BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitsehland. Rusland. BINNENLAND. Weerkundige waarnemingen geëerbiedigd. Rumenie, Servie, Bulgarije, Montenegro en Albanië zouden tot dezen bond toetreden. In dezen zin wordt ijverig onderhandeld te Londen, te Berlijn, te Pe tersburg en te K'onstantinopel. De bepalingen van het vredestractaat tus- schen Guatemala en San Salvador worden nu openbaar gemaakt. San Salvador moet de wetgevende macht samenroepen en aan haai de beslissing geven over het presidentschap. Beider troepen worden binnen 48 uur binnen de grenzen teruggetrokken en moeten binnen 8 dagen op voet van vrede verkeeren. Een groot smokkelproces zal den 22n Oc tober te Verviers voor de rechtbank komen. Achttien personen uit Luik, Antwerpen, Has selt, Leuven, Keulen en uit eenige Duitsche grensplaatsen zijn beschuldigd van 106 maal heimelijk alcohol ingevoerd te hebben tot een gezamenlijke hoeveelheid van 364,626 liter, waarvoor een som van 680,635 fr. aan rechten moest zijn betaald. De eisch van het openbaar ministerie (reeds bij de dagvaarding gesteld) iseene boete van 7.219,942 fr. de tienvoudige som der ontdoken rechten en de waarde van de ge smokkelde waar. Het ministerie van handel deelt mede, dat de door particulieren ontworpen Fransche tentoonstelling te Moskou den 24en Mei van het volgende jaar geopend zal worden. Reeds is een commissie benoemd, die met de re geling van de tentoonstelling is belast. Voor zitter dezer commissie is de senator Teis- serenc- De Bortvice-president de senator Dietz Monnin leden zijn onder anderen de afgevaardigde en vroegere minister van bui- tenlandsche zaken Flourens en de senator Poirrier. Het voor 1891 voor Tonking bestemde contingent zal uit 60U officieren en 24000 man bestaan. Het Engelsche eskader is Maandag te 7 uur van Cannes naar Toulon vertrokken. De admiraal, die eerst alleen naar Toulon gegaan was en het eskader in de golt Juan achtergelaten had, heeft de uitnoodiging van den marine prefect te Toulon aangenomen na de Engelsche regeering geraadpleegd te hebben. De onderhandelingen met de Veree- nigde Staten worden voortgezet. Zij schijnen spoedig te zullen eindigen, waardoor ook een einde zal komen aan den reeds eenigen tijd tusschen de beide rijken gevoerden ta rieven-oorlog. Aan de Belgische ambassade te Parijs worden de onderhandelingen nauw keurig gevolgd. De minister van buitenland- sche zaken, Ribot, is beter in staat ze tot een goed einde te leiden, dan eenig ander diplomaat, daar hij met een Amerikaansche vrouw gehuwd is, die aanzienlijke connecties in haar land heeft. Te Parijs heeft een keukenmeid, Co- longe genaamd, op de Place de la Madeleine de kamenier Marie Guérin die haar, naar zij beweert, van haar minnaar beroofde, dood gestoken. Bij waarzegsters zijn doorgaans de klan ten de bedrogenen, maar eene rijke kaart legster in de Parijsche voorstad St. Germain verkeerde onlangs in het omgekeerde geval. onverschilligheid spoedig plaats maken voor zachte, teedere gevoelens. Zij verwachtte gedurig dat hij eenige vriendelijke woorden tot haar richten zou, maar niets van dat alles gebeurde. Graat' Erich verscheen de heele scène vergeten te hebben. Hij verwijderde zich dien avond zoodra het souper afgeloopen was, en den volgenden dag zag zij hem in het geheel niet, daar hij met eenige vrienden een uitstapje naar Saint Cloud ging maken. De flauwe schemering van hoop, van een gelukkig gevoel verdween, en zij vond zich even eenzaam en troosteloos als te voren. Zij was gehuwd en haar echtgenoot was en bleef haar vreemd, zij had even weinig deel aan zijn gedachten, plannen, uitspanningen en belangen als de minste dienstbode. Zij zocht allerlei redenen voor zijn zonderling gedrag, alleen de ware oorzaak, dat zij het offer van geld en eerzucht was, alleen die oorzaak giste zij niet. Haar volkomen onervarenheid was haar onge luk. Tot nu toe was de liefde met haar lief en leed haar onbekend. Zij zou die echter leeren kennen, doch helaas tot haar ongeluk. Het was op het laatst van hun verblijf te Parijs, dat de graaf en gravin von Frankenstein op een bal bij den Duitschen gezant werden uitgenoo- digd. Elfriede had dien avond veel zorg aan haar toilet besteed. Zij had een japon van iichtroode kleur gekozen. „Larmes des roses," had de win kelier deze kleur genoemd, en zij gaf i an haar uiterlijk iets bijzonder liefelijks. //De gravin ziet er heden avond prachtig uit," zei haar kamenier Pauline, niet zonder een wei nig trots op haar werk. Elfriede> trad peinzend voor den spiegelzij had blind'moeten zijn als zij niet had opgemerkt dat zij zeer schoon was, maar geen tevreden uit drukking verhelderde haar gelaat. „Ik wenschte, dat ik blond haar had, zei zij met een diepen zucht. «Maar, mevrouw de gravin" riep Pauline op gewonden, „gij hebt het mooiste haar van ae wereld, ik heb het nog nooit zoo lang en dik gezien." //Ja, maar het is de rechte kleur niet," zuchtte Elfriede. „De graaf houdt niet van donker haar, Die profetes werd door twee dames, wie zij de toekomst voorspelde, bestolen voor een bedrag van 15,000 fr. Te Parijs bestaat een volledig georga niseerd corps van Russische politiebeambten wier taak het is, een wakend oog te houden op de naar Frankrijk uitgeweken nihilisten en vooral ook om toe te zien, wat er in het Quartier-Latin, waar tal van vrouwelijke Rus sische studenten wonen, die met de nihilisten in betrekking staan, plaats heeft. Onder deze beambten zijn er twee, die aanzienlijke in komsten genieten. De een ontvangt jaarlijks f40,000, de ander f30.000. Ook behooren vrouwen tot het corps. Zoo moeten er een paar dames zijn, wier druk bezochte salons door geheime Russische fondsen worden on derhouden. Zaterdag kwamen in de provinciën Alicante, Badajoz, Tarragona, Teledo en Valencia 78 gevallen van cholera voor, waarvan 51 met doodelijken afloop. Op het congres der Trades Unions te Li verpool is met eenparige stemmen een voor stel aangenomen van John Burns, waarbij sympathie wordt betuigd met de werkstakers in Australië en een beroep wordt gedaan op alle op het congres vertegenwoordigde ver- eenigingen, tot het openstellen van inschrij vingen ten einde de werkstaking in Australië, waar thans een grooter veldslag geleverd wordt dan ooit in de zaak der Trades Unions heeft plaats gehad, te steunen in den strijd. Een cheque, te bedrage van 30 mil- lioen francs, ts dezer dagen ten kantore van de London and County-Bank aangeboden en betaald. De trekker was een Indische spoor wegmaatschappij Het hoogste „kasbrietje," tot dusver be kend, was een van 177° millioen francs, dat de spoorwegkoning Vanderbilt eens, alleen op vertoon van zijn handteekening, dooreen bank deed betalen. Te Berlijn heeft de berg weer eens een muis gebaard. Maandag namelijk zouden de Berlijnsche sociaal democraten, zooals wij reeds mededeelden, het Lassalle-feest vieren en wel te Friedrichshagen. Men was lang niet gerust en Zaterdag reeds kondigde de Reichsanzeiger aan, dat met het oog op de 25 Aug. 11. voorgekomen ongeregeldheden, een infanterie-brigade, die oefeningen hield, voor den garnizoensdienst naar Berlijn zou worden teruggeroepen, wijl het garnizoen niet sterk genoeg was. De Nat. Ztg. sprak nog over de enorme massa's, die naar Friedrichshagen zouden trekken en toen nu de dag van de feestviering daar was, bleek, dat alle voorzorgsmaatregelen over bodig waren. Rustig en bedaard trokken hon derden socialisten met hunne vrouwen naar buiten en daar werd gekegeld, geroeid en gedanst als gold 't gewone buitenpartijtjes de weinige aanwezige gendarmes hadden in letterlijken zin rustdag. De Chineezen overstroomen Siberië in zoo groot aantal, dat de Russische regeering zich genoodzaakt heeft gezien, evenals ze de ont wikkeling der joden tracht te belemmeren, tegen hunne verdere immigratie strenge maat regelen te nemen. noch van donkere oogen." Dien avond zag menigeen de gravin met een blik van bewondering aan. Zij zal een der schoonste vrouwen van onze kringen worden," zei een vreemde gezant, die evenveel opme. kzaamheden wijdde aan het schoone geslacht als aan zijn diplomatieke zaken. „Ik zou haar over twee jaar wel eens willen terugzien, ik wed dat zij dan alle schilders en beeldhou wers in verrukking brengt." Erich bleef dien avond geduldig in hare nabij heid zoolang de etiquette het vorderde. Toen trad de gastvrouw op haar toe en stelde haar „la reine du bal," een blondine, mevrouw Von Roncourt, voor. De dame zette zich naast Elfriede neer en begon met het grootste gemak een ge sprek met haar op de vroolijke, vertrouwelijke manier der Parisiennes. „Ik heb uw man nog in het geheel niet gezien," zeide zij, „men zegt algemeen dat hij jong is en zulk een aangenamen indruk maakt. Is dat zoo?" Elfriede bloosde hevig, mevrouw Von Roncourt barstte in een vroolijk lachen uit. „Gij kleurt, hoe grappig I" riep zij uit. „Ik zou geen kleur krijgen als ik mijn man hoorde prij zen. Wat is het bij de Duitschers toch geheel anders, zij sluiten een huwelijk uit liefde en kleuren hun leven lang." „Daar staat mijn man, gij kunt na zelf oor- deelen," antwoordde Elfriede rustig. Mevrouw Von Roncourt keek naar de aange duide richting, zij zweeg eenige oogenblikken en zeide toen: „Het gerucht heeft werkelijk niet overdeven, hij ziet er even knap als voornaam uit. Ilij be valt mij best. Mijn man is al zestigjaar, en heeft al wit haar. Kijk, daar staat hij met die groote ster op zijn borst." Elfriede werd een bejaard heer, die er zeer voornaam uitzag, gewaar. „Hoe vreemdHij ziet er veel ouder uit dan gij, mevrouw." „Ja, dat hoop ik ook, maar wat geeft dat? Iedereen zegt dat ons huwelijk een uitmuntende schikking geweest is." „Een schikking?" herhaalde Elfriede verbaasd. „Hoe vreemd klinkt dat voor een huwelijk „Waarom vreemd? Ik had iedereen zei het Middelerwijl worden de zonen van het Hemelsche rijk nog steeds de Vereenigde Staten binnengesmokkeld, in gezelschap van aanzienlijke ladingen opium. Snelzeilende schepen vervoeren koelies en opium in den nacht uit Victoria in Britsch Columbië, zetten hunne dubbele vracht op een of ander punt in het grondgebied der Vereenigde Staten aan wal en sluipen voor het aanbreken van den dag weg. De eigenaars der schepen kunnen daardoor soms met een reisje van twaalf uren eene winst van 500 pond ster ling maken. n ■l'IHIMIH'—atg—MMBPMIIIMIIBIW WIBI WIIHI— over de maand Aug. te Waalwijk. Gevallen regen 953/8 millimeter vorig jaar Aug. 1 lü5/8, verschil 157*. 13 regendagen 1, 10, 11, 12, 1*3, 14, 22, 23, 25, 26, 27, 29, 31 Augustus; vorig jaar Aug. 15— 2. De meeste regen viel 11 Aug. 231/4 mill. De minste regen viel 14 Aug. U/2 mill. Donder en bliksem 1 (9 zeer zwaar) 19, 28 Aug. Karakter van het weer, buiig en koud slechts warm en zacht 1, 2, 4—12, 1619. Windkracht 2/io 3/10den 15 Aug. 5/10 a ö/io Windrichting N. 3 5, 7, 8, 9 O. niet Z. 1, 10 W. 2, 11, 22, 26, 28 N.O. niet NW. 6, 25, 29, 30, 31 Z.O. niet ZW. 12 a 21, 23, 24, 27. Gevallen regen van 1 Sept. 89 tot 1 Sept. 90 795Vi6 mill. Regendagen van 1 September 1889 tot 1 Sept. 1890 110. WAALWIJK, 3 Sept. 1890. In de gisteren voormiddag ten elf ure gehouden raadsvergaderingwaarbij onze verslaggever wegens ongesteldheid niet kon tegenwoordig zijn en waarvan wij dus geen uitvoerig verslag kunnen geven, is tot wet houder herkozen de heer J. Timmermans Wz. met 7 tegen 2 stemmen en 1 onthouding. Besloten is op advies der schutsluis-com missie, f 325 beschikbaar te stellen voor het doen opmaken van bestek en begrooting der schutsluis. Op voorstel van den heer Mombers is bepaald dat alle pogingen zullen aangewend worden om voor onze gemeente bij de nieuwe dienstregeling een station le kl. te krijgen. Maandag omstreeks den middag is te Elshout de laudbouwerswoning afgebrand van L. van Sluijsvelt. 40000 pd. hooi en een varken zijn de prooi der vlammen geworden, alsmede een gedeelte van het landbouwge reedschap en den inboedel. Alleen het huis was verzekerd en nog wel laag. Van het eigendom der buren, dat geruimd werd, heeft veel schade geleden. De oorzaak zoekt men in een defect aan den schoorsteen van het fornuis, waardoor het vuur zich zou medegedeeld hebben aan het hooi. Ter gelegenheid van den tienden ver jaardag van H. K. H. prinses Wilhelmina der Nederlanden wapperde Zondag van het raadhuis en uit vele particuliere woningen de vlag. Ook de schepen in de haven waren met vlaggen getooid. De liedertafel zong op haar matinée ter intentie der prinses het prachtige te Deum van Neuckomm. De harmonie l'Espérance, gaf een concert op de markt en zond aan Z. M. een telegram van gelukwensching, waarop den volgenden dag 's konings dankbetuiging werd ontvangen. tenminste een knap gezicht en een vroolijke „fa^on de vivre,„ hij bezat een groot vermogen en een adelijken naam. Kan men wel een ge schikter partij gedenken „Maar behoort er dan geen genegenheid bij?" Mevrouw Von Roncourt lachte hartelijk. „Dat is pardon een Duitsche dwaasheid. Zij sluiten daar een huwelijk uit liefde, wij daarentegen, omdat onze ouders het geschikt vinden, het komt eigenlijk overeen uit. Uw echtgenoot is ongetwijfeld de knapste man van het geheele bal. Gij kunt trotsch op hem zijn. Hierop verwijderde mevrouw von Roncourt zich, daar haar cavalier haar voor den volgenden dans kwam afhalen, en Elfriede keek haar man een langen tijd aan. Het was ongetwijfeld een zeer aangenaam gezicht, alleen ontbrak die uitdrukking van geluk en tevredenheid, die men bij een jong getrouwd man kan verwachten. Hij wa3 koud en onverschillig, maar hij was toch haar man, die haar boven alle andere vrouwen der wereld tot zijn vrouw gekozen had. Hij had even goed een der nraentige blondines kunnen huwen, maar hij had ae voorkeur aan haar gegeven. Voor de eerste maal ondervond zij bij deze gedachte een trillingwaarvan zij zich geen re kenschap kon geven. Zij had hem gaarne de hand gedrukt. Maar had hij haar dan op zijn wijze lief? Neen want hij gaf zich zelts niet de moeite naar haar om te zien of haar aan te spreken. Hij bewoog zich gemakkelijk en onderhield zich met een ieder even welwillend, zijn manieren waren rid derlijk en deftig. Zelfs in de veronachtzaming van haar was zij nog trotsch op hem. Zij had het bewustzijn dat hij alleen haar toebehoorde, iets waarom misschien honderde vrouwen haar benijdden. Van dezen avond af, begon zij onbewust een nieuw tijdperk haars levens. VIII. De Septembermaand was bijna ten einde, toen graaf von Frankenstein aan terugkeeren begon te denken. Hij vroeg Elfriede of zij zich van de verstrooiingen der groote stad zou kunnen los rukken en was zeer verwonderd toen haar ge zicht bij deze vraag opklaarde. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 28 Aug. zijn be noemd in de commissiën, in het najaar van 1890 belast met het afnemen der examens ter verkrijging van de akte, bedoeld in art. 56, onder a, der wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127, in Noord Brabant, tot lid en voorzitter de schoolopziener in het distr. Tilburg; tot leden: de schoolopzieners in het distr. 's Hertogen bosch en de arr. Oirschot, Tilburg enVechel; leden plaatsverv.de schoolopzieners in de arr. Bergenopzoom, Boksmeer, 's Hertogen bosch en Heusden. De Ulrummer stroopapierfabriek is op de internationale tentoonstelling te Buenos- Ayres bekroond met den tweeden prijs en op die te Luik met een diploma voor gouden medaille. Zooals wij reeds vroeger hebben mede gedeeld, zal den 17 September worden aan besteed, het vormen van een gedeelte rivier van den Hoogen Maasdijk ten westen van Heusden, tot voorbij het Oude Maasje nabij Hagoort. Thans kunnen wij nog mededeelen, dat uiterlijk 917 dagen na den dag, waarop de aannemer met het werk zal hebben begonnen, alle werken voltooid, opgeleverd en de ter reinen moeten ontruimd zijn. De prijzen van het hoornvee ondergin gen de laatste dagen in de Langstraat eene merkelijke daling. Op de Le soort kaltkoeien is het verschil f 25 a f 40, op de 2e qual. f 15 a 30 en op de vette koeien 8 a 10 ct. per Kg. Noteeringen kalfkoeien le qual. f 225 a 260, 2e qual. 180 a 210. Vette koeien 68 a 70 ct. per Kg., 2e qual. 60 a 64 ct. Vette varkens 58 a 60 ct. per Kg. schoon. Naar hop was de afgeloopen week veel vraag en de pi ijzen hooger; wordt geboden voor het nieuw gewas f 50, voor dat van 1889 f 25, voor vorige jaren f 7, alles per 50 Kg. Partijtjes van het nieuwe gewas zijn reeds verkocht. Met het oog op de bij onze raadsleden in onderzoek zijnde nieuwe politieverordening, vestigen wij de aandacht op een schrijven van den inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht in Gelderland en Utrecht. In het belang van de volksgezondheid acht de inspecteur het wenschelijk a. dat ieder rund, varken of paard, dat in nood geslacht wordt, door een van wege het gemeentebestuur daartoe aangewezen, zoo mogelijk, geëxamineerden rijksveearts, of, waar die mocht ontbreken, door een des kundige, in de gemeente of in de nabijheid gevestigd, na opening van het dier gekeurd worde, vóór het vleesch of de ingewanden als voedingsmiddel voor den mensch mogen verkocht worden; b. dat ieder rund, varken of paard, ter slachting bestemd, vóór de slachting en na de opening door dien aangewezen rijksvee arts of deskundige worde geschouwd, terwijl het als zeer gewenscht moet worden geacht uit een sanitair oogpunt c. dat deze keurder ook toezicht houde op in winkels en op markten ten verkoop aangeboden vleeschwarenwelke niet af komstig zijn van in de gemeenten, waar zij aangetroffen worden, gekeurde runderen, var kens of paarden. Ten bewijze, dat dit laatste niet overbodig moet worden geacht, wijst de inspecteur op het feit, dat op de markt in het dorp Epe, op den 6 Aug., pl. m. 50 kilogram grooten- deels bedorven rundervet ten verkoop werd aangetroffen, hetwelk zooals de verkooper aan den burgemeester verklaarde hem „Gij schijnt u zeer over de afreis te verheu gen," zei hij kortaf. „Ja, ik verlangde er reeds langen iijd naar; gij niet?" „Neen, ik houd niet van Frankenstein, het is mij daar te stil." „Misschien wordt dat voortaan wel anders," zeide zij verlegen. Hij dacht dat zij zinspeelde op de verbeteringen, die hij met behulp van het geld haars vaders zou kunnen aanbrengen, of schoon zij alleen aan de mogelijkheid dacht om hem het leven te veraangenamen. Het was een koude Octoberavond, toen de graaf en zijn gemalin hun intrede deden in het slot Frankenstein. Men had geen toebereidselen ge maakt tot een feestelijke ontvangst; geen opge wonden dorpsraenigte, geen vroolijke pachters f en boeren waren te zien, geen welkomstkreten werden gehoord. De graaf was in den omtrek niet bemind en zijn rentmeester Diiring werd algemeen beschouwd als een onderdrukker der arme pachters, zelfs de diensboden hadden geen vriendelijk woord van welkom voor hun neer over, toen hij uit het rijtuig stapte; de meeste waren pas in dienst. Tot aan het huwelijk van den graaf was het slot meer en meer vervallen. De bedienden wa ren tot op een klein getal samengesmolten, het gebouw was verlaten, ae stallen waren leeg. Nu echter was alles veranderd. Diiring had „carte blanche" gehad en hij had niet verzuimd van dit verlof ruimschoots gebruik te maken. Het slot was zoowel in- als uitwendig geheel vernieuwd en schoongemaakt, feestelijk versierd en nieuw gemeubeleerd. Het getal bedienden was aanmer kelijk vermeerderd en allen hadden nieuwe klee deren gekregen, terwijl ook de stallen weer tot hun vroegere grootheid teruggebracht waren. Het geheele slot maakte den indruk van bloei en welvaart, zoodat de graaf het zelf bijna niet her kende. Zijn gemalin keek met zichtbare verwondering naar haar nieuwe, prachtige woning. „Ik had nooit gedacht dat het slot Franken stein zoo groot was." De graaf keek haar ongeloovig aan. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2