ERFHUIS. Advertentiën, NOTARIS A.J.RANT, Engeland. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. 334ste Staats-Loterij. Handelsberichten. X Ingezonden stukken. UITVOERINGEN. Trekking van 20 Augustus. No. 7004 f25000; No. 12421 f2000; Nos. 439, 2072, 3039 en 16657 ieder f 1000; No 6669 f 200; Nos. 1752, 6298, 13753 en 16073 ieder f 100. Trekking van 21 Augustus. No. 14360 f 1500. I LUDOVICLS GREGORIÜS DUOCLIN, De groole manoeuvres met spiegelgevecht der Britsche vloot zijn afgeloopen en hebben ook ditmaal weinig anders opgeleverd dan stof tot lachen. Volgens de berichten in de bladen die hetzij in emstigen, hetzij in ironischen stijl vervat, tamelijk wel op het zelfde neerkomen hebben de beide smal- deelen een zoo goed als nutteloos spel ge speeld. Zij stoomden uit en na een zeker aantal dagen stoomden zij weder terug, zon der ééns elkander gezien te hebben. Het heeft er al den schijn van gehad, of zij slechts verstoppertje met elkaar hadden willen spelen. De Amerikaansche zwemmer Dalton heeft zijn onderneming om het Engelsche kanaal van Grisnez naar Folkestone over te zwemmen, in 23 uren 28 minuten volbracht. Bij aankomst was hij zoo uitgeput, dat hij dadelijk flauw viel en naar bed moest ge bracht worden, maar hij is reeds weder buiten gevaar. Den geheelen tocht legde hij op den rug zwemmende af. Van tijd tot tijd gebruikte hij eenige versterking, in den vorm van bouillon. De gevaarlijke onderneming wordt in En geland allerwege bewonderd en alle bladen geven levensbeschrijvingen van Dalton, waaruit blijk:, dat hij 39 jaren oud is en reeds vele kunststukken in de edele zwemkunst heeft verricht. Hij is een zwaar gebouwd en ge spierd man van middelmatige lengte. De Italianen te Triest doen pogingen om de vereeniging „Pro Patria" te vervangen door een andere, die den naam zal dragen van „Nationale Liga." Men zegt, dat de re geering dit zal toelaten, omdat de wet op de vereenigingen in Oostenrijk de vorming van alle vereenigingen toelaat, doch de re geering heeft altijd het recht bij de eerste gelegenheid de beste de vereeniging te ont binden. Zoo zijn tal van gymnastiek-vereeni gingen ontbonden, die onmiddellijk onder een anderen naam weder optraden. Een treurig ongeluk wordt uit Nisjni Novgorod bericht. De stoomboot „Greyor" met 102 personen voor het meerendeel kooplieden aan boord, is in de nabijheid dier stad verbrand tot op de waterlijn en de meeste der passagiersdie slaapdronken het was mi Iden in den nacht over boord sprongen, kwamen om het leven. Ook de stoffelijke schade is zeer aanzienlijk. NEW-YORK, 20 Augustus. Uit Boston wordt gemeld, dat de sneltrein van Woodhall ontspoord en in brand geraakt is. Een aantal reizigers werden verwond. Er zijn dertig ge neeskundigen naar de plaats van het onheil vertrokken om hulp te bieden. Te Wilkesbarre, in Pennsylvanie, heeft een orkaan gewoed, waardoor eenige honder den huizen vernield zijn. Het aantal dooden wordt op ongeveer veertig, dat der gekwetsten op honderd geschat. Het dorp Summerville is volkomen verwoest, andere dorpen in de Wyoming-vallei hebben groote schade geleden. Het geldelijk verlies bedraagt ten minste een millioen dollars. NEW-YORK, 22 Augs. Volgens bericht uit Libertad zou San Salvador de door het corps diplomatique in Guatemala voorgestelde vredesvoorwaarden verworpen hebben, omdat zij onvoordeelig waren. Men gelooft nu dat de vijandelijkheden zullen hervat worden. De voorgestelde vredesvoorwaarden hielden in dat Ezeta als president van San Salvador zou aftreden, dat Ayala voorloopig president zou zijn, en dat deze de verkiezing van den nieuwen president zou uitschrijven volgens de bestaande bepalingen. WAALWIJK. Zondag 24 dezer, 's middags 12 ure, door de harmonie l'Espérance, op de harmoniezaal van de erven N. van Riel. 1. Neêrlands kracht doodt Atchins Macht, Marsch. v. Eeten. 2. Une Corbeille de Roses, fantaisie brillante. van Dam. 3. Ode aan Prinses Wilhelmina G. J. B. WAALWIJK, 23 Aug. 1890. De heer Vermeulenalhier, is benoemd tot secretaris en ontvanger der gemeente Noord wij kerhout. De verkiezing van een lid voor den gemeenteraad alhier, ter vervanging van den heer Zijlmans, zal, naar wij vernemen, plaats hebben op DINSDAG 16 SEPTEMBER a.s. Het tijdschrift de Katholieke Illustratie is dezer dagen zijn vier en twintigsten jaar gang ingetreden. Het biedt gezonde, opwekkende uitspan- ningslectuur, die oud en jong weet te boeien en waar ieder iets van zijn gading vindt. Het geeft tevens verscheidenheid, die het aanspraak doet maken op de belangstelling van elk beschaafd Nederlander, zoodat het zeker in elk katholiek gezin thuis hoort. Het verwondert ons derhalve nietdat de Illustratie" haar lezers bij duizendtallen telt, waaronder ook vele andersgezinden. Toch wenschen wij die haar in nog grooter aantal toe en aarzelen geen oogenblik de Illustratie uit volle overtuiging bij onze lezers aan te bevelen. De „vier en twintig kostbare prijzen" aan den eersten rebus verbondenalsmede de gratis premie «de prachtige Familiekalen der, toonen bovendien, dat de Illustratie geen poging onbeproefd laatom het Katholieke Nederlandsche volk meer en meer aan zich te verbinden. Onze beste wenschen vergezellen haar bij dit edelmoedig streven. De wet van 9 Mei jl., betreffende het dragen, van wapenen (zie Stbl. no. 81), brengt bij hare toepassing tal van belemmeringen mede. Zoo nu weer voor die plaatsen in ons land, waar men van oudsher prijs-en koning vogel placht te schieten op z.g schuts- of schiethoornen die in de meeste plaatsen op publiek terrein zijn opgericht. Ieder der deelnemers aan zulk een schuttersfeest,zoowel als aan de oefeningen, die hieraan voorafgaan, moet thans voorzien zijn van machtiging van den commissaris des konings tot het bij zich hebben van een wapen. In Limburg, Noord- Brabant en Gelderland zouden de commis sarissen des konings wel haast een specialen ambtenaar mogen aanstellen voor het in orde brengen der te vragen vergunningen en het onderzoeken of de personen die ze vragen, werkelijk tot een schuttersgilde behooren. In art. I van bovengenoemde wet worden pijl en boog niet als wapenen genoemd; er is daarin alleen sprake van stootwerktuigen. Arnh. Cl. In de Langstraat blijft de handel in kalikoeien vrij levendig; de le qual. wordt tegen f 240 k i 280 meerendeels door Hollandsche kooplieden gekocht, dito vaarzen ƒ175 k ƒ225, melkkoeien ƒ160 k ƒ225 per stuk, vette dito le qual. 79 k 80 ct., 2e qual. 70 a 72 ct. per Kg.; nuchtere kal veren 14 a 18. De minister van waterstaat, enz. heeft zijne goedkeuring gehecht aan het voorstel der spoorwegbesturen om den aanstaanden winterdienst op de spoorwegen 15 October a. s. te doen aanvangen. De Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw heeft voor de door haar afdeeling Tilburg eerstdaags te houden landbouwten toonstelling twee prijzen uitgeloofd, te weten: een voor het beste handwerktuig (Pulvérisateur) om de „Bordelaisepap" als voorbehoedmiddel tegen de aardappelziekte aan te wenden en een voor het beste handwerktuig voor het zaaien op rijen, onder voorwaarde dat de bekroonde voorwerpen worden aangekocht voor de aan de tentoonstelling verbonden loterij. Donderdag is door de marechaussée alhier onder Loonopzand aangehouden een latidlooper, die ter beschikking der justistie is gesteld. Gisteren is aangehouden een nog jeugdig persoon, die geruimen tijd onder Drunen had rondgezworven, blijken gaf tot werken ongene gen te. zijn en door bedelen in zijn onderhoud voorzag. Ook deze is wegens landlooperij ter beschikking der justitie gesteld. Te Kaatsheuvel heeft men voor een verandering weer eens zekeren J. M. een paar ferme messneden over het aangezicht toege bracht; dit gebeurde zoo maar onder borreltjes drinken. De dader is bekend. Dinsdag is een terreinopzichter van den Hollandschen Spoorweg te 's Graven hage door den vertrekkenden sneltrein van 9.27 op de treeplank geworpen en door den trein meegesleept. Op telegrafische order van den Haagschen stationschef hield de sneltrein te Voorschoten stil, waardoor de terreinopzich ter, die zich niet langer kon vasthouden, werd gered. Hij had zijn volle bewustzijn behouden. Een zijner beenen is erg gekneust. —Dinsdag middag vatte een 10 -jarig meisje, woonachtig aan de Prins Hendrikkade 20, te Feijenoord, het plan op, haar hondje eens te laten zwemmen en koos daarvoor de Ko ningshaven. Ongelukkigerwijs geraakte het kind daarbij te water, zonder dat het door iemand opgemerkt is, waardoor het jammerlijk is verdronken. Woensdagochtend half zeven is het lijkje uit de Koningshaven opgevis;ht en bij de diepbedroefde ouders thuis gebracht. Te Ternaard (Fr.) is een meisje, dat bezig was met wieden, door een jager op een aangrenzend stuk land bij ongeluk in den hals, de zijde en den voet geschoten. Gelukkig is er hoop, dat zij van hare verwondingen zal herstellen. Tegen den dader is proces-verbaal opge maakt. Hij had haar niet gezien, daar zij achter het gewas verborgen zat. Op de fabriek der heeren Smulde, s te Utrecht, had Donderdag middag de werkman A. v. D. het ongeluk om met zijn rechtervoet tusschen een schaafmachine te geraken, met het treurig gevolg, dat, niettegenstaande hij flinke schoenen aan had, hem de voetzool bijna geheel werd afgesneden. Na door den heelkundige der fabriek te zijn verbonden werd de man, die door bloedverlies veel was verzwakt, per raderbaar naar het ziekenhuis vervoerd. Donderdag middag kon men in de na bijheid van 's Hertogenbosch het ongewone schouwspel zien, dat een tweespan honden met kar en daaropzittende vrouw dwars over de Zuid-Willemsvaart stak. De baas, die aan den overkant liep, had de onvoorzichtigheid gehad de dieren toe te spreken, die daarop meenden een zoo doorslaand bewijs hunner gehechtheid aan hem schuldig te zijn. Alles liep zonder ongelukken en tot groot vermaak der omstanders af. Bij Leiden is een oud vrouwtje van 81 jaar, die even in den tram HaarlemLeiden had plaats genomen om afscheid te nemen van haar schoonzoon, toen men met rangeeren begon uit den trein gesprongen, daar zij meende dat de tram reeds vertrok. Zij viel en wenl daarbij zoo ernstig verwond, dat zij den volgenden nacht in het ziekenhuis is overleden. Woensdag ochtend omstreeks 8 uren had een jongen van ruim 16 jaar, werkende in de michinerieönfiibriek van den heer Land man op Feijenoord, het ongeluk tusschen de riemen van de boormachine te geraken waardoor zijne beide armen en beenen ernstig gekwetst werden. Hij is naar het ziekenhuis vervoerd. Spoorwegongeluk bij Zandvoort! Het Haarl. Dagbl. ontvangt van officieele zijde omtrent het spoorwegongeluk, dat nabij Zandvoort is voorgevallen, de volgende me- dedeeling: De trein moet daar ter plaatse, sinds de lijn is overgegaan aan de Holl. Spoorw. Mpij rijden in 11 minuten, terwijl dit vroeger 14 minuten was. De rails zijn niet zoo zwaar als van de hoofdlijnen Rotterdam Amsterdam en de biels of dwarsliggers zijn ook van min dere hoedanigheid. Het zand is niet zoo góed als het zand dat gebruikt wordt op de andere lijnen en toen de machinist kwam aanrijden, zag hij op de rails voor zich een klein bochtje; daarom wilde hij remmen om te voorkomen, dat de veeren door die bocht braken, doch vruch teloos. De locomotief ging even links en sloeg toen rechts van den weg af. De ach- terkomende bagagewagen stiet een stuk van de locomotief af juist op de plaats, waar de stoker stond, die daardoor doodelijk werd getroffen. Een correspondent van de N. R. Ct., heeft een bezoek gebracht aan hel tooneel van het spoorwegongeluk bij Zandvoorten deelt daarvan het volgende mede: Het is een waar tooneel van verwoesting, en zooals bij dergelijke gelegenheden meer het geval is, moet men er zich inderdaad over verwonderendat er niet meer men- schenlevens mede gemoeid zijn. De locomotief ligt dwars over den weg. De daaropvolgende goederenwagen is geheel versplinterd. De tweede waggon is van de voorzijde vernield, doch gelukkig bevond zich in dat comparti ment geen enkele passagier. Bij de eerste poging om dat rijtuig overeind te krijgen zakte het ineen. De derde en vierde waggon liggen ter weerszijden van de spoorbaan terwijl de twee laatste waggons in de rails gebleven zijn. De opgaven omtrent het aantal gekwetsten loopen nog uiteen. Sommigen spreken van zeven, anderen van zestien. De stoker was dadelijk dood; de eene helft van de hersen - pan was totaal verbrijzeld. Ook de machinist was zoo zwaar verwond, dat men aan zijn levensbehoud wanhoopt. Een conducteur is wel niet levensgevaarlijk maar toch zwaar gekwetst. De overige gewonden hebben allen min beteekenende kwetsuren bekomen. De gedoode stoker laat eene weduwe met drie kinderen na. Van andere zijde meldt men nog: Aan den weg, noch aan de machine was iets te ontdekken, en van kwaadwilligheid kan bijna geen sprake zijn. Het ongeluk gebeurde aan het rechte eind, dat men krijgt, als de helling naar het hotel Kostverloren wordt afgegaan. Van de passagiersrijtuigen is geen balkon en geen ruit of schot onbeschadigd, en door de glasscherven zijn een aantal personen ge kwetst, die echter allen naar hunne woningen konden gaan. De stoker Born, die gedood werd, was van de locomotief gesprongen of geslingerd en door de achterkomende wagens gegrepen. De machinist moet met het hoofd tegen eene plaat zijn aangeslagenalthans men vreest dat hij eene hersenschudding heeft. Behal re tal van politiedienaren waren spoe dig op het terrein aanwezig de officier van justitie uit Haarlem, de heer Rethaan Macaré, de chef van het rollend materieel Lockhorst, de ingenieur Nierstrasz, die van het stoom wezen Van Kempen, de rijks-ingenieur De Jong, dr. Krol, dr. Winkler Prins en auderen. Men was te 8 uren reeds druk bezig den weg vrij te maken en te 10 uren kwam er nog versterking van personeel. Als de locomotief is uitgegraven, zal er door den officier van justitie een nader onderzoek worden ingesteld. Vele reizigers lagen achterover op het zand uitgestrekt, met bebloede hoofden. Sommigen omringd door schreiende vrouw en kinderen. De meesten waren echter meer ontsteld en geschrikt, dan zwaar gewond. Twee conduc teurs lagen ook kermend op den grond. Rei zigers, die hen hielpen en onderzochten meenden dat de een enkel gekneusd was en dat de schouder van den ander uit het lid was. Eene dame had eene ernstige hoofd wond. Een heer had eene wond in den hals en een gebroken sleutelbeen. Vele passagiers hadden bloedende wonden of bulten aan het hoofd. 3de KLASSE. WAALWIJK 22 Aug. De aanvoer van hoornvee was tamelijk ruim vooral in goede kalfbeesten, die gretig worden opgekocht hoofdzakelijk voor Belgische rekening. Kall'koeien golden f 147.50 k f245.—265.— Kalfvaarzen f130.— a f175.— 185.—. Jonge varkens f6.— a fll,—12.50. Ter botermarkt aangevoerd 451 KG., van f 1.17 a fl,33 per KG. Eieren f3.50 a f4.— per 100 stuks. De huidenmarkt is zeer vast. Prima La Plata zomer ossen 25-32 K.G. gezouten, ruimen onmiddellijk op aan gesouteneerde prijzen. Dit is niets nieuws en dit ver schijnsel doet zich telken jare voordoch nu worden ook mindere soorten meer ge vraagd, zoomede koehuiden in alle quaiiteiten. Voor Amerikaansche rekening zijn bijna alle voorradige inlandsche huiden opgekocht, waardoor de prijzen aanmerkelijk zijn ge stegen. In vette en nuchtere kalfsvellen trad Engeland als kooper op. Al deze om standigheden zijn tot dusverre nog weinig van invloed op de ledermarkt, hoewel de markt voor alle soorten toch iets vaster is. Eerste qualiteit zwaar leder is altijd ge vraagd de markt blijft geanimeerd en de voorraad is klein, zooals meestal in dit sei zoen. De handel in schors is tamelijk le vendig aan vorige prijzen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Donderdag jl. hield de Scherpschutters- vereeniging „Nederland en Oranje" gevormd uit de leden en oud-leden der d.d. schutterij alhier, een teerfeest bij gelegenheid der uit- tereiken prijzen. Na eerst een rijtoertje naar Geertruidenberg, alwaar de consumptie voor het feest werd ingeslagen, bestaande in dikke paling, gedaan te hebbenzou de verdeeling der prijzen plaats hebben; doch wie zou den eersten prijs behaald hebben, want van patronen is deze vereeniging verstoken; zelfs de schutterij heeft geen schot gelost en dan zegt men nog dat het leger zooveel geld kost. Toch heeft de uitdeeling plaats gehad; den teerling heeft hier zijn diensten niet geweigerd en ziedaar de verdedigers der Vaderlands met den teer ling in de hand en den paling in den mond. Sadi! Sadi! Dank voor de plaatsing. Oud-Schutter. V oorspoedig bevallen van een DOCHTER: A. C. A. M. DE GREEFF-Rath. Waalwijk, 15 Augustus 1890. I t t Tot onze diepe droefheid overleedl t heden onze inuig geliefde Eclit-I genoot, Vader, Behuwd- en Grootvader I tijdig voorzien van de H.H. Sacramen ten, in den ouderdom van 78 jaren. Waalwijk, 14 Aug. 1890. Uit aller naam Wed. L. G. DUMOULIN- Brekelmaxs.I te WAALWIJK, zal te BESOIJEN, op Maandag 25 Aug. 1890, PUBLIEK VERKOOPEN: a. oin 10 uur, ten sterfhuize VAN RIJN- DERS, b. om 10V2 uurten sterfhuize van de Weduwe ADRIAANSE-Van Hilst.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2