ECHO VAN «ET Z Aloys Verbunt, Attentie. Jaarmarkten, ALS LID DER Kamer van Koophandel en Fabrieken 1 TWEEDE BLAD. Huidenberichten, Advertentiën, eiken Vrjjdag DONDERDAG 9 October a.s. Vele handelaars en industriëelen. Zondag 28 September '90 Engeland. Duitsehland. Italië. Oostenrijk. Rusland. BINNENLAND. Handelsberichten. niets uitgezonderd. TEN BROECKE HOEKSTRA, m UITVOERINGEN. Aanstaanden Donderdag 2 October, groote BAVO-MARKT te WAALWIJK. landbouwersbedrijven enz. met rie tendaken, alhier, waarvoor de verkiezing zal plaats hebben op wordt met overtuiging aanbevevolen DE HEER een MAN, die meermalen getoond heeft de belangen van HAN DEL, INDUSTRIE en SCHEEPVAART, met alle kracht voor te staan en die dus VOLKOMEN op zijne plaats zal zijn in de Kamer van Koophandel. William O'Brien en Patrick O'Brien zijn Donderdag voor den rechter verschenen, onder aanklacht van samenspanning, ten einde het betalen der pachtsommen te verhinderen. De menigte was woelig. Soldaten en politie waren in grooteu getale op de been. Door de handelaars in steenkolen in het Yereenigd Koninkrijk is een soort van oorlogsverklaring gedaan aan die der werk lieden bij het vervoer van steenkolen, welke lid van de Trades Unions zijn. Met het oog op de onbeschaamdheid en de steeds hoogere eischen dezer werlieden, hebben 170 patroons in een vergadering besloten, werklieden iti hun dienst te nemen, die niet bij de Trades Unions zijn aangesloten, telkens wanneer het hun goeddunkt, zonder zien eenigszins aan het verzet der unionisten te storen. Ook hebben zij besloten geen verandering in het loon te brengen, niettegenstaande de klachten der ontevredenen. Men verwaent, dat deze besluiten een algemeene werkstaking der unionisten ten gevolge zullen hebben. Meer en meer wordt verzekerd, dat 1 Oct* de opheffing der socialistenwet zonder luid ruchtige betoogingen zal plaats hebben. De phantastische plannen voor feestelijke demon straties, illuminaties, enz. verdwenen zacht- kens aan. Van de personen, die uit Berlijn verbannen zijn, hebben tot dusver slechts 26 hunnen terugkeer aangekondigd. Daarentegen worden, naar het schijnt, plannen gemaakt om spoedig een aantal socialistische dag bladen te stichten. Onder de talrijke vermoedens aangaande de redenen, waarom de minister van oorlog Verdy aftreedt, is de nieuwste, dat hij niet genoeg geestdrift betoonde voor de sociale politiek des keizers. Tegenover verscheidene voorstellen, om aan de nieuwe wet voor invalide arbeidslie den en tot ondersteuning van bejaarde werk lieden voorloopig nog geen uitvoering te geven, verklaart de officieele Reichsanzeiger met nadruk, dat dit niet geoorloofd is naar eene redelijke uitlegging van de wet, welke stellig met Januari 1891 van kracht zal wor den. Te Ancona ontstond Vrijdag, gedurende de voorstelling, een begin van brand in den schouwburg Victor Emmanuel. Het publiek werd door eene ontzettende paniek aange grepen. De ontruiming van het theater liep echter zonder ongelukken af. De brand werd spoedig door de brandweer gebluscht. Te Ostrau, in de Oostenrijke provincie Moravie, hebben weer ettelijke duizenden mijnwerkers den arbeid gestaakt. Hunne houding was zoo dreigend, dat men het district door militairen heeft moeten doen bezetten. De eisch is ditmaal niet loonsverhooging, maar vermindering van het aantal werkuren tot acht per dag. Er komen nu toch berichten omtrent uit zetting van joden-familien uit Rusland. De belanghebbenden ontvingen eenvoudig van de autoriteiten een bevel, om binnen zeven dagen de stad hunner inwoning te verlaten. Dergelijke bevelschriften zijn in de laatste drie weken aan ongeveer 700 Israëlietische familien te Odessa gezonden, zonder dat daarin een bepaald motief genoemd wordt; ook in andere plaatsen van Zuid-Rusland wordt op dezelfde wijze te werk gegaan. Neemt men in aanmerking, dat het reizen in dit seizoen in Zuid-Rusland door de hitte bijna ondoenlijk is de thermometer wees daar voor 14 dagen nog 140 gr. Fahrenheit en dat de uilzettingen het meest voorkomen onder de mingegoede klassen, dan laat het zich be grijpen, dat de ontsteltenis algemeen is. Aangemoedigd door de bewijzen van sym pathie, rechtstreeks of uit de tweede hand van Engelsche zijde ontvangen, schepen de meesten zich naar Groot-Brittanie in, geheel tegen de bedoeling, daar men aldaar op deze vermeerdering van het pauperisme in het ge heel niet gesteld is. Velen, die den overtocht betalen kunnen, trekken ook naar de Vereenigde Staten van Noord - Amerika, waar men insgelijks met bezorgdheid deze landverhuizing gadeslaat. WAALWIJK. Op Zondag 28 dezer, door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen, op Musis Sacrum 1. Op het Kerkhof. de Vliegh. 2. 1, 2 en 3 uit Eine Nacht auf den Meere. Tsirch, 4. lm Walde. Kücken. WAALWIJK, 27 Sept. 1890. Bij het te 's Gravenhage gehouden verge - lijkend examen slaagde als vérificateur van 's rijks directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, de heer P. J. E. Moors alhier. Inzake de huur van het gebouw voor Wet post- en telegraafkantoor alhierworden nog steeds onderhandelingen gevoerd tusschen den betrokken minister en het gemeentebe stuur. Dit heeft aangeboden het gebouw te laten veranderen volgens door den minister goed te keuren planmits het rijk rente betale van het daarvoor te besteden kapitaal. De aflevering van hooi in de Lang straat blijft langzaam aanhouden de prijzen blijven op dezelfde hoogte. Schraal hooi dat voor het oogenblik het meest gevraagd wordt, geldt 6, jarig hooi f 10.— 10.50 en van het gewas 1890 f8.50 a 9.25, alles 500 Kg. Stroo op levering f 8.50 a 9.— De handel in vee is weder levendigKalf- koeien worden door Belgische kooplieden voor f225 k 300 gekocht, dito vaarzen f 180 a 225 per stuk; vette koeien le qual. 70 k 72 ets. per Kg. Voor de winterstalling wor den reeds groote inkoopen gedaan tegen prijzen, wisselende tusschen f 130 en 180. In 4 en 5-jarige paarden is de handel zeer le vendig. Fransche kooplieden besteden van 1500 tot f800. De handel in hop stond gedurende eenige dagen weder geheel stil. Heden werd weder f 40 per 50 kilo geboden doch de telers zijn nog niet genegen voor dien prijs te ver- koopen. De afdeelingen van de tweede kamer welke het onderzoek van de legerwet hebben aangevangen, waren druk bezocht. Men ver wachtte dat het onderzoek deze week ten einde zou worden gebracht. Door de heeren Land en Bahlmann zijn nota's overgelegd. De heer Ph. J. Versterburgemeester van Heivoortherdacht deze week onder vele blijken van belangstelling zijne 25-jarige ambtsbetrekking als zoodanig. De heer J. H. van Willigen, hoofd der openbare school te 's-Gravenmoerdie on langs, onder vele blijken van belangstelling zijn 25 jarigen dienst in die gemeente fees telijk herdacht, heeft thans eene tractements- verhooging van f50 ontvangen. Door den minister van oorlog is bij afzonderlijk wetsontwerp wijziging gebracht in onderscheidene artikelen der oorlogsbe- grooting van 1890 in verband met de ver anderingen in de organisatie der infanterie en der vesting-artillerienoodig voor de ge vorderde uitbreiding der kaders, in verband met beschikbaar komen van zeven lichtingen miliciens. Zoo heeft hij o. a. 99,000 aangevraagd om het aantal stellen ledergoed in overeen stemming te brengen met dat van het aantal getransformeerde geweren, waardoor in de dadelijke behoefte aan gewijzigd ledergoed bij 45 bataljons infanterie en bij de speciale korpsen van dat wapen kan worden voorzien en eene voorshands bescheiden reserve kan worden verkregen. De lederindustrie zal zeker met groote be langstelling van dit bericht kennis nemen. Bij min. beschikking is bepaald, dat de lessen in gymnastiek aan de rijks-normaalles sen zoodanig zullen gegeven worden, dat zij strekken om te dienen tot opleiding voor het onderwijs. Hieruit kan dus afgeleid worden, dat die lessen worden gegeven aan manne lijke en vrouwelijke kweekelingen tegelijk, oi. aan die der beide laagste klassen gezamenlijk en aan die der hoogste klassen een uur af zonderlijk. De heer Henry Tindal, die tot dusver bij herhaling vergeefsche pogingen heeft aan gewend, om bij de staten-generaal gehoor te vinden voor zijn bedenkingen tegen den toestand van ons tegenwoordig defensie-stelsel, heeft thans zijn toevlucht genomen tot een proclamatie „Aan het Nederlandsche Volk." De hoofdstrekking dezer proclamatie is de aandacht te vestigen op de omstandigheid, dat volgens door hem ingewonnen inlich tingen Z. M. de koning sinds eenige jaren geheel onkundig gehouden wordt van de be weging, welke sinds dien tijd op defensie gebied ontstaan is. Een poging van den heer Tindal, om tot Z. M. te worden toegelaten, teneinde den koning persoonlijk over deze toestanden te spreken, was verijdeld door den adjudant van dienst, die daartegen bezwaar had, op grond van 's konings gezondheids toestand. De heer Tindal verzekert, dat allerlei verzoeken en brieven aan den koning niet aan Z. M. worden overgebracht en dat onze koning zelfs niet weet, dat er ooit eenige aanmerking is gemaakt op het beleid van den minister van oorlog. De heer Tindal is van meening, dat, in dien 's konings gezondheidstoestand werkelijk van dien aard is, dat een zoodanige isoleering noodzakelijk is, de ministers dan verplicht waren uitvoering te geven aan het voorschrift in art. 38 der grondwet, hetwelk de instelling van een regentschap bepaalt „ingeval de koning buiten staat geraakt de regeering waar te nemen." In verband hiermede wijst hij op art. 3 der wet op de verantwoordelijkheid der ministers, waarin deze strafbaar worden gesteld, indien zij nalaten uitvoering te geven aan de voorschriften der grondwet. De heer Tindal meent, dat deze vraag zoo spoedig mogelijk opgelost moet worden. Er loopen te Rotterdam eenige personen, die er hun werk van maken om winkeliers op te lichten met te koop aanbieding van eenige voorwerpen. Wordt de koop niet gesloten, dan vragen zij „och mijnheer of juffrouw, geef u mij eens even f 5 of f 10 ter leen, ik zal ze dadelijk u weder ter hand stellen. enals ge me niet vertrouwt, welnu hier hebt ge het dubbïle tot pand." De koopman gaat met achterlating van het pand heen, maar laat steeds op zich wachten. De voor werpen, die men tot pand krijgt, blijken bij onderzoek geen waarde te hebben, althans niet zooveel als het geleende bedrag aan geld beloopt. De burgemeester van Loosduinen waar schuwt om op zijne hoede te zijn bij het aanknoopen van handels-betrekkingen met J. C. Graaf, wonende te Loosduinen, zich ook wel noemende J. C. de Graaf, aannemer in bouwmaterialen. Zekere B. wonende in het kwartier onder Zevenaar, stroopte gaarne zoo nu en dan een haas, bij voorkeur op Duitsch grondgebied. Reeds meermalen door de grensbeambten gewaarschuwd, schoot hij dezer dagen een haas, terwijl de opziener er bijna bijstond. Door dezen aangemaand het wild te laten liggen, dreigde hij den man der wet met het geweer en maakte zich uit de voeten. Niets kwaad meer vermoedende, kwam B. dezer dagen te Elten, doch werd direct achter slot en grendel gezet, zoodat hem de haas duur te staan zal komen. De Limburgsche justitie waarschuwt te gen zekeren Heinrichs, uit Rikkelrath, een zwaar gebouwden Duitscher, die vroeger kloosterling was, en thans in geestelijke klee deren, welke hij niet meer dragen mag, be delende rondzwerft. Baardwijk. Het bericht uit deze gemeente, over den brand van een karschop, bevat in verschillende bladen niet in de Echo, die was blijkbaar beter ingelicht aan het slot „oorzaak onbekend." Voor den berichtgever, dat wil ik aannemen, doch een feit is het, dat binnen een uur na het ongeval de daders, zijnde drie knapen, waarvan de oudste vijf jaren telt, door den burgemeester, bijgestaan door den gemeente veldwachter, waren opgespoord. Zij hadden daartoe eenige lucifers uit een luciferspot gekaapt, welke onder een opge schoven raam eener naburige herberg stond. WAALWIJK26 Sept. De handel was opnieuw vlug voor hoornvee bij goeden aanvoer. Men betaalde voor Kalfkoeien f165.èk f 315. Kalfvaarzen f135.a f215. Jonge varkens f4.25 a f9, Ter botermarkt aangevoerd 591 KG., van f 1, a f1,15 per KG. Eieren f4.50 a f5.50 per '100 stuks. Buitenlandsche berichten luiden voortdu rend van vooruitgaande leerprijzen. Op de betere gesteldheid der ledermarktdie ook hier sedert eenigen tijd heerscht, werkt dit zeer gunstigzoodat hoewel langzaam de prijzen over 't algemeen iets beter zijnter wijl de verkoop wel zoo gemakkelijk gaat. De prijzen der schors blijven zeer vast met flinke afdoeningen. DORDRECHT, 25 Sept. Tarwe. De puike jarige Zeeuw., Vlaam.en Over- maassche f9,f9.20, de goede dito f9.50, 10.0. De nieuwe Zeeuwfche, VI. en Overra. f8,10 f8,60 mi ndere en blauwe 16,50, a 7-verkocht. Canada naar deugd van f7,tot f 7,50 gedaan. Rogge. De nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche van f 5.50 C.dito Overmaassche f 0,0. Gerst. De nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche Winter zakmaat f5,10 f 5,30 dito Overmaasche f4,60 f5.—, dito gestort f5,30, 5,50. De nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche Zomer zak maat f4,50, f4,80, Overmaasche en Flakkeesche zakmaat f 0,f 0, Haver De nieuwe inlandsche voeder naar deugd van f 3.tot f 3.80 dito dikke f 3,50, 4.50, Paardenboonen. Nieuwe f5,50 tot f6.20 Duivenboonen. Nieuwe f 6.—tot f 6,50 Witte en bruine boonen. De nieuwe Zeeuwsche naar deugd f-,,fdito bruine f9 a f 12.50 Erwten. De goed kokende blauwe naar deugd f 7,50 tot f8,50. Mestingsoorten f7.tot f7,50. Kanariezaad het beste f6.50 7.50; minder f— k 0, Raapkoeken. Harde f74.f78, Lijnkoeken. Harde f fde 104 st. ROTTERDAM, 26 Sept. Bericht van M. C. W. BREUKELMAN. Huiden. Afloop der inschrijving op heden. Verkocht werden: nos. 288 289, 292, 294, 298, 300, 303, 304, 306 808/313, 316/323, 325, 326, 335/346. AMSTERDAM, 26 Sept. Huiden. Gedurende deze week werden af gedaan ex inschrijving 12 Sept. no. 781 362 Saraarang buffel-, no. 785 222 Soera- baya runder-, no. 789 133 dito buffel-, no. 790 19 dito dito cn per Graafstroom', 369 Batavia buffel-. Op den 8en October zijn eenige duizenden O—I. runder- en buffel-bij inschrijving aan de markt gesteld. BUENOS-AYRES, 19 September. Huiden. Door de groote aanvoeren inde laatste dagen is de markt wel zoo flauw. assuradeur WAALWIJK, Beveelt zich minzaam aan tot het sluiten van alle BILLIJKE premiën en voordeelige polis- en onkosteuberekening. De ondergeteekende, advocaat te Oos- terwijk, bericht door deze dat hij en op dagen van van 9 tot 1 ure te spreken is in het hótel DU LION D'OR, te Waalwijk. ADVOCAAT. ALOYS VERMAT

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 5