Spanje. Turkije. Duitschland. BUITENLAND. Frankrijk. Italië. Amerika. BINNENLAND. Oostenrijk, wil en kan bouwen, zonder daarom de poli tiek geheel en al ter zijde te leggen. Het blad zegt nl., dat zij, die meenen dat Bismarck slechts een lijdelijk toeschouwer zal blijven, de plank glad mis slaan„als de ex kanselier het noodig en nuttig acht, zal hij wel degelijk zijn opinie ten beste geven en o ontzetting van alle anti-Bismarckianen de eerste gelegenheid biedt zich aan in het heerenhuis en later in den rijksdag, waarvoor de vorst te gelegenertijd wel een mandaat zal aannemen. Met de pers blijft de kanselier in ruste ook in voeling en wel „omdat het Duitsche volk recht heeft ten allen tijde te weten hoe de vorst (Bismarck natuurlijk) over belangrijke quaesties denkt." Ziezoo, dat is er uit en wij weten nu te minste hoe na wij er aan toe zijn vorst Birmarck is voornemens zoo nu als voor dezen aan politiek te doen. Zoolang hij dat nu doet even als elk vaderlander of als elk afgevaar digde, is daar geen kwaad bij, maar die „voeling met de pers," dat is 't hem juist een persoonlijk tegen-centrum staat dus ge vormd te worden, de oorlog tegen het nieuwe regeerings-regiment zal worden aaagebonden en° wie weet hoe interessant 't nog wordt Zaterdag is in den voormiddag te Berlijn een zitting gehouden van hel staatsministerie en 's middags een zitting van den kroonraad, de eerste onder presidium van den kanselier, de tweede onder presidium van den keizer. Volgens den Reichsanzeiger zou men zich in den kroonraad met de schoolquaestie en het ontwerp voor een monument voor Wil helm I en Frederik III hebben bezig gehou den. Nu weet men al vast waarover de discus- sien hebben geloopen, of er meer is geschied men spreekt o.a. van een gedachten wisse ling over van Bismarcks houding meldt het regeeringsblad niet. De overreiking van een brief van koning Humbert van Italië aan den president der Fransche republiek, Zaterdagmorgen teToulon, door admiraal Lovera en diens gunstige ont vangst door Carnot, alsmede de onderschei ding, zoo aan het ontbijt als aan het diner 's namiddags den admiraal door Carnot en de autoriteiten bereid, maakt te Rome een gunstigen indruk en alle bladen, zelfs die van de oppositie, bezingen Crispi's lof, die wel weet wat hij doet om de openbare meening voor zich in te pakken. De uitwijzing van Fransche journalisten uit Italië, waarover de Parijsche persmannen zich bij minister Ribot hebben bekbagd, zal geen aanleiding geven tot diplomatieke stappen. In zijn troonrede, waarmede koning Carlos van Portugal Zaterdag de Cortes heeit ge opend, zeide hij o. a. dat hij hoopte, dat de onderhandelingen met Engeland over Afrika tot een gunstig einde zullen komen voor beide partijen en als de bevolking zich even kalm blijft gedragen als bij de aankomst van majoor Serpa Pinto te Lissabon, is daarop wel kans. Wel manifesteerde en demonstreer de men, maar alles vóór Serpa Pinto, niet rechtstreeks tegen Engeland. Wat het Braziliaansch voorloopig bewind eerst met zooveel verontwaardiging tegen sprak, wordt thans een feit. Er wordt geen constituante bijeengeroepen om allereerst (of liever: ter elfder ure) over de quaestie van den regeeringsvorm en de grondwet te be slissen, maar de regeering zal, in overleg met eene commissie, een ontwerp-grondwet gereed maken, waaraan gedurende twee maanden openbaarheid in de dagbladen zal gegeven worden. Daarna zal een definitief ontwerp worden vastgesteld. Zoodra het verkiezings tijdperk een aanvang heeft genomen, zullen alle candidaten voor het congres worden ge raadpleegd en indien het regeeringsontwerp de meerderheid verkrijgt, zal de aanneming als eene uitgemaakte zaak worden beschouwd. Eerst in het tegenovergestelde geval zal het congres vergaderen als constituante. met groote vaardigheid de hoofden af en wendden zich toen tot de intusschen gealar meerde hoofdmacht. De Senegambische scherpschutters echter ontvingen den vijand met warmte maar toch zouden de Franschen hoogstwaarschijnlijk het onderspit hebben moe ten delven, ware niet juist tijdig eene Fransche kanonneerboot gearriveerd, wier geweldig granaatvuur de aanvallers eindelijk deed af deinzen, 5 a 600 dooden achterlatend. De Franschen hadden 14 dooden en 15 gewon den, onder welke 6 Europeanen. De Daho- meysche negers en negerinnen vochten met eene aan het verwoede grenzende hardnek kigheid. Naar aanleiding van het publiceeren van een verhandeling over de militaire politieke vraagstukken in het blad „Movimiento Ca- tolico" is de brigade-generaal Bourbon v. Catellyi, neef van den overleden konig Al- phonso en van Don Carlos, op non activiteit gesteld. ter met de fraaiste rijtuigen) ondanks de te houden arbeiders-demonstratien, waarmee dat weeldevertoon een schrille tegenstelling zal vormen en misschien wel in botsing zal komen. Het is overigens in de stad nog lang niet rustig. In de Leopold-voorstad schoolde weer eene talrijke menigte bijeen, die om werk riep en wier houding zoo dreigend werd, dat de politie haar uiteen moest drijven. Te Pesth heeft de prefect van politie de openbare betooging op 1 Mei verboden. De Fransche regeering zal een Geelboek uitgeven over de arbeidsconferentie te Ber lijn met alle officieele stukken en het rapport der commissie. De prefect van politie maakt bekend, dat iedere manifestatie op 1 Mei op den openbaren weg met kracht zal worden tegengegaan en waarschuwt het publiek er tegen zich bij samenscholingen aan te sluiten. President Carnot heeft te Toulon groote vloot-inspectie gehouden. Hij begaf zich daartoe aan boord van de „Formidable" en verdroeg met moed en succès zoowel de on - gewone beweging als het vervaarlijk kanon gebulder, waarmede hij, ook door het Itali- aansch eskader, begroet werd. Carnot bracht ook een bezoek aan het Italiaansche admi raalschip, decoreerde den admiraal en de officieren en dankte hartelijk voor de hem bewezen hoffelijkheid. Om half vijf is het eskadermet Carnot aan boord, naar Corsica gestoomd. Volgens berichten uit Dahomey was het laatste gevecht tusschen Franschen en inboor lingen (bij Kotosu) uiterst verwoed. De aan vallers1800 a 1900 mannen en vrouwen sterk, naderden kruipende den Franschen post, overvielen de schildwachten, sneden hun De keizer vertrok Zondagavond 11 uur van het Lehrter Bahnhof en arriveerde Maandag morgen 9 uur te Bremen, alwaar de officieele ontvangst aan het station plaats had, waarop de keizer naar het senaatslid Lurman reed en aldaar zijn intrek nam. Hij heeft den eersten steen gelegd voor het gedenkteeken ter eere van Wilhelm I, en bij het doen der hamerslagen de woorden gesproken Den heengegane ter gedachte nis, den levenden ter herinnering, den ko menden geslachten ter navolging." Bij het feestmaal ten raadhuize antwoordde de keizer hartelijk op des burgemeesters heildronk, verzekerende dat voor zoover het in zijne macht ligt, hij de ongestoorde ontwikkeling van Bremen bevorderen zal, onder de zege ningen des vredes, om welken te behouden hij alles doen zal wat in zijn vermogen is. De keizer vertrok te halfvijf naar Bremerhaven waar hem alsmede eene geestdriftvolle ont vangst bereid was. Onder de Duitsche werklieden, die tot de socialistische partij behooren, blijft ver deeldheid heerschen met betrekking tot de viering van den lsten Mei. De hoofden der partij, weet men, ontraden het, omdat bot singen op het oogenblik meer dan ooit moe ten vermeden worden, maar elders wêer wil men zich daaraan niet houden en besloot men te demonstreeren. Op vele plaatsen hebben de patroons doen afkondigen dat wie den lsten Mei vrij - neemt, voor goed gedaan krijgt. Zoo te Maagdenburgte Hamburg (van stadswege), enz. Volgens vertrouwbare berichten zullen alle werklieden, die in staatsdienst zijn worden ontslagen wegens schending van contract, in dien zij den len Mei niet werken. Het comité voor den Duitschen katho liekendag stelde vast, dat de hoofdvergade ring dit jaar in Munchen zou plaats hebben. Von Caprivi heeft verschillende parle mentsleden uitgenoodigd met hem van ge dachten te wisselen; hij had een langdurig onderhoud met Von Bennigsen. De nieuwe militaire kredieten die in behandeling ko men, dienen voor de samenstelling van twee nieuwe legerkorpsenin het najaar eerst komt de voordracht voor de versterking der artillerie. De Paus, de Italiaansche bedevaartgangers ten gehoore ontvangende, sprak van het nieu we Italiaansche strafwetboek van het stand beeld van Giordano Bruno en het wetsont werp tot reorganisatie der weldadige stichtin gen, al hetwelk hij een schandaal noemde. Er kunnenvoegde hij er bijslechts twee kampen in Italië bestaan, het een mèt het ander tegen den Paus. De Italianen, die den Paus steunen, dienen tevens Italië, want de godsdienst is de grondslag der maatschappe lijke orde, welke de staten in stand houdt. Naar de Daily News uit Konstantinopel verneemt, blijkt het onwaar, dat de sultan de schuldconversie bekrachtigd zou hebben. Integendeel gelastte hij eenen kabinetsraad het ontwerp andermaal te toetsen, vermits er groote oppositie daartegen bestaat, ook onder ministers, waarvan sommigen het be strijden omdat zij de voorwaarden voor Tur kije nadeelig achten en ook aan de beheer ders der schuld eene buitensporige controle geven over de staatsfinanciën. Depeches uit Chicago melden als waar schijnlijk de zege der werkstakende timmer lieden. De dreigende werkstaking in het bouwvak te New-York wordt vermoedelijk vermeden door inwilliging van de eischen der werklieden. De toestand in het kolenbekken te Ostrau gaat de laatste dagen wel wat vooruit. Een groot aantal werklieden is weder aan den arbeid getogen, tengevolge van een bedrei ging der patroons, dat, zoo zij niet het werk hervatten, zij voor goed ontslagen zouden worden. De patroons moeten genegen zijn, om den werkdag van 8 uur in ie voeren en een verhooging van loon toe te staan. Te Troppau werd door een troep werk stakers een groot aantal ruiten ingeslagen, wat vele arrestaties tengevolge had. De bur gemeester heeft alle samenscholingen verbo den en bevolen, dat herbergen, enz. des avonds zeer vroeg gesloten moeten worden. De directeuren van 's rijks administratie kantoren hebben de aanzegging gekregen, dat met den len Mei geen vrij mag worden gegeven, en dat alle ondergeschikten, die op eigen gezag wegblijven, daarvoor zelf ver antwoordelijk zullen worden gesteld. De Weener aristocratie heeft besloten, op den len Mei als naar gewoonte een Pra- terfahrt te houden (een rijtoer door het Pra- WAALWIJK, 23 April 1890. Urgente raadsvergadering heden Woensdag avond ten öUg ure, belegd tot 1. Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Uitslag van de aanbesteding trottoirs. 3. Verbouwing schoollokaal. 4. Oproeping onderwijzer en bepaling van 't salaris. 5. Vaststelling kohier hoofdelijken omslag. Verleden Zondag sloot de liedertafel „Oefening en Vermaak," van Waalwijk en Bezooien de reeks harer winterconcerten. In tegenstelling met hetgeen men andere jaren dikwijls zag, was deze laatste uitvoering zeer druk bezocht. Het programma, waarop neven een paar nieuwe, verschillende der schoonste nummers van het repertoire voorkwamen, werd door de leden op de gewone verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht. Als solisten traden op, behalve den heer Van Iersel, lid der vereeniging, de heeren Defaïs en Snijders, van 's Bosch, op de piano geaccompagneerd door den heer Bienbar, mede uit genoemde stad. De drie zangers oogstten met hunne voor drachten den meest uitbundigen bijval in, zoo zelfs dat de heeren Defaïs en Snijders op algemeen verlangen een bisnummer moes ten ten beste geven- Het pianospel van den heer Bienbar, zullen wij niet beoordeelen wij willen ons bepalen tot de verklaring, dat wij hier in Waalwijk, waar toch reeds vele goede pianisten hem voorgingen, nooit zulk een spel gehoord heb ben. Een stormachtig en welverdiend ap plaus was dan ook zijn deel. Nadat de liedertatel het laatste nummer „Festgesang an die Künstler," had gezongen, stelde de voorzitter, de heer J. Timmer mans Wz., zich als tolk der vereeniging en van het aanwezige publiek, om in hartelijke en welgekozen bewoordingen dank te bren gen aan de Bossche kunstbroeders, waarna de liedertafel uit volle borst hun het „Zij leven lang" van Van Paeschen toezong. De zomercursus der teekenschool al hier is gisteren avond geopend met 43 leer lingen. Dit groot getal mag zeker een be wijs genoemd worden van de groote ambitie die in onze gemeente voor het teekenen bestaat. Tot lid der staatscommissie voor arbeids enquête is bij kon. besluit van 18 April j. 1. o. a. benoemd J. F. Jansen burgemeester van Tilburg. ^Vr- Uit de Keur voor de Oude Maas, voor Tiet jaar 1890, blijkt, dat de breedte en diep te der Oude Maas, waarop die door het be stuur, iugevolge het bepaalde bij art. 61 van het reglement voor het waterschap voor de Oude Maas is gebracht en op welke breedte en diepte, die ingevolge het bepaalde bij art. 60 van gezegd reglement door de Maasplich- tigen volgens de lotcedullen moet worden gehoudenis als volgt Vanaf de gemeenlandsche Sluis te Doeve ren tot en met de brug te Gansoijen boven breedte 11 meter, bodembreedte 4 meter en bodemdiepte 1 meter beneden het Amster- damsche peil. Vanaf gezegde brug te Gansoijen tot en met het Drongelsche veer bovenbreedte 12 mèter bodembreedte 6 meter en bodem diepte 1,5 meter beneden het Amsterdam- sche peil. Vanat het Drongelsche veer tot en met het Hagoortsche sasbovenbreedte 13 meter, bodembreedte 7 meter en bodemdiepte 1,5 meter beneden het Amsterdamsche peil. Boven en behalve de bepaalde diepten in dit artikel aangeduid, is de OudeMaas onder de zich daarover bevindende bruggen,alwaar de vastgestelde breedte niet kan vallen, zoo mede 15 meter boven en beneden die brug gen op eene meerdere diepte gebracht van 0,15 meter, waarop dezelve door de Maas- plichtigen moet worden gehouden. Delft! Het katholieke blad „Maasbode" schrijft o.a: Reeds in de vorige week hebben wij ge vraagd, hoe de heer Van de Velde over den persoonlijken dienstplicht denkt; daar is geen antwoord op gegeven. Wij herhalen die vraag niet meer, maar zeggen ronduit tot de katho lieken van Delft Kiest den heer Van de Velde niet, als men geen bevredigende verklaringen geeft, niet op het laatste oogenblik, wanneer die niet meer kunnen beoordeeld worden, maar zoo tijdig, dat men zijne gedachten er over kan laten gaan. Wie een goede zaak voorstaat, kan den eerlijken weg bewandelen en be hoeft niet in een schuilhoek te gaan staan, om van daar de onnoozelen te verrassen. Katholieken van Delft, bedenkt het wel, als gij den heer Van de Velde kiest, zon der dat hij u in ronde woorden gerustge steld heeft, dan maakt gij den weg naar de kazerne gereed voor uwe kinderen, uwe pries ters uwe religieusen, uwe missionarissen. Daarenboven buigt gij het hoofd onder het juk der calvinisten, die u, als gij u als scha pen laat leiden, wel verder zullen brengen, die u het juk op den hals zullen leggen, waar onder onze voorvaders zooveel geleden heb ben. Persoonlijken dienstplicht! Met ronde woorden verklaart de Stan daard kort en duidelijk, dat de agitatie iq de katholieke pers de anti-revolutionaire partij geen duimbreed zal doen wijken van haar standpunt ten opzichte van den persoonlij ken dienstplicht. Eer het tegendeel De bedreigingen der katholieke organen kunnen slechts dit uitwerken, dat die enkele leden der anti-revolutionaire partij, welke nog eenigszins voor behoud der plaatsver vanging mochten geweest zijn, er tegen zul len moeten stemmen, daar anders van hen gedacht kon worden, dat zij bang waren voor het dreigement. Wij hebben zegt de de Standaard afschaffing der plaatsvervan ging in ons program van actie geschreven gij hebt ons desondanks gesteundr.u te eischen, dat wij ons program zouden ver loochenen, dat gaat niet. Zaterdag ochtend is in de R. K. kerk te Lent ingebroken. Door gedeeltelijke ver brijzeling van een raam heeft de dief zich toegang tot de kerk verschaft. Met een ijze ren werktuig zijn de laden der collectanten en armenmeesters opengebroken en is al het daarin voorhanden geld gestolen. Vóór twee jaar werd ook in die kerk inbraak gepleegd, waarvan de dader tot dusver onbekend bleef. Men meent nu eenige aanwijzing omtrent den dief te hebben, zoodat het de politie wellicht gelukken zal hem te vatten. Zaterdag avond is te Enschedé een blok huizen van 6 woningen toebehoorende aan G. Doornhate, voor het grootste gedeelte afgebrand. De huizen en grootendeels ook de inboedels der verschillende bewoners zijn verzekerd. Naar de Nijm. Ct. verneemt ondervindt het waarborgfonds voor de feestelijkheden bij gelegenheid van den te Nijmegen door de Leidsche studenten, kort na de maske rade te Leiden, te houden gecostumeerden optocht, zulk een algemeene deelneming, dat thans niets verder het plan in den weg staat om in Nijmegen in het begin van Juli e. k. den intocht van keizer Karei V te Nijmegen in 1546 met denzelfden luister als in de academiestad te kunnen zien. - Een heer, langs den Kloosterschen Dijk te Eindhoven wandelende, vond een lederen portefeuille, waarin 75 aan papieren geld. Aan een voorgaanden arbeider vragende, of dit ook hem toebehoorde, greep de man in zijn borstzak, en zeide de portefeuille verlo ren te hebben. Deze werd hem ter hand gesteld. Doch iets later kwam de omroeper berichten dat er een portefeuille met 75 was verloren. De heer gaf van het voorge vallene aan de politie kennis, die er na veel moeite in slaagde den arbeider tot bekentenis te brengen en het geld terug te bezorgen aan den eigenaareen boer, die in de stad kal veren had afgeleverd. In de pontonniers-kazerne te Dordrecht is Zaterdag, door het springen van den ketel van een door stoom gedreven badtoestel, een pontonnier zoodanig met brandwonden over dekt, dat hij in zeer zorgelijken toestand per raderbrancard naar het hospitaal moest wor den vervoerd. Een gehuwd korporaal die mede in de badkamer aanwezig was, kreeg eveneens eenig letsel en werd ter verpleging naar zijne woning overgebracht. Zondag voormiddag zijn de hoeve en herberg van A. de Lint, aan den Riedijk onder Beek bij Breda, geheel door brand vernield. Behalve het huis was er niets ver zekerd. Te Maartensdijk is de boerderij van G. Donzelaar, staande nabij het station, afgebrand. Met uitzondering van een stier, die in de vlammen omkwam, werd al het vee gered. Van den inboedel een gedeelte. Alles was verzekerd. De brand schijnt ontstaan te zijn door vonken van eene locomotief, die op het rieten dak zijn terechtgekomen.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2