 's Bosch, op Zaterdag den 19 April dezes jaars des vóórmiddags ten lOVa ure. Dat deze tweede zitting van den militie raad bestemd is tot het doen van uitspraak omtrent alle in de eerste zitting van den militieraad niet afgedane zaken, en omtrent hen, die als plaatsvervanger of nummerver- wisselaar wenschen op te treden. Waalwijk, den 31 Maart 1890. Burgemeester en wethouders voornoemd. OPENBARE VERGADERING op Dinsdag 1 April, namidd. 61/3 ure. Tegenwoordig alle leden, uitgenomen de heer Timmermans Wz., die schriftelijk heeft kennis gegeven verhinderd te zijn. Voorzitter de burgemeester. De voorzitter opent de vergadering. De notuleu der vorige worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Aan de orde I. Ingekomen stukken. 1. Schrijven van ged. staten betreffende het verzet van den burgemeester tegen het in de vergadering van 27 December j.l. ge nomen raadsbesluit over het leveren van drukwerken enz. De minister blijft van meening, dat hier eene onderhandsche aanbesteding heeft plaats gehad, die onderworpen is aan de goedkeu ring van ged. staten. De voorzitter„naar aanleiding hiervan stel ik voor dat B. en W. de voorwaarden voor onderhandsche aanbesteding vaststellen en aan de goedkeuring van den raad onder worpen. De heer Timmermans Bz „ik zie niet in waaromhet dag. bestuur heeft het recht den raad voorstellen te doen en 'l is zijne taak den raad voor te lichtendit ligt op zijn weg." De voorzitter »'tligt op zijn weg, maar 't zou monnikenwerk zijn de voorwaarden op te maken, als de raad niet van plan is ze in te zien." De heer Timmermans,,'t Is mijn gevoe len dat de raad over uw voorstel niet te stemmen heeft." Op verzoek van den heer Quirijns leest de voorzitter een en ander voor uit het schrijven van gedep. staten 't komt overeen met het bo veriaangehaalde. De heer Timmermans „er bestaat geen aanbesteding, dan alleen in de meening van den minister; daarmede hebben wij niets te makende meening van den ganschen raad staat daartegenover." De voorzitter„ik spreek niet namens mij zelve, maar zeg het idéé van den minister. Zijn de heeren bereid de voorwaarden van onderhandsche aanbesteding in te zien en die aan goedkeuring van ged. staten te on derwerpen De heer Timmermans „daarop heeft de raad niet te antwoorden't is de zaak van B. en W. of zij voorstellen aan den raad willen doen en dan aan den raad om uit te maken of hij ze in behandeling wil nemen." De voorzitter „B. en W. zullen ze dan opmaken en in de volgende vergadering den raad voorleggen," 2. Schrijven van den burgemeester van Rozendaal betreffende een raadsbesluit tegen den persoonlijken dienstplicht, en verzoekende instemming mft de motie. De voorzitter „natuurlijk heeft ieder het recht van petitionneereu, maar toch valt het te betwijfelen of zoo iets bij een gemeente raad tehuisbehoort. De heer Quirijns deelt het gevoelen van den voorzitter. De heeren van Schijndel en Mombers wen schen adhaesie te schenken aan het adres van Rozendaal, waartoe de raad beslist met algemeene stemmen behalve die van den heer Quirijnsaan B. en W. wordt de re dactie van het adres van instemming over gelaten. II. Voorstel van de teekenschool-commis- sie om een zomerteekencursus te houden. Voorgesteld wordt van 1 April tot 1 Oct. een teekencursus te geven 2 maal per week van 6—8 uur 's avondshet door de onder wijzers te heffen schoolgeld bedraagt/2 voor ingezetenen 5 voor niet ingezetenen bo vendien staat de gemeente aan ieder der beide onderwijzers eene subsidie toe van f50, ter-, wijl zij de kosten van verlichting en schoon houden der lokalen voor hunne rekening ne men. Leerlingen kunnen worden toegelaten vanaf 10 jaar, terwijl een minimum van 20 leerlingen wordt vereischt om den cursus te doen doorgaan. Deze regeling geldt als proefneming voor een jaar. B. en W. steunen het voorstel, dat na eene korte bespreking wordt aangenomen met 8 tegen 2 stemmen, die van den heer Baijens, die bedenking had tegen de wijze van schoolgeldheffing, en van den heer Mom bers. III. Voorstel van B. en W. tot het bouwen van eene onderwijzerswoning. De voorzitter doet de noodzakelijkheid van dit werk uitkomen en zegt dat de daar voor noodige som begrepen is onder de on langs geleende f 100.000 De heer Zijlmans wenschte alvorens deze zaak te behandelen eene hiermede in verband staande mededeeling te doen met gesloten deuren. Daar de voorzitter ook nog een paar punten met gesloten deuren wenschte besproken te zien, werd punt III tot dan aangehouden. IV. De voorzitter biedt namens B. en W. het primitief kohier van den hoofdelijken omslag over 1890 den raad aan; de percen tage bedraagt evenals verleden jaar 1/2%. Tot leden der commissie van onderzoek worden gekozen de heeren van Tilburg, Zijl mans en Mombers V. Wijziging der begrooting. Eenige wijzigingen op de begrootingen van 1889 en 1890 worden zonder discussie goedgekeurd. VI. Voorstel tot verbouwing van het schoollokaal. De voorzitter „voorgesteld wordt van 2 klassen 3 te makende school-opziener en het hootd der school achten deze verandering noodig." De heer Verbunt„ik ben er tegen en wel om de volgende reden De voorzitter is er steeds op uit om commissies te nieeren; thans is hij de schoolcommissie weer voor bijgegaan deze voorstellen het onderwijs be treffende, worden gedaan zonder in 't minst iets aan de commissie te hebben laten hoo- ren. Ik stel voor in deze zaak niet te be slissen alvorens de schoolcommissie ge hoord is." De voorzitter„ik wil hierop eenvoudig antwoorden dat de schoolcommissie er niets mede te maken heeft. Nergens verplicht de wet het dag. best. de schoolcommissie te raadplegen. Had de schoolcommissie gaarne iets gewetenhad ze dit kunnen vragen; hier geldt het eenvoudig een beschikking over gemeentegelden, waarmede de commis sie niets heeft uit te staan." De heer Verbunt„zooals de voorzitter de schoolcommissie behandelt, doet hij ook met andere commissies en dit zeer ten na- deele der gemeente; ik hoop nooit meer in eene commissie te zitten, waarvan de burge meester voorzitter is." De heer Timmermans„de schoolcom missie bestaat wettig en is volgens de wet ingesteld om den raad voor te lichten. Als nu de raad om inlichtingen vraagt en de commissie geeft die, dan zijn beide op het goede standpunt." De voorzitter „als de raad hiertoe besluit dan zal het gebeuren, maar anders niet." De heer van der Heijden„als de school commissie voor zooiets niet noodig is, waar toe moet ze dan dienen De voorzitter„om den gang van het on derwijs na te gaan en te zien welke boeken gebruikt worden daarbij, in kleine plaatsen zooals hier, is ze in 't geheel niet noodig, wel in grootere steden zooals Arnhem, Am sterdam, Rotterdam, enz." De heer van der Heijden „u schijnt van oordeel dat de schoolcommissies in kleine plaatsen niet noodig zijn om den richtigen gang van het onderwijs na te gaan, dat dit alleen in groote steden 't geval is't zelfde zou men misschien van burgemeesters kun nen zeggen; in Amsterdam en Rotterdam zullen die wel noodig zijn, maar hier zouden we het goed zonder kunnendan zou het -misschien veel beter gaan." De heer Baijens„al deze besprekingen zijn m. i. overbodigelk lid is verplicht zich voor de vergadering te vergewissen van de te behandelen zaken en zich daarvan op de hoogte te stellenik zelf ben bij mijnheer Spijkerman geweest om die zaak te gaan bespreken en ik kan mij zeer goed er mede vereenigen om ze direct te behandelen daartoe zijn wij hier gekomen." De heer van Schijndel steunt het voorstel van den heer Verbunt om de zaak aan te houden, totdat de schoolcommissie er over gehoord is. Dienovereenkomstig wordt besloten met 8 tegen 2 stemmen, die van de heeren Hoff- mans en Baijens. VII. Benoeming van een onderwijzer. De voorzitter stelt voor deze zaak eerst in gesloten vergadering te bespreken. De heer van der Heijden is hier tegen. De voorzitter stelt voor een onderwijzer te benoemen op een salaris van f 450. Verschil lende leden zijn van gevoelen, dat na aan neming van het voorstel Verbunt ook hiero ver de schoolcommissie eerst diende gehoord te worden. De heer Hoffmans maakt hier van een voorstel. Toen, op de vraag van den heer van der Heijden, door de voorzitter verklaard was dat het getal leerlingen de aanstelling van nog een onderwijzer vorderde, werd met de behandeling van dit punt voortgegaan. De heer van der Heijden achtte in eene gemeente als Waalwijk, waar de kosthuizen duur zijn, een salaris van f 500 niet te hoog voor jongelui, die zich fatsoenfjk moeten voordoen. De voorzitter wenschte juist dit punt in besloten vergadering te behandelen met het oog op het salaris van den onderwijzer Bloem- aerts, wien B. en W. dit jaar eene gratificatie van f 50 wenschen toe te kennen om voor het volgend zijne jaarwedde op f 500 te bren gen. De heer Timmermans wenscht terug te komen op de benoeming: hij geeft toe dat die noodzakelijk is en de wet daartoe wel aanleiding zal geven; maar de gegdvens, die aan den raad zijn verstrekt, zijn niet officieel genoeg; hij ziet niet in waarom de benoeming niet tegelijk met de verbouwing kan behan deld worden; dan hebben we de voorlichting van de schoolcommissie nu alleen van B. en W. Daarbij is de tijd tusschen de ont vangst van het convocatiebiljet en de raads vergadering wel wat kort om zich volkome inlichtingen te verschaffen. Hij stelt voor, in overeenstemming met den heer Hoffmans, deze zaak aan te houden tot dat de com missie gehoord zal zijn. Dit voorstel wordt aangenomen met 6 tegen 4 stemmen, die van de heeren Baijens, van der Heijden, Verbunt en van Schijndel. De voorzitter vraagt of het goed is den onderwijzer Bloemaerts voor dit jaar eene gratificatie toe te kennen van f50. De heer van der Heijden wenschte vooraf te zien of men den nieuwen ook f500 zal geven; zoo ja, dan ligt daarin ook opgesloten dat Bloemaerts die krijgt. De heer Baijens gelooft dat het juist de bedoeling is onderscheid te houden tusschen de salarissen. De voorzitter meent dat het in het idéé der heeren ligt ook deze zaak bij de andere samen te vatten en aan te houden. Niemand verzet zich hiertegen. VIII. Aanbesteding leggen trottoirs. De voorzitter: „openbare of onderhandsche aanbesteding, ziedaar de vraag." De heer van Tilburg: »ik zou zijn voor openbare." De heer Mombers: „ik ben ook voor open bare, maar dan alleen onder Waalwijkers." De voorzitter: „ik geloof dat wij ons dan op een heel gevaarlijk terrein zouden bege ven, met het leggen van trottoirs op te dragen aan onkundigen. Gaarne zou ik het ook gunnen aan inwoners, maar is het niet ge vaarlijk als zij het niet kennen? De heer Mombers: „ik heb hier in de gemeente stoepen zien leggen veel mooier dan de trottoirs aan de zuidzijde." De heer van Schijndel: „ik geloof dat er genoeg zijn, die het kennen." De heer Timmermans: „ik geloof ook dat er in onze gemeente genoeg zijn die de trottoirs kunnen leggenjdaarbij hebben we een opzichter om te zorgen dat het werk goed worde uitgevoerd. Ik ben er ook voor het aan inwoners te gunnen boven anderen." De heer van Schijndel: „daarbij kan het bestuur zich de gunning voorbehouden." De heer Baijens: „ik ben er tegen het uitsluitend onder inwoners aan te besteden, ik heb tweemaal de ondervinding gehad dat zij het niet kennen; zij lieten telkens werklieden van buiten komen en verklaarden er dan iets aan te kunnen verdienen." De heer Mombers: „ik blijf er bij om het alleen onder ingezetenen aan te besteden, als het ten minste niet boven de begrooting gaat." Dienovereenkomstig wordt besloten met 6 tegen 4 stemmen, die van de heeren Hoff mans, Baijens, van der Heijden en Zijlmans. De voorzitter: „verder hebben we nog den aankoop van een stukje grond, waarover de heer Zijlmans met gesloten deuren wenschte te spreken. Vooraf wenschte ik echter terug te komen op hetgeen door den heer Verbunt gezegd is over mijne houding tegenover de commis sies en bijzonder over de commissie van voorbereiding voor de trottoirs; evenmin het dag. bestuur als ik heb die genieerd: en ben ik haar ooit voorbijgegaan, dan is dit in 't geheel niet geschied met kwade bedoeling; het dag. bestuur wenscht integendeel der commissie cn vooral die van de westzijde oprechten dank te betuigen voor haie be moeiingen; dat zij niet meer opgeroepen is ligt daarin, dat ik haren werkkring als meer voorloopig beschouwde; die heeren hebben alles mondeling afgesproken, niets bij acte atgewerkt. De heeren kunnen het opnemen zooals zij willen, maar ik geef u de verzekering dat noch het dag. bestuur noch de voorzitter de bedoeling hebben gehad de commissie te nieeren. De heer Verbunt: „ik beaam dit ten volle ten opzichte van het dag. bestuur en zalig zijn zij, die zich bekeeren. Na de bestuurs vergadering heb ik de 2 wethouders gespro ken; die hebben ingezien dat de zaak ver keerd was aangepakt en toen is afgesproken een vergadering te beleggen; maar toen heeft de voorzitter de briefjes verscheurd." De voorzitter: „na de bestuursvergadering De Echo van het Zuiden, Waalwjjkschr cn Langstraatsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën i7 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regeJ, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 1