BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Zwitserland. Italië. Amerika. Duitschland. BINNENLAND. dent ter aanwijzing van drie Zwitsersche rechtsgeleerden ten einde den strijd te be slissen. Zooals men weet, heeft Portugal zich in Delagoa meester gemaakt van een door En- gelschen en Amerikanen gebouwden spoor weg waarvoor dezen een schadeloosstelling eischen welke Portugal ook wel geven wilmaar toch bestaan er nog punten van verschil. Te Brussel heeft Zondag eene groote ma nifestatie van socialisten plaats gehad ten gunste van het algemeen stemrecht. Ook van buiten de stad waren daartoe velen overgekomen en er heerschte onder de zeer talrijke manifestanten men schat hen op 40,000, onder welke een aantal vrouwen veel geestdrift en uitstekende orde, die slechts een paar maal dreigde verstoord te worden, toen geweldige stortbuien de lieden nood zaakten een goed heenkomen te zoeken. Op het laatst werd het zelfs zoo, dat men uitscheiden moest. Politie en gendarmerie waren op de been, ja het garnizoen was geconsigneerd, maar deze voorzorgen bleken overbodig. De hou - ding der bevolking was sympathiek tegenover de betoogers. De leiders der socialisten hebben bij deze gelegenheid een plechtigen eed afgelegd, dat zij niet zullen rusten van den strijd voor en aleer in Belgie het algemeen stemrecht is ingevoerd. Des avonds is er eene bijeenkomst gehou den van gedelegeerden van liberale arbei- ders-vereenigingen uit verschillende gedeelten des rijks, waar besloten is aan den koning het volgend telegram te zeuden: „Gij hebt, om u nader te doen inlichten, gevraagd naar het wachtwoord des lands Welnu, dat wachtwoord is algemeen stem recht." Besloten werd verder van 1015 Sept. een congres te houden ter bespreking eener al gemeen e werkstaking. Onderscheidene spre kers verklaardendat men het recht had, wanneer wettelijke middelen niet meer hiel pen, tot geweld over te gaan, daar het volk souverein is en gehoord moet worden. President Camot heeft generaal Piet Jou- bert, opper-kommandant der troepen in Transvaal, ten gehoore ontvangen. De ge neraal was vergezeld van den Franse hen consul te Pretoria. Camot overhandigde Joubert de versierselen van officier van het legioen van eer. Voor het hot van assises te Grenoble heeft het proces tegen de anarchisten een aanvang genomendie den len Mei te Vienne onlusten hebben verwekt. Achttien beschuldigdenwaarvan acht vrouwen, zijn gedagvaard. Verscheiden van hen zullen zich zelf verdedigen, zoodat men verwacht, dat het er wel eens levendig naar toe zal gaan. Voor het rechtsgebouw bewoog zich een onafzienbare menigte, die slechts met moeite door de soldaten in bedwang gehouden kon worden. De rechter Bernard presideerde. De acte van beschuldiging spreekt van aan zetting tot plundering, moord en brandstich ting. De debatten zullen minstens drie dagen in beslag nemen. In beginsel besloot de Spaansche regeering tot Cortes-ontbinding tegen Januari. In April komt de nieuwe volksvertegenwoordiging bijeen. Het aantal sterfgevallen dat in de provincies Valencia en Toledo voorkwam, bedroeg 27, terwijl zich 63 nieuwe gevallen voordeden. Op last der regeering zijn op alle punten van de Roode Zee, waar het mogelijk is dat pelgrims landen, militaire detachementen gestationneerd, terwijl in het Suez-kanaal een kruiser toezicht houdt, dat zich geen pelgrims ontschepen. In Dscheddah gaat de gevreesde ziekte voort met talrijke slachtoffers te maken, honderden worden dagelijks gratvvaarts ge dragen. De algemeene werkstaking in Wales ver hindert vele stoombootendie van kolen voorzien moeten worden, om haar reis voort te zetten. Het laat zich niet aanzien dat het geschil spoedig zal bijgelegd worden. On der de werkstakers begint een oproerige geest te heerschen. CREVELD, 11 Augustus. Bij een onwe- der en overstrooming stortte gisteren een door een vijftigtal personen bewoond huis in. Twintig werden er gered, dertien zijn er dood, drie verwond, en nog twaalf wor den er vermist. Uit de puinhoopen wordt nog hulpgeroep vernomen. Naar gemeld werd, ontdekte de politie bij Chamounix aan de Fransch Zwitsersche grens een geheime vergaderplaats van Russische nihilisten en een bergplaats van helsche werktuigen. De „Temps" weerlegt dit be richt wel is waar niet, doch spreekt slechts van een aantal nihilisten, die in verschillende plaatsen langs de Jura en in Savoye hun intrek genomen hebben, en thans onder po litietoezicht staan. In het/noorden van Italië is op onderschei dene plaatsen groote schade aangericht door hevigen hagelslag, van een geweldigen storm vergezeld. Te Boviso en elders werd het spoorwegverkeer daardoor aanmerkelijk ver traagd. Het teveldstaand gewas is grooten- deels vernield. De krijgsraad te Keren (Massowah, heeft negen Derwischen, beschuldigd van moord, ter dood veroordeeld, drie tot levenslange tuchthuisstraf en eenige anderen tot verban ning naar Assab. In het onderhoud der fa- milien wordt van staatswege voorzien. Te Rome hebben Zondag 2000 personen, onder den kreet„Leve Triësten verder al fluitend, gemanifesteerd voor de woning van den Oostenrijkschen gezant. Op hetColon- naplein gebeurde iets dergelijks. De militaire macht moest de politie en gendarmes komen helpen om de leden uiteen te jagen. Bij eene verkiezing voor de kamer te Rome bleef de radicale candidaat Basilai met 4519 stemmen in de minderheid tegen dien der regeeringspartij, den heer Antonelli, die met 5362 stemmen gekozen werd. De bevolking van New-York verkeert in groote ongelegenheid door eene werkstaking der geëmployeerden van den Grand Central spoorweg. Het goederenvervoer is dientenge- gevolge geheel gestaakt en dat van personen tot een minimum teruggebracht. Wat al ongerief hieruit ontstaat zal men kunnen nagaan, wanneer men weet, dat se dert Vrijdagavond 8 uur geen enkele post trein van den Grand Central is aangekomen. En er schijnt vooreerst geen kans op, dat dit anders worden zal. Men ziet de toekomst donker in en de toestand wordt dreigend en gevaarlijk met het oog op de voorziening in de vele behoeften der bevolking van eene zoo grooie stad als New-York is. Een particulier bericht van de N. R. Ct. zegt dienaangaande nog het volgende Volgens New-Yorksche dépêches breidt de werkstaking zich niet verder uit. Op den centraalspoorweg staat het goederenverkeer stil, maar het reizigersverkeer duurt voort terwijl de directie eene volledige diensther- vatting aankondigt tegen morgen. Geen on lusten hadden tot dusverre plaats, behalve in onbeduidende mate te Syracuse, waai heen de gouverneur dientengevolge troepen zond. De aanvoerders der werkstakers verordenden eene staking van den arbeid op de Westshore- lijn alsook op den New Jersey-centraalspoor, teneinde de directie der New-York centraal te dwingenmaar het opvolgen van dit be vel is slechts zeer gedeeltelijk. De ver- eeniging der arbeidsridders welke deze werkstakingen in het leven riep, omdat de directie der New-York Central weigerde haar te erkennen en met haar te onderhandelen, dreigt met eene algemeene werkstaking op de spoorweglij nen rondom New-York, indien de laatstgenoemden weigeren de New-York Central te boycotten, waartoe zij uitgenoodigd zijn. Het spoorwegverkeer in Wales wordt gaandeweg beter. De betrokken spoordirec- ties hopen gedeeltelijk den dienst te herstel len door middel van vrijwilligers, die in groo- ten getale opdagen en verborgen gehouden worden onder politiebewaking, ofschoon de werkstakers vruchteloos wanhopige pogingen doen om hunne verblijfplaats te ontdekken. NEW-YORK, 11 Augustus. De stokers der sectie Hudson-Rivier van den centraal-spoor- weg hebben zich bij de werkstakers aange- gesloten. Duizend politie-agenten staan in het noorden der stad op post, ten einde de po gingen der werkstakers om het verkeer te doen stilstaan, te verijdelen. De werkstakers blokkeerden gisteren de lijn nabij Syracuse, zoodat de exprestrein naar New-York 6 uren vertraging had. Men ducht onlusten te Sy racuse, te Albany en te Buffalo. De direc teuren der maatschappijen wezen tot dusver alle voorstellen tot arbitrage af. Volgens de Nordd. Allg. Ztg. zullen de manoeuvres in Silezië alleen door den keizer van Oostenrijk worden bijgewoond, terwijl er geen sprake van moet zijn, dat ook de ko ningen van Belgie en Zweden er zich heen zullen begeven. Een en ander wordt nader bevestigd door de „Agence Havas." WAALWIJK, 13 Aug. 1890. Gisteren voormiddag ten 11 ure heeft de gemeenteraad eene openbare vergadering ge houden onder voorzitterschap van den bur gemeester. Afwezig waren de heeren Zijlmans en Baijens. Ingekomen was de goedkeuring van ged. st. op de gemeenterekening over 1888; verder een schrijven van den heer A. C. Zijlmans, meldende dat hij zijn ontslag nam als lid van den raad en als lid van het collegie van zetters. Bepaald werd dat, als de jaarmarkt op den eersten Donderdag in Mei mocht samenval len met een feestdag, de markt daags daarna zal worden gehouden. Tot candidaten voor het lidmaatschap van het college van zetters zijn gekozen Vacature Timmermans Wz. Ie candidaat Timmermans Wz. 2e Van der Werff. Vacature Zijlmans. Ie candidaat Timmermans Bz. 2e Van Schijndel. Tot lid der commissie voor de zaken be treffende de haven en de schutsluis in ver band met den nieuwen Maasmond werden gekozen de heeren Qurijns, Timmermans en Verbunt Een verzoek van B. en W. om machtiging tot het uitgeven van f 325 voor het opmaken van plan en begr. voor de schutsluis, is ge steld in handen der benoemde commissie voor haven en schutsluis. Door B. en W. is den raad aangeboden het ontwerp der algemeene plaatselijke po- litie-verordening. Tot h-t samenstellen eetier commissie van onderzoek is men niet kunnen geraken, daar de benoemden achtereenvolgens bedankten. Nu is bepaald dat elk lid een afdruk zal krijgen ten einde op zijn gemak het ontwerp te kunnen onderzoeken. Verleden Zaterdag, even na het afdruk ken van ons vorig nummerten ongeveer 21/3 ure, namiddags, brak er brand uit in het huis, bewoond door den sigarenfabrikant Th. Schambergen alhier. Deze was met zijne ge zellen aan 't werk op de verdieping, in een lokaal voor aan de straat. Toen hij op een gegeven oogenblik de deur opende sloeg hem de vlam tegen, die hem knevel en hoofdhaar verschroeide. Het gansche achter-bovengedeelte van het huis stond toen in volle vlam. Allen zochten een uitweg door de ramen; men riep hun toe te wachten, totdat men ladders had aangebracht Twee echter lieten zich naar beneden vallen; een werd opge vangen door een der aanwezigen, een andere, Kuipers genaamd, schijnt zich inwendig erg gekneusd te hebbenhij heeft ten minste hevige pijnen geleden, maar is thans aan de betere hand. Spoedig rukte de brandweer aan, gaf in een minimum tijd water en verrichte het blus- schingswerk met zooveel spoed, dat het vast tegenaangebouwde halfhuisbewoond door den horlogiemaker Van Laarhoven, bijna ge heel ongedeerd bleef. Bij Schambergen is voor een nog al be duidend bedrag aan tabak, sigaren en ge reedschap door het vuur vernield; van den inboedel is veel gered. De geleden schade is nagenoeg door assurantie gedekt. Bij Van Laarhoven is alles zeer ordelijk geruimd en in zekerheid gebracht, zoodat deze bijna geen schade gehad heeft. De schutterij heeft als altijd goede dien sten bewezen door het handhaven der orde en het afzetten van het terrein. De oorzaak van den brand kan niet wor den opgegeven. Het afgebrande huis behoort aan Mej. dewed. Dumoulin-Verwiel en was verzekerd voor 2800. Heden vieren de echtelieden Waltherus Verhemeldonk en Hendrika Adriaansen hun gouden bruiloft. Door de goede zorgen der meisjes en jon gens uit de buurt is voor het huis der feest vierenden een prachtige eereboog opgericht, waarop verschillende toepasselijke inscripties prijken, terwijl te hunner eere van talrijke huizen de vlaggen wapperen. Ten 8 ure reed de krasse jubilaris (zijne echtgenoote is door een lichaamsgebrek ver hinderd het huis te verlaten) in gezelschap van drie zijner kleinkinderen kerkwaarts te midden van zijne verdere familieleden en eene groote menigte belangstellenden. Na afloop van den H. dienst, waaronder de jubilaris en zijne familieleden tot de H. tafel waren genaderd, tehuis teruggekomen, ontvingen de jubilarissen tal van gelukwen- schen en geschenken, waaronder eene ge makkelijke stoel, speciaal voor de jubilaresse ingericht, benevens eene pijp en tabaksdoos met gouden inscriptie voor den jubilaris van het gezelschap Vriendenkring waarvan hij lid is, en eene groote buitengewoon mooie taart, van de buurvrouwen. Groot is de belangstelling, die den feestvie renden algemeen betoond wordt en ongetwij feld zullen daarvan ook de hier bestaande harmonieën blijk geven. Moge het den beiden oudjes gegeven zijn nog vele jaren met elkander in rust en ge noegen door te brengen en de vruchten van hunnen arbeid en spaarzaamheid te genieten, dit is voorzeker ieders wensch. Voor Belgische rekening worden in het Noord-Westen van Noord - Brabant sedert veertien dagen de beste veulens en D'g- jarige paarden gekocht en goed betaald. Ook 3- en 4 jarige paarden zijn meer gevraagd dan gewoonlijk om dezen tijd des jaars. Het aankoopen van de beste soort zware kalf- koeien door Zuid - Hollandsche kooplieden blijft aanhouden; zij besteden van 230 tot 800. Wij meenen niet te mogen nalaten onze lezers nogmaals te waarschuwen voor zichtig te zijn in het verleenen van crediet aan hun onbekende firma's of personen. Een klompenmaker, te St. Oedenrode, kreeg voor eenigen tijd een kleine bestelling klompen uit den Haag, 't was eene proefbestelling. De order werd uitgevoerd en kort daarop volgde eene grootere bestelling, die ook uit gevoerd werd. Onze klompenmaker, die niet overeenkomstig de gemaakte conditie voor het geleverde betaald werd, liet naar de soliditeit van zijn nieuwen klant onderzoeken en kreeg de volgende informaties „Aangevraagde woont op een hofje in de Jacob Catsstraat no. 65alle huisjes op dat hofje hebben no. 65 en bovendien nog een volgnummer, zoo woont Br nu Nr. 656. J. H. Br geeft zich uit voor zakjesplak ker doch is oplichter van beroep en doet met den beluchten oplichter Bt samen „zaken." Pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren! Degenen, die, hetzij voor zich zeiven of voor anderen, aanspraken kunnen doen gelden om met 1 Januari 1891 in het genot van weduwen- of weezenpensioen te worden ge steld, worden door den directeur van bedoeld fonds, den heer Mulder, verzocht met de indiening van aanvragen en bescheiden te wachten tot een uitnoodiging daartoe, met opgaaf der over te leggen stukken in de Staatscourant heeft plaats gehad. Daarvan zal dan terstond mededeeling in het Nieuwsblad worden gedaan. In verband met de uitvoering der wer ken tot verlegging van den Maasmond is door den staat der Nederlanden aangekocht het Capelsche veer, voor de som van f 26,000. Toestand des konings Buitenlandsche bladen meldden dezer dagen weder onrustbarende geruchten omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. den koning. Volgens bericht uit het Loo gevoelt de koning zich de laatste dagen wel eenigzins zwak en houdt hij steeds zijn kamer, doch van een verergeren van den toestand is geen sprake. Maandag was er weder kinderfeest voor de kroonprinses op 't Loo. Iu de „Kampioen" van 11 dezer stond vermeld het vonnis van de arrondissements rechtbank te Winschoten, van 16 April 1890, in zake G. J. Mulderhandelsreiziger te Veendam, eischer, tegen: A. Jutting, land bouwer te Oostwolderpolder, gemeente Nieuw- wolda, gedaagde. De heer Mulder kwam op Zondag den 7 Juni 1889 per vélocipède met twee kennissen rijdende op den grindweg van Scheemda naar Noorderbroek, toen hij Jutting ontmoette berijdende een met een paard bespannen rijtuig. Ongeveer 100 meter voor die ont moeting week hij ter rechter zijde van den breeden grindweg tot buiten diens weg uit om het rijtuig te laten passeeren. De boer echter stuurde op hem in met het doel hem te overrijden,althans hem te nood zaken van zijne vélocipède af te stijgen. Hij bleef echter op zijne machine zitten en trachtte door den weg over te steken, aan den ande ren kant voorbij het rijtuig te komen. Toen de boer ook toen weer op heni in trachtte te rijden, week hij nogmaals rechts uit, welk voorbeeld wederom door den bestuurder werd gevolgd. Daarop had eene botsing plaats tengevolge waarvan de heer Mulder zelf eenigszins gewond geraakte en zijne véloci pède totaal werd vernield, onder den uitroep van het boertje „Ziezoo bliksem er af moest ge Jutting werd veroordeeld tot volledige be taling van de door eischer geleden schade, later in der minne getaxeerd op 200. Aan proces-kosten had de ongelukkige boer bo vendien bijna 300 te betalen. De tabaksmokkelarij is te Esschen we der in vollen gang. Duizenden ponden tabak worden langs verschillende wegen heimelijk in Belgie gevoerd. De smokkelaars ontzien niets, en stellen zelfs hun leven in gevaar. Twee paarden werden reeds door de Bel gische douanen doodgeschoten, waarbij de rijtuigen en tabak verbeurd verklaard en de smokkelaars gevat werden. Zondag is weder een kar met tabak opgebracht. De douanen houden op de wegen met geladen geweer de wacht. De smokkelaars zijn zoo brutaal, dat zij zelfs op klaarlichten dag het douanen- kantoor in draf voorbij rijden. Naar aanleiding van eenige ongeregeld heden en volksoploopen te Gorinchem tijdens het in- en uitgaan van de vergaderzaal van het Leger des Heils, zijn aldaar Maandag middag bij proclamatie van den burgemeester samenscholingen verboden. Te Moergestel heeft Zondag namiddag een schoenmaker, die met een oud geweer het veld ingegaan was, bij het afschieten daarvan zijne hand verbrijzeld. Zondagavond werd aan den Goudschen Rijweg een man in beschonken toestand door eene vigilante over een zijner beenen gereden. Zwaar gekwetst werd hij door eenige voor bijgangers naar zijn huis gevoerd. Door de politie te 's-Hage is een 17 jarig jongmensch aangehouden, die door mid del van valsche wissels bij eene bankiersfirma aldaar een bedrag een van 1200 wist

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2