*1- De lessen der teekenschool zullen ge durende den zomercursus gegeven worden Dinsdags en Donderdags van 6 tot 8 uur, te beginnen Dinsdag 22 dezer. StaatRuudig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland.. Duitschland. Rusland. Amerika. BINNENLAND. der maand, dan trekt gij de ontvangsten op en de uitgaven, vergelijkt beiden en brengt het overschot van inkomsten of uitgaven op de volgende maand over. Op 't einde des jaars wijst het zich dan van zelf uit, hoeveel gij ontvangen en uitgegeven hebt en dus ook of gij voor of achteruit zijt gegaan. Als ik mij niet vergis, sprak Storm, moe ten wij dusdanige boekhouding reeds op school geleerd hebben. Dat is mogelijkzelfs waarschijnlijk, ant woordde de kassier, maar de jeugd leert dergelijke zaken slechts omdat zij moet, zonder den zin en het groote gewicht er van te vattenlater vergeet men ze weer en drijft zijne zaken zonder te weten of men beter of erger er van wordt. Duizenden handwerks- en handelslui zijn te zeer op hun gemak gesteld om behoorlijk rekening en boek te houden, en als er dan in 't huishouden steeds te kort komt, verwonderen zij zich dat het daar zoo toegaat. Die geen boek houdt kan niet zeggen hoeveel hij bezit, want hij weet het niet. Er zijn er ook velen, die niet wille»» weten hoe het staat. Velen schrikken terug voor een duidelijk overzicht van hunne financieele omstandig heden; zij denken als de struisvogel: yAls ik den vijand niet zie, ziet de vijand mij ook niet.'' Zij sluiten opzettelijk de oogen voor den stand hunner zaken en steken zicli blin delings hoe langer hoe dieper in schulden. Sutor. Men noemt geen koe bont of er is een vlekje aan zegt het spreekwoord, dat weder een bevestiging vindt in de mededeeling aan gaande mogelijke opheffing van het paspoor ten-stelsel in Elzas-Lotharingen. Wel weet men er te Parijs niets van evenmin als de gezant te Berlijn, maar dat behoeft ook niet: het is een binnenlandsche aangelegenheid en men moet haar ernstig in overweging houden te Berlijn. De geruchten omtrent Duitsch - Fransche verzoeningsplannen waarbij keizer Wilhelm de eerste schrede doen zou en de Paus min of meer als bemiddelaar optreden houden aan en vallen op eigenaardige wijze samen met Fransch - Italiaansche toenaderings-ken- teekenen Zoo werd de nieuwbenoemde Fransche gezanl bij het hof te llome, de heer Billot, Zaterdag aldaar met bijzondere hartelijkheid en onderscheiding ontvangen. Hij maakie aanstonds zijne opwachting bij den heer Crispi en het onderhoud was even langdurig als hartelijk. De heer Billot verklaarde door zijne regeering te zijn gezonden met de meest vriendschappelijke bedoelingen. Wederkeerig wordt hij door de Italiaansche pers in de meest vriendschappelijke bewoor ding welkom geheeten. Óok wordt president Carnot op zijne reis in het zuiden te Toulon door het Italiaansche escader gecomplimenteerd. Meer en meer ziet men dus Rusland geï soleerd worden, de eenige mogendheid, die ook niet op het Berlijnsche arbeids congres was vertegenwoordigd. Het kabinet-Sagasta van Spanje kan alles zins tevreden zijn de senaat heeft het rapport der commissie aangenomen, waarin tot de oplegging van straf aan generaal Daban wordt besloten en Maandag reeds moest de generaal zich te Alicante als gevangene melden om zij twee maanden arrest te ondergaan. De werklieden-agitatie houdt aan, zoo in Oostenrijk als Duitschland, terwijl Zwitserland en Italië niet vrijloopen. Het ecomonische vraagstuk treedt allerwegen op den voorgrond of juister: wordt op den voorgrond gedrongen met geweld; vergaderingen en manifestaties zonder tal, waarin de voorbereidingen tegen 1 Mei (sommigen willen 4 Mei, omdit dan geen dag verzuimd behoeft te worden) wor den besproken. In Duitschland zijn de heeren het nog niet eens, maar in Oostenrijk wel en de regeering is lang piet op haar gemak. Een algemeene internationale beweging zal het echter niet worden en toch dat was de bedoeling van het socialistische comité van Parijs. Stanley en Emin-pacha zijn op het oogen - blik weer de mannen, die men in vette letters bijna in elk buitenlandsch blad (voor namelijk Engelsche en Duitsche organen) aantreft boven ellenlange artikelen. Stanley is sinds Zaterdagmiddag te Cannes, waar hij onmiddellijk in audiëntie werd ont vangen door den prins van Wales Veel vertelt Stanley niet, maar wat hij vertelt is weinig aanmoedigend: tusschen den boven- Congo en de kust zou de slavenjacht weliger tieren dan ooit. Zoowel namens Belgie's koning als namens de Engelsche Oostafrika.ar.sche Maatschappij heeft Stanley Emin pacha aanbiedingen ge daan, welke deze echter allen heeft afgeslagen. Deze ophelderingen komen waarlijk niet ten onpas, het blijkt toch daaruit dat Emin's verlossing niet het hoofddoel is geweest van Stanley's onderneming, maar wel diensl Emin's) aanwerving voor Engelschen dienst, waaraan natuurlijk de verlossing moest voorafgaan. Emin zou Uganda en Unyoro hebben moeten verwerven en zich dan noordelijk hebben uioeten inwerken in de equator-provincien. Er loopen nu geruchten, dat Stanley zou worden aangezocht als Britsen commissaris in Oost-Afrika op te treden natuurlijk als tegenhanger van Emin-pacha. Einde dezer maand komt de zaak-Panitza in behandeling, nadat de commissie van onderzoek nu eindelijk klaar is met haar werk. In dit belangwekkende proces (men weet, dat de zaak loopt over een samen zwering tegen prins Ferdinand van Bulgarije en zijn ministers) zijn 15 personen betrokken: 7 officieren en 8 burgers. Ter gelegenheid van den vijf en twintig sten verjaardag der troonsbeklimming van koning Leopold II van Belgie wordt door het stadsbestunr van Blankenberghe een groot internationaal festival" uitgeschieven voor harmonie- en fanfare-maatschappijen, dat zal plaats hebben in de maanden Juni, Juli, Augustus en September. Talrijke geldpre- mien, ten bedrage van 15,000 francs, zullen door de deelnemende maatschappijen te win nen zijn. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot den secretaris van het festival, M. Alfons Wauters, Van der Stichelenstraat 28, Blankenberghe. Voor het hof van assisses te Parijs zijn Zaterdag verschenen de afgevaardigde Mer- meix, Barrillon en Kerviche, beschuldigd van diefstal van het dossier, in de zaak van Bou- langer, uit het archief van den hoogen raad. Het hof sprak hen vrij. Alle lotelingen van de lichting van dit jaar hebben een portret van den hertog van Orleans in soldaten-uniform ontvangen met de opdracht„Aan mijn krijgsmakkers." Telegrammen uit Frankrijk melden, dat te Pauillac bij Bordeaux is binnengevallen het Engelsche stoomschip „Fulford," komen de uit Bombay, aan boord hebbende eenige naar het heetaan cholera lijdenden. Het schip ligt in quarantaine. De kapitein is ge storven, Zaterdag waren er weder twee sterf gevallen. Op het landgoed Coolroc, in de nabijheid van Newrosz, in Ierland, hadden Zaterdag ernstige rustverstoringen plaats. Eenige deur waarders, die onder politiegeleide aldaar eenige pachters gerechtelijk uit hunne wonin gen wilden verwijderen, werden door de sa mengeschoolde menigte op een hagelbui van steenen onthaald, terwijl men de te ontruimen woningen had gebarricadeerd. De ten uitvoerleggers en handhavers der wet waren gedwongen terug te trekken, ter wijl zij door het volk werden vervolgddat hun hunne wapens ontnam; verscheidene be ambten werden gewond. Te Birmingham is een directeur van een concertlokaal, Hyde genaamd, met onge looflijke ruwheid door een troep mannen ge slagen en mishandeld, zoodat hij aan de ge volgen overleed. De reden daarvan was, dat hij een man, die tot een soort van op eigen hand gevormde claque behoorde, niet gratis in zijn lokaal wilde toelaten. De voornaamste schuldige is een ontslagen gevangeneBowey genaamd. Hij en zijn medeplichtigen, tot welke ook een vrouw be hoort zijn nog niet gevangen genomen, be halve één, een jonkman van twintig jaar. Naar aanleiding van de jongste kabinets order van den keizer, wordt als een staaltje van de weelderige levenswijze der officieren medegedeeld dat een luitenant bij het gar decorps, de zoon van een familie die niet van ouden adel, doch zeer rijk is een jaar- lijksche toelage van 24000 mark (f 14,400) ontvangtvoor de feestelijke herdenking v*n het 150 -jarig jubileum van het regiment wa ren door den officieren reeds 200,000 Mark (f120.000) bijeengebracht. Waarschijnlijk zal dit aanzienlijk bedrag na hei- bevel des keizers, thans wel voor een beter doeleinde worden gebruikt. De reis van den keizer naar Rusland, ter bijwoning van de manoeuvres zal met de „Hohenzollern" geschieden. De nieuwe kan selier zal den keizer, die een groot gevolg meeneemt, op de reis vergezellen. Van de opbrengst van een inschrijving, die men te Hamburg had geopend, om Bis marck een geschenk aan te biedenheeft men twee domeinen aangekochtdie aan Bismarck's bezittingen te Friedrichsruhe grensden. Daardoor is Bismark thans eigenaar van geheel Friedrichsruhe. De „Reichs-Auzeiger" verklaart, dat de mededeeling van de vroeger officieuse „Po- litFche Nachrichten" en van andere bladen over eene nieuwe inrichting der centrale rijksbestuurslichamen, in den geest van het scheppen van verantwoordelijke rijksministe- rien, op geen feitelijken grond rusten. Volgens de „Post" is het doel der nieuwe voordracht betreffende het leger eene verhooging van de sterkte der beide leger korpsen in Oost- en West-Pruisen en van zeven bataljons infanterie in de rijkslanden, gepaard met vermeerdering der veldartillerie, door welk een en anier inderdaad eene ver hooging der legersterkste in vredestijd te weeg zal worden gebracht. De „Post" logenstraft het berichtals zouden officieren van het garnizoen te Ber lijn hun ontslag genomen hebben naar aan leiding van de jongste keizerlijke circulaire. Generaal Von Waldersee, chef van den grooten staf, zal 16 dezer hier zijn stand plaats weder innemen. Zijne verhouding tot den keizer moet niets te wenschen overlaten; den 8sten April, zijn geboortedag, zond de keizer hem een kostbaar schilderijmet een hartelijk, eigenhandig schrijven. De kroonprins zal inderdaad een reis om de wereld ondernemen, in gezelschap van zijn broedergroothertog George. De reis ge schiedt aan boord van de »Orel," die door twee andere pantserschepen zal worden be geleid. Op zijn terugreis zal de kroonprins te YVladiwostock aan land gaan en door Siberia naar Rusland terugkeeren. Volgens de „Köln. Ztg.« moet graaf Deljanoff, minister van onderwijs, zijn ontslag hebben aangevraagd, naar aanleiding van de verwerping van zijn voorstel, om op de scho len het onderwijs in de oude talen te beperken. Als opvolger van Deljanoff wordt de curator Kapurtin genoemd. Het huis van afgevaardigden der Vcree- nigde Staten heeft Zaterdag besloten, op de marinebegrooting den post te schrappen, waarin de regeering voorstelde drie nieuwe oorlogsschepen te bouwen. De afgevaardigden der Westelijke Staten stemden allen tegen. De Westelijke Staten willen niet dat de vloot versterkt wordt met oorlogszuchtige bedoe lingen zij zouden des noods alleen nieuwe snelvarende kruisers willen toestaan. De werkstaking der timmerlieden breidt zich in de Westelijke Staten der Unie uit. De werklieden in New-York willen op 1 Mei het werk staken, tenzij hun een arbeidsdag van 8 uren wordt bewilligd. Het Amerikaansche staten congres heeft het rapport aangenomen, strekkende om vrij- handelstractaten tot stand te doen komen tusschen de verschillende Staten van Amerika. Te Washington echter betwijfelt men of dat zal gelukken, te meer omdat Argentie, Chili en Paraguay tegenstemden. Te Mexico is een man gevat, dien men hield voor Eyraud, den langgezochten moordenaar van Gouffé. Hij noemde zich baron Paulhan en beweert voor zijn genoe gen te reizen. Dat hij in eenige betrekking tot de veelbesproken misdaad zou staan, ont kende hij ten sterkste. De politie liet hem vrij, maar zij houdt hem voortdurend in het oog. Op Amerika, varende scheepskapiteins berichten weder van groote ijsbergen, door hunne schepen ontmoeteen daarvan moet wel een mijl lang zijn geweèst. WAALWIJK, 16 April 1890. Maandag is te 's Bosch met gunstigen uit slag het onderwijzers examen afgelegd door de leerling der normaalschool alhier, P. J. J. Loonen. De gisteren door den ontvanger der registratie, alhier, gehoudene verpachting van gronden, onteigend ten behoeve van de ver legging van den Maasmond, onder de ge meente Capelle en een gedeelte onder Be- soijen, heeft slechts opgebracht f5461,—; daar onder waren nog begrepen perceelen verle den jaar niet verpachtten bedrage van f349 Dezelfde perceelen, die van 't jaar dus slechts f5112.konden opbrengen, werden verleden jaar verpacht voor f9995.— Aanstaanden Zondag zal de liedertafel „Oefening en Vermaak," van Waalwijk en Bezooien haar laatste concert van dit sei zoen geven, dat zal worden opgeluisterd dooi de medewerking van eenige heeren dilettan ten der Bossche liedertafel. 38 leerlingen hebben zich aangemeld, waar van 2 van buiten de gemeente. Gisteren ochtend, tusschen 3 en 4 uur, werd in de Nieuwstraat een begin van brand ontdekt in den schoorsteen van het gedeelte van het huis, bekend als de Oude pastorie, bewoond door Adr. Krootin het andere gedeelte woonde N. Koot. Met behulp van eenige buren werd het vuur, naar men meende, gebluscht. Dit schijnt echter niet geheel het geval te zijn geweest, althans eenigen tijd later stond het gansche oude gebouw in lichte laaie vlam, die, aan gewakkerd door den feilen oostewind, het in korte oogenblikken geheel in asch legde. Waarschijnlijk heeft zich vuur uit den de fecten schoorsteen medegedeeld aan het strooien dak of aan de zich op zolder be vindende licht brandbare stoffen. Van den inboedel is weinig gered kunnen worden 2 geiten en een schaap zijn mede verbrand ook zegt men dat de spaarpen ningen van een der inwoners in het bran dende gebouw zijn achtergebleven. De schade aan huis en inboedel, door ver zekering gedekt, wordt geschat op f2200. De tweede kamer is thans bijeenge roepen tegen Dinsdag 22 April a. s. De handboogschutterij „St. Joris Wel tevreden", te 's Hertogenbosch, heeft beslo ten een groot internationaal concours uit te schrijven, ter viering van het 5üjarig bestaan dier vereeniging. Het con :ours zal gehouden worden op Zondag 13 Juli a. s. en door muziek en an dere feestelijkheden worden opgeluisterd. Voor dezen wedstrijd zullen verschillende gouden, verguld zilveren en zilveren medail les worden uitgeloofd. Omstreeks 101/2 uur is er Maandag avond een hevige brand ontstaan in de fa briek van suikerwerken van de firma Karstel en Co. in de Baan bij de Schildersteeg, te Rotterdam. De brand had al spoedig een zeer ernstig aanziende vlammen stegen hoog op en werden langs een aangrenzend steegje (de Ossengang) naar de zijde van den Schie- darnschen dijk gedreven. De wakkere brandweer was binnen korten tijd met 16 handspuiten en 3 stoomspuiten op het terrein aanwezig, terwijl ook een ha venbootje, als drijvende stoombrandspuit in gericht, in de Leuvehaven liggende, aan het blusschen van den brand en het beveiligen der nabijstaande gebouwen deelnam. Door die krachtige hulp gelukte het de vuurzee te bedwingen. Omstreeks I2V2 uur was men de vlammen meester. De fabriek is geheel uitgebrand. Bij het instorten van het vernielde gebouw werd een spuitgast, E. van Dam, gekwetst. Hij is, na voorloopig verpleegd te zijn, naar het ziekenhuis vervoerd. De machinist Goudriaan, van de Noord en Zuid-Hollandsche stoomtram, kwam Don derdag, terwijl de tram Heemsteede pas seerde, bij het zien of de weg veilig was, met zijn hoofd tegen een telefoonpaal terecht en werd daarbij zoo ernstig gewond, dat de dienst door hem niet kon worden voortgezet. De conducteur nam de machine over, terwijl een veldwachter als conducteur optrad. Te Haarlem aangekomen, werd den ma chinist geneeskundige hulp verleend, en of schoon 'net hoofd zeer gekwetst bleek te zijn, is zijn toestand thans niet gevaarlijk. Zelfs op het gerechtshof in Amsterdam is men niet meer veilig voor dieven en zak kenrollers. In tegenwoordigheid van justitie en politie werden daar Vrijdag gestolen een horloge en een medaillon. De recherche werd onmiddellijk uitgezonden en deze hand haafde haar goeden naam. Op het Leidsche Plein legde zij reeds de hand op een ^ja rige jongeling, bij wien het vermiste gevon den werd. Dat het droomen soms gevaarlijke ge volgen met zich kan slepenbewijst het volgende Zekere J. C„ te Vlodrop, droomde, dat hij achtervolgd werd en, viel hij ongelukkig in de handen zijner vervolgers, hij zeker een flink pak slaag zou krijgen. J. C. sprong al droomende, uit zijn bed, opende het venster zijner slaapkamer en kwam op de straat te recht, met het ongelukkig gevolg, dat hij een zijner armen brak en nog inwendige kneu zingen bekwam. Geneeskundige hulp werd terstond ingeroepen, Zaterdagmorgen werd te Deventer in de gracht tegenover de rijkskweekschool drij vende gevonden het lijk van de 56jarige B., die in den afgeloopen nacht heimelijk de echtelijke woning verlaten had. Daar zij een liefhebster van sterken drank was, bestaat het vermoeden, dat zij beschonken te water is geraakt. Plet droevig ongeval te Koog a/d Zaan, waar verleden week door het omslaan van een schuitje zeven mannen zijn verdronken, wekt aldaar algemeene deelneming. I)e eenige geredde heeft de toedracht van het ongeval in bijzonderheden medegedeeld, waaraan wij het volgende ontleenen Ter hoogte van de balkenhaven in de „Kuil" bemerkte een der achterinzittenden dat hij natte voeten kreeg hetgeen bij dag eerder zou opgemerkt zijn. Nauwelijks had hij dit kenbaar gemaakt of de schuit, bela den met zwaar gereedschap, zonk onder hunne voeten weg en lagen allen te dobbe ren op het onstuimige water. „Een oogenblik zegt h:j „zag ik ons a'len op de kleeren drijven, doch ook even spoedig in de diepte verdwijnen, zonder één enkelen gil te hooren. Ik behield mijn te genwoordigheid van geest, wist weder boven te komen, doordat ik in mijn jeugd goed zwemmen had geleerd, en vatte bij toeval een der riemenwaarop ik mij drijvende hoopte boven te houden. Spoedig bemerkte ik dat dit niet ging, toen heb ik met veel moeite, mij oprichtende in het water, den riem in den grond weten te krijgen en mij daaraan geklemd. Nu zette ik het op een ■H1MJKM—IBUB—iBC—MB—i—Ii IHU»

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2