BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Rusland. BINNENLAND. dustrieele waarden tegen te houden, die be paald onredelijke afmetingen had aangenomen. Feitelijk bevat de tegenwoordige toestand niet^ onrustbarendshet geld wordt meer teruggehouden, zooals gewoonlijk om dezen tijd des jaars, en er bestaat geen vrees voor eene finantieele crisis. De huidige reactie op verschillende waarden is heilzaam't is te hopen dat ze eenigen tijd aanhoude, de so liditeit der markten zal er slechts bij winnen. De brief van den graaf van Parijs heett zelfs in meer dan een opzicht een tegenover- gestelden indruk gemaakt dan die, welke de pretendent er van verwacht had. De polemiek tegen het samengaan tusschen royalisten en boulangisten wordt voortgezet door mannen als Pradines en Lavedan, die de deelneming hunner partijgenooten ver- oordeelen niet alleen, maar hun handelwijze geeselen, waar zij hun steun hebben verleend aan zulke schandelijke praktijken als die, waarmede het boulangisme zich ophield. In Parijs blijft men spreken van gerechte lijke vervolging, die onmiddellijk na de opening der kamers op 20 October, zal wor den voorgesteld tegen Boulangers nieuwe medeplichtigen. De radicalen hebben de hand in deze beweging, maar goed onderrichte personen blijven van meening, dat alles zich zal bepalen tot een „brandmerkings-votum" om een crisis te voorkomen een storm in een glas water dus. Wegens de toenemende beroering in Por tugal heelt de Spaansche regeering besloten een troepen-cordon langs de grens op te stellen. In verschillende Spaansche steden hebben manifestatien plaats gehad, ten gunste van de proclamatie der republiek in Portugal. De politie had deze toegelaten in de schouwburgen en in andere lokalen, doch verboden op openbare pleinen. Behalve Pi y Margall had geen der bekende republikeinsche hoofden zich bij de beweging aangesloten. 't Is in de conferentie van vertegenwoor digers van beide partijen in het kanton Tessin heel kalm gegaan, men zeide aan beide zijden uit te gaan van de meening, dat de zaak uit de wereld moet worden geholpen, loch gaven de conservatieven een slecht voorbeeld door in zoo kleinen getalle ter conferentie te verschijnen (twee van de negen) en dan volharden zij bij hun eisch wederinstelling van de regeering. Die heeren conservatieven schijnen ook te meenen, dat mooie praatjes voldoende zijn, zij zijn zoo welwillend als 't maar denkbaar is, indien zij hun zin maar krijgen 't Zal er in Weenen bij gelegenheid van keizer Wilhelm's bezoek feestelijk toegaan, al de aartshertogen moeten op verlangen des keizers (Frans Jozef) ter ontvangst aan het station zijn, zelfs heel uit Noorwegen moet aartshertog Ferdinand van Este overkomen. De keizer zal te Weenen slechts kort verblijf houden misschien zit de weinig enthou- siastische ontvangst van vóór twee jaar hem nog in het hoofd en dan: Pesth kon wel eens jaloersch worden op de Oostenrijksche hoofd stad. In Petersburg zal men niets in zijn schik zijn, maar wijl men daar de.meening van den Franschen schrijver deelt, dat de spraak den mensch is gegeven om zijne gedachte te ver bergen, zullen wij over die min gunstige gezindheid niet veel hooren. Zaterdag heeft de kamer der vertegenwoor digers van de Vereenigde Staten, het tarief- voorstel aangenomen met 151 tegen 29 stem men, zooals het door het comité uit senaat en kamer was gewijzigd en na, aanneming door den senaat, treedt de nieuwe tariefwet 6 October in werking. Uit de overstroomde streken in hel Zuiden van Frankrijk luiden thans de berichten gun stiger. De rivieren zijn vallende of reeds weder binnen hare oevers teruggekeerd. Bij Nimes was de overstrooming van de Gardon zoo plotseling, dat een voerman ter nauwernood den tijd had zijne paarden af te spannen en zijn voertuig in den steek moest laten. Tusschen Pauillac en Uzès is een kudde van 1200 stuks vee verdronken. De hertog d'Uzès, die den graaf van Parijs op zijne Amerikaansche reis vergezelt, blijkt de oudste zoon der hertogin te wezen. Haar echtgenoot, die ook waarschijnlijk wel geen drie millioen in de boulanger-speculatie zou gestoken hebben, behoort niet meer tot de levenden. De afgevaardigde Mermeix, die in den laatsten tijd zooveel van zich deed spreken door zijn boulangistische onthullingen en zijn duels, ligt thans zeer bedenkelijk ziek aan typhus. Zaterdag zijn in Spanje weer 50 cholera gevallen voorgekomen, waarvan 24 met doo- delijken afloop. Te Madrid liggen 300 pok-lijders in het hospitaal. De Londensche politie heeft thans den vermtedelijken moordenaar van het conser vatief regeeringslid Rossi, die bij de ver meestering van het regeeringsgebouw gedood werd, in hechtenis genomen. Het is een marmersteenhouwer, Castionie genaamd. Over zijne uitlevering wordt onderhandeld. De verzachting in den toestand van den pasdwang in Elzas-Lotharingen heeft, naar luid van berichten in de Duitsche bladen, een gunstig resultaat opgeleverd; incidenten als anderszins zijn er niet uit voortgesproten, een bewijs, dat de regeering de zaken wel wat overdreven heeft voorgesteld. De tabaksmagazijnen der firma Meyer en Krase, te Bremen, zijn met den arin aanwezigen voorraad vaten tabak, die op eene waarde van 600,000 mark wordt geschat, geheel afgebrand. De gezamenlijke schade wordt op nagenoeg een millioen mark ge schat. Rieger, leider der Czechen, is uit Praag te Weenen aangekomen om te trachten graaf Taaffe over te halen tot eenige wijziging in het compromis, teneinde aan de jong-Czechen tegemoet te komen. Op den feestdag van St. Wenceslaus, hebben de jong-Czechen aller- wege vergaderingen gehouden om te protes teeren tegen het compromis en te bespreken wilke houding zij in den nieuwen landdag zullen aannemen. In het begin van October zal de Italiaan- sche minister president, de heer Crispi, te Florence eene politieke redevoering houden, naar welker inhoud, met name op financieel gebied, men natuurlijk zeer benieuwd is. Te Genua had gedurende een hevig onweder Maandag een treffend onheil plaats, Van drie zusters namelijk, welke zich te zamen in een vertrek bevonden, werd de eene door den bliksem gedood en de tweede aan beide beenen verlamd, terwijl de derde, die door de laatste op den arm werd gedragen, van het gezicht werd beroofd. Czar Alexander zal dit jaar tegenwoordig zijn bij de plechtige opening van de beroemde jaarmarkt te Nisjni-Nowgorod, waarvoor thans geheel nieuwe reglementen zijn vastgesteld. In plaats van twee, zal zij dit jaar drie maanden duren. Tot hiertoe was zij voor namelijk de markt van Oost-Europa enWest- Azie, doch thans zullen alle mogelijke po gingen in het werk gesteld worden om ook de producten van West Europa en Oost-Azie, ja zelfs van geheel andere wereldstreken, zooals de Vereenigde Staten van N.-Amerika, daarheen te lokken. Een groote ruimte zal ditmaal aan het artistieke gedeelte worden afgestaan, dat in de laatste jaren een weinig werd verwaarloosd. Alle straten zullen van rails en andere transportmiddelen worden voorzien, om aldus het verkeer te vergemak kelijken en sneller te maken. De czar zal vooral daarom de opening bijwonen, opdat het algemeen bekend worde, dat een nieuw tijdperk aanvangt WAALWIJK, 1 Oct. 1890. Donderdag 9 October a. s. moet in onze gemeente eene verkiezing plaats hebben van een lid voor de kamer van koophandel en fabrieken alhier. In dezelfde bekendmaking, waarin burge meester en wethouders dit in ons. nummer van 11 September jl. ter algemeene kennis brengen, zeggen zij ook: «De lijst van kiesbevoegden ligt van heden „af ter secretarie ter inzage van belang hebbenden, terwijl bezwaren daartegen gedurende acht dagen, van den dag dezer //aankondiging, bij het gemeentebestuur van Waalwijk kunnen worden ingediend. Dit berust blijkbaar op eene vergissing. De laatste alinea toch van art. 11 van het reglement voor de kamers van koophandel en fabrieken in Nederland luidt «De verkiezing ter vervulling der plaatsen, //die door ontslag, overlijden, ol om an- «dere reden openvallen, geschiedt binnen «het jaar na dat openvallen. De lijst van «kiesgerechtigden, opgemaakt voor de //laatste gewone verkiezing, wordt voor «deze verkiezing tusschentijds gevolgd en «tot dat einde van kracht verklaard. De verkiezing op 9 Oct. moet dus plaats hebben volgens de lijst, die verleden jaar bij de periodieke verkiezing in November ge diend heeftde thans opgemaakte en ter visie gelegdekan daarvoor niet in aan merking komen. Wij hebben gemeend dit te moeten open baar maken, omdat het ons gebleken is dat kiesgerechtigden, die in November hebben medegestemd, thans zonder eenige gegronde reden, op de nieuwe lijst niet voorkomen. Bekend is 't onzen lezers, dat de ka- lï»r van koophandel en fabrieken alhier, zoo ara zij kennis had gekregen van de winter- dienstregeling der staatsspoorwegen, zooals die ter goedkeuring aan den minister was op gezonden, (zie Echo van 7 September) on middellijk pogingen heeft aangewend om te verkrijgen, dat op de lijn Zwaluwe's Bosch, naast de treinen met groot materieel, de thans bestaande exploitatie met klein mate rieel zou behouden blijven, op hetzelfde ge tal treinen. Dit is echter niet gelukt. Hoe wel nog niet officieel, schijnt het echter vast te staan, dat 15 October de thans op het gedeelte Zwaluwe—Vlijmen bestaande locaal- dienst zal vervallen en de dienst op de gansche lijn met gewoon materieel zal worden inge richt. De exploitatiemaatschappij schijnt niet van gemengden dienst te hebben willen we ten en den minister de keuze te hebben ge laten tusschen localeu en normalen dienst. Hoewel ontegenzeggelijk de locaaltreinen voor de Langstraat van overwegend nut zijn, omdat zij op alle stations, halten en stop plaatsen ophouden, meenen wij toch dat er reden bestaat om zich te verheugen dat aan normalen dienst de voorkeur is gegeven. Heeft men dezen eenmaal, dan is 't veel gemakke lijker later eenige locaaltreinen ingelegd te krijgen dan omgekeerd. Daarbij zal nu ook het goederenvervoer op normalen voet inge richt worden en bestaat er alle waarschijn lijkheid, dat de aansluitingen te Zwaluwe en 's Bosch beter zullen geregeld zijn, wat door den snelleren loop der treinen mogelijk ge maakt wordt. Sedert eenige dagen houdt de politie alhier zich onledig met na te gaan, of in de fabrieken en werkplaatsen voldaan wordt aan de bepalingen der arbeidswet. Dit schijnt nog al wat te wenschen over te laten. Nu, 't is een harde zaak, dat b. v. de schoen fabrikan ten hunne sliksters 's avonds om 7 uur moe ten laten uitscheiden, vooral in 't midden van den winter, als zij moeilijk vóór 8 uur 's ochtends kunnen beginnen. Rekent men 11/2 uur schafttijd dan arbeideu zij slechts ID/g uur in plaats van 11 die de wet toelaat. Dat is een verlies per week en per persoon van 9 uur of bijna één werkdag, 't Eenige, dat er op zal zitten is, ook in 't hartje van den winter om half zeven of 7 uur beginnen zooals reeds hier en daar ge schiedt, hoe lastig dit ook moge zijn. Lex dura, s e d lex, 't is een harde wet, maar'tis wet, en men moet er zich goedschiks of kwaadschiks aan onderwerpen. Thans is het nog bij een eenvoudige waar schuwing gebleven, maar bij een volgende gelegenheid zal 't daarmede waarschijnlijk niet afloopen. Een ieder wachte zich dus voor onaange naamheden en schade. Onder groote belangstelling is verleden Maandag te Besoijen de laatste eer bewezen aan het stoffelijk overschot van den heer J. Schalken, aldaar in den ouderdom van 57 jaar overleden. Geruimen tijd was hij lid van den gemeen teraad en wethouder en kweet zich met ijver van de aan die betrekkingen verbonden plich ten. Meer dan 20 jaar had hij zitting in het be stuur van den binnenpolder en maakte zich daar zeer verdienstelijk. De gunstige toestand der financien van dien polder is grootendeels aan hem te danken. Sedert 1880 zijn geen lasten meer geheven. Zijne adviezen als lid van het R. K. kerk bestuur, werden steeds op hoogen prijs ge steld. Verleden Zaterdag bij het spelen kwam het zoontje van A. 1). in de Loint terecht. Zijne kameraadjes verwijderden zich spelende om het bericht over te brengen. Voor dat er hulp kwam opdagen, kan het kind wel 10 minuten in het modderachtige water gelegen hebben. Toen het ontdekt en op den kant gelegd was, scheen het geheel levenloos en wilde men het naar zijne ouders brengen. Gelukkig bevond zich in de nabijheid de heer H. WDeze greep het kind, sneed zijne kleederen los en begon onmiddellijk de voorschriften tot redding van drenkelingen toe te passen. Na zich hiermede geruimen tijd te hebben bezig gehouden bespeurde hij, dat het kind teekenen van leven begon te geven en smaakte hij de voldoening het be houden aan de moeder te kunnen overgeven. Dezer dagen is door de maréchaussées alhier gearresteerd een huzaar van het gar nizoen 's Bosch, die wegens ongeoorloofde verwijdering van zijn corps als deserteur was gesignaleerd. Ook is door hen aangehouden een persoon, die gesignaleerd was als zich te 's Bosch met een vijfjarig knaapje te hebben verwij derd het knaapje werd aan de blijde moe der terugbezorgd, terwijl de ontvoerder vrij logies kreeg. Eene vrouw uit Capelle, die een von nis van 15 dagen gevangenisstraf had te on dergaan, scheen ongenegen aan de oproeping daartoe te voldoenzij werd daarom door de maréchaussées aangehouden, die haar on der optocht der Waalwijksche jeugd het door haar niet begeerde logies bezorgden. Voor de landbouwtentoonstelling, gis teren voormiddag te Tilburg op het plein de Veldhoven plechtig geopend, zijn door ver schillende personen en corporatien geschon ken 4 gouden, 4 verguld zilveren, 20 zilve ren, waarbij twee met geldelijke bijdragen, 48 bronzen medailles, 3 id. met geldelijke bijdragen, en van 8 heeren geldelijke bij dragen. Aan de prijswedvlucht van Quiévrain heb ben 126 duiven deelgenomen. Ook de deelne ming, vooral van paarden en vee, en aan het concours hippique en de harddraverij is bui tengewoon groot, Zoo zijn ingeschreven voor het heden ten 2 ure te houden concours hippique 15 rijtui gen met één, 5 met twee paarden en 3 rij paarden. Voor de harddraverij op morgen ten 1 uur voor paarden uit de provincie 9 en voor die van zessen klaar 10 paarden. In 't geheel zijn voor de tentoonstelling .aangegeven 146 paardenwaaronder 31 hengsten. Tengevolge van het opheffen der ver- eeniging van het 10e district van 's rijks waterstaat (Zuid-Holland) met het 9e district (Noord Holland) zal de hoofdingenieur le kl. baron van Ittersum, te 's Hertogenbosch, den 1 October optreden als hoofdingenieur van het 10e district met standplaats 's Gravenhage. Tot dusver nam de hoofdingenieur 2e kl. te Haarlem, de heer van Manen, het 10e district waar. De ingenieur ie klasse B. Hoogenboom, standplaats Dordrecht, is verplaatst naar 's Hertogenbosch. De toestand van Z. M. den koning is in den laatsten tijd weer minder gunstig. Z. M. verlaat al sedert eenigen tijd volstrekt zijn kamer niet meer en verschijnt noch aan het diner noch aan het dejeuner. Prof. Rosenstein en dr. Vinckhuyzen zijn Maandag middag ten paleize het Loo aange komen om met dr. Vlaardingen te consul teeren. De koning is zeer zwak. Het consult omtrent den gezondheids toestand des konings door prof. Rosenstein en dr. Vinckhuyzen, is vrij bevredigend uit gevallen. De beide geneeskundigen zijn Maan dagmiddag 5.20 weer van het Loo vertrokken. Z. M. heeft echter in de laatste 3 dagen het bed gehouden en beweegt zich nog zeer moeilijk, terwijl ook de chronische kwaal (nierziekte) zich weer heeft geopenbaard. Sinds Vrijdag zijn geen regeeringszaken behandeld. Uit den Haag wordt nog gemeld De toestand des konings is tamelijk be vredigend. De oorzaak der Zaterdag ontstane malaise was dreigende terugkeer der sympto men van nierziekte, waardoor de werkzaam heden werden belet. Spoedige hervatting daarvan wordt verwacht. De geneeskundigen voeden geen ernstige ongerustheid. Dr. Vinckhuijzen is weder voor onbepaalden tijd naar de.i Haag teruggekeerd. Tot pastoor te Tilburg (parochie Korvel), is benoemd de Zeer Eerw. heer H. Brouwers, secretaris van het bisdom; tot 2en secretaris van het bisdom deWelEerw.heer A Damen, en tot onder prefect van het seminarie te St. Michiels - Gestel, de WelEerw. heer L. J. Reniers. Beroepen te Besoijen, de WelEerw. heer Wagenaar, candidaat te Heerenveen. Met de vorming van het riviervak tus schen den Bernschen en den Aalburgschen dijk, zal, in verband met den aigemeenen voortgang der werken van den Maasmond, vermoedelijk in 1891 een aanvang gemaakt worden. Het jongste manifest geeft het Centrum aanleiding om den wensch te uiten, dat de heer Tindal, na zoo herhaaldelijk het Neder- landsche volk te hebben opgeroepen, dit in kennis stelle met het gedetailleerde plan voor onze verdediging, dat hij gereed heeft ge maakt, maar in zijne portefeuille verborgen houdt. „Tot heden," zegt het blad, „heeft voor het Nederlandsche volk de geheele zaak zooveel weg van een mystificatie, dat het tijd wordt eens te weten hoe wij het hebben." Hij was lid van de „Zwarte Bende Dezer dagen werd uit Den Haag weer bij een firma te Doesburg geinformeerd naar verschillende goederen en tevens een flinke bestelling gedaan, met het vooruitzicht nog meer te kunnen „kwijt worden." De noodige informatien werden genomen, waarop het leuke antwoord kwam „Vrager is een lid der beruchte Zwarte Bende: dus laat schieten Weinige menschen schijnen te weten, dat elk goedloopend horloge een kompas is. Draait men het waterpas gelegen hor loge zoo, dat de kleine wijzer naar de zon wijst, dan ligt het zuiden juist in het midden tusschen dien wijzer en het cijfer XII op het horloge. Draait men bijv. den kleinen wijzer als het 6 uur is naar de zon, dan ligt het zuiden in de richting van het cijfer IX; om 10 uur is het zuiden in de richting van XI enz. Zoo weinig is dit bekend, dat Stanley, toen men hem na terugkeer van zijne reis vroeg of hij deze eenvoudige methode om de windstreek te weten kende, zeide dat hij hiervan nooit gehoord had. (Hbl.) Maandag avond ten 8V2 ure ongeveer ontstond te Breda in de Falkenstraat brand in het pakhuis van leder en schoenmakers- fournituren van den heer J. Louryssen, leer looier, welke zoo snel in hevigheid toenam, dat binnen een half uur het gebouw met den geheelen voorraad eene prooi der vlammen was. Brandweer en schutterij enz. waren spoedig ter plaatse aanwezig. Men vermoedt dat de brand is ontstaan door eene in het kantoor hangende petroleumlamp. Het pak huis en het leder waren verzekerd. Maandagavond, even 11a tienen brak er even buiten het dorp Etten, bij Terborg, brand uit bij de wed. M. Aan blusschen viel niet te denken, daar het huisje midden in het veld stond en er dus in de nabijheid geen water was. Het huisje was verzekerd de inboedel niet.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2