BUITENLAND. Frankrijk. Italië. Afrika. BINNENLAND. Spanje. Duitschland. Oostenrijk. UITVOERINGEN. staatslieden te Berlijn in de fout waren ver vallen, de belangen, welke Oostenrijk in het Oosten heeft tegenover Rusland, te behan delen als waren zij Duitschlands eigen be langen, gelijk bepaalde politieke kringen in Oostenrijk wenschen. Naar aanleiding van de ontmoeting tus- schen de beide keizers te Rohnstock verklaart de Nowoje Wreraja, niet te gelooven, dat het kabinet te Berlijn veranderd is iii zienswijze omtrent het drievoudig verbond, maar wel dat het besloten is te verhinderen, dat Duitsch- land in de oplossing van binnenlandsche zoowel als van sociale quaestien wordt ge stoord door ontijdig opgeworpen internationale vraagstukken. Te Napels, Genua, Lecco en op andere plaatsen hebben demonstratien plaats gehad tegen de wijze van herziening resp. ver hooging van sommige belastingen. In het algemeen klaagt men overal steen en been over het toenemen van den belastingdruk. Het hoofd van 't Fransch gemeentebestuur is Woensdag te Kamerijk aangekomen en met gejuich ontvangen. Generaal Billotde commandant van het tweede legercorps, dat in het Noorden oefe ningen hield, bood den vreemden officieren die de manoeuvres bijwoonden, een feestmaal aan. De minister van oorlog, De Freycinet, presideerde en hield een toespraak, waarin hij deed uitkomendat de vreemde officieren wel wisten, dat de toebereidselen, die zij hadden gezien niemand bedreigden. Het doel is uitsluitend Frankrijk het aanzien te verschaffen, waarop het aanspraak heelt. De opbrengst van den graanoogst in Frankrijk is dit jaar bijna 120 millioen hec toliter. De gemiddelde opbrengst van 1872 tot 1880 was jaarlijks 98 millioen hectoliter. Dito 1881 tot yj90, 108 millioen. De stij ging is te danken aan de meer intensieve cultuur. De gemiddelde opbrengst per hec tare is gestegen van 14 tot 15J/S hectoliter. In de noordelijke departementen is de op brengst per hectare meer dan twintig hecto liter. Het gemiddelde jaarlijksche graanver- bruik bedraagt in Frankrijk 140 millioen hec toliter. Weenen een crisis veroorzaakt. Tienduizend werklieden hebben daar tegen 1 October ge daan gekregen, en verscheidene fabrieken hebben den dagelijkschen werktijd met 4 of 6 uren verminderd. Het redactiebureau van de democratische „Caffaro", te Genua, werd, terwijl de redac teuren aan het werk waren, door een bende anarchisten bestormd, die de meubels stuk sloegen en de redacteurs en zetters mishan- handelden. De politie ontruimde ten slotte het bureau. Ie Morgex, in de Italiaansche provin cie Aosta heeft een zware brand gewoed, waarbij zestien huizen in de asch zijn gelegd en veertien familien van alles zijn beroofd. Slechts eene familie was verzekerd. Niet alleen de meubelen en have werden door de vlammen verteerd, doch ook de ge- heele oogst, waarmede men den winter moest doorkomen, is vernield. Op het oogenblik dat de brand uitbarstte, was het dorp door bijna al de bewoners ver laten, welk zich ter feestviering naar Aosta hadden begevenvandaar dat de brand zoo grooten omvang heeft genomen. Te Massowah istot nu toe uitsluitend onder de inboorlingen, cholera uitgebroken. Alle beschikbare officieren van gezondheid gaan er heen. In Egypte komen ongeveer 50 sterfgevallen per dag voor. Alles wat uit de golf van Alexandrie komt, wordt aan „quarantaine" onderworpen. Niet temin hebben zich te Aleppo ook al geval len voorgedaan. WAALWIJK. Zondag 21 dezer 's midd. 12 ure, door de harmonie „l'Espérance", op de zaal bij de erven A. N. van Riel. 1. Soirée d'Hiver, fantaisie. Minnen. 2. Corbeille de Roses Tack. In het Alhambra te Grenada is Dinsdag avond omstreeks 10 uur brand ontstaan in het gedeelte van het paleis genaamd Patio de Alberca, dicht bij de beroemde Patio de los Leones (Leeuwenhof) en bij de Tocador de la Reine (Kleedkamer van de konigin). Zoodra de vlammen gezien werden, snelden de brandweer, de gewapende macht en dui zenden nieuwsgierigen toe. Het geheele bo vengedeelte van de galerij aan den rechter kant van den Arrayanes-hof stond spoedig in brand. Ten einde het overige van het gebouw te redden, poogde men het brandende gedeelte af te zonderen, waarin men gelukkig slaagde. Water werd door de brandweer en door honderden vrijwilligers, waaronder vrou wen uit iederen stand, aangevoerd uit de fonteinen en vijvers in het paleis. Na eenige uren van ingespannen arbeid slaagde men er in het vuur uit te dooven nadat de prach - tige Sala de la Barca en de rechtervleugel van den Arrayanes hof nagenoeg geheel ver nield waren. Het overige van het gebouw heeft minder geleden dan aanvankelijk ge vreesd werd. De oorzaak van de ramp is nog niet ontdekt, doch men vermoedt dat de brand werd aangestoken. Acht personen zijn bij het blusschen ge wond niet één gevaarlijk. 2e De Dinsdagavond te Berlijn gehouden groote socialistische meeting is te half elf door de politie ontbonden moeten worden. Nadat het gemeenteraadslid Vogtherr er op aangedrongen had, dat de socialisten zich van de kerk moesten afscheiden, werd het woord gevoerd door den candidaat in de theologie Kurt Regeli, die voor de kerk ageerde. Herhaaldelijk werd de spreker in de rede gevallen en ten slotte ontstond zulk een rumoer, dat de politie zich gedwongen zag de vergadering voor ontbonden te ver klaren. De candidaat moest door de politie tegen de menigte in bescherming genomen worden. Door de hulp van zijne vrienden wist hij ten slotte door een zijstraat te ontkomen. Op de spoorweglijn Aken-St. Vith en wel tusschen Montjoie en Kalterherberg, zijn twee passagierstreinen in botsing gekomen. Vier personen zijn bij dat ongeluk gedood en acht gewond. De twee locomotieven en acht waggons werden verbrijzeld. Een stationsbeambte te Montjoie, aan wiens onachtzaamheid het ongeluk moet te wijten zijn isnaar men berichtin hechtenis ge nomen. De invoer beperkende Amerikaansche Mac Kinley-wet, welke zoovele takken van handel en nijverheid in allerlei landen bedreigt, Jieeft reeds in de paarlemoernijverheid te WAALWIJK, 20 Sept. 1890. Bij gelegenheid der gisteren alhier gehouden jaarmarkt, heeft de gewone, door de XlVe afdeeling van de Noordbrabantscne Maat schappij van Landbouw uitgeschreven wedstrijd om premien, plaats gehad. De keuringscommissie bestond uit de heeren Wouter Hagoort, te Capelle, Dirk de Bruin, te Waspik, en Gerrit Verhoeven, te Vrijhoeve- Capelle. De uitslag was als volgt: I. Paarden van 4—6 jaar. Ie prijs, f 20. Wed. A. Rijken, te Capelle (5jarige vosbles ruin, verkocht voor f775). f 10. B. van der Hoeven, te Capelle, (4jarige bruine merrie). II. Anderhalfjarige paarden: le prijs, f 15. J. Timmermans Wz., te Waal wijk. 2e f 5. Zeger van Loon, te Drunen. III. Kalfkoeien: le prijs, f 15. Dirk van Bavel, Besoven. 2e f 10. IV. Idem vaarzen: le prijs, f10. Jacobus Rijken, te Sprang. 2e f 5. Nog niet bepaald toegewezen, eerst moet worden uitgemaakt, of het beestdat er voor in aanmerking kwam en dat was aangeboden door A. Kroot, wel te Waalwijk tehuis behoort, hetgeen betwist wordt; an ders vervalt de prijs aan Jac. Rijken, te Sprang. V. Vet vee: le prijs, f 10. C. de Roon Mz., te Capelle. 2e f 5. J. Loeff, te Baardwijk. Beide dieren zijn aangekocht door den slager C. van Loon, alhier. Na afloop van den wedstrijd werd op Musis Sacrum eene algemeene vergadering gehouden van de XlVe afdeeling der Noord- brabantsche landbouwmaatschappij. De voorzitter, de heer J. van Dijk, opende de vergadering met eene rede, waarin hij de voordeelen eener eerlijke concurrentie deed uitkomen ook op het gebied van landbouw en veeteelt; eene concurrentie die er belang hebbenden toe aanspoort om op te merken, welke middelen anderen aanwenden om hunnen veestapel te veredelen en er dan naar te streven die middelen niet alleen toe te passen, maar nog beter te doen. Hij drukte zijne tevredenheid uit over 't geen bij ge legenheid van den wedstrijd was aangevoerd vooral van vet vee. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige algemeene vergadering, overhan-/ digde de voorzitter de prijzen aan de eigenaars' der bekroonde dieren; hij feliciteerde hen met de behaalde overwinning; vertrouwde dat deze hen zou opwekken steeds meer en meer hunne belangstelling in het streven dei maatschappij te toonen, waardoor zij niet alleen hun eigen belang zouden bevorderen, maar dat der gan- sche streek; de niet bekroonden verzocht hij zich niet te laten ontmoedigen maar te denken dat niemand in eens de hoogsts sport kan betreden; dat men niet dan trap voor trap het hoogste punt bereiken kan. Spreker bracht een bijzonder woord van hulde aan de keuringscommissie die van daag eene bijzonder moeilijke taak gehad had, maar zich daarvan glansrijk gekweten had. Zonder eene com missie als deze, die het eervolle en moeilijke van haren werkkring ten volle beseft, en niet anders handelt dan naar recht en eerlijkheid, kan het bestuur niets uitrichten. Er zijn wel ontevredenen, maar daarmede heeft de com missie niets te maken, 'tls onmogelijk 't iedereen naar den zin te maken, zelfs voor hem, die het meest met zich zelf is inge nomen. Hierna werd de begrooting voor 1891 vastgesteld tot een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f260. Vervolgens werd de rekening over 1889 vooraf onderzocht door eene commissie be staande uit de heeren Middelkoop en van Everdingen, goekgekeurd: in ontvangst op f284.56 uitgaaf „279.48 Batig salko 5.08 In plaats van den heer Couwenberg, die als bestuurslid bedankt had, werd benoemd de heer Pieter Vermeulen, te Loonopzand. Daarna werden de vier bestuursleden: de heeren J. van Dijk, voorzitter, M. de Roon Hz., onder-voorzitter, D. van Campen, lid en J- A. J. van Heijst, secretaris-penningmeester, bij acclamatie herkozen, die allen, zich ver eerd gevoelende door deze wijze van herbe noeming, zich bereid verklaarden ze aan te nemen. De secretaris-penningmeester gat voorlezing van een ontwerp-reglement voor de afdeeling; dit zal later in eene afzonderlijke vergadering behandeld worden. Ten slotte dankte de voorzitter voor de betoonde belangstelling, hij wekte allen op steeds de belangen der afdeeling voor te staan en bij hunne kennissen te bevorderen, opdat het ledental niet vermindere. Wat van dit laatst de oorzaak is, weet het bestuur niet. Zijn er soms leden, die daarvan de reden weten op te geven en middelen kennen om daarin verbetering te brengen, het bestuur houdt zich voor mededeeling aanbevolen. Hij roept de hulp in van allen. Eindelijk verzocht de voorzitter den heer Hoffmans, die als wet houder de gemeente Waalwijk aan de be stuurstafel vertegenwoordigde, den dank der afdeeling te willen overbrengen am Waalwijks gemeenteraad voor den onmisbaren steun aan de afdeeling verleend, een steun, dien zij niet missen kan. Hiermede was de vergadering afgeloopen. Den 6 October a. s. begint de nieuwe cursus der teekenschool. Leerlingen, die den leeftijd van twaalf jaar bereikt hebben be- hooren zich daartoe aan te melden vóór 1 October. Wij herinneren hieraan, opdat niemand zou verzuimen te profiteeren van de uitstekende gelegenheid, die zich in onze gemeente aan biedt om degelijk onderricht te krijgen in het teekenen, eene kunst, waarvan het groote nut voor den handwerksman dagelijks meer uitkomt. De kunsttandenmaker Huisman zal aan staanden Donderdag weder in het hötel De Twee Kolommen alhier te spreken en te ontbieden zijn, Ter wille van zijne talrijke clientèle zal hij tot namiddags 3 uur daar vertoeven. (Zie advertentie). Tot ons groot genoegen vernemen wij, dat de deelneming aan de landbouwtentoon stelling de verwachting verre overtreft. Of schoon de termijn voor de aanmelding nog niet verstreken is (die bepaald is op 20 dezer) hadden zich tot Donderdag circa 450 inzen ders opgegeven, o. a. voor: 120 paarden, waarvan 26 hengsten; stieren en koeien 60; pluimgedierte 45 (waarvan inzendingen van 85, 40, 30 en minder stuks); honden 41; vruchten (veld-) 34; geiten en bokken 10; varkens 8; schapen en rammen 8; bijenteelt 6; boter 3; veevoeder 3; land bouwwerktuigen 50; bloemen planten en vruchten 51. Het terrein «de Veldhoven», gelegen in het midden der stad, dicht bij het station en aan de tramlijn Waalwijk—Tilburg, omgeven door breede lanen begint er goed uit te zien. Het geheele terrein is met een planken heining omgeven, waartegen de loodsen zijn aangebracht; eene ruime restauratie is opge richt tegenover den ingang, terwijl nog twee buffetten op het terrein in aanbouw zijn. Op het terrein, rond de nette muziek-kiosk, zijn wandelwegen, waartusschen de perken voor bloemen en planten zullen worden aangelegd. Met voldoening ontving de regelingscom missie een schrijven van den heer commis saris des konings in deze provincie, waarbij een groote gouden medaille voor deze ten toonstelling werd toegezegd. De kamer van koophandel en fabrieken te ';-s Hertogenbosch heeft besloten, een adres aan de regeering te richten van den volgenden inhoud: Zooals wij hebben vernomen, is door Uwe Exc. het gevoelen van ged. staten in dit gewest inge wonnen omtrent de wijze van exploitatie der spoorv>eglijn Zwaluwe 's Bosch. Naar aanleiding daarvan nemen wij de vrij heid de aandacht van uwe Excellentie in het bij zonder te vestigen op de wenschelijkheid, dat des morgens ongeveer te 8 uren een trein van hier in de richting van Zwaluwe vertrekt en zulks in correspondentie met de verschillende treinen, die tegen dat uur alhier aankomen. Eveneens zou het gewenscht zijn, dat in den namiddag alhier een trein aankwam in aanslui ting met de ongeveer te 6 uren van hier ver trekkende treinen. Wanneer de lijn Zwaluwe—'s Bosch eenmaal in exploitatie wordt gesteld, zouden wij er prijs op stellen, dat het internationaal verkeer van Keu len met Rotterdam en Amsterdam over deze ge meente gelegd werd, in dien zin, dat de trein, die des morgens van Keulen naar Vlissingen ver trekt, in Bokstel gesplitst werd en dat het ge deelte, dat voor Rotterdam en Amsterdam be- sremd is, de richting koos via Den Bosch en van daar over Zwaluwe naar Rotterdam en Utrecht naar Amsterdam. Naar onze meening zouden, bij eene zoodanige regeling, zonder nadeel voor het internationaal verkeer, de belangen van den handel dezer stad ten zeerste gediend zijn. Indien tegen deze regeling bezwaren mochten bestaan, dan hopen wij, dat het althans daarheen zal worden geleid, dat van uit 's Bosch in aan sluiting met andere treinen een sneldienst zal worden geopend over Zwaluwe naar Rotterdam, ten einde met het oog op het beursbezoek eene kortere verbinding met genoemde stad verkregen worde. Wij nemen de vrijheid, uwe Exc. te verzoeken, het vorenstaande in gunstige overweging te nemen. Voorts werd besloten, pogingen aan te wenden tot het verkrijgen van een locaaldienst op de spoorweglijn Nijmegen—'s Bosch. - Naar aanleiding van het besprokene in de zitting der Noordbrabantsche staten van Juli 1890, om maatregelen te nemen, bevorderlijk aan het tot stand komen van vervoermiddelen te water, waarbij meer in het bijzonder de aandacht ge vestigd werd op een kanaal, uitgaande van de Zuid-Willemsvaart over Tilburg en Breda naar het groote vaarwater, is door den hoofdingenieur van den prov. waterstaat in Noordbrabant een ontwerp gemaakt voor een scbeepvaartkanaal ter verbinding van de Zuid-Willemsvaart en de Mark met den Arner. Dit ontwerp is in handen gesteld van een bij zondere commissie van negen leden der staten, die daarover in de najaarszitting verslag zullen uitbrengen. Het ontwerp-kanaal vangt aan bij de Zuid- Willemsvaart tusschen de sluizen 6 en 7, benoor den Aarle-Rikstel en loopt bezuiden Lieshout en Son tot aan den spoorweg Bokstel—Eindhoven, welke lijn bij Best gesneden wordt. Vervolgens is de richting bezuiden Oorschot, van daar noord- westwaarts n ar Tilburg, welke stad ten noorden wordt gepasseerd. Het kanaal gaat verder ten zuiden van Dongen naar Oosterhout, waar het, na den grooten weg van daar naar Breda gesne den te hebben, zich in tweeën splitst. De noordelijke tak vormt eene verbinding met de Oosterhoutsche haven, de westelijke met de rivier de Mark. Deze zal van de spoorwegbrug te Breda at tot aan het kanaal worden verbeterd, waai toe eenige bochten zullen worden afgesne den, terwijl zij verdiept en verbreed zal worden. Het gedeelte der Oosterhoutsche haven bezuiden r\ °°ikensgat zal worden gekanaliseerd. De todembreedte van het ontworpen kanaal is °P 10 meter en de diepte op 2.10 meter geraamd. De tijd van uitvoering wordt geschat op 5 jaar en de kosten op aan onteigening 11,004,700," aan grondwerken fl.108,400,aan kunstwerkent2,168,000 fan onvoorziene uitgaven f118,900, te zaraen en voor de verbetering van de Mark f112,200; totaal f4,512,000. foPtm1108^ van onderlloud zijn geschat op 185.500 en de jaarlijksche kar.aalgelden op f46,500. Het afleveren van hooi in de Langstraat houdt langzaam aan; de prijzen wisselen tus schen f 6.— en f 10.50 per 500 Kg., naar gelang het schraal hooi 2e of le qual. betreft. Stroo wordt op levering tegen f 8 a f 9 gekocht. De handel in kalfvee is weder levendiger, daar de Belgische kooplieden zich weder ver- toonen. Ook vette koeien worden meer ge vraagd. Noteeringen kalfkoeien en dito vaarzen le qual. f 250 a 290, 2e qual. f185 a 240 per stuk; vette koeien 78 a 80 cent per Kg. Woensdag is aan het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid aanbesteed: het vormen van een gedeelte rivier van af den Hoogen Maasdijk ten westen van Heusden tot voorbij het Oude Maasje nabij Hagoort, onder de gemeenten Wijk, Hees been, Drongelen, Waalwijk, Besoijen en Ca pelle, behoorende tot de werken voor het verleggen van de uitmonding van de rivier de Maas; begrooting f 1,961,000. Minste inschrijver was de firma H. Th. Wiegerink, te Groenloo, en F. E. Terwindt, te Pannerden, voor f 1,765,000. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch veroordeelde Jan Simons, landbouwer te Meijl, tot eene gevangenisstraf van negen jaar, J. S. wordt ten laste gelegd zekeren v. d. Ven in den avond van den 5 Mei jl. zwaar mis handeld te hebben, aan de gevolgen waarvan deze overleed. Woensdag kwam de landbouwer J. de Visser, wonende te Enschot, met eene hooi- kar langs den weg van Nieuwkuik naar Heivoort. Op eene in reparatie zijnde brug werd het paard schichtig, waardoor de man, die langs de kar liep, struikelde en onder de kar viel, met het treurig gevolg, dat een wiel over zijn borst ging en hij terstond een lijk was. Maandag avond brandde door eene onbekende oorzaak de keuterij af, bewoond en toebehoorende aan D. te Beers, gehucht Ossebroek. Ook een groot deel van den in boedel werd eene prooi der vlammen. Alles was verzekerd. Te Maastricht is Maandag nacht inge broken in de bureau's der bierbrouwerij Ceres buiten de voormalige Boschpoort. De dieven hebben de zware ijzeren staven, die voor de vensters bevestigd waren, uitgebroken en van de brandkast den deksel weten af te rukken. Het gelukte hun evenwel niet de brandka-it zelve te openen, zoodat zij zich alleen van eenig geld, dat zich in een lessenaar bevond, konden meester maken. De justitie is er nog niet in geslaagd de daders op te sporen. Donderdag namiddag omstreeks 4 uren stond Bram, de oppasser der olifanten in de

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2