mi seiioiMiuumi Advertentiën, schoenen laarzen, BUITENLAND. Belgie. Duitschland. Oostenrijk, BINNENLAND. Frankrijk. Engeland. Burgerlijke stand. Handelsberichten. Prijsopgaaf G. L. V. de benoeming der bisschoppen en Oostenrijk kreeg daarbij ook nog menigen smeer en veeg. Begeleid door zijn ministers is prins Fer dinand van Coburg in zijn rijk teruggekeerd, waar Donderdag het gedenkfeest van zijn troonsbestijging voor twee jaar luisterrijk is gevierd. 14 Augustus 1887 legde hij te Tir- nova den eed van getrouwheid af en weinigen geloofden toen dat hij in Augustus 1890 nog op den troon zou zitten, ja zelfs voor korten tijd nog waren er die wisten te verzekeren dat hij afstand zou doen en in het geheel niet terugkeeren. In de Argentijnsche republiek is de revo lutie nog steeds een weinig aan het nawoe- len. Zoo heerschte Dinsdag te Buenos Ayres gioote ongerustheid over het bericht, dat de gouverneur van Cordova de nationale garde zou hebben gemobiliseerd. De regeering heeft hem om te beginnen, aanstonds zijn ontslag thuis gezonden, maar het blijft de vraag of hij zich daaraan onderwerpen zal. Aangaande den heer Pellegrini, den nieu wen president der Argentijnsche republiek, wordt gemeld, dat hij een neef is van John Bright. Zijne grootmoeder, Priscilla Bright, was een tante van den beroemden Engelschen staatsman. Volgens Figaro is hij van Fransche afkomst, omdat zijn vader in Savoye geboren werd. De gewezen eerste minister van Guatemala, de heer Sobral, zou op last van president Barillas zijn gefusilleerd. Volgens eene dépeche van San Salvador schijnt een oorlog te dreigen tusschen Hon duras en Salvador. Te Wihéries, bij Bergen, is een dynaraiet- aanslag gepleegd, welke slechts door een toeval geen ernstige gevolgen gehad heeft. De heer Léon Chevalier, lid van de provin ciale regeering van Henegouwen, was Zondag avond omstreeks 11 uur van een diner op zijn kasteel teruggekeerd, en nauwelijks op zijne slaapkamer gekomen hoorde hij een ontzettenden slag, welke het gebouw deed trillen. Bij onderzoek bleek dat naast den hoofdingang eene dyamiet - ontploffing had plaats gehad, welke o. a. den vloer der daar boven gelegen eetzaal vernield had, waar Chevalier gewoon is 's avonds voor het naar bed gaan zich op te houden. Ware hij Zondag niet terstond naar zijne slaapkamer gegaan, de aanslag zou waarschijnlijk doel getroffen hebben. Wat het geval nog ernstiger maakt, is dat deze dynamiet-aanslag reeds de tweede is, welke tegen het kasteel van den heer Chevalier gericht is, terwijl de justitie er niet in heeft kunnen slagen, den dader van den eersten aanslag op het spoor te komen. In de stad Brussel en omstreken is door het onweder en den regen groote schade aangericht door overstrooming van kelders tuinen en velden. Daarbij kwam, dat in de stad buizen van de waterleiding en afleidings buizen van riolen sprongen. De brandweer had handen vol werk om kelders, enz., leeg te pompen, maar toen zij de hulp van burgers inriep, werd haar die op ruwe wijs geweigerd. allerlei wijze, als leeraar en als schrijver, voor zijne nieuwe belijdenis werkzaam te zijn. In 1879 ontving hij den kardinaalshoed en zoo groot was de achting, in welke de man wegens zijn karakter en zijne gaven bij zijne landgenooten stonddat gansch Engeland, ook het protestantsche, trotsch en verheugd was over deze onderscheidingaan eenen zijner zonen tebeurtgevallen. Sedert is New man een grijsaard geworden, en heeft minder van zich doen hooren; doch om zijnen o*13*11 bleef een stralenkrans geweven, dien ook de dood er niet aan ontnemen zal. Newman was niet alleen een geleerd schrij ver, maar tevens een dichter en uitnemend stylist. Zijne zeer omvangrijke litterarische nalatenschap ligt echter voor het meerendeel boven het bereik der menigte. Germania's pas verworven kleinood moet, als vele andere eilanden, langzaam aan door de zee verzwolgen worden, zeggen de geleer den. Volgens de berekeningen van eemge geologen zou het niet langer dan 600 of 700 jaren nog in wezen blijven. Maar de Duitschers hopen aan de onmis kenbare afbrokkelingen van het eiland paal en perk te kunnen stellen. In den Frank furter Herold wordt betoogddat dit door een bekwaam ingenieur zeer goed gedaan kan worden en met niet zeer aanzienlijke kosten. Voorts wordt daar gewezen op het voorbeeld van het villa-kwartier te Odessa aan de Langeronoeverwaar de grond wat samenstelling betreft, met dien van Helgoland overeenkomt en waar men het voortdurend wegslinken door doelmatige middelen, boven- grondschen waterafvoer, draineering en steenen zeeweringen, heeft weten te stuiten. Nu keizer Wilhelm het rijk vermeerderd heeft in deze, dient hij het ook wel te bevestigen. Toen de Oostenrijk-Hongaarsche diploma tieke agent met zijn Duitschen collega in de omstreken van Sofia wandelde, geraakte een molendien de beide heeren gepasseerd hadden, in brand. De boeren beschuldigden hen den brand veroorzaakt te hebben met hun cigaretten. De beide diplomaten werden omringd en mishandeld. Ten slotte wisten zij met moeite te vluchten, waarna zij zich naar Sofia begaven. De president van den raad heeft hun on middellijk zijn excuses gemaakt en beloofd de schuldigen streng te zullen straffen. Naar aanleiding van vele klachten over onveiligheid in het Bois de Boulogne heeft de Parijsche politie daar onlangs een „klop jacht" laten houden. Onder de daarbij op gepakte vagebonden waren een gewezen gezant uit Midden-Amerika, die twee jaren geleden wegens valschheid in geschrifte tot 8 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, een vroeger zeer rijk Amerikaandie door speculatiën arm werd, een ontslagen onder wijzer en een indertijd vermaarde café-con cert-zangeres. - Kardinaal Newman is Maandagavond op negentigjarigen leeftijd, na eene korte onge steldheid in zijne, woning te Edgbaston ontslapen. In hem verliest Engeland eene zijner edelste figuren, eenen mensch, priester en geleerde, even vereerenswaardig door zijnen adel van karakter als door zijne voorbeeldige vroomheid, heilrijke werkzaamheid en uitne mendheid van geestelijke gaven. Of, om met zeker radicaal Londensch avondblad te spre ken: „Door Newman's dood verliest de Kerk van Rome eenen harer twee groote Engel- sche kardinalen de Engelsche litteratuur eenen harer grootste meesters, en de wereld eenen der eersten onder hare heiligen." John Henry Newman werd op 21 Februari 1801 te Londen uit protestantsche ouders geboren, en aanvaardde op 23jarigen leeftijd het herdersambt in de Anglicaansche Kerk. Hij onderscheidde zich toen reeds als leer redenaar en als schrijver over theologische onderwerpen. Langzamerhand neigde hij tot de Romanistische zijde der Anglicaansche gemeenteen zoo betrad hij den weg, die hem ten slotte over den Rubicon voerde met andere woorden, van de Engelsche Staats kerk tot de Kerk van Rome deed overgaan. In 1854 aanvaardde hij het rectorschap van de Katholieke universiteit te Dublin, dat hij trouwens spoedig weder nederlegde, om op WAALWIJK, 16 Aug. 1890. De in de handelswereld zoo eervol be kende firma gebrs. Quirijnste Kapelle— Waalwijk, herdacht onlangs den dag, waarop haar oudste lid, de heer J. Quirijns, voor vijftig jaren in de zaak was opgetreden. Den jubilaris werd door de bloedverwan ten een prachtig aandenken vereerd. Uithoofde van sterfgeval in de tamilie werd het feest enkel in beperkten kring op stille wijze gevierd. Naar wij vernemen zou er sprake zijn van het overbrengen van het rijks post- en telegraat kantoor alhier, naar het gebouw van de heeren Gebr. van der Beek, naast het raadhuis; de huur, die thans aan de gemeente betaald wordt, vindt het rijk te hoog. Door de afdeeling Almkerk der Noord- brabantsche maatschappij van landbouw zal op Donderdag 4 Sept. voormiddags 10 uur, aldaar worden gehouden een wedstrijd van zoogveulens, geschikt voor het aanfokken van dekhengsten, met uitloving van 4 premiën ad f20. Zoogmerrieveulens l1/o en 21/z jarige mer- rien ter opluistering, worden mede aangeno men, waarvoor eerste en tweede prijzen, be staande in diploma's, kunnen worden uitge reikt. De in de afdeeling wonende eigenaren van hengstveulens, welke de daarvoor gestelde premie worden waardig geacht, zullen die genieten op voorwaarde, dat die veulens tot 1 Mei 1891 in de afd. verblijven en op dat tijdstip als hengstveulen worden vertoond. Tegelijkertijd zal de wedstrijd plaat heb ben tusschen de 5 hengstveulens, welke op 10 April 1890 geschikt zijn geoordeeld om mede te dingen naar de drie uitgeloofde prijzen van f50, f40 en f30. Tot keurmeesters zijn benoemd de heeren: Adr. Millenaar, te DrongelenWouter Ha- goort, te Kapelle; en Mart. de Roon, te Raamsdonk. In de algemeene vergadering van aan deelhouders in het algemeen verzekerings fonds voor werklieden te Tilburg, is het be drag der uitkeeringen, zooals dat vóór 21 Juli bepaald was, weder van kracht verklaard met ingang van 11 dezer. Door belangheb benden is gezorgd, dat voor de uitkeeringen voldoende waarborg werd gesteld. Aan de sigarenfabriek der firma gebr. De Werd, te Bergenopzoom, is een ziekenfonds opgericht door en voor de werklieden. Het fonds wordt door de werklieden bestuurd onder toezicht der patroons, die tevens het beschermheerschap hebben aanvaard. Een dergelijk fonds bestaat sinds een paar jaren voor de werklieden der firma Arn. As- selbergs aldaar. Cocaine-inspuitingen, door een tand meester toegepast, hebben te Rijsel, den dood van een twee en twintigjarige jonge dame veroorzaakt. Zij moest zich, voor een nieuw gebit tanden laten uittrekken, en om haar kaak ongevoelig te maken, had de tand meester haar aan weerszijden ingespoten met het verdoovingsmiddel, dat voor sommige bijzonder vatbare personen zoo gevaarlijk kan zijn (volgens den tandheelkundige Peterre, is de uitwerking in 35 van de 100 gevallen noodlottig). Er wordt een gerechtelijke ver volging ingesteld tegen den onvoorzichtigen tandmeester. De „N. B." schrijft uit Breda: Zooals bekend is, loopt het gerucht, dat H. M. de koningin met prinses Wilhelmina binnenkort een bezoek zullen brengen aan deze gemeente. Wij hebben ons daaromtrent nader geinformeerd en kunnen thans met zekerheid melden, dat het plan werkelijk be staat, en het reisplan aldus is vastgesteld Arnhem, 's Bosch, Breda, Bergenopzoom en Rotterdam. Het juiste tijdstip is echter nog niet vastgesteld. In verband met den overgang van den Rhijnspoorweg met 15 Oct. a. s. zal, naar wij vernemen, de winterdienstregeling op de spoorwegen hier te lande met dien datum aanvangen. Men schrijft uit Dordrecht Toen Donderdagmiddag de trein van 4 u. 25 m. alhier uit Rozendaal aankwam, kwam hij in botsing met den trein, die om 4 u. 6 m. van Arnhem gekomen, reeds voor het station stond te wachten. Deze botsing kwam tame lijk erg aan, zoodat verscheidene reizigers lichte kwetsuren bekwamen, en onder de pas sagiers een groote schrik veroorzaakt werd. Aan de brigade maréchaussée te Heit- huizen is het gelukt éen der dieven aan te houden, die in den nacht van 20 op 21 Juli jl. te Baaxem, met zwartgemaakte gezichten, bij de wed. B. zijn ingebroken en gestolen hebben. De aangehoudene, de harmonica speler Z. uit Roermond, is een bekende der justitie. Zijn metgezel is bekend, doch nog niet gevonden. Een 15-jarig jongeling had Woensdag de onvoorzichtigheid van de in beweging zijnde stoomtram te Deutichem te springen, om een hoed, aan eene der dames ontsnapt, voor de eigenaresse op te halen. Het was van dat gevolg, dat hij in zijnen sprong viel en daardoor met de tram in aanraking kwam. De dood is onmiddellijk gevolgd. Levend verbrand Door een nog onbekende oorzaak brak Dinsdagmiddag omstreeks 3 uur een hevige brand uit in de boerenplaats van Grootes, te St. Maartensburg, gemeente Zijpe, welke ge heel door de vlammen werd vernield. De 17-jarige dienstbode, die alleen in huis was, is mede in de vlammen omgekomen. Alle hulp om haar te redden was vruchteloos. De weduwe Voortman te Ootmarsum, eene arme vrouw (want zij werd bedeeld kwam onlangs tot de ontdekking, dat haar ongeveer 45U aan contanten waren ont vreemd; zij deed hiervan geene aangifte, wel licht uit vrees, omdat zij zich altijd zoo arm had voorgedaan. Toch kwam de zaak ter oore van de politie tengevolge waarvan Zaterdagochtend B. v. R. en zijne schoonzuster A. F. gearres teerd werden ongeveer f 250 nam de politie in beslag, alsmede het zakje en de portemo- naie, welke wed. V. toebehoord hadden. De verdachten zijn Zondag naar Almeloo over gebracht A. F. zou hare misdaad reeds be kend hebben. Sedert zijn nog eenige gelden en gouden voorwerpen die onlangs door de verdachten zijn aangekocht, en stoffen voor nieuwe klee- dingstukken, die bij anderen zouden gemaakt worden, in beslag genomen. Baardwijk, 16 Aug. Door den geneesheer is een geval van roodvonk geconstateerd in het gezin van H. de R. 's Hertogenboscü. Of Maandag jl. alle ge voel voor kunst bij de Bosschenaars was ingedut, dan wel of de hiantje-de-voorsten van ons kunstminnend publiek geen goede parapluies hadden, waar 't aan ligt, we weten het niet, maar wel weten we, dat onze liedertafel, die haar alouden roem te Arnhem op het jongste zangersfeest zoo flink hand haafde, in plaats van met vliegende vaandels en slaande trom, zonder eenigen, ook maai den minsten zweem van feestelijkheid, onze veste mocht binnentrekken. En dat in den Bosch En dat tegenover onze LiedertafelWe kennen ons zelf niet meer „Ik zal het zeggen aan mijn moe der In inferieure soorten vonden eenige partijtjes plaatsing met bestemming voor de Noordelijke provinciën, doch tegen lage prijzen. Er komt meer vraag, zoodat er wel meer behoefte ook voor die soorten schijnt te bestaan. Licht zooileder is iu de beste qualiteiten ook ge makkelijker te verkoopen en voor mooi grauw overleder en paardenleder blijft de stemming goed. De handel in schors is vrij geani meerd. Voor goede coulante waar zijn de volle prijzen van f4,25 a f4,65 per 65 K.G. te bedingen. AMSTERDAM, 15 Aug. Bericht van de makelaars BROUWER ANCHER en DORDREGTER. Huiden. Van de inschrijving op 12 di.zer, bestaande uit 1624 Oost-Indische buffel, 190 dito runder en 1000 Java bokken- en geitenvellen werden slechts 190 Oost-lnd. runder opgehouden. Verder werden in den loop dezer week afgedaan: Zeilende per //Merkara" via Londen. 1354 diverse Oost-Indisch buffel en 21 dito runder. Ex ,/Noach VI. 2789 Oost-Indische buffel. Ex inschrijveng 11 Juni: No 353 3839 Oost-Indische runder. Ex inschrijving 5 Augustus. No 526 698 Oost-Indische buffel. 535 174 runder. h 541 109 548 663 550 92 u 551 159 o69 33 /f 573 145 Den 26sten Augustus e.k. zijn wederom pl.m. 15000 Oost-Indische runder- en buffel huiden bij inschrijving aan de markt gesteld. ANTWERPEN, 14 Aug. Belicht van de makelaars G. E. GR1SAR. De heden gehouden huidenveiling had veel koopers gelokt, nochtans heerschte er zekere aarzeling. Van de 53500 aangeboden huiden zijn er slechts 22150 afgedaan, aan over 't algemeen voldoende prijzen. Voor de goed beschrevene Buenos-Ayres saladeros ossehuiden betaalde men fr. 52-53 voor 20-25 kilo en fr. 63-67 voor 25-32 kilo. De mindere partijen zijn moeten terug genomen worden omdat zij te hoog gelimi teerd waren. Na de veiling zijn de zaken bemoeilijkt geworden door den wederstand der houders, die weigeren af te geven aan prijzen overeenkomende met die der veiling. Van de Londensche veiling, ook Donder dag gehouden, hebben wij ons gewoon bericht nog niet ontvangen. Wij vernamen echter van vertrouwbare zijde, dat daar 'eene zeer beduidende stijging heeft plaats gevonden waarschijnlijk een gevolg van het optreden van Amerika als kooper. .■ai'11 WAALWIJK. Van 8—15 Augustus. GEBOREN Francijna Maria Johanna, D. van Petrus. An tonius van Ree en Maria Catha- rina Wijkmans. OVERLEDEN Adriana Maria Mutsaerts 2 j. Peter van der Schoot 27 j. Johanna Hendrika de Leeuw 6 weken.Ludovicus Gregorius Dumoulin 78 j. "Voorspoedig bevallen van een DOCHTER: A. C. A. M. DE GREEFF-Rath. Waalwijk, 15 Augustus 1890. f f Tot onze diepe droefheid overleedl f heden onze innig geliefde Echt-" I genoot, Vader, Behuwd- en Grootvader LUD0V1CLS GREGORIUS DUMOULIN, I tijdig voorzien van de H.H. Sacramen- I tenin den ouderdom van 78 jaren. Waalwijk, 14 Aug. 1890. Uit aller naam Wed. L. G. DUMOULIN- Brekelmans.I WAALWIJK14 Aug. Bij flinken aanvoer was de handel in hoornvee tamelijk vlug en zelfs zeer geanimeerd voor prima kalfsbeesten, die iegen hooge prijzen werden op gekocht. Kalfkoeien golden f155.— f275.285. Kalfvaarzen f 135.a f 185.195. Jonge varkens f6.a f 13,75. Ter botermarkt aangevoerd 847 KG., van fl,15 a fl,25 per KG. Eieren i"3.— a f4.— per 100 stuks. In goed zwaar zooileder is voortdurend vraag tegen f 0,70 tot 0,78 per half K.G. GEVRAAGD van ALLE SOORTEN van fijn, zoowel als van grof werk, voor een nieuw op te richteD schoenwinkel. Brieven franco bureau van dit blad, lett.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2