Dienstbode. op Kermis DINSDAG, 15 Juli a.s„ CONCERT Laatste Berichten. Advertentiën. Antoon Tielen. -AJ". ZBI2^T IC, Huis en Tuin, Bossche Schutterij, Gemengd Nieuws. Tweede kamer. Handelsberichten. FINAAL VERKOOPEN BOUWLAND, Bouwterrein. NOODHULP, Batavia, 10 Mei. Aan het verslag der voornaamste gebeur tenissen in het gouvernement Atjeh en on- derhoorigheden, loopende van 14 tot en met 27 April jl., is het volgende ontleend Getrouwd JOZEPHUS JOHANNES GEE VERS CATI1AR1NA BAKX, wed. van Johannes v. d. Heuvel, Nu, te beginnen met 1 Juli a.s., de directeuren en verdere beamb ten der posterijen geen geldelijk voordeel meer hebben bij de lé vering van abonnementen op dag en weekbladen en de abonncments gelden daar vooruit moeten be— ;aald worden, beveelt ondergetee- kende zich op nieuw beleefdelijk aan voor de bezorging van abon nementen en het plaatsen van advertentiën in alle binnen- en buitenlandsche bladen. Alle door mijne tusschenkomst genomene couranten worden direct na aankomst ten postkantore af gehaald en bezorgd, zoodat zij nog vóór de gewone postbestelling in 't bezit der abonné's komen. Opgaven worden beleefd ver zocht zoo mogelijk voor 25 Juni a.s. notaris te WAALWIJK, zal voor de erfgenamen van mej. M. A. G1JZELS, op 16 JUNI 1890, Op DINSDAG 17 Juni 1890, onder SPRANG. le KOOP. BI HUL H LILUIAu te CAPELLB (n.-b.), ¥14ISfs en met 1 AUGUSTUS eene flinke zijnen LEDEN een jyyf®IIIP]Sif te geven door het stedelijk muziekkorps der in den f j® van het hotel Het Bestuur. geslotenom te trachten een groote doof pot te vormen, doch de herhaalde'ontploffin gen duidden aan, dat het vuur voortwoekerde. De apotheker kwam op het idee ammonia te gebru'ken en direct was de brand gesmoord. In den morgen van den 9 dezer is het huis van den heer A. Rovers, notaris te Asten, geheel afgebrand. De notarieele akten en andere kantoorbeschciden schijnen grooten- deels gered te zijn. Te Bergenopzoom is tegen een potten bakker procesverbaal opgemaakt, wegens het laten arbeiden van een jongen beneden 16 jaar na den bij de arbeidswet toegestanen tijd. Terwijl de wet bepaalt, dat die arbeid te 7 uur 's avonds moet geëindigd zijn, werd de jongen des nachts te één uur nog bezig gevonden. Te Sassenheim brak Maandag ochtend omstreeks 6 uren brand uit in den kruide nierswinkel, bewoond door P. L. C. en L. van L., gelegen aan de groote dorpstraat. Men vermoedt dat de brand ontstond door vuur uit een fornuis of door vonken, uit den schoorsteen op het rieten dak gevallen. Hoe dit zij, het huis werd geheel vernield en was te acht uren afgebrand. Het huis was ver zekerd, de inboedel gedeeltelijk. Ook een naastliggend perceel, een gewoon woonhuis, vatte vuur en werd zwaar bescha digd, terwijl de smederij, aan den anderen kant van den kruidenierswinkel gespaard bleef, alhoewel dit perceel ook een rieten dak tot bedekking heeft. De brandweer, spoedig ter plaatse aanwe zig, trachtte den brand zooveel mogelijk te beperken en slaagde daarin door haar flink optreden. Maandagavond te ongeveer 7 uur is een vijfjarige jongen, die op een sleperswagen in de Adrianastraat teRotterdam was geklommen, daar afgevallen, met het gevolg dat een der achterwielen hem over rug en achterhoofd ging, waardoor hij onmiddellijk een lijk was. Het ongeluk is aan eigen onvoorzichtigheid te wijten. In zekere gemeente liet onlangs de brandweer zich photografeeren. Men had zich op schilderachtige wijze voor een muur geschaard, maar niet gelet op een reusachtig aanplakbiljet, zoodat op de photografie boven de hoofden van het gezelschap het opschrift prijkt: „Tentoonstelling van vette beesten." Dinsdag voormiddag tusschen ID/a en 12 uur heeft een man zijne vrouw in eene woning aan de Dirksmitstraat te Rotterdam, door een revolverschot van het leven beroofd. Daarna lichtte hij het wapen op zich zeiven en schoot zich in het achterhoofd. Door de politie aangehouden en gebracht naar het bureau in de Meermansstraat, is hij van daar per brancard naar het stedelijk zie kenhuis overgebracht, omdat volgens een ge n:eskundige zijn toestand niet zonder ge vaar was. Omtrent de beweegredenen, die den man tot de misdaad hebben geleid, is nog niets met zekerheid bekend. Druneu, 10 juni. Als bijzonderheid kan vermeld worden, dat alhier bij A. van Delft, eene konijn gisteren zeventien levende jonge ter wereld bracht, en dat bij de kinderen IJpelaar in den tuin eene merel reeds vooi do derde maal zijn n;st bouwt, terwijl ze tweemaal met vijf jongen werd uitgehaald. Gisteren werd alhier het feest der H. Kindsheid gevierd. Na de H. Mis vereenig- den zich al de kinderen, met de zélatrices aan het hoofd, bij de ecrw. zusters, waar een nette flinke optocht werd georganiseerd. Eerst trok men door de westzijde van het dorp, de kinderen al zingende en juichende, bijna ieder voorzien met een vaan, vlag ofwel een bloemruikertje. Vreugde en blijd schap stond op 't gezicht te lezen, zoowel der groote als der kleine kinderen. Na den middag omstreeks 3 uur vereenigden zij zich weder bij de eerw. zusters, om zich naar de andere zijde van het dorp te begeven en vervolgens naar de Wolfshoek, daarna Els- hout door te trekkenen zoo door de Stations straat terug te keeren. Voorwaar de direc teur, de weleerw. heer Gast, heeft alle eer van zijn werk. Groot Atjeh. De beschietingen van de poften in de linie waren gedurende den ver- slagtij d van weinig beteekenis. In den och tend van den 18den April, toen de dwang arbeiders het weder opschietende groen op eenige eilandjes ten oosten van Kota-Pohama openkapten, werden deze nog al beschoten, doch zonder dat van onzen kant verliezen geleden werden. Den 23sten April bekropen Atjehers eenige Chineezen, die aan de tram baan ter hoogte van het blokhuis Lamara werkzaam waren, doch zij werden bijtijds ontdekt en verdreven. Toekoe Moeda Raijoeteen der voor naamste hoofden uit de XIII Moekims Toeng- koeb, bood zijn onderwerping aan, onder voorwaarde, dat hij 3000 zakken peper van uit Pantei Radja mocht uitvoeren. Het grootste gedeelte der som, waarvoor die peper zou worden verkocht, wilde hij als borgtocht bij het bestuur deponeeren, doch in zijn ver zoek werd niet getreden. Een vrij groot aan tal hoofden van buiten de linie maakte ge durende den verslagtijd hun opwachting bij het bestuur. Aan het verbod op den uitvoer van handelsgoederen naar buiten de linie werd zoo gestreng mogelijk de hand ge houden. Onderhoorigheden. Ter westkust werd de rust niet verstoord. Ter noordkust werd onze versterking te Segli nog nu en dan zwak beseftoten. De sluiting der kust laat zich in alle staatjes gevoelen. De peper wordt al tegen 4 dollars den pikol te koop aangebo den en zelfs daarvoor zijn geen koopers te vinden, omdat het product niet mag worden uitgevoerd. In de verschillende staatjes ter noordkust was het rustig. De gespannen toe stand ter oostkust bleef voortduren. Het hoofd van Per lak beweert, dat T. Tibang van Djingki en T. Moeda Alie den oorlog tegen hera willen beginnen. Enk :1e woelgeesten werden door hem, om zich van hen te ont slaan, naar Groot-Atjeh gezonden. In het Pedawasche lieten de moslemin zich gelden en werden tusschen hen en het volk van den Radja vuurgevechten geleverd, waarbij dooden en gewonden vielen. De mosleminsche bende werd naar Pantoen Raijoet teruggedreven. Te Edi werd de rust niet verstoord. Naar aanleiding van de heerschende woelingen werd aan de hoofden ter oostkust bericht ge zonden, dat voorshands geen uitvoer van goederen van Edi naar hun gebied zou plaats hebben en ook de te Edi aanwezige peper zou word eg aangehouden tot dat" de mosle min Pantoen Raijoet zullen verlaten hebben. De weersgesteldheid was warm regen en droogte wisselden elkander af. De gezond heidstoestand was onder de inlandsche be volking vrij gunstig. Onder het garnizoen was die ongunstiger dan gedurende het tijd perk, waarover het vorige politiek verslag loopt. Te BaiVei Perak werden per dag op genomen 32 zieken tegen 26,7 gedurende het vorig tijdvak, daarvan waren lijdende aan beri-beri 16 tegen 12,8 gedurende den vo- rigen verslagtijd. BRUSSEL, 10 Juni. Uitslag' der verkiezin gen voor de kamér. Ondanks de hoop der liberalen om te Gent de overwinnicg te be halen, is de geheele clericale lijst bij de eerste stemming herkozen met 500 stemmen meer derheid. Dus is ook de liberale burgemeester Lippens niet herkozen, zoodat de liberalen te Gent eenen zetel verliezen. Te Verviers hebben de clericalen eenen zetel verloren. De algemeene uitslag is dat de liberalen drie zetels winnen (2 te Charleroi en 1 te Verviers), en daarentegen een (te Gent) ver liezen. De kleinste ridderschap der wereld zal wel die van Zanditz, in Opper-Silezie, dicht bij Ratibor zijn. Het is een landgoed van 26 morgen wei, zonder woonhuis, schuur of iets dergelijks. Tot voor eenige jaren behoorde deze ridderschap aan baron Nathaniel Von Rotschild te Ween en, die haar voor 500 mark aan den schoenmaker Raida te Ruderswald verkocht; deze had ook geen tijd voor ridder- beheer en deed zijne bezitting over aan zijn knecht Schwenzer, die er den „heer" mee speelt. Evenwel de revenuen zijn niet groot, want tengevolge van de hooge lasten, die voor kerk en school op het riddergoed rusten, heeft de ontvanger van Ratibor zich verplicht gezien beslag op het eigendom te leggen en het ten bate van den fiscus te verpachten. Het eenige wat de „ridder" schoenmakersgezel van zijne bezitting heeft, is het recht om den predikant en de vier onderwijzers van de omliggende dorpen te kunnen benoemen. Aincrikuiinschc zeden. Voor eenigen tijd hebben te Hatton, een stadje in Zuid-Dakota, acht met bijlen gewapende vrouwen een aan val gedaan op alle kroegen, de flesschen, vaten en meubelen met bijlslagen verbrijze lende. Er ontstond g oote opschudding, maar niemand kwam de tappers te hulp, integen deel een schare volks volgde de amazonen, luid juichende bij elk nieuw vat, dat zij stuk sloegen. (Zitting van Dinsdag). Het debat over de spoorwegovereenkom sten is heden onder de meest buitengewone kalmte aangevangen. Als inleider trad op de heer Farncombe Sanders, wiens bezwaren niet onbekend waren. Al mocht hij dan ook eenig leed gevoelen over de bestrijding van dit grootse he werk van den minister, met de aandeelhouders der spoorwegmaatschappij be toogde hij geen meewarigheid. De schrijver der nota ontwikkelde in een rede, die de ge heele voormiddagzitting in beslag nam, tegen deze overeenkomst een viertal bedenkingen. Hij verlangde staatsexploitatie der spoorwe gen en, kon hij dit niet krijgen, behoud van 3 maatschappijen in het belang van een gezonde concurrentie, waarbij alleen de han del gebaat is, waarbij nog kwamen zijne be zwaren tegen de practische uitvoerbaarheid der overeenkomst en zijn financieele bezwa ren. Waar hij op het standpunt der staats exploitatie nader aandrong stelde hij vooral de groote macht der particuliere maatschap pijen in het licht. De geheele regeling vond hij ontzettend gecompliceerd en het gemeen schappelijk gebruik niets dan een wassen neus. Aan het dwangmiddel van naasting hechtte hij geringe waarde. De regeering kan wel de tarieven verlagen, maar het tariefstelsel niet veranderen. De heer Seijffardt kreeg verlof den minister van oorlog te interpelleeren omtrent de re geling van het hoogere bevel en de verant woordelijkheid en machtsbevoegdheid van den hoogeren bevelhebber van het leger. f160 a 260 f 200 a 260 f k 00 f120 k 140 f120 160 f 80 a 120 f 40 a 70 f 10 a 20 GORINCHEM T 9 Juni. Men besteedde voor: ristarwe f7,75 a 8.— roode dito f 7,A f 7,25witte dito f7,75 k 17.90 inl. rogge I'5,30 k 5,40 buitenl. dito f5,— a 5,10 gerst 14,90 a 5,haver f 3,75 4,beste kook- erwten f0,— a 0,— lijnzaad f per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aahgevoerd 172 koeien enpaarden. De prijzen waren als volgt: le qual. Kalfkoeien f230 a 300 Kalfvaarzen Melkkoeien Hokkeling ossen D/s jarige ossen Guiste vaarzen Pinken Graskalveren Nuchtere kalv. Aangevoerd 4 varkens van 18 a 21 "c" per half kilo, 328 biggen van 18 a 12 per stuk Eieren f 1.a 1.20 per 26 stuks. Boter 45 a 55 ct. per 1/.2 kilo. ROrTERDAM 9 Juni. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche. Flakk en Overm De beste f 7.60 f 8. Mindere en geringe f 7.50 a 5,80 Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f 5.60 6.dito mindere f 5.25 k 5.50. Gerst. Zeeuwsch, Flakk. en Overm. Winter 59-~ 9.'~; mindere f0,— k 0,— beste Zomer f 5,a 0.mindere f 0,a 0. Haver. De beste f3.80 k 4.10. Mindere f2.50 a 3.70 Paardenboonen. De beste f5:20 it 5 50. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste fS,75 a 9,25; Mindere f 8,50 7.50. Witte boonen. De beste f8.50 k 8.75. Kookerwten; de beste partijtjes van 10.— k 0.mindere van f0.— a 0. Schokkers van f0,k 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed tot fafZomerzaad f0,totfO. Xanariezaad f6.50 tot f6.75 Vlas. In de afgeloopen week is erop het land weder een en ander omgegaan tot vaste prijzen. De aanvoer heden ter markt bedroeg circa 8,000 steenwaarvan een groot gedeelte tot iets hoo gere prijzen koopers vond. Daar het seizoen als afgeloopen beschouwd kan worden, zullen de be richten tot later gestaakt worden. Aardappelen. Spuische jammen f3.50 a 4.— dito Flakkeesche 3.a 3,50 champions f0.a 0,—magnum bonumfO.— k 0.— Brielschewitte f0.— a 0,— jammen poters f0,00 a 0.00, Gelder- sche kralen f—k dito blauwe f0,—a0,- Zeeuwsche blauwe fO,—a0,—Alles per heet. Nieuwe Malta 10 a li c. per kilo. Nieuwe Westlandsche f6 a 8 per hectol. ROTTERDAM, 10 Juni. Beestenmarkt. Aangevoerd: paard 13, runde ren 580, vette graskalv. 163, nuchtere kalveren 193, fchapen of lammeren 16, varkens 000, bieden 156 bokken of geiten 0 De bestede prijzen liepen als volgt Runderen le kw. 84 a ct. 2e kw. 78 a ct' 3e kw. 74 a ct. Kalveren: le kw. 105, a ct., 2dekw.85 a 95 ct.3de kw. a ct. Schapen le kw. ct., 2e kw. ct. Boter 50 65 cent per half kilo. MET die tevens hunnen oprechten dank betuigen voor de vele bewijzen van belang stellingbij gelegen heid van hun huwelijk ondervonden. Waalwijk, 11 Juni 1890. des namid. 6 ure, ia 'het hotel „de Twee Kolommen^ te Waalwijk, onder WAALWIJK, le Koop. Huis en Looierij enz. groot 32.76 aren, ingezet en gehoogd op f 6500 2e Koop. Weiland, groot 59.26 aren, in gezet en gehoogd op f 12.50. onder BEZOOIEN. 3e Koop. Bouw- en Weiland, groot 57.90 aren, ingezet en gehoogd op f810, 4e Koop. Bouw- en Weiland, groot 55.60 aren, ingezet en gehoogd op f 600. 5e Koop. Weiland, groot 46.80 aren, in gezet en gehoogd op f500. 6e Koop. Bouw- en Weiland, groot 78.10 aren, ingezet en gehoogd op f 1275. 7e Koop. Weiland, groot 96.10 aren, in gezet en gehoogd op f1000. onder CROMVOIRT. 8e Koop. Hooiland, Bossche veld, Til— borger, groot 8.32.30 h-ct., in gezet op f9200. onder OSCH. 9e Koop. Bouw- en Weiland en Schaarhout, Droevendaal, grt. 6.28.60, heet. ingezet op f 3500. des namiddags 6 ure, ter herberge van AN- TONIË HOFMAN, te Sprang, voor A. KENNISaldaar, groot J 0.48 aren, ingez. en geh. op f 925 2e KOOP. groot 66.75 ai en, ingezet op f 800. 3e KOOP. groot 5.80 aren, ingezet op f180. zoo spoedig mogelijk eene Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. ZAL jdiiecteiit fint. lutpefiiieedtefc JÓeucGctotSj, Hebben HONORAIRE LEDEN hebben VRIJEN TOEGANG met ééne dame. Tot verkrijging van het honorair lidmaat schap kostende fl.'s jaars kan men zich aanmelden bij een der WERKENDE LEDEN of bij den heer P. VER WIEL.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 3