Nummer 39. Donderdag 15 Mei 1890. 13e Jaargang. De kamer waar liet spookte, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN Staatkundig overzicht. FE LILLET O IS. BUITENLAND. Frankrijk. Portugal. UITGEVER: Waalwijk. Uit het Engelsch. Langstraalsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. In Dahomey schijnt 't toch weer wat beter te gaan ten minste de onderstaatssecretaris van koloniën Etienne wist Zaterdag in de Fransche kamer mee te deelen, dat de ge vangen genomen Europeanen weer in vrij heid zijn en dat de regeering zich nu zal bepalen tot handhaving van het verworvene, dus een defensie-politiek. De minister van marine noemde een ruiming van het bezette gebied even onmogelijk als een expeditie naar het binnenland. Een socialistische afge vaardigde interpelleerde de regeering nog over haar houding op 1 Mei en noemde die onwettig. Minister Constans verantwoordde zich en zeide de gansche verantwoordelijk heid van de bevelen op zich te nemen. Hij verklaarde zich tegen de eenvoudige dagor der, die dan ook met 384 tegen 102 stem men werd verworpenterwijl een andere, waarin de houding der regeering werd goed gekeurd, met 394 tegen 57 stemmen werd aangenomen een beslist succes voor de regeering. De regeering van Frankrijk kan op haar tijd ook zuinig zijn, maar 't kost moeite haar zoo ver te krijgen. De commissie voor de begrooting is even wel toch in haar pogen geslaagd, want Za terdag ontving zij de begrooting-van 1891 terug, gerectificeerd d. w. z. de som van 30 millioen 600000 fis. is geschrapt. Oorlog heeft ll1^ millioen laten vallen, marine 6 millioen, openbare werken 4 millioen, financien 3 mil lioen, koloniën 1,200,000 en buitenland y2 millioen men ziet, dat een goede wil veel vermag. De vermelding van een voorstel in de troonrede, waarmede Duitschlands keizer Dins dag 11. den .rijksdag heeft geopend en de af wezigheid van een ander, houden de pennen der Duitsche journalisten voortdurend in be weging. Het voorstel, waarvan wel sprake is in de troonrede is dat, betreffende nieuwe militaire Florence voelt zich eenzaam en is in eene ge drukte stemming. Lusteloos heel't zij zich aan hare kamenier onderworpen en hare tooneeljapon verwisseld niet een lichtblauwe satijnen baljapon en een snoer paarlen want de avond zal met een bal besloten worden. Zij gaat zwijgend de trap af, maur in plaats van zich dadelijk naai de balzaal te begeven, waar de dans begonnen is, treedt zij oene kleine, schemerig verlichte anti chambre binnen, waar zij uitgeput op eene met satijn bckleede sola neerzinkt. Uit de verte dringen de zoete tonen vaneenen wals zaclujes tot haar door. Er is in die muziek (ene zekere onbeschrijflijke melancholie, die stemt met i are eigene droevige gedachten Eensklaps biggelen haar de tranen langs de wangen. Zij vu. !t zich eenzaam en verlaten verbergt het hoofd in de zachte kns.-ens en snikte luide. Zij ho,111 niet dat er iemand haastig nadert, aleer hij vlak bij haar staat eu eene slem, die bare pulsen gejaagd doet kloppen, zegt lievig ontsteld „Fionnce miss LYlmaine wat is er ge beuld? Moe -komt. gij zoo bedioelVl?" Sir Adrian buigt zich over haar heen. Zelf is hij blijkbaar niet minder ontroerd.1 Als zij op schrikt, slaat hij zijn orin on, haar heen en doet haar zoo uit hare halfliggend.» houding oprijzen Hij do, t dit zo<» leed er, dat, als zij zieli lierinnciL wat zij gehoord heeft, als zij denkt aan de ver zekering harer r.iclit, dat hij zoo goed als verloofd is met eene andere, hare tranen weer opnieuw stroomen. Toch weet zij zich met haast boven- meiischelijke inspanning te bedwingen en zegt met zwakke stem'; „f let is heel dwaas van mij. Ik denk dat het komt van de warmte, of van zenuwachtigheid, dat ik voor zoovele vreemden moest spelen. Maar nu is het al over. Doe mij het genoegen, sir Adrian, er verder geene notitie van te nemen kredieten, welks kritiek in de pers den kei zer onaangenaam is geweest en welks be spreking desniettegenstaande door sommigen ijverig wordt voortgezet. Ook de vrij-conser vatieve Post wil met de vrijzinnige organen motiveering van de nieuwe eischen, omdat niet alleen meer dubbeltjes noodig zullen zijn, maar ook omdat er 18,0C0 man aan werk krachten door onttrokken worden aan den arbeid. Het voorstel, waarvan geen sprake is in de rede van den rijksdag, is dat, betreffende handhaving of opheffing der- socialisten-wet, waarvan men veilig kan aannemen dat voor goed is afgezien, ondanks het gemopper der conservatieven. De regeering heeft namelijk reeds nu enkele uitwijzingsbevelen ingetrok ken en den getroffenen terugkeer in de stad hunner inwoning toegestaan om een terug keer in massa tegen October te voorkomen, terwijl men tevens in het ontbinden of ver bieden van bijeenkomsten gematigder zal worden om tot een geleidelijken overgang te komen. Misschien is men wel bang, dat de plot selinge overgang voor de heeren socialisten nadeelige gevolgen zou kunnen hebben Engelsche bladen weten te vertellen, dat kanselier von Caprivi nu reeds genoeg zou hebben van zijn hoogen post en dan ook maar besloten zou zijn, zijn ontslag in te dienen een nieuwtje, dat niet den min sten gron 1 heeft. De verwerping van het voorstel betref fende de ingehouden gelden der geestelijk heid gedurende denKulturkampf, door de com missie, mag niet als bewijs gelden dat ook het huis van afgevaardigden er tegen is. Het komt thans in het huis terug en zal dan waar schijnlijk opnieuw aan een commissie worden toegewezen. De heeren van het centrum, die uitkeering verlangen .van het gansche kapitaal, terwijl de regeering alleen de renten aan verschil lende diocesen wil uitkeeren, zullen zich ook nog wel eens bedenken en misschien hun houding wel wijzigen. of er met anderen over te spreken." Geen oogenblik heeft zij hem aangezien, zoo bang ia zij om de geesteskwelling, waaraan zij ten prooi is, verder te verraden. //Denkt gij dan dat ik dat zou doen?' klinkt het verwijtend uit zijnen mond. „Neen alles wat u aangaat is mij heilig. Maar vergeef mij ik zie dat gij nog bedroefd zijt en geloof mij, wat het ook zij, ik zou het een voorrecht achten, als ik u in eenig opzicht eenen vriends- dienst mocht bewijzen." "Dat is onmogelijk," fluisterde Florence met eene door tranen verstikte stem. „Gij wilt zeggen dat ge mijne hulp niet wiit aannemen," zegt hij teleurgesteld.' „Het zij zoo. Ik weet dut ik geen recht heb om mij tot uwen ridder <>p te werpen, Zonder twijfel zijn er an deren, uie zich gelukkig kunnen achten u diensten te mogen bewijzen, als liet in liuune macht is. Ik beklaag mij echter niet. Ja ik zou u zelfs willen verzoeken mij ten minste als uwen vriend te beschouwen. „Dat /.al ik altijd doen," antwoordt Florence zacht. „Het zou mij onmogelijk zijn u anders te beschouwen.' „Ik dank u voor dit woord," zegt Adrian haastig. iSchuon onze wegen noodzakelijk uiteen moeten gaan, zal het mij toch een troost Zijn te weien dat gij ten minste, waar gij u ook muogt bevinden, aan mij als aan eenen vriend zult denken." „Ach denkt Florence terwijl zij zich pijnlijk getroffen voelt, „hij wil mij nu aan het versland brengen hoe dwaas het van mij was, te denken dat hij mij misschien eenmaal znli leeren lief hebben Zij kan die gedachte bijna niet verdra gen. Haar trots komt er tegen op, zij overwint hare ontroering en staart Adrian eensklaps met tasten blik in het gelaat. Zij ziet bleek van ver ontwaardiging, doch zij kan de dioefheid, die nog altijd hare oogen omsluiert, niet voor hem ver borgen houden. „Gij hebt gelijk," stemt zij toe.'In de toekomst zullen or.zc wegen werkelijk ver uiteengaan, zoo ver, dat wij zelfs onze vriendschap al zeer spoe dig zullen vergeten I" //Florence, zeg dat niet!" smeekt hij op zijne beurt in den waan gebracht, dat zij zinspeelt op haar aanstaand huwelijk met zijnen neef. „En en wees niet boos op mij, maar ik smeek u Op een vraag in de Italiaansche kamer of de regeering voornemens is voorstellen in te dienen in overeenstemming met de be sluiten van het congres van Berlijn, antwoordde Crispi, dat hij met den minister van handel ruggespraak zou houden en Zaterdag a.s. de interpellatie zal beantwoorden in den zin van een voor de arbeidende klassen gunstige oplossing. De acte van beschuldiging tegen majoor Panitza en zijn bondgenooten, die door den minister van oorlog is goedgekeurd, omvat 80 pagina's en het aantal getuigen beloopt 18. Kolobkoff de agitator, moet inderdaad gehandeld hebben als gevolmachtigde van het Russisch gezantschap te Bucharest; tal van voorname persoonlijkheden te Petersburg moeten van de samenzwering op de hoogte zijn geweest en ook Zankoff heeft er een rol in gespeeld. Het oorspronkelijk plan benevens de wijze, waarop alles ontdekt is, worden voorts blootgelegd. 't Gaat met de werkstakingen weer den gewonen gang hier neemt de beweging af en elders neemt zij toewat men in het noorden wint, verliest men in het zuiden. Zoo gaat in het noorden van Frankrijk alles weer aan den arbeid, maar in 't zuiden, in Bessèges, blijft de verhouding gespannen en in Etienne vreest men tegen Maandag zelfs een algemeene staking in Spanje gaat men zoo langzamerhand weer aan 't werk; de bakkers van Pest beginnen het op hun eiland ook te koud en nat te vinden en zijn blij dat de patroons tot toenadering geneigd zijn, maar elders, in het Iserdal, dreigen de we vers en spiuners, zoodat er de militairen zijn heengetrokken. Zoo als men zietlood om oud ijzer. Bij de drie herstemmingen voor de kamer in Charente, Eure en Yonne, zijn gekozen om lang en ernstig na te denken over den stap dien gij gaat doen. Bedenk het wel, het is een band die, eens gesloten, nooit verbroken kan worden." „Een band! Ilc begrijp u niet!" roept Florence vol verbazing uit, /,0 gij wilt mij niets bekennenGij wilt mij uw vertrouwen niet schenken „Ik heb niets te bekennen," houdt Florence vol, die cr niets van begrijpt. „Nu laat het dan zoo blijven," antwoordt Adrian, die zich beleedigd voelt door hare terug houdendheid, gelijk hij meent. Hij herinnert zich alles wat mrs. Talbot over hare sluwheid heeft gezegd, en is diep teleurgesteld. //Beloof mij," smeekt hij ten slotte, „dat gij, als gij ooit in ge vaar zijt, mijne hulp zult aannemen." „Dat beloof ik u," klinkt liet flauwtjes uit ha ren mond. En met eene poging tot glimlachen vervolgt zij „Beloof mij, dat gij ook mijne hulp zult willen aannemen als gij in gevaar mocht zijn. Gij weet: de muis bevrijdde eens den leeuw!" en weer lacht zij, en ziet hem arm met eer. zweem van hare gewone schalkschheid. „Afgesproken. En wilt ge hier nu niet een beetje rusten, totdat gij u weer volkomen kalm voelt?" „Ja, maar gij moet hier niet blijven," zegt Flo rence haastig. „Uwe gasten wachten u. Waar schijnlijk" voegt zij cr met een flauw glim lachje bij „wacht uwe dame voor dezen wals u al ongeduldig. Zij zal niet begrijpen waar gij blijft." „Ilc denk het niet," zegt Adrian lachend. „Ge lukkig heb ik voor dezen dans geenen naam op mijn balboekje. Ik zeg gelukkig, omdat ilc g - loof" en hij ziet haar teeder aan „dat ik er in geslaagd ben eer den glimlach op uw go- laat te too veren, dan het geval zou geweest zijn als gij hier alleen waart gebleven met uwe droeve overpeinzingen, welke die dan ook moge zijn." „Mij deert werkelijk niets," verklaart Florence ietwat verlegen, terwijl zij haar hoofd onrustig afwendt. „Ilc wilde dat gij u dit idéé maar uit het hoofd lcondet zetten. En blijf vooral niet hier. Men zal u vanj onbeleefdheid beschuldigen, als gij nog langer uit de balzaal wegblijft." „Ga dan mee," zegt Adrian. „Kijk eens, de wals is pas begonnen geef hem aan mij!" Zij laat zich verleiden, legt hare hand op zijnen drie republikeinen, terwijl de tegencandidaten waren twee boulangisten en een reactionair. De voorwaardelijk in vrijheid gestelden, geairesteerd bij gelegenheid van de Mei manifestatie, komen ten getale van dertig (waaronder markies De Morés) Zaterdag voor de correctioneele rechtbank wegens beleedi- ging, verzet ot dadelijkheden tegen de open bare macht. Van Juli tot September zal op het Prado, te Marseille, eene internationale ten toonstelling worden gehouden van voedings middelen en al wat daarmede in verband staat, hygiëne in den uitgebreidsten zin ge nomen en scheepvaart. Aan de laatste af- deeling zal eene retrospectieve tentoonstelling van precisie-instrumenten voor de scheepvaart worden toegevoegd. Sedert Donderdag worden er weer stierengevechten te Parijs gehouden. Ofschoon de hoornen der stieren nog van ballen voor zien zijn en de matadores het dier niet mogen dooden, gaat het vechten tóch veel verwoe- der dan verleden jaar. Bij de eerste voor stelling hadden de toeschouwers de voldoening dat een van de matadores, Angel Pastar, door den stier driemaal onderste boven geloopen en vertrapt werd, zoodat zijn mooie van goud en zijde glinsterende pak ontoon baar was. Verder kreeg het paard van een „picador" eenen stuot tusschen de ribben, waarna het bloedende uit het strijdperk moest worden geleid en sprong een ander paard over de schutting, die het strijdperk omringt, van waar hel door de toeschouwers op den eersten rang met stokken en parapluies werd teruggedreven. Er vielen eenige vrouwen flauw en de anderen hadden zooveel te meer pleizier. Volgens bericht uit Lissabon aan de Times heeft de Portugeesche regeering in de kamer het bericht bevestigd, dat zij 7000 man naar Gazaland heeft doen oprukken, om de rech- arm en gaat met hem naar de balzaal terug, Daar slaat hij zijnen arm om haar middel, en in eenen oogwenk zijn zij te midden van den drom der rondzwierende dansers, er» geven zich voor een oogenblik geheel over aan het genot van elkandsi'3 bijzijn. Met tegenzin Iaat Florence Jen arm van sir Adrian los en legt zij hare hand op den arm van Arthur. Met eenen smadelijlcen trek op het gelaat laat zij zich door hem heenvoeren. En als zij met hem danst, doet zij het met onverholen afkeer. Sir Adrian, die daarvan niets bespeurt, gaat nnr.r Dora en vraagt haar voor dezen dans. „Gij zijt toch vrij, hoop ilc vraagt hij bezorgd. Het is een troost hoewel een schrale voor hem, in de nabijheid te zijn van Florence's beste vriendin. Zij moge niet de roos zelve zijn, zij Staat er toch in nauw verband'mee. „Tot mijnen spijt geloof ik van wel," antwoordt Dor», terwijl zij hare klare oogen tot hem opheft. „Ondeugende man, waarom zijt gij niet vroeger gekomen ,Ik kon het werkelijk niet helpen ik werd opgehouden. Een gastheer moet zich zoo dikwijls met allerlei onmogelijke mensehen bezighouden," zegt Adrian ontwijkend, „Arme Florence! Is zij zoo onmogelijk?" vraagt Dora lachend, terwijl zij den schijn wil aannemen hem eene berisping toe te dienen. .Ik spi'jik niet over miss Del maine," zegt Adrian met eenen diepen blos. „Zij is alles behalve on mogelijk. Het is een voorrecht, in haar gezelschap te zijn." „Eu toch zijt gij liet geheele laatste uur, waarvan gij beweert dat gij liet met onmogelijke ineiisehen he'ot doorgebracht, in haar gezelschap geweest," antwoordt Do» a kalm. Dit is eenvoudig een vermoeden, maar zij uit liet op zoo beslisten toon, dat sir Adrian er volkomen door misleid wordt en begint te gelooven dat zij op de hoogte is van zijn têtc-ii-lête met Florence. „Wat zal ik u zeggen bekent hij met eenen blos: „uwe nicht was wat overspannen door het komediespeler,, denk ik, en ik ben bij haar ge bleven tot dat zij zich weer wel genoeg voelde om de andere gasten op zoeken." (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 1