Tweede Blad. Nummer 63. Zondag 10 Augustus 1890. 13e Jaargang. Engeland. Duitse,hland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Amerika. BINNENLAND, X Door Z. H Paus Leo XIII is vergun ning verleend tot het gebruik van vleesch op Vrijdag den 15n dezer (O. L. Vr. Hemel vaart). Bij den maaltijd in het Mansion Blouse zeide Salisbury, dat Europa thans geheel aan den vrede toebehoort. Op schertsenden toon sprak hij over de mogendheden, die Afrika onder elkander verdeelen, maar tevens wees hij op de voordeelen van deze handel wijze, door welke de aanleiding tot gevaarlijke geschillen wordt uit den weg geruimd. Ten opzichte van het Egyptische vraagstuk zeide hij, dat er groote vooruitgang bewerkstelligd is door het ernstige en verstandige Engelsche bestuur, doch dat Engeland Egypte niet mag ontruimen, ten einde niet het werk, dat het plechtig aanvaard heeft, weder in gevaar te brengen. Bij oefeningen van Engelsche troepen te Atherstone is een stellage met 1000 toe schouwers ingezakt. Een aantal menschen werden licht gekwetst, maar er waren geen dooden of zwaar gewonden. Onder de ge neeskundigen, die hulp verleenden, was ook dr. Parker, van Stanley's expeditie. Op het groot internationaal geneeskundig congres telt men 5561 leden, 116 deelnemers, 1370 dames. Uit Amerika zijn 623, uit Rus land 421, uit Engeland 353, uit Frankrijk 179, uit Denemarken 139, uit Zweden en Noorwegen 106, uit Nederland 102 leden opgekomen. Bij Innsbrück is Zondag middag een trein ontspoord. Drie waggons vielen van den spoorwegdijk in de Inn, maar alle passagiers, die er in zaten, werden gered. Een heer werd ernstig gewond en twintig anderen voor het meerendeel studenten werden licht gekwetst. Een patriotische vereeniging te Rome heeft op voorstel van haren voorzitter Menotti Garibaldi een motie aangenomen, waarin de Italiaansche jonglingschap, hechter dan ooit verbonden met haar broeders uit Triest en Trente, protesteert tegen de houding van den Oostenrijkschen gouverneur tegenover de vereeniging „Pro Patria." Het blijkt onjuist te zijn, dat de Ita liaansche regeering de emigratie naar de Argentijnsche republiek heeft verboden. Door den Italiaanschen minister van koophandel zijn plannen ontworpen voor het aanplanten van nieuwe bosschen in verschil lende bergstreken van ReggioCalabrie, Boulogne en Pontenza, welke door nog meer dere gevolgd zullen worden. Plet doel is de overstroomingen tegen te gaan, die door het onverstandig uitroeien van bergwoud in de laatste jaren aanmerkelijk zijn toegenomen. Men meldt uit Konstantinopel dat de „berats" Woensdag verzonden zijn aan den Exarch van Bulgarije. Verscheidene bisschop pen zijn reeds naar de hun aangewezen standplaats vertrokken. De Porte heeft in een telegram aan de Russische regeering uiteengezet, dat de zaak der berats eene zuiver binnenlandsche aan gelegenheid is er bijvoegende dat zij, de Porte, niet heeft gehandeld onder den indruk van de nota van Bulgarije, noch onder dien van het drievoudig verbond, alsmede dat die zelfde „berats" vroeger door Rusland zelf gevraagd zijn geworden. De Porte eindigt met de hoop uit te spre ken dat hare betrekkingen met Rusland zul len voortgaan uitmuntend te zijn. Het grootste deel der bosschen van den vermaarden berg Athos is door brand vernield. Vele van de 20 Grieksche en Rus sische kloosters en 190 hermitages, welke sinds eeuwen op dien berg bestonden, zijn verbrand en twintig monniken of kluize naars kwamen in de vlammen om het leven. De schade wordt geschat op f2.500,000. De eerste voltrekking van de doodstraf door electriciteit heeft thans, op zeer gebrek kige wijze te Auburn (New-York) plaats gehad en de arme Kemmler (ter dood ver oordeeld wegens een in Maart 1889 gepleeg- deu moord) is nu eindelijk uit zijn lijden. De ongelukkige, die zoo langen tijd ge slingerd is tusschen hoop op gratie en vrees voor de doodstraf, heeft verscheidene dagen vooruit de zekerheid van zijne terechtstelling gehad en in ontzettenden angst verkeerd. Hij had namelijk gehoord, dat de dieren op welke onlangs nieuwe proeven werden geno men, niet terstond dood waren en vreeselijk moesten lijden. Den laatsten dag beefde hij voortdurend en bij het minste gedruisch, dat hij hoorde, gilde hij van angst. Toen hij naar den stoel gebracht werd, waarop hij moest plaats nemen om door den electrischen stroom gedood te worden, viel hij bijna in zwijm maar toen hij eenmaal zat, werd hij kalm en hij hielp zelfs zöo snakte de, arme naar verlossing! eenige riemen vastmaken. De terechtstelling, welke alleen door een aantal geneeskundigen, electriciteitkundigen ambtenaren en eenige vertegenwoordigers der pers werd bijgewoond, is als ten eene- male mislukt te beschouwen. Eerst de derde schok en tusschen iederen schok verliepen verscheidene minuten doodde den ver oordeelde, wiens lijden alzoo niet, zooals de bedoeling wasverkort, maar integendeel jammerlijk verlengd werd. De verontwaardiging over het gebeurde is algemeen. Men schrijft de onvoldoende wer king toe aan een gebrek in het toestel, en waarschijnlijk zal er vooreerst wel geen nieuwe proef met deze doodstraf genomen worden. De electriciteit-» kundigen« mogen althans wel wat vaster grond onder den voet hebben, eer ze met eene kunst of wetenschapdie blijkbaar nog in de windselen ligt, onbe kookte proeven nemen. Fusilleeren is liefkozen tegen zulk eene marteling. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 10 dezer 's middags 12 ure, door de harmonie l'Espérance, op de harmoniezaal van de erven 4. N. van Riel. 1. La belle Argentière, Grande fantaisie, solo's et choeur. Tack. WAALWIJK, 9 Aug. 1890. Tot leden der provinciale staten in Noordbrabant zijn gekozenvan Breda de heer J. F. Maassen, wethouder te Ginneken, en van Eindhoven de heer J. F. Boex. Tot lid van den gemeenteraad van Waspik is bij herstemming gekozen de heer M. C. J. van Son met 97 stemmen, tegen 88 uitgebracht op den heer C. Gijsman. Uit Den Haag wordt aan het A. Hbld. gemeld, dat de minister van financiën een wetsontwerp gereed heeft tot belasting van het roerend vermogen effecten. In den vorm van een zegelrecht, dat elk jaar betaald moet worden, wenscht de minister inkomsten uit effecten te belasten. Dit zou echter ook kunnen worden betaald na eenige jaren, als de effecten worden verhandeld, wat voor families, die hare fondsen onveranderd in de brandkast laten liggen, aangenaam zou zijn. Naar hetgeen men van dit voorstel hoort, zou het eene soort van accijns zijn op het bezit van effecten, om dus eene inkomstenbelasting te ontgaan maar tevens toch wat te doen met het oog op de verkiezingen van 1891. Nadat eenigen tijd geleden in de meeste dagbladen werd gemeld, dat bij de keuring van de adspiranten voor cadet aan de Kon. Militaire Academie te Breda vele jongelui werden afgekeurd wegens zoogenaamde ader spatten, hetgeen werd toegeschreven aan de gevolgen van veelvuldig of geforceerd wiel- rijden, heeft het dagelijksch bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond daarover een schrijven gericht aan den gou verneur van de Kon. Militaire Academie te Breda. Het antwoord daarop luidde: dat geen noemenswaardig aantal adspirant cadet ten is afgekeurd wegens aderspatten en dat het voor hem volstrekt geen punt van over weging heeft uitgemaakt of die aderspatten al dan niet het gevolg waren van wielrijden. In „le Matin" van 5 Aug. komt een artikel voor van den afgevaardigde Jules Delafosse over de Fransche koloniale politiek. Naar aanleiding van de Brusselsche anti-slavernij- conferentie, waarin werd voorgesteld de Ber- lijnsche Kongo-akte te wijzigen en daardoor het heffen van inkomende rechten mogelijk te maken, schrijft de heer Delafosse: „Goddank, in die vergadering van diplo maten, van wijsgeer en en philantropen, die alleen met zich zelf raadpleegden en weigerden een handelaar te hooren, was ééne natie, die voor allen verstand toonde te hebben, het is Nederland, dat kort en bondig zijne toe stemming weigerde. Men heeft dat land dank te wijten voor zijn tegenstand, want die is voldoende om de zaak te beletten." Woensdag ochtend ontdekte de veld wachter P. van Haperen, te Loonopzand onder die gemeente een onbekenden wiid- strooper. Deze, zich betrapt ziende, riep den veldwachter toe: „sta en terug of ik schiet je kapot." De aangesprokene antwoordde: zoo gauw niet"waarop de onbekende vooruit trad en zijn bedreiging herhaalde. Van Ha peren deed een paar stappen achteruit greep zijne revolver en trad toen weer op den strooper toe. Deze legde zijn geweer op den veldwachter aan, die twee schoten op hem afvuurde zonder hem te raken, en hem aanmaande zijn wapen at te leggen. In plaats daarvan ging hij op den loop, achtervolgd door van Haperen. Deze won terrein op hem en de strooper, dit ziende, keerde zich plot seling om, gaf vuur, trof den veldwachter in den rechter voorarm en wist te ontkomen. De rijksveldwachters van Loonopzond, af gaande op het signalement, hadden den dader spoedig aangehouden en voor den burgemees ter, te Kaatsheuvel, gebracht. Toen zij hem daar wilden boeien ontstond eene worsteling, waarbij de gearresteerde van de gelegenheid gebruik maakte om zijne geleiders, die van niemand bijstand kregen, te ontsnappen en de vrijheid te herkrijgen, waarna hij het op een loopen zette. Hoewel onmiddellijk naar alle zijden ge signaleerd en achtervolgd ook door de ma- rechaussées uit Tilburg en Waalwijk, heeft hij zich voor de tweede maal niet laten pakken. Hij loopt nog! Aanstaanden Woensdag hopen de ech telieden Waltherus Verhemeldonk en Hendri- ka Adriaansen alhier, hunne gouden bruiloft te vieren. Niet minder dan 7 diefstallen, meestal door insluiping in woningen, te Amsterdam gepleegd, zijn in de laatste dagen bij de politie aldaar aangegeven. Onder meer uit drie verschillende woningen een groot aantal kost baarheden en voorwerpen van belangrijke waarde, o. a. 1 muntbiljet van f 10, 1 linnen zak, waarin ongeveer f 40 aan rijksdaalders en guldens, 1 zakje van geel linnen gemerkt H. P. DG., waarin eenige buitenlandsche munten, als een Beiersche thaler, ruim 100 jaar oud, waarop de Maagd Maria met het kind Jezus, randschrift Grationa pavariol; een Grieksche drachme een Italiaansche lire eenige Fransche en Duitsche stukken. En voorts uit een tijdelijk onbewoond per ceel, uit eene linnenkast van de slaapkamer uit een gesloten houten doosje, waarop het sleuteltje stak, f230, bestaande uit göuden tientjes en een bankbiljet van f40 of een van f 25; uit een rond kartonnen doosje, eveneens in die kast staande, 4ü0 stuivertjes; uit een ander doosje f 20 aan verschillende munt speciën; 1 vierkante houten doos, waarin ruim 200 hal vestui ver stukken. Men meldt uit Utrecht: Dinsdagmiddag brak op de Rijnkade, alhier, ten huize van den heer v. E. plotseling een felle brand uit, die zich aanvankelijk zeer dreigend liet aanzien, doch door het flink en doeltreffend optreden van de brandweer spoe dig werd gebluscht. Toch is de veroorzaakte schade vrij aanzienlijk, daar niet alleen een groot deel van het perceel uitbrandde, maar bovendien veel kostbaar meubilair, enz. een prooi der vlammen werd. De brand schijnt ontstaan te zijn in een beneden voorkamer, die tengevolge van het overlijden van den heer v. E. als rouwkamer was ingericht, en waarin ook diens lijk was geplaatst. Het vermoeden bestaat, dat door een of ander toeval, een der aldaar brandende kaarsen met de draperie in aanraking is ge komen en alzoo den brand heeft doen ont staan. Niet zonder veel moeite is men er nog in mogen slagen de lijkkist, die echter reeds veel van het vuur had geleden, in veiligheid te brengen; eenige oogenblikken later en ook van deze was geen spoor meer te vinden geweest. De reizigers, die Dinsdagavond, met een onafzienbaren trein het Rhijnspoorstation te Amsterdam te 9 u. 35 m. verlieten, zijn er goed afgekomen. Ongeveer op 10 minuten afstand sporens van Amsterdam, schrikten 5 paarden, die zich met twee boerenknechts in eene weide bevonden, voor den naderenden trein, sloegen het afsluitingshek aan stuk en holden den weg op in dezelfde richting, waarin de trein zich bewoog, waarmede zij ten slotte een wedren hielden, de trein op het rechter- en de paarden op het linkerspoor, waar zij bij het schijnsel van het licht der locomotief door de reizigers konden worden waargenomen. Ongelukkiger wijze kwam op hetzelfde oogenblik de trein uit Rotterdam aansnorren. Wat nu gebeurde, is met geen zekerheid te zeggen. Naar .alle waarschijn lijkheid hebben de paarden, dol van angst voor de naderende locomotief, eene uiterste poging gewaagd en zijn zij er in geslaagd den Amsterdamschen trein voorbij te komen, om toen rechts te zwenken, met het doel om den trein uit Rotteidam te ontloopen. Toen echter bereikte hen de locomotief van den Amsterdamschen trein en ging er over heen. De reizigers konden een schok waarnemen, maar in hetzelfde oogenblik stond de trein stil. De machinist had met zooveel kracht gestopt, dat de trein tot staan was gebracht op dezelfde plek, waar het ongeluk gebeurde. De verminkte, deels aan st ukken gescheurde dieren lagen nog onder de wageos en werden alsnu verwijderd in tegenwoordigheid van de bedoelde boerenknechts. Vier paarden waren gedood. Het vijfde was het met eene wonde aan den kop ontkomen. De trein kon ein delijk zijnen weg vervolgen. Het voor Rot terdam bestemde gedeelte kwam door het oponthoud 20 minuten te Iaat aan. Het on derstel van de locomotief en ook dat van sommige wagens zagen er uit, alsof zij met roode verf waren bestreken. Het treinpersoneel heeft kalm en bedaard zijnen plicht gedaan. Ook de talrijke reizigers onthielden zich bij den schok en bij het plot seling tot stilstand brengen van den trein van alles wat naar opgewondenheid zweemde. Zekere Jos. Bours, van Susteren (Limb.) is Maandagavond te Reid, waar hij sinds eenigen tijd werkzaam was op noodlottige wijze om het leven gekomen. Twee arbeiders kregen twist aan het stationwaarbij ten laatste het mes werd getrokken. Bours, die de vechtenden wilden scheiden, werd zoodanig door het mes getroffen, dat hij binnen wei nige oogenblikken den geest gaf. De dader zekere Höfgen, uit Schrievers, is in handen van de politie. Een felle brand brak Dinsdagavond omstreeks kwart voor zeven uren uit in de stoomkatoenspinnerij „het Schuttersveld" van de firma gebr. van Heek, te Enschedé. In een oogenblik stond het geheele gebouw in brand, zoodat er aan blusschen niet te denken viel en de spuiten zich alleen konden bepalen tot het nat houden van weverij, ververij, kantoor en magazijnen, zoodat deze gebouwen dan ook gespaard bleven. De 120 werklieden der spinnerij hadden juist dit gebouw ver laten. De geheele inventaris is verloren ge gaan. De spinnerij was met inventaris ver zekerd voor 290,000, op 20,000 na voor het geheele bedrag op de beurs te Amsterdam. Behalve de spinnerij, staat nu ook nog de halve weverij stil, daar dit gedeelte door de spinnerij werd gedreven. Tot laat in den nacht bleef de brandweer op het terrein terwijl de schutterij om 11 uur inrukte. De oorzaak van den brand is onbekend. Te Gilze-Rijen (N.Br.) is een jongetje dat met een ander achteraan een kar hing, door het omslaan der kar onder de daarop geladen steenen geraakt. Hij werd totaal verpletterd; de andere knaap kwam met den schrik vrij. 1 e Ulft is ten nadeele van den heer Vau Raaij eene porteieuille met bankpapier gestolen. De aldaar gestationneerde brigadier der marechaussees heeft den dader, een marskramer, nabij Terborg opgespoord. De portefeuille, tevens brieven van den bestolene bevattende, weid met een groot gedeelte van het geld nog in zijn bezit gevonden; een bankbiljet van 40 was reeds verzilverd. De dader is aan de justitie overgeleverd. Donderdag middag te 1 uur is te Zwolle op de strijkkamer der Antwerpsche wasch- en strijkinrichting van den heer F. P. Dellen op de Thomas a Kempisstraat een hevige brand uitgebroken, waardoor het door hem bewoond huis geheel is uitgebrand; een groot gedeeUe van den inboedel en verschillende wasschen, welke reeds grootendeels gestreken ter verzending gereed of nog te drogen lagen, zijn mede verbrand. Het huis is verzekerd, doch van den in boedel van Dellen niets. Woensdag werd door de politie te Arnhem aangehouden een persoon, die zich ten nadeele van zijn patroon had schuldig gemaakt aan oplichting en valschheid in ge schriften, door quitantien te vervalschen of zelf te schrijven en met den naam van zijn patroon te onderteekenen en vervolgens de da.arop ontvangen gelden zich toe te eigenen. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Dinsdag ochtend te ruim 10 uren is door den locaal-trein die te 9.47 van Zwolle naar Hattem-Apeldoorn vertrok, niet ver van het station Stad-Hattem, op een overweg De Echo van het Zuiden,

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 5