Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk. Rusland. Amerika. BINNENLAND. De kamer van afgevaardigden stond, toen de onder-staatssecretaris van koloniën mede deelde, dat Fort de France, op Martinique, door brand zwaar was geteisterd, een krediet van 200000 frcs. voor de noodlijdenden toe, waaraan ook de senaat zijn goedkeuring hechtte. Omtrent de ramp te Fort de France wordt nog gemeld, dat de stad voor drie vierden verwoest is, en dat 6000 van de 12000 in woners zonder dak en zonder broed zijn. Fort de France, de hoofdstad van Martinique, is de zetel der administratie, echter niet de voornaamste plaats van het eiland. De handel is te St. Paul geconcentreerd. Fort de France wordt door de pakketbooten der Transatlan tische maatschappij aangedaan terwijl het het centrum der Fransche Antillen is. De marine heeft er een klein arsenaal gevestigd. De rechter belast met de instructie der zaak tegen de gevangen genomen Russen heeft geen termen gevonden ter vervolging van drie hunner, Pemisk, Mendelson en Or- loff, ook Volgerine genaamd. Deze drie personen zouden mitsdien op vrije voeten gesteld worden. Een paar andere gevangen genomen Russen waren reeds voor eenige dagen om dezelide reden in vrijheid gesteld. Er zijn nu in het geheel zeven over, die voor de rechtbank vervolgd zullen worden. Een hunner, Lavestin geheeten, heeft zich bijtijds uit de voeten weten te maken. Zijne zaak zal dus bij verstek behandeld worden. Brokken van de in het bosch van Bondy gevonden bommen zullen a's bewijsstukken ter terechtzitting overgelegd worden. Badazin, de koning van Dahomey, die onlangs tegen de Franschen een nederlaag leed, kon, volgens de zeden des lands, niet als verslagene naar zijn hoofdstad terugkeeren. Hij viel daarom nog even zijn vijanden, de Egba's, aan en m?akte duizend gevangenen, waarmee hij in zijn zegetocht kon pronken. De Egba's hebben nu echter alweer te Ketou zijn troepen aangevallen en overwonnen; zoo komt Z.M. niet uit de nederlagen en niet in zijn hoofdstad. Dinsdag verongelukte te Brest een stoombootje dat passagiers aan boord van een stoomschip bracht. Vijftig personen ge raakten te water; zeven lijken zijn er reeds opgevischt. Aangaande dit ongeluk, wordt nader ge meld, dat het plaats had aan den linkeroever der rivier Landerneau bij het dorpje St. Jean, waarheen zich elk jaar op het St.Jans- feest een groote menigte personen uit Brest, Landerneau en omgelegen plaatsen begeven. Om nu het ontschepen van de vele bezoe kers gemakkelijk te makenhad men aan den oever een langen steiger gemaakt.Tegen den avond, toen er buitengewoon veel men- schen aankwamen, zakte de steiger in onder hun gewicht. Zestig menschen vielen in het water. Het was een onbeschrijfelijk treurig tooneel van angst en ontzetting, maar velen, vooral jongelieden, behielden hun tegenwoor digheid van geest, en zoo werden de meeste drenkelingen gered. Er zijn echter zeven dooden opgehaald, waaronder ook een jonk man, die zeer wakker bij het reddingswerk meehielp en verscheidene bekenden op het droge had gebracht. Velen der geredden verkeeren in een bedenkelijken toestand. Ook bij dit ongeluk hebben weer zakken rollers van de verwarring gebruik gemaakt om hun voordeel te doen. Er is een gerechtelijk onderzoek ingesteld om te beslissen wat de oorzaak was van het ongeluk en wie er voor verantwoordelijk zijn. In het lagerhuis heeft de minister Smith verklaard dat men geen enkele voorwaarde kan stellen ten aanzien van de versterkingen van Helgoland, omdat het Duitschland vrij staat de maatregelen te nemen tot verdediging van zijne kusten, welke het noodig acht. Smith deelde verder mede dat de regeering alle artikelen betreffende de herbergen in het wetsontwerp over de vergunningen intrekt om ze door een nieuw artikel te vervangen. Over den nieuwen minister van financiën Miquel wordt verschillend geoordeeld. Een parig erkent men zijn verdiensten op finan cieel gebied. De oppositie vreest echter, dat hij weer nieuwe belastingen zal scheppen. Miquel's doorzicht in financiëele aangelegen heden zal echter maken, dat voorstellen om nieuwe belastingen in te voeren, door hem gedaan, aannemelijker zullen zijn dan die van zijn onhandigen voorganger, op wien de op positie bijzonder gebeten was. Richter zeide Dinsdag in den rijksdag„Ik verkies een ouden minister van financiën boven een nieu wen, omdat de vindingrijkheid van den eerste om nieuwe belastingen uit te denkenis uitgeput. Miquel is een bijzonder vertrouwd persoon van den keizer. Bismarck heeft jegens eenige personen, die hem bezocht hebben, zich zeer voorzichtig uitgelaten over het Engelsch—Duitsche trac- taatmaar oogenschijnlijk toch in weinig gunstigen zin. Hij vindt dat Engeland zijn voordeel zeer goed wist te begrijpen. Bij de koloniale dwepers (waartoe hij zich niet re kent) zal de overeenkomst eetie groote ont stemming teweeg brengen. Inzonderheid bevalt het door Duitschland aan Engeland toegestane beschermheerschap over Zanzibar hem niet. In den eersten tijd zal Engeland de aldaar gevestigde Hamburgsche handelaren met veel goedgunstigheid bejegenen; maar dit zal wel niet lang duren, en Engeland zal zich van het Duitsche element aldaar wel ontdoen. Over de waarde van Helgoland kan men redetwisten. Het bezit van dit eiland is wel is waar steeds de wensch geweest van Duit sche patriotten; doch men kan daaromtrent van verschillende meening zijn. Welken prijs ons een dergelijke nationale wensch waard is, laat zich niet zoo absoluut bepalen. De nationaal-liberalen in Kaiserslautern zullen aan Bismarck in den rijksdag den zetel aanbieden, dien de heer Miquel door zijne benoeming tot minister van financien verliest. De minister van koophandel heeft aan eene deputatie van industrieelen van de Rijn streek beloofd, dat hij zich met den rijks kanselier zal verstaan om eventueel stappen te beproeven, ten einde het tot stand komen van het (Amerikaansche) ontwerp-tarief van Mac-Kinley te verhinderen. In de gevangenis te Dresden heeft een ter dood veroordeeld misdadiger, die weldra terechtgesteld zal worden, een gevangenbe waarder, die in zijn cel kwam, geworgd. In het district Görlitz (Pruisisch Silezie) worden groote verwoestingen aangericht door wolven, die in groote troepen uit de bosch- rijke en met sneeuw bedekte bergen van Hongarije komen. In de dorpen Ropha, Ranitza en Wolowitza zijn troepen geconsigneerd. Sindaco en gemeentebestuur van Rome besloten op een Dinsdagavond gehouden buitengewone vergadering eenparig, hun ont slag te nemen. Ook in Napels dreigt een finan- cieele crisis; ook daar heeft het gemeentebe stuur den prefect zijn ontslag aangevraagd daar de regeering weigert haar goedkeuring te hechten aan het voorstel, om een leening van drie millioen te sluiten welke som de stad aan de maatschappij tot de verschaffing van drinkwater schuldig is. Uit telegrammen blijkt dat het in bo venbedoelde zitting van den gemeenteraad van Rome tot eene ware vechtpartij gekomen is, naar aanleiding van het door de regee ring ingediende wetsontwerp, hetwelk de re geling der geldelijke aangelegenheden van de stad wil doen plaats hebben onder scherp toezicht van de regeering, en tegelijkertijd eene versterking van den invloed der regee- jing op het stedelijk bestuur beoogt. Ten einde verbetering in den financieelen toe stand te brengen zouden o. a. een aantal stichtingen voor vrome doeleinden aan den staat overgaan. De meerderheid van den ge meenteraad ziet in dit wetsontwerp een aan slag op de waardigheid der hoofdstad. Toen op grond daarvan de raadsleden besloten collectief hun ontslag te nemen, en Menotti Garribaldi, tegen dergelijk besluit in verzet komende, de regeering ging verdedigen, brak er een storm los. Garribaldi werd uitgefloten. Bevend van woede, wilde hij zich op een der omstanders werpen. Met moeite werd hij nog daarvan tegengehouden, maar intusschen ge raakten verscheiden andere leden met elkaar aan het vechten, onder luid geschreeuw en geschimp. Vasallo, de directeur van het dag blad „Don Chisciotte," wierp den redacteur van het blad der regeeringspartij, de „Fracas- sa," een inktkoker naar het hoofd. Bedoelde redacteur, in felle woede ontstoken, greep nu alle inktkokers en zandbakjes die onder zijn bereik waren, en smeet ze naar zijn tegen stander, zoodat Vasallo aan den hals gewond werden, met bloed en inkt bezoedeld, uit de vergaderzaal gesleept moest worden. Toen steeg de woede en razernij ten top Pooten van stoelen en inktkokers vlogen door de lucht. Een andere redacteur van de „Don Chi- scicotte" werd handgemeen met den hertog van Sermouta, totdat beiden op den grond tui melden. Onder trompetgeschal stormden op dat oogenblik de wachthebbende gensdarmes de zaal binnenom aan het gevecht een einde te maken. De burgemeesier gaf even wel op ruwen toon de gensdarmes net bevel, zich dadelijk te verwijderen de gemeente raad had, zeide hij, bij zijne vechtpartijen geen hulp van de politie van noode Tegen middernacht werd, onder algemeene uitput ting, deze gemeenteraadszitting gesloten, na dat de leden nog gelegenheid hadden ge vonden vóór het heengaan het besluit om collectief ontslag te nemen, definitief vast te stellen. Zoo is Rome dus voor het oogenblik zon der gemeenteraad. Te Fabara, inde Zuid-Italiaansche pro vincie Girgenti, hebben ernstige ongeregeld heden plaats gehad. Drie duizend arbeiders, die tierend door de straten trokken, kwamen in botsing met de gewapende macht en over vleugelden die, een viertal gendarmes kwet send. In overmoed trok men daarop naar het gebouw der «Civiele Club» en stak dit in brand. Er is versterking gezonden. Reeds werden 50 personen in hechtenis genomen. De kamer heeft de wet tot oprichting van een grondcrediet-bank goedgekeurd. Van regeeringswege wordt tegengesproken, dat zich ergens in Italië verdachte ziekte gevallen hebben voorgedaan. De gezondheids toestand is overal uitstekend. Het Oosteurijksche smaldeel, dat dezen zomer tot opluistering der Duitsche zeema noeuvres naar Kiel zal stoomen, bij welke gelegenheid ook eenige Nederlandsche ha vens zullen bezocht worden, is met bijzondere zorg samengesteld. De vier schepen, die aan dien tocht zullen deelnemen, zijn alle nieuw, drie zijn nog geen jaar oud. Het eskader zal bestaan uit de beide ramtorenschepen ,.Kron- prinz Rudolf" en "Kronprinzessin Stefanie," uit den torpedobootjager „Kaiser Franz Jo zef" en uit den snelvarenden kruiser „Tiger." Die 4 schepen hebben een gezamenlijken in houd van 18,600 tonnen, en zijn bewapend met 7 zware Krupp-kanonnen, 22 snelvuur kanonnen en 43 mitrailleuses. Het eskader zal onder bevel van den minister van ma rine Von Sterneck staan, en de bemanning zal 1285 koppen tellen. De Hongaarsche schrijver en afgevaar digde Jokai heeft in de kamer de regeering verzocht, een goeden voorraad van het tot dusver gebruikte kruit te bewaren, omdat een oorlog, die met het nieuwe(rooklooze) kruit begonnen wordt, stellig met het oude wordt besloten. De beklagenswaardige keizer aller Russen, die voortdurend op zijn hoede moet zijn voor aanslagen en pogingen tot vergiftiging, durft nu bijna geen eieren meer te eten, welk voedsel hij tot dusver met volle gerustheid gebruikte. Het is echter gebleken, dat een ei gemakkelijk vergittigd kan worden met een dunnen metaaldraad, welken men er door laat gaan en die geen zichtbaar spoor ach terlaat. De eieren, welke de czar gebruikt, worden hem op allerlei geheimzinnige manieren ge zonden. b.v. soms in hoedendoozen, en dan onder persoonlijk toezicht van de keizerin uitgepakt en gekookt of tot ommeletten ge bakken in een kleine keuken, naast 's keizers werkvertrek. De keizerin maakt dikwijls eigen handig een gerecht klaar. De keizer eet nooit dikke soepen of sau sen. Met de suiker, die hij gebruikt, worden ook bijzondere voorzorgen genomen de groenten worden heel op tafel gebracht en voor zijn oogen met een zilveren mes ge sneden, en hij gebruikt steeds grof zout met groote korrels, waaronder niet gemakkelijk arsenicum gemengd kan worden. Welk een leven voor iemand, die met een woord millioenen menschen kon gelukkig ma kenLiever een eervolle dood, zij het dan door moordenaarshanden, dan zoo keizer Volgens de telegrammen uit .Chicago blijft het verkeer op de Illinois Central-spoorweg- lijn tengevolge der werkstakingen nog altoos gestremd. Vooral het plaatselijk verkeer heeft daaronder veel te lijden, kooplieden en andere bewoners der voorsteden moeten met hunne rijtuigen stadwaarts gaan; maar ook de aan- sluitingslijnen ondervinden daarbij stremming, die zich echter niet uitstrekt over de hoofd lijnen zuidwaarts, evenmin als over de Wis- consin-lijnen. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 29 dezer 's middags 12 ure zal door de harmonie l'Espérance op de harmo niezaal worden uitgevoerd 1. Kriegers Hochzeitstag, fan- taisie, Francken. 2. La Somnambule, fantaisie bril- lante, Kessels. WAALWIJK, 28 Juni 1890. De vetweiderij en het weiden van kalf- dragende koeien levert tot heden in de Langstraat geen voordeelige uitkomsten op. Over het algemeen werd het vee veel te duur ingekocht en het koude weder heeft den groei der weibeesten zeer belemmerd. Daarenboven zijn vele kalfdragende koeien thans den prijs niet waard, waarvoor zij zijn ingekocht. Ook gaat het niet voorspoedig met den verkoop van handelspaarden. Overblijvers, die thans aangeboden worden, kunnen niet tot den prijs komen, dien de landbouwers zich voorgesteld hadden te zullen maken. De twee- en driejarige paarden worden daaren - tegen zeer duur ingekocht. In leverantiehooi ging sedert de vorige noteering weder weinig omenkele afleve ringen van prima qualiteit hadden tegen f 9.a 9.50 plaats, terwijl van mindere en geringe qualiteit eenige verkoopen tegen f 6.7.50 per 1000/2 Kg. plaats hadden. Van het nieuwe gewas, dat, wat de opbrengst betreft, niet meevalt, is nog geen marktprijs op te geven. De handel in aardappelen was sedert acht dagen zeer levendig, vooral in oude, die grootendeels opgeruimd werden en naar qua liteit van 12 tot 16 ct. per 5 liter konden gelden. Uit het Land van Heusden was de aanvoer voor den tijd des jaars van nieuwe aardappelen reeds groot; deze worden door de rondventers voor 25 a 30 cent per 5 liter verkocht. De heer mr. P. van den Heuvel heeft wegens gevorderden leeftijd, ontslag genomen als lid van gedeputeerde staten van Noord- Brabant. In eene vergadering der regelingscom missie voor de in Sept. te Tilburg te houden landbouwtentoonstelling is o. a. ook besloten tot het houden van een wedstrijd voor ren paarden en harddravers, welke zal plaats hebben in de Enschotsche baan. Omtrent het bezoek, dat H. M. de koningin en H. K. H. prinses Wilhelmina 1 Juli a. s. aan Nijmegen zullen brengen, verneemt de Nijmegsche Ct. uit goede bron het volgende De beide hooge gasten worden des na middags ten een uur verwacht en zullen aan hel station worden ontvangen door de civiele en militaire autoriteiten der stad en het be stuur der feest-commissie. Op het perron zullen eene eere-compagnie van de dd. schut terij en eene van het 5e reg. inf. met de stafmuziek, de honneurs bewijzen. Na de officieele ontvangst zullen de ko ningin en het prinsesje plaats nemen in de voor het station gereedstaande hofrijtuigen, om zich langs Stationsweg, Keizer Kareis- plein, Nassausingel, SmetsiusstraatBloemer- straat, Augustijnenstraat, Hezelstraat, Markt en Korte Burchtstraat, naar het stadhuis te begeven. Hier zullen de hooge bezoeksteis eenige oogenblikken toeven, om zich daarna langs Burchtstraat, St. Jorisstraat, Hunnerpark (onder het viaduct door) Canisiussingel OranjesingelZiekenstraat, Molenstraat, Ver lengde Molenstraat en Nassausingel, naar de woning van den burgemeester, mr. P. C. Bijlevcld, te begeven. Hier zullen H. M. en de prinses den historischen optocht van hh. Leidsche studenten zien voorbijtrekken, na afloop waarvan zij langs Nassausingel, Oran jesingel, Canisiussing, Hunnerpark en Kelf- kensbosch naar het Valkhof zullen rijden, alwaar zij, bij den ingang over de brug, door de regelings-commissie zullen worden ont vangen. Op het Valkhof verrijst een konink lijke loge voor de vorstelijke bezoeksters, van waaruit zij èn de aankomst van den optocht èn de receptie van den burchtgraaf van Nijmegen zullen kunnen aanschouwen. Na bij deze feestelijkheid eenigen tijd te hebben vertoefd, zullen H. M. en H. K. H. een rijtoer maken over Berg en Dal en Beek, gaande eerst van het Kelfkensbosch door de Hertogstraat en zoo naar den Berg- en Dal- schenweg, om ten slotte, van den Ubbergschen weg komend, langs Waalkade, Boddelstraat', Verlengde Hezelstraat, Kronenburgersingel en Spoorstraat naar het station terug te rijden. Te half vijf uur precies keert de koninklijke trein naar het Loo terug. Te Baarle Nassau is Woensdag nacht een brutale diefstal met inbraak en mishan deling gepleegd. Even buiten het dorp aan den weg naar Chaam woont in een berberg alleen de 76jarige wed. Gielen. Omstreeks middernacht hoort deze plotseling een onge woon gedruisch en ziet een man met het hoofd reeds door het bovenlicht van de deur zich naar binnen werken. Het kordaat oudje slaat twee handvegers op zijn hoofd aan stukken. Hij houdt echter vol, schuift den grendel weg en opent daarna de deur. Hij werpt nu onder bedreiging van moord het oude vrouwtje op bed en dwingt haar het geld te wijzen, ongeveer f 40 is zijn buit benevens een horloge en haar gouden siera den. Met geweld ontrukt ze hem het horloge en het goud. Toen hij zich verwijderde, ver bood hij haar onder doodsbedreiging voor den morgen het huis te verlaten; inderdaad kwam hij na tien minuten terug om zich daarvan te overtuigen. Ten 2 ure 's nachts is het kordate vrouwtje naar de politie geloopen om aangifte van een en ander te doen, deze heeft een streng onderzoek ingesteld, doch heeft den dader nog niet kunnen achterhalen, hij schijnt al drie dagen in de buurt te hebben rondgezworven en de wijk naar Belgie ge nomen te hebben. Te Gorinchem is Donderdag in den vroegen morgen brand ontstaan in een pak- huisje van pek, teer, hennip enz., behoorende tot de touwslagerij van den heer P. de Haan, dat geheel is afgebrand. Tusschen het station Holten en Dijker broek is Zaterdagavond een der goederen wagens, bevracht met katoen, door het vuur van de locomotief in brand geraakt. De goe deren zijn geheel verbrand. De waggon werd afgehaakt. Zoo een kribbebijter In een weide op Tessel, waar een paar paarden en eenige schapen op hetzelfde wei land graasden, heeft een der paarden, een echte kribbebijter, een schaap aangevallen en deerlijk toegetakeld. Het verscheurende dier rukte met de tanden eerst alle wol van den rug van 't schaap, beet het daarna drie stukken uit de huid en sloeg toen de tanden in de pooten van het mishandelde dier. An dere schapen, die het had willen aanvallen, konden zich door de vlucht redden. Ook menschen moeten voor het ondier volstrekt niet veilig zijn. Maandag had te Haarlemmermeer geene gemakkelijke arrestatie plaats. Zekere H.P., met groot verlof te huis, moest voor een maand onder de wapenen, waaraan hij niet

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2