Notaris RANT, wivjnsr, l Gedistilleerd|j van f 1,50 MR. A. HUISMAN, BRILLEN, Lorgne tten B. Hendriks Reparatiën spoedig en goedkoop. Advertentiën. 11 7 '\i nmn in I. R. LUlIJLft LIKEUREN, 1.1. Stratsr, Breda, Geheele GEBITTEN van f35. MAGAZIJN Gemengd Nieuws. Handelsberichten. maakt bekend WAALWIJK. LeopoldstraatTurnhout, 3. HIHli, Waalwijk. te WAALWIJK, op Woensdag 10 September 1890, HANDEL in If Puike Bessenjenever. KtiNSTTANDENMAKER SPECIALIST A> 8. JA181S-W11 Bll0 VAN EN in verschillende PRIJZEN en QUALITEITEN. Stationsstraat, Wat betreft het doen vervallen van den markttrein die tot dusver op onze jaar- en weekmarkten is gexploiteerddit zou voor deze streek en speciaal voor onze gemeente, ongetwijfeld een groot verlies zijn daardoor toch zouden onze druk bezochte jaar- en weekmarkten gevaar loopen te niet te gaan en zulks met het oog op de markten van grootere plaatsen zooals te Rotterdam,Gorin- chem enz., alwaar de gunstigste gelegenheden bestaan met betrekking tot aankomst en ver trek van de marktbezoekers en aanvoer van veehet behoud van den markttreinzooals die tot dusver bestaatwordt dringend ver zocht. Ook valt het niet te ontkennen, dat aan de verwachtingen, gekoesterd met betrekking tot het exploiteeren der lijn met groot ma terieel, niet is voldaan. Het nut van dergelijke treinen naast den locaaldienst, zal wel door eenieder worden beaamdzoodat wij ook hieromtrent uwer excellentie's tusschenkomst inroepen, tot het verkrijgen voorloopig slechts van een paar treinen met groot materiëel en verheffing van het station Waalwijk als zijnde onze gemeente het centrum en de hoofdplaats van de Langstraat tot station eerste of tweede klasse, zoodat alle, ook de sneltreinen alhier stilhouden met gelegenheid van laden en lossen. Waalwijk, 6 September 1890. De kamer voornoemd. De handel in hooi in de Langstraat is se dert veertien dagen levendiger. Verscheidene partijen jarig hooi ruimden tegen 110.50 per 500 kg. opnieuw deed naar qualiteit f 8 a 9 af, terwijl het schrale hooi tegen f 6 werd afgeleverd. De verkoopers zijn tegen de bestaande prijzen meer tot aflevering geneigd, De handel in hop stond eenige dagen stil. Nu wordt weer geboden voor het nieuwe ge was f 50, voor hop 1889 f 30, voor die van vorige jaren f7 a 9, alles per 50 kilo. Verleden Zondag is te Oosterhout met groote feestelijkheden gevierd het 140 jarig bestaan van het koninklijk handboogschutters gilde „St. Sebastiaan". Vooral de optocht is allerkeurigst geweest; daarover gaat maar één roep op. Verder had men een wedstrijd van handboogschutterijen volks vermakelijkheden enz. Heeren bakkers, opgepast. Blijkens rapport van de scheikundige sub commissie uit de openbare gezondheids-com missie te Goesis haar bij onderzoek ge bleken dat in het brood van elf bakkers aldaaralsmede in dat van het depót der Middelburgsche broodfabriek, aluin aanwezig was. Behalve dat de bakkers en de depót houder bij brief door burgemeester en wet houders gewezen zijn op art. 330 van het wetboek van strafrecht, met de waarschuwing, dat hel onderzoek van tijd tot tijd zal worden herhaaldwerden de namen der bedoelde bakkers en van den depóthouder bij plubi- catie ter openbare kennis gebracht. Zaterdag namiddag ontstond er te Til burg brand bij de slager F. Vugt, in de Pius- straat. De brand nam zoo snel in omvang toe, dat spoedig het geheele huis en drie aangrenzende woningen aangetast waren en geheel uitbrandden. Van de inboedels, die slechts gedeeltelijk verzekerd warenwerd een en ander gered. De woningen waren verzekerd. Door de maréchaussees te Tilburg is gearresteerd en gevankelijk naar Breda ge bracht zekere J. O. aldaar, die zich schuldig heeft gemaakt aan inbraak en diefstal uit eene spoorwachterswoning bij Berkel (N.B.) Vrijdag namiddag woedde er een felle brand in het gehucht Aalbeek, gem. Huls berg, waardoor de woning met stalling van den timmerman H. Mulkens, gedeeltelijk werd vernield. Alles was verzekerd. Nabij Meppel is Zondagochtend op de Friesche lijn het verminkte lijk gevonden van W. Hahermeld, geemploijeerde bij de Expl. Mij te Meppel. De ongelukkige laat eene vrouw en vier kinderen na. Door den trein uit Friesland, welke 's avonds te onge veer 10 uur te Meppel aankomt, moet H. Zaterdagavond, 6 Sept. overreden zijn. Men meldt uit Dordrecht van 7 Sept. Heden namiddag had op het tentoonstel lingsterrein een der jeugdige bezoekers de onvoorzichtigheid op een der tred dorschmo- lens te klimmen en de rem los te maken, waarna de molen begon te werken. Door de beweging viel de knaap en geraakte zoo danig met het rechterbeen beklemd, dat dit zwaar gekneusd werd en hij per rijtuig naar huis moest vervoerd worden. In de rookerij van den spekslager Apfel, te Gorinchem ontstond Zondagnacht een he vige brand, die door den aanwezigen groo- ten voorraad spek een dreigend aanzien kreeg. Het is echter aan het spoedig en krachtig optreden der brandweer te danken, dat zich de brand niet uitgebreid heeft. Verdacht van diefstal van een effect ten nadeele van een inwoner te Oud-Vosmeer, zijn te Zierikzee in het huis van bewaring, op last van de justitie, overgebracht de bri gadier-majoor der rijks veld wacht V., te Oud- Vosmeer en zijne zuster, tijdelijk op laatst genoemde plaats verblijvende. Te Maasland brandde Vrijdag avond eene hooischuur af met meer dan honderd voer hooi. Daar de schuur vrij stond van andere gebouwen en er geen wind was, bleef de brand tot de schuur beperkt. De brand wordt aan kwaad will ighetd toe geschreven. Zaterdagnacht nacht te 2 uren ontstond er te Berkel en Rodenrijs, brand bij den landbouwer P. Treurniet, en wel ten gevolge van het broeien van hooi. Dank zij het gunstige weder en het flinke optreden der brandweer, bleef de brand be paald tot den hooiberg, en de daarbij staande boerderij behouden. Diefstal van een millioen Men schrijft uit Amsterdam Het is nu ongeveer twee jaren geleden, dat een rijke dame alhier voor een zeer aan zienlijk getal effecten, ter waarde van een millioen, naar men destijds zeide, werd be stolen. Men verdacht een vriend des huizes, waarmede men in kennis was gekomen, die, zooals later bleek, onder valschen naam en vermomd deze familie bezocht, en later met den buit spoorloos verdween. Tegelijkertijd verwijderde zich ook een neef van de bestolen dame, zekere Strube, van wien men tot nog toe geen teeken van leven vernam. Voor korten tijd werd echter in Brussel een vreemdeling wegens diefstal gevat, bij wien een aantal effecten van bovenvermel den diefstal werden gevondenen na eene correspondentie met de Nederlandsche justitie kwam aan het licht, dat niemand anders dan de neef zijn tante had bestolen en zich daar toe geheel vermomd en met bakkebaarden onkenbaar had gemaakt. De dief is bereids aan de Nederlandsche justitie overgeleverd. Venters met «socialistische prinsesselie- deren" zijn eergisteren te Amsterdam in de Kalverstraat door eene volksmenigte aange vallen. Zij vluchtten zoo hard zij konden naar het politiebureel in de Molsteeg, waar de agenten de heeren bewaarden totdat de menigte was afgetrokken. Ook in de Dam straat werd dien avond met dit lied gevent. Er ontstond een oploop en de politie bracht den venter naar het bureel. Te Amsterdam is Dinsdag bij het bin nenrijden van trein 24 uit Haarlem in het centraalstation bij den overweg van de wes telijke viaduct, een jongen van ongeveer 14 jaar overreden en onmiddellijk gedood. Dinsdag middag werd op het kruispunt van den Rijs wij kschen weg en den Holland- schen spoorweg door baldadigen aan beide zijden van de baan met steenen geworpen naar eenen van Amsterdam komenden trein. Eenige ruiten werden verbrijzeld, gelukkig zonder iemand te kwetsen. Een paar dames, die in een der wagens gezeten waren, waren zoo ontsteld, dat zij bij aankomst aan het station uit den wagen moesten worden ge holpen. Tocu de Ëngelsclie kruiser „Truth" met met prins George van Wales aan boord te Halifax was aangekomen, kwam een depu tatie van burgers dier stad den zoon van den kroonprins uitnoodigen tot een feestmaal. De prins kon echter die onverwachtte uit- noodiging niet aannemen en de 5 adelborsten Pixley, Woodlock, Drassen, Cargill en Pon- sonby werden afgezonden om de burgers van Halifax dat mede te deelen. De jongelieden vonden het jammer dat het feest niet door zou gaan en zij bedachten er wat op. Een van hen moest voor prins spelen. Pixley, die het meest op prins George geleek, werd daartoe gekozen. De jonkman speelde zijn rol uitmuntend, hij nam alle eerbewijzingen zeer genadig aan en was allerminzaamst jegens de schoone dames van Halifax, aan wie hij zich liet voorstellen. Hij beantwoordde ook na het feestmaal de dronken op de koningin, den kroonprins en de vloot. Maar ongelukkig noodigde de onechte prins, in ietwat over matig vriendelijke stemming, eenige zijner gastheeren uit om den volgenden dag aan boord te komen en daardoor kwam het bedrog aan het licht. De vijf adelborsten zullen nu voor een krijgsraad terecht moeten staan wegens hun kwajongensstreek. Men spreekt dikwijls van de groote sommen, door de schoone sekse aan kleeding en op schik besteed, maar dat ook vele van het sterkere geslacht heel wat aan hun toilet be steden, daarvan getuigen de gegevens welke een medewerker der „Pall Mall Gazette" verzamelde, die eens wilde onderzoeken „wat mannen voor hun kleeding uitgeven." Een paar der voornaamste kleedermakers in het West-End van Londen verhaalden dien be richtgever, dat vele hunner klanten bij hen 300 a 400 pond (f 3600 a f 4800) per jaar besteden een bedrag waarvoor een gewoon mensch levenslang net gekleed zou kunnen gaan. Een modeheertje heeft in één jaar 365 broeken gekocht. Kortom, het werd den be richtgever duidelijk, dat er even goed mannen als vrouwen zijn, die leven om zich te kleeden. Gemiddeld geeft iemand, die te Londen in deftige kringen verkeert, 100 pond per jaar voor zijn kleeding uit en een jonkman uit den middenstand kan er voor 15 pond (f 180) per jaar netjes uitzien. De verlialcu van ellende in de oostelijke achterbuurten van Londen zijn legio en ko men dagelijks voor. Zelden echter is de toe stand zoo erg als hij dezer dagen beschreven werd bij de officieele beschouwing van het lijk van Ludwig Latinsky, 7 maanden oud, het kind van een Russischen Pool, dat kort geleden overleed. De moeder, eene vrouw die er ziek en ellendig uitzag, kon geen woord Engelsch spreken. Zij was 6 maanden in Engeland en haar echtgenoot in dienst als knecht bij een joodsch bakker voor 3 shillings (f180) per week en eenig brood. Het echtpaar huurde een kamer, waarvan de huur 3 shillings (dus het geheele loon) per week bedraagt. Om het noodige levenson derhoud te vinden, verhuurde men een ge deelte der kamer aan twee bakkersknechts, die ieder U/2 shilling 's weeks betaalden. De moeder en de kinderen sliepen 's nachts en de mannen overdag. Het kind werd ziek, de moeder bracht liet naar het hospitaal en daar gat men haar eenige poeders. Er was geen geld om geneeskundige hulp in te roe pen en de taal was bovendien een beletsel. De lijkschouwer beschreef het geval als vree- selijk en zeide, dat het reeds het tweede ge val van dien aard was, dat hem in eene week^ was voorgekomen. De moeder scheen niet in staat een kind te zogen en was zelfs nauwelijks bij machte wat men in Engeland noemt lichaam en ziel bij elkander te houden. De jury bevond dat het kind een „natuur lijken dood" gestorven was Het eiland Sardinië mag zichwat de uit gebreidheid van zijn uitvoerhandel betreft, in toenemenden bloei verheugen. De Engelsche consul te Cagliari heeft daaromtrent zijne regeering eenige gegevens verstrekt, waaruit blijkt, dat de opbrengst van 86 mijnonder nemingen in 1889 eene hoeveelheid van bijna 145 duizend ton aan verschillende metalen bedroeg, waaronder lood en zink een voor name plaats innemen. Bovendien leverde de nijverheid eene hoeveelheid van 148,000 ton zout op, die tot den prijs van ongeveer f 3.15 per ton, vrij te Genua, Spezzia, Savona enz. ingevoerd, door het gouvernement voor f 216 per ton worden verkocht en dus een aardig winstje opleveren. De Sardinische wijnsoorten zijn tegenwoor dig insgelijks zeer in trek; de jaarlijksche productie daarvan wordt geschat op 22 mil lioen gallons, die naar Italië en ook verderop worden uitgevoerd. De voortdurende navraag deed verleden jaar den prijs dier wijnen met 50 pet toenemen, waardoor de lust voor den wijnbouw op het eiland dan ook zeer is toe genomen. De fabrikatie van brandewijn en andere spiritualiën daarentegen is door de geweldig hooge rechten, die de regeering bij uitvoer heft, zoo goed als te niet gedaan en laat aan den ondernemer niet de minste winst over. Groenten- en iruitcultuur hebben zich steeds in den ijver van de Sardiniers mogen verheugen en zijn steeds een goede bron van inkomsten geweestgroote menigten daarvan worden, daar de opbrengst de plaatselijke behoeften verre overtreft, naar het vasteland verzonden. Evenals in vele andere landen van Europa, gaat ook, helaas de uitrroeiing van houtge was op dit merkwaardige eiland ongestoord haren gang, wat velerlei groote nadeelen op levert; de wetten des lands z-jn ook daar ten eenenmale ontoereikend om aan dit euvel paal en perk te stellen. Intusschen blijkt uit het bovenstaande duidelijk, dat Sardinië door de natuur gunstig is bedacht en een rijk veld voor handel en industrie oplevert. GORINCHEM, 8 Sept. Men besteedde voor: ristarwe f9,a 9 50 roode dito f 8,40^ f8,60, witte dito f9,— k 19.25 ml. rogge f6,— k 6,15 buitenl. dito f5,50 a 5,60 gerst f4,90 a 5,10, haver f3,50 k 3,75 beste kook- erwten f0,— k 0,— lijnzaad f—.— per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 481 koeien enpaarden. De prijzen waren als volgt: Je qual. Kalfkoeien f230 k 330 Kalfvaarzen f 140 a 930 Melkkoeien f 160 k 240 Hokkehng ossen f 00 D/s jarige ossen f100 130 Guiste vaarzen f 290 k 230 Pinken f 80 100 Uraskalveren f 40 a 70 Nuchtere kalv. f 10 a 20 Aangevoerd 4 varkens van 22 a 24 c., per half kilo, 420 biggen van f 8 a. 12 per stuk Eieren f 1.10 a 1.20 per 26 stuks. Boter 55 65 ct. per !/s kilo. ROTTERDAM, 8 Sept. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overm De beste f 9.40 k f 9.75 Mindere en geringe f 9.a 7,50 Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f 5.75 k 6.dito mindere f4.75 5.50. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f4. a 5,30; minjfere f0,— a 0,— beste Zomer f 4,a 4.70 mindere f 0,a 0. Haver. De beste f3.25 k 4.40. Mindere f2.60 a 4.25 Blauwe erwten. De beste f8.a 9. Mindere f0.k 0. Paardenbo'onen. De beste f0.— k 0.—. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f0,— a 0.— Mindere f 0.k 0. Witte boonen. De beste f0.— 0.—. Kookerwten; de beste partijtjes van £0.k 0.mindere van f 0.— a O.—. Schokkers van f0,k 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed tot f8.75af 10.0 Zomerzaad f0,totfO. Xan.ariezaad f7.— tot f7.25 Mindere f6,a 6.75. Aardappelen. Spuieche jammen f3.a 3.25 dho Flakkeesche 2 70 a 3,'— champions f2.— a 2,30, magnum bonumfl.40 a 1.70 Brielsche witte f3.50 a 3,75, jammen poters fl,40 a 1.60, Gelder- sclie kralen f3,20 k 3,50 dito blauwe f2,50 a 2,70 Zeeuwsche blauwe f2,30 a 2,50. Alles per heet. Nieuwe Malta a c. per kilo. Nieuwe Westlandsche f0,— a 0.— per hectol. ROTTERDAM, 9 Sept. Beestenmarkt. Aangevoerd: paard 24, runde ren 500, vette graskalv. 226, nuchtere kalveren 34, schapen of lammeren 4, varkens 0. biegen 256, bokken of geiten 0 De bestede prijzen liepen als volgt Runderen le kw. 76 a ct. 2e kw. 72 a ct. 3e kw. 68 a ct. Kalveren: le kw. a 90ct., 2dekw.80 a 85 ct.3de lew. a ct. Schapen le kw. ct., 2e kw. ct. Boter 50 65 cent per half kilo. dat het HUIS, ERF en TUIN van Adr. BOGERS, te Besoijen, is ingezet en gehoogd tot f2200. Toeslag ter herberge van DIRK VAN BA VEL, te Besoijen, 's avonds 7 uur. f m EN VAN VOORHANDEN f zal iederen Woensdag van ll/i tot 4 uur te raadplegen of schriftelijk te ontbieden zijn bij den heer Kerkstraat, A. 70, te 's-BOSCH. en te TILBURG, iederen Woensdag van 's morgens 8 tot 12 uur 's middags, bij den heer WILLEMSPLEIN, uitsluitend voor het plaatsen van Kunst tanden en Gebitten volgens de nieuwste stelsels, zonder afknippen der wortels of uittrekken der tanden. Alle slechte mondstukken, ook die door tandmeesters gemaakt zijn, worden door mij hersteld.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 3