BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Italië. Amerika. BINNENLAND. Weerkundige waarnemingen Donderdag 7 Aug., JAARMARKT, te WAALWIJK. Het geheimzinnig sterfgeval. Spanning, doet in 't midden van den zomer een tijdperk ontstaan, dat men met den min der poetischen naam van „komkommertijd" heeft gedoopt en dat zich wellicht nog meer door zijn overvloed aan onjuiste, dan door zijn gebrek aan vertrouwbare berichten ken merkt. 't Is of genoemde komkommertijd allen die aan politiek doen, tot de beschreven va deren toe en die doen 't toch doorgaans waarlijk niet voor hun pleizier zijn aan gegrepen door een geest van onwil. Eigenlijk wil men liever niets doen en als men dan zedelijk gedwongen wordt wel iets te doen, dan is 't er ook naar. Wee dan den minister die om een of anderen reden het ongenoegen heeft gewekt van de volksvertegenwoordigers: 't is een wonder als de man er heelshuids afkomt. Toch is dat in Frankrijk, waar wonderen, of ten minste gebeurtenissen, die er nauw mede verwant schijnen niets ongewoons zijn weer eens gebeurd met gunstig ge volg heeft Rouvier, de minister van financien, Zaterdag de stormkaap der suikerquaestie omzeild, doordien een voordracht om het voorstel te verdagen in den senaat met 175 tegen 85 stemmen werd verworpen en later het wetsvoorstel in zijn geheel in de lezing der kamer werd aangenomen; 5 uur lang moest de minister de aanvallen afwenden en als hij nu eene zelfde overwinning be haalt bij de directe belastingen, dan is zijn portefeuille gered tot de terugkomst in den herfst. Keizer Wilhelm II van Duitschland bevindt zich bij zijn grootmoeder, koningin Victoria van Engeland, te Cowes op het eiland Wight en de koningin heeft reeds de Engelsch- Duitsche overeenkomst bekrachtigd. A propos van de Duitsch-Engelsche over eenkomst valt nog te melden dat v. Caprivi's memorie van toelichting tot die overeenkomst, allerwegen den besten indruk heeft gemaakt en men kan er staat op maken, dat binnen enkele dagen reeds, ook naar aanleiding van 's keizers bezoek aan het hof van koningin Victoria dat evenwel volgens officieele lezing een intiem karakter draagt door de pers weer allerlei veronderstellingen zullen worden gemaakt met betrekking tot geheime verdragen tusschen Engeland en Duitschland, tot aansluiting van Groot-Brittannie aan den vredebond enz. enz. De stemming der bevolking in Italië keert zich meer en meer naar de Franschen, de regeering duldde, dat generaal Peloux bij de onthulling van het beeld van generaal Pes zeer welwillend van de „edelmoedigste natie" de Franschen sprak, wat luide toejuichingen tengevolge had. Te Trente het tot Oostenrijk behoorend, maar Italiaansch sprekend zuidelijkst Tirol hebben ongeregeldheden plaats gehad, daar de politie belette een gedenksteen op te richten voor Bertoliniden grondvester der Italiaansch gezinde vereeniging „Propatria*. Uit Rome wordt gemeld, dat eene schik king getroffen is tuschen Pruisen en Vatikaan betreffende de uitbetaling der achterstallige traktementen der lagere geestelijkheid, welke ingevolge de Mei-wetten ingehouden werden. Men is namelijk overeengekomen, dat het Pruisische gouvernement, in plaats van alleen den interest over het totale bedrag uit te keeren, de helft van het kapitaal geheel zal uitbetalenbenevens den interest over de tweede helft. De geheele som bedraagt dan 18 millioen. Als het Centrum 't nu maar goedvindt. Ruslands czaar die in tegenstelling met Duitschlands keizer slechts bij uitzonde ring zijn bedoeling in 't openbaar doet ken nen, heeft nu in een schrijven aan zijn mi nister van oorlog ook eens getuigenis afgelegd van zijn liefde tot den vrede; wel zegt hij, dat een sterk en goed georganiseerd leger noodig is, maar niet om een offensieve hou ding aan te nemen, alleen om Ruslands eer en waardigheid te handhaven. Jammer, dat zoo'n middel tot handhaving zoo schromelijk veel geld kostals de groote mogendheden er zoo over denken en dat vertellen vorsten en ministers toch bij elke gelegenheid waarom die kostbare hand havers die dan toch eigenlijk niets te doen hebbendan niet eenvoudig aan den dijk gezet Van eene officieele briefwisseling tusschen Rome en Weenen betreffende de ontbinding door de Oostenrijksche regeering van de Pro Patria-vereeniging, schijnt niets waar ie zijn; toch zet Oostenrijks optreden, nu weder bij het verbod tot oprichting van een standbeeld voor Bertolim, in Italië veel kwaad bloed. Uit Lemberg ontving een der Parijsche bladen bericht van de ontdekking te St. Pe tersburg van een nieuw nihilistisch complot. Talrijke inhechtenisnemingen zouden hebben plaats gehad. In de Argentijnsche republiek is de stand van zaken nog vrijwel dezelfde. De rust is nog niet geheel hersteld, in eenige provin ciën zijn nog afdeelingen troepen, die zich voor de revolutionnairen verklaarden, zoodat de regeeringstroepen daar heen gezonden zijn. De spoorweg naar Rosario is nog ver broken en zal door de troepen hersteld wor den. Velen hebben pogingen aangewend, den president Celman te overreden in het be lang des lands af te treden, doch hij wei gerde beslist zijn tegenstanders die voldoe ning te geven. De beurs blijft tot nader or der gesloten. De notarissen blijven weigeren wisselprotesten op te maken, op grond dat de staat van beleg is afgekondigd. Het goud- agio is verbeterd en wel gedaald tot 350 pet, waaruit de krachtige hand van Lon- densche bankiers merkbaar is. De Engelsche bank voorzag, dat haar goudvoorraad door deze maatregelen wellicht te sterk zou wor den aangesproken en verhoogde hare rente, wat een prijsvermindering door ruim aanbod in vele papieren tengevolge had. Ei.gelsche en Anierikaansche sporen verloren het meest; de Argentijnsche cedulas hielden zich echter tegen veler verwachting goed op prijs. Eeni- gen zoeken in de aanvragen om goud van Duitsche zijde, de voorname reden van de verhooging der rente, doch in den groot handel acht men den maatregel der direc teuren van de bank zeer goed, daar deze zich krachtig moet houden tegen de faillis sementen, die te verwachten zijn door de Argentijnsche ongeregeldheden. Frankrijk en Engeland zonden een eisch om schadevergoeding voor hunne onderda nen, getroffen door het bombardement, en onderhandelen reeds over een gemeënschap- pelijk optreden voor Buenos-Ayres van hunne vloten bij geval van weigering. Langs officieusen weg vertelt de regeering van Argentinië, dat ae rust alom is hersteld, zoo in de hoofdstad als in de provinciën, dat van de schorsing der betalingen uit den schatkist nooit sprake is geweest enz, maar al willen wij die officieuse lezing gelooven, dan is 't nog de vraag of 't zoo blijven zal, mannen die 't weten kunnen hebben er nog maar weinig vertrouwen in. In Midden-Amerika heeft zich het zonder linge geval voorgedaan, dat de zegevierende generaal Ezeta, president van San Salvador, plotseling terug moest trekken, daar een der andere generaals van zijne afwezigheid ge profiteerd had, door zich met 5000 inboor lingen van de hoofdstad der republiek mees ter te maken. Generaal Ezeta heeft den trouwelooze verslagen, gevangen genomen en laten fusilleeren. Te Zanzibar is bericht ontvangendat Emin Pacha een ernstig gevecht heeft gehad met de Masais in Ugogo en er velen van gedood heeft met zijn Maxim-mitrailleuse. Zijne soldaten, met het nieuwe Duitsche ge weer gewapend, vuurden een groote hoeveel heid ammunitie af, waarvan Pacha thans een nieuwen aanvoer noodig heeft. Emin nam 1200 stuks vee en had voorts nog gevechten met de inboorlingen in Ugogo, onder welke hij groote slachting aanrichtte. Te 1 uur Zaterdagmiddag is keizer Wil helm te Ostende aangekomen, waar hij door den koning en de prinsen in de pruisische dragondersuniform werd opgewacht. De kei zer, die zelf de garde-dragondersuniform droeg, stond alleen op de brug der «Ho- henzollern» en wuifde de wachtenden min zaam toe. Bij de landing speelde de muziek de Brangonne. De ontvangst des keizers door de bevolking mag alleszins sympathiek ge noemd worden. De dag werd volgens het vastgestelde programma doorgebracht. Aan het galadiner, dat te negen uur 's a- vonds geëindigd was, zaten behalve de ko ning en de keizer, prins Hendrik, de graat van Vlaanderen, prins Boudewijn, de bis schop van Brugge en anderen aan. Na afloop van het diner verscheen de keizer op het balkon in zijn kurassiers-uniform, terwijl de fakkeloptocht, waaraan ongeveer 2500 per sonen deelnamen, voorbij trok. Aan toejui chingen van de zijde der talrijke menigte ontbrak het ook thans niet. Te negen uur Zondagmorgen begaf de keizer zich weder met zijn gevolg aan boord der „Hohenzol- lern, waar op de brug een godsdienstoefe ning werd gehouden, die de keizer zelf leidde. Daarna ontving hij verschillende hoogge plaatste personen in audiëntie. Daar de kei zer reeds te drie uur wilde vertrekken, had reeds vroeg het dejeuner in het koninklijk lustslot plaats, dat door den keizer aan den koning werd aangeboden, en waaraan bijna dezelfde gasten als aan het diner van Zater dag aanzaten. Na afloop van het dejeuner begaf de keizer zich weer aan boord, en te kwart over drieën werden de ankers gelicht en zette de „Hohenzollern" koers naar En geland; de keizer werd door den koning, den graaf van Vlaanderen en prins Boudewijn tot aan boord uitgeleide gedaan, waar de vorsten hartelijk van elkander afscheid namen. President Carnot heeft aan de wegens werkstaking veroordeelden geheele of gedeel telijke gratie verleend. Veertien veroordeel den kregen geheele kwijtschelding van straf, 21 slechts gedeeltelijke. Het syndicaat der kolenmaatschappijen in de departementen Nord en Pas de Calais heeft den mijnwerkers 15 pet. loonsverhoo- ging met ingang van 25 Aug. toegezegd. Een geval van cholera moet zich in een kleine gemeente in het departement Hé- rault hebben voorgedaan. Een vrouw, die niemand in het plaatsje kende, werd plot seling onpasselijk en kreeg daarbij hevige diarrhee. Binnen enkele uren was zij een lijk. Plet hoofd der gezondheidspolitie heeft zich onmiddellijk tot den prefect van Hé- rault om inlichtingen gewend. Kolonel Lebel, kommandant van het 14e linieregiment te Sedan en uitvinder van het nationale geweer, heeft om gezondheids redenen zijn pntslag uit den militairen dienst aangevraagd. De kamers zullen Woensdag of Don derdag a. s. uiteengaan. De heropening der zitting is nog niet bepaald, maar zal waar schijnlijk in de helft van October plaats heb ben. De parlementaire vacantie zal dus zeer kort zijn. De telegrammen over de cholera in Spanje luiden verontrustend. De epidemie breidt zich snel uit buiten Valencia. De aangren zende provinciën heeten reeds besmet te zijn. In de cijfers, welke van regeeringswege open baar worden gemaakt, wordt geen vertrou wen gesteld. Op een dorp in de provincie Toledo zijn vier gevallen voorgekomen. Een in de Times opgenomen Reuter-tele- gram van den lsten jl. uit Mekka meldt, dat de cholera zich aldaar snel verspreidt en dat het sterftecijfer onrustbarend stijgt. Den 29 Juli stierven door cholera 81 aangetasten; den volgenden dag 84. De Turkscne regeering heeft quarantaine van 14 dagen ingesteld te Torr, aan de Golf van Suezvan 5 dagen voor de haven van El Veldsch, aan de Roode Zee, voor uit Syrië terugkeerende pelgrimsvan 10 dagen te Beyrout voor pelgrims, terugkeerende uit Anatolië en Europeesch Turkije, en eindelijk van 10 dagen te Glazumene. De gemeenteraad van Genua heeft het plan eener maritieme tentoonstelling, ter eere van het eeuwfeest van Columbus, als onuit voerbaar moeten opgeven. De tentoonstelling zal zich thans op het gebied van kunst en industrie bewegen. Eene commissie is belast met het uitgeven van de documenten en studiën, welke betrekking hebbm op Colum bus en de ontdekking van Amerika. Van dit werk, dat uit vijf of zes deelen zal be staan, zullen slechts een beperkt aantal exem plaren in 't licht worden gegeven, waarschijn lijk niet meer dan 500. Een Italiaansch koopman, de heer Vis- cardi, die in de laatste vijf jaren vier reizen maakte van Assab naar Scioa, deelt mede, dat het land geheel tot rust gekomen is. De epidemie onder 't vee heeft echter 9/10 van den veestapel verwoest, ten gevolge waarvan de landbouw zoozeer achteruit is gegaan, dat de prijzen van het graan thans tot het tien dubbele gestegen zijn. De grond wordt na melijk steeds met ossen bewerkt. De prijs van een werk-os is van 4 5 talleri tot 30 35 gestegen. De ellende werd nog ver hoogd door de aanwezigheid van het leger van Menelekdoor de groote opeenhooping van volk ontstond een thypus, waaraan men berekent dat 25,000 personen omgekomen zijn. Bij gelegenheid van koning Humbert's bezoek aan Spezia, ter bijwoning van de manoeuvers, zal het fransche middellandsche zeeëskader zich ook daarheen begeven, om den koning te begroeten. Van Crispi's bezoek aan Duitschland zal dit jaar niets komen, zoodat de premier ook geen onderhoud met Caprivi of Kal- noky zal hebben. Wel moet het plan bestaan dat lord Salisbury met Augustus naar de Ri viera komt, om daar eenige weken van de vermoeienissen van het parlementaire leven uit te rusten, zoodat de beide staatslieden elkander dan wel zullen ontmoeten. De minister van marine heeft bevolen, dat streng toezicht op de Italiaansche kusten gehouden moet worden, om vreemde sche pen te beletten, dat zij te dicht naderen, om de kusten te bestudeeren of er teekeningen van te maken. NEW-YORK, 2 Aug. De warmte is ont zettend, in de schaduw 100°. De staat Mis sissippi wil zijn wetten wijzigen, om te voor komen, dat de negers in de regeering in de meerderheid komen. Het station te Quivican in Havanna, werd door een bende van 12 roovers in brand gestoken en geplunderd; alle goederen en documenten zijn vernield. Het telegraafbu reau brandde af. over de maand Juli te Waalwijk. Gevallen regen 875/s millimeter, vorig jaar Juli 685/sverschil +19 milimeter. 12 regendagen 1 A 1017 en 19 vorig jaar Juli 13, verschil 1. De meeste regen viel 19 Juli 25y2 m.m. De minste 8 n Donder en bliksem zeer zwaar 17 Juli. Karakter van het weer tot 9 Juli buiig en koud, van 9 14 Juli zacht, van 14—17 zeer warm, van 1726 frisch, 2631 warm. Windkracht in den regel 1/io 2/io, bij uitzondering 8/1() a 4/10. Windrichting: Noorcl 11, 19, 24. Oost 12. Zuid 8. West 2 4, 6, 7, 17, 18, 21, 27. Noord-Oost 16. Noord-West 20 22 25 27 30, 31. Zuid-Oost 1, 5. Zuid- West 7, 10, 13 15, 23, 28, 29. Gevallen regen van 1 Aug. 1889 tot 1 Aug. 1890, 8105/i6 m. m. Regendagen van 1 Aug, 1889, tot 1 Aug. 1890, 112. WAALWIJK, 6 Aug. 1890. De weleerwaarde heer J. Glaudemans, ka pelaan alhier, is als zoodanig benoemd te Tilburg, parochie van den H. Jozef. Hij wordt vervangen door den weleerw. heer Van Ulfttot dusverre in gelijke betrekking te Schijndel. Tot pastoor te Raamsdonksveer is benoemd de zeer eerw. heer J. Van Brussel, directeur van het seminarie te Haaren, wiens plaats wordt ingenomen door den weleerw. heer Phil, van den Heuvel, tot nu toe kapelaan te Tilburg. M— Met genoegen kunnen wij mededeelen,dat ae heer Aug. van der Heijden onderwijzer aan de openbare school alhier, verleden week met gunstig gevolg examen heeft afgelegd voor het Fransch. Aan genoemde inrichting zijn thans drie onderwijzers verbonden be voegd om onderwijs te geven in de Fransche taal. Eenige heeren hebben het initiatief ge nomen tot het beleggen eener vergadering van belangstellenden in de gymnastiek. Voorstanders van heilzame lichaamsoefe ning raden wij aan niet te verzuimen die vergadering bij te wonen. Voortaan zal er op marktdagen in onze gemeente gelegenheid bestaan om rechtskun dige adviezen in te winnen. Mr. Ten Broecke, Hoekstra, advocaat te Oosterwijk, zal op die dagen te spreken zijn in het hotel Verwiel. Aanstaanden Maandag is de tandarts van den Bergh weder te consulteeren in het hotel Verwiel. Men zie de advertentie. De kapitein Kromhout van het 3e reg. veld-art. is door den minister van oorlog aangewezen om als vast militair lid zitting te nemen in de commissie tot verbetering van de paarden-fokkerij in de provinciën Noord- Brabant, Zeeland en Limburg. De arrondissements-rechtbank te 'sHer- togenbosch heeft, ter vervulling van de vaca ture van kantonrechter te Oirschot, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aan beveling Mr. J. F. Ingen-Housz, griffier bij het kantongerecht te ZevenbergenMr. R. H. A. M. Romme, advocaat en procureur alsmede adjunct-commies ter provinciale griffie, te 's-Hertogenboschen Jhr. Mr. C. J. van Sasse van Ysselt, advocaat en procureur te 's Hertogenbosch. De Assurantie-Maatschappij tegen brand schade »de Nederlanden*, te Zutfen, heeft een fraai gebouw doen zetten op een der drukste punten van Amsterdam, namelijk op den hoek van de Kalverstraat enhetSophia- plein tegenover de Munt. Ten einde iets goeds te verkrijgen, heeft de maatschappij een prijsvraag uitgeschrevenwaarvan de uitslag is geweest, dat de bouw aan den architect Evert Breman is opgedragen. Het gebouw draagt het karakter der Duitsche renaissance. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd, een vrij belangrijke diefstal te Zeven bergen gepleegd. Wij ontvangen thans een opgave der ver miste voorwerpen: 2 zilveren lepels, gemerkt T. L. en W. E. S., 1 zilveren lepel, gemerkt G. N., 5 zilveren vorken, gemerkt T. L. en W. E. S., 2 zilveren vorken, gemerkt G. N., een lepel en een vork, gemerkt C. T., een zilveren vleesch- en zuurvorkje twee strengen granaat koralen met granaat slotje, en karo- lien-ketting met gouden tonnetje, een zilv. remontoirhorloge met nikkel ketting, waaraan een oud muntstuk, een kleiner zilv. remontoir horloge met nikkelen ketting, een bloedkora len armband en een dito halsketting met kapittelstokjes, twee kettingstukken koralen met kapittelstokjes. Men schrijft uit Amsterdam In de vergiftigingsgeschiedenis schijnt het ware licht nog maar niet op te kunnen gaan. Omtrent vergiftiging door zinkwit moeten de chemici het dan ook volstrekt niet eens zijn. Want toen dezer dagen een paar recher cheurs naar den verkoop van zinkwit bij een onzer bebende apothekers onderzoek deden, werd hun proefondervindelijk op de minder schadelijke gevolgen van het gebruik er van gewezen. Wij vernemen dan ook, dat een onderzoek naar de quantiteit, noodig voor doodelijke gevolgen, van hooger hand is gelast.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2