Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. PARIJS, 19 Augustus. De Gaulois meldt, dat de eerste afdeeling van het eskader der Middellandsche Zee bevel heeft gekregen zich gereed te houden om binnen 24 uren zee te kiezen, ten einde zich naar de Marokkaansche kust te begeven, indien de gebeurtenissen het noodig maakten. MADRID, 18 Aug. In eene dépeche uit Tan ger wordt bericht, dat de onderhandelingen tus- schen Spanje en Marokko betreffende het ge beurde te Melilla en Agadir op bevredigende wijze geëindigd zijn. De sultan van Marokko betreurt hetgeen er voorgevallen is. De Spaansche vlag zal met saluutschoten ontvan gen worden. Hij heeft verder aangeboden de schuldigen te straffen en eene vergoeding beloofd. In de parlementaire sluitingsrede wordt bij het vermelden van de vreedzame betrek kingen tot het buitenland gewag gemaakt van de gesloten verdragen met Duitschland en Frankrijk en van de toetreding tot de be sluiten der conferentie tot bestrijding der slavernij door alle mogendheden uitge zonderd de Nederlandsche regeering. De regeling der geschillen over New-Found- land wordt overwogen. Ten slotte geeft de regeering een kort overzicht van den wetgeveuden arbeid, gedurende de zit ting verricht. Uit Calcutta wordt bericht,dat de Ganges buiten zijne oevers getreden is en overstroo- "ïningen heeft veroorzaakt, waarbij het water hooger rees dan ooit te voren. Veel men- schenlevens en eigendommen zijn verloren gegaan. Het water vernielde ongeveer 1300 voet van den Rohilkund-spoorweg. Vele dor pelingen die in boomen eene schuilplaats zochten, waren 5 dagen zonder voedsel. Ook uit Beloudchistan komen berichten van hevige o 'erslroomingeD, waardoor vele menschenlevens zijn verloren gegaan en groote schade werd aangericht. De Bolan- spoorweg werd over een uitgestrektheid van 6 mijlen geheel weggespoeld, terwijl de mi litaire weg door de bergpas ook gedeeltelijk vernield is. De „DailyChronicle" verneemt uit Kai- ro dat in de vuile, overbevolkte voorstad Boulac twee cholera-gevallen zich hebben voorgedaan, een met doodelijken afloop; een derde cholera-geval deed zich in het midden gedeelte der stad voor. Zes pelgrims, die langs omwegen over land te Kairo aankwa men zijn door de politie in hechtenis ge nomen en onder geleide gebracht naar het lazareth in de woestijn. Het percentage sterfgevallen te Mekka en Jeddah vermindert. Naar verzekerd wordt heeft de Pruisische minister van binnenlandsche zaken dezer da gen een circulaire aan zijne ambtenaren ver zonden, waarin herinnerd wordt aan het vervallen der socialisten-wet met 1 October a.s.. Alsdan echter wordt door den minister gewezen op de noodzakelijkheid om voortaan aan het socialistisch streven dubbele opmerk zaamheid te schenken en zijn uitspattingen te- gente gaan met al de middelen, welke de ge wone wet aan de hand doet. De Köln. Zeitung betreurt de opheffing zeerdaar het doel der sociaal democratie toch niets anders is dan het vernietigen der grondslagen, waarop het staatsleven berust. Daarom is tegenover die partij geene andere verhouding mogelijk dan eene op voet van oorlog, waarin de sociaal- democraten de aanvallers en al de overige volkskringen en de staat de verdedigende partij zijn. Het blad laat daarom doorschemerendat het dwaas was de uitzonderingswet op te heffen, zonder er iets voor in de plaats te stellen omdat men daarmede de beste wapenen tegen de socialisten kwijt is. De rechtstoestand is in gevaar het is te hopen, dat de wetge vende kringen de waarschuwing ter harte nemen Dat de sociaal-democraten thans een buitengewone bedrijvigheid ontwikkelen blijkt gedurig. Te Maagdeburg is voor het eerst een der hunnen tot lid van het gemeentebestuur ver kozen, en van vele plaatsen komen berichten, dat zij bijeenkomsten houden. O. a. te Dresden, waar ook de rijksdag-afgevaardigde Bebel was verschenen. Het onderwerp, dat in behandeling werd genomen wasde nieuwsbladen der partij. De heer Bebel en zijne aanhangers richtten heftige aanvallen tegen de Sachs. Arbeiterzeitung en hare re dactie. Voor alle dingen mochten niet ge duld worden, dat het blad maar voortdurend particulier eigendom bleef. Bebel had tot bijwoning dezer bijeenkomst geene uitnoo- diging ontvangen, maar de meerderheid was toch op zijne hand, en er werd besloten, dat de »Arbeiter-Zeitung" eigendom der partij moest worden. Op last van het openbaar gezag werd Zondag voormiddag op het kerkhof het kort geleden van Bad-Wildungen derwaarts ge brachte lijk van de wed. Marie Fossard de Lillebonne opgegraven en in beslag geno men, op grond van vermoedens van vergif tiging. De overledene heeft een vermogen van eenige millioenen nagelaten. Haar on verwachte dood wordt in verband gebracht met het door haar gekoesterde voornemen om haar testament te veranderen, dewijl zij wenschte te hertrouwen. Haar toekomstige echtgenoot maakte het gerecht op verdachte bijzonderheden opmerkzaam, tengevolge waar van de bovengemelde maatregelen verordend werden. Ook de eerste echtgenoot en eene dochter der overledene zijn indertijd plotse ling gestorven. Gelijk Berlijn voor eenige dagen zijn Bun desschiessen, zoo heeft Weenen thans zijn zangersfeest, dat in zooverre een staatkun dige beteekenis heeft, als het aan de bevol king der schoone Donau-stad overvloedig ge legenheid geeft van hare onverzwakte liefde voor de Duitsche stamverwanten blijk te geven. Vrijdag was het groote optocht der zan gers, die viei en een half uur duurde en waarbij de uit duizenden en duizenden be staande menigte de hartelijkste ovatiën bracht aan de Duitsche en vooral aan de Zuid- Duitsche gastenzangers. Te Innsbrück wordt een onderzoek in gesteld naar een complot, dat in verband staat met de Italiaansche vereeniging „Pro Patria" Zes studenten uit Trente zijn ge arresteerd. Caporali, de man, die een aanslag op het leven van Crispi pleegde, en zooals men weet, door de justitie ontoerekenbaar werd verklaard, bèvindt zich thans in een krank zinnigengesticht, waar hij als adjunct biblio thecaris dienst doet. Hij gedraagt zich zeer kalm en zijn eenige manie is, dat hij steeds verzen declameert. De ex-afgevaardigde Dominicis is door de correctioneele rechtbank te Napels tot één jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens een ernstig misdrijf. Reeds vroeger maakte hij kennis met de justitie wegens het stelen van jassen uit de couloirs der kamer van afgevaardigden, voor welk misdrijf hem even eens een gevangenisstraf werd opgelegd. De bladen zeggen, dat het bezoek van Crispi aan den koning zijn grond vindt in het besluit van den minister-president, om, ondanks het advies van de overige ministers, de verkiezingen tot de aanstaande lente te verdagen. De koning, die het met de mi nisters eens is, heeft daarom Crispi bij zich ontboden. Van andere zijde wordt gemeld, dat Crispi nu den koning wil voorstellen de verkiezin gen op 26 October vast te stellen, Het Noorden van Italië wordt geteis terd door hagelstormen. Thans komt weer bericht, dat in een gedeelte van de provincie Mantua de druivenoogst geheel vernield is. De commissie, belast met een onder zoek naar de geschiktheid van den grond op Sardinië en Sicilië voor den tabaksbouw, heeft een zeer gunstig rapport uitgebracht. Een vijfde deel van de te koloniseeren gronden zal nu waarschijnlijk met tabak worden be plant. Het bericht, dat de Paus voornemens zou zijn Rome te verlaten, duikt weer eens op ditmaal wordt het aan den Manchester Courier gemeld door „iemand, die bekend is met de toestanden op het Vaticaan." Dat is echter een van die zaken, welke men zien moet om ze te gelooven. Keizer Wilhelm is Zondag middag, door de saluutschoten van het Russische eskader begroet, te Reval aangekomen en aan de landingsbrug ontvangen door grootvorst Wla- dimir, Von Schwienitz, Pourtales, Villaume en de leden van de Duitsche kolonie te Reval. De eerewacht werd gevormd door de regimenten Wyborg en St. Petersburgsche grenadiers. De haven en het stationsgebouw waren prachtig versierd. De bevolking die in groote menigte was samengestroomd juichte en jubelde luid. Te 23/4 uur werd per specialen trein de reis naar Narva on dernomen. 's Avonds te 8V2 uur is keizer Wilhelm met. prins Heinrich, Caprivi en zijn gevolg aan het station aangekomen, begroet door den czaar, den troonopvolger, verscheiden grootvorsten en een talrijk gevolg. Men reed terstond naar de villa van Polontzeff, waar de keizerin den gast begroette, waarop het diner plaats had, gevolgd door vuurwerk en grootsche waterwerken. Overal kenmerkte zich de ontvangst door groot gejubel. Het Journal de St. Pétersbourg zegt, dat de betrekkingen van goede nabuurschap en van vriendschap door de ontmoeting der souvereinen slechts bevestigd kunnen wor den. De hartelijke ontvangst, welke den hoo- gen gast bereid wordt, kan in keizer Wil- helms geest en in dien van de hooge per sonen zijner omgeving slechts de overtuiging versterken, dat Rusland met de Duitsche natie in vrede en goede vriendschap leven wil. Dit voorzeker is een der kostbaarste on derpanden des vredes. NEW-YORK, 18 Augustus. De afgevaar digde der republiek San Salvador te Mexico heeft eene dépêche van den president Ezeta ontvangen, inhoudende dat de vredesonder handelingen spoedig met een gunstigen uitslag bekroond beloven te worden. De „New-York Herald" meldt uit San Salvador dat de voor gestelde vredesvoorwaarden in alle opzichten gunstig zijn voor generaal Ezeta, die bij voorbaat aan het naar Guatemala bestemde leger tegenbevel gezonden heeft. LONDEN, 19 Aug. De Times ontving een telegram, uit Montevideo gisteren ver zonden, volgens hetwelk daar de toestand zoowel wat het staatkundige als wat het fi- nancieele betreft, zeer gespannen is. Men vreest voor gebeurtenissen van gelijken aard, als in Argentinië hebben plaats gehad. Het volk heeft zich gewapend, en is zeer ver bitterd op de regeering en den tegenwoordi- gen president, wegens de tegenspoeden, door de republiek sedert Maart geleden, en we gens schandalen betreffende de nationale bank. De president heeft militaire voorzorgs maatregelen genomen. WASHINGTON, 19 Augustus. De senator Edmunds zal twee amendementen indienen op het tarief-ontwerp, strekkende om den president te machtigen tot het buitensluiten der producten van elk land, dat onrecht- vaardiglijk de Amerikaansche producten met differentieele rechten mocht treffen; en voorts tot bepaling, dat, zoo een suiker-voortbrengend land zijne invoerrechten op de landbouw producten der Vereenigde Staten intrekt, de president hetzelfde zal kunnen doen ten op zichte van de suiker uit het bedoelde land. WAALWIJK, 20 Aug. 1890. Woensdag 17 September a. s. zal door het ministerie van waterstaaat, handel en nijver heid worden aanbesteed Het vormen van een gedeelte rivier vanaf den Hoogen Maasdijk ten westen van Heus - den tot voorbij het Oude Maasje nabij Ha- goort, onder de gemeenten Wijk, Heesbeen, Drongelen Waalwijk Besoijen en Capelle provincie Noordbrabant, behoorende tot de werken voor het verleggen van de uitmon ding der rivier de Maas. De begrooting is 1,961,000. In jarig hooi is sedert eenige dagen in de Langstraat meer handel gekomen. Ver scheidene partijen werden tegen ƒ21 per 1000 kg. gekocht, om niet geperst, maar los verzonden te worden. Hooi van het nieuwe gewas geldt thans voor de beste qual. 18. Het wetsontwerp tot wijziging van de ge meentewet, hoofdstukbelastingen, alsmede dat tot wijziging der grondbelasting, dat hiermede verband houdt, is naar de Stand, mededeelt gereed en zal eerstdaags bij de staten-generaal worden ingediend. Van zeer vertrouwbare zijde deelt men mede, dat er geene quaestie is van verplaat sing wel van uitbreiding der werkplaatsen van de staatsspoorwegen te Tilburg. Geen predikanten-nood meer In het afgeloopen jaar werden te Leiden 47, te Utrecht 92, te Groningen 51 en te Amsterdam 27 studenten bij de kerkelijke hoogleeraren ingeschreven. Er is uitzicht,dat het aantal predikanten in de toekomst groo- ter zal worden. Men berekent het getal nieuwe candidaten voor het predikambt in dit jaar op ongeveer vijftig. Uit Helmond meldt men Wegens loonsvermindering voor het weven van een partij sarongs, weigerden Zaterdag j.l. de wevers der fabriek van de heeren P. de Wit en Zn. te werken en verlieten geza- melijk de weefgetouwen. Daar de doeken van kleiner afmeting zijn ware het niet onbillijk geweest dat hiervoor ook wat minder betaald werd. De loonsver mindering schijnt evenwel ongeêvenredigd aan de grootte der stukken te zijn, althans men beweert dat voor dezelfde doeken, waarvoor op bovengenoemde fabriek nu 6 cent zou betaald wordenop andere fabrieken hier ter stede 8 cent gegeven wordt. Zondagmiddag is te Vucht de boerderij, bewoond door W. de Bie, en behoorende aan notaris De Bergh, te 's Bosch, totaal afgebrand. Huis en inboedel waren verze kerd. Tengevolge van het onweder. dat gis teren nacht ook boven deze streek gewoed heeft, is brand ontstaan in de schuur van B., aan den Heijkant te Loonopzand. De schuur is met den geheelen oogst afgebrand. Niets was verzekerd. Zondag ontstond er, door eene niet bekende oorzaak, brand in de woning van Mikkers, te Aalst, (N.-Br.), die zoo hevig toenam, dat ook twee aangrenzende, hem toebehoorende woningen in zeer korten tijd werden in den asch gelegd met de inboedels der drie gezinnen. Alles was, ofschoon zeer laag, verzekerd. Uit Maastricht wordt gemeld In het naburige dorp Heer was men be zig met het herstellen van den kerktoren, toen deze Zaterdag avond instortte. Een der werklieden werd er door gewond. Een ne venstaand huisje, waarop de steenblokken en balken grootendeels terecht kwamen, is erg beschadigd. Men schrijft uit Apeldoorn, dd. 15 Aug. De trein, die heden avond om 8.7 van Amsterdam alhier moest aankomen, arriveer de om 9.45. Bij het station Barneveld is deze in botsing gekomen met een goederen trein, zoodat de machine geheel defect ge raakte. De goederentrein bestond voornamelijk uit wagens, beladen met boonen, die door den schok over den weg geraakten en een ge- ruimen tijd ophielden om op te ruimen. In middels was eene andere machine gekomen om den passagierstrein verder te brengen. Persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet te betreuren. Vele reizigers kwamen in den trein ook wel in onaangename botsing, doch niemand werd gekwetst. Zekere Looijmans', iemand wien het tengevolge van de «vergunning.» gedurende een groot gedeelte van het jaar vergund is in het huis van bewaring te 's Hertogenbosch of in de rijkswerkinrichting te Hoorn door te brengen, kwam Maandagavond, na den ge heelen dag met anderen ruzie te hebben ge zocht en ook gevonden, op het idéé om zich het mes in den buik te stooten. Werkelijk gelukte het hem, zich een belangrijke, hoewel niet doodelijke wonde toe te brengen. Hij werd nu naar het gasthuis vervoerd. Dat belooft wat voor de toekomst Door de politie te Amsterdam is aange houden een 15jarig meisjeverdacht van zakkenrollen. Bij haar inhechtenisneming werd zij in het bezit gevonden van enkele zilveren voorwerpen, o. a. van een vrouwen zakknip® Zij bekende reeds 4 jaren met goed gevolg het zakkenrollen te hebben uitgeoefend zon der ooit betrapt te zijn. Te Heerenveen geraakte Zaterdag het 5jarig dochtertje van T. de Jong te water. Zij werd ongeveer 100 M. door den snellen stroom weggevoerd. Een schipper zag haar drijven, sprong in het water en bracht haar in bewusteloozen toestand aan wal. De heer Biekart, gymnastiek-leeraar aan de hoogere burgerschool, slaagde er in door eene doel matige behandeling de levensgeesten weer op te wekken. Ook dr. Kijlstra kwam hulp bieden en er bestaat alle hoop, dat de kleine zal behouden blijven. Te Joure viel een jongetje in de diepe vaart. Terstond sprong H. van der Zee ge kleed in de diepte en bracht den kleinen drenkeling nog levend op den wal. In twee jaar tijds is dit de zesdemaal, dat hij iemand het leven heeft gered. Een eigenaardig schouwspel hield Zon dagmorgen in de Vijzelstraat bij het Singel vele voorbijgangers staande. In een winkel (de bekende „Roode Handschoen") zat in de uitstalkast een blijkbaar losgebroken aapje op zijn manier de uitgestalde artikelen te bewonderen. Het rukte met handen en tanden aan handschoenen en dassen, om te beproeven hoe sterk ze waren, verplukte doozen, paste boorden om en wierp alles door elkaar, na tuurlijk met de gebruikelijke potsierlijke be wegingen, grijnzen en knipoogjes tot de talrijke toeschouwers voor het raam, die af en toe in een luid gelach uitbarstten. Men belde herhaaldelijk aan, om de bewoners van het huis opmerkzaam te maken op den onge- wenschten klant in den winkel; maar er was niemand thuis en men moest den balddadigen vernielerdie ondertusschen ook aan het spelen was met een gevonden doosje lucifers voorloopig zijn gang laten gaan. Een diender hield op de stoep de opdringerige nieuws gierigen in bedwang. Eindelijk echter werd, in overleg met familie van den winkelier, het slot van de deur opengestoken, waarna de kleine meester Sim spoedig in zijne gevan genschap werd teruggebracht. Men meldt uit Utrecht In de Nobelstraat alhier, vermaakten zich Zaterdagavond twee korporaals der genie met elkander op een kruiwagen door de nog al drukke straat te rijden. Nu zou zeker niemand hun dat op zich zelf onschuldig vermaak hebben misgund, indien zij daarbij slechts wat bedaarder waren te werk gegaan en niet, zooals thans geschiedde, het den voorbijgan gers op allerlei wijze lastig maakten. Het gevolg hiervan was dan ook dat zij al heel spoedig door een politieagent tot de orde werden geroepen, hetgeen echter de beide zonen van Mars dien beambte zoo kwalijk namen, dat hij van een hunner al dadelijk een paar flinke vuistslagen in het aangezicht ontving, die hoogst waarschijnlijk nog wel door meerdere zouden zijn gevolgd geworden, indien niet een paar politieagenten hun collega waren te hulp gekomen en den strijdlustigen korporaal hadden gearresteerd. De andere, die zich wijsselijk niet in den strijd had ge mengd, was inmiddels met den wagen door gereden. De landbouwer V. te Utrecht werd Zaterdag middag op den Kwakkelaijk onder die gemeente, terwijl hij met een door hem van het land gehaald kalf huiswaarts keerde, onverwacht door een drietal personen aange-' vallen en duchtig mishandeld. Nadat dit eenige oogenblikken had geduurd, beproefden zij den reeds bejaarden man in een nabij gelegen sloot te werpen en toen dit niet gelukte, doordien er op het geroep van den man hulp kwam opdagen, wierpen zij het kalf te water en gingen daarna op de vlucht.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2