Nummer 55 Donderdag 10 Juli 1890. 13e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Boekhouden. De kamer waar het spookte. ANTOON TIELEN FETJ1LLETOJS. Staatkundig overzicht. UITGEVER: Waalwijk. Uit liet Engelsch. 23 te- «3 INGANG MAGAZIJNBOEK. UITGANG Dag van ingang. V S* Paren, j Dag van uitgang. Paren, j Aan wien verzonden. 36 37 38 39 40 41 42 36 37 38 39 40 41 42 4/1 373 4 1 1 1 1 12/1 1 1 1 1 1 1 1 L. L. 6/1 3 1 1 1 10/1 3 1 1 1 De Echo van het Zuiden, Waalw|lsdse en Lanptranlsclie Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Franco per post door liet gekeele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden unn den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor liet advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. (Vervolg van No. 52.) V. Het groot- of hoofdboek, waarvan we hier - lieven een schema geven, is hetzelfde als bij het enkelvoudig boekhouden. Het heelt ten doel ons een vlug en juist overzicht te geven over schuld en vordering. Hiertoe geeft men aan ieder, met wien men zaken doet, in het grootboek twee tegenover elkan der staande bladzijden en schrijft aan het hoofd der linkerzijde het woord „Debet" en den naam aan het hoofd der rechterzijde het woord Crediten de woonplaats. Twee zulke bladzijden, die hetzelfde folionummer dragen loemt men een conto dat op de linker of debetzijde de schuld en op de rechter of creditzijde de vorderingen opneemt van de personen, met wie men in handels betrekking staat. Daarom worden alle posten, in het journaal onder debet voorkomende op de debetzijde en die in het journaal on der credit voorkomendeop de creditzijde van het grootboek gebracht. Om een bewijs te hebben voor het overschrijven uit het journaal in het grootboek, teekent men in het journaal in de kolom /folio van het grootboek" (zie schema journaal het folio van het grootboek aan, zoodra een post is overgebracht, en omgekeerd wordt in het grootboek in de daarvoor bestemde kolom (zie schema grootboek) het folio van liet journaal vermeldop deze wijze stemmen beide boeken onderling overeen. Het over brengen uit bet journaal in het grootboek moet aan het einde van iedere maand ge schieden; de posten worden daarin heel beknopt geboekt, zoodat sommige, die in liet journaal 5 a 6 regels innamenin het grootboek dikwijls slechts een enkelen beslaan. Wil men zien hoe de rekening van dezen of genen staat, clan trekt men het op het conto staande debet opalsook al de posten van het credit, en trekt de aldus verkregen?. Kapitein Ringwood buigt zich vol deernis over haar, hij tracht het lichaam van den ongelukkige wat te verwijderen van hare borst en slaagt er werkelijk in zijne hand op Adrian's hart te leg gen. Na een oogenblik, waarin allen hem oplet tend gadeslaan, rijst hij op, staart nog wat aan dachtiger op het. gelaat, dat hij een oogenblik geleden dood waande, en zegt met ingehouden doch diepe ontroering nHet is misschien nog tijd-Hij haalt nog adem zijn hart klopt nog! wie wil mij helpen om hem hier vandaan te dragen Hij huivert als hij rondom zich staart in dit sombere vertrek. ,/Ik," antwoordt Florence kalm. Die woorden vol hoop hebben haar kracht ge schonken en hare zenuwen gestaald. Ethel en Dora Talbot dragen de lantarentjes en gaan voor uit, terwijl Ringwood en Florence het levenlooze lichaam van Adrian opnemen, dat nu licht genoeg is om zonder veel moeite te worden gedragen. Zij komen in den corridor, loopen dien haastig door, dragen Adrian eene achtertrap op, die naar kapitein Ringwood's kamer leidt, wel langs eenen omweg, maar zonder gevaar van hier iemand te ontmoeten. Zij leggen hem voorzichtig neer op Ringwood's bed bijna op hetzelfde oogenblik als de klok van den ouden toren middernacht slaat en slechts een paar minuten vóór Arthur Dynecourt behoedzaam zijne kamer verlaat om zijn vermeend slachtoffer voor de laatste maal te gaan zien. Langzaam, en niet dan met de grootste moeite, slagen zij er in de levensgeesten in sir Adrian weder op te wekken. Ringwood had er op aan gedrongen aan de oude huishoudster in het kasteel, die al jaren in de familie is geweest, hetgeheele verhaal van de redding haars meesters mede te sommen van elkander af. Is de debet-som grooter dan is het verschil te onzen gunste, is de credit-som grooter dan is het verschil te ouzen nadeele. Het verschil tusschen debet en credit heet saldo. Het grootboek wordt gewoonlijk elk jaar afgesloten bij het opmaken van de balans of den inventaris. Het hier volgende schema toont aan op welke wijze het grootboek ingericht "wordt O ©r o a 33 X) '—3 t— 33 O 00 co O 33 c CO cS f—I t-3 O O* S3 Eh ei u CO <V o Cj C3 JH co 03 iI I—a declen en, terwijl de tranen langs hare vermagerde wangen rolden, had zij Ringwood geholpen om Adrian zijne kleederen uit le trekken en het hem zoodoende gemakkelijker te maken. Zij had ook naast hem gezeten terwijl de kapitein als een dief uit het huis was geslopen en naar het dorp was gehold om den dokter te halen, dien hij in huis had weten te smokkelen zonder dat een der bedienden er wakker door was geworden. Er was eene zeer dringende reden geweest voor deze geheimzinnigheid en behoedzaamheid. Indien het zon blijken, dat inderdaad Arthur Dynecourt schuldig was unn deze misdaad, dan waren zij vast besloten dat hij zijne welverdiende straf niet zou öntloopen. Doch het geheim kon niet ont sluierd worden, eer sir Adrian weer volkomen zijn bewustzijn terug had dan, zoo hoopten zij, zouden zij de waarheid uit zijnen eigen mond vernemen. Indien Arthur intusschen eens de bevrijding van zijnen neef vernam, indien hij zich zeiven moest beschuldigen van dezen laffen moordaan slag, zou hij dan niet zoo verstandig zijn te ontsnappen eer de wet hare hand op hem zou leggen liet viertal is te weinig op de hoogte van de wetten, om te weten of zij in de tegen woordige omstandigheden het recht hebben hem te laten arresteeren, of dat zij moesten wachten tot sir Adrian zelf in staat zal zijn in deze te oordeelen. De dokter blijft den geheelen nacht en dient den uitgeputten man, telkens bij kleine beetjes, de versterkende middelen toe, waarvoor de huis houdster gezorgd heeft. Het is nog vroeg in den morgen, als Adrian uit eene korte doch verkwikkende sluimering ontwaakt en angstig in het rond staart. Florence ziet dit en gaat een beetje op zij, om te maken dat Dora dichter hij het bed kan komen. Maar mrs. Talbot verbergt haar gelaat in hare handen, wendt zich of en zinkt op eenen stoel neder. Florence, die geheel van haar stuk gebracht wordt door dit zonderling gedrag, staat besluite loos naast het bed en weet niet wat zij doen zal. Weer laat zij haren blik rusten op den man, die daar vuor haar ligt en zij ziet hoe zijne oogen de haren ontmoeten met eene uitdrukking, die haar hart sneller doet kloppen. Die teedere blik Voor looierijen en vooral voor schoenma kerijen is verder een magazijnboek een drin gend vereischte. Bij de schoen en fabricage zijn zoovele verschillende artikelen noodig dat het onmogelijk is zonder magazijnboek te weten welke fournituren en welke afge werkte goederen men in voorraad heeft. Sommigen beweren wel, dat het nahouden van een magazijnboek te veel moeite mede brengt, maar dit is niet zoo, zooals wij aan stonds zullen zien. Eene schoenenfabriek van eenige beteekenis heeft het. grootste gedeelte des jaars licht een 3 a 400 paar schoenen voorhanden van verschillende num mers. Hoeveel moeielijker is het nu niet bij elke inkomende commissie te moeten nazien, wat van het bestelde nog voorradig is, dan aanteekening te houden van hetgeen het magazijn in- en uitgaat in een daar liggend boek, al ware 't ook maar met pot lood. Wat moet er niet dikwijls getobd worden om een of ander ontbrekend nummer bijgemaakt te krijgenalleen omdat men nooit weet, wat voorhanden is, terwijl voor elke verzending het halve magaziju afgezocht wordt. Boeken en ook magazijnboeken zijn een groot gemak voor ieder, die orde in zijne zaken wil hebben, zelfs de felste tegenstan ders zullen .dit ten slotte toegeven, als zij maar eens de proef willen nemen hiertoe kan wellicht het volgende model dienst doen: ""03 NUMMERS. NUMMERS. Wil men zijn voorraad kennen, dan telle men alleen de cijfers in de kolommen paren en nummers in- en uitgang op, trekke //uit gang" van //ingang" af, en men weet boe- veel paren en van welke nummers aanwezig zijn. Gewoonlijk neemt men eene bladzijde voor elk artikel. Ook hier kan men (.an 't einde van iedere maand de proef nemen of alles behoorlijk is geboekt. Men telt daartoe de als ver zonden geboekte puren en vergelijkt die met het journaal. Bestaat daartusschon een verschil, dan is hier of daar een abuis in geslopen, dat gevonden dient te worden, door vergelijking der boeken onderling. SUTOR. Wordt vervolgd. wekt zoete, doch tevens droeve herinneringen. Eensklaps hoort zij eene zachte stera, zoo zacht dat zij verplicht is zich over hem heen te buigen wil zij verstaan wat hij zegt ../Lieveling, ik heb mijn leven aanje te danken." Met de uiterste inspanning, heel zwakjes, zegt hij die wuorden, terwijl hij ze vergezeld laat gaan van eenen blik vol innige toewijding. Hoe kan zij zich vergissen in dien blik, die van zoo veel liefde spreekt? Ten hoogste verbaasd keert zij zich van hem af, alsof zij hem wil verlaten; maar hij weerhoudt haar door een gebaar. „Laat mij niet alleen Blijf bij mij smeekt hij. Zij begrijpt er nog altijd niets van en kijkt Dora aan. Mrs. Talbot staat op en zegt op dui- delijken toon, doch terwijl een blos van schaamte op haar gelaat verschijnt //Doe wat hij vraagt. Geloof mij, daar is uwe plaats, niet de mijne." En als zij dit gezegd heeft, verlaat zij snel het vertrek en het duurt verscheidene uren eer zij zich weer vertoont. Aan het luncheon maakt een der gasten de op merking, dat men Arthur Dynecourt sinds den vorigen avond niet gezien heeft. Ringwood haast zich om dit nieuws in de ziekenkiimer te gaan vertellen en men is daar algemeen van gevoelen dat Arthur de bevrijding van zijnen gevangene ontdekt heeft en zich stil- lekens uit de voeten heeft gemaakt, om zoodoende de straf, die hem ongetwijfd wachtte, te ontgaan. Ringwood is nu van oordeel, dot zij niet ver standig hebben gehandeld door de ontdekking van sir Adrian in de spookkamer verborgen te houden. Zij hebben zoodoende Dynecourt de ge legenheid geschonken om zonder argwaan te wekken de vlucht te nemen. „Is het geen klaar bewijs van zijne schuld, dat hij zoo lafhartig op de vlucht is gegaan zegt Ethel Villiers. „Mij dunkt dat wij het nu maar aan papa en lady Fitz Alruont en de an deren moesten vertellen." Ringwood neemt die taak op zich, gaat naar beneden, roept de verschillende gasten bij elkaar en verbaast hen allen door het verhaal van sir Adrian's redding. De naastbij wonende ambtenaar van politie wordt ontboden, de zaak wordt hem blootgelegd Hoewel de betrekkingen der mogendheden onderling voor 't oogenblik nog gunstig zijn voor de handhaving van den vrede, is het niettemin waar, dat de kalmte op staatkundig gebied, die sedert eenigen tijd in Europa heerschte, niet meer zoo volkomen is. Er zijn te veel vraagstukken open, onbeslist en altijd te teeder om te durven hopen, dat de kalmte heel lang aanhoudt. Daar is vooreerst de quaestie der verbon den, die beproefd worden, van vorm ver anderen en zich verplaatsen, welke de openbare meening verontrust. Zoo geeft de reis van Duitschlands keizer naar Noorwegen aan leiding tot allerlei soort min of meer pessi mistische commentaren. Men beweert dat Wilhelm II, na Engeland onder een min of en dit benevens het feit, dat sir Adrian zelf aan de anderen fluisterend en op zwakken toon heeft medegedeeld hoe Arthur ingewijd was in zijn plan om op dien noodlottigen dag den armband van Florence te gaan zoekeij, geeft dien over heidspersoon voldoende reden om eer. bevel tot inhechtenisneming tegen Arthur Dynecourt uit te vaardigen. Doch alles is vergeefsch. Zelfs niettegenstaande twee der schranderste detectives aan het werk gezet worden, komt men Arthur Dynecourt niet op liet spoor. Een man, die aan de van hem ge geven beschrijving beantwoordt, doch eenen bril draagt, is, naar het gerucht wil, naar New-York scheep gegaan op den dag na dien van sir Adrian's redding en schoon het verdere onderzoek vruch teloos is, zijn allen er volkomen van overtuigd, dat deze man met den bril de gezochte moorde naar is. En zoo gaan de dagen voorbij. Er is nu bijna reeds eene maand verstreken sinds Ringwood en Florence hunnen bewu=teloozen gastheer uit de spookkamer droegen. Nog altijd houdt Florence zich zooveel mogelijk op eenen afstand van den mandien zij liefheeft en hoewel zij in hare zorg voor hem niet voor de anderen onderdoet, vermijdt zij toch angstvallig elk alleenzijn met hem. Zij doet dit trots het feit, dat mrs. Talbot nooit ir. zijne nabijheid komt, dan wanneer zij er bepaald toe wordt gedwongen. Sir Adrian blijft nog altijd zwak. De schok, dien zijn zenuwgestel heeft oudergaan, die schier eindelooze uren in dat eenzame vertrek en het volkomen gemis aan voedsel zeven dagen en nachten lang, dat alles te zamen was voldoende geweest om aan zijne sterke gezondheid eenen gevoeligen knak toe te brengen. Toch is hij reeds vrij wat beter en de dokters hebben hem den raad gegeven eens eenen winter in het Zuiden door te brengen. Hij laat echter eenen onverklaarbaren tegenzin blijken om zijn huis te verlaten; telkens wanneer dit onderwerp wordt aangeroerd, wendt hij zijne oogen met vragenden blik naar Florence en als zij de oo^en neerslaat en dien blik niet beant woordt, slaakt hij eenen zucht en zwijgt over de zaak. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 1