Spanje. Engeland. Duitsehland. Oosienrijk-Hongarije. Turkije. Amerika. BINNENLAND. De commissie, die zich heeft bezig te houden met de verschillende voorstellen om een belasting op de de vreemdelingen, heeft Ribot gehoord. De minister van buitenland sche zaken heeft zich bepaald tot het opsom men der moeielijkheden, die aan de heffing van een dergelijke belasting verbonden zijn. De Démocrate weet mede te deeleu, dat spionnen, die waren overgekomen om de schietoefeningen, bij te wonen, die in tegen woordigheid van De Freycinet te Mourmelon, nabij het kamp van Chalon hebben plaats gehad, zijn gearresteerd en naar Chalon over gebracht. Het proces wegens den moord van den Parijschen deurwaarder Gouffé zal, nu Eyraud gevat is, eerst in November as. behandeld kunnen worden. Eyraud's vrouw heeft echt scheiding aangevraagd, maar tevens den ad vocaat Décori, een pleiter van naam, verzocht als verdediger van haren echtgenoot op te treden. De Spaansche regeering heeft de uitleve ring van den misdadiger toegestaan. Eyraud moet in een gesprek met een ver slaggever van het blad Discussion" betuigd hebben, dat niet hij het is die den moord gepleegd heeft. Hij had, bij Gabrielle Bom- pard ontbodendie hem berichtte, dat zij „een zaakie" aan de hand had, Gouffé op gehangen gevonden en haar toen geholpen het lijk in een zak en vervolgens in een koffer te stoppen. De bladen bevestigen dat de in de om streken van Valencia heerschende ziekte de cholera is. Aan de „Temps" wordt gemeld dat de Spaansche regeering den prefect van Valencia heeft aangeschreven, met verdubbelde waak zaamheid maatregelen in het belang der gezondheid te nemen. De maire van Puebla de Ruga zal gerechtelijk vervolgd worden, dewijl hij bij het uitbreken der epidemie zijnen post verlaten heeft. Van den 5 tot den 15 Juni zijn er te Puebla de Ruga 120 personen aangetast, waarvan er 52 overleden. Te Almeda was één geval met doodelijken afloop en te Montichelvo zijn 5 personen overleden. De minister van binnenlandsche zaken heeft in den senaat gezegd dat de berichten over de cholera overdreven zijn. De minister ge looft niet dat het de echte Aziatische cholera is. De eisch der Londensche politiebeambten, waaraan hun chet Monro zijn goedkeuring had gehecht, is dat hun pensioen op twee derden van hun traktement wordt vastgesteld, namelijk voor le klasse beambten f 18, 2e klasse f 16.20 en 3e klasse f 14.40 en dat zij na 25 dienstjaren pensioen kunnen aan vragen, zonder in het bezit behoeven te zijn van een bewijs van een dokter dat zij on geschikt voor den dienst zijn. Toen Monro nu verleden week vernam, dat de commissie, belast met het onderzoek der eischen, geen acht op zijn wenken had geslagen, vroeg hij zijn ontslag aan, wat hem verleend werd. Een werkstaking onder het politiepersoneel wordt nog immer niet voor onmogelijk ge houden. Wordt de eisch dan ook niet inge willigd dan zullen binnen een maand misschien de hoogere beambten hun betrek king neerleggen. Op een vergadering besloten zij reeds een protest aan het kabinet te zenden. Ook de pers neemt het voor Monro op tegen den minister. De Londensche kamer van koophandel heeft besloten Salisbury een adres te laten overhandigen, ten gunste der behartiging van de Britsche belangen in Midden- en Oost- Afrika. Te Londen alleen is voor de leening der Egyptische schuldconversie voor 20.000.0C0 pd. st. ingeteekend, zoodat de inschrijving is gesloten. Opnieuw had den keizer een ongeval kun nen treffen. Aan het hoofd van de garde- ulanen een kuil willende overspringen, gleed zijn paard uit en bleef hij ternauwernood in 't zadel. De keizer verliet bijna oogenblik- kelijk het terrein en woonde ook de revue, die moest plaats vinden, niet bij. De keizer heeft naar Petersburg bericht gezonden, dat hij hoopt persoonlijk zijn Vi- borgsch regiment te kunnen kommandeeren bij de manoeuvres bij Krasnoje Selo. Keizer Wilhelm zal gehoor geven aan de uitnoodiging van keizer Frans Josef om de manoeuvres in Zevenburgen te komen bij wonen, spoedig na afloop der manoeuvres in Silezië. Door het springen van een smeltkroes zijn 16 personen in de fabriek van Krupp, te Essen, zwaar gewondde meesterknecht werd aan de oogen en het bovenlijf, de op zichter slechts licht gewond. De financieele toestand van de stad Hamburg is benijdenswaardig gunstig. De rekening der gemeentelijke ontvangsten en uitgaven over verleden jaar sloot, naar der burgerij wordt medegedeeld, met een batig saldo van 5,954,300 mark, hetgeen met de batige saldo's van vorige jaren een bedrag maakt van 9 millioen mark. - Nadere berichten omtrent de gemelde ont ploffing in de kruitfabriek te Spandau hou den in dat deze veroorzaakt werd door de zelfontbranding van het in eene der droog- loodsen te drogen hangende schietkatoen, tengevolge waarvan nog drie andere loodsen in brand vlogen en in het geheel meer dan vijfduizend kilo schietkatoen ontplofte. Het gebeurde juist op den middag, terwijl de aan de inrichting werkzame arbeiders, ten getale van meer dan vijftienhonderd, wegens den regen, in goederenloodsen bezig waren hun middagmaal te gebruiken. Hieraan is het te danken dat het ongeval niet een aantal menschenlevens gekost heeft. Een der goe derenloodsen werd door de drukking van de lucht geheel platgedrukt. Deze loods be stond echter uit niets dan hout, met eene lichte dakbedekking, zoodat de daarin aan wezige honderdtachtig personen, ofschoon on der de planken en splinters begraven, een half uur later bijna ongedeerd weder te voor schijn gebracht werden. Slechts achttien per sonen zijn licht bezeerd. Elke droogloods heeft eenen inhoud van ongeveer 2400 ku bieke meter. Twintig van die loodsen staan onderling op 150 meter afstand van elkaar, tusschen de met hooge aarden wallen om ringde kruitmolen, kruitfabriek, patronenfa- brieken enz. De ontploffing gaf een vervaar lijken slag. In eene op korten afstand ge legene kardoezenmakerij vielen zestien daar werkzame meisjes in onmacht. De arbeiders in de tweede naburige kruitfabriek vluchtten in wilde verwarring, waarbij een aantal men- schen onder den voet raakten en zich be zeerden. Te Spandau sloegen eenige voet gangers van schrik en door de luchtdrukking tegen den grond. Mijlen in den omtrek hoorde men den knal, die door een tweeden zwak keren spoedig gevolgd werd. Te Berlijn, op 14 kilometer afbtand, werd er aan kanon vuur gedacht, te Charlottenburg, 7 mijlen van de plaats des ongeluks, sprongen een aantal ruiten en werd het fraaie groote palmenhuis van den Flora-tuin ineengedrukt. De vesting werken te Spandau hebben geen schade ge leden. De uitgestrekte puinhoop wordt thans door een cordon soldaten bewaakt. De minister van handel van Oostenrijk heeft reeds de particuliere spoorwegmaatschappijen aangezocht voor 15 Juli a. s. voorstellen te doen, ten opzichte van de invoering van het zonetarief op hare lijnen en de Aussig-Teplit- zerevenals de Buschtherader spoorweg maatschappij bevolen met 1 October a. s. het zonetarief in te voeren. CANEA, 15 Juni. Tengevolge van het vermoorden van een christen door eenen turkschen majoor heeft er te Apokorina een gevecht plaats gehad. De dorpsbewoners zijn te wapen geioopen en hebben de Nizams aangevallen. Daarna hebben zij zich tot een korps van opstandelingen vereenigd. Het be richt hiervan heeft op Creta groot opzien gebaard. De jongste berichten uit Chicago bevesti gen dat er een algemeene oorlog met de Indianen op til is. De ware oorzaak van den opstand blijkt gebrek aan voedsel le zijn. De Cheyenne-Indianen hebben den veldtocht geopend en trachten de Sioux-Indianen over te halen om ook de wapens optevatten. De Indianen zijn welbewapend met Winchester- geweren en in het bezit van een aantal paar den, zij hebben reeds eene menigte runderen van Europeanen gedood. De majoor Caroll rukt met bondstroepen op om de Cheyenne's in te sluiten en naar hun gebied terug te drijven. De Europeesche kolonisten wapenen zich overal en zenden hunne vrouwen en kinderen weg, terwijl er patrouilles worden ingericht. WAALWIJK, 18 Juni 1890. Bij de voortgezette discussie in de tweede kamer over de wetsvoordracht tot goedkeu ring der spoorweg - overeenkomsten, heeft verleden Vrijdag ook mr. Bahlmann het woord gevoerd. De geachte afgevaardig voor Tilburg heeft van die gelegenheid gebruik gemaakt om te wijzen op de onbillijkheid, die er in gelegen is om Tilburg te vergeefs te laten wachten op de aansluiting aan de haven van Waalwijk met de nieuwe waterwegen, een werk van ettelijke tonnen gouds, dat men niet uitvoert, terwijl millioenen aan Amster dam en Rotterdam worden ten koste gelegd. Blijkens de „Handelingen" zeide mr. Bahl mann het volgende „Maar er zijn industrieele centra in ons land, die in het geheel geen waterweg hebben, en Tilburg is in nog veel ongunstiger toe stand dan Enschedé, dat toch altijd twee concurreerende maatschappijen behoudt, ter wijl Tilburg geheel blijft overgeleverd aan de Exploitatiemaatschappij. Ware het plan van den minister Tak van Poortvliet in 1879 aangenomen, dan zou Tilburg met een kanaal begunstigd zijn, en zou de Zuid-Willemsvaart van Eindhoven doorgetrokken zijn tot den Amer; sedert dien tijd waagde geen regeering eene poging om het arme Tilburg, dat eene zoo geduchte concurrentie tegen de buiten- laiulsche industrie heeft, te begunstigen met een kanaal; en welken invloed kanalen hebben voor den aanvoer van steenkolen behoef ik niet aan te toonen, vooral nu de prijzen zoozeer gestegen zijn, terwijl de wolprijzen dalen; twee factoren van groote beteekenis voor iederen wolindustrieel. Terloops zij den minister van waterstaat gezegd, dat de eigenlijke haven van Tilburg op dit oogenblik is, die van Waalwijk. Til burg is door een tramweg met Waalwijk verbonden; sedert 8 jaren hoopte ik, dat de haven in directe verbinding zou worden ge bracht met de nieuwe rivier, wat voor f 184.000 kon geschieden, maar neen; voor sluizen te IJmuiden en voor een waterweg van Rotterdam heeft men millioenen over, en voor die kleine bijdrage in het belang van twee industrieën, de schoenen- en leder en wolindustrie, krijgt men bij eiken opvol genden minister nul op het request." Zondag hield de postduivenvereniging „ctfe Postduif" alhierprijsvlucht van uit Queenboro. De duiven werden 's morgens om 6.45 vol gens ontvangen telegram, bij donker bewolkte lucht en hevige N. W. wind in vrijheid ge steld. Te 1 u. 5 m. 47 s. kwam de eerste, de 2e om 1 u. 6 m. 23 s., de overige kort na dien. Voor de wedvlucht waren twee prachtige prijzen aangekocht. De eerste werd behaald door L. Wagemakersde tweede door H. Snaphaan. Heden is het de 75e gedenkdag van den grooten volkenslag bij Waterloo, die aan het rijk van den grooten Napoleon een einde maakte en ons nationaal volksbestaan ver zekerde. Op vele plaatsen van ons land wordt deze dag op feestelijke wijze herdacht. De generaal van Merlen heeft eene feest gave van ƒ50 geschonken aan elk der be hoeftige oudstrijders van Waterloo hier te lande. Verleden Maandag hebben ongeveer 400 personen uit onze en de naburige ge meenten per boot eene bedevaart gemaakt naar de graven der H. Martelaren van Gorcum te Brielle. Prachtig weder begunstigde den tocht. Dienzelfden dag hebben verschillen luiden tocht aanvaard naar Lourdes. Z. D. H. mgr. A. Godschalk heeft be noemd tot pastoor te Dussen, den weleerw. heer H. C. Baekers. Naar aanleiding van het bij' de tweede kamer ingekomen wetsontwerp tot gedeelte lijke herziening der ziekenwet en tot wijzi ging van het verbod van toelating van kin deren op de school, zonder bewijs van vac cinatie, wordt de aandacht gevestigd op de volgende conclussie, in de jongste algemeene vergadering der vereeniging van inrichtingen tot bevordering van koepokinenting in Ne derland genomen „De vergadering spreekt hare overtuiging uit, dat opheffing van het wettelijk voorschrift, waarbij een vaccinatie-bewijs voor de toela ting op de scholen wordt geëischt, eene ramp voor Nederland zoude zijn. Op grond toch van de ervaring eenerzijds dat daar, waar de vaccinatie aan het goed vinden van iedereen wordt overgelaten, de pokken blijven voortwoekeren, terwijl ander zijds daar, waar de ingezetenen direct of in direct daartoe worden verplicht, deze ziekte meer en meer verdwijnt, en niet minder op grond van het feit, dat kort voor de invoe ring van het thans nog van kracht zijnde voorschrift, Nederland door eene hevige epi demie van pokken werd geteisterd, welke aan meer dan 20,000 (twintig duizend) inwoners het leven kostte, terwijl na de toepassing van dezen nuttigen maatregel ons land meer en meer van deze ziekte en in de laatste jaren geheel van epidemieën verschoond bleef, acht de vergadering het een niet te verdedigen waagstuk, door intrekking van het bestaande voorschrift ons vaderland opnieuw aan het gevaar voor epidemieën dezer vreeselijke ziekte bloot te stellen." De internationale tentoonstelling tot be vordering van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen is Maandagnamid dag te 2 uur plechtig door den voorzitter van het uitvoerend comité, dr. W. P. Ruysch, geopend, in tegenwoordigheid van vele ge- noodigden, onder wie o. ade ministers van justitie, van binnenlandsche zaken, van bui- tenlandsche znken, mr. J. Heemskerk Azn. vertegenwoordigers van enkele naburige lan den, den commissaris des konings in Noord holland, burgemeesterwethouders enkele raadsleden van Amsterdam, en voorts een aantal burgerlijke en militaire autoriteiten. In het belang van den vruchtenhandel zal het rijkstelegraafkantoor te Vlijmen, van van 16 dezer tot nadere mededeeling op werk dagen open zijn van 8 tot 12 uren voor- en van 2 tot 5, 6 tot 7 en 8 tot 9 uren na middags. De diensturen op Zon- en feest dagen blijven onveranderd. Tot len geneesheer aan het krankzin nigengesticht „Reinier van Arkel," te 's Her togenbosch, is door den gemeenteraad aldaar benoemd de heer dr. J. C. J. van der Hagen, te 's Hertogenbosch. De benoemde stond niet op de voordracht. Edi Blijkens een bij het departement van ko loniën ontvangen telegram van den gouver neur generaal van Nederlandsch-Indie is op Woensdag 11 dezer tegen de vijandelijke stellingen op de heuvels aan den linkeroever der Edirivier opgerukt en de vijand ver dreven. Deze liet ongeveer tachtig dooden achter. Onzerzijds zijn gewond twee officieren en tweeentwing mindere militairen. De fabriek der firma F. A. Swagema- kers Zn. te Tilburg, is in de vorige week aan een groot ongeluk ontkomen. De machi nist had namelijk verzuimd de afvoerkraan te sluiten, waardoor de stoomketel leegliep. Daardoor geraakte deze door het stoken gloeiendhetgeen gelukkig tijdig bemerkt werd, alvorens de machinist de kraan van het reservoir, dat den ketel moest vullen opende. Zonder twijfel zou anders de ketel gesprongen zijn. Ook nu echter is de schade nog aanzienlijk, daar de ketel gedeeltelijk moet vernieuwd worden en de fabriek een paar weken zal moeten stilstaan. Bij de Zondag gehouden internationale hardlooperij te Hamburg is Nederland met de zege gaan strijken. De heer C. F. Jibben, van Amsterdam, behaalde den eersten prijs zoowel bij den wedloop van 1610 meter als bij dien van 4830 meter. Hij legde dezen eerstgenoemden afstand af in 5 minuten 42/5 seconde en zijn mede dinger Mohn, uit Hamburg, die de premie won, in 5 min. 1 l4/s sec- De baan van 4830 meter werd door hem in 17 min. 534/5 sec. afgelegd en door zijn mededinger A. Maak, uit Hamburg die 30 meter voorsprong had in 18 min. 6 sec. Maandag morgen zijn te Haarsteeg op de grens der gemeente Vlijmen, 5 woningen afgebrand. Niets was verzekerd. Men meldt, dat de door een buiten- landschen fabrikant voor de Leidsche mas kerade vervaardigde kostbare ridderhand schoenen aan het grenskantoor van inklaring (Arnhem) zijn benaderd. Twee manoeuvrerende treinen liepen Zondagavond te Maastricht nabij het Luiker goederenstation tegen elkaar. Vijf wagens werden ontspoord en bekwamen nogal schade. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Uit Ter Neuzen wordt van 16 Juni gemeld Gisteren nacht, bij ongewoon hoog water, is de Zweedsche drie-mastschoener „Emilie" kapt. Ericksen, van Harnas naar Gent bestemd, geladen met planken, bij het op de haven komen alhier op den Oostha- vendam gevaren en blijven zitten. Met val lend water is het schip overgevallen en vol water geioopen, doch gisteren middag, na overneming van een gedeelte der deklast door een lichter met het opkomend water weder overeind gekomen, door eene sleepboot afgesleept en op de slikken gezet, drijvende op de lading. Men zal nu trachten de bekomen lekkages te stoppen en het water uit te pompen, om de reis te kunnen vervolgen. Zaterdagmiddag werd te Scheveningen de reddingsboot beproefd. Ter hoogte van den vuurtoren ontmoette zij in de branding gekomen een golf, welke haar terug en op zijde sloeg. Weldra dreef de boot ten onderst boven op betrekkelijk verren afstand van het strand in zee rond. Vier van de opvarenden wissen na veel inspanning boven op de boot te klimmen, vier anderen hingen aan de boot en de negende man dreef nog verder op een paar roeispanen. Spoedig was de hachelijke toestand der drenkelingen opge merkt door een aantal zeelieden, die aan het strand aan de schuiten werkten. Men liep zoover men kon in zee, door eene lijn met den vasten wal verbonden. Na vele ver- geefsche pogingen mocht men er eindelijk in slagen de boot te bereiken en allen be houden aan wal te brengen. De scaphanders hebben gewichtige diensten bewezen. Twee drenkelingen moesteu per as naar het dorp vervoerd worden. Een derde lag geruimen tijd aan het strand in bewusteloozen toestand; maar ook hij kreeg na geneeskun- kundige hulp van dr. van der Sluijs het bewustzijn terug. De boot werd voor de eerstemaal beproefd, de wind was noord noordwest en de zee, hoewel bewogen, kon niet onstuimig genoemd worden. Het heeft zeer de aandacht van de toeschouwers getrokken, dat de boot, eenmaal omgeslagen, zich niet zelve gerecht heeft. Mogelijk waren door de opvarenden daar voor niet alle voorzorgen genomen. In de boot waren o. a. een vader en zijn twee zoons. Toen de vader en een der zoons zich op de kiel van de boot gewerkt hadden, zagen zij den anderen zoon steeds verder afdrijven Vader en zoon wilden toen beiden weer te water gaan, maar de zoon weerhield zijn vader en mocht de voldoening smaken al zwemmende zijn broeder te grijpen en op de boot te brengen. Paarden als brievenbestellers Twee inwoners van Roelof-Arendsveen hebben een goedgeslaagde proef genomen, om paarden, evenals postduiven, berichten

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2