Nummer 30. Zondag 13 April 1890 13e Jaargang. Een avontuur op een bal masqué. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. en Liiiigsliiiilsflif Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het gehecle rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarbo/en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Ad verten tien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Het stond geschreven: een Fransche expe ditie naar Dahomey moest plaats vinden en waarschijnlijk zal zij plaats vinden, 't zal ten minste aan de ministers van oorlog en marine niet liggen, maar 't zal geld kosten, enorm veel geld. Gelukkig kunnen de Franschen het betalen. De Spaansche regeering wordt ongeduldig over de beslissing in de zaak-Daban en zij heeft er wel reden toe, 't lijkt wel of de afge vaardigden der oppositie besloten hebben revanche te nemen wijl de regeering hun geen vacantie heeft gegeven, want Woensdag verraste een dier heeren het kabinet met de mededeeling, dat hij een nog breedvoeriger discussie noodzakelijk acht! En het algemeen stemrecht ligt maar steeds op het Senaatsvotum te wachten. De Londensche bladen, met de Times aan 't hoofd, kunnen Emin-pacha zijn besluit om in Duitschen dienst te treden maar niet ver geven, te meer nu men weet, dat zijn besluit een „fait accompli" is. Het nieuwste nieuws op politiek gebied is het afscheidsdiner van graat Herbert von Bismarck, waaraan de keizer als gast deelnam en dat wel op eigen invitatie. Waarschijnlijk heeft de vorst willen toonen, dat er geen breuk bestaat tusschen de Hohenzollerns en de Bismarcks of ten minste dat deze niet van zulk een omvang isof men kan nog wel familiaar bij elkander gaan eten. De keizer was dan ook uitermate goed gemutst en onder de gasten telde men von Caprivi en den nieuwen staatssecretaris v. Marschall (beiden opvolgers van: Bismarck den vorst en Bismarck den graaf) plus écu minister, v. Goszler. De keizer bleef tot een half uur na middernacht in het midden der gasten en kort daarop was hei afscheidsdiner geëindigd, dat het samengaan van de Hohen- zollern's en de familie Bismarck besluit of wil men liever: afsluit. rBeste Karei Dinsdag is hier groot bal masqué ten hove; 't belooft een feest te worden, dat al wat op dat gebied ooit te Berlijn werd gegeven, in de schaduw zal stellen Kom, als gij verlof kunt krijgen 1 Gij kunt bij mii logeeren. Champagne A discretion mooie meisjes in overvloed. In afwachting van ecnig antwoord, na groeten Je toegenegen broeder In haast. ALFRED." De persoon, die deze weinige regelen ontving, had buitengewoon veel lust om aan de uitnoo- digii'g gevolg te geven. Men zal dit gemakke lijk begrijpen, als men verneemt, dat die persoon de luitenant Von B. was, die eerst voor eeniec weken dit verbazend avancement op de veld maarschalksladder gemaakt had, en nu bij het regiment dragonders te Pasewalk in garnizoen lag. Maar hoe dat vurig verlangen te bevredigen? Verlof? Daaraan viel niet te denken. Daartoe was voor Berlijn de machtiging van den gen raai noodig en om' die te ve. krijgen was de tijd te kort. Maar halt! Daar viel luitenant Von B. een onlangs afgekondigde paroolorder in, luidende: «Voor het bezoelïen van een naburig garnizoen, .hebben heeren officieren, wanneer het van het ♦eene parool tot het andere geschieden kan, geen #verlof noodig." Het kwam er dus op aan, of Berlijn onder de naburige garnizoenen van Pasewalk kon worden gerekend. De autoriteiten, die de genoemde order hadden afgekondigd, hadden zeer vermoedelijk gedacht: Neen; volgens de meening van luitenant Von B. evenwel kon de zaak in nadere overweging ge nomen worden en dat deed onze held dan ook dadelijk. Te 11 uur was het parool, dat hoogstens tot 12 uur duurde, hij had dus drie-en twintig uren ter vrije beschikking. In dien tijd moest hij twee maal twaalf mijlen afleggenvoor het bijwonen D^ar geen bijzondere voorvallen op dit gastmaal zijn te meldenblijft bet nieuws schaarsch; alleen wordt den keizer die nu toch eenmaal aan 't hervomen is het voornemen toegedicht den pasclwang aan de Elzas-Fransche grens op te heffen een nieuwtje, dat reeds meermalen geloopen heeft, maar immer werd tegengesproken en boven dien trekt het de aandacht dat Wilhelm II de laatste Pruisische staatsstukken alleen on derteekent, zonder toevoeging van de hand- teekening van een der ministers en dat wel in lijnrechten strijd met de wettelijke bepa lingen, die dergelijke stukken van nul en geener waarde heeten. Het schrijven, waarbij vorst Bismaack het heriogdom Lauenburg werd aangeboden, zoo wel als de laatste kabinetsorder betrekkelijk het leger (kader) zijn bewijzen van deze in- constitutioneele procedure. De conservatieve gemoederen of wil men liever: de gemoederen der conservatieven beoefenen een aardige struisvogelpolitiek. Die heeren vonden 's keizers rescript aangaande de recruteering van officieren een aantas ting van de rechten en privilegiën des adels, maar genoemde politiek die van zelibe* drog heeft hen tot andere inzichten ge bracht. De keizer aldus redeneeren zij is verplicht tot den door hem genomen maat regel om tegemoet te komen aan het gebrek aan officieren, voornamelijk met het oog op de voortdurende uitbreiding des legers, en beter dan nog een burgerlijk officier dan geheel geen. Nu, dat laatste zal niemand de heeren conservatieven tegenspreken! Het bericht van het Berl. Tagebl. als zou den in den aanstaanden zomer de drie lei dende staatslieden van Duitschland, Oosten rijk en Italië een conferentie houden op Oostenrijksch gebied, is niet nader bevestigd, maar iets opvallends zou er niet liggen in een dergelijke bijeenkomst, als gevolg be schouwd van Bismarck's aftreden; men zou er zelfs een officiëele en formeele bevestiging van het bal, rekende hij zes uren, zoodat er om de vier-en-twintig mijlen te rijden nog zeventien uren overbleven. Was dat te doen O, met gemak De inspan ning kwam natuurlijk r.iet in aanmerking bij deze berekening van den naar balvermaak en avontu ren verlangenden luitenant. Op één pa rd was het echter onmogelijk te doen, er waren minstens drie pleisterplaatsen noodig, en dit was weder een groot bezwaar. Maar luitenant Von B. was er de man niet naar om, als hij eenmaal iets wilde, het niet door te zetten, en dat bewees hij ook. Toen de gewichtige Dinsdag naderde, waren de paarden aan de pleisterplaatsen besteld en de bio. der in Berlijn had tijding ontvangen. Als op heele kolen wachtte de luitenant het. eind van het parool af. Een gelukkig toeval deed dit vroe ger plaats vinden dan gewoonlijk, en even na half twaalf .wipte hij in den zadel en joeg met lossen teugel den weg naar Berlijn op. Driemalen verwisselde hij van paarden. Hij had scherpen wind tegen en hoewel hij zijn paarden de sporen gat het sloeg acht uur, toen hij de eerste hui zen der residentie bereikte. Zijn broeder was niet meer te huis, doch de kaart voor het bal had hij achtergelaten en daar mede voorzien, spoedde de luitenant zich naar het meest in de nabijheid gelegen magazijn,waar maskers en kostumes werden verh nu rd Daar was evenwel geen bruikbaar pak te vinden,en bij een tweetal verhuurders, die hij vervolgens bezocht evenmin. Eindelijk na lang zoeken vond hij echter een domino met baret; beide waren hoogst elegant en geheel nieuw, doch zeer in het oog- loopend, want de baret had een witte, een roode en een blauwe veer, en de wit zijden domino was met lint van de drie kleuren afgezet. Het kostuum, zeide de verhuurder, was expresselijk voor die het besteld had, nieuw gemaakt, doch daar het niet op den bepaalden tijd was afgehaald, zou hij het nu maar wagen, het aan een ander te geven. Zonder hierop veel acht tc slaan, hulde de lui tenant zich spoe lig in de douiino, en een kwar tier later betrad hij de met maskers opgepropte zaal van het paleis. Nauwelijks had hij echter de beide eerste zalen doorgewandeld, of een dame die eveneens gekleed was als hij, liep haastig naar hem toe, vatte krampachtig zijn arm en in kunnen zien van al de verzekeringen aan gaande de handhaving der vredes liga. Intussche» zegt de Pester Lloyd dat eene wisseling van nota's tusschen Berlijn en YVee- nen heeft getoond dat er volkomen overeen stemming bestaat tusschen Caprivi en Kal- noky. Caprivi heeft onder meer Oostenrijks politiek ten aanzien van de Balkanlanden voor Duitschlands belangen nuttig verklaard; de onafhankelijkheid van Oostenrijks politiek in het Oosten is dezelfde als de onafhanke lijkheid van Duitschlands politiek tegenover Frankrijk. Oostenrijk-Hongarije schijnt in het geschil tusschen Servie en Bulgarije steeds een vrij neutrale houding te hebben ingenomen, de regeering heeft den bemiddelaar gespeeld en zoowel Servie als Bulgarije aangezet tot ma tiging en verzoening. Het hof van cassatie in hoogste ressort, heeft Corvilain's appel tegen het arrest van het hof van appel verworpen, zoodat zijn vonnis van 5 jaar en 7 maanden gevange nisstraf gehandhaafd blijft. De sneltrein, die omstreeks kwart voor 4 uur van Kortrijk naar Gent vertrekt, is Donderdag middag bij het station Waereghem in botsing gekomen met eene rangeerende locomotief. De trein werd door deze ter zijde gevat, met het gevolg dat twee personen- waggons aan die zijde min of meer bescha digd werden. In twee coupés le klasse, welke geheel zijn vernield, was dooi een gelukkig toeval geen enkele passagier gezeten, en over het geheel is de botsing buitengewoon gunstig afgeloopen, daar er geen andere persoonlijke ongelukken zijn voorgekomen dan bij 6 pas sagiers lichte kneuzingen aan de beenen. De schade aan het materieel is daaren tegen zeer groot. fluisterde Om 's Hemels wil, waar zijt gij tocli geble ven Reeds ruim een uur lig ik als het ware op de pijnbank! Kom aan nu, spoedig! spoedig! En zor der den verbaasden jonkman tijd te laten ora van zijn verbazing een weinig te bekomen of haar te antwoorden, trok zij hem met zich voort, de zaal uit en de trap af, naar den ingang van het paleis. Om de waarheid te zeggee, de luite nant had er zeer weinig tegen om haar te vol gen want de lichte domino verried een fraai figuurtje, de arm, die den zijne drukte, was vol en rond, de liefelijkste meisjesstem, die hij ooit gehoord had, trof'zijn oor en hij keek in een paar vurig stralende, maar tevens smachtende oogen en ja als het door het masker gedekt gelaat slechts eenigermate aan dit alles beantwoordde, moest het bevallig, bekoorlijk, betooverend zijn. In elk geval echter had hij hier kans op een pikant avontuur, en welk jong luitenant heeft dat ooit van de hand gewezen, vooral als het, gelijk hier het geval was, oorspronkelijk niet licni maar een ander gelukkig sterveling gold. Had nu die meer gelukkige het versmaad, waar om zou hij dar. niet diens plaats kunnen vervan gen Ilij 'liet zich dan ook zeer gewillig mee voeren haalde op haar dringend verlangen een der huurrijtuigen, die in de nabijheid stonden te wachten en hielp haar zeer galant bij het instij gen daarop bleef hij echter aarzelend aan het portier sta'n en vroeg: waarheen? Mijn heinel, ik begrijp niet, wat u scheelt? zeide zij op verwijtenden toon. Dat weet gij toch, naar Brandenburg. Een zoo verren tocht zou de luitenant echter zelfs ter wille van het meest avontuurlijke avon tuur en het mooiste meisje uit heel Berlijn niet hebben durven ondernemen, want hij zou in geen geval te laat te Pasewalk willen terugkecren. Om echter de zaak zoo ver mogelijk haar beloop te doen hebben, zeide hij, zacht genoeg om niet door de dame te worden verstaan Rijd ons een ver afgelegen poort uit en h.oud dan bij het eerste logement stil; over de betaling zult gij tevreden zijn, doch spaar de paar den niet. Hierop sprong hij in het rijtuig. Nauwelijks zat hij naast de geschaakte of liever naast zijn schaakster, of zij omhelsde hem tceder en zeide Ach, Pierre, nu de stap gedaan is, gevoel ik De regeering is geneigd aan den prins van Orleans gratie te verleenenbesloten werd de houding der orleanistische partij af te wachten bij de te houden verkiezingen na de terugkomst van den minister van justitie. Zondag a. s,, zal een definitief besluit ge nomen worden. Aan alle socialistische comités in het land is door socialistische afgevaardigden en gemeenteraadsleden een manifest gezon den, waarin alle Fransche werklieden uitge- noodigd worden den lsten Mei vreedzaam te manifesteeren voor de noodzakelijk geachte hervormingen. Woensdag avond brak een ontzettende brand uit in den Faubourg Saint Honorée op eon werf, waar afbraak wordt geborgen. Het vuur werd 8.45 ontdekt en de brand weer gealarmeerd, die eerst na een half uur aankwam, toen de brand zulk een omvang had gekregendat aan blusschen niet te denken viel. De brand eischte slachtoffers. Twee huur ders van een huis aan de werf konden niet terug, daar de trap was afgebrand; zij waag den den sprong doch werden dood opgenomen. Twee brandweerlieden werden gewond,waar van een doodelijk. Een miliair werd bij het reddingswerk door een stuk muur gedood. De schade is aanzienlijk. Drie belendende huizen brandden af en de manége Quarpero werd vernield. Van de Russische kerk werden door den gloed vele prachtig geschilderde glazen, be nevens een deel van den koepel vernield. De politic te Marseille heeft de hand gelegd op een der personen, die te Londen, Parijs en Madrid valsche Spaansche bank biljetten in omloop brachten. De gearresteer de noemt zich Nari en men meent met hem het hoofd der bende te hebben gearresteerd. In zijn woning werden nog een menigte val sche bankbiljetten gevonden. reeds berouw! zweer mij, dat gij mijn vertrouwen nooit zult beschamen. Pierre heet dus de snaak, dien ik remplaceer, dacht luitenant Von B. en hij beantwoordde de kus, die eigenlijk niet voor hem bestemd was. De sehoone had intussehen het mnskerj afgedaan en bij het licht van een straatlantaarn, die zij voorbijreden, bemerkte de luitenant, dat hij zich werkelijk niet had vergist. Zij was bevallig, be koorlijk, ja betooverend. Maar zeg mij nu toch eens, waarom gij zoo lang zijt weggebleven? vroeg de sehoone schaak sier. Hebt gij misschien moeielijkheden gehad met den verkoop mijner diamanten? O, dacht de luitenant, monsieur Pierre heeft diamanten verkocht, en is waarschijnlijk met het geld op den loop gegaan en heeft het arme meisje niet alleen laten zitten, maar ook nog op de on- vciantwoordelijkste wijze in verlegenheid ge bracht. Hij gevoelde het innigste medelijden met haar en overlegde, hoe hij zich aan haar bekend zou maken. Hij was daardoor eenige («ogenblikken zoozeer in gepeins verzonken, dat hij haar vergat te antwoorden. Maar zeg mij toch, waarom gij zoo afge trokken, zoo kort van stof zijt. Ik herken u in 't geheel niet meer. De luitenant had nu een besluit genomen en antwoordde Ik moet bekennen, dat de stap, dien gij op liet punt staat te doen Hebt gij er dan niet op aangedrongen viel zij hem in (ie rede. Ik heb eerst na lang weer stand geboden te hebben, aan uw smceken toe gegeven dat moogt ge toch werkelijk niet ver geten. Nog is het niet te laat om terug te keeren, nog kaï het gedane ongedaan gemaakt worden, zonder dat uw faiuilic er iets van te weten komt. Voor het eerst had hij nu overluid gesproken. Maar dat was de stem niet, die zij zoo goed kende en die haar zoo menigmaal van liefde en trouw had gesproken. Vol ontzetting ontwaarde zij nu plotseling, dat de man, die naast haar zat, een ander was dan de lang "erwachte. Verschrikt dook zij in den uitersten hoek van het rijtuig terug en riep Mijnheer, wie zijt gij? Hoe zijt. gij aan die kleeding gekomen, waarmede gij mij op zulk een

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 1