Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Portugal. Duitschland. Oostenrijk- Rusland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. Uil het verre westen, uit Paramaribo, de hoofdstad van Surinameis in de residentie een bericht ontvangendat in 't bijzonder voor ons van belang is. Frankrijk zou namelijk 3 Mei het betwiste Lawa gebied in bezit hebben genomen, het strookje grond van Guyanaingesloten dooi de rivieren Tapanahoni en Lawa, dat reeds sinds lang het onderwerp uitmaakt van di plomatieke onderhandelingen, die tot nog toe tot niets definitiefs.hadden geleid. De nare kalmte op het gebied der alge- meene politiek, waarin niets en niemand wat afwisseling of opfrissching weet te brengen heeft haar goede zijde voor hen, wier streven of ageereu anders vermoedelijk geheel op den achtergrond zou worden gedreven door interessante, gewichtiger gebeurtenissen. Zoo'n rustige rust is b.v. gunstig aan een Boulanger, aan een he'tog van Orleans, aan een Bismarck zelfswiens veelvuldige, vrij eentonige en niet zoo gansch en al onschul dige interviews worden voortgezet met een ijver, als gold het 't behoud van den Euro- peeschen vrede en a's ware men te Berlijn er hoogelijk mee ingenomen. Dit laatste is evenwel lang niet het geval, al ziet het Hamburgsche orgaan in al die interviews ook niets kwaads en al herhaalt dat blad dan ook heel plechtig dat men der regeering des Duitschen rijks geen grooter dienst zou kunnen bewijzen dan prins Bis marck doetals hij zijn meening doet kennen aangaande het oude en het nieuwe regime hij, de man van ondervinding, en dat wel in 't belang van den vrede en de verzoening turschen landen en volken. Het blad ziet niet één reden waarom vo:st Bismarck de rol van overledene zou spelen na het Duitsche keizerrijk te hebben gegrondvest. Het nieuwe interview, een medewerker van de Daily Telegraph toegestaan, onderscheidt zich van de vorige eenigsz'ins door zijn breed sprakigheid. Bismarck heeft zijn meening blootgelegd over alles en nog wat, over de relation tusschen Frankrijk en Duitschland die hij voortreffelijk noemde, dank zij ook der vredesgezindheid van de Duitsche natie en den jongen keizerover die tusschen Rusland en Duitschland die ook al gunstig werden geheeten; over de triple-alliantie, zijn troetelkind, en over de verhoudiug tusschen Duitschland en Engeland inzake Afrika, waar uit geen conflict zal voortvloeien. Dat is een optimisme „a outrance" zou men bijna geneigd zijn te zeggen. Over keizer Friedrich liet vorst Bismarck zich gunstig uit, over zijn hoedanigheden als vorst en als mensch, maar keizerin Frederik is volgens den ex-kanselier eerst later haar leven gaan verbeteren, ten minste hij zegt dat sinds haar vreeselijk verlies, haar houding tegenover Duitschland onaantastbaar is. Geen aanmerkingen dus te maken, ook niet op den tegenwoordigen vorst. Het Centrum heeft zijn positie tegenover de nieuwe militaire kredieten nog niet vast gesteld. Dinsdagavond is nog een langdurige zitting gehouden, waarin wel veel en levendig is gesproken, maar zonder resultaat. Vier sprekers traden op, allen tegen het regee ringsvoorstel en Windthorst deed uitkomen, dat de regeering den rijksdag zou ontbinden, indien haar militair voorstel niet mocht wor den aangenomen. De regeering is tot geen concessien bereid en hoopt dat een deel der centrumleden met conservatieven en natio naal-liberalen haar_ voorstel er door zullen halen. Kwamen de oude Germanen verwoest end en plunderend in Rome, de Germanen van den nieuwen tijd treden op als helpers bij het verfraaien en verbeteren van de „eeuwige stad" en haren omtrek. Een vereeniging van Duitsche en Nederlandsche bankiers is, vol gens de Italiaansche bladen, bereid, het ge meentebestuur van Rome 40 millioen lire te leenen, voor het voltooien van groote open bare werken en een andere Duitsche maat schappij moet 50 millioen aangeboden hebben voor het verbeteren en gezond maken van de beruchte Romeinsche Campagna. Het zou een zegen zijn als Noordsch ka pitaal hier iets kon uitrichten. Servie heeft, zooals men weet, er van den kanselier van Oostenrijk-Hongarije lang niet malsch van langs gehad in.de Oostenrijksche delegatie en in de Hongaarsche delegatie, waar velen aandrongen op krachtig optreden tegenover Servie, afbreking der diplomatieke betrekkingen en erkenning van prins Ferdi nand van Coburg ?ls vorst van Bulgarije heeft de kanselier gezegd, dat deze laatste quaestie niet zoo dringend is; dat Oostenrijk- Hongarije de zelfregeering in den Balkan blijft voorstaan, ook voor Servie, maar dat hij niet kan meegaan met hen, die energieke maatregelen willen Den toestand in Bulgarije noemde hij nog maals bevredigend, maar overhaaste inmen ging achtte hij gevaarlijk. Hij zeide ten slotte dat Oostenrijk-Hongarije't geheel eens is met Groot Brittanie, wat het Oosten betreft even als over bijna alle internationale quaesties. Alle beschuldigden in het proces-Panitza hebben nu appel aangeteekend en de mili taire procureur, ontevreden over het vonnis over Panitza en Kalobkoff geveldheeft protest aangeteekend bij het hooge militaire hof van cassatie. De volgende week komt de zaak op nieuw iii behandeling. Een vuurwerkmagazijn te Bressoux, bij Luik, is geheel vernield door een ontploffing. Al de daar liggende stukken ontbrandden, en het was een regen van vonken, sterren en kleurige figuren, wrike een zeer fraai schouwspel op geleverd zouden hebben, als niet de zon, wier stralen de ontploffing veroorzaakten, het effect bedorven had. Daar het magazijn afgezonderd lag, ver oorzaakte de ontploffing geen andere onge lukken. De schade bedraagt 10000 francs. Minister Constans heeft met de commissie uit de kamer, benoemd om de vrijheid van stemming te verzekeren, een langdurig on derhoud gehad. De minister heeft in principe aangenomendat de "stembiljetten zouden worden geleverd door den staat, van papier, dat moeielijk te vervalschen is, en dat ook de druk op de staatsdrukkerij zou worden bewerkt. In den toestand der werkstaking onder de werklieden der gasfabriek te Lyon is weinig verandering gekomen. Tot nog toe werd de rust niet verstoord. De maatschappij heeft ter vervanging der werkstakers een aantal vreemde werklieden in dienst genomen. Tot het behoud van een gedeelte der gebouwen van de tentoonstelling van 1889 is definitief besloten. Aan den heer Alpland is opgedragen een plan te ontwerpen om de gebouwen tot een fraai en tevens solide geheel te maken. Hiervoor is een krediet van 2 millioen frs. toegestaan. Een duizendtal mijnwerkers van Grand- croix, het eenige gedeelte van het Rive-de- Gier-bekken, waar men nog aan den arbeid was gebleven, hebben thans het werk gestaakt. In het geheele dal der Loire is thans door 6000 mijnwerkers het werk gestaakt, terwijl er 8000 aan den arbeid zijn gebleven. La France maakt een bericht uit Nancy openbaar, volgens hetwelk Zondag avond jl. nabij het douane kantoor te Francèpre Jouy een soldaat van het vreemden-legioen, met verlof zijnde, aangevallen is door een troep Duitschers, door dezen naar het geannexeerde gebied werd medegesleept, en door de douane beambten weder bevrijd is geworden. Silva Portade baanbreker in westelijk Afrika heeft, na de nederlaag der Portugeezen in Bihe, zich van kant gemaakt. Hij liet zich in een huis met vaatjes buskruit in de lucht vliegen. Er zijn allerlei geruchten in omloop over de oorzaken van de nederlaag der ex peditie. SPANDAU, 13 Juni. Heden namiddag te 123/4 ure heeft in het drooggebouw der nieuwe buskruitfabriek, alwaar 24 vaatjes kruit lagen, eene ontploffing plaats gehad. Het gebouw is geheel vernield. Een groot aantal andere gebouwen zijn zwaar beschadigd. In vele huizen zijn de vensterruiten ingeslagen. Ver scheidene werklieden hebben door rondvlie gende steenen, enz. lichte kwetsuren bekomen. zes menschen zijn door den bliksem gedood te Pistijan. Gedurende een hevig onweder schuilden daar twintig personen onder een groot en boom, toen de bliksem in den loo- verreus sloeg en zes hunner doodde. Twee anderen werden gewond. Verontrust door de bescheiden, gevonden bij de nihilisten te Parijs, heeft de politie de wacht aan alle grensplaatsen verdubbeld en houdt strenger dan ooit toezicht, daar men vreest, dat eenigen der samenzweerders reeds in Rusland zijn doorgedrogen. De vorstelijke personen worden met angstvalligheid door gewone en geheime politiedienaren bewaakt. De bladen bevatten berichten omtrent vreeselijke branden, met het verlies van tal rijke menschenslevens, in het bergwerkgebied van den Ural. De ijzersmelterijen Ufaleisk en Newjansk, benevens 100C woonhuizen vier scholen, drie kerken, drie ziekenhuizen, een groot magazijn, enz. zijne eene prooi der vlammen geworden. Niet minder dan 40 personen zijn verbrand, en omstreeks 18000 zonder dak. WAALWIJK. Zondag 15 dezer 's middags 12 ure zal door de harmonie l'Espérance op de harmo- niezaal worden uitgevoerd 1. Aux bordes de l'Escaat, grande fantaisie brillante. Minnen. 2. La- fille de Madan Angot, potpourri. Brohm. WAALWIJK, 14 Juni 1890. In de Boven-Langstraat is de handel in kruisbessen in vollen gang. De gemiddelde prijs, die besteed wordt, is 15 cent per kilo. In ons vorig nummer deelden wij mede dat het hooigras in de I,angstraat aan de heiboeren uit de hand verpacht werd voor 40 a 50 gulden per hectaresedert verna men wij dat er ook perceelen zijn verhuurd voor f 100 en meer. Omtrent de openbare grasverpachtingen in 't algemeen kan het volgende worden me degedeeld. De verpachtingen van landerijen aan den kant van 's Bosch: Vlijmen, Hedikhuizen, En gelen, Well en Ammerzoden, verschillen, wat de beste kwaliteit betreft, weinig van het vorig jaar. Waren de prijzen iets minder dan was de te verwachten opbrengst ook geringer. Som mige landerijen, die goed in staat waren, werden duurder verpacht dan verleden jaar. In Waalwijk en omstreken is de opbrengst, over het algemeen genomen, merkelijk min der. Sommige perceelen brengen 1/3 minder op, doch de prijzen zijn naar evenredigheid veel lager; dooreen genomen zijn de prijzen van het beste land Vs en van de slechtere kwaliteit 1/t lager en zal de opbrengst de helft minder zijn. Daarbij dient nog in aanmerking genomen te worden, dat het vorig jaar reeds minder gemaakt was dan de voorafgaande jaren, vooral van de landerijen, die later werden verpacht. Met den handel in kalfvee ging het sedert de vorige noteering in de Langstraat weder zeer slap. Voor Belgie wordt zeer weinig gekocht; al leen door Zuid-Hollandsche kooplieden had den eenige aankoopen plaats. Naar vette koeien, die nog zeer weinig voorkomen, blijft de vraag voortdurend zeer levendig. In wei koeien gaat daarentegen niets om, wijl de weiboeren, wegens den verminderden voor raad gras, niet durven bijkoopen. Noteerin gen kalfkoeien le qual. t 240 280, 2e qual. f200 a 230 weilammeren f6.— a 8.per stuk vette koeien 84 a 86 ct. per kg.jonge varkens f 1.60 d. 1.80 per week. In de Dinsdagmiddag op „Musis* al hier gehouden vergadering van onderwijzers in het arrondissement Waalwijk, zijn de vol gende punten ingeleid De onderwijzerstu dent, door den heer Moll karaktervorming door den heer Van Langen. Na afloop dei- discussie over deze punten werd besloten de feestvergadering dit jaar te Oosterwijk te houden. Tot leden der feestcommissie wer den gekozen de hh. Van Oudenhoven, Van Santen en Breuer. In de vergadering der pas opgerichte af- deeling „Waalwijk" van het N. O. Genoot schap zijn tot voorzitter en secretaris ge kozen, resp. de hh. Breuer en Van Ouden hoven. Ijfc. Wij lezen in het Rott. Nieuwsblad k „Het is eigenaardig, hoe veelal ook in de militaire zaken, de gedachten der chefs ge richt zijn op uitbreiding, en dat dikwerf de eenvoudigste zaken over het hoofd gezien worden. Dit gebeurt onder meer met het schoeisel. Het maken van geforceerde mar- schen wordt meer en meer in de tegenwoordige taktiek gebracht, waar men door snelheid van manoeuvreeren den vijand tracht te verassen; wat is daarvoor meer noodzakelijk dan goed schoeisel Welnu, het model schoeisel, waar mede het Nederlandsche leger is voorzien, is van die qualiteit, dat het zoo hard wordt, dat, wanneer een marsch van vier uur te maken is, de ambulancewagen mede geno men moet worden, om hen thuis te brengen, die niet meer verder kunnen loopen. Men heeft den gedwongen marcheerpas afgeschaft om den zwaarbeladen soldaat langere mar- schen te kunnen laten volhouden. Zou het voetbeslag niet meer overeenkomstig de be hoefte in te richten zijn, al wordt het systeem Meyer niet ingevoerd Van bevoegde zijde schrijft men ons naar aanleiding van bovenstaande Het komt mij voor, dat die klachten over hard schoeisel erg overdreven zijn. Runds leder, dat eenigen tijd gelegen heeft in d ro g e magazijnen, zal altijd min of meer hard zijn; maar als het goéd met traan wordt gesmeerd en behoorlijk onderhouden, dan kan dit tot een minimum worden teruggebracht. Dat hangt van den man zelf af. Toen vroeger de schoenen regimentswijze werden vervaar digd, waren klachten over het harde schoeisel schering en inslag. Het tegenwoordige tna- gazijnstelsel en de aanmaak in fabrieken kun nen alzoo niet als oorzaak van het euvel worden beschouwd, dat altijd tot op zekere hoogte bestaan zal, zoolang voor de schoenen leder wordt gebruikt, en er bij de kom- pagniün niet overal even gestreng op een behoorlijk onderhoud van het schoeisel wordt gelet. Voor den militair hier te lande kun nen geene kalfsvellen als overleer worden gebezigd, tenzij men den prijs van het schoei sel eene beduidende verhooging zou willen doen ondergaan. En wat het model Meyer betreft, diene te worden opgemerkt, dat de zoolvorm van het militaire schoeisel wei degelijk naar het model Meyer geno men is. In Duitschland en elders wordt overleder gebruikt. In Oostenrijk worden ook zeil- doeksche schoenen uitgegeven maar in ons polderland, waar het water in bijna alle sei zoenen eene groote rol speelt, zouden zeil- (loeksche schoenen al zèer onpractisch zijn. De man ontvangt 2 paar schoenenwilde men één paar daarvan van zeildoek maken, dan zou groot gevaar bestaan, dat die in oorlogstijd louter als ballast van den reeds zoo zwaar bepakten infanterist zouden strek ken terwijl het paar lederen schoenen voort durend aan den voet zou moeten blijven. Iets dergelijks schijnt dan ook niet aan bevelenswaardig in deze lage landen. Men schrijft van de Veluwe: Het schillen van het eikenhout, dat uiterlijk 10 Juni gereed moet zijn, is in volle werking. Het wéér heett een zeer gunstigen invloed op de schors gehad, zoodat deze uitmuntend is gedroogd. De houtkoopers maken dit jaar goede zaken. Door den hoogen prijs der steenkolen stijgt het schilhout voortdurend in waarde, terwijl ook de schorsprijzen in de laatste dagen aanzienlijk vooruitgegaan zijn. Te Leiden doet alles zien, dat het vijf- jaarlijksche Academiefeest weder in aantocht is. Terwijl huizen en straten overal opge knapt zijn, is men druk bezig met de toebe reidselen voor de groote illuminatie, welke op den avond van den optocht, Dinsdag 24 Juni, Leiden's straten en grachten als in een vuurzee zal herscheppen. Daarbij komt, dat het Donderdag de eerste dag der monstering was van de costumes, welke bij de aanstaande maskerade zullen gebruikt worden. In Zo- merzorg waren velen van de gecostumeerden bijeen, en 't is te verwachten dat een en ander, waar de costumes alle getuigenis af leggen van den rijkdom en de weelderigheid dier dagen, als 't weer gunstig is een schit terend effect zal maken. Te Milheeze (N.-B.) is de boerderij, bewoond door G. v. d. V., door eene onbe kende oorzaak geheel afgebrand. Alles was verzekerd. Te Riethoven is dooreen hevigen brand het huis, bewoond door de beide gezinneu A. S. en Wed. v. d. B., vernield. Van de in boedel werd niets gered en van eerstgenoemden kwamen drie koeien en twee varkens om. Alleen de woning van A S. was verzekerd, overigens niets, zoodat de schade voor de beide gezinnen aanzienlijk is. Te Maastricht is Dinsdag een voerman uit eene naburige Belgische gemeente door een noodlottig toeval onder zijne met puin beladen kar geraakt en aan de gevolgen over leden. Bij de Dinsdag te Dokkum gehouden harddraverij ging het paard van den heer R., bereden door den eigenaar, aan het einde der baan op hol. De heer R. werd er afge worpen, doch bezeerde zich slechts licht. Een hardlooper, die op de baan aanwezig was liep het paard na en ving het op een uur afstands weer op, waarna hij het in triomf naar den eigenaar terugbracht. Dinsdag is de exprestrein met ongeveer duizend bedevaartgangersvan Amsterdam naar Sittard, tusschen Roermond en Echt aan een groot gevaar ontsnapt. Door het springen van de Westinghouse-rem werd een wagen geheel defectwaardoor een zware schok veroorzaakt werd en men genoodzaakt was den wagen uit te zetten. Met eenig oponthoud en met den schrik kwamen de reizigers vrij. De Berchem is Woensdag avond het huis van de wed. G. van den Berkt met nagenoeg den geheelen inboedel afgebrand. Huis noch inboedel was verzekerd. In de groote lampenfabriek van de firma De Beer, te Ginneken bij Breda, is Zondagnacht eene zware brand uitgebroken. Eerst na 7 uur was men den brand meester. Van de machinerieën is zeer veel vernield, terwijl eene groote hoeveelheid lampen mede een prooi der vlammen werd. De oorzaak is onbekend. Vergiftigd Een jonggehuwd paar op Tessel, dat nog niet in het bezit van het benoodigd kook- gereedschap was, kreeg van een buurvrouw een kookpan ter leen. In die pan was kort te voren tabak gekookt geweest, welk aftrek sel wordt gebezigd om er de schapen mee te wasschen tot verdrijving van ongedierte. Ofschoon de pan behoorlijk was gereinigd, schijnt er toch nicotine tusschen het afge schilferd émail te zijn geraakt. Pas had het paartje het middagmaal gebruikt, dat in die pan was klaar gemaakt, of aanstonds kregen man en vrouw hevige braking. Terstond werd een geneeskundige ontboden, die de slacht offers van hun onvoorzichtigheid zoo flink wist te helpen, dat beiden reeds buiten ge vaar verkeeren. Moord te Rotterdam. Dinsdagmorgen omstreeks li1/» ure, werd er een treurig drama afgespeeld op eene bovenverdieping links achter het pand no. 46/7 aan de Dirksmitsstraat, bewoond door de wed. L). Ten Pierik. Plaar zoon Johannes Cornelis Ten Pierik, die vroeger gediend heeft als onder-officier bij het regiment gre nadiers, had zich, na paspoort te hebben genomen, in het huwelijk begeven met Anna Hopman. Na in verschillende plaatsen te hebben gewoond, hebben zij voor 10 jaren Rotterdam als woonplaats gekozen en vele bedrijven uitgeoefend, in de laatste jaren als bierhuishouder. Ten Pierik kwam aan den drank en leefde daardoor in onmin met zijn vrouw. Hevige tooneelen vielen meermalen voor, vooral toen zij een bierhuis hadden in de Boschlaan en Ten Pierik was soms zoo woest, dat vrouwlief, geholpen door helpers, hem op een krib moest binden; de politie

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2