BIJVOEGSEL ECHO VAN NET ZUIDEN, van den 13 Juli 1890. BUITENLAND. Frankrijk- Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Montenegro. Amerika. BINNENLAND. K Dinsdag werd te Oosterwijk, op den Hondsberg, de derde, zijnde de feest verga dering gehouden van onderwijzers uit het arrondissement Waalwijk. Ongeveer dertig leden waren tegenwoordig Voor deze ver- gadeiitig evenwel geopend was, werd door de circa 20 leden sterke, onlangs opgerichte afdeeling Waalwijk van det Ned. Onderwijzers Genootschap, eene korte vergadering belegd, waarin het huishoudelijk reglement onder goedkeuring van het gewestelijk bestuur werd vastgesteld, en tevens tot correspon- deerend lid benoemd de heer Spijkerman uit Waalwijk, die deze benoeming aannam. UITVOERINGEN. KT oegeslemd is eene subsidie van f 4000 ten behoeve van de teekenscholen te 's Bosch, Helmond, Breda, Waalwijk, Heusden, Eind hoven, Grave, Oosterhout, Zevenbergen, Ro- sendaal en Waspik. van de Men ziet met groote nieuwsgierigheid de proeven te gemoet, die het ministerie van oorlog zal doen nemen met de nieuwe uit vinding van den heer Giffard: een nieuw model van geweer zonder kruit, waarvan de kogel wordt uitgedreven door eene tot nu toe onbekende vloeistof, die met zulk eene kracht in gasvorm overgaat, dat de kogel uitgestoo- ten wordt over een grooteren afstand dan met eenig kruit het geval is. De heer Giffard is de medewerker van den genialen uitvinder van den injecteur, die gebruikt wordt om de stoomketels met water te voeden. Reeds heeft hij van de geweermakersver- eeniging van Saint-Etienne een prijs van tien duizend frank voor zijne uitvinding gekregen. Het vloeibaar maken van gassen en het we- derkeerig doen overgaan van sommige vloei stoffen in gasvorm zonder verhooging van warmtegraad (zooals noodig is bij het vormen van stoom uit water) is eene ontdekking, die reeds eenige jaren geleden is gedaan, maar die nog niet als toepassing voor de nijverheid de uitkomsten heeft gegeven, welke men zich aanvankelijk daarvan voorsteld. De heer Giffard is er thans in geslaagd een geweer te maken, waarin honderd grammen vloeistof in een gesloten magazijn geladen zijn. Door het drukken op eene veer komt uit dat magazijn een druppel van een derde gram te voorschijn: deze gaat over in gasvorm en drijft den kogel er uit. Er heeft hierbij geen verhooging, maar integendeel eene daling van den warmtegraad plaats, omdat de vloei stof warmte tot zich trekt, om in gasvorm over te gaan. Het geweer wordt dus niet warm, en er bestaat geen vlam, geen rook en bijna geen knal. Er zijn indertijd wel is waar proeven genomen, om het vloeibare koolzuur aan te wenden voor het schieten met geweer- en kanonkogels, maar voor zoover bekend ishebben die proeven tot nu toe geenerlei uitkomst gegeven. Is het koolzuur, dat Giffard gebruikt, of eenig ander gas, dit is. niet bekend, en zal ook niet bekend worden, zoolang men niet heeft uitgemaakt, of de uitvinding voor militair gebruik kan worden toegepast. Dit is nog slechts een begin van eene geheele reeks van toepassingen, die het beginsel van Giffard voor de nijverheid kan hebben. Deze heefc er alle belang bij, dat zij, om beweeg kracht te hebben, eindelijk ontslagen rake van de dure en omslachtige stoomketels. En wanneer zal men er in slagen, om de loco motieven en de stoombootmachines te drijven met een gas, dat in vloeibaren vorm kan worden medegenomen, en dat het medevoeren van eene massa steenkolen en voedingswater onnoodig maakt? De Spaansche regeering erkent officieel dat de cholera te Candia zich uitbreidt en daar groote ellende heerscht. Te Valencia schijnt het beter te worden; althans vandaar wordt bericht, dat ongeveer 6000 personen er eene vreedzame manifestatie tegen het nieuwe conservatieve bewind hebben beproefd, doch door de gendarmes en mili taire macht zijn uiteen gedreven. Sedert de laatste opgave kwamen in den omtrek van Valencia weer 7 choleragevallen voor, waarvan 5 met doodelijken afloop. Er worden onderhandelingen gevoerd over eene wijziging in het kabinet, daar Smith tot pair verheven zal worden. Randolph Chur chill wordt de leider in het lagerhuis. Har- tington blijft de aanneming eener portefeuille weigeren. De Globe spreekt deze geruchten tegen. De agitatie te Londen is voor een groot deel alweer voorbij, maar er velen, die meenen dat men eigenlijk van den regen in den drup is gekomenwant wel is het onmiddellijk gevaar voor een werkstaking der politie-die- naren afgewend, maar nu zijn 't de postbe ambten en meer in 't bijzonder de brieven bestellers, die eens willen toonen, dat zij zich niet met een kluitje in 't riet laten sturen.' De wanordelijkheden van Maandagavond hebben zich Dinsdag in den vooravond her. haald, maar 't liep met eenige lichte verwon dingen en een aantal arrestaties af, doordien de dienstdoende politie-dienaren nu niet, zooals den vorigen avond, van twee kanten tegelijk werden bestookt. Wel werden eenige agenten uitgejouwd, zoodat van de wapens (den stok) gebruik moest worden gemaakt maar daar is 't ook bij gebleven; soldaten zijn niet te hulp behoeven te komen en na half een waren er in het bureau Bowstreet vier gewonde agenten en drie burgers. Het aantal later geschorsten beloopt 20 terwijl er een negental beboet en berispt zijn, wegens dienstweigering en plichtsverzuim; tal van nieuwe agenten zijn aangenomen. Mag nu het gevaar van een politie werk staking voor het oogenblik afgewend zijn, de postbeambten blijven aandringen op uitsluiting van «blacklegs,» uit den dienst. Woensdag morgen kwamen er op last van minister Rai- kes een zeventigtal helpers aan een der postkantoren van Londen aan, maar de veertig aanwezige beambten verwijderden hen met geweld uit het gebouw. Een driehonderdtal brievenbestellers wilden een werkstakingsproef nemen, maar later hervatten zij den arbeid natuurlijk leed de bezorging van brieven en couranten reeds ernstige vertraging. De Unie der beambten heeft nu besloten den arbeid te staken, ingeval met de aanne ming der jiiet-unionisten wordt voortgegaan. De zaak betreffende de dienstweigering van manschappen van het garde regiment is ook nog niet gansch in 't reine, het regiment is reeds verplaatst naar Londen. Volgens tijdingen uit Mascate heeft er een hoos gewoed over de staf', tengevolge waarvan er eene overstrooming plaats had waarbij 700 personen zijn omgekomen en tal van huizen ingestort zijn. Bij de overgave van Helgoland zal het volgende ceremoniüel plaats hebben. Op den dag der overgave zullen een Duitscheen een Engelsche vloot voor Helgoland verschijnen. De Britsche vlag zal door de Duitsche vloot worden gesalueerd, en zoodra het eiland aan Duitschland overgegeven is, zal de Britsche vlag omlaag worden gehaald en de Duitsche onder saluutschoten der Engelsche vloot wor den geheschen. De officieren van het Brit sche eskader zullen daarna aan boord van het Duitsche admiraalschip door keizer Wil helm gerecipieerd worden, die, volgens de »Hamb. Nachr.,« persoonlijk de plechtigheid zal bijwonen. In het ten opzichte van Helgoland geslo ten verdrag is door Duitschland bepaald, dat alleen zij die vóór de onderteekening van het verdrag, dus vóór den len Juli 1890, geboren zijn vrij van den militairen dienst zijn. Omtrent 's keizers verdere reisplannen wordt gemeld dat de vorst voornemens is tegen het einde van deze maand naar Wil helmshaven terug te-keeren, daar rapporten in ontvangst te nemen, en dan naar Enge land te reizen. Den 3en of 4en Augustus kan de keizer op het eiland Wight worden verwacht. Hij zal dan vijf of zes dagen in Engeland vertoeven, daarna naar Berlijn terugkeeren, en vervolgens de reis naar Rus land aanvangen. Op bevel van Crispi is een dagblad van Catane, de „Unione* in beslag genomen wegens een daarin voorkomend artikel over de ontbinding van den gemeenteraad. De Servische kolonel Bosko Martinovilch, een neef van vorst Nicolaas en bevelhebber van diens lijfwachtis te Cettinje vermoord geworden. De moord is om een particulier wraakne ming geschied door Savo Pocek, die Marti- nowitsch door een revolverschot doodelijk wondde. Martinowitsch loste na zijn verwon ding nog twee schoten op Pocek, waarop deze onmiddellijk dood nederstortte, terwijl Martinowitsch eenige uren later aan de be komen wonden oveileed. De wetgevende vergadering van Uruguay heeft besloten de betaling van bankbiljetten in goud voor zes maanden te staken, maar geen gedwongen koers uit te schrijven. In dien geen hulp wordt verleend, zal de bank moeten liqui.leeren. Een telegram aan the Times uit Buenos- Ayres van den 7den zegt: Daar het Engelsch syndicaat weigerde de voorwaarden van het contract voor de nieuwe leening te wijzigen, ontstond een paniek aan de beurs, die heden opnieuw de daling der waarden vermeerderde, behalve voor goud, hetwelk met een agio van 200 pet. sluit, na 215 te zijn geweest. De minister van financien legde aan de kamer een wet voor, machtigende tot de uitgifte van 100 milhoen dollars hypothecaire biljetten waarvan 10 pet. elk jaar zouden worden uitbetaald en vernietigd. Te Iquique, de haven voor de nitraten, in Chili, is eene ernstige werkstaking, ver gezeld van oproer, uitgebroken. Alle handel en scheepvaart staan stil. WAALWIJK. Zondag 13 Juli, 12 ure. Gewone Matinée te geven door de harmonie L'Espérance voor het publiek. Zondag 13 Juli, des midd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum." 1. Sonntag. Abt. 2. Hollands glorie. Hol. 3. Blauen Donau, Walzer. Strauss. Voor de kermis vermakelijkheden verwijzen wij naar de rubriek „Advertentión." u WAALWIJK, 12 Juli 1890. De provinciale staten van Noordbrabant hebben in hunne thans geslotene zitting de aanvraag van de gemeente Waalwijk, om een provinciale subsidie in de kosten van den bouw eener nieuwe schutsluis aan de monding der Waalwijksche haven, in ver band met den nieuwen Maasmond, aan ged. staten verzonden, met uitnoodiging een nader voorstel aan de prov. staten te doen. De commissie had voorgesteld dat de ver gadering in beginsel zou besluiten een pro vinciale bijdrage toe te kennen en de stuk ken te renvoieeren aan ged. staten ter ver dere aanvulling wat betreft de uit te voeren werken, de kosten enz. Een amendement van mr. Van den Bieseti, dat de vergadering niet in beginsel zou besluiten tot het verleenen eener bijdrage, werd aangenomen met 28 tegen 17 stemmen. In zake het ontwerp voor een scheepvaart- kunaal van uit de Zuidwillemsvaart langs Tilburg naar den Amer. dat algemeen gun stig in de afdeelingen is ontvangen, is eene commissie benoemd van 9 leden, om na te gaan of de aangegeven richting de meest ge- wenschte is en of ook nog in andere deelen van 't gewest het aanleggen van kanalen noodig is. Goedgekeurd zijn Niet ontwerp tot wijziging der inrichting van het waterschap Buitenpolder van Waal wijk vldem van het waterschap de Binnenpolder vair Bezooien. Idem van het waterschap Klein Waspik met nieuw bijzonder reglement(met eene kleine wijziging van den considerans Het ontwerp besluit tot opheffing van het waterschap de Hooge en Lage Inlagen on der Capelle, Meeuwen en Drongelen. Idem tot wijziging der inrichting van het waterschap ten westen 'an den nieuwen dijk en de aanwassen te Capelle. De schooneboschrijke omstreken van Oosterwijk, alsmede het uitstekende feestmaal, brachten een opgeruimde, prettige stemming bij de vergaderden en feestvierenden te weeg, zoodat een ieder des avonds vroolijk en voldaan huiswaarts keerde. Bij kon, besl. van 9 Juli is, met ingang van 1 Augustus, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Zieriksee J. A. Dorrenboom Jr., thans in gelijke be trekking te Sluis. In eene te 's Bosch gehou len vergade ring van notabelen en aanzienlijke werkgevers uit deze provincie, onder presidium van den heer Mr. Alphons Van Rijckevorsel, is met algemeene stemmen besloten tot oprichting van „Het Noordbrabantsch Algemeen Werk liedenfonds", naamlooze vennootschap, goed te keuren bij kon. besluit. Eene commissie werd benoemd, die in eene, in de maand Augustus te houden vergadering de ontwerp statuten ter definitieve vaststelling zal overleggen. Bereids is een aantal schrif telijke bewijzen van instemming met het op richtingsplan uit verschillende plaatsen ont vangen. De hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage waarschuwt, dat men op zijn hoede zij bij het aanknoopen van handels betrekkingen met de hier na te noemen per sonen, die veelal schrijven op advertenties, waarin iets te koop of ter overname wordt aangeboden, en wel L. Timmermans, F. 1). Bastet, Th. Tillekens-Hazelzet, S. Metz, W. J. Geervliet, J. Grenaat, J. H. Bekker, W. Siehl Wzn., W. F. de Voogt, H. Italiaan der, A. Waanders, N. Brouwer, H. A Nep- veu, F. Winter, C. P. van den Bergh, P. de Ligt en mr. J. H. Mosselmans, vroeger ad vocaat, allen wonende te 's Gravenhage. Te gen de meesten is vroeger herhaaldelijk ge waarschuwd. Oplichters vindt men overal De Haarl. Ct. deelt een bericht mede, waaruit blijkt, dat bij Zendingsfeesten op lichters ook al niet ontbreken. De cantine- houder op het Zendingsfeest bij Leyduin heeft een schade geleden van een vijftien gulden, tengevolge van hun kwade praktijken Bij den cantinehouder waren vouwstoeltjes te krijgen men deponeerde bij de ontvangst een gulden en ontving bij het terugbrengen 75 cent terug, zoodat de huur van het stoeltie een kwartje kostte. Nu waren echter aan de muzikanten ook stoeltjes verstrekt, die zij na afloop van het feest eenvoudig lieten staan. En daarvan hebben gauwdieven misbruik ge maakt. Zij hebben nl. deze stoeltjes mede genomen, aan de cantine ingeleverd, en per stuk drie kwartjes ontvangen, ofschoon zij voorat geen gulden hadden gedeponeerd. Men meld uit Utrecht De heer P sigarenfabriekant alhier, ont ving dezer dagen van een handelsvriend te Bremen een telegram, waarin deze hem mach tigde, om aan zijn zoon, die zich te Am sterdam bevond en binnen weinige dagen naar de Nieuwe Wereld zou vertrekken, een som van i 200 uit te betalen, wanneer deze daarom mocht komen vragen. Niet het minste kwaad vermoeden heb bende, stelde de heer P. een paar dagen la ter bedoeld jongmensch de gevraagde gel den ter hand, doch meldde tevens den va der, dat aan diens verlangen was voldaan, die echter per omgaande antwoordde van niets te weten en geen machtiging te heb ben verleend. Bij een daarop volgend onderzoek kwam al spoedig aan het licht, dat het bewuste telegram door den zoon zelf was verzonden geworden en dat deze, om dit te kunnen doen, even van Amsterdam, waar hij zich werkelijk ophield, naar Bremen was gereisd, vanwaar hij echter onmiddellijk naar Am sterdam terugkeerde, om vervolgens alhier het geld in ontvangst te nemen. Sedert heeft men van dit veel belovend jongmensch niets meer vernomen. Onze gemeente is op weg berucht te worden zoo wordt uit Breda geschreven Nauwelijks is de instructie betreffende den moordaanslag van de vorige week in vollen gang, of er heeft wederom een misdaad plaats Zekere Van N., een fatsoenlijk oppassend brouwersknecht, die er tevens een bierhuis op na hield is door V., een bijna 70- jarigen kostganger, met een bierglas zoo danig op het hoofd geslagen, dat er weinig hoop bestaat, hem in het leven le houden. V. staat niet gunstig bekend en heeft vroe ger als koloniaal gediendna zijn misdrijf is hij spoedig gearresteerd. Van N., is nog 's nachts van de laatste H. H. Sacramenten voorzien. Een treurig ongeval heeft in de veenderij «de Nieuwe Bullewijk», gelegen onder ge meente Ouder Amstel plaats gehad. Een jong man, P. d. B., gehuwd en vader van 3 kinderen, ging Donderdagmorgen met zijn vaartuig (een bok) de veenderij in om zijn werk te doen, doch is helaas niet teruggekeerd. Gisteravond omstreeks halfzeven vond men zijn vaartuig drijvende voor den wind af en een weinig verder zijn hoed, ten slotte ook 's mans lijk. Een kwartier van te voren was hij nog gezien. Onder Hoeven is Woensdag de bliksem geslagen in een varkenshok, waarbij een zeug en zes biggen zijn gedood. Het weder ging vergezeld van hevigen hagelslag, waardoor de halve oogst is vernield. Van vele boekweit velden zal niets meer terecht komen. Spuien in de raadzaal? De Haagsche Ct. bevat als advertentie volgend versje: Gij, leden van den raad, Die naamt het dwaas besluit Van niet te spuien, denkt: In '91 gaat ge er allen uit. Dezer dagen zijn in de provincie Lim burg phosphaatvelden ontdekt. Thans moet door de heeren Eubaghs, geoloog Eussen, ingenieur, en Hustinx-Roberti grondeigenaar concessie zijn aangevraagd tot ontginning van die velden in 28 gemeenten van Zuid- Limburg. Angstige oogenblikken Te Lobith zou van de scheepstimmerwerf der Gebr. Bodewns een ijzeren sleepkaan te water worden gelaten. Voordat men hiermede gereed was, moesten er nog eenige bezighe den aan het schip worden verricht. Onver wacht brak* de ketting, waaraan het schip was bevestigd, en liep het vaartuig van sta pel. De werklieden, aan het schip werkzaam, lieten zich onmiddellijk tusschen de slede vallen, zoodat het schip geheel over hen heen ging, zonder hen te deren. Bij de gedurende de laatste dagen te Weert gehouden verkoop der meubelen van den oud notaris C., werden fabelachtige prij zen besteed. De geringste kleinigheid werd over en over betaald, en zaken, die men bij de wuardeering op f 20 had geschat, brachten bij den verkoop 40 tot 60 gulden op. Woensdag ochtend kwam men te Aksel tot de ontdekking dat in de R. K. kerk aldaar was ingebroken. Aan de achterzijde van het gebouw zijn de daders, men ver moedt dat er meer dan een waren, door in eene aldaar aanwezige deur gaten te boren en aid ;s het slot te openen, de kerk binnen gekomen. Gouden en zilveren sieraden werden vermist en offerblokken zijn geopend, waarin zich echter weinig geld bevond. De politie heelt onmiddellijk een onderzoek in gesteld. Aan den Zevenbergschen Hoek, ge meente Zevenbergen, heeft zich een geval van sla pziektc (nona) voorgedaan met doo delijken afloop. De huisvrouw van H., aldaar sliep Zaterdag voormiddag in en overleed Dondeidag, zonder in dien tijd eenig teeken van leven le hebben gegeven. Te Hilvarenbeek onstond Dinsdag avond ruim 12 ure brand bij den winkelier J. Totenwaardoor het aangrenzend lo-

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 5