Duitschland. Oostenrijk. Italië. Afrika. Rusland. BINNENLAND. Weerkundige waarnemingen Rijkspostspaarbank. Het vonnis zal nu herzien moeten worden. Maar naar men verzekert, zal Queulvée, krachtens het beginsel „non bis in idem," niet opnieuw terechtstaan wegens den moord, welken hij bekend heeft. PARIJS, 3 Juni. Dè president der repu bliek heeft het besluit geteekend, waarbij aan den hertog van Orleans gratie wordt verleend. De hertog zal over de grens worden geleid. De prins-regent van Beieren bewilligde het ontslag van Von Lütz als minister van eeredienst bij uiterst vleiend schrijven, zond heui zijn borstbeeld in marmer en benoemde hem tot staatsraad in buitengewonen dienst. De minister van staat, baron van Crailsheim, wordt voorzitter van den ministerraad en de politie-president Muller minister van eere dienst. Het ontslag van den heer Von Lütz be vreemdt niemand, daar ieder den slechten staat van zijn gezondheid kende. Niet min der dan 22 jaar is de thans 63jarige man aan het roer geweest en heeft hij het, vooral in Beieren uiterst belangrijk departement van eeredienst bestuurd. Den boekbinder Constantinjaniszewski, die door de socialistische partij in het 2e Berlijnsche kiesdistrict candidaat was gesteld, werd Zaterdag bevolen, binnen 24 uren Ber lijn te verlaten. De uitgewezene, die wel in Berlijn zijn werkplaats had, maar reeds te Friedrichshagen woont, zal nog eens trachten de geldigheid van dit bevel te betwisten. Er wordt over een verband gemompeld tusschen deze uitwijzing en de Parijsche arrestaties, daar Janiszewski destijds met eenigen der gearresteerden in Posen op de b2nk der beschuldigden zat. - Proeven met Oostenrijksch - Hongaarsch rookloos kruit de verschillende natiën hebben elk een eigen soort welke dezer dagen te Pest genomen werden, zijn niet gunstig uitgevallen. Het kruit moet de loopen der geweren te veel verhitten en men twij felt daarom aan zijne bruikbaarheid. In den Boheemschen landdag zijn de algemeene beraadslagingen over het onder deel van het vergelijk, dat op het schooltoe zicht betrekking heeft, aangevangen met eene gematigde redevoering van den oud-Czechi- schen afgevaardigde Rieger, die op kalme wijze aantoonde hoe Duitschers en Czechen in Boheme dezelfde rechten moesten hebben. De een niet meer of niet minder dan de ander. Aan Boheme is door de Duitschers zeker veel goed gedaan, met name in de steden en zijn ze daar nu soms verdrongen, hetzelfde is elders met de Czechen het ge val. Wat vroeger Duitsch geweest was en nu Czechisch liet zich nu niet weer veran deren, evenmin als wat door Czechische schuld was verloren gegaan zich liet her winnen. De zaak was nu aan beide stammen gelijke rechten te geven. Op voorstel van den minister van buiten- landsche zaken zijn aan den Franschen minister van marine, aan den vice-admiraal Duperré, aan generaal Brugère, chef van het militaire huis van den president der Fransche republiek en aan andere voorname Fransche ambtenaren hooge decoratien verleend. In den omtrek van Palermo heeft een bende als gendarmes verkleede roovers een rijken koopman gevangen genomen voor wien zij 400,000 lire als losgeld eischen. De dagbladen dringen op strenge maat regelen tegen de weer toenemende roovers aan. De commissaris van het hoofdbureau en zijne geheime agenten zijn in tusschen reeds wegens het gebeurde onmiddellijk ontslagen. De toestand der bevolking van Soudan moet, volgens de laatste berichten vandaar, verschrikkelijk zijn. De menschen zijn uit gehongerd en zien er uit als levende ge raamten. De grootste ellende heerscht onder de weduwen en weezen van mannen die gedood zijn en daarvan hebben de Engel- schen er 20.000 op hunne rekening, die zeker 100,000 personen moeten gehad hebben, die voor hun levensonderhoud van hen afhanke lijk waren. De heer A. Wijldedie te Suakim een uitgebreiden handel met het binnenland drijftheeft twee kinderen gezien, die uit Tokar kwamen. Hunne moederzusters broeders en alle vrienden waren van honger omgekomen. Zij wogen te zamen nog geen 45 Engelsche ponden. Alles wordt gegeten: honden, katten, ratten, ezels, slangen, hage dissen oude beenderen leder enz en de sterksten stelen het voedsel der zwakkeren. De hongersnood is erg te Suakim maar erger te Tokar, waar 50 tot 100 en soms meer personen dagelijks omkomen. Te Kas sala is het nog erger. Daar worden geheele gezinnen dood in de huizen gevonden. Te Gallabat en Gedarit heeft de bevolking bijna geheel opgehouden te bestaan evenals te Berber, Schendy en Metemmeh, De ellende is ook groot te Nalaib, Mohamed Schoul en Aglig. Er wordt wel geholpen, maar niet genoeg en men hooptdat te Londen een fonds zal opgericht worden tot ondersteuning der noodlijdenden. De arrestatie van nihilisten, te Parijs, heeft hier een diepen indruk gemaakt. Alle bladen, die de feiten en beweeggronden mededeel den, waarop de arrestatien geschied zijn, zijn onmiddellijk na het verschijnen, in beslag genomen. De Russische minister van binnenland- sche zaken had een wet tegen de Israëlieten ontworpen, waarbij de joden door verschil lende bepalingen in het uitoefenen van hun handel belemmerd zouden worden. Daarin werd ook o. a. bepaald, dat de Israëlieten te St. Petersburg, Moskou en Kieff in af zonderlijke wijken moesten wonen. Tegen die wet werden van verschillende kanten bezwaren geopperd en in den rijksraad, waar zij deze week behandeld zou worden, telde zij slechts enkele voorstanders. Thans is de behandeling van het ontwerp op last van den czar zeiven uitgesteld, maar geheel er van afgezien heeft men nog niet. De Russische baron Korolav, een per soonlijk vriend van den czar, is te Moskou met een anderen heer zonder eenige aanlei ding door geheime politieagenten opgepakt en in het hoofdbureau, toen hij zich daar verzette tegen een dergelijke behandeling, met 25 knoetslagen gestraft. Den volgenden dag werd hem gezegd dat alles op eene vergissing berustte en hij werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. Maar de baron dreigt met felle wraak wegens bij vergissing ont vangen knoetslagen. over de Maand MEI, te Waalwijk. Gevallen regen 595/8 mill. Vorig jaar Mei 671/i6 verschil 77/16. 6 regendagen 13, 14, 16, 19, 26,27, Mei. Vorig jaar 13 verschil 7. De meeste regen viel 13 Mei 41s/4 mill., de minste regen viel 19 Mei, 5/8 mill. Karakter van het weer guur en schraal. Slechts warme dagen IC, 11 1216 a 20 Mei. Windkracht varieerende tusschen 1/l0 a 4ho. Doch storm van 12 op 13 Mei 8/10. Windrichting: N. 5 12 25 26, 28, 30. O. 12, 6 a 9, 24. Z. 4 18. W. 3, 15. N.-O. 22, 23, 27. N.-W. 13 21 29, 31. Z. O. 10, 17, 19. Z.-W. 11, 14, 16, 20. Gevallen regen van 1 Juni 1889 tot 1 Juni 1890, 774»/i6 mill. Regendagen van 1 Juni 1889 tot 1 Juni 1890 109. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Mei 1890 Ingelegd f 4300,17. Terugbetaald f2018,92. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 994. WAALWIJK, 4 Juni 1890. Naar aanleiding van een adres der kamer van koophandel en fabrieken alhier, betref- lende den gevaarlijken toestand met betrek king tot de afrastering of afsluiting van den dijk in de viaduct van- en onder den staats spoorweg Zwaluwe's Bosch, bij de halte „Baardwijkschen Overlaat" onder Drunen, heeft de minister van waterstaat, handel, en nijverheid aan de kamer doen berichten, dat aan haar bezwaar zal worden te gemoet gekomendoor het maken van behoorlijke afsluitingen. Naar wij met genoegen vernemen zal kermis-Dinsdag alhier, een concert gegeven worden op den koninklijken Oranje Doelen, door de kapel der Bossche schutterij. Het bestuur van het waterschap voor de Oude Maas, maakt bekend: dat eene ver gadering van stemgerechtigden van het water schap is belegd op Zaterdag den 7 Juni 1890, des voormiddags om 10 uur, ter herberge van H. Mourik te Heusden tot welker bij woning genoemde stemgerechtigden worden opgeroepen. De alsdan te behandelen onderwerpen zijn: Overlegging van lo. de rekening van ontvangsten en uitgaven van het waterschap, dienstjaar 1889. 2o. de begrooting van inkomsten en uitgaven van het waterschap, voor den jare 1891. Bij den Zondag te Breda gehouden wegwedstrijd, uitgeschreven door den Noord- brabantschen wielrijdersbond, is de 3e prijs over 10 kilometer behaald door K. Smits, alhier. Thans is bij de tweede kamer ontvan gen de memorie van antwoord van den mi nister van justitie omtrent het wetsontwerp tot waarborging van de vrije beschikking der werklieden over hun loon. Naar de Standaard verneemt is het wetsontwerp in zake de vaccinequaestie reeds van den raad van state terug ontvangen, en kan de indiening hiervan in de tweede ka mer eerstdaags worden tegemoet gezien. In een adres aan de tweede kamer der staten generaal komt de heer Henri Tindal opnieuw op de reeds vroeger door hem ver kondigde denkbeelden betreffende 's lands defensie terug, en dat wel naar aanleiding van de aangenomen wet tot verlenging van den diensttijd van twee lichtingen der na tionale militie. De nieuwe postwet Het hoofdbestuur van „Vooruit," vereeni- ging van handels- en kantoorbedienden te Amsterdam, heeft zich, in het be lang der kleine pers, bij adres tot de tweede kamer gewend, met verzoek te willen bevorderen, dat bij de nieuwe regeling in den dienst der posterijen bepaald word, dat het port voor alle regelmatig verschijnende geschriften, door loopend genummerd of van een dagteekening voorzien en zelfs ook voor jaarverslagen van vereenigingen en instellingen gesteld wordt op 1/2 cent tot 35 (of 50) gram, 1 cent bo ven 35 (50) gram tot 250 gram, 21/s cent voor boven 250 gr. tot 500 gram, 5 cent voor boven 500 gram. Blijkens een Zaterdag bij het departe ment van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indie, is de toestand in Edi ernstiger ge worden en het aantal vijanden toegenomen. De Radja wantrouwt zijn eigen volk en vluchtte in onze benling. Troepenversterkingen worden van Java ge zonden. Op 1 September e. k. kunnen bij de rijkskweekscholen voor onderwijzers, te 's Her togenbosch, Haarlem, Middelburg, Deventer, Groningen en Maastricht, kweekelingen wor den geplaatst. Zij, die voor plaatsing in aanmerking wil len komen, moeten zich voor 15 Juni e. k. aanmelden bij den directeur der kweekschool, die zij wenschen te bezoeken. De heer Jos. Kessels, directeur der Nieuwe Koninklijke Harmonie te Tilburg wiens compositie voor den muziekwedstrijd te Genève als verplicht stuk is bekroond geworden is thans ook benoemd geworden tot lid van de jury voor dien wedstrijd. Te Tilburg is eene vergadering gehouden, ten einde de regelingscommissie te benoemen voor de aldaar in September te houden lar.d- bouw-tentoonstelling. De commissie zal be staan uit de heeren J. F. Jansen, burgemeester, eere-voorzitterA. L. J. van Waesberghe voorzitter; Fr. Verbunt, vice voorzitter; Aug. van Loon, penningmeester; G Bogaers Diepen, le secretaris; Edm. H. Meelis, 2e secretaris. Tevens werd bekend gemaakt, dat de drie aldaar bestaande harmonieën en de liedertafel Souvenir des Montagnards hunne medewer king hebben toegezegd. Op den 17 Juni zal een ringvormige zon-eclips plaats vinden, die bij ons als eene gedeeltelijke verduistering zal kunnen wor den waargenomen. Ringvormig zal zij kun nen worden gezien in een gedeelte van noord westelijk Afrika, van de Middellandsche zee en van Klein-Azie verder nabij den zuide lijken oever van de Kaspische zee en in een gedeelte van het zuiden van Azie. Bij ons zal tijdens de grootste verduistering ruim 1/3 van de middellijn der zon door de maan bedekt worden. De tijdstippen van be gin, midden en einde der eclips zijn ten naastenb j Begin van de eclips 8 u. 48 m. vm. Mid den van de eclips 9. u. 54 m. vm. Einde van de eclips 11 u. 4 m. vm. Te Tilburg is Donderdag overleden de oudste inwoner der stad, Johannes van Oos terhout, geboren 22 April 1796. Nu zijn daar nog drie personeu in leven, die in de vorige eeuw zijn geboren. Een bloemenkalender. In het Valkenberg te Breda prijkt een der hoogst gelegen perken met het stadswapen van bloemen en, eveneens van bloemen, is dag, maand en jaar er boven aangebracht, lederen dag wordt de datum, iedere maand de naam daarvan veranderd, zoodat men gerust op dezen bloemenkalender zal kunnen vertrouwen. Een ander perk wijst de wind streken aan. Te Eindhoven ging Vrijdag het zeven jarig zoontje van zekeren J. v. d. Akker, zoo als kinderen dat wel meer doen, achter aan de paardentram hangen. Hij wilde op de trede springen, doch stapte mis en viel op de rails. De aangehaakte goederenwagen reed hem over het lichaam. Hij werd zwaar gekneusd naar huis gebracht en is kort daarna aan de gevolgen bezweken. In de gieterij van de koninklijke nia- chinenfabriek te Helmond, kantelde Zater dagmiddag, door een ongelukkig toeval, een stuk ijzer van eenige honderden kilo's en kwam op een der beenen van den werkman L. terecht. Zwaar gekneusd werd de onge lukkige naar zijn woning vervoerd. Te Eersel (N.-B.) weid het driejarige zoontje van den landbouwer d. G., door een val van eene turfkar, door een der wielen zoo deerlijk aan het hoofd gewond dat het weinige oogenblikken daarna overleed. Nabij Horst is Vrijdagnacht door den landbouwer van Daal een dief op heeterdaad, in zijne woning betrapt en aan de maré- chaussée overgegeven. Bij onderzoek vond men bij hem de gestolen voorwerpen en bleek hij te zijn Johann Schrott, uit Stutt gart, voorheen kantoorbediende. Ook droeg hij breekinstrumenten bij zich. Te Dordrecht is een landauer, waarin zes personen zaten, tengevolge van het bre ken van het lemoen van het rijtuig in een moddersloot geraakt. Daar het rijtuig op zeer verwrongen wijze in de sloot was terechtge - komen, konden de passagiers slechts een voor een door de nauwe opening worden opgetrokken en binnengehaald door het raam eener woning, vlak naast de sloot gelegen. De natte en beslijkte passagiers vonden daar een gewenscht onderkomen. De Haagsche politie heeft in arrest ge nomen den melkverkooper G. A., 25 jaar oud, in de Falckstraat te 's Gravenhage, ver dacht van vergiftiging, gepleegd op zijne huisvrouw door middel van phosphorus. Uit de bekentenis van den gearresteerde is gebleken, dat de drijfveer tot het misdrijf was het in zijn bezit krijgen van de begra- fenisgelden, die na den dood van zijne vrouw door het begrafenisfonds zouden worden uit betaald. De geheele bijdrage uit het fonds zou 50 bedragen, van welke som hij een gedeelte zou hebben aangewend om eene schuld aan een vakgenoot af te doen. Het huis van den landbouwer M. Pe ters, even buiten Venloo gelegen, is Maan dagvoormiddag door eene onbekende oorzaak afgebrand. Van de meubelen is zeer weinig gered kunnen worden, terwijl men een nog slapend kind met moeite uit het brandende gebouw kon halen. Op het meubilair eener inwonende vrouw na, was alles verzekerd. Te Nunspeet heeft opnieuw een hevi ge boschbrand gewoed, ditmaal onder ver dachte omstandigheden. Eene uitgestrekt heid van 21/a hectare jonge dennen, eigen dom van de gemeente en van de familie La- gerwey, is binnen weinige uren een prooi der vlammen geworden. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. De rechtbank te Zwolle behandelde de zaak van den landbouwer H. Dunnink, te Rouveen, die den 14n April jl. zijn vader in diens woning zoodanig met een sabel op het hoofd enz. heeft geslagen, dat deze nog dienzelfden dag aan de gevolgen is overleden. De eisch is 6 maanden gevangenisstraf. Zondagnacht werd te Goor door den nachtwaker aangehouden een Duitscher. Naar het huis van bewaring overgebracht en aldaar gevisiteerd, werd bij hem bevonden een met vijf kogels geladen revolverhanddoeken een pijp en andere voorwerpen. Aan den veldwachter verklaarde hij in den nacht van Vrijdag op Zaterdag gestolen te hebben bij een landbouwer te Ambt Delden en ook schuldig te zijn aan den in deze week te Lonneker gepleegden diefstal. De persoon zich noemende Max. M., is daarop ter beschikking gesteld van den bur gemeester te Delden. Op den Amsterdamschen straatweg bij Utrecht is een bejaard man in schamele kleeding, die een voetreis van Amsterdam af achter den rug had, van uitputting en honger ineengezakt en in een woning aldaar opgenomen. Ofschoon onmiddellijk genees kundige hulp werd verleend, vreest men voor het behoud van zijn leven. Op de Brouwersgracht te 's Hage legde zich Maandag namiddag een beschonken man op eene groentenschuit te slapen. Weinige minuten later kwam men tot de ontdekking dat de man waarschijnlijk door het over matig drinken overleden was. De politie vervoerde het lijk naar het gasthuis. Capelle, 2 Juni. Wie heden onze gemeente doortrok, kon in alle wijken 't dundoek zien wapperen ter eere van onzen geachten bur gemeester. ZEA. vierde zijne 25jarige echt- vereeniging en had tevens 't voorrecht zijne oudste dochter in 't huwelijk le zien treden met den heer burgemeester van Oldekerk in Groningen. Geen wonder voorzeker, dat de hoofden der beide scholen met hunne hoogste klassen den jubilarissen hulde gingen brengen door '3 morgens te 11 uren ten huize van eerstge- noemden burgemeester een paar toepasselijke liederen te zingen en dezen op hartelijke wijze toe te spreken. Immers, 't openbaar onderwijs verheugt zich gedurende al de ja ren, dat de heer Vermeulen als burgemees ter werkzaam is, in zijne onverdeelde toe wijding en meest mogelijke zorg. En dat ook zoo veel andere inwoners van hunne belang stelling deden blijken, vindt gereed verkla ring in de mildheid van onzen burgemeester, die aan meer dan 100 personen groote kren- tenbrooden heden liet bezorgen, de schippers in 't dorp rijk onthaalde, enz. 's Avonds te 8 uren kwam de liedertafel „Oefening kweekt Kunst" hem en zijne bruid, benevens den jonggehuwden eenige liederen toezingen, die onder leiding van den knappen directeur F. de Cortie, uitstekend werden uitgevoerd. Een uur later bracht de vereeniging voor „Volksvlijt en Volksvermaak," ie Waspik, onder de zinspreuk Virtus nobilitat Artem," den jubilarissen eene serenade, die uitmun tend slaagde. Ondertusschen was er tegen

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2