"binnenland. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitsohland. Italië. Oostenrijk. Bulgarije. hi. van een ministerieele crisis. De minister van financien Ruy Barbosa en de minister van buitenlandsche zaken Bocayava, hebben hun ontslag ingediend. In den omtrek van Kortrijk zijn Woensdag door een hevig onweder verscheidene on gelukken veroorzaakt. De bliksem is gesla gen in een vlasfabriek, waar een wever door het hemelvuur gedood werd en het geheele gebouw afbrandde. Te Custer brandden vier, te Rollegem drie huizen af en in laatst genoemde plaats werd een herbergier door den bliksem gedood. Voorts deden zware hagelbuien veel schade aan boomen en te velde staande gewassen. Te 6 uur 58 is de president Zondagmor gen te Parijs teruggekeerd; in zijn gezelschap bevonden zich de minister van openbare werken, Yves Guyot, generaal Brugère, ko lonel Lichtenstein, luitenant-kolonel Chamoin, de kommandant Maigret en Paul Arrivière. Aan het feestelijk versierde station werd Carnot ontvangen door den minister van binnenlandsche zaken Constans, den prefect van politie Lozé, het senaatslid Goujon, den inspecteur der spoorwegen, dienstdoend sta tionschef te Parijs en kolonel Toulza. Carnot dankte den heer Noblemaire, directeur der spoorwegmaatschappij ParisLyonMedi- terranée, voor de bereidwilligheid, waarmede hij hem gedurende de geheele reis had ver gezeld; den inspecteur dier lijn, Lamolère, werd door de vertegenwoordigers der pers hulde gebracht voor de diensten, die de maatschappij hun had bewezen. Trots het vroege uur bewogen zich tal van belangstellenden in de nabijheid van het station om den president te begroeten. Te half acht kwam Carnot in het Elysée aan. De vijf anarchisten, die de redactie van de „Dépêche" te Rijssel binnengedrongen waren en de redacteuren mishandelden, zijn tot gevangenisstraffen van 2 tot 6 maanden veroordeeld. De correctioneele rechtbank van Nizza heeft den onlangs gearresteerden Italiaan- schen spion tot 5 jaar gevangenisstraf en 5000 fr. boete veroordeeld. De straf, die den afgevaardigde der Seine, Belleval, door het hof van assises, wegens beleediging van Goblet, oud-minister, is opgelegd, bedraagt 1500 fr. boete en 10,000 fr. schadevergoeding. De heeren Clement en Dulac, commis sarissen bij de rechterlijke machthebben zeven van de voornaamste anarchisten gear resteerd. Ten huize van een dezer arrestan ten vond men eene geheime drukkerij met talrijke revolutionaire geschriften. Er loopt een gerucht, dat al de voornaamste aanvoer ders der anarchisten gearresteerd zullen worden. Door de ambtenarenbelast met de uitvoering van de nieuwe Fransche wet, die aan de ouders van zeven levende wettige of erkende kinderen ontheffing van perso- neele belasting verleentis opgemaakt, dat in Frankrijk 2,000,000 huisgezinnen zonder kinderen zijn 2,500,000die éen kind, 2,800,000, die twee kinderen, 1.500.000, die drie, 1,000,000, die vier, 550,000, die vijf, 330,000, die zes, en 200,000 huisgezinnen, die zeven en meer kinderen hebben. Het verlies door bovengenoemde wet voor de schatkist wordt op 2,301,484 francs begroot. Eene Fransche maatschappij heeft aan de Turksche regeering het aanbod gedaan een brug over den Bosporus te slaan tusschen Roumeli en Anatoli Hissar. In de brug- constructie komt o.a. voor eene groote over spanning van 860 Meter. (De Forth-brug heeft overspanningen van 520 M.) De breed te van de rijvoering is geprojecteerd op 73 Meter. In een stal van het Parijsche slacht huis „Villejuif" zijn 105 fraaie schapen van den slachter Janvier, die daar voor het slachten eenige dagen moesten rusten, 'snachts door mannen met stokken en messen zoozeer mishandeld en verminktdat nagenoeg al het vleesch der dieren voor den verkoop on geschikt moest worden verklaard. Waarschijnlijk zijn de plegers van die slechte daad eenige knechts van Janvier, die een paar weken geleden weggejaagd werden. De politie doet nasporingen. Te Barcelona vreest men, dat het aantal werkstakeude arbeiders welhaast tot 50,00ü zal stijgen. De troepen zijn geconsigneerd maar de orde is nog niet verstoord, ja de arbeiders hebben verklaard dat zij de eer sten, die van geweld spreken, aan de over heid zullen overleveren. Stanley is in gezelschap van generaal Wolseley, Francis Winton en andere autori teiten, die hem tot Dover te gemoet waren gereisd, te 6 uur Zaterdagavond aan het Vic- toriastation te Londen aangekomen. Zijn ontvangst aan het station waar zich een groote menigte nieuwsgierigen had verzameld, was zeer hartelijk. Per rijtuig begaf hij zich van het station naar mevrouw Burdett-Couth's woning, waar hij zijn intrek heeft genomen. Slechts langzaam kon het rijtuigwaarin Stanley had plaats genomen, zich voort bewegen, daar de straten van belangstellen den krioelden. Des avonds heelt Stanley een bezoek aan deti prins van Wales te Sandringham ge bracht. Op het jaarlijksch banket der burger lijke ambtenaren, dat generaal Wolseley pre sideerde, hield deze Zaterdag een redevoe ring, waarin hij het belachelijk noemde, om te denken, dat als de Engelsche vloot eens een nederlaag leed, Engeland gedwongen zou zijn zich over te geven daar er zooals hij zeide steeds voor 8 maanden voldoen de levensmiddelen aanwezig zijn, terwijl het bovendien onmogelijk zou zijn alle havens, zonder de hulp van andere staten, tegen in voer van levensmiddelen te blokkeeren. Het centraal-comité voor de werklie den-manifestatie op Zondag 4 Mei, laat 14 estrades oprichtenop zeven dezer zullen uitsluitend leden der Trade unions spre ken en van de anderen mogen genoodigden het woord richten. Een werkstaking onder de treinbe- ambten is oorzaakdat de spoorwegdienst tusschen Queenstown en Dublin is gestaakt moeten worden. Drie wetsvoordrachten zullen bij den nieu wen rijksdag worden ingediend, ten eerste de militaire-credietwet, ten tweede het voor stel tot bescherming der werklieden en een krediet voor koloniale aangelegenheden. De stemming, vooral over het laatste is zeer verdeeld, sommigen zien een groote toekomst in de koloniën, anderen beschouwen ze als een steeds dreigend gevaar voor krachtsver snippering. De algemeene vergadering van Duitsche katholiekendie binnen kort te Munchen gehouden zou worden, heeft geen doorgang, tengevolge van ontstane moeielijkheden waarvan de „Germania" den oorsprong niet weet mede te deelen. -T- Bij gelegenheid van de parade te Darm stad;, op Zaterdag, droeg koningin Victoria niet zooals men meende— de uniform van haar dragonder-regiment, doch slechts schou derbedekkingen met het nummer van haar regiment en op de borst een lint, dat simen- gesleld was uit de kleuren van de uniform der dragonders. De veld-artillerie zal van bronzen ka nonnen worden voorzien, waarvan er reeds te Spandau worden vervaardigd met het gietsel van de in den oorlog van 187071 op de Franschen veroverde stukken. In eerste instantie is de socialistische afgevaardigde Schippel tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens het ver spreiden van valsche berichten -met he: kennelijk oogmerk om de handelingen der regeering bij het publiek in discrediet te brengen. De bekende socialistische agitator Goercki, gewezen lid van den Berlijnschen gemeenteraad, is wegens verduistering van gelden en valschheid in wissels tot vijftien maanden gevangenisstraf veroordeeld. De „Times" verneemt uit Zanzibar, dat Emin met 600 lastdragers, 5 Duitsche offi cieren en een sterk korps Nubische soldaten van Bagamoyo naar het binnenland is op gerukt. Hij zal zich waarschijnlijk naar het noordelijke uiteinde van het Tanganyikameer richten. Het besluit van den minister-president Crispi, waarbij deze op den eersten Mei alle manifestation en openbare vergaderingen ver biedt, heeft vooral te Milaan een zeer ou- gunstigen indruk gemaakt. De dagbladen keuren dezen dwangmaatregel ten zeerste af, daar de commissie der arbeiders verklaard had, dat geene rustverstoring te vreezen was. De arbeiders beklagen zich luide over het verbod. Een deputatie, naar den magistraat gezonden, gaf geen resultaat en toen zij daarop een dreigende houding aannam, ver klaarde de prefect den belegeringstoestand voor Milaan te zullen aanvragen. Uit andere fabrieksteden komen dezelfde berichten in. Eene vergadering van studenten in een schouwburg te Rome, bijeengekomen om de wenschelijkheid uit te spreken van een mo nument voor Obcrdank op de binnenplaats der universiteit, is door de politie verboden. Campello, gekozen tot president der „Unione Romana" heelt voor die onderschei ding bedankt, op grond dat de Paus den goedgeloovigen verbiedt, deel te nemen aan verkiezingen. Daar dit tegen de meening schijnt te zijn der jong-clericalen, wordt in het Vaticaan overwogen of het niet beter is, de onthoudingspolitiek te verlaten. Twintig millioen francs zijn geschrapt op de budgetten van oorlog en marine. In Augustus zullen groote manoeuvres plaats hebben onder generaal Ricotti. De toespraak, welke Z. H. de Paus tot de Duitsche pelgrims zal houden, die in 't begin van Mei te Rome worden verwacht, zal, volgens de „Capitan Fracassa," van groote beteekenis zijn voor de Duitsche natie. Z. H. zal daarin namel'jk, naar aanleiding der besluiten, welke door de conferentie te Berlijn genomen zijn, den weg aanwijzen wanrlangs „de Kerk" de oplossing van het sociale vraagstuk wenscht tot stand te brengen. Enkele bladen spreken het bericht tegen, als zouden bij de onlusten te Biala de mili tairen eerst met losse patronen hebben ge schoten en dat zij eerst van scherpe patronen zouden hebben gebruik gemaakt, toen de aanval met los kruit geen indruk op de menigte bleek te maken. Inderdaad moet terstond met scherpe patronen geschoten zijn, want bij den eersten aanval waren en reeds verscheiden gewonden. De militairen kunnen dus niet van te lang talmen beschuldigd worden. Er is van Biala geen bericht van nieuwe ongeregeldheden gekomen, maar bijna alle gegoede families hebben Biala en den omtrek verlaten en zijn naar Lemberg en Krakau gevlucht. Het garnizoen is versterkt. Een telegram uit Sofia in de Temps meldt, dat er aldaar eenige ongerustheid heerscht op de tijding, dat eene gewapende bende, komende uit Rumenie langs de Donau, het dorp Vyanovatz heeft aangevallen. Onmid dellijk zijn troepen uit Widdin gezonden. Te Widdin hebben verscheiden inhechtenis nemingen plaat gehad. Er zijn proclamaties tegen prins Ferdinand en Stambouloff ver spreid. Het ministerie van marine heeft aan den ministerraad depeches medegedeeld, waaruit blijkt dat de toestand geen verontrustend karakter heeft. Aan de „Staten-Correspondenz" wordt gemeld, dat, met het oog op het proces te gen Panitza c. s., te Sofia bijzondere maat regelen zijn genomen. Reeds is het garnizoen in de hoofdstad met twee regimenten versterkt, terwijl nog meerdere troepen worden verwacht, die bij de burgers zullen worden ingekwar tierd. Te Routschouk heerscht eene groote agi tatie onder de inwoners. De troepen zijn in de kazernes geconsigneerd en gereed om op het eerste signaal uit te trekken. Donderdag 1 Mei, Jaarmarkt te WAALWIJK. WAALWIJK, 30 April 1890. Uilslag der 7e tienjarige volkstelling in onze gemeente Mannen Vrouwen Wijk A. 937 977 B. 633 767 C. 574 534 Totaal 2144 M. 2278 V. Te zamen 4422 Tijdelijk aanwezig 42 Mannen 31 Vrouwen Op de onderwijzers-vergadering van de Langstraatsche vereeniging, Dinsdag den 29 dezer op Musis Sacrum alhier gehouden, is gesproken over het oprichten eener afdee- ling van het Nederlandsch onderwijzers-ge nootschap. Door den heer van der Sluys, vice-voorzitter, werden de voordeelen aan het lidmaatschap van het genootschap verbonden, uiteengezet. 15 leden verklaarden lid te willen worden. De heer van Oudenhoven werd tot voorloopig secretaris -penningmeester gekozen, die zich in contact zal stellen met den secretaris van het hoofdbestuur, om de collectieve aansluiting tot het genootschap voor te bereiden. Verleden Zondag is een hond, behoo- rende aan W. Brok, alhier, aan hondsdol heid gestorven. Eene moeielijke positie De heer Haffmans bespreekt in zijn Ven- loosch Weekblad (katholiek) de uiterst moeie lijke positie der anti-revolutionairen als bond- genooten der roomsch katholieken, naar aan leiding van wat door den heer Schaepman in zijne brochure daarvan was gezegd. Besefte men die moeielijke positie volko men, zegt de heer Haffmans, men zou de Stand., c. s. veel door de vingers zien. Wat is het geval? Om met ons te kunnen samengaan, zijn onze bondgenooten (de anti revolutionairen) wel genoodzaakt gedurig standjes te maken. 't Is een gedwongen fraaiigheid. Vele roomsch katholiekè organen begrijpen dit niet en nemen eiken handschoen op, die den „roomschen" door de Stand., toegeworpen wordt. Dit twistgeschrijf zet natuurlijk kwaad bloed en de heer Haffmans gelooft, dat de roomsch-katholieke pers slechts uit de be hoefte om lucht te geven aan die lang op gekropte gevoeligheid, thans zich zoo weert. Die gevoeligheid zou niet bestaan, wanneer de katholieke pers algemeen rekening hield met de moeielijke positie onzer bondgenooten en de „onhebbelijkheden" met den mantel der liefde bedekte en doodzweeg. Wie gelezen en herlezen heeft, wat dr. Schaepman hierover (bl. 13 e. v. van zijn brochure) zegt, gaat de heer Haffmans voort, zal begrijpen, dat wij roomsch-katholieken hoogst compromittante bondgenooten zijn. Voor elke partij. Maar allermeest voor de anti-revolutionaire partij. En wie dit begrijpt, zal zich stellig in 't vervolg niet meer boos maken over de niet te pas komende stugheid van de Stand., omdat hij begrijpt, dat die obligatoir is, De man is zoo kwaad niet4 als hij zich voordoet. Uit Helmond wordt gemeld De Helmondsche nijverheid kan tegen woordig tevreden zijn. Hadden gedurende den geheelen winter alle fabrieken volop werk, op de meeste houdt de drukte nog steeds aan. Een paar fabrieken zagen zich, wegens groote spoedbestellingen, reeds genoodzaakt, gebruik te maken van de vergunning, die de arbeidswet verleent, om gedurende eene week dagelijks, of gedurende veertien dagen om den anderen dag, jongens, meisjes en vrou wen twee uren per dag langer te mogen la ten werken. Het mag voorzeker een gelukkig verschijn sel genoemd worden, dat de door deze drukte ontstane meerdere verdiensten voor een ge deelte hun weg blijken te vinden naar de spaarbank. Volgens officieele opgaven toch aan de Helmondsche Courant ontleend werd in Maart 1889 in de rijkspostspaarbank ingelegd een bedrag van f 6372.01 en in Maart 1890 een bedrag van 1 7384.051/2, alzoo in de laatstgenoemde maand ruim duizend gul den meer dan in dezelfde maand van het vorige iaar. Dure paarden. Te Utrecht zijn aan de kazerne van het le regiment veldartillerie verkocht 17 op re form gestelde paarden, Zij brachten volgens het „N. v. d. D." gemiddeld f 1963.50 per stuk op. Uit vertrouwbare bron verneemt de Lim burger Koerier uit Weert, betrekkelijk de quaestieuze zaak van den notaris Clercx, dat vele van de in omloop zijnde berichten over dreven zijn dat bij slot van rekening het passief door het actief zal kunnen gedekt worden. Het zich verwijderen zou meer be paald een familie-quaestie zijn. Op enkele stallen te Scheveningen is sedert eenige dagen de influenza onder de paarden uitgebrokenbij een stalhouder zijn van de dertig paarden twintig aan die ziekte lijdende. Te Tilburg zat dezer dagen het kindje van L. voor het open raam eener bovenka mer, terwijl de moeder even de kamer uit was. Plotseling hoort zij een gegil op straat, snelt naar buiten, en ziet het kind met een voet aan de vensterbank hangen, terwijl de broertjes het andere voetje vasthouden. In een oogenblik is zij boven, maar te laat. Het kind was reeds gevallen...., gelukkig in de armen van een paar voorbijgangers, die het kind zonder eenig letsel hadden opge vangen. Zondag namiddag, omstreeks 6l/9 uur, kwamen de heer v. d. M., en zijn zuster per stoomtram van 's Gravenhage te Delft aan, met het doel om hunne familie hier te be zoeken. De heer v. d. M., evenals zijne zuster doof stom, had de onvoorzichtigheid, nabij de Oude kerk van de nog in beweging zijnde tram te springen. Dientengevolge viel hij, terwijl zijne zuster, zulks ziende, hem na sprong en hetzelfde lot onderging, doch toen zij wilde opstaan,» geraakte haar rechtervoet onder den wagen en werd geheel verbrijzeld. Na door de politie, per brancard, naar de woning haars broeders te zijn overgebracht, is de voet door de heeren Waszink en Tho- mée, beiden arts, boven den enkel geampu teerd. Haar toestand is tot nu toe bevredigend. Zaterdag ochtend reed te Heerenveen, terwijl de timmermansknecht D., op eene hooge ladder stond om aan de dakgoot van het oude telegraafkantoor naast het Heeren logement aldaar eenige herstellingen te doen, de postkar men zegt doordien het paard schrikte tegen den voet van de ladder aan, zoodat deze kantelde. De ongelukkige werkman sloeg naar beneden en werd be wusteloos weggedragen, terwijl het bloed hem uit neus en mond stroomde. Hij schijnt in wendig zwaar gekneusd te zijn. Men meldt uit Andel Zondag ochtend is in de nabijheid van den Veenschen watermolen bewusteloos aan den weg liggende gevonden de persoon van J. V., van beroep vischventer, wonende te Veen, die na in gemelden molen te zijn bin nengebracht, den Taatsten adem uitblies. Daar de overledene somwijlen misbruik van ster ken drank maakte, vermoedt men, dat hij, door drank beneveld, den nacht aan den weg heeft doorgebracht, en dientengevolge is over leden dit is ook uit het ingesteld gerechte lijk onderzoek gebleken.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2