Notaris RANT, SCMftMIUCIITS BILJART CONCOURS Sluiting 27 Juli. Advertentiën, August Staller, H. VAN POPPEL, Bekendmaking. BINNENLAND. Ingezonden stukken. Handelsberichten. publiek verlcoopen BEKWAME 10 CENT de 10 Stooten. te WAALWIJK, zal provisioneel op Zaterdag 26 Juli 1890, definitief op Zaterdag 9 Augustus 1890, in liet hotel VAN MAURIK, te Heusden, telkens des nam. 1 uur, kunnen steedstegen hoog loona con tant geld, WEltK verkrijgen bij WAALWIJK. WAALWIJK. lste PRIJS Een gouden remontoir horloge. 2de PRIJS Een prachtige regulateur klok. 3e PRIJS 6 Prachtige stoelen. 4e PRIJS Een klokje met wekker. Jioen geraamd. Tengevolge van dien brand ondervindt de telegraaidienst, zoowel in het binnen- als in het buitenland, veel vertraging. Dit geldt o. a. ook van de beurstelegrammen, omdat er vele particuliere draden van ma kelaars vernield zijn, evenals het aangren zende kantoor van de Amerikaansche dag bladpers, waar tevens de archieven sedert 1840 bewaard werden. De burgemeester van Waalwijk brengt in herinnering, dat voor deze gemeente het ver bod om honden ongcinnilkorf'd te laten loo- pen, eerst eindigt op 29 Augustus a. s. Waalwijk, 22 Juli 1890. De burgemeester voornoemd. WAALWIJK, 23 Juli 1890. Wij herinneren bij deze dat de herijk van maten, gewichten enz. re Waalwijk zal plaats hebben op 28, 29, 30 en 31 Juli a. s., van des voormiddags lfP/a tot's namiddags 3 uur, in het tocaal der botermijn. Bij den laatsten te Tilburg gehouden wielerwedstrijd heeft de heer K. Smitsal hier, twee eerste prijzen behaald. Het vreeselijk bericht aangaande dezen wedstrijd, dat in verschillende couranten de ronde gedaan heeft, wordt beslist tegenge sproken en eene onwaarheid genoemd. De Waalwijksche kermis is zeer goed af- geloopen. Naar wij met genoegen vernemen is de goede orde geen enkele maal verstoord geworden en geen enkel procesverbaal op gemaakt. Over 't geheel is 't van T jaar een drukke kermis geweest en van de verschil lende gelegenheden tot vermaak is meer ge profiteerd dan de laatste jaren gewoonlijk 't geval was. Het café-concert bij de erven Van Riel heeft zich voortdurend in goed bezoek mogen verheugenvooral Zaterdag avond moet het er zeer vol geweest zijn. De ver schillende bals trokken een groot aantal dans- lustigen en toeschouwers zoo uit onze als uit' naburige gemeenten. Panhuijzen's carous- sel was 's avonds voortdurend het middel punt, dat alle kermisbezoekers tot zich trok dikwijls moest men queue maken om er in te kunnen komen. Vrijdags heeft de eigenaar de helft der verdienste afgestaan ten behoeve van den algemeenen arme van Waalwijk; dientengevolge ontving het armbestuur eene som van f 131.90 Een der glanspunten der kermis is van 't jaar zeker wel geweest het door den koninklijken Oranje Doelen aangeboden concert van het muziekkorps der d.d. schutterij van 's Bosch, op Dinsdag avond, in den tuin van het hotel Vei wiel. Begunstigd door heerlijk zomerwe der was het bezocht door eene groote menigte dames en heeren uit Waalwijk en omstreken, die in ademlooze stilte de heerlijke tonen opvingen van Heuckeroth's kapel. De ver schillende nummers van het programma wer den onder de kalme en zekere leiding van den kapelmeester uitgevoerd op eene wijze, die duidelijk deed blijken hoeveel het corps den laatsten tijd is vooruitgegaan en op welk eene schoone hoogte het zich thans bevindt. Een bijzonder woord van hulde mag ze ker niet onthouden worden aan de solisten, de heeren Umbach en Wolfens. Werden de verschillende gedeelten der uitvoering alle met het grootste genoegen aangehoord en luide toegejuicht, vooral ech ter was 't dit het geval met „de Fremersberg" legende uit Baden-Baden, op muziek gebracht door Koenneman. Het stormachtig applaus, dat na afloop hiervan heeren executanten ten deel viel, zal hun wel een onverdacht bewijs zijn, hoe zeer het de goedkeuring van het kunstminnend publiek verwierf. De heer Meeslerman, secretaris van den koninklijken Oranje Doelen, bracht in wel sprekende en uit het hart voortvloeiende woorden dank en hulde aan den luitenant kapelmeester en zijn degelijk corps voor het genotdien avond geschonkenverder be tuigde hij erkentelijkheid aan alle dames en heeren, die met hunne tegenwoordigheid het concert hadden opgeluisterd, alsook aan hen, die tot het welslagen op eenige wijze hadden medegewerkt. De heer Heuckeroth was blijkbaar aange naam gestemd over de ontvangst hem en zijne phalanx hier bereid zeer gracieus gaf hij nog eenige stukken ten beste terwijl het terrein door Welsh licht schitterend ver licht was. Zeker hebben allen, die het voorrecht hadden, dit concert bij te wonen ingestemd met de door den heer Meesterman gesproken woorden. Wij van onzen kant meenen in aller geest te handelen, als wij dank brengen aan den koninklijken Oranje Doelen, die ons dezen buitengewoon genoegelijken kunstavond ver schaft heeft. Moge het gezelschap, dat zoo flink dit feest organiseerde, steeds meer en meer steun en waardeering vinden bij ingezetenen en vreem delingen, opdat het nog meermalen in staat gesteld worde zulke partijen te geven. Bij kon. besl. zijn in Noord-Brabant de hierna genoemde personen benoemd tot de betrekkingen en in de watei schappen achter ieders naam vermeld J. van Baasbank, dijkgraaf, Zuidhollandsche polder onder Dussen en Emmikhoven; A. B. van de Koppel, heemraad, Zuidhollandsche polder onder Dussen en Emmikhoven; A. Stra- ver Jz., heemraad, den Eetenschen en Meeu- wenschen zeedijk; J. Branderhorst, heemraad, den Eetenschen en Meeuwenschen zeedijk; J. Romijnders, lid van het bestuur het Hoog Hemaal; G. M. van Erp, lid van het bestuur het Hoog Hemaal; H. van Dal, lid van het bestuur Hei- of Meerdijk en polder van Drunen. De eerste kamer heeft verleden week het wetsontwerp betreffende de spoorweg overeenkomsten aangenomen. De fabrieken van de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te Tilburg, zullen nu naar Utrecht worden verplaatst om met de fabrieken der Nederlandsche Rhijn- spoorweg-maatschappij aldaar vereenigd te worden. (N. v. d. D.) Vele gemeentebesturen zullen er zeker niet aan denken, dat de bij de nieuwe wet be paalde schoolgeldheffing, art. 46, niet alleen toepasselijk is op de gewone dagschool, maar ook voor het herhalings-onderwijs, de z. g. avondschool. Het gemeentebestuur van 'sGra- venzande heeft de nieuw vastgestelde ver ordening, waarbij met dit feit geen rekenibg was gehouden, daarom van den minister terug ontvangen met den last tot wijziging en gelijkstelling der schoolgelden. Het maatschappelijk kapitaal, van het op te richten Noord-Brabantsch algemeen werkliedenfonds, aanvankelijk te bepalen op b. v. f 100,000 en zoo noodig te brengen op f 200,000, is verdeeld in aandeelen van 100 gulden. Het strekt tot waarborg aan de verzekerden voor de richtige nakoming der aangegane verbintenissen, terwijl ook van dit kapitaal het bedrag der oprichtingskosten wordt geleend. Door in de statuten de bepaling op te nemen, dat in geen geval meer dan 3 pCt. dividend o rer het gestorte bedrag der aan deelen mag worden uitgekeerd, wordt den werkman de zekerheid gegeven, dat geen winstbejag beoogd wordt. De aandeelen geven het stemrecht over alle belangrijke aangele genheden, het londs betreffende. Bij de oprichting wordt op elk aandeel 10 pCt. gestort. Het is niet waarschijnlijk dat verdere stortingen zullen noodig zijn. In den werkkring van het fonds kunnen o. a. worden opgenomen a. Verzekering van uitkeeringen per dag ot per week, in geval van tijdelijke onbe kwaamheid tot werken bij ziekte of verwon- ding; b. Verzekering van vaste sommen, bij ongevallen die den dood of levenslange ge- heele of gedeeltelijke invaliditeit ten gevolge hebben c. Verzekering van kleine kapitalen in geval van overlijden; d. Ondersteuning van oude en invalide werklieden verzekerden. Ingemaakt menschenvleesch Men zal zich herinneren, dat voor eenigen tijd te Kuijk een vechtpartij plaats vond, waarbij de een den ander een stuk van het oor afbeet. Dit feit is thans door den rechter van instructie on.lerzocht, Op de vraag aan den rijksveldwachter, of het mogelijk zou zijn het afgebeten gedeelte bij de behandeling der zaak overteleggen, gaf deze te kennen, dat hiertegen geen bezwaren bestonden, aan gezien het stuk oor was ingezouten, en er nog frisch en gaaf uitzag. Dezer dagen werd te Epe een smid bekeurd, die voor een ander een flaubert-buks ter herstelling medenam naar zijn werkplaats, en zich alzoo in het openbaar vertoonde met een verboden wapen, en voor eenige dagen werd in eene gemeente in Drente een proces verbaal opgemaakt „wegens het dragen van wapenen in een voor het publiek toeganke lijke plaats/' toen op eene publieke verkoo- ping iemand een geweer kocht, en dat mee naar huis wilde nemeu. Zondag morgen onder kerktijd ontstond er brand ten huize van den landbouwer 8. te Zon (N. Br.) daar de dienstmaagd alleen tehuis was, was er aan blusschen geen den ken. Het huis met bijbehoorende gebouwen en inboedels werd in de asch gelegd, bene vens eene nabijstaande woning van v. H. Twee kalveren werden o. a. verbrand. Alles was verzekerd. Men vermoedt dat de brand in het fournuis waar het beestenvoêr wordt gekookt, is ontstaan. De rechtbank te Roermond heeft van de 5 personen uit Horst, die wegens brand stichting terecht stonden, 4 tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Verleden Donderdag hebben er over Engeland NederlandBelgie en Frankrijk hevige onweders gewoed, die allerwege groote ongelukken hebben veroorzaakt. De schade, aan de te veld staande gewas sen aangericht door de zware regens, is on berekenbaar. In Ierland zal waarschijnlijk de aardappeloogst geheel mislukken, en in dat geval is in verscheidene districten hongers nood te vreezen. Te Maastricht heeft gisteren nacht een brutale diefstal plaats gehad. Door verbreking eener afsluiting hebben dieven zich toegang weten te verschaffen tot de woning der ge zusters V., aan de Haven, en daaruit het voorhanden zijnde gereed geld ontvreemd. Het zilver en de andere kostbaarheden ble ven onaangeroerd. Men vermoedt, dat het dezelfde dieven zijn, die onlangs ook in de St. Mathijskerk hebben ingebroken. Men schrijft uit Eindhoven van 22 Juli: Een gepasporteerd militair van het Indische leger, als kostganger bij eene weduwe inwo nende, en bij wie nog een ander oud-Indisch militair van jeugdiger leeftijd in den kost was, stierf dezer dagen plotseling. Dit sterf geval schijnt onder verdachte omstandighe den te hebben plaats gehad althans de jus titie uit 's Bosch, heden hier aanwezig, heeft de gevangenneming van de weduwe en den bij haar inwonenden persoon gelast. Uit Amsterdam wordt gemeld Als verdacht van schuldig aan vergiftiging van mej. Smissaert. die onlangs in de Tes- selschadestraat alhier overleedis hare ge zelschapsjuffer A. K., die tot universeele erf gename was benoemd, te Oosterbeek gevan gen genomen en naar Amsterdam overge bracht, waar zij in voorloopige hechtenis is gesteld. Te Rozendaal is gearresteerd en te Breda in verzekerde bewaring gebracht ze kere A. D., die ten nadeele van de heeren Kamerling en Schoonman, beiden zadelmakers te Breda, gelden heeft verduisterd. Te Tilburg ontstond Zondag nacht om streeks 12 uur brand in de bakkerij van M. Maas, in eene dichtbebouwde buurt. In kor ten tijd was zij geheel uitgebrand, en daar de zolder terstond in brand stond, konden de knechts, die boven de bakkerij sliepen zich slechts ongekleed redden. Alles was verzekerd. Bij de met een meid alleen wonende weduwe P. R., op eene afgelegen hofstede onder Baexem, had in den nacht van Zondag op Maandag een brutale diefstal plaats. Twee personen met zwartgemaakte ge zichten, wisten door een vensterraam binnen te komen, knevelden de twee vrouwen en namen ruim ƒ100 aan geld, een zilveren horloge en eenige gouden ringen mede. Nadat de dieven gevlucht waren konden beide vrouwen, na veel moeite, zich van de om hunne handen en beenen gebonden koor den ontdoen. De maréchaussées, daarna gewaarschuwd zijn terstond uitgerukt ter opsporing der in brekers Loonopzand-Kaatsheuvel, 21 Juli. Bijopen bare verpachting door notaris Bossers hebben de graantienden in deze gemeente opgebracht de som van f3865 f752 minder dan ver leden jaar. Vorstelijk bezoek te Amsterdam. Omtrent het bezoek, dat H. M. de koningin en H. K. H. de kroonprinses Dinsdag aan Amsterdam brachtenwordt het volgende gemeld Het weder liet zich des morgens lang niet gunstig aanzien. Om 8 uur regende het nog, zoodat niet zonder grond gevreesd werd, dat ditmaal het geliefd Oranjezonnetje zich schuil houden zou. Maar gelukkig, de lucht brak, nu en dan kwam reeds het zonlicht van achter een grauwe wolk te voorschijn en weldra was de regen voorbij en hield het weder zich verder goed. Een ontelbare menschendrom was op de been. Geestdrift heerschte door de gansche stad, vooral in die straten, welke in de om geving van het Centraal station gelegen zijn. Precies kwart over tien reed de koninklijke trein het station binnen en tegelijk dreunde het eerste der saluutschoten van de de Ruyter- kade. Aan het station werden de beide vorstelijke bezoeksters opgewacht en verwelkomd door Amsterdam's burgemeester, mr. Van Tien hoven, den opperhofmaarschalk graaf Schim- melpenninck en de dame du palais, mevrouw Hartsen, alsmede door de heeren Van Westerwoudt en baron Roëll, vertegenwoor digende het bestuur der Hollandsche spoor weg-maatschappij en eenige militaire autori teiten. Hare Majesteit was vergezeld van de dames Van Ittersum en Van de Poll, benevens van jhr. Van Kattendijke. H. M. droeg een kostbaar satijnen kleed met donkerblauw fluweelen mantel. De prinses was in 't wit gekleed. Met luide toejuichingen begroet, werden aan de koningin en prinses in de koninklijke wachtkamer bouquetten aangebodenwaar H. M. bij herhaling aan den directeur hare hooge tevredenheid over de weelderige in richting betuigde. Hier werden de hoofd officieren door den burgemeester aan de koningin voorgesteld, waarna de stoet in open rijtuigen naar het Paleis van Volksvlijt reed, langs Prins Hendrikkade, Martelaarsgracht, Nieuwendijk, Dam en KalverstraatSpui, Koningsplein, bocht Heerengracht, Utrecht- schestraat. Te 10,30 aldaar aangekomen werden de vorstelijke personen in de toepasselijk ver sierde vestibule door de directie van het pa leis en het uitvoerend comité der veiligheids tentoonstelling opgewachtonder wie men opmerkte mr. J. Heemskerk Az., minister van staat, en dr. Schaepman. Begeleid door dr. Rtiysch en den burgemeester werden vele belangrijke inzendingen met aandacht be zichtigd. Het bleek dat de prinses zeer verrast was door een automatische, pop het volkslied te hooren zingen, welke pop haar door de paleis- directie ten geschenke werd aangeboden. Van het tentoonstellingsterrein begaf de stoet zich naar het rijksmuseum, waar de Rembrandtszaal en de portretten van de prin sen van Oranje even werden bezichtigd. Precies 12 uur kwamen de vorstelijke per sonen in het koninklijk paleis op den Dam aan, waar weldra de koningin met de prin ses aan haar zijde op het balkon verscheen en de juichende menigte vriendelijk toewuifde. In het paleis werd daarop een déjeuner dina- toire gegeven van 30 couverts in de Van Speykzaal. Gedurende dit déjeuner werden op den Dam voor het paleis door de kapel van de dienstdoende schutterij eenige mu ziekstukken uitgevoerd. Te 1.15 ving het watertochtje aan ter be zichtiging der werken van het Merwede-ka naal nabij Zeeburg. Daarna heeft H. M. het verlangen te ken nen gegeven tot het oogenblik van haar ver trek alleen te zijn. Voor het diner was H. M. op het Loo terug. Aan de Redactie van de »Echo van het Zuiden.* Naar men zegt is 10 Augustus eerst de dag, dat de honden zonder muilkorf mogen loopen in Waalwijk en omstreken. Is dit zoo? Of hoe is 't hiermee Met een antwoord zal één uwer lezers,die daarvan op de hoogte is, velen verplichten. Mijn beleefden dank voor de plaatsing, Uw dienaar, L. M. Wij verwijzen belanghebbenden naar de in dit blad voorkomende bekendmaking van den burgemeester van Waalwijk. Red. WAALWIJK 18 Juli. Ter veemarkt weinig aanvoer en handel vlug. Kalfkoeien golden f 162.50 k f270. Kalfvaarzen f 135.a f 180. Jonge varkens f6.a f 11,25. Weilammeren f0.a f0. Ter botermarkt aangevoerd 405 KG., van f0,89 a fl,ll per KG. Eieren f3.a f4.50 per 100 stuks. SI Tot onze diepe droefheid overleedl ihedeu ons jongste kindje in den leef-l tijd van ruim 8 maanden. Waalwijk, 16 Juli 1890. H. WITLOX. M. WITLOX- Bress ers Eenige en algeineene kennisgeving. Een huis met 4 woningen en erf, te Heusden, kadaster sectie A nos 494a, 495, 495a en 495b, samen groot 1 are 67 cent. Een en ander gezamenlijk verhuurd voor 4 gulden per week, aan Cato de Hoog, Jan de Hart, Van Diessen en de Beer. Het te verkoopene behoort aan Jacobus van Ilecklooier te Waalwijk. (Voor Weener hakken fl,— werkloon, andere soorten naar verhouding.) BIJ

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 3