Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Rusland. Amerika. BINNENLAND. X- Het verschil in de mode van het vorige jaar en van dit aanstaande seizoen is zeer groot. Alle tournures en baleinen zijn ver dwenen; de rok is glad en valt in losse plooien tot op den grond, zij is vrij lang, hetgeen voor wandel-costumes juist niet is aan te bevelen. 2agen de wethouders u het koffiehuis van Verwiel binnengaan; daar zij gehoord hadden dat u uwe boomen niet wildet wegdoen, heb ben zij getracht u te spreken; in 't dagelijksch bestuur was besloten Maandags te beginnen. Ik was naar huis gegaan en wist verder van niets af. 's Avonds kwam de veldwachter met brieijes bij mij. Eenvoudig buiten mij om had men de arbeiders afbesteld en werden mij oproepingsbriefjes ter teekening voorgelegd. Toen heb ik gezegd dit niette zullen doen; ik meende het prestige van den burgemeester hooger te moeten houden." De heer Mombers: „er is nu besloten trottoirs te krijgen; maar wat nu met de stoepen van de eigenaars, die hun boomen niet willen opruimen? Ik stel voor daar geen trottoirs eu geen banden te leggen." l)e voorzitter: „natuurlijk geldt dit alleen de eigenaars, die weigeren hunne boomen te laten rooien, die geacht worden opgeruimd te moeten worden? In dien zin wordt besloten. Tegen de heeren Hoffmans, Baijens en Timmermans. De heer Verbunt vraagt om welke reden de Maasmond-commissie weer genegeerd wordt; door deze is besloten den raad te laten uitmaken welke brug gesteund zal wor den; daarvan komt echter weer niets op de agenda voor. De voorzitter antwoordt dat de papieren hier zijn. Uit een voorgelezen schrijven blijkt dat van de schutsluis aan de haven voorloopig niets komtzooals wij reeds geruimen tijd geleden in ons blad hebben bekend gemaakt. De heer Verbunt: „naar aanleiding van de prettige proces-verbalen, die wij de laatste dagen gehad hebben, doe ik het voor stel de politieverordening geheel buiten wer king te stellen met uitzondering van de hoofdst. 12 en 22, betreffende markt en haven; ik doe dit ook omdat de nieuwe verleden jaar reeds in orde had behooren te zijn." De voorzitter: „als dit op mij gemunt is hebt ge het mis; ik heb hoe minder last en hoe minder onaangenaamheden hoe liever; maar of de ingezetenen er blij mede zullen zijn betwijiel ik." De heer Verbunt: «ik voeg er het voorstel bij direct de nieuwe in behandeling te nemen.» De voorzitter: „die is al lang geleden door de commissie onderzocht." De heer Qurijns verklaart dat dit al zoolang is geleden dat hij er niets meer van weet. Na de opmerking van den heer Zijlmans dat het reeds zoo laat is en er nog belangrijke op de agenda voorkomende zaken te behan delen zijn, en de toezegging van den voor zitter, dat de nieuwe politieverordening in de volgende vergadering zal ter tafel komen, stapt men van dit onderwerp af en wordt de ver gadering voortgezet met gesloten deuren. Geen beter tijd voor de fantaseerende journalisten dan de stille tijd, de dagen die de groote christelijke feestdagen onmiddel lijk voorafgaan en er op volgen en de kom- mertijd. 't Kan namelijk vrij wel als een vaststaande regel worden beschouwd, dat de geruchten in gelijke mate toenemen als de berichten afnemen, ja men zou zelfs kunnen beweren, dat het een een gevolg is van het an der: beter iets dan niets, denken die heeren en dan gaan zij aan 't samensmeden van berichten, aan 't combineeren van deels ware, deels onware gegevens en zoo ontstaat er een sensatie-bericht, dat doorgaans wel een kort leven leidt maar waarop toch van toepassing is het Italiaansche spreekwoordse non vero, ben trovato (als het niet waar is, is het toch goed gevonden Zoo werd Woensdag door de Engelsche Daily Telegraph de goedgeloovige wereld in rep en roer gebracht door de verontrustende mededeelingen uit St. Petersburgde czaar zou hoogst ernstig ziek zijn en dat wel door den schrik over de ontdekking van een com plot tegen zijn leven. Reeds zou de persoon, aangewezen om den czaar te dooden, zich om het leven hebben gebracht, nadat hij al de andere compromitteerende papieren had verbrand. Dat nieuwtje werd in alle kleuren en geu ren, in al zijn akeligheid en aantrekkelijkheid meegedeeld en reeds begonnen de mannen der poHtiek zich werkelijk ongerust te maken, toen Woensdagavond laat het bericht uit Petersburg kwam, dat de czaar zoo gezond was als een visch en men dus zijn politieke beschouwingen aangaande de gevolgen van een plotseling overlijden des czaren wel in portefeuille kon houden tot nader orde. Nu is niets gemakkelijker dan het ver spreiden van geruchten over samenzweringen als anderzins ten aanzien van den czaar, want, wordt men tegengesproken, dan zegt men eenvoudig, dat de Russische pers alles moet tegenspreken op bevel van hooger hand. Een ander sensatie-nieuwtje stuurt de Ita liaansche Tribuna de wereld in, dat namelijk tusschen de Oostenrijksche regeering en het Vaticaan onderhandelingen zouden zijn aan geknoopt om den Paus een deel van zijn wereldlijke macht terug te geven en hem af te staan Italiaansch Tyrol of Trente. De Paus zou dan te Trente zijn zetel vestigen onder bescherming der katholieke mogend heden. Verder duiken ook geruchten op van ver zoeningsplannen, welke de keizer zou koes teren ten opzichte van Frankrijk, plannen, die ook al een punt van verschil tusschen hem en Birmarck moeten hebben gevormd. Tijdens de Berlijnsche conferentie zou de keizer met Jules Simon gesproken hebben over eene schikking ten opzichte van Elzas- Lotharingen en hij moet zich nu, zoo meldt men althans uit Berlijn, ijverig bezig houden met het zoeken naar middelen om hetzij op dien of op een anderen grondslag een duurzame vriendschapsbetrekking tusschen beide natiën te bevestigen. Wat waar is van die geruchten, zal mettertijd wel blijken. Men zij er wat voorzichtig mede.We hebben het indertijd aan het welgemeende, maar sentimenteele vers van Francois Copée ge zien (waarin hij den doodzieken keizer Fre- derik bezwoer Elzas-Lotharingen terug te geven,) dat vaak een wensch, aan de eene zijde te kennen gegeven, voldoende is om ter andere aan het bestaan van plannen te doen gelooven. Op zijn allerhoogste zou van Duitsche zijde misschien onzijdigverklaring van het tegenwoordige Rijksland te verwach ten kunnen wezen. Waarde hebben deze geruchten alleen in zooverre, als ze het bewijs leveren van een vast geloof, zelfs in Frankrijk, aan het ern stig streven des jongen keizers om den vrede te verzekeren en het lot der volken te verbeteren. Reeds deze algemeene waar deering wekt zekere verbroedering. Bij gebrek aan beter (de zaak—Bismarck begint nu toch vrij vervelend te worden) houden onze oostelijke naburen zich onver deeld bezig met veronderstellingen, de toe komst betreffende en natuurlijk speelt de nieuwe rijksdag daarbij de hootdrol, de rijks dag, die misschien heel wat verrassingen zal brengen en over welks samenkomst men het nog maar niet eens is. Zoo wordt nu weer officieus gemeld, dat niet 14 of 21 April, maar eerst in Mei de opening zal plaats vinden, omdat de bonds raad met de voorstellen aangaande arbeids wetgeving, met de militaire en koloniale voorstellen, niet op tijd klaar zal komen. (De bondsraad heeft ze nog niet eens in handen Van een nieuwe socialistenwet of iets dergelijks hoort men niet en de heeren sociale omverwerpers beginnen weer te leven, voor namelijk zal hun pers zich weer gaan roeren. In den senaat van Spanje is de discussie over het incident-Daban voortgezet en de oppositie heeft de regeering niet gespaard. Maarschalk Campos deelde mede, dat hij plan had de discussien door obstructie te rekken tot in Mei doch de regeering is voor geen klein geruchtje vervaard en besloot onmiddellijk na afloop der senaatszitting dat geen Paaschvacantie zal worden genomen, voor zij (de regeering) machtiging heeft ver kregen generaal Daban te straffen. De hooge heeren in Servie moeten bij Frankrijk's regeering aanvraag hebben ge daan om de Servische onderdanen in Bulgarije in bescherming te nemen, met het oog op de afbreking der diplomatieke relatien en Bulgarije, niet vervaard, moet besloten zijn, als 't zoover komt, zijn onderdanen in Servie onder Turkije's bescherming te stellen. De werkstakingen, zoo in Duitschland als Oostenrijk blijven, door elkaar genomen, vrij wel stationnair, de timmerlieden en metse laars schijnen 't meest door de epidemie aangegrepen, maar in Duitschlands mijn dis tricten komt er geen gang in de beweging. Emin-pacha heeft eindelijk een besluit genomen: hij is in Duitschen dienst getreden en gaat reeds 20 dezer met een karavaan op reis naar het Nyanza-meer, heeft dus majoor Wissmann's voorstellen aangenomen en wel tegen f 12000 per jaar, met volkomen opgeving van zijn plan om Europa te be zoeken. Zijn zending is allerwegen tractaten te sluiten voor Duitschland en de Engelschen en hun pers, die 't hem euvel duiden dat hij, bevrijd met Engelsch geld, nu als ge woon beambte in Duitschen dienst treedt, zijn natuurlijk jaloersch op Duitschlands veine in Afrika. Bana Heri heeft vrede gesloten met de Duitschers en dezen winnen steeds meer terrein in Oost Afrika. Uit Nancy wordt aan de „Temps" gemeld, dat de militaire barakken te Commercy Dins dagavond in brand zijn geraakt. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Te 5 uur 's avonds brak de brand uit in de sectie der militaire schrijvers. De bergplaats voor kruit bleet behouden, maar 4 rijen barakken, waar in het 154e linieregiment was gekazerneerd, zijn geheel in de asch gelegd. In de nabijheid van Champigny zijn deze week door een regiment infanterie en een bataljon jagers, onder leiding van gene raal Saussier, gouverneur van Parijs, proef nemingen met rookvrij buskruit gehouden. De proeven werden door zeer helder weer begunstigd. Het bleek, dat noch de snelheid, noch de hevigheid van het vuren met rookvrij buskruit op een afstand geconsteerd kunnen worden. Eén troep, die dan ook van zijn vuurwapens gebruik maakt, wordt daardoor niet door den vijand opgemerkt Hier staat echter tegen over, dat de rook van het kruit niet meer de bewegingen van troepen voor den vijand ver borgen houdt. Uit de proefnemingen bleek, dat de invoer van het rookvrije buskruit aan merkelijke veranderingen in de uniformen der soldaten en in de taktiek noodzakelijk maakt. Voor eenige dagen werd binnen de muren der gevangenis Newgate, te Londen, het doodvonnis voltrokken aan een man van 69 jarigen leeftijd. Bijna twee maanden geleden had deze ongelukkige in eene vlaag van ja- loerschheid zijne vrouw vermoord, die 44 jaar jonger was dan hij. Het stoomschip City of Paris is den 25en Maartop reis van New-York naar Queenstown (Ierland), door een ongeluk met de machines buiten staat om verder te varen en in de machinekamers vol water geraakt. De machinist wist bij het springen van de machine, door onverwijld afsluiten van den stoom, met gevaar voor eigen leven grooter ongelukken af te wenden. Het schip werd na vele uren van angstig, hulpeloos wachten, door de „Aldersgate" op sleeptouw genomen en, later geholpen door de „Ohio" en nog een paar andere stoombooten, Zaterdag te Queenstown binnengesleeptwaar de 687 passagiers allen veilig aan land kwamen. De Rheinisch-Westphalische Zeitung meldt, dat het bestuur van den Bergbaulichen Verein (de werkgevers) besloten heeft, den arbeiders die hun werkcontract hebben verbroken, een termijn voor het hervatten van den arbeid te stellen op straffe van geschrapt te worden van de lijsten van het werkpersoneel. Krupp heeft bekend gemaakt, dat als de arbeiders die gisteren aan de mijn Hannover het werk hebben gestaaktniet den 9en April den arbeid hervat hebben zij terstond uit den dienst ontslagen en hun hunne woningen op gezegd zullen worden. De Russische czar heeft met zijne gemalin een bezoek gebracht aan de militaire gevan genis te St. Petersburg, waar 119 soldaten opgesloten waren. Hij liet de gevangenen voor zich brengen, sprak roet hen, vroeg naar de reden van hun straf en gaf daarna last 60 van hen in vrijheid te stellen en den duur der gevangenschap van de anderen aanmer kelijk te bekorten. Ging de czar ook maar eens zelf naar Siberië Volgens een Russischen berichtgever van The Sheffield Telegraph is Maria Tschebri- kova, de schrijfster van den opzienbareuden brief aan den czar, die op dezes last in vrij heid was gesteldwerkelijk in het geheim derwaarts gezonden. De gebeurtenissen op de universiteit en het technologische instituut te Petersburg zijn tot nog toe zeer rustig algeloopen. Niettemin heerscht onder de studenten groote opgewon denheid, en hoewel de universiteit niet officieel werd gesloten, hadden de colleges toch geen doorgang. De Paaschvacantie begon 8 dagen vroeger dan voorloopig het plan was en wel naar aanleiding van de dreigende houding die de studenten tegenover den curator, ge neraal Nowikow aannamen toen deze hen tot rust aanmaande. Groote overstroomingen hebben ook in Noord Louisiana en Mississippi (Ver. St.) veel schade en ellende veroorzaakt. Een groot deel van het district Yazoo staat onder water. In het Mississipi-da! is het spoorwegverkeer bijna geheel gestremd. De stad Greenville is van alle kanten door water omringd. Een kleine plaats, Skipwith, is bijna geheel weg gespoeld en te Laconia zijn 2000 menschen met slechts weinig levensmiddelen van alle gemeenschap met de overige wereld afgesne den. Men vreest, dat van den katoenoogst niets terecht zal komen, omdat het te laat zal zijn voor het planten, als het water valt. Men is ijverig in de weer met het redden van menschen en het herstellen van de ge broken dijken. Uit New-York wordt geseind, dat de groote gieterij van Cusiharrhachi, in de pro vincie Chihuahua (Mexico) geheel door brand is vernield. Schade f5,000.000. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Maandag 7 dezer, 2e Paaschdag, des mid dags 12 uur, zal door de harmonie l'Espérance, op de zaal van de Erven A. N. van Riel worden uitgevoerd: 1. Soirée d'Hiver, Grandes fantaisies. 2. Soirée d'Eté, Solo's et Choeur. par Doublevé. SPRANG. Uitvoering van de Kerkelijke zang vereen i- ging Excelsior", op Maandag 7 April 1890, des namiddags ten 21/» ure, in het kerkge bouw der Nederl. Hervormde Gemeente te Sprang. Zie verder programma's. WAALWIJK, 5 April 1890. De schoenenfabrieken in de Langstraat heb ben tegenwoordig volop werk, dit blijkt ge- zaam uit de vele aanvragen om werklieden. Als middel om de ambitie van zijn personeel op te wekken en hen tot ijverige plichtsbe trachting en grootere werkzaamheid aan te sporen heeft de heer A. H. van Schijndel het loon per paar met 5 cent verhoogd; het aldus overdiende zal met kermis aan de rechthebbenden worden uitgekeerd. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie van de teckenschool commissiewaarin leerlingen worden opgeroepen voor den zomercursus. Wij bevelen deze proefneming in de belang stelling van ouders en voogden aan en ver trouwen dat er ruimschoots gebruik van zal gemaakt worden; leerlingen van 10 jaar vinden er eene goede voorbereiding in voor den gewonen cursus en zij, dien dezen reeds volg den, onderhouden het vroeger geleerde. )C— Heden ochtend ca. 4^2 ure is een begin van brand ontstaan in de kap van een der molens van gebrs. Kemperman alhier. Bij tijdige ontdekking en spoedig aange brachte hulp is het vuur in den aanvang gestuit, zonder dat de hulp der brandweer is noodig geweest. De aflevering van hooi voor de persen was sedert de vorige noteering van niet grooten omvang, het aanbod overtreft de vraag. De prijsnoteering is f 5,50 a 6, voor schraal hooi, f7,a 8,50 voor afwij kende en f 10.voor prima qualiteit; stroo met goeden handel f8.a 9.—, alles per 500 kg. De verhuring van hooilanden voor het aanstaande seizoen ondergaat gaandeweg van 1/3 tot Vs prijsvermindering. De handel in vee bleef sedert de vorige noteerii.g zeer geanimeerd, kalfkoeien en dito vaarzen werden voor Belgie voor prima qua liteit tegen prijzen varieerende tusschen f200 en f 300 gekocht. Weivee ruimde in alle soorten vlug opdrooggemaakte drachtige koeien f 190 a 220, dito voor de vetweide bestemd f 160 a 200, vette koeien 74 a 78 ct., dito kalveren f 0 95 a 1.10 per kg., nuchtere kalveren f 15 a 20, lammeren f 5 a 7 per stuk; vette varkens, met weinig voor raad, minder geanimeerd 57 a 58 ct. per kg. schoonjonge varkens uit den Tielerwaard aangevoerd f 1.70 a 1.80 per week. Een mode, die dus algemeen belooft te worden, is, dat dit voorjaar zullen worden gedragen, shawls, niet de lange Indische, zoo lastig in 't dragen en geheel uit den tijd doch shawls van zachte lamawol in lichte kleuren, afgezet met breede franje van boven geknoopt en eindigende in wollen ballen. Deze dunne, doch warme shawls zijn zeer doelmatig en kleeden net. Over de reeds vermelde werkstaking te Uden leest men in „De Stad Osch" het volgende „Toen de werklui het huis van Coenen, die een herberg houdt, wilden binnengaan, trachtten de maréchaussées dit met geweld te beletten, doch met het gevolg, dat weldra alle maréchaussées ontwapend waren en bloe dend de vlucht moesten nemen. Vier maré chaussées zijn gewond en enkelen zeer erg. Men spreekt van groote gaten in het hoofd. „De sabels en geweren der maréchaussées werden afgenomen, stukgeslagen en wegge gooid, terwijl in het huis glazen werden ver nield en deuren ingedrukt. „Reeds 's middags kwam van alle kanten hulp opdagen, zoodat er 's avonds ruim 24 maréchaussées waren, alsmede het gerecht uit 's Bosch. „Daarop begonnen de arrestaties, wat een tooneel moet geweest zijn van groote ver bittering. De vrouwen der gevangenen (acht in getal) gingen de maréchaussés te lijf en werden slechts met moeite teruggehouden. „Tot 's nachts 2 uur zat het gerecht op het raadhuis en Dinsdag werden de acht gevangenen naar 's Bosch vervoerd, onder nieuwe tooneelen van jammer en ellende. „Thans is alles weer rustig en wordt aan de fabriek ook weer gewerkt. „Alle gevangenen zijn gehuwd en laten meestal allen een vrouw met vijf tot acht kinderen onverzorgd achter." Een felle brand heeft te Schijndel drie arbeiderswoningen in de asch gelegd. Door den hevigen wind kon niets gered worden en kwamen 2 koeien en 3 varkens in het vuur om. Eene oude moeder heeft bij eene poging tot redding zulke brandwonden be komen, dat zij naar het gasthuis moest ver voerd worden. Een en ander was slechts gedeeltelijk verzekerd. Door den rijksveldwachter F. te Drim- melen werd Zondag aangehouden zekere M. v. d. V., die het dorp trachtte te passeeren met eene aak met riet beladen, toebehoorende aan den heer K. te Sliedrecht. Ook wordt hij verdacht, zich weinige dagen te voren van eene lading rijshout te hebben meester gemaakt, toebehoorende aan den heer A. v.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2