K De heden in werking getreden dienst regeling op de lijn Zwaluwe 's Bosch, heb ben wij reeds in ons vorig nummer ter ken nis onzer lezers gebracht. We laten ze hier achter nogmaals volgentegelijk met het tarief; de regeling op het postkantoor is nog niet geheel gereed. X Aanstaanden Maandag viert de gilde St. Crispijn van Waalwijk en Besoijen haar jaarfeest. Bij die gelegenheid zal aan de leden A. de Ruyter en A. H. van Ree, die dan 50 jaar tot genoemd gezelschap behoord hebben, eene herinneringsmedaille worden uitgereikt. Nog twee andere leden van Chris- pijn ontvingen reeds vroeger dat onderschei- dingsteeken, als Bern. van Breugel in 1885 en Jac. Tabbers in. 1888. Engeland. Duitschland. Italië. BINNENLAND. In de glasblazerijen te Fraismarais, Masnières en Denain zijn de ovens sedert eenige dagen uitgedoofd wegens de eischen der werklieden, die de patroons geweigerd hebben in te willigen. Hetzelfde is het geval te Escaupont en Fresnes. Daar hebben de patroons zich bereid verklaard het loon met 10 pet. te verhoogen, doch de werklieden hebben hiermede geen genoegen genomen. Bij het gerechtelijk onderzoek omtrent het mijn-ongeluk te Saint-Etienne, welke zaak eerlang voor de rechtbank aldaar in behande ling komt, moet zijn gebleken, dat de ont ploffing, welke de instorting van een deel der mijn tengevolge had, opzettelijk veroor zaakt is door raiddel van een dynamietpatroon, welke een ontslagen arbeider daar had ge plaatst. Zoo zou het koelen van een persoonlijke wraak aan 116 menschen het leven gekost hebben. De akte van beschuldiging tegen Eyraud en Gabrielle Bompard, de moordenaars van van den Parijschen deurwaarder Gouffé, is nu door de XIX Siècle openbaar gemaakt. Het stuk, geschreven door den adv.-generaal Quesnay de Beaurepaire, door zijn requisitoir in zake Boulanger en ook als romanschrijver (pseudonym: Jules Glouvet) bekend, laat zich bijna lezen als een roman. Eyraud wordt beschreven als een man zonder eenig zedelijk gevoel, tot alles in staat. In 1863 nam hij deel aan de expeditie in Mexico en deserteerde. Later, gehuwd met een achtenswaardig meisje, verspilde hij het geld van zijn vrouw in een zedeloos leven. Hij werd failliet verklaard met een passief van 45,000 fr. en een actief van niets. Ook een commissionair te Fribourgmet wien hij zich associeerde, werd door hem geruï neerd: Zijn betrekking tot Gabrielle Bompard dagteekent van 1883. Deze, die als dochter van een geacht koopman in het departement Nord een goede opvoeding genoot, maar haar vader veel verdriet aandeed, kwam, door haar familie verstooten, naar Parijs, waar zij de minnares van Eyraud werd, voor wien zij op een alles behalve eervolle manier geld verdiende en met wien zij eindelijk het moordcomplot beraamde, waarvan Gouffé het slachtoffer werd en dat uitsluitend het ver krijgen van geld ten doel had. De rechtbank te Tipperary heeft besloten het proces tegen de Iersche afgevaardigden toch voort te zetten, hoewel William O'Brien en Dillon ontsnapt zijn. De borgtocht van f 24,000 wordt door de nationale liga betaald. Omtrent hunne ontvluchting wordt nog het volgende gemeldOnder voorwendsel dat een der door hen opgeroepen getuigen onge steld was geworden, hadden zij verzocht de zitting der rechtbank van Maandag tot Vrij dag te verdagen, wat hun ook werd toege staan. Dinsdag vertrokken zij uit Tipperary naar Dublin, wat echter geen achterdocht verwekte. Men dacht, dat zij daarheen waren gegaan om de parnellistische confacentie bij te wonen, die daar dien dag gehouden werd en men maakte zich niet ongerust over hen, wijl zij Donderdagavond of Vrijdagmorgen eerst behoefden terug te keeren. Vrijdags avonds reisden zij vermomd naar Waterford en begaven zich daar aan boord van een koopvaardijschip, dat hen naar Havre bracht. Gedurende den overtocht hielden zij zich in de hut van den kapitein verborgen. Toen zij te Havre aankwamen, hadden zij juist nog tijd genoeg om passage te nemen op een der paketbooten der transalantische maat - schappij, die gereed lag naar New-York te vertrekken, waar zij Donderdag aanstaande verwachtwordt. In de hoofd vergadering van het socialis tencongres te Halle, op Maandag is aan de buitenlandsche gedelegeerden eene advisee- rende stem over parlementaire, eene beslis sende over andere vraagstukken toegekend. Bebel verklaarde, wat de leiding der partij be trof, de tot dusver gevolgde tactiek te willen handhaven, te meer, omdat ook de buiten landsche vrienden in denzelfden geest willen arbeiden. Hij kondigde voorts den strijd aan tegen het ultramontanisme en bepleitte het uitgeven van couranten voor de boerenar beiders inzonderheid ook van een orgaan in het poolsch. De vertegenwoordiger der Nederlandsche socialisten, Domela Nieuwen- huis, was mede aanwezig. Te Florence is weer een politiek banket gehouden, nu niet door Crispi gepresideerd, maar door Cavallotti, den radicaal en irre dentist. Het doel van deze samenkomst was, Crispi's redevoering woord voor woord te weerleggen en Cavalotti kweet zich naar wensch van die taak. Crispi kreeg er geducht van langs, tot groote genoegdoening der vele honderden toehoorders. Onder donderend applaus werd besloten tot de oprichting van een Dante monument te Trente, als eeuwig protest voor de onwederlegbare rechten van de Italianen. Het koninklijk paleis te Palermo was toevertrouwd aan de hoede van „Cavaliere" Vassalo, die zijn neet, Palermo's burgemees ter, in een gedeelte van het gebouw liet wonen. Toen nu onlangs een commissaris van het koninklijk huis onverwachts uit Rome kwam om het paleis te inspecteeren bevond hij dat het daar al zeer wonderlijk gesteld was. De burgemeestersvrouw lag in het bed der koningin, gekleed in het lijfgoed van H. M. Bij onderzoek bleekdat nagenoeg al het kostbare linnengoed der koningin door de vrijpostige paleisbewoonster was vuilgedragen. Daarenboven bleken er nog aanmerkelijke verduisteringen gepleegd te zijn. Vassalo en drie zijner beambten werden onmiddellijk ontslagen, en ook de burgemeester zal zijn straf niet ontgaan. WAALWIJK, 15 Oct. 1890. De dag, waarop de herstemming zal plaats hebben voor de kamer van koophandel, al hier, is nog niet vastgesteld. Door ZEx den heer commissaris des konings in Noordbrabant zijn benoemd in plaats van hen, die 31 December 1890 aan de beurt van aftreding zijn, lol zetters voor 's rijks directe belastingen te WAALWIJK. J. Timmermans Wz. en J. L. Timmermans Bz. BAARDWIJK. A. de Kort en J. C. van Roermund. BESOIJEN. W. A. A. Brokken en E. G. de Bakker. CAPELLE. D. A. de Bruijn en G. M. Verheijden. DRUNEN. P. N. Smits en M. van der Sande. DUSSEN. Ant. A. H. v. Honsewijk en A. B. v. d. Koppel. GEERTRUIDENBERG. P. F. M. Smolders en W. A. de Rooij. 's GRA/ENMOER. T Versteeg en C. Blom. HEUSDEN. S. van Beest en P. J. van Bokhoven. LOONOPZAND. E. J. Verster en H. Dekkers. NIEUWKUIK. L. v. d. Broek en Adr. van Buul. OUDHEUSDEN. A. v. Sluisveld en C. Pulles. RAAMSDONK. G. H. Simonis en J. H. Kamp. SPRANG. J. H. Brienen en Barth. Verhoeven. VLIJMEN. Johs. de Vaan en Ant. v. d, Heijden. VRIJHOEVE-CAPELLE. Johs. Quirijns en Ger. Oerlemans, WASPIK. H. F. de Bont en G. P. Teunen. Door ZEx. den heer commissaris des konings is het volgende schrijven aan de burgemeesters gericht Meermalen gebeurt het, dat fabrikanten aan mij om verlenging van arbeidsuren vra gen, zonder opgave van den aard der fabriek en ook zonder opgaven der redenen, die voor het verzoek pleiten. Op dergelijke onvolledige en ongemotiveerde aanvragen kan door mij geen beschikking worden genomen, vermits toch de vergunning slechts kan worden verleend in bijzondere omstandigheden. Bij den burgemeester moe ten dan nadere inlichtingen worden inge wonnen en daardoor ontstaat eene vertra ging in de afdoening, die veelal voor de fa brikanten zeer ongewenscht is. Ik moge u derhalve rerzoeken, belangheb benden nogmaals uit te noodigen, dergelijke aanvragen door uwe tusschenkomst aan mij in te zenden. Uw advies kan dan, tegelijk met de aanvrage, bij mij inkomen, hetgeen veel tot bespoediging zal bijdragen. Daarbij dient er op gelet te worden, dat duidelijk worde opgegeven lo de aard der fabriek, 2o de redenen, die aanleiding gaven het verzoek te doen, en 3o voor wie de vergunning wordt gevraagd: voor jongens beneden den leeftijd van 16 jaar, of enkel voor vrouwen, of wel voor beiden. Bedankt voor het beroep naar Waal wijk door ds. H. Worst, te Oirschot. De heer Knoop, van Nederhemert, die benoemd is tot leeraar in de gymnastiek aan de normaalschool alhier, heeft zich bereid verklaard als onderwijzer op te treden der nieuw opgerichte gymnastiek-vereeniging „Olympia." Op eene verleden week gehouden vergade ring van onderwijzers is besloten, de oete- ningen voorloopig te houden bij den heer Van Kregten. Over de regeling van den dienst op de lijn Zwaluwe's Bosch schrijft de N. R. Ct. van gisteren het volgende »Bij de verschijning eener nieuwe dienstrege ling van de spoorwegen, kijkt ieder terstond hoe het met zijn lijntje gesteld'is, en in den regel is teleurstelling daarvan het gevolg, zeer verklaar baar trouwens, want de dienst kan niet naar ieders genoegen worden gemaakt en ieder moet voor zijn gemak wat offeren in het algemeen belang. Bij de samenstelling van eene dienstre geling hebben de directies met zóó verschillende belangen en omstandigheden rekening te houden, dat zij dikwijls locale belangen moeten prijs geven, hoe gaarne zij er aan zouden willen voldoen. Evenwel zouden misschien sommige treinloopen wel anders geregeld zijn, indien men vóóraf had kunnen wijzen op de bezwaren van het thans reeds vastgestelde plan. Bij de regeling van het verkeer op de lijn Zwaluwe's Bosch heeft blijk baar de wenschelijkheid van eene goede en vlugge verbinding met Rotterdam vooropgestaan, hetgeen trouwens in het belang is van geheel de streek en dus dankbaar moet worden aangenomen. Er zijn echter nog andere verbindingen, waarop groote prijs wordt gesteld, b.v. met Utrecht. De eerste trein uit Zwaluwe vertrekt voorm. 6.40 na aankomst van den eersten trein uit Rotterdam van 5.45 Beurs en is te 's Bosch 7-57. Nu vertrekt van daar naar Utrecht de tweede trein te 7.40 en is dus slechts 17 minuten weg. Zij, die naar Utrecht willen, moeten wachten tot 10.04, en zij die naar Bommel, Geldermalsen en andere tusschenliggende plaatsen willen of mee moeten met treinen via Geldermalsen, moeten te 's Bosch wachten tot 10.35. en deze trein stopt ook niet eens op alle plaatsen. Nu komt die trein, die 7,40 uit 'sBoscli vertrekt, slechts uit Helmond; indien het vertrek van daar eenige minuten later kon worden ge steld en de eerste trein van Zwaluwe naar'sBoscli kon wat harder rijden, dan zou gemakkelijk te 'sBosch de aansluiting met den trein van 7.40 naar Utrecht kunnen worden verkregen, wat eene groote aanwinst zou zijn voor de velen, die uit de Langstraat en omstreken de markten te Utrecht, Geldermalsen, Tiel, Bommel, enz. bezoeken. On geveer hetzelfde geldt omtrent de correspondentie naar Nijmegen. De eerste trein uit 'sBosch naar Nijmegen vertrekt 7.38, en is dus ook weg als de eerste trein uit Zwaluwe aankomt. Zou die eerste trein naar Nijmegen niet enkele minuten later uit Breda kunnen gaan Men moet wel op merken, dat die eerste treinen uit Helmond en Breda aansluiten bij sneltreinen te Utrecht en te Nijmegen, zoodat zij daar wel niet later kunnen aankomen. De vraag is echter, of die zoogenaamde boemel treinen niet wat sneller zouden rijden Zij boemelen soms ook zoo geweldig, burg naar Nijmegen rijdt een gewop- uur 50 minuten en een gedeeltelijke sneltrein slechts '1 uur 17 minuten; alzoo een verschil van niet minder dan 33 minuten. Hetzelfde is het geval op de lijn Zwaluwe's Bosch, welk traject door een gedeeltelijken sneltrein wordt gereden in 58 minuten, en door een gewonen trein in 1 uur 17 minuten. Door iets meer spoed op de ge wone treinen zouden de aansluitingen te 'sBosch naar Nijmegen wellicht kunnen worden ver kregen. Met de locale belangen is overigens bij deze dienstregeling volstrekt geen rekening gehouden, dan alleen wat betreft den eersten trein. De marktgangers echter zullen er geen gebruik van kunnen maken, omdat zij te lang te 's Bosch, tot 2 uren, moeten blijven. Dat is veel te lang voor menschen, die om 11 uren reeds gereed ziin. Trouwens er is geen sprake meer van bevorde ring van locaal verkeer, anders zou men nog eenige vrome wenschen kunnen openbaren ten aanzien van enkele gewenschte uren van aankomst en vertrek, maar misschien krijgt de directie der maatschappij van staatsspoorwegen nog wel te eeniger tijd roedelijden met ons, zoo niet, dan is het nieuw gebouwde en pas voltooide wachthuis op den Dijk te Vlijmen bijzonder geschikt, om onder de rubriek „spoorweg-rariteiten" te worden bijgezet in het rijksmuseum." Wij kunnen ons met den inhoud van dit schrijven vrij wel vereenigen, wij veroorloven ons echter een kleine aanvulling Wil men uit Waalwijk naar Antwerpen, dan moet men om 6,39 vertrekken en komt dan ten 11.35 te Antwerpen, na te Zwaluwe ruim 2 uren gewacht te hebbengaat men om 9,53 van Waalwijk, dan is men om 4,54 te Antwerpen, en om 6.30 vertrekkende komt men te Antwerpen ten 9.50 de eerste en laatste gelegenheid zijn slechts voor le en 2e kl. reizigers van Rosendaal en Zwaluwe. De terugreis is zoo mogelijk nog veel on- hebbelijker. Met de reis naar en van Breda is 't al niet veel beter gesteld. Éindelijk nog een kleine opmerking over de correspondentie 'sBosch; de sneltrein, ten 5,40 van Amsterdam vertrekkende, komt te 's Bosch om 7,25. De trein naar Zwaluwe vertrekt om 7.20, dus 5 minuten voor aan komst van den trein uit Amsterdam de trein van 7,20 rijdt over het traject naar Vlijmen 15 minuten, terwijl voor de andere 9 minu ten voldoende iseen verschil dus van 6 minuten. Liet men nu die 6 minuten later vertrekken, dan had men de zoo gewenschte aansluiting, die zeker zeer zou komen ten bate van het reizend publiek der Langstaaat, daar men dan ongeveer 7 kwartier later uit Amsterdam kon vertrekken dan nu 't ge val is. Heden ochtend, bij het vertrek van de eerste treinen naar Rotterdam en 's Bosch, bevond zich telkens een groote massa nieuws gierigen en belangstellenden aan 't station. Bij gelegenheid der geheele opening van de lijn Zwaluwe's Bosch uiten wij den wel- gemeenden wensch, dat de nieuwe aanslui ting reeds zoovele jaren reikhalzend te gemoet gezien, in weerwil van de thans nog gebrekkige dienstregeling, aan de betrokken streek voorspoed zal brengen op elk gebied, en dat de schoone verwachtingen, die men er van steeds gekoesterd heeft, in alle op zichten zullen vervuld worden. In verband met de opening van de lijn Zwaluwe's Bosch op heden vernemen wij de volgende bijzonderheden, van groot belang voor het reizend publiek, dat van die lijn gebruik maakt. De treinen vertrekken en komen aan te 's Bosch op het daarvoor ingericht gedeelte aan de stadszijde van het station, met uit zondering van den laatsten trein, die we gens nauwe aansluiting op de correspondee- rende treinen voor Arasterdam en Nijmegen, aan de overzijde op het tegenwoordig em placement binnenloopt. Boven het hek recht tegenover den be- staanden uitgang is de nieuwe richting aangekondigd door een bord„Lijn naar Zwaluwe." De plaats- en bagagebewijzen moeten, even als voor de andere richtingen, genomen wor den in het hoofdgebouw. Van veranderingen in de dienstregeling van de Noordbrabantsche stoomtramwegmaat schappij is ons tot nu toe nog niets bekend. X- In 1891 zal de harmonie St. Chrispijn 50 jaar bestaan hebben, terwijl in 1893 de gilde haar lOOjarig bestaan hoopt te vieren. Den 29 November a. s. zal het/25 jaar geleden zijn, dat alhier de Aartsbroederschap der H. Familie werd opgericht. Er worden aanstalten gemaakt om dat feest plechtig te vieren, terwijl aan hen, die vanaf 't begin lid warenmedailles zullen worden uitge reikt. Gisteren heeft voor de rechtbank te 's Boscl} gediend de zaak betreffende de mis handeling van een wielrijder op den Zomer dijk, tusschen Bezooien en Drongelen. /Het O. M. eischte tegen een der beschul digden 4 maanden celstraftegen een 8 maanden en tegen twee elk 2 maanden.! Verder deelt men ons mede, dat door den officier van justitie tegen drie der in deze zaak gehoorde getuigen rechtsingang zou wor- den aangevraagd, wegens het onder eede afleggen van valsche verklaringen. Met het rondventen en afleveren van roode en witte kool is men in den Boven- Langstraat tegenwoordig druk bezig. Het gewas valt veel mede, terwijl de goede prijzen (4—7 ct. per stuk naar grootte), veel goed maken wat anders tuinvruchten minder ople verden. Ook in aardappelen bestaat veel handel, daar de hooge prijzen der kleisoorten (men vraagt 3,50 a 3,75) velen afschrikken om daarvan hun winterprovisie op te doen; zij worden hier voor f 2,75 a 3,per Hl. verkocht. Appelen gelden tot f6.— per Hl. De Staatscourant meldt Sedert eenige dagen hebben zich bij Z. M. den koning opnieuw de verschijnselen der vroegere ziekte voorgedaan. Wel blijven de lichaamskrachten voldoende, maar sedert dien tijd is er eene zoodanige vermoeidheid der hersenen ontstaan, dat Z. M. buiten staat is, zich met ernstige aangelegenheden bezig te houden. Het Loo, 13 October 1890. v. Dr. Rosenstein. Dr. Vinkhuyzen. J. Vlaanderen. De memorie van antwoord op het-af- deelings verslag^der tweede kamer over het wetsontwerp tot regeling der bricvenposterij is verschenen. De minister van waterstaat verklaart voor nemens te zijn de herziening der koninklijke besluiten, die door deze wet noodig zal wor den, in den geest van het wetsontwerp te zullen bevorderen. Een verlaagd port binnen zekeren kring wordt ingevoerd, zoodat het port voor brieven zal bedragen bij een maximumgewicht van 15 gram a. indien de brief wordt besteld binnen den kring van het post- of hulpkan toor, waar die ter post wordt bezorgd (stads post) 3 centsb. indien de bestelling plaats heeft buiten den kring 5 cents; boven 15 tot en met 200 gram, 10 cents en boven 200 tot en met 500 gram 15 cents. Na aanneming van de gewijzigde postwet zal een daarmede overeenkomend ontwerp tot regeling van de pakketpost aanhangig worden gemaakt. Loonopzand-Kaatslieuvcl, 14 October. De raad dezer gemeente heeft besloten eene leening van ruim f 100000, rentende 3]/2 pet., aan te gaan tot conversie der vroeger uitge schreven leeningen van 4pct. Kaatsheuvel14 October. Hoe meer het bekend wordt, dar het station Kaatsheuvel Capelle zal worden aangesloten aan het wereld spoorwegnethoe meer er in de menschen een cosmopolistische geest ontwaakt, die bij sommige gevaarkjke proportien begint aan te nemen. Zoo meldt men ons dat lo. eene vrouw op de Hooge Zandschel spoorloos is verdwenen met achterlating van haar treu rende wederhelft2o. een jongmensch uit 's Gravenhage, die hier tijdelijk was om het schoenmakersvak te leerenmet achterlating van een pak kleeren. Pogingen om den laatstgenoemden terug te vindenwaren tot dusverre vergeefs. In de gisteren avond gehouden jaar- lijksche vergadering van het muziekgezelschap „Euphonia", werd de balans over het afge- geloopen boekjaarsluitende met een voor- deelig saldo van 60 gulden, goedgekeurd, en werden de aftredende bestuursleden J. H. v. d. Wee, Th. van Dortmond en W. v. Nieuw- stadt met algemeene stemmen herkozen. De heer C. H. Callenbach, benoemd predikant bij de Ned. Iierv. Gemeente aan den Loonschendijk, zal als zoodanig den 2en November a. s. bevestigd worden en zijne intreerede houden.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2