StaaLiiuiidig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. BINNENLAND. UI TV O E RING EN. alvorens te stemmendiens verklaring te hooren." De voorzitter: »de heer Hoffmans is er ruiterlijk voor uitgekomen, dat hij het mijn heer Rijke niet gevraagd had." De heer Timmermans Wz.„met den se cretaris ben ik bij juffrouw Baijens geweest. Wij hebben erkend dat het mooie boomen waren en dat zij in de richting stonden maar tevens hebben wij ten sterkste bij haar aangedrongen om ze te laten opruimen; zij heeft ons geantwoord dat zij ze nooit zou weg doen." (Sensatie.) De heer Baijens beweerde nog, dat dit het zelfde was, daar men toch erkend had dat de boomen mooi waren en in de richting ston - den deze bewering wekte natuurlijk tegen spraak, omdat gebleken was dat wel degelijk gevraagd was de boomen op te ruimen. De voorzitter „nu het tweede punt van den heer van der Heijden. Dit is bij het dag. best. besproken B en W. zijn van oor deel, dat met het bestraten van dat gedeelte der Stationsstraat op zijn minst moet ge wacht worden tot na het bouwen der nieuwe onderwijzerswoning. 't Zou toch jammer zijn nu een nieuwe bestrating aan te leggen en die later weer te moeten opbreken." De heer Van Schijndel„als dat zoo is wil ik er mij gaarne bij neerleggen." De heer Timmermans van Turenhout„ik beaam het door den voorzitter gezegde, maar dan zou ik aan het dag. best. in overweging willen geven de klinkerbestrating vast aan de oostzijde te leggendan is het pu bliek gebaat en de kosten zijn dezelfde. La ter-kan ze dan aan de westzijde komen." De voorzitter„ik wist niet dat de bedoe ling was ze aan beide zijden te leggen. Daar dit echter zoo is kan ik niet anders dan met den heer Timmermans medegaan. 't Voorstel Van Schijndel zal dus zoo gewij zigd moeten worden, dat de bestratiug aan de oostzijde wordt gelegd, of liever ik zal het voorstel, zooals het door den heer Tim mermans gedaan is, in stemming brengen." 't Wordt met algemeene stemmen aange nomen. De heer Timmermans,,'t doet me plei- zier dat mijn voorstel is aangenomen, 't Is mijne bedoeling niet te treden op het ter rein van het dag. best., alleen wensch ik bescheiden op te merken, dat de woningen daar zeer laag gelegen zijn en de verwach ting uit te spreken, dat alle mogelijke moeite zal worden gedaan om de bewoners geen last te veroorzaken van water enz." De voorzitter„verlangt nog iemand van de heeren het woord De heer Verbunt„voor de derde maal kom ik met mijn voorstel betreffende her ziening van het politie-reglement en liet be noemen eener commissie om dat te onder zoeken." De voorzitter„het ontwerp circuleert bij het dag. bestuur. Indertijd is eene commissie benoemd, die het heeft nagezien thans doet het dag. best. dit; als dit is afgeloopen dan kunnen wij het in den raad brengen, die dan nogmaals eene commissie kan benoemen." Niemand meer het woord verlangende sluit de voorzitter de vergadering. N.B. Op de eerste bladzijde, le kolom 7de regel van onder, leze men „veranderen» in plaats van „verwijderen.» De aanwezigheid te Parijs van graaf Her- bert von Bismarck (Woensdag avond is hij naar Londen vertrokken) heeft tot allerlei commentaren aanleiding gegeven. Zoo weet men te vertellen, dat de graaf enkele jour nalisten heeft ontvangen, die ook te Fried- richsruhe zijn geweest en 't wordt dus zoo geheimzinnig mogelijk. Men schijnt te Parijs op 't oogenblik toch al tot het mysterieuse over te hellen, want er wordt allerlei verteld van een spoedige invrijheidstelling van den hertog van Orleans, van geheime beraadslagingen aan de pre fectuur van politie door de hoogste staats beambten enz. De kroon wordt op dit alles gezet door een gerucht, als zou er een samenzwering zijn ontdekt tegen den president der republiek. Waai toe men al niet komt als men niets te vertellen weet Het hoofd van 't Fransche gemeentebest is te Belfort, met ongemeene geestdrift ont vangen. Meer dan 10.000 Elzassers en Lotharingers waren voor die gelegenheid naar de stad gekomen, die in den jongsten oorlog zoo dapper het Duitsche leger trotseerde en met zooveel moeite door Thiers voor Frankrijk behouden werd. De burgemeester heette Carnot welkom met eene toespraak, waarin hij des presidents bezoek een welverdiende hulde noemde aan Belfort's gedrag in 1870, toen het laatste kanonschot van den oorlog van zijne wallen werd gelost en het zijne poorten slechts op hoog bevel en met woede in 't hart voor den vijand opende. Met een paar hartelijke woorden dankte Carnot en hechtte den burgemeester het kruis van het Legioen van Eer op de borst. „Ik acht mij gelukkig," zeide hij, „in uw persoon de stad Belfort te eeren." Hartelijk maar tegelijk zeer handig ant woordde Carnot daarna nog op ettelijke toespraken, waarvan sommige wel eens over vloeiden van een patriottisme, dat in deze grensstreek eenigszins bedenkelijk zou kun nen worden. Toch werd de goede toon niet gestoord. Na dit bezoek is het hoofd van den staat rechtstreeks naar Parijs teruggespoord. De berichten uit Afrika zijn voor Portugal niet opwekkend. Te Bihé, bezuiden Angola, is het niet gelukt de tegen Portugal door Engelschen invloed waarschijnlijk in verzet gekomen bevolking tot onderwerping te bren gen, tengevolge waarvan de Portugeesche gouverneur zelfmoord heeft gepleegd en bij het Nyassa - meer, in het Oosten, is de expeditie Valladin door inboorlingen aange vallen en vermoord. Dinsdag kwamen te Londen aan Tigrane- pacha en Palmer, de Egyptische gedelegeer den voor de conversie der schuld en Woensdag reeds kon de Engelsche gezant te Parijs namens zijne regeering de mededeeling doen aan minister Ribot, dat Engeland Frankrijks voorwaarden voor de conversie goedkeurt. De andere mogendheden zullen nu wel niet achterblijven. Over de Sperrgesetz (het voorstel om de rente van de gedurende den Cultuurkampf van de katholieke geestelijkheid ingehouden gelden, voor godsdienstige doeleinden te besleden) hoort men weinig in Duitschland; men acht het zelfs niet onmogelijk, dat het voorstel op nieuw aan een commissie wordt verwezen. De leden van de Italiaansche kamer kun nen waarlijk niet van luiheid worden be schuldigd ook Maandag hebben zij zitting gehouden en ditmaal werd de regeering in den persoon van Crispi, den premier geinter- pelleerd over de „schending van het recht van bijeenkomst" naar de interpellant het noemde bij gelegenheid van de be waking door de politie, van het democratisch congres in het theater Costanzi. Crispi hield een redevoering,bijna uitsluitend tegen de linkerzijde gericht, waarin hij er op wees, dat de mannen dier partij de grond slagen der maatschappij willen ondermijnen en dat kon de regeering niet dulden. Onder bijval der meerderheid bracht Crispi in herinnering de reizen van zoogenaamde apostelen des vredes Costa en Imbriani naar Frankrijk, bij welke gelegenheid die heeren niet voor den vrede hebben geijverd, maar tegen Italië hebben geageerd. Ook op de ongeregeldheden in de Romagna in Conselice doelde Crispi toen hij het verlangen der linkerzijde geeselde om de werklieden maar kalm de soldaten te laten dooden. Onder enorme agitatie sloot Crispi de kamer, de linkerzijde toeroepende, dat eene ondermijning der kamer haar nimmer zal gelukken. Men ziet in deze redevoering Crispi's be sluit alleen met de middelpartijen: centrum en een gedeelte der rechterzijde, te regeeren, met uitsluiting van de radicalen. De Italiaansche minister van oorlog heeft last gegeven de garnizoenen in de Romagna te versterken. De gisting in die streek moet voor een groot deel aan de socialisten wor den geweten, die het landvolk hebben aan gezet om het werk te staken. Zij hebben thans een manifest uitgevaardigd, waarin zij de arbeiders aansporen lp. de afschaffing te eischen van het inzamelen van den oogst bij aanneming, in plaats van bij dagtaak; 2o. de oprichting te verlangen van markten voor het sluiten van werkcontracten en 3o. voor den hooioogst een minimum-loon te eischen: voor de maaiers van 2.50 lire, voor degenen, die het hooi bij elkaar harken, van 1.75 lire en voor de vrouwen van 1.25 lire. Het Duitsch-Czechisch compromis wil de keizer van Oostenrijk „coüte que coüte" handhaven, van capitalutie voor de jong- Czechen wil hij niets hooren en de mede deeling, dat vele oud-Czechen reeds afvallig worden, schijnt öf geheel onwaar óf sterk overdreven, zoodat de kansen voor het com promis op 't oogenblik weer beter staan. De commissie heeft alle voorstellen der jong-Czechen verworpen. Het aantal petitiën tegen het compromis beloopt nu ruim 2650. Volgens een telegram uit Sofia heeft de krijgsraad Panitza veroordeeld tot den dood door den kogel, maar hem tevens in 's vor sten genade aanbevolen. Aan Kolobkoff is eene gevangenisstraf opgelegd van 9 jaar, en den zes overigen officieren gevangenisstraffen van 3 tot 6 jaren. bmbmmmmmmm i uroc—imi ir iS Donderdag ochtend hebben te Parijs eenige gevangennemingen plaats gehad. Vijftien personen zijn gearresteerd. Het zijn jeugdige Russen, bij wie talrijke papieren en ontplof bare stoffen zijn gevonden. Zij zullen volgens de Fransche wet vervolgd worden. In het geding betreffende de Société des Métaux is thans door de rechtbank te Parijs uitspraak gedaan. Secretan is veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf en 1000Ü francs boete; Laveys- sière tot 3 maanden gevangenisstraf en 3000 francs boete; Hentsch tot 3000 francs boete en Joubert is vrijgesproken wegens onvol doende bewijzen. De opofferingen, welke de beschuldigden zich getroost hebben bij de pogingen om de schadedoor hunne strafwaardige hande lingen veroorzaakt, te verhelpen, worden als verzachtende omstandigheden aangemerkt evenals ook hun tot dusver smetteloos ver leden. In het krankzinnigengesticht te Bicêtre, bij Parijs, zijn Zondag 14 verpleegden der 5e afdeeling (voor vermoedelijk krankzinnige misdadigers) losgebroken en op hunne bewa kers aangevallen. Het was den directeur onmogelijk, hen tot bedaren te brengen, en het scheelde weinig of hij was door een der muitelingen doodgeslagen. De politie slaagde evenmin. De krankzinnigen, die op een muur geklommen waren, gewapend met scheermes sen, ijzeren bouten, enz., wierpen hen met allerlei wat zij machtig konden worden. Ein delijk dwongen 24 soldaten, door met schieten te dreigen, de muitelingen tol overgave. Vier der oppassers zijn gewond en in de oppassersvertrekken is door de krankzinnigen, die er den boel kort en klein sloegen, groote schade aangericht. Een der oppassers heeft al zijn spaargeld, 500 francs in bankpapier, er bij verloren. De Pinksterdagen te Parijs. Het onweer, dat Zondagmiddag boven Parijs en omstreken woedde, en dat van 4 tot 6 uur duurde, heeft aanzienlijke schade aangericht. In de stad zelf liep alles vrij goed af, maar in de buitenwijken en de omstreken werd door den hagel groote schade aan vruchten en bloemen veroo zaakt. Volgens ooggetuigen vielen er hagelsteenen als duiveneieren. Vooral het Bois de Boulogne en de zich daarin be vindende „Jardin d'acclimatisation" hebben veel van het weer te lijden gehad. De voor stelling in het «Gran Plaza du Foros» in de rue Pergolise, waar de Parijsche stierenge vechten worden gehouden, moest gestaakt worden, daar door den hagel alle ruiten in den nieuwen koepel werden vernield, waar door een schade van t 10000 wordt veroor zaakt, en de circus, waar gestreden wordt geheel onder water stond. Het publiek werd door schrik bevangen en vluchtte. In Cureznes, Argenteuil, Courbevoie. Asnières, enz. is bijna de geheele wijnoogst vernield. Ook Maandag van Pinksteren was het weer zeer ongunstig. Het regende bijna den ge heel en dag, terwijl het daarbij zéér koud was, zoodat men in verscheiden huizen weder stookte. De kozakken-luitenant Pechkoff, die van den uitersten westelijken rand een tocht te paard dwars door Siberie ondernam, is reeds behouden te Moskou aangekomen. Zijn eind doel is Parijs, maar voor de aardigheid rijdt hij door naar Havre, om alzoo eene verbin ding te vormen tusschen den Stillen Oceaan en den Atlantischen Oceaan. Bij de behandeling der begrooting heeft in de Spaansche Cortes de minister van financien medegedeeld, dat de uitgaven met ruim H/a millioen peseta's zijn vermeerderd. Aan de vergadering is mededeeling gedaan van een koninklijk besluit tot uitgifte van voor 100 millioen peseta's (een peseta is 60 cents) aan schatkist-biljetten. De hertog van Connaught, een zoon der koningin van Engeland, wordt in Canada door een groot deel der bevolking met koele terughouding ontvangen. Te Montreal ging men zelfs verder. Daar weigerden de schut terij-regimenten welke uit afstammelingen der oude Fransche bewoners van Canada bestaan, deel te nemen aan een parade, welke ter eere van den hertog gehouden werd. De .genezing van keizer YVühelm's voet neemtvolgens den Reichs-Anzeiger, een normaal en bevredigend verloop. De eerste lezing omtrent de toedracht van het ongeluk blijkt de juiste te zijn geweest: de keizer mende zelf en sprong uit het rijtuig. De Duitsche rijks-commissaris voor Oost Afrika, de bekende majoor Wissmann, heeft zich, naar uit Zanzibaar gemeld wordt, weer naar Europa ingescheept, zoodat het »pacifi catie werk" in die streken inderdaad schijnt afgeloopen. De tijd voor watertochtjes met groote en kleine vaartuigen is weer gekomen en de ongelukken, die tot voorzichtigheid aanmanen, blijven, helaas, ook niet uit. In een Duitsch blad vinden wij drie waarschuwende voor beelden van dien aard vermeld. Op het Seddiner meer is een boot, waarin soldaten uit Potsdam met eenige meisjes zaten, door te groote bewegelijkheid van eenigen der varenden omgeslagen, waardoor vier van het gezelschap verdronken. Bij Dantzig zijn zeven menschen verdronken door het omslaan van een boot, welker schip per die ook om het leven kwam be schonken was. Op den Rijn, bij Eltville, heeft Maandag de stoomboot Herzog von Nassau, met 500 personen aan boord, groot gevaar geloopen van verongelukken. De bootdie overvol was, helde naar rechts over, zoodat het water dien kant de vensters binnendrong en de kajuiten overstroomd werden. En bij den schrik daarover kwam nog, dat men de stoom boot Kaiser Wilhelm zag naderen, zoo dicht bij, dat een aanvaring onvermijdelijk scheen. De angst aan boord van de Herzog von Nassau was groot; vrouwen en kinderen gilden en schreiden en verscheidenen vielen in on macht maar door een behendig zwenken van de Kaiser Wilhelm werd een ongeluk nog juist in tijds voorkomen. WAALWIJK. Zondag 1 dezer's middags 12 ure zal door de harmonie l'Espérance op de harmo- niezaal worden uitgevoerd PROGRAMMA AD LIBITUM. /V WAALWIJK, 31 Mei 1890. Sedert de vorige noteering ruimden er^ vers :hillende partijen hooi op. Van het af geleverde kon een groot gedeelte den prijs van 10 per 1000/2 KG. niet meer halen. Voor 9 en 9.50 werd verkocht, terwijl het overjarige slechts 8 en minder kon afdoen. Het verhuren van hooigras komt weldra aan en algemeen wordt een zeer lage prijs ver wacht, die uitgeloofd zal worden. Stroo is weinig meer voorhanden; in dit aitikel over treft de vraag het aanbod. Naar soort en qualiteit doet het van 7.tot ƒ9.50 per lüOO/2 Kg, af. De handel in kalfvee is tegenwoordig niet levendig, waardoor de prijzen dan ook van 15 tot 25 per stuk gedaald zij. Voor Bel- gie wordt weinig gekocht, Hollandsche koop lieden en de veehouders onderling houden den handel aan den gang. Naar vette koeien daarentegen overtreft de vraag liet aanbod, waardoor deze dan ook zeer duur verkocht worden. Noteering: kaltkoeien le qual. f 230 a 280, 2e qual. f 190 a 225, dito vaarzen f 180 a 230, drachtige weikoeien f 185 a 230, vetweiders f 160 a 210, vette koeien f 84 a 86 ct. per Kg., weilammeren f 7 a a 8, ionge varkens iets minder in prijs naar qual. f 1.60 a 1.80 per week. De Heenvlietsche paardenmarkt op tweeden Pinksterdag werd als naar gewoonte door de Langstraatsche boeren weder druk bezocht. Verreweg de meeste koopers zijn echter onverrichter zake teruggekeerd en de aanvoer van 2jarige paarden wordt voor de Lang straat slechts op p.m. 40 a 50 gerekend. De prijzen waren hoog en wisselden tusschen f 200 en f 250. Met dressceren en africhten is men thans druk bezig en menige kromme sprong wordt er door de ongetuigde jonge paarden ge maakt. Tegen de te 's Bosch terechtgestaan hebbende Udensche rustverstoorders is door het O. M. geëischttegen één 1 jaar en 3 maanden, tegen vijf 1 jaar, tegen één 8 maanden, tegen twee 4 maanden gevangenis straf en voor den lOen vrijspraak. De rechtbank zal aanstaanden Dinsdag uitspraak doen. Naar men meldt, is te Eindhoven een persoon aan de "nona" (slaapziekte) overle den. De man had vijf dagen achtereen ge slapen en is niet meer ontwaakt. Op het Hout, een buurt bij Helmond, had in den laten avond van den eersten Pinksterdag een vechtpaitij plaats, waarbij J. v. B. een diepe snede aan het hoofd kreeg. De gewonde leeft nog maar is niet buiten gevaar. Tegen den vermoedelijken dader is proces-verbaal opgemaakt. In de Leidsche Buurt van de gemeente Oegstgeest had Zaterdag weer een schrome lijk ongeluk kunnen gebeuren. Een wielrij der schepte er vermaak in om de van Plaarlem naar Leiden komende stoomtram nu eens vooruit te rijden en dan weer te laten pas- seeren. Toen dit zoo eenigen tijd geduurd had, bleek opeens de wielrijder zijn evenwicht te verliezen en viel hij met zijn wieier terzijde. Aangezien stoomtramsin bebouwde gedeelten van dorpen niet hard mogen rijden, was onze wielrijder nog in staat, toen hij tegen den goederenwagen aanviel, daarvan het ijzeren handvatsel te grijpen en daaraan zoolang te blijven hangen tot de machinist gestopt had, wanthet ongeval was ook door de passagiers op gemerkt geworden en had onder hen zelfs niet weinig schrik teweeggebracht. Enkelen beweerden, dat zij het wel hadden zien aan komen en het gebeurde wel het gevolg van de roekeloosheid moest zijn. Ruim een jaar geleden huwde een man te Hoenderloo eene vrouwdie reeds een eigen tehuis had en bij wie hij nu kwam wonen. Die vrouw is onlangs overleden, en nu de man zich van alles wil ontdoen om weder als celibatair te gaan leven, wordt ook een linnenkast opgeruimd. Daarin werd een dichtgenaaid pak gevonden, hetwelk bij ope ning bleek het geraamte van een kind te bevatten. Men dacht niet beter te kunnen doen dan dit overschot in den grond te be graven. De honden hebben het echter we der opgegraven, en hierdoor kwam de politie op het spoor van de zaak. Een scherp on derzoek is ingesteld. Woensdagavond barstte te Baarn op eene groote boerderij, bewoond door 3 ge zinnen, een hevige brand uit, die in korten tijd huis, schuur en hooibergen in de asch legde. Van" het huisraad werd niets gered. 12 var kens en eene geit zijn eene prooi der vlam men geworden. Alles was verzekerd.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2