ECHO VM HIT ZUIDEN, ADVOCAAT TWEEDE BLAD. R. van der Lee, Antoon Tieleri, Zondag 5 October 1890, BINNENLAND. Pi. IJit de Langstraat wordt het volgende geschreven Burgerlijke stand. Handelsberichten. verduurzaamde De verwachte BEZENDING Beveelt zich aan, voor het leve ren van van de bekende Fabriek JliQStSË II BilPa 's Gravenhage. UEd. Dien. WAALWIJK, 4 Oct. 1890. De handel in hooi is sedert de vorige noteering lusteloos; de prijzen zijn onveran derd. Stroo wordt op levering tegen f8 iL 9 per 500 Kg. gekocht. De handel in kalfvee is zeer vlug. Voor prima qualiteit wordt voor Belgische rekening f 275 a 390 besleed, 2e qual. f 180 a 230 per stuk; vette koeien naar qualiteit en zwaarte 68 k 72 ct., vette varkens 58 ii 60 ct. per Kg. (schoon). Naar hop was deze week weer veel vraag en de prijzen stijgen. Vele partijtjes zijn verkocht voor 50 a 55 gulden per 50 kilo. Op voorstel van onzen gemeentesecre taris, den heer F. W. van Liempt, is op de algemeene jaarlijksche vergadering van de Noordbrabantsche Maatschappij van land bouw bij acclamatie besloten, dat die bijeen komst in 1891 in onze gemeente zal gehouden worden. Het diploma als hoefsmid is uitgereikt aan P. de Leeuw, te Baardwijk, die het laatste jaar met vrucht de lessen te Breda gevolgd heeft. P Beroepen te Waalwijk Ds. Worst, thans te Oirschot. De verleden Donderdag alhier gehouden Bavomarkt had haren gewonen nasleep. Onder de markthoudende Waalvvijksche jongens zijn er namelijk een zeker aantal, die, hoewel overigens geen kwade lui, de onhebbelijke ge woonte er op na houden, om personen uit naburige gemeenten, die zich wat luidruchtig aanstellen, op allerlei wijze lastig te vallen en te plagen. Geraken dezen hierdoor in opgewonden en vechtlustigen toestand, dan heeft men de poppen aan 't dansen. Zoo ging 't ook Donderdag. De politie had de handen vol om de orde te bewaren, maar 't gelukte haar toch, hoewel zij niet kon ver hinderen dat er nu en dan klappen werden uitgedeeld. Later in den avond werd te Besoyen nog eene kleine verwonding met een mes toegebracht. De daders zijn alle bekend cn zulien zich dan ook voor hun gehouden gedrag te ver antwoorden hebben. Te wenschen ware het, dat die plagerijen achterwege konden blijven; dit zou veel beter zijn voor den goeden naam onzer gemeente, maar zeker ook voor de betrokken personen zei ven, die nu of wel eene verwonding hebben op- geloopen of met de justitie in minder ge- wenschte aanraking komen. Onze lezers zullen zich herinnen, dat eenige maanden geleden een wielrijder mis handeld is geworden op den weg tusschen Besoyen en Drongelen. Deze zaak schijnt thans vervolgd te worden; wij vernemen ten minste dat 4 personen als vermoedelijk daders en 7 als getuigen zijn gedagvaard tegen Dinsdag 14 October. In het rapport van het onderzoek naar den toestand van den landbouw in Nederland wordt door de landbouw commissie o. a. het volgende gezegd „Met de spoorwegen is het echter voor den landbouw slecht gesteld. Van alle zijden klaagt men, dat op landbouwbelangen te weinig of niet wordt gelet. De spoogweg- diensten zijn vaak zoo geregeld, dat men niet tijdig op de marktplaatsen kan aankomen en voor personen en goederen van primitieve vervoermiddelen moet gebruik maken, niet tegenstaande een station of halte in de ge meente of in de nabijheid aanwezig is. In sommige gemeenten, waar een levendig ver keer zich zou kunnen ontwikkelen, zijn óf alleen halten óf halten op ongeschikte plaatsen. Elders zijn wel stations, maar de gelegenheid is weinig geschikt, het oponthoud lang, de formaliteiten bezwarend em men verkiest nog het oude vervoer per wagen of schuit boven den omslag en de kosten voor het vervoer per spoorweg. De tarieven zijn meestal te hoog. Algemeen is de klacht, dat het gebruik van stedelijken mest onmogelijk is door de hooge kosten van transport. Voor het inter nationaal verkeer worden faciliteiten en ta- riefs-verlagingen verleenddie buiten het bereik liggen van de Nederlandsche land bouwers. De groenten en eieren uit het buitenland kunnen dientengevolge* bijna even snel en met nauwelijks meerdere kosten onze groote steden bereiken als die uit sommige streken van ons vaderland, enz." Dat alles is grootendeels van toepassing op den toestand in deLangstraat en zal het voortaan in nog hooger mate worden nu is aangekondigd dat met 15 October aanstaande het locaal verkeer op de lijn Zwaluwe— 's Bosch wordt opgeheven die lijn met groot materieel zal worden bereden en de halten vervallen. Dit is dan de kroon op de voltooiing van dien ongelukkigen spoorweg, die zou moeten voorzien in de behoefte van verkeer in de Langstraat. Reik halzend zag men uit naar de aansluiting bij den Bosch, waardoor, met het locale verkeer, eene gemakkelijke gelegenheid zou ontstaan om de markten in de hoofdplaats der provincie te bezoeken, en de regeering, bereid te dien aanzien aan de belangen en wenschen der bevolking te gemoet te komen, liet hallen en wachthuizen bouwen, waarvan sommige nog niet eens voltooid zijn. De meeste sta tions langs deze lijn liggen allerongelukkigst ver verwijderd vau de dorpen, maar door de vele stopplaatsen was aan dat bezwaar te gemoet gekomen. Het verkeer vermeerderde dan ook geregeld, niettegenstaande de rei zigers van Vlijmen naar 's Bosch nog met een diligence moesten gaan of moesten loopen. Men kon dus een druk gebruik van de locale treinen verwachten,indien bij den dienst eenig- zins rekening werd gehouden met de behoeften van de marktgangers. Daaromtrent was men reeds door de aangekondigde dienstregeling teleurgesteld, aangezien de eerste trein te 's Bosch zou aankomen omstreeks 9 uren, terwijl de marktgangers er uiterlijk half acht moeten zijn; men troostte zich echter met de hoop, dat daarin wel verandering zou worden gebracht indien de behoefte zou blijken, maar nu komt het besluit tot opheffing van het locaal verkeer aan alle goede verwachtingen den bodem inslaan Wat baten alle kosten door de regeering gemaakt en de ijverige bemoeingen van zooveel bekwame mannen om de belangen van den landbouw te leeren kennen, indien door de spoorwegmaatschap pijen wordt voortgegaan met de miskenning der belangen van den landbouw De teleur stelling is in deze streken algemeen en vooral in de Boven-Langstraat hoopt men nu dat het tramwegplan van den heer Kuis zal wor den verwezenlijkt, waardoor nog op veel betere wijze in de behoeften zou worden voorzien dan door den besten locaal dienst, omdat de .tramlijn zou loopen midden door de dorpen, waarvan de bewoners bijna alles in den Bosch ter markt brengen. Naar wij vernemen zullen, in verband met de overname van de Ned. Rijnspoorweg door den staat op 15 dezer, de nog loopende abonnements-kaarten niet meer geldig zijn op de lijnen DordrechtEist, respectivelyk Dordrecht—Ressen—Bemmel, doch wordt, ter genioelkoming van het gemis van het vervoer op de lijn ArnhemEistGeldermalsen Rotterdam, aan houders van abonnements kaarten, vrij vervoer toegestaan op de lijn ArnhemUtrecht—Rotterdam van den te gen woordigen Ned. Rijnspoorweg. Vanaf 15 October 1890 worden, zoowel in binnenverkeer als in rechtstreeksch ver keer tusschen alle stations van de Maatschap pij tot exploitatie van staatsspoorwegen en van de Neclerl. Centraalspoorwegmaatschappij bestelgoederen ten vervoer aangenomen. Het tarief is tot en met 5. kilo gelijk aan dat van de pakketpost; van 5 10 kilogram 30 ct. Voor zendingen van meer dan 10 kilo treden belangrijke verlagingen van vrachten in werking. Legerwet! Van welingelichte zijde vernemen wij, dat bij het onderzoek van het wetsontwerp tot regeling van den krijgsdienst, in de afdeelingen van de tweede kamer de leden vrij druk waren opgekomen en dat de groote meerder heid zich daarbij heeft verklaard voor het beginsel van den persoonlijken dienstplicht; doch dat het overigens niet aan het te berde brengen van gewichtige bezwaren ontbrak. Dgbl. Vrijdag ochtend omstreeks half elf is de Enschedesche katoenspinnerij die sedert het jaar 1834 bestond en de oudste was in Twente, atgebrand. Er waren in de 18000 spindels werkzaam 130 arbeiders. De fabriek was vóór enkele weken pas voorzien van eene nieuwe stoommachine en machine-kamer we'lke behouden zijn. De brand is ontstaan op de derde verdieping, vermoedelijk door het heetloopen eener spinmachine. De fabriek was geheel voorzien van Grindel's brand- blusch-systeem en verzekerd op beurspolissen. De arbeiders hebben tijdig gelegenheid gehad de fabriek te verlaten. Het naast de fabriek staande woonhuis is behouden. Een paar andere woonhuizen nabij het gebouw zijn in brand geraakt. De wind was gelukkig voor de stacl gunstig. De werklieden zullen ver moedelijk wel werk kunnen krijgen te Gronau, waar nieuwe spinnerijen in aanbouw zijn. De loodsen achter de fabriek zijn verbrand. 1 )e heer J. F. de Booy, te Breda, hield Woensdag te Tilburg in een zeer druk be zochte algemeene vergadering der „Noord brabantsche Maatschappij van Landbouw" eene uitgewerkte rede tot toelichting van de volgende door hem gestelde motie „De vergadering spreekt de wenschelijkheid uit, dat het hoofdbestuur der Maatschappij van „Landbouw" het daarheen leide, dat de af deelingen der Maatschappij zooveel mogelijk werzaara zullen zijn om voortaan den verkoop vati tuin- en boomvruchten, voor zoover die daartoe geschikt zijn, tusschen producent en concurrent niet meer te doen plaats hebben per maat maar per gewicht, als zijnde het eenige passende ruilmiddel ter voorkoming van bedrog en verlie." Nadat deze motie door den heer J. F. Feskens, hovenier te Tilburg, was gesteund, werd zij met algemeene stemmen aangenomen. Te Nijmegen is gevangen genomen en van daar gevankelijk naar Arnhem gebracht een brievenbestellerverdacht van diefstal van geld uit een postpakket, dat hem ter bezorging was toevertrouwd. Woensdag avond omstreeks elf uren ontstond te Wateringen, door eene tot nog toe onbekende oorzaak, brand in de boeren hofstede van den heer P. J. Hoek. Door den zwaren wind aangewakkerd, sloegen de vlam men spoedig geweldig om zich heen. De twee spuiten der gemeente waren zeer spoedig ter plaatse, doch ondanks alle inspanning werd de brand, die ruim voedsel vond in hooi- en graanschelven, ieder oogenblik hevi ger en daalde een vonkenregen neer op de omliggende perceelen, zoodat dan ook weldra drie huisjes met riet gedekt uitbrandden. Twee andere slaagde men te behouden. Huis en inboedel waren verzekerd. Het perceel, waar de brand ontstond, is, met twee graan- en hooibergen volkomen uitgebrand. Een hooiberg en het woonhuis bleven gespaard. Donderdag middag brandden de graanbergen nog hevig en gaven de spui ten nog aanhoudend water. Het gevaar is echter geweken. De brandweer werkte met grooten ijver. Een arme arbeider, die in een der vijf huisjes woonde, verloor al zijne spaarpenningen.Ten 12 uur seinde de burgemeester van Waterin gen naar Den Haag om-eene stoomspuit, daar een gedeelte der gemeente ernstig be dreigd werd, doch wegens den verreu afstand kon aan dit verzoek niet voldaan worden. De schade is zeer aanzienlijk. Kaatsheuvel. Op het postkantoor alhier werd gedurende de afgeloopen maand Sep tember 1288 62 ingelegd en 1173,56 terugbetaald. Het nummer van het laatst uitgegeven boekje is 798. Het bestuur van het muziekgezelschap „Euphonia" heeft in hare laatst gehouden vergadering besloten, om het contract omtrent het gebruik der zaal van den heer Van Leeu wen nog een jaar te verlengen en inmiddels pogingen aan te wenden tot het verkrijgen van het noodige kapitaal voor een eigen sociteits-gebouw. Bezooien. Heden 3 October overleed alhier de oudste ingezetene, n.l. Michiel van Son, die den 1 Febr. 1800 te Boxtel geboren werd. Baardwijk, 6 October. Aan de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor 't jaar 1891, bedragende f14846, 454 in ontvangst en uitgaaf, is door gedeputeerde staten goedkeuring verleend. Heiisden. Naar wij vernemen, zal reeds spoedig een begin gemaakt worden met het werk van de Nieuwe Maasmond, baanvak Aalburg tot Hagoort. Reeds is eenig materieel alhier aangevoerd. Het werk vangt aan te Aalburg. Het mate rieel zal door de Maas worden aangevoerd en even buiten de limiet van Heusden, op den Aalburgschen dijk, nabij de zoogenaamde steenen paal, worden gelost, waarvoor eene landingsplaats in gereedheid zal worden ge bracht. Het werk zal begonnen worden met een personeel van pl. m. 150 personen. Aan de lijst van bekroningen op de land bouwtentoonstelling te Tilburg, ontleenen wij het volgende Hoenders. Ie prijs J. H. Jansen, Drunen. Verzameling Groenten. 2e prijs C II. Klaassen, Vlijmen. lste ai'deeling Hengsten. a. Hengsten van inlandsch of gekruist ras, geboren in 1887 of vroeger. Ie pr. W. Kuipers, Nederwetten2e pr. A. Maas, Aalst; eerv. verm. Nic. Vermeulen, Nuland. b. Hengsten van buitenlandsch ras, geb. in 1887 of vroeger. Ie pr. Straver, Babiloniënbroek; 2c pr. wed. A. den Ouden, Zevenbergen. c. Hengsten, onverschillig van welk ras, geb. in 1888. Ie pr. Coets de Bosson, Zevenbergen 2e pr. Jac. van Heeswijk, Dussen. 2e afdeeling: Merrien. a. Merrien van 4—7 jaar. Ie pr. H. W. Loeff, Drongelen2e pr. Jac. Maris Pz., Bovensluis eerv. verm. B. A. van der Hoeven, Capelle. b Merrien inet veulen. Ie pr. Const. Lombarts, Tilburg; 2e pr. Joh. de llol, 's Hage. c. Fokmerrien, ingeschreven in het Nederl. Paardenstamboek. Ie pr. J. de Lint Mz., Zeven- bergschen hoek2e pr. G. E. Ilagens Bz. Zeven bergen. 3e Afd. Ruinpaarden onverschillig welk ras. a. Ruinpaarden van 4—7 jaren, le pr. M. Mz, de Roon, Raamsdonk; 2e pr. J. Middelkoop, Alin- kerk3e pr. Pater Pius, overste trappisten, Berkel. 4e Afd. Jonge paarden onverschillig welk ras. a. Geb, in 1887 ruins en merrien, le pr. A. RL Boel, Eethen. b. Geb. in 1887 ruins en merrien. le pr. J. de Lintz Mz. Zevenbergschen hoek eerv. verm. Jos Hoeben, Tilburgeerv. verm. D. van Dam van Ilekendorp, Zaltbommel. c. Geb. in 1889, merrien. le pr. Leo Swage- makers2e pr. F. Leijten, Tilburg. 5e Afd. Hitten. Hitten onverschillig welk ras of geslacht, le pr. J. van Gorp, Tilburg; 2epr. Henri Blomjous, Tilburg. Tuigpaarden. a. Paarden onverschillig welk ras of geslacht, gespannen voor een 2 of 4wielig rijtuig, le pr. Joh. van den Bergh, Tilburg2epr.jhr.G. de Jonge van Zwijnsbergen, Helvoirt; eerv. verm. Coets de Bosson, Zevenbergen, en Corn, van den Berg en dochters, Haarlem. b Tweespan, onverschillig welk ras of geslacht, aan een eigenaar toebehoorende, gespannen voor een vierwielig rijtuig, le pr. Vincent Bogaarts, Tilburg; 2e pr. Hubert Swageniakers, Tilburg; eerv. verm. Th. Strater, Tilburg. c. Paarden onverschillig welk ras of geslacht, gezadeld voorgereden, le pr. wed, W. 11. van Roes- sel, Tilburg; 2e pr. Dirk Hofland, Tilburg. Verder verkreeg nog een eersten prijs C. v. ch Berg en dochters, Haarlem, voor een zesspan. Runderen, wol vee, geiten en varkens. A. Rundvee. Springstieren. le pr. M. J. de Lint, Zevenber- ber";en 2e pr. P. C. Mutsaerts, Tilburg; 3e pr. C. Vermeulen, Tilburg. Pinkstieren, geb. 1889. le pr. D. van Campen, Capelle; 2c pr. J. de Lint, Zevenbergen. Kalfkoeien. le pr. D. Vermeulen, Capelle; 2e pr. dezelfde. Rlelkkoeien, zandgrond, le pr. J. Priems, 2e pr. J. Stokkermans, eerv. Verm. J. B. van Roessel, allen te Tilburg. Melkkoeien, kleigrond, le pr. Adr. den Engelse, Zevenbergen. Rijtuigen. le pr., L. D. van Delft, Tilburg, 2 rijtuigen, zadelmakerswerk en verschilleude onderdeelen voor rijtuigen 2e pr. A. Maassen, Tilburg, een rijtuigeerv. verm. Ed. Pierson, Tilburg. Tuinmeubelen. le pr. Ed. Gieliam, Tilburg; 2e pr. J. van de Pas van de Sande, Tilburg. Tot de juryleden voor pluimgedierte en hon den, behoorde ook de heer. Al. Verbunt, alhier. BEZOOIEN. Over de maand September. GEBOREN Gijsbertus Marinus, zoon van Ma theus Kuijsten en Annigje Ilaringsma. Johannes Jacobus Linus Rlaria, zoon van Cornelis Gererdus Verwiel en Josephine Margax-etha Biegnolé. OVERLEDENHendrika van der Hammen, 21 jaren. Amelia Carolina Nultenbok, echtg. van Arnoldus van Zeist, 50 jaren. Adri- ana Yda Pijnenburg, 14 maanden. Jo hannes Schalkenechtgen. van Arnolda Johanna de Beer, 57 jaren. DRUNEN. Over de maand Sept. GEHUWD: Adrianus van Loon, 41 jaren, met Johanna Peeters, 34 jaren. GEBOREN: Jacoba Francisca, dochter van Hen- drikus Wilhelmus Bataille en Maria Berdina de Rlunnik. Adrianus, zoon van Cor nelis Stevens en Adriana Fitters. Martinns z. van Andries van Delft en Cornelia Klerx. Cornelia, d. van Jacob Houtdijk en Hendrika van Wezel. Johannes, z. van Johanna Knippels. Lamberta, d. van Jo hannes van der Lee en Aldegonda Nooten. Marius, z. van Johannes Schapendonk en Rlaria Lucia Fressen. Cornelis, z. van Johannes i ranciscus Aerts en Hendrika van de Wiel. Andries, z. van Johannes Vis sers en Wouterina van den Hoven. Wil helmus, z. van Johannes van de Wiel en Antonetta Tielemans. OVERLEDEN: Cornelia van Huiten, echtgenoote van Antonius Laaracker, 56 jai-en. WAALWIJK, 3 Otc. De Bavojaarmarkt werd weer zeer druk bezocht. Van hoornvee was de aanvoer groot, de handel vooral vlug voor kalf- en vaarbeesten, doch vetvee was minder in prijs bij flauwen verkoop. Kalfkoeien f140.— f322.50. Kalfvaarzen f130.a f205. Jonge varkens f4.50 a f 10,50. Ter botermarkt aangevoerd 591 KG., van fl,08 a fl,20 per KG. Eieren f4.50 a f5.25 per 100 stuks. De handel in leder blijft vast gestemd. De verkoop gaat in alle soorten wel zoo vlug en zoo- geregeld, doch de prijzen winnen nog weinig, althans nie^ voor inferieure soorten. Voor prima zwaar zooileder echter, dat zeer gezocht en niet veel voorradig is, betaalt men reeds meer, terwijl ook paardenleder teger. verbeterde prijzen vlug van de hand gaat. liet gunstige weer op den schorsaan- voer geeft aanleiding tot vluggen verkoop aan vorige prijzen.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 5