"buitenland! Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk. Turkije. Rusland. r( Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. zijne overtuiging uitsprekend, dat de Duitsche vloot, in het oogenblik des gevaars, voor haar moeilijke taak berekend zou blijken. Terwijl deze woorden in Sleeswijk-Holstein gesproken werden, bracht te Homburg het badgasten-publiek aan den ouden Bismarck eene schitterende ovatiewaarop hij met eenige hartelijke woorden voor keizer en rijk, die ieder roerden, antwoordde en ten slotte een Hoch voorstelde op keizer Wilhelm II. die hem liet gaan. Ook de menigte scheen geroerd en velen zag men met tra nen in de oogen den grijzen staatsman na deren om hem de hand te drukken. De Post behelst eene officieuse mededee- ling, volgens welke in de eerstvolgende rijks- begrooting geen enkele post uitgetrokken wordt voor versterking van het leger of voor nieuwe troepen formatiën. Tot den afloop van het septennaat zal de regeering zich van derge lijke aanvragen onthouden. Alleen voor het verder invoeren van de nieuwe bewapening en ten behoeve van bouw en inrichting van kazernes zal thans geld worden aangevraagd. De Italiaansche ministers willen de alge- meene verkiezingen vervroegen, op grond van geldgebrek, waardoor nieuwe belastingen noodig zouden zijn. Een prettig vooruitzicht Bijna al de uitkomsten der verkiezingen op Maandag in Bulgarije zijn gunstig voor het gouvernement. Stambouloff en Tontscheff zijn in verscheidene steden gekozenook Stoiloff, Stransky en andere ministerieelen. De definitieve uitslag der verkiezingen is dat gekozen zijn 265 aanhangers der regeerings- partij, 20 oppossitie-lieden en 10 candidaten van uiteenloopende richtingen. Stambouloff is in 5 districten gekozen. In Argentinië is nog lang niet alles in orde. De regeering heeft weer troepen moe ten zenden naar Entre-Rios. De beide kamers hebben inmiddels de fi- nancieele voorstellen der regeering goedge keurd. Naar men uit Sydney bericht, zijn daar, met het oog op de werkstakingen, duizend buitengewone politie-agenten in dienst ge nomen. Door de stoomvaartmaatschappijen te Mel bourne wordt langzamerhand de dienst hervat met niet-leden van arbeidersvereenigingen. De commissie voor de Brusselsche we reldtentoonstelling van 1888 zit nog altijd in een aantal processen. Dezer dagen heeft de handels-rechtbank te Brussel weder een reeks eischen van inzenders der Fransche afdeeling tegen haar toegewezen. Onder de soldaten in het artillerie-kamp te Brasgaet, in Belgie, is een oproer uitge broken, waarbij een man werd doodgeschoten. De troepen zijn geconsigneerd. Nadere bij zonderheden ontbrekendaar de militaire autoriteiten de zaak geheim trachten te houden. Zondag is te Luik het sociale congres geopend2000 personen waren aanwezig. Aan het Bureau namen plaats de bisschop pen burgerlijke comités uit BelgieFrank rijk Duitschland, Italië, Oostenrijk, Zwitser land en Nederland. Brieven werden voorgelezen van kardinalen len Gibbons,Manning, van Windthorst, van den aartsbisschop van Reims, van den bisschop van Madrid en van anderen. Vele redevoeringen werden gehouden. Vóór alles blijve Frankrijk bestaan Onder bovenstaand opschrift behelst Figaro een opmerkelijk artikel van Saint-Genest, den stoeren royalist, van wien de republiek zoo veel aanvallen te verduren heeft gehad, maar van wien ook de royalisten harde waarheden hebben moeten hooren wegens het vernede rend bondgenootschap, dat zij in het gezicht van de stembus met Boulanger hadden ge sloten, toen het gekonkel bij de verkiezing van den president der republiek nog een geheim was. Weet gij, schrijft hij, wat de grootste vernederingen geweest zijn die ik beleefd heb Het was noch de val der Orleansen, noch de aftocht van ons leger (in den oorlog van 1870) toen wij overwonnen verpletterd radeloos vluchtten door de berg passen van de Jura, maar de eer ongerept bleef. Neen, de grootste vernederingen uit mijn leven waren de Commune en het Bou- langisme. De Commune, toen het volk te Parijs onze soldaten in het gezicht van den overwinnen- den vijand doodschoot, het Boulangisme, toen de royalisten te Parijs en in het overige Frankrijk een oproerig soldaat ten aanhoore van Europa in geestdrift toejuichten. 19 Maart 1871 en 27 Maart 1889 (toen Boulanger te Parijs met eene overgroote meerderheid tot afgevaardigde was gekozen) zijn voor mij onvergetelijke dagen. Nog heb ik de tooneelen van 19 Maart 1871 steeds voor mijne oogen. Ik zie mij nog altoos te Fontainebleau komen waar de Pruisen tot mij zeiden„Kapitein, gij moet u verbergen want sedert gisteren vermoorden de Parijze naars hunne officieren." Bijna twintig jaren laterden 27sten Ja nuari 1889, toen dezelfde groote stad de ze gepraal van den „brav' généraU vierde! Nóg zie ik die dronken bende, nóg hoor ik de liedjes van Paulus, het „Revenant de la Revue* en „les Pioupious d'Auvergne*. Ik zeide tot mij zeiven Hoeis dat de man die voortaan de vaderlandsliefde en de eer van Frankrijk vertegenwoordigt? Hoe, achter die benden staat onze aristocratie, onze geeste lijkheid Achter Paulus vindt men de grootste namen van FrankrijkHoe, deze monarchie, die onze troost was, onze hoop, gesleurd door het slijk! O, dan is 't gedaan met ons In dien Boulauger zegeviert, is het èn de bur geroorlog èu de buitenlandsche oorlogin dien hij het onderspit delft, is het de ver plettering der royalistische partij onder gaande in spot en schande 1 Want in deze ongeloofelijke geschiedenis was er geen ander alternatief. Door te ze gevieren zou Frankrijk ondergaandoor niet te zegevieren zouden wij ondergaan; Goddank wij werden overwc^nen Ja, deCommune^eu het Boulangisme zijn de twee groote schandmerken van onzen tijd, en Parijs heeft daarvan al de eer. Parijs is het, dat met de Commune de republikeinen, en met het Boulangisme de conservatieven onteerd heelt. Sedert twintig jaren rust op de republi keinen de schande der Communetwintig jaren lang misschien zullen de conservatieven de schande dragen van het Boulangisme. Maar er is hier eenig onderscheid op te merken. Aan de zijde der Commune vond men enkel de gansche volksheffede repu- blikeinsche staf bleef er buiten. Men zag er slechts waaghalzen die niets te verliezen haddende staatslieden waren alle te Ver sailles gebleven. Aan de zijde van het Boulangisme daarentegen zag men helaas bijna den geheelen star van het royalistische leger. Aan het slot van het artikel schrijft Saint- Genest Wat de conservatieven ook mogen doenmet hen, naast hen zal ik sterven. Geboren reactionairzal ik sterven als reac tionair, omdat het boven mijne krachten gaat iets anders te zijn. Doch vóór alles wil ik dat mijn land blijve bestaan. En daar het niet leven kan met den graaf van Parijs, zoo wil ik dat het leeft met den heer Carnot. Daar er vooreerst geen enkele hoop be staat dat het koningschap mogelijk is, daar Boulanger slechts gestrekt heeft om de repu bliek te doen zegevierenwelke een oogen blik geschokt in hare grondvesten wonder baarlijk door hem bevestigd is, zoo behoort men verstandig te handelen en den toestand onder de oogen te zien. Alwat den generaal gediend heeft, is voort aan veroordeeld. Wie het Boulangisme maar heeft aangeraakt, is door het Boulan gisme gedood. Er blijven niets anders dan ellendige puinhoopen van over. Frankrijk zal zich verheffen, naar ik hoop maar men moet niet meer spreken van sa menspanningen noch van avonturen noch van „coups de force", hetzij voor prins Vic tor, of dén graaf van Parijs, of den hertog van Orleans. Dit alles heeft gedaan voor goed gedaan. Men behoort, totdat de zaken eene andere wending nemen, zich te schikken in hetgeen bestaat en te trachten de repu bliek beter te maken want sedert het land weet wat men in hare plaats heeft willen stellenheeft men het recht verloren te brandmerken hetgeen bestaat. In de pas geopende haven van La Rochelle heeft een noodlottig ongeluk plaats gehad. Een voorraad van ruim honderd kgr. dynamiet, welke gebruikt moest worden bij het wegruimen van een stuk dijk in den ingang van de haven, is door onvoorzichtigheid van een werkman ontploft en zeven arbeiders zijn daarbij om het leven gekomen. PARIJS, 9 September, De Taurus is gis teren te Marseille aangekomen met tijdingen uit Dahomey. Toen de stoomboot de Afri- kaansche kust verliet, was er alles rustig; maar den 4den Augustus hadden er voorpostenge vechten plaatswaarbij de hoofden van Dahomey de Egbas hebben verslagen. Zij hebben 130 dorpen verbrand en 3000 gevan genen gemaakt, Twintig duizend Egbas zijn gevlucht naar de katholieke zendelingen te Abeoukonta. Eene kredietaanvrage voor eene expeditie tegen Dahomey is noodzakelijk, nu de regen- mousson voorbij is. De schout-bij nacht Cuvelier is belast met operatiën op de kust van Dahomey. Hij is een voorstander van een krachtig optreden. Siciliano, een agent van een Fransch han delshuis en aanvankelijk belast met het on derhandelen over den vrede met den koning van Dahomey, is door de Fransche regeering teruggeroepen en te Marseille aangekomen. Pater Dorgèreeen voorstander van eene militaire expeditie, is daarna naar den koning van Dahomey gezonden, maar zijne zending is totaal mislukt en de kans op eene vrede lievende oplossing is verdwenen. Groote moeilijkheden zijn aan eene expeditie verbon den. De Dahomeyers zijn goed gewapend en georganiseerd. Zij zijn nabij Portonova gelegerd. Te Kotonou zijn 1200 Fransche soldaten aanwezig. Voor de verovering van Dahomey is eene uitzending van 4000 man met het vereischte materieel noodzakelijk. Zaterdag zijn in de provinciën Albacete, Alicante, Badajoz, Tarragona, Toledo en Valencia 40 gevallen van cholera geconsta teerd en 28 sterfgevallen. Men heeft te Devonport ontdekt, dat het Engelsche pantserschip Auson door gebrek- kigen bouw of anderszins zoo zware averij bekomen heeft, dat het vaartuig waarschijn lijk gezonken zou zijn, wanneer het, zooals geschieden zou, zich bij het eskader in het Kanaal had gevoegd. Die ontdekking, welke geheel toevallig geschiedde, heeft natuurlijk in het geheele land groot opzien verwekt. De dokwerkers en matrozen te South ampton hebben Maandag den arbeid ge staakt. De werkstakers verhinderden de treinen in de dokken binnen te rijden. Zestig con- stabels zijn uit Londen aangekomen, Zij werden door de werkstakers mishandeld. Voor den avond ducht men moeilijkheden. De werkstakers van Sydney hebben een monstermeeting gehouden, waarbij alles rustig is afgeloopen, hoewel geen neiging werd be toond het werk te hervatten. Zaterdag is het stoffelijk overschot van den Beierschen ex-minister Von Lütz met veel plechtigheid en onder deelneming be graven. De keizer zond een telegram aan de weduwe en van Von Bismarck was een fraaie krans gekomen. Aan The Standard wordt uit Berlijn gemeld, dat de gemachtigde der Britsch- Oost-Afrikaansche maatschappij met geweld de Duitsche vlag teKimbon in het sultanaat Vitu heeft laten wegnemen. De bronnen van Ragatz zijn door een bergstorting vernield en het zal veel tijd en moeite kosten, ze weer te doen vloeien. Men vreest voor verdere bergstortingen in de „Tamina-schlucht." Uit Oostenrijk, vooral ook uit de Boheem- sche hoofdstad, komen bij toeneming aller treurigste overstroomingsberichten. In laatstgenoemde stad is o. a. voor de kracht van het water bezweken de vermaarde Karlsbrucke over de Moldau, eeuwenlang een der voornaamste merkwaardigheden van het oude Praag. Van bijna al de groote gebeur tenissen aldaar, in goede of kwade dagen, waren aan die brug herinneringen verbonden. De brug, welke met 17 steenen bogen de rivier overspande en het oudste deel der stad met het nieuwere gedeelte verbond, was 544 meter lang en versierd met dertig stand beelden, o. a.van St. Johannes van Nepo- muk, den beschermheilige der stad. Men vertrouwde zoo vast, dat de in 1357 gebouwde brug iederen storm kon weerstaan, dat de bogen zelden of nooit nagezien of hersteld werden. Het bericht, dat 30 menschen bij de in storting verdronken zijn, is overdreven. Er zijn hoogstens drie personen bij het ongeluk omgekomen, dank zij het vroege uur, waarop het geschiedde. Want het was 5 uur in den morgen, toen de twee middelste bogen instort ten en met de daarop staande beelden weg zonken. Te 10 uren volgde een derde boog; in den namiddag ook het gedeelte met Ne- pomuk's beeld, en het is te vreezen, dat er maar weinig van de vermaarde brug zai in wezen blijven. Nog een andere brug te Praag dreigt in te storten. De voorstelling in den (Czechischen) schouwburg moest plotseling gestaakt worden wegens de steeds dreigender wordende over strooming. De bladen „Bohemia" en „Prager Zeitung" konden in de laatste dagen niet verschijnen orr.dat hunne drukkerijen onder water staan. Volgens de laatste berichten wordt de toestand steeds erger en staan ge heele blokken huizen als eilanden tusschen woeste stroomen. De stad Budweis staat ook voor een deel onder water en het hangt maar van een naar men hoopt betrouwbaren dijk af, of zij geheel verwoest zal worden. Ook Pilsen is gedeeltelijk overstroomd, even als Linz, Stockerau, Presburg en vele andere plaatsen. Te Weenen dreigt nog geen onmiddellijk gevaar. Er komen reeds verscheidene be richten van menschenlevens, die verloren gingen en waarschijnlijk zijn er nog wel meer te wachten. Negentien pionniers zijn te Praag op een ponton door den woedenden stroom medegesleept en allen verdronken. Volgens de jongste berichten uit Praag is het water thans aan het vallen. De keizer schonk f 10,000 tot leniging van den oogen- blikkelijken nood. Het beeld van St. Nepomuk, op de Karls brucke, is volgens nadere berichten gespaard gebleven. Daarentegen is dat van Loyola door de golven verzwolgen. De algemeene schade, door de overstroo mingen aangericht, wordt op 20 millioen gul dens geschat. Allerwege tot in Boheme is de oogst vernield en 45,000 personen ver- keeren in den hoogsten nood. Hulp, ook van buiten, zal dringend noodig wezen. Omtrent den brand te Saloniki wordt nog gemeld, dat de stad voor het grootste ge deelte vernield is, 18,000 menschen van dak en have beroofd zijn en de schade vijf mil lioen bedraagt. De branddie 12 uren duurde en eerst aan de baldadigheid van het Turksch gepeupel werd geweten, is vol gens de laatste berichten, veroorzaakt door het springen van een distilleerkolf in de wijk der Israëlieten. Door den hevigen wind ver spreidden de vlammen zich met buitenge wone snelheid. De mannen, die aan het blusschingswerk gezet waren, lieten de spuiten spoedig in den steek en gingen hun eigen familie en have redden. De moskee, de Grieksche kerk en een groot aantal andere gebouwen zijn in de asch gelegd. In de Grieksche kerk werd het archief bewaard, waarvan slechts een klein gedeelte gered kon worden. Het Grieksche ziekenhuis is vernield en daarbij vonden vele patiënten den dood in de vlammen. Het terrein, waarop de huizen in puin lig gen, heeft een uitgestrektheid van 100 hec taren. De Russische keizerlijke familie is naar het zuiden vertrokken om daar weer groote manoeuvres bij te wonen, ditmaal ernstige en belangrijke en niet bloot van schitterend effect, als waarop men onlangs keizer Wil helm onthaald heeft. Noordbrabuntsclic stoomtramweg maatschap. Ontvangsten gedurende de maand Augs. Opbrengst personenvervoer f 1930.976 u goederenvervoer 1950.96 i, postvervoer 166,66 Jl Diversen A Totaal der opbrengsten f4048.595 In Augustus 1889 f4605.54 Aan het poskantoor Waalwijk en de daar onder ressorteerende, hulpkantoren werd ge durende maand Augustus 1890 Ingelegd f4794,61; Teruggebetaald f2791,13. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 1045. A WAALWIJK, 10 Sept. 1890. Het navolgende adres is alsnog door de kamer van koophandel aan ZExc. den heer minister van waterstaat, handel en nijverheid verzonden, en afschriften daarvan aan gede puteerde staten, aan den heer directeur gene raal der maatsch. tot expl. van staatsspoor wegen en aan het gemeentebestuur alhier ter krachtdadige ondersteuning. De omliggende gemeentebesturen vooral de gemeenten aan de lijn gelegen, worden bij deze mede uitge- noodigd adhsesie te verleenen aan het adres der kamer, met verzoek tevens hetzelve te ondersteunen op de wijze door hen het meest doeltreffend geacht wordende. Het adres is van den volgenden inhoud: Uit de in ons bezit zijnde winterdienstre- geling voor den staatsspoorweg Zwaluwe 's Bosch, blijkt, dat de treinenloop voor onze streek veel te wenschen overlaat. Zoo bestaat er geene aansluiting aan de treinen te 's Bosch van 7.40 u. v.m. naar Utrecht, 7,38 u. v.m. naar Nijmegen en 7,35 u. v.m. naar Boxtel, terwijl geheel is vervallen de markttrein op de Waalwijksche week- en jaarmarkten des morgens te omstreeks 8 uur gaande van Geertruidenberg naar Waalwijk en van daar te 1 uur nam. terugkeerende. Ook heeft de laatste trein uit Zwaluwe geene correspondentie met den trein te 'sBosch van 9.25 u. n. m. naar Utrechtdit is vooral ook daarom te betreuren omdat de trein uit Zwaluwe slechts enkele minuten te laat aan komtwaardoor eene op dat tijdstip gunstige gemeenschap met het voornaamste deel des lands wordt gemist. De kamer, geroepen om de belangen van handel en nijverheid te bevorderen, zou zich niet verantwoord achten, indien zij niet de noodige stappen deed om hierin verbetering te erlangen. Zij verzoekt Uwe Exellentie mitsdien be leefd den loop der treinen op de lijn Zwa luwe—'s Bosch zoodanig te regelen, dat met den eersten trein van Zwaluwe aansluiting wordt verkregen aan de treinen te 's Bosch van 7 u. 40 m. v. m. naar Utrecht, 7. u. 38 m. v. m. naar Nijmegen en 7 u. 35 m. v. m. naar Boxtel. Daardoor zou voor den handel een gerief worden verkregen van groote be- teekenis, wijl men alsdan zoo tijdig te Am sterdam is, dat aldaar ook van de beursge- legenheid kan worden geprofiteerd, terwijl een vervroegde aankomst te Nijmegen en Arnhem zeker van overwegend nut is voor den handel. Ook zou hierdoor de jongelui uit deze streek de gelegenheid worden gegeven om te 's Bosch gebruik te maken van de inrichtingen van middelbaar onderwijs.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2