STIKSTERS 1. II. 1 Opening van den handel wxjisr, Advertentiën. GEVRAAGD tegen hoog loon. Avgut Etallif, Waalwijk. m f Gedistilleerd LIKEUREN, Italië. Oostenrijk, Servie. Turkije. Amerika. BINNENLAND. Handelsberichten. 2 Bekwame U Lil. II ï/ill 119.11 |jbL, WAALWIJK. wordt, dat het groote feest, tereere van Wissmann en de Duitsche beschermingstroe pen, niet doorgaatdaar de veranderde positiedie Duitschland door het nieuwe verdrag in Afrika gaat in nemen, tot vreug debetoon geen aanleiding kan geven. Te Berlijn wordt in militaire kringen veel opzien verwekt door een nieuw raaga- zijngeweer van den Franschen ingenieur P. Giffard, waarbij vloeibare lucht als drijfmid del gebezigd wordt. De toestel, die tot vloei- baarmaking van de lucht dient, is, evenals bij de windbuksen, in de kolf aangebracht. Bij het station Muehlacker zijn twee goederentreinen met elkaar in botsing geko men. Een hoofdmachinist en een wagen- meester werden gedoodeen hoofdconduc teur zijn de beide voeten afgereden. Het bedrijf is gestoord. De Frankforter sneltrein is aldaar weggebleven. BERLIJN, 24 Juni. Het verzoek om ont slag van den minister van Pruisen, von Scholz, aannemende, heeft de keizer hem het groot commandeurschap van de orde der Hohenzollern verleend. Miquel is benoemd tot minister van financien en zal den Isten Juli in functie treden. 24 Juni. De rijksdag heeft in derde lezing, zonder beraadslaging, de voor Oost- Afrika aangevraagde credieten toegestaan. Vóór de stemming verzocht de secretaris van staat Marschall dat de rijksdag voorloopig zou afzien van een debat over het Engelsch- Duitsch tractaat, omdat daarover nog diplo matieke onderhandelingen gevoerd worden. Heden spreekt een der directeuren van de „Deutsche-Ost-Afrika Gesellschaft", Vohsen zich in meer hoopvollen zin uit over het tractaat, omdat hij verwacht dat de handel zich van het eiland Zanzibar naar de Duit sche kuststreek zal laten overbrengen. Der gelijke voorspiegelingen zijn noodzakelijk, opdat de door de „Gesellschaft" uitgeschre ven leening van 3 millioen mark niet geheel schipbreuk lij de. De rijksdag zette in tweede lezing de beraadslaging over de legerwet voort, en wel over de legersterkte in vredestijd. Graaf Stolberg sprak vóór het voorstel der com missie en tegen tweejarigen diensttijdRic- keri tegen het wetsontwerp, tegen de zeven- jaarlijksche vaststelling, van het sterktecijfer, en vóór jaarlijksche vaststelling evenals bij de marine. De druk der belastingen is zeide hij, ondragelijk, de tweejarige diensttijd niet te vermijden. Windhorst vindt in het wetsontwerp geene bevrediging eener volks behoefte maar hij acht het geboden door de eischen van 's lands veiligheid. De uit gaven daarvoor kunnen niet geweigerd worden. Ten slotte verklaarde de rijkskanselier dat de regeering de voordracht noch intrekken noch de amendementen aannemen kon. Ook in eene verkorting van den diensttijd kon niet getreden worden. Hij was echter ge machtigd te verklaren, dat er in dezen herfst meer manschappen tot verlof zouden worden ter beschikking gesteld. Hij verzocht dus de voordracht onveranderd aan te nemen. Richter noemde de voordracht eenen wissel op nieuwe belastingen. Prins Hatzfeld be pleitte haar. Morgen voortzetting. Crispi heett Zaterdag bij de kamer een voorstel ingediend tot reorganisatie der finan ciën van Rome. De dagbladen maken van die gelegenheid gebruik om er op te wijzen, dat de stad Rome aan den staat 156310000 lires (francs) aan de consignatiekas 15356650 lires en aan de nationale bank 22056000 lires schuldig is. Bovendien heeft Rome sedert 1882 een tekort van 6807932 lires, terwijl het totale tekort 203530792 lires bedraagt. Bij dit bedrag moeten nog de door den staat gefavoriseerde nieuwe leening van 6 mil lioen, en alle rekeningen van leveranciers gevoegd worden. Bij de te Rome gehouden gemeente raadsverkiezingen (voor een vijfde deel der leden) hebben de candidaten, voorkomende op de centrale lijstgezegevierd. Velen hebben zich van stemming onthouden. Te Palermo zijn reeds 22 personen ge arresteerd als verdacht van medeplichtigheid aan de wegvoering van den bankier Arrigo. Vermoedelijk heelt men met een uitgebreide bende misdadigers te doen, waarvan ver schillende notabelen der stad deel uitmaken. Zoo is onder anderen een algemeen gezien en geacht advocaat onder beschuldiging van medeplichtigheid gevangen genomen. De prefect van Piacenza is onverwachts verdwenen. Men schrijft dit toe aan finan- cieele ongelegenheden. Verscheidene krediet instellingen moeten bij zijne zaak betrokken zijn, en de kantoren der spaarbank te Piacenza waren 's daags na het verdwijnen van den prefect gesloten. De keizer verklaarde op een diner, waaraan leden van de delegation deelnamen, dat hij de delegation erkentelijk was voor den spoed, waarmede zij aan het verlangen van het legerbestuur voldaan hebben. De keizer erkende zelf, dat de door de delegatien aan den dag gelegde meening ten aanzien der financiën van den staat, gerechtvaardigd was. In het officiöele Servische blad komt een circulaire voor, waarbij ruw leder, uit Oosten rijk ingevoerd, aan de grensplaatsen onder zocht moet worden door een commissie van geneeskundigen en bij geval van twijtel omtrent de reinheid, moet worden geweigerd. Eene groote ongerustheid heerscht in het paleis te Constantinopeldoordat ontdekt werddat de opper-priester, de Cheik-ul- Islam, vele ulema's in zijne vertrekken ver- eenigd had, zonder dat de sultan toestemming tot eene vergadering had gegeven. De naaste omgeving van den sultan had zich reeds ge wapend op een paleis-revolutie in de Ildiz Kiosk. BUENOS-AYRES, 24 Juni. Berichten uit Entre Rios melden dat de opschudding daar voortduurt en de voorteekenen eener oproerige beweging menigvuldiger worden. SAN LUIS, 24 Juni. Het blad Republic zegt vertrouwbare berichten uit San Antonio ontvangen te hebben, volgens welke er op roerige bewegingen in de Mexicaansche staten langs de Rio Grande plaats hebben. De beweging zou zich uitstrekken over alle grens staten en niet tot eene enkele plaats bepaald wezen. NEW-YORK, 24 Juni. Eene dépêche uit San Salvador meldt dat de president der republiek, generaal Francisco Menendez, na een banket, waarop hij genoodigd was, plot seling overleden is. Deze gebeurtenis bracht eene paniek te weeg, waarin generaal Marchia en eenige andere aanvoerders in de kazerne gedood werden. Generaal Carlos Tzata opperbevelhebber der troepen, heett de leiding der zaken in handen genomen en de rust hersteld. WAALWIJK, 25 Juni 1890. Zondagavond werd een onzer wielrijders op den Zomerdijk bij het oprijden van de stoep te Besoyen plotseling tot staan gebracht, doordat een stok door het achterwiel was ge stoken. Half vallende en half springende kwam hij op zijne beenen terecht en had zich toen te verdedigen tegen vier personen, die, volgens hem, op ruwe manier op hem losbeukten en alle moeite schenen te doen om de machine te beschadigen. Toen zijne tegenstanders goedgevonden hadden zich uit de voeten te maken, is hij hevig bloedende en suf geslagen ergens binnen gegaan om zich af te wasschen. De politie, inmiddels gewaarschuwd, heeft zijne verklaringen opge- teekend en verder de zaak geinstrueerd. De vermoedelijke daders schijnen bekend. Zondagavond gebruikten drie personen uit Waalwijk in de herberg van A. M. te Baardwijk een borrel. Toen 't op betalen aankwam, stelden zij zich aan alsof zij ruzie maakten om zoodoende weg te komen zonder aan hunne verplichting te voldoen. De kaste lein trachtte echter zijn geld te krijgen. Dit werd hem uitbetaald in den vorm van een dracht slagen en een messteek in het been. Een der daders werd, na op zijn beurt op een flink pak ransel te zijn getracteerd, door de po litie in arrest genomen. Uit Kaatsheuvel zelden wat goeds. Zon dagavond wachtte een persoon een anderen op en bracht dezen met een riek een steek in het aangezicht toe. Deze zaak is in on derzoek. De minister van binnenlandsche zaken heeft, uit overweging dat, volgens ingekomen ambtsbericht, de Aziatische cholera in Spanje (provincie Valencia) heerscht, Spanje besmet verklaard wegens Aziatische cholera. De kamer van koophandel en fabrieken, te Tilburg, heeft besloten adhaesie te ver- leenen aan het adres der gemeente Waalwijk aan de prov. staten dezer provincie, hou dende het verzoek om subsidie van een derde in de kosten van aanleg eener schut sluis aan de haven aldaar. Die kosten zijn geraamd op ƒ228,500. De heer mr. J. N. G. Sassen, heeft we gens zijne wankelende gezondheid aan den raad eervol ontslag verzocht als secretaris dei- gemeente 's Hertogenbosch. Van al de raadsleden te Breda, die bij de invoering der gemeentewet zijn gekozen, is alleen de heer mr. E. De Man in leven, die op 25 September a.s. 39 jaren raadslid is en op 1 Sept. a. s. 20 jaren burgemeester dier gemeente. In vele jaren leverde de aarbezienteelt in de omstreken van Breda, niet zulk een rijk gewas op als dit jaar. De verzendingen naar Engeland, Belgie en Holland houden nog steeds aan, en de dagelijksche uitvoer bedraagt geregeld meer dan 10.000 liter. Dinsdag jl. zijn bij de tweede kamer de legerwetten ingediend. Onder prachtig weder en in tegenwoordig heid van een buitengewoon groote menschen- massa hebben gisteren te Leiden de acade miefeesten plaats gehad. Den 1 Juli zal Karei V met zijn gevolg ook zijn intocht doen in Nijmegen zelve. Hare majesteit de koningin zal die mas- karade bijwonen met H. K. H. prinses Wil- helmina. Ten einde zich een denkbeeld te kun nen vormen van de drukte, welke op een maskaradedag te Leiden kan heerschen, wordt herinnerd, dat op den dag der maskerade, welke vijf jaren geleden is gehouden, te Lei den 170 lange treinen zijn aangekomen en vertrokken en dat er 26 k 27 duizend retours zijn afgegeven, zoodat het dubbele aantal personen vervoerd is. In den Haag werden 12,780 en in Amsterdam 5000 biljetten naar Leiden afgegeven. De laatste trein uit Leiden passeerde Den Haag des morgens te vier uren. Maandag ochtend bevond men bij het openen der St. Mathiaskerk te Maastricht, dat twee offerbussen waren opengebroken en de inhoud ontvreemd was. Tevens miste men een kroon en paternoster, versierselen van een lieve-vrouwebeeld. Een klein raampje naast het altaar, dat men open vond staan, moet tot in- of uitgang van den dief gediend hebben. Eenige bloeddroppels op den stee- nen vloer duidden aan, dat de dief zich bij het openbreken der offerbussen moet verwond hebben. De dader is tot nu toe onbekend. Te Geulle (L.) is Vrijdagochtend, ter wijl de huisgenooten afwezig waren, bij den herbergier Rongen ingebroken en uit ééne kast f 15 en uit eene andere verschillende kleedingstukken ontvreemd. Soortgelijke dief stallen komen in den jongsten tijd herhaalde malen in Zuid-Limburg voor en worden mee* rendeels daarvan verdacht Duitsche landloo- pers, die na eenen diefstal weder spoedig over de grenzen trekken. Voor de betrekking van klerk (kassier) ter secretarie van het hoogheemraadschap van Delfland op een salaris van f 1000 en onder verplichting tot het stellen van een borgtocht van f5000, hebben zich niet min der dan 145 sollicitanten aangemeld. In een buitengewoon politieblad bericht de officier van justitie te Haarlem, dat in den namiddag van 19 dezer, ten huize en ten nadeele van den heer Jan Kater Chrzn. te Oostzaan, met behulp van braak en in klimming is ontvreemd1 certificaat van inschrijving op het grootboek der Nederl. werk. Schuld, groot f 1000, rentende 31'! pet., No. 107659 van 1886; 3 premieloten ten laste van de stad Amsterdam, ieder groot f 100, rentende 3 pet., serie 3957 No. 13, serie 12987 No. 10, serie 15701 No. 4; 7 bewijzen van aandeel in de naamlooze vennootschap „Onderlinge schroefstoomboot- dienst Oostzaan," ieder groot f 25, waarvan 4 ten name van voormelden bestolene en 3 ten name van Christoffel Kater, Nos. 173, 174, 175 en 176, 694, 695 en 596; 1 pre- mielot van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, groot f 2.50, serie No. 17; 1 premielot van de stad Milaan, groot 10 franc, benevens een bedrag van f 15 aan verschillende muntspecies. Genoemde officier van justitie verzoekt inbeslagneming van hei gestolene en aan houding van den persoon, bij wien een of ander wordt gevonden, zoo daartoe termen zijn. Uit Harlingen wordt gemeld: De brugdraaier der brug voor het stadhuis over de Noorderhaven kreeg Vrijdag avond bij de uitoefening zijner functie het ijzer, dat als handvatsel dient, tegen het hoofd en wel met zooveel kracht, dat hij twee gaten daarin kreeg. Op bevel van een geneesheer naar huis gebracht, is hij buiten kennis gebleven; men vreest voor zijn dood tengevolge van hersenschudding. Donderdagavond ontstond te Vrooms- hoop brand in het woonhuis van den arbeider A. Bosch. In korten tijd was de woning door de vlammen vernield. Van den inboedel is weinig gered kunnen worden. Het huis was verzekerd, de inboedel niet. Bij het bestuur van Artis te Amsterdam bestaat het voornemen, de nagedachtenis van dr. G. F. Westerman op waardige wijze te eeren, door het oprichten van een monument in de tuinen van het genootschap. Te Maasbommel brandde Maandag namiddag het huis af toebehoorende aan J. B. Van den inboedel werd weinig gered. Alles was verzekerd. De Engelsche consul, te Baltimore, be schrijft in zijn laatst verslag een systeem om granen op te leggen, dat, indien het algemeen in zwang komt, alle tegenwoordig gevolgde stelsels omver zal werpen. In geval het proef houdend wordt bevonden, zullen de nu ge bruikelijke elevators verouderde dingen wor den en kan ieder landbouwer zich in de gelegenheid stellen, zijn graan jarenlang met weinig kosten en risico te bewaren. De uit vinder beweert, dat hij stalen tanks van elke begeerde grootte kan leveren tegen den ge middelden prijs van 2 tot 21/2 stuiver per bushel ruimte, terwijl de prijs bij de houten elevators 1 shilling 8 stuivers tot 2 shillings bedraagt. Deze stalen tanks worden met be hulp van een zeer eenvoudigen handgreep gevuld. Zoodra de tank gevuld is, wordt zeker percentsbedrag lucht er uitgepompt en eene hoeveelheid koolzuur er ingelaten. Daarna worden de kleppen gesloten en zal het graan jarenlang goedblijven, want daar de vrije zuurstof is verwijderd, bestaat er geen kans op gisting en bij gevolg ook niet op ontbin ding of verrotting. Tevens wordt alle dierlijk leven vernietigd en is het graan beveiligd tegen de verwoesting, welke velerlei dieren daarin gewoonlijk aanrichten. Met een tank, die 100 pond sterling kost, heeft de land bouwer berging voor 10,000 bushels en kan hij als de prijzen laag zijn, den oogst bewa ren tot de markt verbetert, want vuur noch water kunnen zijn koren beschadigen. De wijze, waarop het graan wordt behandeld, is even eenvoudig als gemakkelijk. Nadat men van uit de luchtdicht gesloten tank eene buis geleid heeft tot boven het graan in de te ontladen ruimte, wordt de lucht in de tank door middel van een zuigwaaier verdund en is de stroom, welke ontstaat om het vacuum te vullen, sterk genoeg om het graan in de buis en verder in de tank te drijven. Als dit alles zoo is en goed werkt, zullen de graanspeculatien totaal van karakter ver anderen. GORINCHEM 23 Juni. Men besteedde voor: ristarwe f7,50 a 7.75 roode dito f 6,90 f7,25, witte dito f7,70 f7.90 inl. rogge f5,30 k 5,40 buitenl. dito f4,90 a 5,— gerst f4,80 a 4,90, haver f 3,60 k 3,90 beste kook- erwten f0,— k 0,— lijnzaad f— per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 121 koeien enpaarden. De prijzen waren als volgt: le qual. Kalfkoeien f230 270 Kalfvaarzen f I40 a 230 Melkkoeien f 180 k 240 Hokkeling ossen f k 00 U/s jarige ossen f 100 k 180 Guiste vaarzen Pinken Graskalveren Nuchtere kalv. Aangevoerd 4 f120 k 160 f 80 a 120 70 20 per f 40 f 10 a v varkens van 19 a 21 c., half kilo, 281 biggen van f8 a 13 per stuk Eieren f 0.90 a 1.10 per 26 stuks. Boter 50 a 60 ct. per Va kilo. ROTTERDAM, 23 Juni. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk enOverm De beste f 7.60 f 8. Mindere en geringe f 7.50 a 5,80 Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f6.20 k ,6.40; dito mindere f6.— k 5.70. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f0.a 0,mindere f0,a 0,beste Zomer f 0,a 0.mindere f0,a 0. Haver. De beste f3.90 k 4.10. Mindere f3.— a 3.80 Paardenboonen. De beste f5.20 ÉL 5.60. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f8,75 a 9,25: Mindere f 8,50 7.50. Witte boonen. De beste f9.— k 9.25. Kookerwtende beste partijtjes van f 0.k 0.— mindere van fO.— a 0.—. Schokkers van f 0,él 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed tot fafZomerzaad f0,totfO.— Xanariezaad f6.50 tot f6.75 ROTTERDAM, 24 Juni. Beestenmarkt. Aangevoerd: paard 17, runde ren 440, vette graskalv. 143, nuchtere kalveren 94, schapen of lammeren 8, varkens 2, biggen 97 bokken of geiten 2. De bestede prijzen liepen als volgt Runderen le kw. 80 a ct. 2e kw. 74 a ct* 3e kw. 70 a ct. Kalveren: le kw. 100, a ct., 2dekw.80 a 90 ct.3de kw. a ct. Schapen le kw. ct., 2e kw. ct. Boter 50 él 65 cent per half kilo. ONDERTROUWD JOHAN ABEN en LUCIE LEIJTENS. Ammerzoden,)01 t lon. Waalwijk, Jam 1890" 11 UP m IN EN VAN

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 3