EM Mil HET MM, TWEEDE BLAD. Ad verten tién. RANT, te Waalwijk, Zondag 19 October 1890. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Handelsberichten. Bekendmaking. Notaris I. Ten verzoeke van den lieer Sclioiilen, te Raamsdonk, Onder Raamsdonk. KOOP 1. op f 3500.— 2. op f 1200.— u 3. op f 1450.— 4. op f 2950.— u 5. op f 100.— 6. op f 1425.— 7. op f 1150.— 8. op f 450.— 9. op f 3ÜUU. 10. op f 1630. 11. op f 1100. 12. op f 1800.— 13. op» f 3500.— Onder Dussen. )P 14. (Berkenb.eve' op f 2900.— 15. (Korput)i op f 1025.— Onder Gie33en. KOOP 16. op, f 2500.— TOESLAGvoor wat dé perceelen onder Raamsdonk betreft, ter herberge van MONTENS, te Waspik, op WOENSDAG 29 October a s., DONDERDAG 30 October a. s., In verscheidene kazernes te St. Petersburg, Moscou, Kieff en Nyninovogorod zijn nihilis tische proclamaties gevonden. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat in verscheidene gouvernementen aan de Joodsche gemeente reeds aanschrijvingen zijn gezonden, inhoudende dat het den Joden verboden is, zich verder aldaar op te houden van den len Januari a.s. af. In het bijzonder moeten de Joden in Sewastopol tot landverhuizing ge dwongen worden. Te Charleston, in de Vereenigde Staten, is Zondag j.l.doorhet springen eener kerosine- lamp, een hevige brand uitgebroken in het Putman-Hotel, waarbij vier personen het leven hebben verloren. Een van dezen was eene vrouw, die met een zuigeling in den arm uit een venster van de derde verdieping sprong. Zij zelve viel te pletter; het kind bleef otige deerd. Een aantal lieden konden zich slechts met de grootste moeite uit het brandende gebouw redden. Het hotel Letana, te Syracuse, het grootste hotel in het centrum van den staat New York, is afgebrand. Een toeschouwer meldt dat er, naar zijne meening, op zijn minst 25 personen bij omgekomen zijn, terwijl een groot aantal lieden gekwetst werden. Enkelen, van schrik niet wetende wat te doen, sprongen uit de vensters. De schade wordt geschat op een half mil- lioen dollars. WAALWIJK, 18 Oct. 1890. In verband met het wetsontwerp tot rege ling der brievenposterij is door de kamer van koophandel alhier een adres ingediend tot ver mindering van plaatselijk briefport,in navolging van de kamer te Utrecht. De Waalwijksche kamer overweegt verder, dat de maatregel, hoe nuttig ook voor groote stedenvoor kleinere plaatsen minder belang zoude op leveren, omdat de afstanden niet zoo groot zijn. Zij spreekt den wensch uit, dat de toepassing daarom meer algemeen zij en wel zoodanig, dat het verminderd briefport ten platte lande worde uitgebreid, b v. tot den kring van een postkantoor, in dier voege, dat de ressortee- rende hulpkantoren daarbij begrepen worden. Dit zou het onderling brievenverkeer onge twijfeld zeer bevorderlijk zijn en aan den handel ten goede komen. In het. antwoord van den minister aan de kamer van. koophandel alhier, op haar schrijven betreffende de exploitatie der lijn Zwaluwe's Bosch, zegt ZExc.. o.a.: Vermits de directeur-generaal der maatsch. tot exploitatie van staatsspoorwegen als- nog niet tot invoering van een gemengden dienst op dien spoorweg heeft kunnen besluiten is dooï mij eene dienstregeling vastgesteld met vijf treinen in elke richting, bestaande uit normaal materieel, en waarvan één trein in elke richting als sneltrein zal loopen. Am de te kennen gegeven bezwaren be treft" nde het gemis van aansluiting op enkele treinen te 's Bosch kan niet worden tegemoet gekomen. Om de aansluiting van den eersten trein uit Zwaluwe op de bedoelde morgen treinen uit 's Bosch tc verkrijgen, zou de eerste trein uit Zwaluwe en in verband daar mede de eerste trein uit Rotterdam te veel moeten worden vervroegd; terwijl de aanslui ting van den laatsten trein van Zwaluwe op trein 8 's BoschUtrecht bezwaarlijk zal zijn tot stand te brengen, wanneer de aansluiting te Zwaluwe op trein 29 van. Rotterdam ten behoeve van de post zal zijn te behouden. In 't be'ang van het reizend publiek deelen wij mede, dat de ondernemer A. Doe- dyns te Heusden voortaan eene omnibus zal laten lcopen van Heusden naar station Drunen, ten 6.50 en 11.50 voormiddags en 7 nam.; van Drunen naar Heusden 7.40 voormiddags, 12.35 en 7.45 namiddags. Onze lezers vinden hierachter de vol ledige regeling van den dienst op het. post en telegraafkantoor alhier. De volgende week ontvangen onze abonné's in de gemeente eene lijst; bevattende de volledige dienstregeling der verschillende middelen van vervoer en van het post- en telegraafkantoor alhier. Voor abonné's buiten de gemeente houden wij die op aanvraag ook beschikbaar. In de Staatsct. ia gisteren avond het volgende bericht opgenomen omtrent den toestand van Z. M. den koning.- «Sedert den I3den October is er in den ziektetoestand van Z. M. den koning weinig verandering te bespeuren. Z. M. geniet van tijd tot tijd een: ge uren van rustigen slaap en is nu en dan eenigszins minder lusteloos.» De Nederlandsche Bank, die aan de regeering ten behoeve der aflossing van deAan- deelen Rhijnspoor groote bedragen heeft uit te keeren, heeft het voorbeeld der buiten - landsche Banken gevolgd door haar disconto, dat sedert 29 Mei 1885 21/2 pet. was, voor wisselbrieven met minstens twee handteeke ningen behalve den discontant, tot 3 en voor promessen van 3 tot 3J/2 pet. te verhoogen. Beleening van binnenlandsche effecten van 3 op 3V2, buitenlandsche effecten 3U2 op 4, korte beleeningen 4 op 4^ pet. Verleden week leverden wij een artikel over de woorden „Zonder kosten" op wissels. Geheel in den geest daarvan heeft thans ook de kantonrechter te Tilburg uitspraak gedaan. De zaak liep over eene som van slechts f 6,25, en de kosten, behalve die der rechtsgeleerde adviezen, bedroegen bijna f 90. De toedracht der zaak was in het kort als volgt: Iemand te Kaatsheuvel had een wisseltje getrokken op een client te Haarlem en dit in betaling gegeven aan iemand te Tilburg, bij het en dossement de uitdrukking „zonder kosten" voegende. Deze etidosseerde het wisseltje met bijvoeging derzelfde conditie aan een derde, die het weer ter incasseering gaf aan zijnen kassier te Tilburg, echter bij het endossement de woorden „zonder kosten" weglatende. De kassier zond het aan een collega te Haarlem en gaf, na eerst „zonder kosten" te hebben geëndosseerd, doch bemerkende dat zijn vorige endossant dit niet had gedaan, dent wissel „met protest" uil. De betrokkene te: Haarlem betaalde den wissel niet, tengevolge' waarvan deze geprotesteerd en het bedrag met de protestkosten achtereenvolgens op de verschillende endossanten verhaald werd. Bij het verhaal dier kosten door den derden endossant, die de bijvoeging „zonder kosten" weggelaten had, op zijnen voorganger, wei gerde deze die kosten te betalen, op grond dat hij door bijvoeging der conditie „zonder kosten" verklaard had den wissel niet te doen protesteeren. De eischer was van een ander gevoelen, en tengevolge daarvan proces. De zaak verwikkelde zich iets meer, nu hij, die de protestkosten wilde verhalen, aannam te bewijzen dat de conditie „zonder kosten" door zijnen vorigen endossant op den wis sel was gezet, nadat deze onbetaald den oorspronkelijken trekker weder in handen was gekomen. Verschillende getuigen, o. a. ook uit Haar lem, werden in deze zaak gehoord, en het resultaat was, dat de eischer faalde in het bewijs, hetgeen lot die hooge kosten leidde, en hij mocht volgens uitspraak van den kan tonrechter de protestkosten niet verhalen op hen, die de conditie op het stuk. uitdrukten. Hieruit volgt dus, dat de uitdrukking „zon der kosten," zijnde een door den handel in het algemeen aangenomen handelsterm tot voorkoming van protestkosten, voor de wet als rechtsgeldig moet beschouwd worden. Het verbod van invoer van vee uit ons land in Engeland oefent in de voornaamste veestreekenvanNoordbrabant hoegenaamd nog geen invloed op dé prijzen uit. Voor Belgi sche en Fransche rekening wordt voortdurend het beste kalfvee tot buitengewoon hooge prijzen gekocht. Fransche kooplieden koopen zelfs tegenwoordig de beste soort graskalveren voor de fokkerij en besteden van f 40 tot f 50 voor kalveren van 5 a 6 maanden oud. Wel zijn de vette koeien sedert eenige weken lager in prijs, doch die prijsvermindering, had reeds lang voor het verbod van invoer in Engeland plaats. Alleen zal dit verbod op de prijzen der vette kalveren invloed uitoefenen, daar deze gewoonlijk naar de Rotterdamsche markt vervoerd en vervolgens naar Engeland afgeleverd worden. Bij de hooge prijzen, die de veeboeren intusschen voor de kalf koeien maken, sluit de rekening öf slechte óf zij hou den weinig over, daar de inkoopen van. stal vee tegen verbazend- hooge prijzen geschie den. In dei» hooibundel was het het' sedert de vorige noteeringen stil; de afleveringen had den tegen onveranderde prijzen plaats en wel tegen f 21 jarig hooi; f 18: gewas 1890 en f 12 a 16 voor hooi van geringe qualiteit, alles per 1000 Kg. Stroo wordt op levering tegen f 17 a 13 per 1000 Kg. verkocht. Bij de oefeningen van het leger is o. a. de wenschelijkheid gebleken, om de troepen, die bestemd zijn in en nabij versterkte plaat sen dienst te doen, van eene eigenaardige doelmatige voetbekleeding te voorzien. Dientengevoige zal aan ieder onderofficier en mindere bij de bataljons der infanterie, die als bezettingstroepen zijn of zullen woi den aangewezen, en bij de regimenten der vesting artillerie, één paar hooge vetlaarzen verstrekt worden boven en behalve de twee paar schoenen, waarvan die militairen thans zijn voorzien. De laar/en zullen in den regel alleen wor den gedragen bij practische oefeningen, bij artillerie-werkzaamheden, bij batterijbouw en bij wachtdienst; voorts in die bijzondere ge vallen, waarin de commandeerende officier ter plaatse dit bepaaldelijk nuttig of noodig acht. Deze bepaling komt der lederindustrie weder ten goede. Jl. Woendagavond werd onze gemeente heel onverwachts bezocht door den heer officier van justitie, mr. Speyaert van Woer den, vergezeld van den heer rechter commis saris, mr. De Wit, en mr. Brouwer Ancher beëedigd klerk, die een onderzoek openden dat tot Donderdag avond voortduurde. Dat onderzoek betrof J. W. Senderman provisor alhier die sedert Dinsdag morgen de gemeente had verlaten Het schijnt dat hijdoor gewetens angsten gefolterd, zich Woensdag ochtend op het parket van den heer officier van justitie had aangemeld met de zei beschuldiging, dat hij zijne vrouw, die sedert 16 Januari jl. is overleden, door mid del van strychnine had vergiftigd. Volgens zijne opgave was hij in zijn huwelijk niet gelukkig, daar zijne vrouw zich aan het mis bruik van sterken drank overgaf, waardoor meerdere onaangenaamheden tusschen de echtgenooten ontstondendie in hem het besluit deden rijpen haar door middel van vergif van kant te maken. Dit was voor hem heel gemakkelijk, daar hij als apotheker de werking der verschillende giftsoorten kende en in 't bezit er van was. Een klein kruikjemet eene zekere hoe veelheid cognacdat de vrouw voor eigen gebruik bezigde, was het middel om haar de strychnine te doen innemen zoodat zij zich zelve den dood dronk. Na het volvoeren der misdaad was bedoeld kruikje door hem weggeworpen in de naast het huis loopende waterleiding. De plaats is door Senderman zelf opgegeven. Nu was het de taak der justitie te onder zoeken in hoeverre deze zelfbeschuldiging waarheid kon bevatten, althans om de noodige gegevens te verzamelennoodig om eene misdaad als deze te bewijzen. Uit de verschillende opgaven van getuigen is geblekendat de verschijnselen die den dood voorafgingen werkelijk aan eene ver giftiging konden doen denken, terwijl deskun digen beweren, dat die verschijnselen niet an ders dan door strychnine veroorzaakt konden zijn. Het kruikje werd werkel'jk op de aange duide plaats gevonden en door verschillende personen herkend als behoorende aan Sen derman. Een onderzoek op het lijk kon niet plaats hebben door den verregaande» staat van ont binding, waarin het verkeerde. Daarbij is het gevoelen van de deskundigen, dat eene vergiftiging door strychnine toch niet uit te maken zou zijn, wat van metaal vergiften wel het geval zou geweest zijn. Natuurlijk maakt deze zaak in onze ge:- meente, waar Senderman eene eervolle positie bekleedde, groote sensatie. Dat hij niet goed bij zijne zinnen zou zijn gelooft hier niemand, wel dat hij ook niet vrij was van misbruik van spiritualia. Verschillende malen is er den laatsten tijd geklaagd dat op de marktdagen alhier portemonnaies verloren geraakten. Gisteren was dit weder 't geval met een meisje. Nu echter hadden een viertal jongens gezien, dat het meisje hare portemonnaie op een kraampje, waar zij iets gekocht had, uit de han 1 had gelegd en dat een vreemde jongen (uit Til burg) die had gekaapt. Dit kwam der politie ter oore, en spoedig was de jeugdige verdachte aangehouden. De portemonnaie werd in zijn bezit gevonden. Wij vernemen dat de rechtbank, te Am sterdam, in raadkamer, geweigerd heeft rechts ingang te- verleenen met verwijzing naar de openbare terechtzitting, der zaak Aatke Kuij- pers. De officier van justitie moet legen deze beslissing in verzet zijn gekomen bij het ge rechtshof. Wanneer deze beslissing door het hof- wordt bevestigd, moet de rechtskundige raadsman van mejuffrouw K. eene actie tot schadevergoeding willen instellen tegen de dagbladen, die in deze het woord g ftmeng- ster bezigden. Gisteren, en eergisteren hebben, wij bij hevige regenbuien, ook donder en bliksem gehad. Ongelukken.zijn hierin de streek geluk kig niet voorgekomen. Op andere plaatsen is dit echter wel 1 et geval geweest. Te Scherneer o. a. sloeg de bliksem in. het kerkgebouw aaiv. den „Stom- pentoren" zonder echter l rand-te veroorzjken. Aau den toren, en het torenuurwerk' is- nog al schade toegebracht. Të Zevenaar trof e bliksem een dergraan- bergen der familie Van Nispen tot Sevenaer, staande even buiten de stad. Een tweede berg werd mede eene prooi der vlammen, terwijl met groote krachtsinspanning de derde berg, benevens de talrijke mijten graan en hooi, werden behouden. Ook uit andere plaatsen ontvingen wij he- richten aangaande grootere en kleinere onhei len door hel onweder dat over. ons land trok, aangericht. Te Vucht werden Woensdag morgen linde R. K. kerk: door den koster drie mannen gevonden in de sacristie, eene plaats niet voor het publiek toegankelijk. Opzijnwerzaek om heen te gaan, werden zij Brutaal, zoodat door hem dé hulp werd ingeroepen van een voorbijganger. Daar zij er zeer ver dacht uitzagen en blijkbaar met geen eerlijke bedoelingen ter plaatse aanwezig waren, riep men de hulp in van een korporaal met twee soldaten, die toevallig in de nabijheid op post stonden, als behoorende tot het garni zoen uit 'sBosch, dat te Vucht velddienst had. Onder geleide dezer militairen werden de drie mannen naar het gemeentehuis gebracht, waar ze door de maréchaussée uit 's Bosch in verhoor werden genomen en daarna ge boeid naar 's Bosch overgebracht. Misschien blijkt het eene goede vangst. Deze week mochten de rijksveldwach ters Fielders en Brisé drie Woudrichemsche visschers op heeterdaad betrappen, die te Giesen-Nieuwkerk in een door een ander ge-; pacht water „de Giesen" met den zegen aan het visschen waren, hetgeen reeds meermalen door hen gedaan was, zonder dat het mocht gelukken de daders te vinden. Woensdag morgen is uit de rivier de Mark te Breda het lijk opgehaald van de sedert eenige dagen aldaar vermiste juffrouw v. d. Lmoeder van verscheidene kinderen. De ongelukkige leed in den laatsten tijd aan zenuwzwakte en schijnt in dien toestand in het water geloopen te zijn. I Een jongen van 17 jaar, zoon van eer. landbouwer te Krabbendijke, heeft van een paard een dusdanigenslag tegen den onderbuik gekregen, dat hij aan de gevolgen hiervan is" overleden. Woensdagnacht was de heele Tolbrug- straat te 's Hertogenbosch, in rep en roer; eenige militaren voerden er, bij gebrek waar schijnlijk aan Europeesche verwikkelingen, onderling krijg, 't Was een strijd tusschen infanterie en cavalerie, die eindigde met vele kleine verwondingen en maar één schedel breuk, dat weinig is als men nagaat, dat er negen schedels te kloven waren. De gebroken schedel met verder toebehooren ligt in het gasthuis, de heel gebleven dito's met wat er aan vast is, zijn in arrest. WA AL"WÏJk7 1TOct Het ongunstige weder in aanmerking genomen, was de aanvoer ter veemarkt voldoende. De han del tamelijk vlug, ondanks de vrees dat ook Frankrijk voor den invoer van levend vee geslo ten zal worden. Men besteedde voor Kalfkoeien f140.5 f285.—. Kalfvaarzen f 155.a f 195. Jonge varkens f4.i f7,50. Ter botermarkt aangevoerd 613 KG, van f 1,22 a f 1,28 per KG. Eieren f5.00 a f 6.25 per 100 stuks. De ledermarkt blijft vast gestemd, de ten- dence is bepaald beter voor alle artikelen. De berichten uit het buitenland zijn bemoedi gend, Ruwe huiden, zwaar en licht zoolle- der, fijneen grove soorten o verleder, in één woord over 't algemeen is er rain of meer rijzing te constateeren. De langzame voor uitgang wettigt het vertrouwen in eene be tere toekomst, zoowel voor de leerlooierijen als de schoenfabrieken. De sehorsprijzen blij ven minstens gehandhaafd; men eischt voor goede waar zelfs reeds meer; de kooplust is echter wel wat bekoeld daar de meeste groote looierijen voorziet) zija. - -L'lg Burgemeester en Wethouders van Waalwijk brengen ter openbare kennis, dat de verkiezing van een lid der Kamer van Koophandel en Fa brieken bij liersiemming zal plaats hebben op Donderdag 30 October a s., ten raadhuize der gemeente, des voormiddags van 10—12- uur. Waalwijk, 18 Oct, 1890. Burgemeester- en Wethouders voornoemd. 1'J. _w_u maakt bekend, dat zijn ingezet n u n il 1/ 1/ 1/ a 1/ Onder Meeuwen. KOOP 17. op f 2400.— 18. op. f 1200.— II. Ten verzoeke van den lieer li. v.d. Hammen le Besoijon Onder Dussen. KOOP 19. op f 2400.— des avonds 6 uur en voor wat de perceelen onder Dussen, Giessen en Meeuwen betreft, ter herberge van de kinderen DE WIT, te Dussen, op des middags 12 uur. Dagelijks kan ten kantore van genoemden notaris worden verhoogd.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 5