Duitsehland. Italië. Rusland. Afrika. Oostenrijk, Amerika. Buigt BINNENLAND. ten der Portugeesche bezittingen te hand haven. Een syndicaat van kooplieden heeft aan de regeering drie spoorwegplannen aan geboden namelijk het eene voor eene lijn van de Limpoporivier naar de Transvaal, het tweede voor eene lijn langs de Transvaalsche grens, het derde voor eene vertakking van laatstgenoemde lijn naar het kustland van Inhambuna. Het syndicaat verlangt geene rentegarantie of staatssubsidie, maar conces sie omtrent uitgestrekte gronden (een half millioen hectaren) in de provincie Mozambique zooals het uitsluitend mijnrecht en kolonisa- tierecht binnen het geconcedeerde spoorweg district. De regeering zelve stelt voor, een spoorweg van Mossamebes, waarvoor de kosten op 670.000 pond sterling zijn ge raamd. De inzending van gelden voor een monu ment van Bismarck ondervindt veel bijval. In Berlijn en Hamburg alleen, is reeds voor 150.000 marck ingeschreven. Van de overige steden zijn de bedragen nog niet bekend. Bismarck houdt zich op Friedrichsruhe onledig met het nazien van al de brieven die hij gedurende een reeks van jaren be waard heeft. De „Hamb. Korr." spreekt van 16 groote kisten, die met brieven gevuld zijn. De helft er van heeft hij nog niet doorgelezen. Wat niet belangrijk genoeg is, om bewaard te blijven, wordt terstond aan de vlammen prijsgegeven. In het vorige jaar hebben in het ko ningrijk Saksen de langs de groote rijkswegen geplante vruchtboomen een oogst opgeleverd, die bij openbaren verkoop 144,919 mark heeft opgebracht. Von Caprivi, de Duitsche rijkskanselier heeft in den rijksdag eene rede gehouden over de koloniale politiek. Wat daarin mees} de aandacht trok, waren zijne koele en te rughoudende woorden over de in den jongsten tijd in Duitsehland weder meer op den voor grond tredende dwepers met koloniën, die na Bismarck's aftreden groote dingen hopen, dewijl het bekend is dat de keizer veel met koloniën opheeft. Daarom maakte Caprivi's droge opmerking, dat hij het nut der tegen woordige Duitsche koloniën voornamelijk daarin zag, dat de marine er geschikte kolen stations zou vinden, een bijzonderen indruk. Zijne spotachtige gezegden over „Kolonial- Schwaermer, die eenen atlas voor zich nemen en half Afrika daarop met blauwe verf kleuren," vonden veel bijval aan den linker kant. Rechts daarentegen verheugde men zich over eenige scherpe woorden tegen de principieele tegenstanders van koloniën. Na de door den rijkskanselier gehouden rede is het niet waarschijnlijk meer dat hij in den rijksdag, zooals hij in het Pruisische huis van afgevaardigden gedaan heeft, eene soort van programma-rede over zijne algemeene politiek zal houden. De aanneming der ko loniale kredieten schijnt, na de wewillende houding, waarmede de rede is aangehoord, verzekerd. Men gelooft in parlementaire kringen, dat de beraadslaging over de begrooting opnieuw aanleiding zal geven tot ernstige discussien betreffende Afrika; de oppositie zal de re geering er van beschuldigen de leening aan koning Menelik op te losse gronden te heb ben gewaarborgdde heffing der douane rechten in Harrar, als schadeloosstelling, acht men onmogelijk. De minister van financien heeft een wetsontwerp ingediend, waarbij bezuinigingen worden ingevoerd en verklaard dat de be grooting voor het dienstjaar 1890—1891 vol komen in evenwicht zal zijn. nonactiviteit, 2 kapiteins, 4 burgers, 1 reserve officier en 1 Russische onderdaan, allen be schuldigd van een poging tot de uitvoering van een coup d'état en samenzweering te gen den vorst en enkelen zijner ministers. Uit St. Petersburg meldt de Daily News, dat de keizer eindelijk den aartsbisschop van Finland ontvangen en hem minzaam toege sproken heeft. De keizer zeide dat Finland's belangen hem zeer ter harte gaan en dat de voorgenomen maatregelen om Finland inni ger met Rusland te vereenigen aan de be langen bevorderlijk zullen zijn. Bij de verovering van Kilwa, zijn aldaar een aantal slavenketens gevonden, waaruit men afleidt, dat de Arabische slavenhalers opnieuw aanstalten voor de uitoefening van hun bedrijf hebben gemaakt. De Engelsche pers wijst dan ook op het gewicht van de verovering van Kilwa door de Duitschers voor de beschaving in Oost- Afrika. Een Britsche kruiser heeft een schip met 40 slaven te Zanzibar aangebracht. Te Pemba is een formeel scheepscordon gefor meerd geworden. De club der Jong-Czechen heeft geweigerd de voorwaarden der Oud-Czechen aan te nemen. De eersten zullen nu niet zijn verte genwoordigd in de delegatien. De geduchte werking der bij het Oos- tenrijksche leger ingevoerde Mannlicher-ge weren is gebleken bij de ongeregeldheden te Biala. In de lichamen van tien dooden werd bij de lijkopening geen kogel gevondenbij allen was de kogel het lichaam door en door gegaan. De boerin Pranka Maksymiszin uit Wiel- kopole, die aan hare 'zorg toevertrouwde zui gelingen vermoordde (zoover bewezen is vijf tien), is door het gerechtshof te Lemberg ter dood veroordeeld. Het voorstel in het congres der Vereenigde Staten ingediend om pensioen te verleenen aan allen^ die bij den successie-oorlog een gevangenschap van minstens zestig dagen hebben ondergaan, maakt te New-York een ongunstigen indruk; men ziet er een poli tieke manoeuvre in van groote beteekenis en wel met behulp van de penningen uit de schatkist. Te Chicago is een complot ontdekt, dat zich ten doel stelde de moordenaars van Cronin in vrijheid te stellen. Bij alle mede plichtigen vond men sommen gelds in bank papier, revolvers en vijlende hoofopzichter van de gevangenis was omgekocht. De huis kapelaan ontdekte het komplot, doordat hij bemerkte dat den gevangene iets onder hun buis verborgen hielden. De moordenaars zijn nu in gepantserde cellen gebracht, en worden streng bewaakt. Aan het thans verschenen verslag der commissie, belast met het onderzoek naar den toestand van het Panama-kanaal, ont- leenen wij de volgende bijzonderheden De commissie is van gevoelen, dat een bedrag van 485 millioen frank zal noodig zijn om het kanaal te voltooien volgens het sluizenstelsel. Deze som dient nog met 20 percent te worden verhoogd voor onvoorziene uitgaven en bovendien met 29 percent voor beheer en interest. Het totaal zou daardoor klimmen tot 900 millioen frank. De jaarlijk- sche kosten van exploitatie en onderhoud worden geschat op 10 millioen frank en de zuivere ontvangsten per jaar gedurende de eerste drie of vier jaren op 38 millioen frank, welke som daarna, naar men vertrouwt, zal stijgen tot 50 millioen en 12 jaren na de opening tot 61 millioen. Het materieel en de voorbereidende werken der oude maat schappij v/orden geschat op de waarde van minstens de helft der noodige 900 millioen. De commissie verklaart met leedwezen de toekomst der onderneming niet gunstiger te kunnen voorstellen en denkt, dat de beste oplossing zou zijneen gezamenlijke rente- waarborg der zeevarende mogendheden. Hier door zou het vertrouwen tcrugkeeren en de belangen der eerste aandeelhouders onaan getast blijven, terwijl men daardoor tevens bij machte zou zijn, het kanaal de afmetin gen te geven, tot een zee-weg voor alle na- tien benoodigd. „Is dit denkbeeld," vraagt de commissie, „een droom Ernstige man nen achten het vatbaar voor verwezenlijking en het heeft zoowel in Amerika als in Eu ropa voorstanders gevonden. Eene poging in dien zin zou der regeering, die daarin voor ging, tot eere strekken." In 1879 rekende men voor den aanleg op 12 jaren en 1000 millioen frank. Tien jaren zijn sedert verloopen en eene grootere som is reeds uitgegeven. De president der Argentijnsche repu bliek heeft de zitting van het Argentijnsche congres geopend. In de openings-boodschap ontbreken de gebruikelijke zinsneden niet om trenc de goede betrekkingen met het buiten land, en de wenschelijkhetd van zuinigheid in het financieel beheer, van bescherming der nijverheid en der kunst, van bevordering van 's lands hulpbronnen, en van ontwikkeling zijner politieke instellingen, met name door hervorming van het kiesstelsel. ^arije. In de akte van aanklacht tegen majoor Panitza wordt beweerd, dat deze, in 1887 in Rustschuk in garnizoen, met den secretaris van het Russische gezantschap te Bucharest, Vilianow te Giuigewo een bijeenkomst had. Na dien tijd was hij voortdurend in on derhandeling met het gezantschapzooals blijkt uit telegrammen en brieven in cijfer schrift, die in beslag genomen zijn. De sleu tel van het geheim schrift is ontdekt. In de acte van beschuldiging worden bij de zaak betrokken genoemd 8 officieren op UITVOERINGEN. CAPELLE, 14 Mei. Door de Zangvereeniging „Oefening kweekt Kunst" op Donderdag as. 's namiddags 21/(j uur, in het schoollokaal in de Nieuw- straat. WAALWIJK, 14 Mei 1890. Houders van honden herinneren wij bij deze aan de op hen rustende verplichting, om jaarlijks vóór den 15 Febr. aan den ge meente-ontvanger eene schriftelijke aangifte in te leveren van de door hen gehouden wordende hondenmet aanduiding of die vallen in de eerste of tweede klasse. Zij die tot dusverre in gebreke bleven zich van dezen plicht te kwijten, zullen wèl doen daar mede niet langer te wachten, willen zij on aangenaamheden voorkomen. De inschrijving voor de dienstdoende schutterij in onze gemeente zal plaats hebben van 15 Mei1 Juni. Gisteren nacht heeft in deze streek een vreeselijk onweer gewoedvergezeld van storm en stortregen. Zelden hebben we er een bijgewoond, dat zoo langen tijd aanhield. Ongelukken zijn er, voor zoover ons bekend, in de buurt niet voorgekomen. Niet overal echter is 't zoo goed afgeloopen. Te 's Bosch is de bliksem in een huis ge slagen zonder onheil te veroorzaken. Ook te Zaltbommel woedde zulk een zwaar onweder als daar niemand heugt. In een bewoond huis sloeg de bliksem, zonder on gelukken te veroorzaken. Het hemelwater, vergezeld van zeer groote hagelsteenen, stroomde met massa's neder. Veel tuinen staan geheel onder water, en daarin is be langrijke schade aangericht. Te Venlo sloeg de bliksem in het huis van den landbouwer Jansen, even buiten de stad. Het huis werd half in asch gelegd. Te Blerik sloeg de bliksem in het huis van dewed. Knippenberg, dat met stal en schuur eene prooi der vlammen werd. Van het meubilair is niets gered kunnen worden. Alles was verzekerd. Ook bij J. Romen te Blerik zijn tengevolge van het inslaan van den bliksem schuur en stal geheel afgebrand. Vee en meubilair werden gered. Te Kerkwijk is een man, en te Zuilichem eene vrouw door den bliksem gedood. Het te veld staande gewas heeft belang rijke schade geleden door den hagel. De meeste velden staan onder. Ook zijn verscheidene kersenboomgaarden vernietigd. Van vele huizen zijn de ruiten verbrijzeld. Uit Rossem wordt gemeld, dat aldaar eene wolkbreuk met zwaar onweder heeft plaats gehad. Alles staat er onder water. Te Moordrecht sloeg Dinsdagochtend ruim halt zes uur de bliksem in den hout zaag- en runmolen van de heeren gebr. Tom, aan den Kanaaldijk nabij het dorp. In een oogwenk stond het geheele pand in lichte laaie, en aan blusschen viel niet te denken. De onmiddellijke toegesnelde brandweer kon alleen het naastbijstaande arbeidershuis be veiligen. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Boven het land van Kuyk woedde een hevig onweder. De bliksem sloeg te Linden in het woonhuis van De Wildt, dat met de schuur eene prooi der vlammen werd. Na genoeg alles werd gered. Huis en inboedel echter laag. Te Gassel werd het huis van den burgemeester Poos getroffen, doch het begin van den brand werd spoedig gebluscht. De hagel, die hier en daar viel, heeft geluk- kig geen noemenswaardige schade aangericht. Ook te Heumen werd eene boerderij eene prooi der vlammen, door het inslaan van van den bliksem. Ten gevolge van het inslaan van den bliksem brandde Dinsdag te half zeven ure onder Leerbroek een der watermolens van den polder Middelkoop af. De bliksem sloeg te Litooien in de boe renwoning van Willem van Leuken, land bouwer, nam zijnen weg door de openstaande voordeur, gang en door het achterhuis naar buiten, zonder brand of schade te berokkenen. De verschrikte bewoners namen eene sterke zwavellucht waar. Te Alem sloeg de-bliksem in het huis van den brigadier der rijksveld- wacht, onder gelijke omstandigheden als te Litooien. Nader schrijft men uit Maas en Waal Te Dreumel en Alten richtte de hagel groote verwoestingen aan; glasruiten werden er verbrijzeld, terwijl aan boom en veldvruchten veel schade werd veroorzaakt. Het regenwa ter stroomde over de wegen en akkers naai de lager gelegen velden, die totaal onder water werden gezet, zoodat men Dinsdag och tend het vee uit het water.moest halen om naar hoog gelegen weiland te brengen of op stal te zetten. Ook te Maasbommel, Watnel en Leeuwen werden de lagere weilanden over stroomd, doch de schade door hagel en stort regen geleden is er betrekkelijk gering te genover die van Alfen, Dreumel en Heere- waarden. Verscheidene boomen, telegraafpa len enz. werden getroffen en enkele stukken vee gedood. Volgens een mededeeling van 't Haarl. Dagblad zijn op 't oogenblik bij het minis terie van oorlog plannen aanhangig vooreen bijzonder stelsel van kustverdediging. Ten eerste zou er een heirbaan worden aange legd van den Hoek van Holland over Sche- veningenKatwijk aan ZeeZantvoort en IJmuiden, van IJmuiden verder door tot Hel der. De weg dient om het troepenvervoer sneller te doen plaats hebben en betere com municatie te verkrijgen met de verschillende posten. Met den aanleg zou reeds in het volgend jaar een begin worden gemaakt. Deze weg zou echter slechts het begin zijn van een meer omvattend werk, nl. van den aanleg van een kustspoorweg, welke dezelfde 1 punten zou verbinden als de heirbaan. Deze lijn zou in oorlogstijd bereden wor den door pantsertreinen, welke door zijlijnen onmiddellijk het strand zouden kunnen be reiken. Het groole voordeel van zulk een kustspoor springt in het oog, daar men met betrekkelijk weing oorlogsmaterieel een uit gestrekte kuststreek kan beschermen. Zoo b.v. in den morgen een vijandelijke scheepsmacht een aanval op eenig punt der kust zou doen, dan 'zal zoodra men de manoeuvres van den vijand heeft verkend, onmiddellijk een pant- sertrein op het bedreigde punt zijn. De geheele afstand van den Hoek van Holland tot IJmuiden zou in twee uur per spoor afgelegd kunnen worden. Natuurlijk heeft deze kustlijn verbinding met de verschillende spoor- en tramlijnen van de verschillende plaatsen, waarlangs zij loopt, zoodat in zeer korten tijd de grootste garnizoenen mede in het vuur kunnen ge bracht worden. Verleden Zaterdag heeft Martien Klerx, te Elshout, in het Oude Maasje tusschen ge noemde gemeente en Doeveren, een steur gevangen van 164halve kilo. Daargenoemde Klerx meer algemeen bekend is onder den bijnaam van „de Snoek," vertelt men nu dat een snoek van 130 halve kilo's een steur heeft gevangen van 164. Dat te Vlijmen kalf- of moederziekte onder het vee veelvuldig voorkomt, staaft het volgende: de in de wijk A. een jaar geleden opgerichte „Onderlinge Vee verzekering" heeft reeds tien percent van het door haar verze kerd vee aan die ziekte zien lijden, waarvan de helft is gestorven, en daarvoor de verze kering uitgekeerd, terwijl de overige hersteld zijn, alle "onder behandeling van den heer P. F. Michels, veearts te Heusden. Uit Oosterwijk wordt gemeld Ons dorp, waar het gewoonlijk rustig toe gaat was gisteren het tooneel van eenen oploopdie zich in een formeel oproer op loste. Er was namelijk een schotschrift gemaakt op eene hier wonende familie, en zonder dat daarin namen genoemd werden, was het voor een ieder vrij duidelijk op wien het doelde. Dit schotschrift, bij honderdtallen verspreid, was in dichtmaat gedrukt te zingen op de bekende wijs„Zij is er stil van door gegaan". Zondag avond tegen 9 uur trokken een honderdtal schoen- en sigarenmakers, gewa pend met het bekende lied, naar de woning van hen, aan wie zij hun vers hadden opge dragen, en hieven aldaar het genoemde lied, bij wijze van eene serenade aan. Natuurlijk waren de beide veldwachters niet bij machte de menigte uiteen te drijven, en moesten zij, ondanks het verbod, het lied lijdelijk aan- hooren. De burgemeester, bevreesd voor eene her haling van dergelijke schandalen, te meer daar het den volgenden dag marktdag was, had de hulp der maréchaussée uit Tiburg ingeroepen. Onze politie, aldus vermeerderd met vier maréchaussées, mocht er tot Maandag avond 9 ure vrij wel in slagen alles rustig te hou den, doch toen men eindelijk het lied wederom aanhief, moest de politie de menigte uiteen drijven, waarbij eenige arrestatien plaats hadden en eene vrouw, door den slag van eene karabijn, eene vrij ernstige wond aan het hooid bekwam. Dit scheen het teeken tot een algemeenen aanval te zijn, want on middellijk daarna hoorde men de ruiten van het betrokken huis inwerpen en ook moesten eenige lantaarns het daarna ontgelden. De politie, die eene zware taak had te vervullen, kweet zich hiervan op flinke wijze, zoodat om half 12 'savonds alles rustig was. (N. R. Ct.) Omtrent den te Melick (bij Roermond) plaats gehad hebbenden, moord, deelt men nader mede De aanvankelijk naar de gevangenis alhier overgebrachte Houben, (vader en zoon) schij nen niet de daders van dezen meer dan on- menschelijken doodslag te zijn. Na de door de justitie gehouden lijkschouwing en plaat selijke opneming, werd het verder onderzoek aan den te Roermond gestationeeiden wacht meester der maréchausseés W. Engers op gedragen, en deze, het zij tot zijn eer ge zegd, zag zijn onvermoeide pogingen geluk kig bekroond. Den waren dader wist hij in dan 40jarigea brikkenbakker J. S. wonende te Herkenbosch, te ontdekken, en gevankelijk naar Roermond over te brengen. Deze heeft dan ook reeds volledige beken tenis gedaan. PI ij zoude dan langs den weg een dron ken man hebben zien liggen, en hem, met goede meening om hem op te beuren nade rende, herkende hij daarin den verslagene, voor wien hij, zooals luj beweert, eenige jaren geleden eens drie maanden onschuldig in de gevangenis had gezeten. Hoewel niet met de bedoeling hem dood te slaan, moet hij echter hebben verkbard, hem met een zoogenaamd spanhout meerdere forsche slagen te hebben toegebracht. Het met bloed bevlekte hout is dan ook door den wachtmeester ter plaatse gevonden en in beslag genomen. De beide Houben's zijn uit de gevangenis ontslagen. Zaterdagavond is nabij Breda, ter hoogte van het Liesbosch, eene vrouw door den van Rozendaal komenden trein overreden en ver pletterd. Zoodra de naar Rozendaal gaande

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2