BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitsehland. Oostenrijk-Hongarije. Bulgarije. Rusland. Afrika. Amerika. BINNENLAND. ging van 34000 man, plus 6 regimenten cavalerie, alleen te Parijs, zoodat in elke kazerne zoowel cavalerie als infanterie lag, alle tot uitrukken, op welk oogenblik dan ook, gereed. Beurs, bank, hoofdkantoor der posterijen, alles was met troepen bezet, het Palais de l'industrie met vier eskadrons cu- rassiers, de Tuilerien, de ministeries, de groote pleinen, afwisselend met cavalerie en politie en dat alles voor een 100,000 tal manifestanten, waaronder 30000 werkeloozen, (5000 6000 anarchisten buiten rekening gelaten.) Ondertusschen is de regeering voort gegaan met de arrestatie van anarchisten in de provinciën, zij werden gearresteerd bij dozijntjes tegelijk en Floquet ontving geen delegatien, uit meer dan 5 personen bestaande. Samenscholingen waren verboden., maar dat de manifestatie zelve verboden is, achten vele bladen wel wat kras en zelfs gevaarlijk. Uit Spanje vernamen we alleen nog dat te Barcelona eene paniek heerschte. Drie kanonneerbooten hebben positie ge nomen met de kanonnen op drie verschil lende punten van de kaden en de haven gericht. Te Berlijn is de dag zonder storing der openbare orde voorbijgegaan. In den avond hebben er samenscholingen voor de fabrieken van Rossmann en Löwe plaats gehad, slechts even ook op het Alexanderplein en den Cottbuser dam, maar die zijn zonder moeite uiteengedreven. Er zijn ongeveer een 12tal personen in hechtenis genomen wegens be dreiging met tegenstand. Te Charlottenburg is de uit het Grünewald komende troep zonder tegenstand te bieden genoodzaakt uiteen te gaan. De berichten uit de fabrieksteden en in- dustrieele centra luiden alle geruststellend. Uit Weenen wordt de eenige rustverstoring vermeld uit de voorstad Favoriten, alwaar ongeveer 200 personen waren bijeengekomen en de van hun werk terugkeerende werklie den stonden af te wachten. De aanmaning der politie om uiteen te gaan werd door hen beantwoord met uitjouwen en het werpen van steenen. De inmiddels uit het Prater terugkomende werklieden trokken dadelijk partij voor de politie en waren haar be hulpzaam in het arresteeren der grootste levenmakers. Te Pest heerschte, met uitzondering eener botsing tusschen molenaars-werklieden, waarin velen werden gekwetst, overal de grootste orde. In gansch Italië is het rustig gebleven. In ons land is alles met eenige vergade ringen van sociaal - democraten afgeloopen, terwijl men in den Haag een opstootje heeft heeft plaats gehad, waarbij enkel slagen zijn gevallen. Men zie verder onder laatste berichten. De inwoners van Dahomey zijn op negen K M. afstand van Porto-Novo begonnen met het vellen der palmboomen. De oogst wordt daardoor voor verscheiden jaar verwoest. De resident wacht op instructies van den koning. De Mésange heett 30 soldaten en 80 matro zen ontscheept. De laatste dagen houdt Stanley zich te Londen met bijna niets anders bezig dan met de bezorging van zijn boek. Hoe minder bezoeken men hem dan ook brengt, hoe liever het hem is. Vrijdagavond zal hij op de conferentie in St. James-hall verschijnen, die door het vroegere Emin-pacha comité wordt georganiseerd. Stanley zal bij die ge legenheid over Emin-pacha spreken, wat wel interessant kan zijn. Te negen uur 's avonds zal de prins van Wales er verschijnen. Te Londen zijn verscheiden arbeiders bijeenkomsten gehouden, om te protesteeren tegen het door het hoold der politie uitge vaardigde bevel tot beperking der optochten, door daarvoor slechts éénen bepaalden weg aan te wijzen, dien zij te volgen hadden. De redevoeringen waren zeer heftig. De redenaars verklaarden, dat er den len Mei van het volgende jaar eene groote demonstratie der werklieden zal plaats hebben, ondanks de stokken der politie en de bajonetten der soldalen. In hel Pruis, huis van afgevaardigden was aan de orde het zoogenaamde Sperr-gesetz, eene voordracht der regeering, strekkende om aan de katholieke kerk, als vergoeding voor de indertijd ingehouden tractementen van tegen de wet weerspannige geestelijken, eene jaarlijksche rente van 500000 mark uit te keeren. Deze voordracht vond levendige bestrijding. Eerstens bij sommige voorvechters der Evan gelische Kerk, die daarin een achterstelling verklaarden te zien van de aanspraken en belangen hunner kerk, en ook voor deze eene soortgelijke dotatie verlangden, en ten tweede, en vooral, bij de te beweldadigen zeiven. Het katholieke volk zeide graaf Strachwitz was door deze voordracht ver bitterd, wijl daardoor de inbeslagneming werd gehandhaafd. De gelden moesten ten volle worden teruggegeven. Ook door Windhorst werd daarop aange drongen. Het Centrum wenscht in deze alles of niets en zou desnoods zijne aanspraken brengen tot voor de trappen van den troon. Door de regeering was hier overtreding ge pleegd van het zevende gebod. In zijn antwoord verklaarde de minister van Eeredienst, de heer Von Gossllerte midden van groote opschudding in het Cen trum, dat de gezaghebbenden in de katho lieke kerk zeer wel met deze voordracht tevreden waren en zich daarbij hadden neder- gelegd. Ook ontkende hij, dat de regeering in deze het recht in het algemeen en het eigendomsrecht in het bijzonder had geschon den. Overigens, als men niet wilde, de regeering zou een afgewezen geschenk vol strekt niet trachten op te dringen. Inderdaad schijnen velen, die, tot bevor dering van den vrede, anders voor deze voor dracht hadden willen stemmen, haar, nu door het Centrum deze houding is aangenomen te zullen verwerpen. De voordracht is ten slotte gesteld in handen eener commissie van 21 leden. In de haven te Ruhrort heeft eene aanvaring plaats gehad tusschen het zeilschip Hoop op Zegen, van schipper H. Gerritsen, en de sleepkaan Rosenhügel, van schipper F. Becker. Hoewel het schip van Gerritsen niet gezonken is, heeft het toch zware averij bekomen. Dubbel erg treft dit den schipper, daar zijn schip niet verzekerd was. De schepen waren beide geladen en werden ge sleept, het eerste door de stoomsleepboot Unser Fritz, het tweede door het stoomsch. Willy. In het Oudhedenmuseum te Göttingen is nu de deur van het oude cachot der uni versiteit geplaatst, in welke deur vorst Bis marck, toen hij, als student in de rechten tot een zeker aantal dagen eenzame opsluiting veroordeeld was, zijn naam gesneden heeft met groote letters. De Times verneemt uit Zanzibar dat de Duitsche vloot alsmede de stoombooten van Wissmann naar het zuiden zijn gegaan om den aanval te land van Wissmann tegen het zeer versterkte Kilwa met 1200 Soedan- neezen, te ondersteunen. Het Engelsche oorlogsschip Turquoise ging mede met den Engelschen consul aan boord, ter bescherming van de belangen van Britsche onderdanen te Kilwa, waar een scherpe tegenstand verwacht wordt. Emin Pacha moet instructien ont vangen hebben om den Duitschen alleenhan del in Midden Afrika, met uitsluiting van den Engelschen, zooveel mogelijk te bevor deren. Te Zanzibar heerscht gebrek aan vleesch, ten gevolge van vee-ziekte. De bemanning der schepen teert uitsluitend op pekelvleesch. Aartshertog Ferdinand van Este is tot ei genaar van het regiment infanterie benoemd, dat eertijds aan aartshertog Rudolf behoorde. Tevens is hij aangesteld tot kolonel in effectieven dienst over een regiment huzaren, te Oedenberg (Hongarije); hij zal echter voor eerst nog te Weenen blijven wonen. De ongeregeldheden te Biala hebben in het geheel 11 menschenlevens gekost. De acht herkende lijken waren van werklieden 5 van hen waren ongehuwd, 3 andere huis vaders. De drie andere zijn tot nog toe niet herkend kunnen worden. Het getal der zwaargewonden bedraagt 7, waarvan 4 gehuwd 33 personen zijn in het geheel gearresteerd. De schade, die werd aan gericht, bedraagt eenige duizenden gulden aan baar geld en effecten werd ongeveer 1000 gulden gestolen. De strenge maatregelen, die te Biala werden genomen, hebben blijkbaar ook op de omstreken gunstig gewerkt. Volgens berichten van authentieke zijde zijn Dinsdag te Frankstadt, in Moravie, ern stige onlusten voorgevallen. Men kon nau welijks met moeite de menigte werklieden beletten het gebouw der rechtbank aan te val'en. Eene fabriek te Budalas is geplun derd en de daar gevonden voorraad van koopwaren vernietigd. De troepen herstelden de orde en beschermden de andere fa brieken. De beschuldigden, in zake het oproer met plundering te Lercnénfeld, zijn veroor deeld van veertien daag tot drie maanden gevangenisstrafeene vrouw, wegens ver wonding, tot achttien maanden. De maarschalksstaf van Radetzky, welke onlangs uit het Arsenaal-Museum te Weenen gestolen werd, moet in een uitdragerswinkel in de voorstad Hutteldorf teruggevonden zijn. Al de diamanten zijn er van afgenomen en een gedeelte van het goud is versmolten. De militaire procureur heeft de acte van beschuldiging tegen majoor Panitza geëin digd, en tot de doodstraf geadviseerd. Voor de overige beschuldigden eischt hij dwang arbeid. De volgende week zal het proces een aan vang nemen. Omtrent kapitein Schmidt, den Russischen marineofficier, die beschuldigd werd, teeke- ningen van forten aan vreemde mogendhe den te hebben afgestaan, wordt gemeld, dat hij reeds was veroordeeld. Later werd echter verzekerd, dat de czaar, overtuigd van zijn onschuld, bevolen heeft, hem onmiddellijk in vrijheid te rtellen. Maria Tschebrikova, schrijfster van den veelbesproken brief aan den czaar, is, vol gens een te Weenen ontvangen bericht, niet als gevangene naar Siberie verbannen. Zij moet in de Russische stad Peuza zijn, waar zij vrij is in haar doen en laten, maar onder politietoezicht staat. Dinsdag is de spoorlijn van de Delagoa- Baai naar de Transvaalsche grens feestelijk geopend. De Portugeesche autoriteiten en de vertegenwoordigers der Hollandsche maat schappij waren er bij tegenwoordig. De afgevaardigden der Vereenigde Staten van Guatemala, Nicaragua, San Salvador, Honduras, Bolivia, Ecuador, Haiti en Bra zilië hebben het door het pan-Amerikaansch congres ontworpen contract geteekend, dat voorschrijft, dat alle geschillen, die zich tus schen de Amerikaansche republieken voor doen, aan het oordeel van een scheidsge recht van Europeesche staten moeten worden onderworpen. Koning Malietoa van Samoa heeft in tegenwoordigheid van de consuls en een me nigte inboorlingen het Samoaverdrag onder teekend. De Tamasese-partij heeft zich on derworpen. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld, dat de financieele crisis haar einde schijnt te na deren en de toestand beter wordt. Tenge volge eener bijeenkomst van kiezers had een oploop plaats, die slechts met militaire hulp kon worden gekeerd. Het congres komt eerstdaags bijeen. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand April 1890 Ingelegd f2118,19. Terugbetaald f 1202,64. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 970. UITVOERINGEN. WAALWIJK. ZONDAG 4 MEI 1890. Concert te geven door de Zangvereeniging „Cecilia," van Waalwijk en Bezooien, in de concertzaal, hotel Looiersbeurs, bij den heer Van Kregten. Aanvang 71/3 ure. (Zie Programma's) WAALWIJK, 3 Mei 1890. In leverantiehooi ging sedert de vorige noteering in de Langstraat weinig om; enkele kleine partijen van prima qualiteit werden tegen den onveranderden vasten prijs van f 10 per 500 kg. afgeleverd. In hooi van mindere qualiteit is hoegenaamd geen handel en wordt die ook vooreerst niet verwacht, daar al het vee nagenoeg geschaard is. Om die reden is er ook voor dadelijke behoefte weinig vraag naar stroo, dat tegen f 8.a 8.50 per 500 kg. hier en daar nog al te beko men is. De handel in kalfvee was sedert de vo rige noteering weder zeer levendig. Behalve voor Belgische rekening, werden er aan een Franschen veekooper eenige prachtexempla ren, tegen prijzen van 300 tot 380, afge leverd. De gewone prijzen beliepen van 225 tot 280, Drachtige weikoeien zeer willig180 230 Vare koeien voor de vetweiderij 150 a 180 vette dito 80 a 85 ct. en vette kalveren ƒ1.— a 1.05 per Kg.; nuchtere dito 14 k 20 en weilam meren ƒ5 a 7 per stukjonge varkens 1.80 1.90 per week. Naar aanleiding van een in verschillende couranten voorkomend bericht omtrent de arbeiders aan de werken ter verlegging van den Maasmond, wordt uit Raamsdonk ge meld, dat op het werk van den heer A. Volker Lz. aldaar op het oogenblik ruim 200 personen werkzaam zijn en bij hen niet het minste kenteeken van ontevredenheid is ge bleken. De St.-Ct. bevat de wet van den 15 April 1890, tot goedkeuring eener met de gemeente 's Bosch gesloten overeenkomst, betreffende een ruiling van gronden enz., ten behoeve van de uitvoering der werken voor de uitbreiding van het station 's Hertogen bosch in verband met de voltooiing van den spoorweg van Zwaluwe naar 'sHertogenbosch, voor de aansluiting daarvan aan den spoor weg van Utrecht naar Boxtel, alsmede van de daarmede samenhangende werken. Woensdag middag, ongeveer drie uren, brak te Lage Zwaluwe weder een hevige brand uit. Twee schuren en vijf huizen wer den een prooi der vlammen. De dienstbode van den landbouwer Th. Broeren, in wiens schuur de brand is ontstaan, is op vermoe den van den brand gesticht te hebben Donderdag middag gearresteerd èrt naar de gevangenis te Breda overgebracht, Naar de strafgevangenis te Breda is overgebracht C. Adriaansen, oud 46 jaren, zonder beroep en wonende te Halsteren, bij Bergenopzoon, wegens poging tot moord op den persoon van J. de Jong, oud 25 jaren, landbouwer, mede wonende te Halsteren, door een schot op hem te lossen met een eenloops jachtgeweer, waardoor hij met een dertigtal hagelkorrels in den rug ernstig ver wond is geworden. Men schrijft uit de Friesche venen: Nadat na den afloop van het op Maandag gehouden appèl alle hoop op het eindigen der werkstaking scheen vervlogen te zijn, is er eenige ontspanning in den toestand ge komen, niet alleen in de Tijnje, maar ook in de venen van Terwispel. Een honderdtal ploegen hebben Dinsdag ochtend den arbeid hervat bij die verveners, die zich bereid ver klaard hebben toe te geven aan de door trekkers en turfmakers gestelde eischen. Dat werken is echter alleen mogelijk onder de aanhoudende bescherming van de militaire macht, en ook des nachts zullen patrouilles moeten waken, daar de werkstakers, die vol houden, dreigen het overdag verrichte werk alsdan te verstoren. Ook de reeds langen tijd wachtende schippers zullen thans hunne ladingen in kunnen nemen. Het eenparig verlangen der kleine veenbazen en van een groot aantal werklieden om den arbeid te hervatten, heeft ten slotte gezegevierd over den volhardenden tegenstand der leiders. Algemeen is men van oordeel, dat thans de kracht der werkstaking gebroken is, al wordt zij voor het oogenblik te Beets nog voortgezet. En het wordt meer dan tijd, dat er, hoe dan ook, een einde aan komt, want de armoede en het gebrek hebben in vele gezinnen vreeselijke afmetingen aangenomen. Wel kwam en komt er nog geld in, doch wat beteekenen enkele honderden guldens tegen over de behoeften van duizenden. Maandag na afloop van het appèl, is het voorgekomen, dat eene jeugdige moeder, met haar kind op den arm, uit wanhoop in het water sprong, toen haar echtgenoot terugkeerde met het bericht, dat besloten was de werkstaking vol te houden. Gelukkig werden beide nog levend op het droge gebracht, ofschoon het kind reeds bewusteloos was. Tegenover zulke feiten is zelfs het woord van Domela Nieuwenhuis machteloos. Trou wens, ofschoon het meerendeel der werklieden nog steeds voor dezen afgod neerknielt, is het aureool van onfeilbaarheid, dat zijne sla pen omstraalde, in veler oog leelijk verbleekt. „Kijk mijnheer," zoo sprak bij mijn laatste bezoek in de venen een arbeider, vader van een viertal kinderen, „ik geloof nou eigenlijk wel, dat Nieuwenhuis gelijk heeft, dat het, als we volhouden, op den duur wel beter zal worden; maar als ze nou tegen jou zeg gen Nou motje de heele week geen krummel eten, dan krijg je Zondag een maaltijd als de koning, wat heb je dan nog? Niks, want dan ben je, voor dat het Zondag is, al lang van honger gekrepeerd. Net zoo gaat het ons. Hij heeft goed pratenop den duur wordt het beter, maar vóór we zoover zijn, leg ik er met mijn vrouw en kinderen onder of motten we van de armen gehouden wor den." „Dommela is een beste man," zei een ander, „maar toch was het beter geweest, als hij maar in den Haag gebleven was. Dan waren wij er nu beter aan toe." En zooals deze spreken, denken er honderden. Wel blijven de meesten er van overtuigd, dat hij den weg kent, die tot den heilstaat voert, doch die weg is hun wat al te zwaar en te hobbelig. Men verwacht thans, dat in de Frie sche venen de eerstvolgende dagen de over- groote meerderheid der arbeiders het werk weder op zal vatten. Maar al wordt ook die verwachting verwezenlijkt, dan nog zal er een langen tijd verloopen moeten, alvorens de werklieden en kleine bazen en ook tal van kleinere winkeliers, de rampzalige ge volgen van deze noodlottige werkstakingen te boven zullen zijn. Woensdag nacht werden te Oosterhout bij vele ingezetenen socialistische geschriften verspreid. Voornamelijk werden zij onder de deuren der werkplaatsen geschoven. De bur gemeester heeft ze zooveel mogelijk door de politie laten inzamelen. -— Nadat verleden week te Terheijden (N.-B.) in het gehucht Noord de arbeiders woning van C. de Ridder was afgebrand, is is er Dinsdagmiddag in die buurt wederom brand ontstaan, die zoo spoedig toenam, dat de brandweer niet kon beletten, dat de boeren hoeve van de kinderen van Beek in asch werd gelegd. Eene koe, die pas gekalfd had, en zeven kalveren zijn in de vlammen om gekomen. Alles was verzekerd. Geef niet aan bedelaars! Een algemeen bekende bedelaar met een waar jeneverhoofd, die het medelijden der voorbijgangers wist op te wekken door het gemis van een arm, werd op den Nieuwen- dijk te Amsterdam voor het publiek ontmas kerd. Staande aan de deur eener woning werd hij opgemerkt door een politieagent die den eenarmige blijkbaar kende. Deze schudde hem zóó lang, totdat ook de andere arm te voorschijn kwam. Met een blik, die van woede getuigde, keek de bedrieger den agent aan en koos hij ijlings het hazenpad.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2