Vt Staaaiu^dig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Rusland. BINNENLAND. Wij willen aannemen, dat zij zeer goed wist, dat hare vertaling niet deugde, anders zou 'tmet haar al heel minnetjes gesteld zijn, maar als zij 'twist dan blijkt hieruit duidelijkdat zij slechts een voorwendsel zocht om de personaliteiten van den pseudo- Waalwijker te kunnen opnemen, daaraan eenige liefelijkheden te kunnen toevoegen en hare eigene voortreffelijkheid uitbazuinen. Wij resumeeren Van al onze beweringen betreffende de onderwerpen, waarover wij geschreven hebben, is geene enkele door argumenten weerlegd Niet wij hebben leugenachtige voorstellin gen gedaan Niet wij hebben gescholdenmaar de Lederindustrie heeft, door eene onmogelijke vertaling van een door ons geciteerd spreek woord aanleiding gezocht om op ons te schelden en te laten schelden. Ten slotte geven wij de verzekering, dat wij ons door de onhebbelijke manieren onzer jongere zuster en hare schrijvers niet zullen laten afschrikken om de door ons voorgestane zaak naar beste vermogen te verdedigen maar daarbij steeds op zakelijk terrein wer- schen te blijven. Zoolang zij niet geleerd heeft hetzelfde te doen, zullen wij zoo vrij zijn geen notitie van haar te nemen. Men kan er echter op rekenen, dat wij ons niet door grofheden en geschetter uit het veld zullen laten slaan. Er is voor het oogenblik een zekere rij zing waar te nemen in den aanvoer van po litiek nieuwshet Pruisische huis van afge vaardigden heeft het regeeringsvoorstel be treffende de „Sperrgelder" verworpen Oos tenrijks heerscher heeft een alleszins belang rijke redevoering gehouden bij de ontvangst van de leden der beide delegatiende ni hilisten te Parijs gearresteerd, doen ook weer eens iets van zich hooren enz. men ziet wel geen overvloed, maar toch genoeg om de belangstelling op te wekken en gaande te houden. Over de te Parijs gearresteerde nihilisten weet men weer 't een en ander mee te dee- len, zoo zijn weer twee arrestatien uitgevoerd. De Temps deelt den inhoud van enkele brie ven mede, door de gearresteerden sinds hun gevangenneming geschreven aan vrienden en bekenden, waaruit echter niets nieuws blijkt. Dat de dames en heeren zoo gansch en al onschuldig zijn als zij 't wel willen doen voorkomen, is moeilijk aan te nemen, op grond van hetgeen nader ook bij de huis zoekingen is gebleken. President Sadi Carnot heeft of hij voor den drang der omstandigheden wijkt, meldt de geschiedenis niet een gedeeltelijke am nestie verleend wegens werkstakingsmisdrijven: 72 personen wegens vergrijpen bij werksta kingen gearresteerd en veroordeeld, is geheel of gedeeltelijk hun straf kwijtgescholden. Ook Meimanifestanten zijn er onder de aldus begun stigden De Fransche regeering of meer in 't bij zonder de minister van marine, heeft Zater dag een triomf behaald, naar aanleiding van een interpellatie over de benoeming van ad miraal Duperré tot commandant van een es kader. De boulangist Roche wilde wel eens weten of 't waar was, wat indertijd ten na- deele van genoemden admiraal is verteld en zoo ja, dan noemde hij 's mans benoeming een fout. Nadat de minister had medege deeld de verantwoordelijkheid te zullen dragen werd de dagorder aangenomen met 385 te gen 60 stemmen. Het Pruisisch huis van afgevaardigden ver wierp Zaterdag bij derde lezing de bekende regeeringsvoordracht tot uitkeering aan de katholieke kerk van den jaarlijkschen interest der indertijd ir. beslag genomen tractementen van weerspannige geestelijken. Alleen de vrijzinnigen stemden voor. De regeering verklaarde andermaal, dat de Paus over de voorgestelde schikking zich gunstig had uitgelaten en dat hare goede gezindheid bleef, ook al had het centrum getoond van welwillendheid in dezen vorm niet gediend te wezen. In de rijksdag commissie voor de legeruit- gaven heeft de minister van oorlog Zaterdag andermaal verklaarddat van tweejarigen diensttijd vooreerst nog geen sprake kan we zen. Zijn collega voor financien deelde mede, dat de vermeerdering van jaarlijksche uit gaven voor de nieuwe maatregelen ongeveer 60 millioen mark zou bedragen. Daarbij zijn nog niet gerekend de nieuwe strategische spoorwegen, die 20 millioen zul len kosten, terwijl men voorts nog de trac tementen der officieren wil verhoogen tot een gezamenlijk bedrag van ruim Si/a millioen. Verder verklaarde de rijkskanselier Caprivi, dat hij bij het aanvaarden van zijn ambt reeds plannen voor de toekomst gereed had gevonden. Hij zeide nadrukkelijk, dat hij slechts plannen had toegestemd, welke door zijnen grooten voorganger reeds waren goed gekeurd. De vraag, hoe daarvoor de middelen te vinden, zal door de verbonden regeeringen overwogen en opgelost moeten worden. Hierna werden de algemeene beraadsla gingen gesloten. Zaterdag heeft keizer Frans Jozef van Oos tenrijk de leden der beide delegatien te Pest ontvangen en gaf zijn vaste vertrouwen te kennen in de voortduring van den vrede in het samengaan van de bondgenooten zag de keizer ook in de toekomst een borg voor den vrede. De keizer gat zijn oprechte tevredenheid te kennen over de verzekeringen van gene genheid en wees er op, dat de ontwikkeling van de weerkrachten van Oostenrijk-Hongarije zooveel mogelijk in overeenstemming moet blijven met de gewichtige positie, die Oos tenrijk-Hongarije inneemt. Hoewel rekening houdend met den financieelen toestand des rijks, zal men toch voorzorgsmaatregelen moe ten nemen om niet achter te blijven bij andere landen. 's Keizers woorden hebben zoo te Pesth als te Weenen een gunstigen indruk gemaakt want dat er immer meer noodig is voor den gewapenden vrede weet men reeds sinds lang en zelfs een mededeeiing als zou de Duitsche minister van oorlog nu weer 200 millioen mark noodig hebben voor den aan leg van strategische spoorlijnen, baart geen groot opzien meer; men gewent aan alles De Paus zal de encycliek over de sociale- quaestie niet uitspreken op het eerstvolgende consistorie. Hij heeft verschillende onderdee- len opnieuw in behandeling genomen. Over 't geheel schijnt he-, dat de staat kundige kalmte, waarin Europa zich mocht verheugen, binnenkort, zoo niet een eicde zal moeten nemen, dan toch dreigt gestoord te worden door de plaats gehad hebbende ongeregeldheden op de Turksch Servische grens. Hoewel dit feit voor 't oogenblik nog van weinig beteekenis schijnt, dient men er toch rekening mede te houden, met het oog op den onzekeren toestand in Bulgarije, waar de regeering van prins Ferdinand meer en meer impopulair wordt, Trouwens, al wat in het oosten gebeurt is van het hoogste belang, uit het oogpunt van de handhaving van den Europeeschen vrede. Zeker is 't van den anderen kant dat er iets veranderd is in den toestand der mo- genheden tegenover elkander, sedert het af treden van Bismarck. Al bestaat het drie voudig verbond nog krachtens de tractaten, toch schijnt het hevig geschokt en niet meer te beantwoorden aan den nieuwen staat van zaken. Zeker is 't, dat andere combinaties gezocht worden, die een nieuwe groepeering der mo gendheden tengevolge zullen hebben. Zal dit alles uitloopen op bevestiging van den vrede of moet men in eene nieuwe verwijderde toekomst nieuwe staatkundige beroeringen vreezen Dit is blijkbaar onbekend. Een ding is zeker, namelijk dat een nieuw nog onbekend tijdperk geopend schijnt in Europa, en dat het lot van dit werelddeel is in handen van een jongen keizer, wiens geest bezig gehouden wordt door koloniale vero veringen, socialistische hervormingen en die boven alles dweept met militaire macht. Ook blijven alle naties zich met ijver wa penen, tot ze volkomen uitgeput zullen ziin; zonder te beweren dat er reden bestaat om zich bovenmate te verontrusten over den te- genwoordigen toestand, is het toch goe;l re keningen te houden met mogelijke toekomstige gebeurlijkheden. Het hof van appel te Monaco heeft het vonnis van de rechtbank te Nizza, die den Italiaan Contin, wegens spionnage tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeelde, vernietigd en Contin tot twee jaar gevangenisstraf veroor deeld. Het hof achtte beklaagde's vergrijp niet zoo heel ernstig, daar het geen Fransch man, maar een vreemdeling was die heeft gespionneerd. De boete van 5000 francs bleef gehand haafd. In eene rede door den minister van binnenlandsche zaken te Perigueux gehou den heeft hij verklaard dat het oogenblik van pacificatie is gekomen. Nooit is Frank rijk zoozeer als thans in een toestand vnn grootheid geweestwant het leger is sterk en dapper en Frankrijk wil den vrede. De mijnwerkers van St. Etienne hebben Zondagavond in eene vergadering op de werkbeurs ten getale van 1300 besloten den arbeid te staken. Het fraaie weder van Zaterdag heeft veel bijgedragen tot het welslagen der groote manifestatie in Hydeparkte Londen, die was georganiseerd om te protest eeren tegen de regeerings-voorstellen, betreffende de scha deloosstelling van herbergiers, wier vergun ningsrecht zal worden ingetrokken. Ruim 100,000 personen, met 150 muziek korpsen en 350 banieren bij zich, namen er aan deel, terwijl minstens even zooveel nieuws gierigen het park vulden. De politie bracht bij herhaling stoornis in den optocht te weeg, onder voorwendsel de passage te moeten open houden. Een muziekkorps, dat tegen het bevel in bleef doorspelen, werd met geweld uiteengedreven. Overigens vielen er geen ongeregeldheden voor. Gedurende twee uur werd door verschillen de sprekers tegen het regeeringsvoorstel ge protesteerd, waarna de aanwezigen kalm uit een gingen. Het tolbestuur der Vereenigde Staten heeftnaar men bewe.'rteen wijdvertakt komplot ontdekt onder de officierenhof meesters en holmeesteressen op transatlanti sche stoombooten om gemaakte kleederen meubelen en andere zwaar belaste artikelen tolvrij in de Unie binnen te smokkelen. Vijf a zes groote stoombootlijnen moeten in dit jarenlange smokkelstelsel betrokken; zijn verscheiden bevelen lot aanhouding zijn uit gevaardigd, en de aankomende stoombooten worden streng doorzocht. In het bouwvak dreigen 25.000 arbei ders te Newyork met werkstaking. De Times meldt uit Zanzibar dat onlusten ouder de Somalis gevechten en plun deringen veroorzaakten te Meurka en te Kis mayude sultan van Zanzibar zond troepen versterking de groote inlandsche stam der Yaos verklaarde zich tegen de Europeanen. Het verspreiden op den 30en April den dag vóór de groote manifestatie, te Berlijn, van een waarschijnlijk te Genève gedrukt anarchistisch pamflet, zal wellicht een anar chistisch proces tengevolge hebben. Naar gemeld wordt, zullen o. a. vier gearresteerde personen, de schilder Bahr, de kleermaker Rei- nert en diens vrouw en bediende zich wegens majesteitsschennis, aanhitsing tot klassenhaat en het smeden van andere vergrijpen tegen de socialistenwet, te verantwoorden hebben. In onze dagen van loonsverhoogingen is een eisch tot vermindering van salaris wel een groote zeldzaamheid. Zulk een eisch is ingediend door de onderwijzers van Barmen Bij een onlangs ingevoerde salarisverhoo- ging is het maximum-salaris gesteld op 2415 mark. Door die 15 Mark boven de 2400 nu moeten de onderwijzers 12 Mark meer klassen- en 3 Mark meer kerkbelasting be talen. Daarbij verliezen zij, als behoorende tot de 11e belasting-klasse, het recht om hunne kinderen voor half geld de hoogere inrichtingen van onderwijs te doen bezoeken. Zoo komen vele onderwijzers die 15 mark, welke zij meer ontvangen, te staan op een vermeerdering van uitgaven van 60 k 100 Mark. Op bijzonder bevel van den keizer is de kroonprins van Italië door het hof en het leger ontvangen met bijna koninklijk hulde betoon. De keizer gelastte den luitenant- generaal Von den Planitz en den majoor vleugeladjudant Von Zitzewitz den koonprins aan het grensstation Eydtkuhnen uit zijn naam te begroeten en welkom te heeten, terwijl de eerste luitenant Von Kaufmann als ordon- nance officier ter beschikking van den prins is gesteld. Zondag avond zes uur kwam hij op de Duitsche grenzen aan. Eene compagnie troe pen op het perron met de muziek opgesteld vormde de eerewacht. De kroonprins begaf zich een half uur later na de officieele be groeting door de afgezanten des keizers en de militaire en civiele autoriteiten, naar den extra-trein, die voor hem gereed stond en saamgesteld was uit hofrijtuigen. Maaudagmorgen acht uur stoomde de trein het station Potsdam binnenonder de to nen van het Italiaansche volkslied. De kei zer, omgeven van alle prinsen van den bloede, wachtte met een schitterend gevolg ziin gast af en begroette dezen bijzonder hartelijk. De eerewacht, gevormd door een compagnie der garde, werd geinspecteerd en begeleid door twee eskadrons der kurrassiers, in gala uniform, reed de gast naar het Stadtschloss, waar hij vertoeven zal. De prins-regent van Beieren schonk 5000 mark voor het Bismarckmonument. De minister van handel heeft een schrijven gericht tot de administratie der spoorwegen, waarin hij deze uitnoodigt te overwegen in hoever het mogelijk is den beambten op zon- en feestdagen vrij te geven. De minister acht een internationale bespreking van dit onderwerp zeer wenschelijk. De onderhandelingen tusschen den ex- koning Milan en zijn gewezen echtgenoote zijn zonder resultaat afgeloopen. Milan be weert nu, dat hij slechts naar Belgrado gegaan is, om zijn zoon te begroeten en hij geen financieel of politiek doel had met zijn be - zoek. Tusschen Ronco en Busolla is de buiten zijde van een tunnel gedeeltelijk aan eene zijde ingestort, juist op het oogenblik dat een trein haar aan de andere zijde verliet. Het neergestorte puin, dat de weg verspert, wordt op ruim 3000 kubieke meter geschat. Vreemd genoeg zijn de telegraafdraden niet beschadigd hoewel zij geheel bedolven zijn. Volgens de „XlXe Siècle" zou de gou verneur van Koerland (Rusland) een besluit hebben uitgevaardigd, waarin wordt gelast, dat „de joden, die in de duisternis leven, als niet kennende het licht van den christe- lijken godsdienst," de kosten van de stads verlichting zullen dragen, „opdat zij op hunne beurt de christenen verlichten." WAALWIJK, 11 Juni 1890. Openbare vergadering van den gemeente raad heden Woensdag avond ten 8 ure. Aan de orde is 1. School verbouwing. 2. Schutsluis. In de Langstraat wordt het hooigras aan de heiboeren tegen f 40 a f 50 per hectare uit de hand verpacht, dat is ongeveer de helft minder dan verleden jaar. Met het inzamelen van hooi heeft men hier en daar een aanvang gemaakt. De opbrengst valt niet mee. Kaatsheuvel is toch bij uitstek het land van ruiten verbrijzelen en vechten. Zoo had jl. Zondag avond een herbergier als 't ware een belegering te doorstaan. Een zijner be zoekers werd namelijk door hem aangemaand niet te vloeken en rustig te zijn daar deze zich hieraan niet stoorde wilde de kastelein hem buiten zetten dit ging echter niet zoo gemakkelijk; na eene worsteling gelukte het echter, met behulp zijner dochters; de onver laat sloeg daarna, buiten zijnde, een ruit in. Na verloop van eenigen tijd kwam hij terug met zijne geheele familie. Opnieuw binnen gekomen werd hij weder buitengezetnu was hij zoo vrij een geheel raam in te trappen om zoo langs dien weg met zijne bloedver verwanten, die revanche wilden, binnen te dringen. Gelukkig waren de belegeraars de zwaksten, zoodat hun aanval werd afgeslagen. Na volgde een mishandeling onder het vrou welijk personeel, waarbij het aan bommen en grenaten niet ontbrak, die naar elkanders hoofden werden geslingerd, Dit is nu de ware toedracht der zaak, die aanleiding heeft gegeven tot het praatje, dat te Kaatsheuvel iemand het hoofd was „af gekapt." De Standaard meent te mogen voor spellen dat de spoorweg - overeenkomsten aangenomen zullen worden. De minister van waterstaat zal daarvoor in de tweede kamer volgens dat blad op bijna de geheele rechterzijde (de antiliberalen) kunnen rekenen. Van de directfe der Fransche Noorder- Spoorweg-Maatschappij is bij de verschillende Nederlandsche spoorwegdirecties bericht ont vangen, dat, te beginnen met 28 dezer, de in- en doorvoer van rundvee, langs de noor delijke en noord oostelijke grenzen van Frank rijk, van Ghijvelde tot en met Ecouvies, tot nader order verboden is. De minister van binnenlandsche zaken heeft onder de aandacht gebracht van werk- Jieden, die door berichten in nieuwsbladen of door agenten ten behoeve van industrieele ondernemingen naar Duitschland worden ge lokt, dat het zaak is, alvorens op schoone berichten of voorspiegelingen van agenten af te gaan, öf zelf öf door tusschenkomst van hunnen burgemeester zich tot den be- trekkelijken Nederl. consul om inlichtingen te wenden. Voor teleurstellingen, zooals reeds dikwerf voorkwamen, zullen zij daardoor gevrijwaard worden. De laffe Duitsche aanbrenggeest, die op „majesteitsschennis" loert en waarvan we reeds zoo menig misselijk staaltje gezien hebben, heeft dezer dagen weder te Berlijn een vangst gedaan in den persoon van een rijken koopman uit San Francisco. Deze praatte in een bierhuis met een dokter en een werktuigkundige en bezigde, toen er sprake was van den keizer, eenige uitdruk kingen, welke zijn toehoorders kwetsten als majesteitsschennis. Zij gingen, in plaats van het onderling uit te maken, aanstonds een aanklacht indienen en de koopman werd in hechienis genomen. Men liet hem echter weldra weder op vrije voeten, tegen een borgstelling van 5000 mark een bewijs dat men „de majesteitsschennis" niet zoo heel erg vond. Wie in het reisseizoen Duitschland gaat bezoeken, mag wel „een wachter voor zijne lippen" stellen. Het is een feit, dat algemeen bekend is, dat men brand kan blusschen door een overvloed van water of door het afsluiten van de lucht. Het afsluiten van de lucht kan nu geschieden door ramen en deuren her metisch te sluiten of om het voorwerp, dat brandt, een damp te brengen van een gas, dat geen zuurstof bevat en waarin de ver branding zich niet voortplant. Om dit te bereiken heeft de brandweer voor het blus schen van schoorsteenbranden steeds een bus zwavel bij de hand. De zwavel op het vuur geworpen verbrandt en doet een damp in den schoorsteen opstijgen, waarin de brand verstikt. De werpgranaten berusten op het zelfde principe, doch werken met andere gassen. Onder meer is ammonia daartoe zeer geschikt en aan te bevelen in ieder huishou den, waar petroleum gebruikt wordt. Het is goedkoop en geeft geen vlekken. Te Toulon werd er eenige dagen geleden de kelder van een apotheker mede gebluscht, waar de pe- troleumessence ontbrand was. De brandweer had de geheele kelder zoo goed mogelijk

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2