BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitsehland. Italië. Hongarije. Bulgarije. BINNENLAND. Weerkundige waarnemingen Rijkspostspaarbank. meer bedekten vorm aan de drievoudige alliantie verbonden te hebben, in het Noorden nieuwe eventueele bondgenooten is gaan zoeken tegenover Rusland, welks bondge nootschap met Frankrijk meer en meer zeker schijnt. Dan is er het volksgevoel, waardoor Italië hoe langer hoe meer van Oostenrijk verwij derd wordt dat reden geeft om aan de hechtheid van het drievoudig verbond te twijfelen. Zoodat, wat men ook zegge, en ten spijt der geruststellende verzekeringen, welke men niet ophoudt te vernieuwen, het niet te betwijfelen valt dat de oude bond genootschappen een zekere oppositie ontmoe ten in den tegenstand tegen de wapeningen en in het spontane verzet van de volksmee- ning. Deze toestand is te hachelijker, omdat de gebeurtenissen, die in het oosten op handen schijnen, de levensbelangen van Oostenrijk en Rusland in botsing zullen brengen. De gisting namelijk, welke in Bulgarije heerscht tengevolge van de terechtstelling van majoor Panitza en de nota door de Bulgaarsche re geering tot de Porte gericht, geven groote reden tot ongerustheid voor het handhaven van den vrede op liet Balkanschiereiland. Het aftreden eindelijk van het ministerie Sagasta laat de deur wijd open voor de ergste verwikkelingen voor de rust des lands en zelfs, voor de toekomst der spaansche mo narchie. Het nieuwe kabinet is aldus samengesteld: Canovas, president van den ministerraad Silvelabinnenlandsche zaken; Villaverde, justitieCosgayon, financienIsasa, open bare werkengeneraal Azdarraga, oorlog generaal Beranger, marine; Fabre, koloniën; hertog van Tetuan, buitenlandsche zaken. De ministers hebben den eed afgelegd. 't Is een conservatief kabinet dat zoo li beraal is, als zich met de conservatieve be ginselen maar eenigszins laat vereenigen. Zaterdagavond hebben de heeren den ambts eed reeds afgelegd en een programma heb ben zij ook al saamgesteld waarin zij o. a. doelen op hun verzoeningszinde en liberale plannen. De hervormingen en de wetten, door de liberalen aangenomen, zullen zij eerbiedi gen, maar daar zij van meening zijn, dat het oogenblik is gekomen om eens stilstand te brengen in den gang voorwaarts, zullen zij ook in dien zin handelen. De rechten van vereeniging zullen zij eerbiedigen mits geen inbreuk worde gedaan op de wettelijke in stellingen. 't Zelfde geldt voor de pers. In denzelfden geest is orde gegeven aan alle prefecten. Sagasta heeft evenals tal van andere politieke leiders der koningin gera den liever tot Canovas en dus een zuiver conservatief kabinet haar toevlucht te nemen, dan tot een bemiddelend ministerie. Het Vrijdag te Parijs aangevangen proces tegen de gevangen genomen Russen is Za terdag voortgezet en tot een einde gebracht. De zitting ving aan met een redevoering van den rechter van instructie, die er zich tegen verdedigde als zou hij den reeds zoo herhaaldelijk genoemden „spion" (agent-pro vocateur) Landessen hebben doen ontsnap pen. De procureur-generaal las de acte van beschuldiging, volgens welke de deskundigen de hoofdpunten der beschuldiging als ver vaardiging en bewaring van ontplofbare stof fen, juist noemen. Proefnemingen kan de rechtbank er niet in zien de bommen wa ren dezelfde als die van Zurich. Om kwart over negen viel het vonnis Za terdagavond. Vrijgesproken werden mevrouw Reinstein en mej. Bromberg en veroordeeld tot drie jaar en 200 tr. boete Reinstein, La- vrenius, Stepanof, KatschintzenLevof en Nakachidze, terwijl Landessen bij verstek tot vijf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Kalm werd de uitspraak door de veroor deelden aangehoord. Dit is een zeer gestreng vonnis voor een zoo licht vergrijp en 't toont wel, dat^'t in Frankrijk voor al wat anarchistisch of revo lutionair gezind is, ook al 't beloofde land niet meer is en daarbij komt nog dat men in Petersburg zal opleven. Frankrijk heeft zoo zijn machtigen vriend, den czaar aller Russen, een onschatbaren en goedkoopen dienst bewezen. Te Petersburg zal evenveel gejuich zijn over dit vonnis als knarsing der tanden over Panitza's executie enkele da gen geleden. Onder de leden van het Engelsch lager huis circuleert ter onderteekening, en wordt druk geteekend eene memorie, waarin aan gedrongen wordt op de verwerping van het Engelsch - Duitsche tractaat, niet zoozeer wegens het afstaan van Helgoland, maar wijl het daarvoor verkregene onvoldoende is. Zij maken ook bezwaar tegen verdere concessien op Madagaskar aan Frankrijk en tegen uit breiding van het Duitsche gebied in Zuid- Afrika en beweren dat zich slechts honderd Duitschers in Damaraland bevinden, aan wie de belangen van een half millioen blanken in Zuid-Afrika niet opgeofferd mogen worden. De oppositie in het lagerhuis zal voorstellen de bekrachtiging van het afstaan van Helgoland hiervan te doen afhangen ot drievierde der eilandbewoners er in toestemmen. Allerlei booze geruchten komen van ver schillende kanten uit Bulgarije, de meeste over Parijs en Belgrado, waar men het land en zijn \orst juist niet welwillend gezind is. Het land zou in opstand verkeeren en aan anarchie ten prooi wezen. Prins Ferdinand zou aan Stambouloff zijn voornemen hebben medegedeeld om af te treden en eene depu tatie zou reeds onderweg wezen om Alexander van Battenberg, den gewezen vorst, als redder in te halen. De berichten, die over Weenen komen, luiden kalmer en spreken het tegen, dat Sofia en Rustsehuk in staat van beleg zijn verklaard, die mededeeling „geheel verzonnen" noemend. Intusschen is te Sofia weer zekere spanning veroorzaakt door het uiterst zachte vonnis, door de rechtbank geveld tegen een aantal geestelijken, die een aan vorst Ferdinand vijandig adres naar Konstantinopel hadden verzonden. Ze zijn allen vrijgesproken, op den hoofdleider Stancheff na, die 11 maanden kreeg, reeds geboet door preventieve ge vangenschap. Onder de mijnwerkers te Courcelles-Nord, bij Charleroi, is een werkstaking uitgebroken, wijl hun eischen om loonsverhooging niet werden ingewilligd. Nog merkwaardiger is een werkstaking der onderwijzers in de ge meente Stambruggereeds langer dan een half jaar wachtten zij tevergeefs op de uit betaling van hun traktementen. l)e kolenmijn „la Boule," te Quaregnon, bekend om het treurige ongeluk, dat er eenige jaren geleden in plaats had, waarbij 130 personen om het leven kwamen, is verleden week opnieuw het tooneel van een vreeselijke ramp geweest. Twee mijnwerkers werden met de lift naar boven geheschen, toen plotseling de kabel, waaraan de bak hing, brak en deze met een duizelingwekkende snelheid van een hoogte van 450 M. naar beneden stortte. De plaats, waar de ongelukkigen terecht kwamen, stond vol water, zoodat men hun lijken nog niet terug heeft kunnen vinden. De andere bak, die tegelijk in de mijn afdaalde, zou onge twijfeld eveneens te pletter gevallen zijn, ware het niet, dat het veiligheidstoestel had gewerkt, waardoor de werklieden, die zich in dien bak bevonden, aan een anders wissen dood ontkwamen. De republikeinen zijn zeer verheugd over den uitslag der verkiezing te Saint Dié. Bij de algemeene verkiezingen bleef daar Jules Ferry als republikein in een minderheid van 123 bij den commandant Picot, candidaat der conservatieven en boulangisten. De ver kiezing werd door de kamer vernietigd, wegens omkooperij. De republikeinen hoopten op een meerderheid van 500 stemmenhun caudidaatgeneraal Tricoche, is Zondag verkozen met 7078 stemmen tegen 5758 op den commandant Picot. Te Béziers herslem ming. De republikein Mas verkreeg de meeste 4580 stemmen. De zeemanoeuvres bij Brest gaan met verschillende ongelukken gepaard. Eerst sprong van een schip de ketel, zoodat het op sleep touw genomen moest worden en daarop kwamen twee torpedobooten met elkander in aanvaring. Nieuwe gevallen van cholera 2 met een sterfgeval te Apira; 10 en twee sterfgevallen te Gandia; 1 en een sterfgeval te Mogente; 2 en een sterfgeval te Renopia; 1 en een sterfgeval te Otos. Uit Lissabon wordt geseind dat de kamer na heftige discussie toestond eene verhooging van alle belastingen ad 6 pCt., ten behoeve van leger en vloot. De werkstaking der gasstokers te Leeds is geëindigd, nadat de mannen hun zin ge kregen hadden. Niettemin beweert het stads bestuur (Leeds heeft eene gemeentelijke gas fabriek), dat de regeling beide partijen voldoet. Dit is misschien mogelijk, maar dat hiervan een overwinning der werkstakers sprake is, dit is boven allen twijfel verheven. De werk staking duurde slechts kort maar zij was zeer ernstig. De mannen hadden zich goed voorbereid en hadden reeds eenige dagen te voren zoo weinig gas als slecht eenigszins mogelijk was, gemaakt. Zij slaagden er in de blacklegs buiten de fabriek te houden of daaruit spoedig te doen terugkeeren en zagen bijna elk hunner pogingen met succes be kroond. Dat zal ze voor de toekomst niet handelbaarder maken. Onder de kolensjouwers te Dublin is een werkstaking uitgebroken, waardoor in het lossen van kolenschepen veel vertraging ge komen is. Mocht de werkstaking van langdurigen aard zijn, dan zullen ook de fabrieken er de na- deelige gevolgen van ondervinden. Maandag ochtend weigerden de soldaten van het tweed; bataljon grenadiers in de Wellington-kazerne te gehoorzamen aan het appel, om hunne ransels te laten onderzoeken. Nadat de kolonel met de officieren van den staf de zaak overwogen had, richtte hij be- toogen tot de troepen, die hem uitjouwden en uitfloten. Het hoofd der politie heeft vijftig po litiedienaren ontslagen, die Zaterdag nacht geweigerd hebben dienst te doen. Toen de aldus summier ontslagenen buiten kwamen, stonden honderden agenten van verschillende districten hen op te wachten. Er keerschte algemeene verontwaardiging. Men gelooft dat eene algemeene werkstaking onder de politie-agenten zal uitbreken. Als dan zou het grootste gedeelte der stad on bewaakt zijn. LONDEN, 8 Juli. Ofschoon de dreigende algemeene dienststaking van de politieagen ten 's avonds niet plaats vond, bleef de toe stand toch allerhachelijkst. In vele districten wilden de agenten den nachtdienst slechts schoorvoetend vervullen, terwijl de meesten in het politiestation van Bow-Street volstrekt weigerden te patrouil leeren. Ondanks alle aanmaningen der in specteurs vonden gevechten plaats op de bin nenplaats van het politiestation tusschen de gehoorzame en ongehoorzame agenten.- Mid delerwijl bleef het geheele centrum van Lon den deels in het geheel niet bewaaktvele banken en eigenaars van huizen organiseer den gedurende den geheelen nacht een po litiedienst, wat noodig was, want een enorme toevloed van allerlei janhagel stroomde on danks de slagregens, toe en vulde de buurt van Bow-Sireet, waar de betrekkelijk wei nige politieagenten, waaronder beredene van andere wijken, luttel konden uitrichten tegen het steeds aangroeiend rumoerig gespuis. De politie werd met allerlei geworpenzelfs werden planken op de straat neergelegd om (le bereden manschappen te doen vallen in de duisternis, daar tommige kwaadgezinden de straatlantaarns uitdraaiden. Vele verwon dingen vonden plaats bij de herhaalde char ges der politie. Eindelijk zag de overheid heid zich genoodzaakt een gedeelte van de gereed gehouden militairen op te roepen detachementen bereden gardes chargeerden en veegden de straten schoon, maar 's och tends vroeg duurde het tumult voort. De geheele centrumwijk verkeerde in een toe stand van anarchie. De opperpolilie-commis- saris bleef 's nachts met den Home Secretary confereeren; vele vrijwilligers bieden aan zoo noodig politiedienst te verrichten. In eene bijeenkomst der ministers in het ministerie van oorlog is besloten, de gre nadiers in de kazerne geconsigneerd te houden. Men vreest voor nieuwe uitspattingen op heden avond. Volgens een gerucht is een regiment infanterie opgeroepen om eenen vleugel der kazerne te bezetten. Het gepeupel heeft groote schade aan gericht aan de huizen, in wier nabijheid den vorigen nacht oproerige tooneelen plaats hadden. Het aantal gearresteerden was gisteren avond aanzienlijk. Zoo ook de schade aan gebouwen rondom de Bow-street toegebracht. Vele vensters werden verbrijzeld en huisraad beschadigd. Heden was het kalmer, maar men verwacht van avond herhaling van het tumult. De Freisinnige Ztg, weet mede te deelen, dat de keizer, op zijn reis naar Kiel, in den nacht van den 24 op den 25 Juni een on derhoud met Bismarck heeft gehad aan het station Schwarzenbeck. De waarheid van dat bericht moet echter in twijfel worden getrokken en misschien is het alleen gebaseerd op het feit, dat de reis van Berlijn, die gewoonlijk 93/4 uur duurt, in 11 uur werd volbracht. De koning van Saksen heeft aan het centraal comité voor de oprichting van een nationaal gedenkteeken voor Bismarck 1000 mark gezonden. Het Amsterdamsche comité zond voor dat doel 45.000 mark. Een zeer hevige brand heeft te Keulen de groote behangselfabriek van Flammersheim en Steinmann, tusschen de Thieboldgasse, de Lungengasse, de Peterstrasse en de Ba- yardsgasse, vernield. De vlammen verspreidden zich, zooals te begrijpen is, met groote snel heid en de brandweer moest voornamelijk zorgen voor de omstaande gebouwen, daar aan redding der fabriek niet te denken viel. Te negen uren 's avonds brak de brand uit en ongeveer te half twee was men de vlam men meester. Verscheidene naburige gebouwen o. a. het hospitaal, de Caeciliakerk, het tele graafkantoor en eenige particuliere huizen, geraakten in brand, maar werden spoedig gebluscht. Drie mannen van de brandweer werden gewond. De fabrikanten hopen, dat hunne 250 ar beiders niet behoeven ontslagen te worden, maar dat het werk spoedig in een ander gebouw hervat zal kunnen worden. Republikeinsche en socialistische vereeni- gingen zonden oproepingen door geheel de stad, om zich aan te sluiten bij de manifestatie voor het Capitool, Maandagavond te houden, om te protesteeren tegen de regeeringsmaat- regelen, in zake het bestuur der stad. De commissie uit de kamer, die rapport moet uitbrengen over de wet ter regeling der financien van Rome, heeft nog niet alle be scheiden ontvangen, die zij van Crispi ver langde, doch nu reeds blijkt het, dat het te kort veel aanzienlijker is, zoodat verhooging en nieuwe belastingen bepaald onvermijdelijk zijn. Eene bende van 600 Rumeniers, uit het dorp Kornyenzia heeft eenen inval gedaan over de grens en den te velde staanden graanoogst weggeroofd. Den volgenden dag kwam de bende terug, maar toen werd zij door de grenspolitie opgewacht en terugge dreven. Bij die gelegenheid is er een doode gevallen, verscheidenen werden gewond en een aantal in hechtenis genomen. Het telkens voorkomen van dergelijke voorvallen op de grenzen geeft tot levendige klachten aanleiding. De vrouw van den terechtgestelden Bul- gaarschen majoor Panitza heeft niets van haar mans terechtstelling geweten. Eerst toen die reeds een uur was afgeloopen, vernam zij, dat het doodvonnis voltrokken zou wor den. Zij telegrapheerde toen onmiddellijk naar Aix-les-Bains, om 's vorsten moeder prinses Clementine, die zich daar bevindt, haar voorspraak te vragen. Ook vroeg zij verscheidene diplomaten om hunne tusschen- komst. Een dezer ging met haar naar den minister Jiwkow, en eerst van dezen vernam zij, dat haar man al ter dood gebracht was. Vorst Ferdinand moet zich acht dagen bedacht hebben voor hij het vonnis teekende en daartoe eerst zijn overgegaan op aandrang van Stambouloff, die met het ontslag van het geheele ministerie dreigde. Majoor Panitza heeft voor zijn dood een brief geschreven aan zijn vrouw, waarin hij haar verzocht, de opvoeding van hun zoon toe te vertrouwen aan diens peet, prins Alexander van Battenberg. over de maand Juni te Waalwijk. Gevallen regen 4l3/4 mM. Vorig jaar Juni 28 verschil -j- 163/4. 9 regendagen6, 10, 12, 13, 17, 18, 26, 28, 29. Vorig jaar Juni 5; verschil-f- 4. De meeste regen viel 13 Juni 83/4mM. De minste 10 U/s Karakter van het weerde eerste dagen koud, daarna goed doch geene ogvallende warmte en slechts eenmaal donder en bliksem. Windkracht in den regel "io a 2/io - bij uitzondering en hoogstens 4/io- Windrichting N. 8, 9, 13 d. 15 O. 10 Z. 11, 12, 30, W. 1 tl 5, 7, 19, 21, 22, 29. N.-O. niet. N.W. 20, 23, 24, 26, 28. Z. O. niet Z. W. 6, 16, 17, 18, 25, 27. Gevallen regen 1 Juli 1889 tot 1 Juli 1890 =r 7915/iö mM. Regendagen van 1 Juli 1889 tot 1 Juli 1890 113. Aan het postkantoor Waalwijk, en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juni. Ingelegd ƒ3612.62; Terugbetaald 1039.21. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1005. Nooi'dbrabantsclie stoomtramweg maatschap. Ontvangsten gedurende de maand Juni 1890. Opbrengst personenvervoer f 1643.65 u goederenvervoer 1953.21 postvervoer 166,68 Diversen Totaal f3763.54 In Juni 1889. f3825,05 WAALWIJK, 9 Juli 1890. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot procu reur-generaal bij het gerechtshof te 's Herto genbosch, jhr. mr. Th. Serraris, thans advo caat-generaal bij gemeld gerechtshof, zijnde hij tevens tijdelijk belast met de functien van directeur van politie voor het ressort van meergenoemd gerechtshof. Gisteren hebben in de verschillende provinciën de periodieke verkiezingen voor de eerste kamer plaats gehad. De uitslag is: voor Noordbrabant: herkozen de heeren mr. J. B. Hengst en mr. J. G. de Bruyntot lid van ged. staten is gekozen de heer mr. Th. G. M. Smits van Oyen, te Eindhoven. Volgens het N. v. d. D. wordt op den 15en October a. s. de lijn Vlijmen's Her togenbosch voor het publiek geopend. Naar wij vernemen is de aanvrage van het gemeentebestuur dezer gemeente, oua eene bijdrage uit de provinciale kas in de kosten van den bouw eener schutsluis aan de mon ding der haven, bij de staten dezer pro vincie niet ongunstig ontvangen. Volgens den hoofdingenieur van den pro vincialen waterstaat bestaat er dan ook alle aanleiding om het tot stand komen van het werk financieel te steunen, als zijnde zeer in het belang eener uitgebreide streek, waarvan het ongetwijteld de welvaart belangrijk zal verhoogen.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2