Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Denemarken. Oostenrijk. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. Het hoofd van 't Fransch gemeenebest is weer eens op reis gegaan. Woensdag morgen vertrok president Carnot naar Arles, waar hem door de overheid en de bevolking een feestelijke ontvangst werd bereid. Vandaar vertrok de president naar Mar seille, waar de ontvangst mede vol geestdrift was. Zou er misschien van de Dahomey-expe- ditie toch nog iets komen Volgens bericht, door den Franschen mi nister van marine ontvangen, hebben de vertegenwoordigers van Frankrijk bij koning Conda dezen laatsten gedreigd met een zoodanige expeditie na den regentijd, als hij zich niet aan de eischen der Fransche re geering onderwierp. De veel besproken Spaansche generaal Daban is Dinsdagavond naar Alicante ver trokken om daar zijn vonnis van 2 maanden gevangenisstraf te ondergaan. Een aantal vrienden deden hem uitgeleide tot aan het spoorwegstation. De orde werd niet ver- rtoord. Generaal Salzedo, die openlijk Daban's stap had goedgekeurd, is door den krijgsraad tot twee maanden vestingstraf veroordeeld. Maandag opende het Engelsche parlement de rij der wetgevende lichamen en reeds onmiddellijk verschafte de verklaring over Duitsch Engelsche betrekkingen in Afrika der pers stof tot besprekingen, die, voor zoover de Engelsche leading-papers betreft, uitloo- pen op de verwijzing naar een congres van al de Europeesche staten, die in Afrika be zittingen hebben, ter vaststellingen der inter nationale grenzen. In ieder geval hebben 's heeren Fergusson's verklaringen een gunsti- gen indruk gemaakt na al het hatelijk ge schrijf en gewrijf der Engelsche bladen tegen Emin-pacha en de nieuwe expeditie. De Times is nog immer aan het weeklagen over de toeneming van Duitschlands macht en gezag in Oost-Afrika terwijl de Engelsche invloed er niet op vooruitgaat. Emin-pacha's karavaan zal door vier of vijf andere worden gevolgd en de germaniseering gaat dus een gangetje. Arme John Buil De manifestatie op 1 Mei houdt heel wat pennen in beweging. De Londensche werk lieden worden bij manifest uitgenoodigd Zondag 4 Mei in Hydepark te komen mani festeeren; de socialisten van Parijs zullen zich voor een deel tot betoogingen in ver gaderzalen bepalen en dat willen ook de Duitsche leiders. Ook in Frankrijk wordt sterk propaganda gemaakt voor de manifestatie der werklieden. De leiders der beweging zijn uit Parijs ver trokken en loopen de werkplaatsen, de mijnen enz. af, om heimelijk geschriften te versprei den, waarin de opstand wordt aanbevolen. De maiden - speech, door generaal von Caprivi, Duitschlands rijkskanselier, Pruisens premier en minister van buitenlandsche zaken, Dinsdag bij de opening van den Pruisischen landdag in de hoedanigheid van minister president uitgesproken, heeft een gunstigen indruk gemaakt, zoo in het binnen- als in het buitenland. De premier moge hetgeen hij zeide dan al geen programma noemen, wijl er geen bepaalde vraagstukken in worden genoemd of aangewezen hetgeen door hem werd verkondigd, gaf mannen als Windthorst en Rickert aanleiding om hun instemming betuigen en dat zegt toch ook iets. Wel degelijk heeft de nieuwe kanselier een re- geeringsprogramma opgesteld, namelijk over den geest waarin en de wijze waarop hij wil arbeiden; en over de vormen en de methode die hij wil in acht nemen. Algemeen is men van opinie, dat Bismarck's algemeene politiek zal worden voortgezet, maar in den staat zal plaats zijn voor elkeen: men zal toenadering zoeken tot de mannen, die Bismarck's persoonlijke en politieke vij anden waren. Von Caprivi mag in vele opzichten Bis marck's politiek volgen, hem in alles nadoen zal hij niet: de regeering van den ahnachtigen minister behoort tot de geschiedenis en de regeering van den keizer en koning neemt een aanvang; 't zal niet meer één enkel man zijn, die alles en allen in het rijk bestuurt en beheerschtde premiers collega's zullen iets meer worden dan chefs de bureau, dan hooggeplaatste commiezen. De premier zal werkelijk premier zijn d. i. de eerste onder zijn mede-ministers en de keizer, aan het toppunt der hiërarchie is vrij in zijne han delingen en bewegingen; geen wil, die de zijne drukt; geen denkbeelden, die boven den zijne kunnen worden gesteld: het land geïncarneerd in den keizer. Bismarck duldde niemand boven, naast of onder zich. Caprivi zal werken naast zijn collega's en toch staan wij niet tegenover een gansche omwenteling, 't is alleen een verandering van zeden; de wet zal luiden: niemand opofferen, niemand ver slinden en niemand uitsluiten. Een belangrijke verandering dan toch Woensdag heelt von Caprivi in den landdag gesproken over de officieuse pers, welker gebruik ten dienste van de regeering, een nauwlettend onderzoek heeft ondergaan. Sinds Bismarck's aftreding is aan de bladen geen woord medegedeeld door de bureaux der kanselarij. Wat de buitenlandsche pers be treft, meende de kanselier, dat men de ge legenheid moet openhouden, zich bladen te verzekeren van eenig gezag, maar altijd in gematigden zin. De officieuse zijn des veroordeeld, maar of men nu niet zal krijgen een overvloed van allerlei geruchten in bladen, die anders niet tot de geloofwaardige worden gerekend, of het publiek nu misschien niet dagelijks zal worden heen en weer gezweept, zonder eenigen stut of steun, blijft de vraag. De vraag„wat is waarheid zal menig maal worden gesteld, zonder echter immer beantwoord te kunnen worden. Geen Köl- nische of Norddeutsche, die uitkomst kan bieden. De door Bismarck niet-begunstigde bladen juichen natuurlijk. Volgens de laatste berichten moet koning Menelek van Shoa, de nieuwe Negus van Abessynie, geheel en al van gezindheid jegens Italië veranderd zijn. Daar men hem thans .mistrouwt, heeft de regeering langs telegraphischen weg order gegeven, haar geschenk aan den koning, acht stukken veldgeschut, vooreerst nog niet aan te bieden. Zulke cadeaux aan zulke lieden zouden inderdaad gevaarlijk kunnen worden. Stanley wordt den 21en April te Brussel verwachtwaar hem een schitterende ont vangst werd bereid. De burgemeester van St. Gilles en van Brussel, die twistten over de vraag wie den beroemden reiziger het eerst begroeten zou, zijn nu overeengekomendat Stanley aan het station begroet zal worden door den burgemeester van St. Gilles en dat de Brusselsche burgervader hem zal ontvan gen in het stadhuis, waar een feestmaal ge geven wordt ter eere van den held van den dag. Volgens bericht aan „the Timeskunuen er eerstdaags verrassende onthullingen worden tegemoet gezien in de polemiek tusschen Stanley en Emin. Daaruit zal het ware ka rakter van Emin blijken. Ook Emin belooft onthullingenwaaruit blijken zal welk een schavuit Stanley eigen lijk is. Te Gent is Zondag avondgelukkig zon der peisoonlijke ongelukken te veroorzaken, de walmuur van een gegraven arm der Schelde, de Ketelvest geheeten, bezweken, en zijn dientengevolge gedeelten van twee huizen in het water gestort, te-wijl er eene geheele reeksgebouwen met instorting bedreigd wordt en sedert ontruimd is moeten worden. Een der twee half ingestorte gebouwen is de meisjesnormaalschool,het andere de werkplaats van den steendrukker Heins en het atelier van diens zoon, den schilder Armand Heins. Al hetgeen er in dit laatste aan studiën of afgewerkte stukken aanwezig was, is mede in het water gezakt of onder puin bedolven, dns zeer waarschijnlijk geheel verloren. De Parijsche paarden-tentoonstelling, dezer dagen als naar gewoonte in de Champs- Eli- sées gehouden is de grootste van de zes dergelijke wedstrijden, die jaarlijks in Frank rijk worden gehouden, en wel in Februari te Bordeauxin Maart te Nantes, in April te Parijs, in Mei te Rijsel, in Juni te Vichy en in Juli te Nancy. Op al die tentoonstellin gen, behalve die te Parijs, worden ter me dedinging naar de prijzen, waarover het hoofd bestuur tot een bedrag van ruim 150.000 gulden beschikt, slechts paarden uit de om liggende departementen toegelaten. De niet onbelangrijke prijzen in geld, die voor de best gekeurde dieren worden uitgeloofd ma ken, dat zoowel fokkers als eigenaren van paarden in grooten getale zich op deze wed strijden ter mededinging aanmelden. Van de laatste Parijsche tentoonstelling, die, zooals boven vermeld, voor dieren uit geheel Frankrijk openstond, behoorden niettemin ongeveer 300 van de 391 inzendingen tot de landstreken Bretagne en Normandie. Het zoogenaamde circus-gedeelte van deze tentoonstellingwaar des namiddags in de arena bewijzen van geoefendheid in het af richten der paarden worden gegeven, vormt natuurlijk voor de Parijzenaars de grootste aantrekkelijkheid. De arbeid der jury, die zeer langzaam van stapel looptwekt daarentegen gewoonlijk slechts weinig belangstelling. De Engelschen beweren dat de verbetering van het half bloed Fransche paardenras te danken is aan de kruising met de Engelsche rassen doch voegen nog al eerlijk daaraan toe dat het uitloven der groote prijzen toch ook de lief hebberij in Frankrijk zeer bevordert. Bij een brand op een pachthoeve in den omtrek van Amiens is een herder met 400 schapen en 19 koeien omgekomen. De schade bedraagt 80.000 francs. De minister Goschen stelt in zijne begroo ting voorafschaffing van de invoerrechten op zilver en goud, en vermindering van het invoerrecht op thee met 2 pence per pond, op krenten van 7 tot 2 shillings per 50 kilo en verlaging van het briefport voor Indie en alle Engelsche koloniën tot 2y2 pence. Ein delijk wenscht hij, indien alle geïnteresseerde partijen er in toestemmnnhet recht op alcohol met 6 pence per gallon te verhoogen. De eigenaardige demonstratie der huur ders van den heer Smith Barry te Tipperary verhinderen niet, dat de pachte a op de »Pon sombyestate" uit hunne huizen zullen gezet worden. Een detachement van 15 militairen, met een officier van gezondheid en 4 offi cieren benevens 120 politie-agenten en 20 bailiffs zijn uit Cork naar het in de eerste plaats bedreigde Youghal vertrokken. Bij gelegenheid van de groote gecombi neerde manoeuvres van leger en vloot, op de Sleeswijksche kusten, die door den keizer zullen worden bijgewoond, zal de militaire taptoe van het 9e legercorps, in Flensburg door 1300 muzikanten worden uitgevoerd. Uit de koninklijke stallen zullen ongeveer 100 rij- en trekpaaiden met de daarbij be hoorende equipages voor den keizer, de vreemde vorsten en her koninklijke hoofd kwartier, naar Flensburg worden overgebracht, terwijl 300 paarden voor de vreemde officie ren beschikbaar zullen worden gesteld. Aan de groote parade zal ook door de militaire vereenigingen uit de provinciën worden deel genomen, die zich aan de zijde van de op te richten tribune zullen opstellen. De „Nordd. Allg. Ztg. heeft het vol- 'gende schrijven van Bismarck in hare ko lommen opgenomen „Friedrichsruh, 14 April. Tengevolge van mijn aftreden en bij gelegenheid van mijn geboortedag ontving ik een groot aantal har telijke brieven van verschillende strekking, zoowel uit het rijk als uit het buitenland. Tot mijn spijt is het mij onmogelijk, elk schrijven afzonderlijk te beantwoorden. Ik verzoek daarom allen, die mij bij die gele genheid blijken van belangstelling betoonden, mijn hartelijken dank daarvoor langs dezen weg in ontvangst te willen nemen. Te Aken stonden dezer dagen twee nachtwachts terecht, wegens nachtelijk rumoer en mishandeling. Zij hadden tegen 4 uren in den morgen in een te laat opengeble ven herberg de laatste gasten bevolen naar huis te gaan en volgden een dier gasten, zekeren G., zonder eenige aanleiding in diens woning. De vader van G., die kwam zien wat het rumoer, dat zij maakten, be duidde, werd door den eenen nachtwacht met een sabelhouw aan het hoofd gewond en de dochter van den ouden man, die hem wilde beschermen, werd aan de hand gekwetst. Eindelijk joegen de andere huisgenooten en eenige buren de nachtwachts met geweld het huis uit. Thans is H., de nachtwacht, die den sa belhouw toebracht, veroordeeld tot 18 maan den gevangenisstraf en voor drie jaren onbe voegd verklaard tot het uitoefenen van een ambtde ander is veroordeeld tot 2 maan den gevangenisstraf. BERLIJN18 April. Heden morgen te omstreeks kwartier over 7 uren is de van Kreuz komende personentrein bij het goe derenstation Werbig ontspoord. Een weg werker werd gedoodvier reizigers werden zwaar, twaalf licht gekwetst. De ter verpleging van de gekwetsten vereischte maatregelen zijn genomen. Met het instellen van een onderzoek naar de oorzaak der ontsporing is reeds een aanvang gemaakt. De sneltrein van Berlijn naar Königsberg is over Frank furt Custrin verlegd. Van heden voormiddag elf uren af waren de rails weder berijdbaar. Te Kopenhagen werd sedert Januari 1.1. een oude fabrieksknechtMeijer genaamd, vermist, die voor het incasseeren van gelden uitgezonden en spoorloos verdwenen was. De zeepfabrikant Philipsenin wiens fabriek Meijer geweest was op den dag zijner ver dwijning, werd verdacht van hem vermoord te hebben. Hij vluchtte, maar werd te Ham burg gevat, aan boord van een stoomboot, waarmee hij naar Kaapstad wilde vertrekken. Philipsen heeft thans bekend, dat hij de moordenaar van Meyer is, dat hij diens lijk aan stukken gehaktin een groot vat met kalk per stoomschip naar New-York verzon den heeft, om vandaar verder verzonden te worden naar een gefingeerde firma te Ra cine, in Wisconsin. Uit New-York is bericht, dat men daar onder de onbestelbare goederen het bewuste vat gevonden heeft. Te Brigittenau, bij Weenen, hebben weder anti-Semitische ongeregeldheden plaats gehad. Het gepeupel sloeg bij een joodschen tapper de glazen in en pleegde andere ongeregeld heden. Er hadden eenige inhechtenisnemin gen plaats. Bij Lago-negro, in 't Zuiden van Italië is een spoorwegtunnel ingestort, waarbij twaalf werklieden levend werden begraven. Zoodra de ramp bekend was, heeft men een buis naar het midden der tunnel weten in te brengen, waardoor de ongelukkigen, die allen ongedeerd zijn gebleven, van versche lucht en voedsel konden voorzien worden. Zij zeiven werken hard om te voorkomen, dat de tunnel verder instort, en aan de buiten zijde worden natuurlijk alle pogingen in het werk gesteld om de rotsblokken weg te ruimen en de werklieden uit hunne netelige positie te bevrijden. Zaterdag, den vierden dag na dat het onheil plaats had, was men hier echter nog niet in geslaagd. Uit het tuchthuis te Orbetelio zijn vijf boeven ontsnaptdie thans de omstreken van Civita Vecchia onveilig maken. Een van hen ontvluchtte reeds vroeger uit de gevan genis te Rome. De 32-jarige Russische grootvorst Constan- tijn Constantinovitch, neef en adjudant van den czar, zou te St. Petersburg gevangen ge nomen zijnonder verdenking van heulen met de nihilisten. De onmiddellijke aanlei ding tot zijn gevangenneming was een door hem geschreven historisch gedicht, vol revo- lutionnaire gevoelens. Aldus meldt een te Jassy verschijnend bla.d, maar het opzienbarend bericht vereischt zeker nog nadere bevestiging. De grootvorst heeft zich anders vroeger ook al eens versproken. Uit New-York wordt aan de Daily News geseind, dat de algemeene opinie aldaar is dat het thans uiteengegane congres van Amerikaansche staten geen noemenswaardige uitkomsten heeft opgeleverd. Op de rivier Saninaw, bij de stad Saginauw (Michigan), is een stoomboot door onhandig sturen van den stoker, dien de ka pitein een poosje aan het roer had gezet, terwijl hij het geld ophaaldetegen een spoorwegbrug aangevaren. Een aantal pas sagiers werden daardoor in de rivier ge worpen en twaalf van hen kwamen om het leven. De kapitein en de stoker die ongedeerd bleven, zijn in hechtenis genomen. De toestand in Chicago, ten aanzien der werkstakingen, is zeer kritiek. Indien de werkstaking nog één week aanhoudtzullen 150.000 werklieden zonder werk zijn. WAALWIJK. Zondag 20 dezer, 's middags 12 ure, zal door de harmonie l'Epérance op de har moniezaal worden uitgevoerd Programma AD LIBITUM. Zondag 20 AprilCONCERTte geven door de liedertafel „Oefening en Vermaak, van Waalwijk en Bezooien, met welwillende medewerking van eenige heeren dilettanten der Bossche liedertafel „Oefening en Uit spanning" op de zaal Musis Sacrum. Aanvang 7y2 ure precies. (Zie programma.) BAARDWIJK. Zondag 20 April, UITVOERING door de liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst," met vereerende medewerking der heeren Van Boxtel en Montée, van Kaatheuvelbij den heer Jac. van Woensel. Aanvang 8 ure. (Zie programma.) WAALWIJK, 19 April 1890. De provinciale staten van Noordbrabant hebben tot lid der eerste kamer gekozen den heer W. Merkelbach, te Breda. Bij deze in de buitengewone vergadering der provinciale staren van Noordbrabant ge houden verkiezing, werd bij de eerste stem ming gekozen mr. Jac. W. van den Biesen, te Ginneken, met 35 vau de 55 geldige stem men. Deze bedankte evenwel. Bij de tweede stemming werd gekozen jhr. P. J. J. S. M. van der Does de Willebois, burgemeester van Den Bosch, met 28 van de 52 stemmen. Ook deze bedankte. Bij derde stemming werd toen gekozen de heer W. Merkelbach, te Breda, met 29 stemmen, en deze nam de benoe ming aan. Bij de tweede kamer is ingekomen een wetsvoorssel tot wijziging van de kiestabel, tot splitsing van de meervoudige districten, en niet zooals de vorige minister beoogde tot verandering van andere districten. Bij de indeeling van de vijf groote steden is het voorstel-Schaepman, dat tijdens de be handeling van de additioneele artikelen der grondwet werd voorgedragen, gevolgd. Gedeputeerde staten der provinciën zijn niet opnieuw gehoord. Uitslag der door het R. K. kerkbestuur alhier gehouden aanbesteding van het bou wen eener school Jos. van der Lee, f3360 M. Schonk, f3299 0<. E. Maas, f3055 G. G. van Huiten, f3030 G. de Rooij, f 3000 Gerard van Dijk, f2928 Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2