"ïïTt yoTHTi n g ÈTT Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Amerika. BINNENLAND. Nari's vrouw werd eveneens in arrest genomen, terwijl men ook zijn medeplichti gen op het spoor meent te zijn. Ecu geheimzinnig: geval. Vrijdag stapten op den Boulevard Magenta te Parijs een jonkman met een net gekleed meisje in een rijtuig, dat hen naar de Rue Lacharrière zou brengen. Nauwlijks op weg, riep de jonge dame, het raampje openende, den koetsier toe „wacht even, wacht, mijn vriend wordt zoo naar." De koetsier zag inderdaad, dat de jonge man zieltogend lag en, daar er geen apotheek meer in de buurt open was, besloot hij, in overleg met de zenuwachtige dame, naar de politiepost in de Rue St. Vincent de Paul te rijden; hoe verbaasd was men toen, daar aangekomen, dat de dame ver dwenen en de zieke heer alleen in 't rijtuig was. Naar het gasthuis Lariboisière gebracht, gaf de jongeling Jules Pepin (volgens zijn kaartjes), een kantoorbediende uit de Rue, d'Aboukir, den geest. Te vergeefs zoekt men de dame. De conferentie tot bescherming van den industrieelen eigendom stelde vastdat een centraal bureau voor het inschrijven van in ternationale fabrieks- en handelsmerken te Rome zal worden gevestigd eu nam het voorstel aan tot het tegengaan van valsche merken van oorsprong en qualiteit van koop waar, benevens dat tot verleenen van voor rang van uitvinders, gedurende 6 of 12 maanden, op hunne vinding, na de aanmel ding aan de bureaux. VALENCIA, 10 April. De markies Renaldo, een der hoofden van de Carlisten, is alhier aangekomen; daardoor zijn ernstige onlusten ontstaan. Omstreeks 15000 personen wachtten hem aan 't station al fluitende en de Mar seillaise zingende, op. Het hotel van Renaldo werd aangevallen; de ruiten werden verbrij zeld. De gendarmes voerden eene charge uit. Verscheidene personen werden gewond. Het Carlistisch casino is geplunderd. Troepen oproerlingen hebben zich be geven naar het jezuietenhuis, waar zij een der poortdeuren in brand gestoken hebben. Een detachement cavalerie is tijdig genoeg geko men om de verspieiding der vlammen tegen te gaan. Een hoop volks was bijeengekomen voor de Carlislische club. De menigte werd door de troepen uiteengedreven. De soldaten gaven vuur. Verscheidene personen zijn gewond. De rust is thans hersteld. De maatregelen genomen bij den bouw van de Forthbrug voor mogelijke gevallen van déraillement, blijken niet oveibodig en tevens volkomen doeltreffend. Dit laatste blijkt uit het verloop van eene ontsporing, tenge volge van een defect aan een goederenwagen. Een houten kist en een baal katoen vielen uit den wagen op den weg, op het oogenblik dat de trein in volle vaart over de middelste groote cantilever (inchgarvie) reed. Alle wielen van dien wagen en ook de voorwielen van den volgenden, geraakten uit het spoor, maar werden onmiddellijk gevangen in een soort van zware ijzeren trog of goot langs de rails. Het ongeval werd door niemand van het treinpersoneel bemerkt voordat de trein de brug verlaten had. De vadermoordenaars te Crewc. Op de tallooze verzoekschriften om gratie voor de gebroeders Richard en George Davies, die wegens het vermoorden van hun vader ter dood werden veroordeeldwas eenige dagen geleden van den minister van binnen- landsche zaken antwoord gekomen. De jongste, George Davies, had gra'ie gekregen, d.w.z. zijn doodvonnis was in levenslangen dwang arbeid veranderd. De oudste, Richard Davies, kon echter in de oogen van minister Matthews geen genade vinden, zijn vonnis bleef gehandhaafd, en Dinsdag werd de doodstraf over hem vol trokken. Te half acht 's morgens had zich reeds een groote menigte inwoners van Knutsford voor de poort der gevangenis verzameld. De geestelijke, W. N. Truss, stond in de nabij heid van Richard's gevangenis, in misgewaad en met zijn gebedenboek in de hand, onafge broken bad hij voor de ziel van den ter dood veroordeelde. Vijf minuten vóór achten ver scheen de dienstdoende onderschout Walter- Greg met Berry, den beul, die het koord waaraan Davies zou worden opgehangen meebracht. De deur der cel werd geopend, om Berry binnen te laten, die eenige oogen- blikken later met den ter dood veroordeelde naar buiten trad. Richards gelaatstrekken getuigden van den strijd, die in zijn binnenste gestreden werd. Met de handen gevouwen, den blik ten hemel geslagen en onder het prevelen van een gebed schreed hij langzaam voorwaarts, begeleid door twee gevangenbe waarders Vóór den ongelukkige gingen ie directeur der gevangenis en de onderschout, achter hem volgde de beul. Op weg naar de galg sprak de geestelijke met bevende lippen eenige gebeden uit. Voor de stoet het open terrein bereikte, drukte de beul een wit kapje over Richard's oogen, zoodat de gevangenbewaar ders hem verder moesten leiden. De galg was opgericht in een kleine ruinve met witte muren. Aan een zwart geschilder den balk bengelde het touw, waaronder Berry den jongeling plaats liet nemen. Toen de beul het touw om Richard's hals sloeg, riep deze plechtig uit: „O God, in Uwe genade beveel ik mijn ziel aan, ik sterf voor Christus." Nauwelijks was het laatste woord zijn lippen ontvloden, of hel luik onder hem opende zich, een diepe afgrond werd zichtbaar en Davies lijk verdween er in de doodstraf was voltrokken. Op hetzelfde oogenblik maakte een zwarte vlag den wach tenden bekend, dat de justitie haar taak had volbracht. Tien minuten voor zijn dood had hij den geestelijke nog gezworen, dat hij geen schuld aan zijn vaders dood had, en dat hij nooit den bijl in de hand had gehad. Ook droeg hij den geestelijke nog op, een laatst vaarwel aan zijn moeder over te brengen. Tot op het laatste oogenblik hoopte men nog, dat minister Matthews genade zou schenken. De telegraaflijn was open gehouden en overal had men boodschappers verspreid de mi nister bleef echter onverbiddelijk. Men ver moedt, dat de minster om een of andere ernstige reden het vonnis zoo streng heeft gehandhaafd. onwanrdige wijze bedrogen hebt? De persoon, die u op onwaardige wijze be- drogen heeft, ben ik niet, antwoordde de luitenant, maar dat is ongetwijfeld die Pieire, dien gij ver- trouwdet én die met het geld van de diamanten op den loop is gegaan. Van waar dit beleedigend vermoeden? vroeg zij. En wie zijt gij, mijheer? Mijn naain doet voor het oogenblik niets ter zake, antwoordde hij. Stel u tevreden iuet de verzekering, dat ik een man van eer ben, die van uw verlegenheid op geenerlei wijze misbruik zal maken, die u veeleer zijn hulp wil aanbieden. Wat mij echter tot deze beschuldiging aanleiding gaf, is de omstandigheid, dat dit kostuum, dat u in een zeer te begrijpen dwaling bracht, niet is af gehaald. O God 1 riep zij snikkende en het gelaat in de handen verbergend, zou ik inderdaad op een zoo ongehoorde wijze bedrogen zijn? Mijns inziens valt daar niet aan Ie twijfelen en het eenige, wat u overblijft, is z< o spoedig mogelijk naar het bal terug te keeren, waar men uw afwezigheid wellicht nog niet bemerkt heeft. Na zich eenige oogenblikken bedacht te hebben, zag de schoone schaakster in, dat het best wat zij doen kon was, den raad van den luitenant te volgen. Ik merk uit uw woorden, zeidc zij, dat gij inderdaad een man van eer zijt, want anders zoudt gij zoo niet spreken. In welk een toestand heeft mij mijn onbezonnenheid gebracht. Ik ver trouw mi> onvoorwaardelijk aan uw geleide toe, en verzoek u mij voor alles te zeggen, wien ik een Z'.o gewichtigen dienst en de genezing van een onvergeeielijkc dw aaheid te danken heb? Gaarne voldeed hij aan dit verzoek en toen hij den koetsier last had gegeven, om terug te kee ren, zeide zij En ik ben de doclder van den minister Von lt. De man, wiens naam gij niet zult vorderen, dat ik noem, is een Fr.nseh uitgewekene, die voorgaf tot een der cer.-te familien in zijn land te behooren, en als secretaris bij mijn papain dienst was. Door zijn algemeen geprezen beminnelijke eigenschappen, wist hij mijne liefde te wir.nen en mij door allerlei fraaie praatjes tot den onberaden slap te bewegen, waarvan ik, Goddank, door zijn slechtheid ben afgehouden. Zij beraadslaagden nu te zamen over de veront schuldiging, die zij zou opgeven, als haar afwezig heid mocht zijn opgemerkt en bereikten inmiddels het paleis. De zalen waren nog vol gasten, zoodat freule Von R. zich onopgemerkt onder de menigte maskers ki n mengen. Haar geleider, die de leven digste belangstelling voor haar gevoelde, kon zich overtuigen, dat het avontuur, behoudens het ver lies van de diamanten, zonder onaangenaamheden voor haar zou afloopen. Hij ai useerae zich verder uitstekend, was tevreden over zijn gedrag, en na bij zijn broeder door een stevig ontbijt nieuwe krachten voor den terugrit te hebben opgedaan, sprong hij weer te paard en eenige minuten voor elven bevond hij zich weder te Pasewalk. Nadat het parool was al'geloopen, verhaalde hij veel van het bal masqué ten hove en beschreef daarbij eenige der rijkste en smaakvolste cos tumes. Welke toovenaar heeft u toch daarvan tij dingen gebracht? vroegen zijn kameraden. De toovenaar ben ik zelf, want ik was van nacht op het bal, en ik moet u zeggen, dat ik mij kostelijk geamuseerd heb. Van het avontuur sprak hij natuurlijk geen woord Dit bleef als een kostbaar geheim in zijn hart begraven. Weldra echter was het nieuws, dat Von B. op het bal Ie Berlijn was geweest, den regiments commandant ter oore gekomen. De luitenant werd ontboden en de kolonel vroeg tamelijk norsch Gij zijt dezen nacht op het bal te Berlijn geweest Ja, kolonel. Hoe hebt gij dut zonder verlof durven doen Ik meende daartoe geen verlof n.iodig te heb ben, antwoordde Von B. stoutweg, daar volgens de onlangs afgekondigde order, het bezoeken van naburige garnizoensplaatsen tusschen het eene parool en hel andere, veroorloofd is. Ik was gis teren tot het eind van het parool aanwezig en was tien minuten voor dat van heden aanving, terug. Zoo! hm! Nu, 't ia goed! zei de kolonel spijtig, gij kunt vertrekken. Onmiddellijk daarop werd de adjudant bij den kolonel ontboden. Adjudant,zeide de kolonel, voeg aan de order, betreffende het bezoeken van naburige plaatsen, als slot toe, dat Berlijn hier van is uitgezonderd. De genoemde order vindt men nog in het ar chief van het kura.-siers-n-giment, dat destijds te Pasewalk in garnizoen lag; de luitenant Von B., die er bij het regiment een zekeren naam door verkreeg, is overleden als een der geachtste ve teranen van het Pruisische leger, dat eqp gene raal telt in zijn eeiiigcn zoon, die allen eerbied en lielde koestert voor zijn hoogbejaarde moe der, vroeger freule Von lt., met wie zijn vader op het bal masqué op een zoo zonderlinge wijze in kennis kwam en eenige jaren later in het hu welijk was getreden. Uit München wordt gemeld, dat zich daar een comité heeft gevormd om een monument voor Bismarck in Beieren op te richten. De plaats, die voor het monument gekozen is, bevindt zich aan den oever van het Starn- berger meer. De keizer heeft den prins van Napels, kroonprins van Italië, uitgenoodigd van zijn reis door het Oosten over Berlijn huiswaarts te keeren en een week zijn gast te zijn. Graaf Herbert Von Bismarck heeft alle particuliere meubelen en ook de geschenken, hem door vreemde vorsten gezonden, laten inpakken, en denkt naar Friedrichsruhe te vertrekken. Voor het plan van uitbreiding der armée zal aan buitengewone uitgaven een bedrag van 40 b0 millioen worden vereischl. Naar aanleiding van de kabinetsorder, waarin de keizer beperking van de weelde onder het corps der officieren verlangt, hebben reeds een aantal officieren van het garde corps die zich aan dergelijke beperkingen niet willen onderwerpen, hun ontslag gevraagd. Van een naa- Franckfort a/M. bestem den werkliedentrein zijn bij het station Gold stein drie wagens ontspoord en langs de dijk helling nedergestort. Naar men zegt zijn er 27 werklieden gewond, waaronder acht zwaar. Het verkeer is niet gestoord. In de nabijheid van Weenen hebben zeer ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Ze zijn veroorzaakt door werklooze werklieden. Toen de samengeschoolde menigte niet uit eenging, zelfs niet na salvo's met los kruit voerde de politie eene charge met het blanke wapen uit. Bij het eindigen van den arbeid in de werkplaatsen namen de samenscholingen toe. Door de onruststokers zijn tien herbergen, meest van Joden, te Ottakring, Neulerchenfeld en Hernals geplunderd. Een der herbergen geraakte zelfs in brand, doordien men alcohol had aangestoken. De herbergierster bekwam daarbij hevige brandwonden en de brandweer werd in haar pogingen, om den brand te blusschen, door de menigte bemoeilijkt. Drie politiewachten werden bestormd en de ruiten ervan ingeworpen. Bij herhaling moest de politie van de blanke sabel gebruik maken en op het gepeupel met revolvers schieten, waarbij twee personen zwaar werden gewond. De voorvechter bij de ongeregeldheden is de sociaal democraat Kronawetter. De orde werd eerst hersteld, toen twee es kadrons kurassiers en een bataljon infanterie op het terrein verschenen waren. Er zijn 37 personen in hechtenis genomen, en vele per sonen, waaronder 10 politie agenten, zijn min of meer ernstig gewond. De Fanfulla wildat de heer Crispi het bestuur uit handen geeft, daar hij niet de man is voor den tegenwoordigen toestand. De electrische verlichting heeft thans weder te Turijn een slachtoffer geeischt. Zekere Biancode hoofdwerkman van de electrische verlichting-maatschappij aldaar had, gedurende een kleine werkzaamheid aan de toestellen der verlichting in het sousterrain eener firma, de onoplettendheid de hand te leggen op een koperen schijf, waar de stroom doorheen liep, met het noodlottig gevolg,'dat hij onmiddellijk dood ter aarde stortte. Het ireurige feit moet geheel aan eigen onoplet tendheid worden geweten, daar Bianco vol komen vertrouwd was met de behandeling van electrische toestellen en er dagelijks mede omging. De heer Carroll, een Amerikaansch jager, is te Mombasa teruggekeerd na eene buiten gewoon goedgeslaagde expeditie in Masailand- In de drie maanden welke hij er doorbracht, doodde hij 200 stuks groot wild waaronder velé olifanten en leeuwen De geheele kara vaan leed ernstig aan Russische influenza. Het uiterste punt, dat bereikt werd, was 90 mijlen ten westen van Kilima-Njaro. De ramp te Louisville. Het aantal per sonen, die door den tornado om het leven kwamen, is thans gebleken 93 te bedragen. Bovendien zijn 150 personen zoodanig gewond, dat op een volledig herstel niet .gehoopt mag worden. De heele Yazoo delta en Pecun Grove, in Texas, slaan onder water en de schade is aanzienlijk. In Louisiana heeft het water Rayville, 30 mijlen landwaarts in, Le- reikt. De armen van het onderstroomde district lijden aan alles gebrek. Het volgende tragische voorval wordt nog uit Illinois gemeld: Een boer, Grant Adrit genaamd, trachtte, toen het water reeds snel aan het wassen was, met vrouw en twee kin deren in een wagen de Sugar Creek over te steken. De wagen werd echter door den stroom medegesleept, en Adrit en zijn beide kinderen kwamen in de golven om. Adrit's vrouw greep nog bijtijds een drijvetiden boom stam, waardoor zij zich redde. WAALWIJK. Zondag 13 April, des tnidd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening eu Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrufn." 1 Abendlied. Abt. 2 Opwaarts. Hol. 8. 4. Op het Kerkhof De Vliegh. Zondag 13 dezer, des avonds 8 uur, CON CERT door de harmonie l'Espérance, op de zaal van de Erven A. N. van Rieloptre den van den heer A. Davids. ffc WAALWIJK, 12 April 1890. Gisteren heelt de eerste kamer het wets ontwerp tot onteigening voor uitbreiding van het station 's Bosch aangenomen. Met genoegen kunnen wij mededeelen, dat het aantal leerlingen, die zich aangemeld hebben om den zomercursus der teekenschool alhier, te volgen, verre het bepaalde getal overtreft, zoodat dit nuttige werk zeker door gaat. In ons volgend nummer hopen wij te kun nen berichten, wanneer de lessen een aan vang zullen nemen. Sedert de vorige noteering bleef de hooimarkt in een doen en de prijzen bleven vast op f 10, f8 en föaG per 1000/2 kg. voor le en 2e qual. en schraal hooi. De aflevering geschiedt echter zeer langzaam. Stroo blijft gevraagd en doet f 8 a 9 per 1000/2 af. Voor buitenlandsche rekening, voorname lijk voor Belgie, was de handel in de Lang straat voor kallkoeien en dito vaarzen sedert de vorige noteering zeer geanimeerd, waar door de prima qualiteit van f230 tot f290 kon afdoen; voor vaarzen werd van f 175 tot f240 besteed. Weivee bleef voortdurend zeer gevraagd en deed voor alle soorten zeer hooge prijzen af Drachtige koeien f 175 a 225, vare dito f 125 a 175, hokkelingen en jarige kal veren f 80 a 125, jarige stieren f75 a 100, nuchtere kalveren f 12 a 22 per stuk vette koeien 76 a 80 ctdito kalveren f 0,90 a 1.05 per kg.; vette varkens opgeruimd; jonge var kens f 11 a 14 per stuk, berekend naar f 1.75 per week. De prijzen der aardappelen in de Boven- Langstraat varieeren thans naar qualiteit van f 1.80 tot f2.50 per Hl.; poters f 1.90 a 2.— Uit het Land van Heusden wórden zij voor f2.25 a 2.75 per Hl. aangevoerd. Op de verleden. Woensdagavond in het locaal van den heer M. Boezer, te Capelle, gehouden voordracht, door den heer Brunt, rijks- en provinciaal veearts aldaar, over de vereischten van een goed rij-, koets en werk paard, waren vele belangstellenden en vooral practische mannen- Spreker trad eerst in algemeene beschou wingen over de theoretische en practische kennis van het paard, zeide dat even als alle wetenschappen ook die der paardenkennis groote vorderingen heeft gemaakt, het hoe en waarom gaat bij de prakt'jk hand aan hand, toonde aan, dat de praktijk gewoonlijk eerst dan verkregen wordt als men veel.ïeer- geld heeft gegeven. Vervolgens werden met behulp van prae- paraten en schetsteekeningen op een bord de verschillende lichaamsdeelen nagegaan en de afwijkingen en gebreken duidelijk in het licht gesteld. Met groote aandacht werd spreker gevolgd, zoodat uit deze leerrijke voordracht onge twijfeld menige nuttige les zal getrokken worden. In liet vakblad l'Economiste Iran^ais wordt de schuldenlast van eenige voorname Europe.esche steden besproken. Volgens deze berekening komen op iederen inwoner van Den Haag 136, van Berlijn 154, van'Wee nen 193, van Milaan 218, van Franckfort a d Main 317, van Parijs 790 en van Brussel (dat op een inwonertal van 180,000 zielen 289 millioen franken schulden heeft) 1605 franken. Uit Noordbrabant wordt aan de N. R. Ct. geschreven Reeds meermalen is opgemerkt, dat in geen andere provincie van ons land de honden zoo slecht worden behandeld als in de onze en dat ook de gevallen van hondsdolheid hier het talrijkst voorkomen. Een hond is hier ,een vogelvrij verklaard wezen. Hij mag naar hartelust mishandeld en afgebeuld worden. Als hij van wanhoop „razend" wordt, schiet men hem dood met al zijne confraters, die hij heeft gebeten. Zeer karakteristiek spreekt men hier niet van ..dolle", maar van „razende" houden en die dieren komen dan ook dik wijls in omstandigheden, waarin ieder dierlijk wezen razend zou worden. Ellende, gebrek, mishandeling kunnen zelfs een mensch razend maken, en de wijze waarop hier met honden wordt omgegaan, is menschonteerend. Toch schijnt dit geen den minsten indruk te maken op de gemoederen onzer provinciale wetge vers, die als koele stoïcijnen van al die wreedheden getuigen zijn zonder er een spier om te vertrekken, zoodat alle pogingen van de afdeeling 's Bosch der maatschappij tot bescherming van dieren, om wettelijke voor schriften in het leven te roepen, tene.inde de mishandeling van honden te beperken of te bestrijden, ten eenénmale zijn mislukt en afgestuit op de ongevoeligheid der commissie uit de provinciale staten tot herziening der

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2