Nummer 87. Zaterdag 1 November 1890. 13e Jaargang. Eerste Blad, nderwijs in het schoenmaten, wmmmT. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit twee bladen. FEUILLETON. Staatkundig overzicht. UITGEVER: Waalwijk. 23 Naar het Hoogduitsch. em De Echo van het Zuiden. en Langslraatsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Frauco per post door het geheeie rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steinïr, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Wanneer wij het afdee'ingsplan^inzien van de Eerlij nsche ambachtsschool, dan staan wij verbaasd over 't geen in't buitenland gedaan wordt om in elk opzicht bekwame werklieden te vormen, 't Is waardie school is een voorbeeld voor andere in Duitschland, en 't is onmogelijk overal, zulke modelinrichtingen in 't leven te roepen; maar niettemin wordt in Duitschland overal, zelfs op de kleinste plaatsen, waar een tak van nijverheid bestaat, een instituut opgericht, dat voldoet aan den eisch om bekwame ambachtslieden te vormen. Het is .ons onmogelijk hier alles op te noemen, wat onderwezen wordt aan de Ber- lijnsche ambachtsschool, welke natuurlijk ge splitst is in afdeelingen voor de verschillende vakken; maar de uitstekendste geleerden des lands achten het niet beneden zich daar mede te werken tot onderricht der ambachtslieden. Wij noemen hier slechts den opper-regee- ringsraad dr. Thielen, professor dr. Jacoby professer Thurein, dr. Julius Stettenheim, dr. Max Hirsch, stadssyndicus Eberty, rijksdags lid majoor Hinze, enz. enz. In Weenen, Pesth, Praag, Dresden, Lepzig, München enz. vindt men overal afzonderlijke ambachtsscholen voor de schoenmakerij, op dë'ëene plaats onder toezicht van den ge meenteraad, op de andere onder dat van het rijk, in Weenen onder dat van den afdee- lingschef van het ministerie van oorlog (de partement voor kleeding en uitrusting.) .„Laat mij dan in zijne plaats, treden. Ik meen niet voor het boekhouden en dergelijke daar voor kunt ge wel iemand anders vinden maar laat n,ij beslissen over het welzijn uwer onder- lioorigen; de welvaart uwer goederen, de zorg voor uwe bezittingen, zal voortaan mijn levensdoel zijn. Gaarne wil ik van den vroegen ochtend tot den laten avond werken, gaarne wil ik mij ook elk genoegen ontzeggen, wanneer gij mij deze bede wilt toestaan." //Gij zijt een gravin, Elfried, bedenk dit wel! Hoe kunt ge tijd vinden voor alles wat ge daar opnoemt In haar ijver vergat zij elke terughouding, zij- lei haar hand op zijn arm en keek nem aan. r»Ik ben geen gravin van geboorte, ik ben de dochter van een advocaat. Misschien heb ik iets van de voorliefde voor zaken van mijn vader. Geloof mij, ik zal tijd vinden voor mijn werk, wanneer ik maar eerst uw toestemming heb." fEn wat zoudt gij doen, als ik mijn toestem ming gaf, Elfriede?" „Vraag liever wat ik niet doen zou. Ik zou alle misbruiken uitroeien. Ik zou Frankenstein tot een modelgoed maken. l)w arbeiders zouden meii8chen wörden, nu zijn zij arme ongelukkige slaven. Ik zou de ellendige hutten, waarin ziekte en armoede haar verblijf houden, wegruimen en in plaats daarvan huisjes bouwen, waarin het den arme wel te moede zou zijn. Ik zou de kinderen leeren. Kortom, al het goede dat in mijn macht is. zou ik doen." De graaf stond op. Hij boog met ridderlijken ootmoed het hoofd en zeide „Gij beschaamt mij, Ellriede." „Neen," riep zij uit, „zoo moogt ge niet tot mij spreken." „Ik herhaal het, gij beschaamt mij. Ja, ge hebt m'ijn toestemming, mijn volle hartelijke toestem ming. Gij zult de heerscher.de vorstin, ik uw eerste minister zijn. Ik leg alle macht in uw handen In Engeland schijnt men ook het nut te hebben ingezien van dergelijke inrichtingen, daar 1 October j.l. te Londen eene vakschool is geopend, waaraan 13 personen als onder wijzer verbonden z:jn. Het doel van al deze scholen is overal hetzelfdenamelijk te leeren „schoeisel te vervaardigen volgens de eischen der gezond heidsleer in verband met de heerschende mode." Om dat te bereiken worden voordrachten gehouden over ontleedkunde en meetkunde; onderricht wordt gegeven in het modellen teekenen en modellen maken, d. i. naar zekere gegevens patronen en leesten maken; de ken nis van 't leder, het praktisch snijden, stikken, 't gebruik van hulpwerktuigen toegepast op het vervaardigen van schoenen met de hand, en voor de hoogste klassen ook in het boek houden. De inrichting komt over 't algemeen vrij wel overeen; aan tafels, 1.10 k 1.20 M. hoog, wordt staande geteekend en gemodelleerd, om zoodoende den toekomstigen werkman door staande te werken, beter voor de prak tijk voor te bereiden. Als leermiddelen gebruikt men voetbeen deren, gipsafdruksels, verzamelingen van lees ten en hulpwerktuigen voor de schoenmakerij met de hand. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk, dat wij nog ver ten achter zijn en er nog heel wat gedaan moet worden om onze werklieden zoo ver te brengen, dat zij in staat zijn op den duur tegen hunne buitenlandsche con currenten met vrucht op te treden. De lessen, sinds 2^3 jaar door August Staller hier, zoowel als te Dongen, Kaatsheu vel, Waspik, Tilburg enz. gegeven, bepaalden zich tot het teekenen van patronen naar ver schillende stelsels en het ontleden daarvan. Verder te gaan met het onderwijs was hem niet mogelijk; vooreerst beschikte hij niet over een voldoend en doelmatig lokaal en ten tweede was het in 't begin de leerlingen hoofdzakelijk te doen om patronen maken te leeren, in de meening dat daarmede het top- en beloof u nooit inbreuk op uw rechten te zullen maken. Gij kunt wegruimen en opbouwen, ge kunt doen en laten wat ge wilt." Zij was zoo - verheugd over zijn belofte, over de wijze, waarop hij die gaf, den ernst op zijn gelaat, dat zij haar koelheid tegenover liem ver gat en zijn hand hartelijk drukte Zij zag hoe zijn gelaat hierbij plotseling met een donkeren blos gekleurd werd en trad verlegen terug. Als tot verontschuldiging zeide zij „vergeef mij, ik ben ook zoo overgelukkig." Hij was zeer getroffen, zoowel door haar onwil lekeurige liefkozing, als door de wijze, waarop zij die goed wilde maken. „Ik beu verheugd, Elfriede, dat ge gelukkig zijt. Ik weet dat ik heden de verstandigste daad van mijn geheel leven gedaan heb, nu ik mijn belangen aan u overlaat. Morgen zullen wij Du ring laten komen;" gij zult hem richten. loen verliet zij hem, gelukkig en toch min of meer bevreesd voor de groote verantwoordelijk heid, die zij op zich genomen had. XXI. De gasten merkten weldra, dat er bij den graaf iets gewichtigs voorviel. Zijn gelaat drukte niet meer die doffe onverschilligheid uit, hij sloeg dien morgen alle uitnoodigingen voor jagen of biljarten af. Wat zou dat alles te beduiden heb ben De gravin was even schoon en vroolijk als altijd; alleen zij, die haar nauwkeurig gadesloegen, kon den zien dat haar gedachten zich met iets ern stigs bezig hielden. De graaf schelde zijn knecht. „Wanneer mijnheer Düring komt, laat hem dan maar op mijn kamer," beval hij, en ging, toen zijn vrouw opzoeken. „Gij gevoelt u toch wel sterk genoeg voor de zware/taak,die ge u gesteld hebt?" vroeg hij. „Zekerniet ik maar Düring zal zich zwak gevoelen bij het einde van ons onderhoud." De graaf glimlachte. Had deze man, dien hij zoo blindelings vertrouwd had, hem bedrogen, welnu dan kon men hem niet spoedig genoeg van Frankenstein verwijderen. „Ik geloof," zeide Elfriede, „dat het goed zou zijn, als wij het grootboek eens nazagen voordat Düring komt; wij zijn dan beter op de hoogte." Hij was dadelijk bereid en volgde zijn vrouw naar de studeerkamer. Hoe was alles hier ver- punt bereikt was. Ontegenzeggelijk is een goed patroon een degelijke grond voor passend schoeiselmaar sinds ook in Europa de reductiepasser in gebruik kwam, die in de Amerikaansche fabrieken al lang in zwang was, is ook het patron en maken gewijzigd. Slechts aan twee buitenleerlingen heeft S.... het gebruik van dien passer kunnen leeren; op de gewone lessen koude hij dit niet, omdat dit gepaard zou gegaan zijn met kosten, die hem te hoog liepen. De reductiepasser is een instrument, waar mede men een model, onverschillig naar welke methode gemaakt, willekeurig kan vergrooten of verkleinen en wel veel zuiverder, dan bij teekenen het geval is. Nu is in den loop van dezen zomer door een fabrikant van leestenmachinen een werk tuig uitgevonden, dat in alle opzichten vol doet om patronen voor schachten en zolen heel juist in verband te brengen met de ge geven leesten of- voetmateniets wat tot dusverre nog niet mogelijk was. Dit werktuig, pantograaf genoemd, zal weer veel bijdragen om het schoeisel meer pasbaar te maken en de grootst mogelijke zuinigheid bij het snij den in acht te nemen. Als men nagaat, dat er bijna jaarlijks ver anderingen komen, dat bijna ieder jaar eene nieuwe uitvinding brengt, waarvan de schoen fabrikanten en hun personeel dienen op de hoogte te zijn, willen zij niet achterblijven; als men daarbij rekening houdt met de voort durend wisselende mode, die onze schoenma kers moeten kennen, voordat het meeste geld er aan verdiend is, dan kan het overbodig geacht worden nog verder een woord te zeggen, om het nuttige en noodzakelijke eener vak school voor de schoenmakerij in onze gemeente aan te toonen. Eene dusdanige school moet echter niet alleen zijn eene inrichting waar eigenlijk gezegd onderwijs gegeven wordt, maar zij moet ook dienen om den leerlingen alle mogelijke inlichtingen te verstrekken over 't geen elders op 't gebied der schoenmakerij plaats heeft, zoodat hun werk in niets behoeft anderd 1 De portretten van actrices en chanteuses waren verdwenen het geleek nu meer op een werkkamer, want de tafel was met boeken en papieren bedekt. „Ge hebt de boeken zeker niet dikwijls nage zien „Neen, ik geloof niet, dat ik het ooit gedaan heb." „Ik deed het heden in den vroegen morgen, zeide zijen na een kort stilzwijgen voegde zij er bij „Wilt ge eens even zien, graaf? Dit alles is geheel fout, verscheidene posten zijn onnauwkeu rig en de rekeningen vervalscht." De graaf werd min of meer verlegen en sta melde „Om u de waarheid te zeggen, heb ik niet veel vei'stand van rekenen „Maar ge kunt toch wel zien of dit in orde is of niet? Dat zou een klein kind zelfs kunnen." „Dan ben ik nog dommer dan een klein kindzeide hij en boog zich over haar schou der, om te zien of hij begrijpen kon wat zij tot hem zeide. Het was inderdaad gemakkelijk genoeg. Toen zij de zaak uit elkander zettebegreep hij het dadelijk. „En dat hebt ge nog nooit bemerkt vroeg de jonge gravin. „Neenwerkelijk niet, ik heb er nooit over nagedacht." „Nu, dan waart ge wel gemakkelijk te vol doen. Ik behoef natuurlijk niet te zeggen, dat iemand, die rekeningen vervalscht, een schurk is." „Ja, dat is maar al te waar. Het is vreeselijk te denkendat alle balansendie hij sedert zijn rentmeesterschap hier heeft -opgemaakt, zoo als deze zijn." Zij werden gestoord door het binnenkomen van Düring. Hij was groot van gestalte en bezat be- schaaiae manieren. Het was hem gelukt zich in 's graven gunst te dringen, in de overtuiging dat hij met den jongen lichtzinDigen graaf doen kon wat hij wilde. En zoo w. s het ook geweest. Hij had het karakter van den graaf goed bestudeerd en aan diens altijd wederkeerende vraag om geld steeds voldaan, door de huur der pachters op te slaan en nooit iets aan hun woningen te repareeren. De graaf was met hem tevreaen, ornaat hij hem altijd achter te staan bij de meest gerenommeerde fabrikaten. Een halve maatregel zal ons niet helpen; wij moeten iets zien te krijgen, dat aan alle behoeften onzer schoenmakers, wat bekwaam heid in 't vak aangaat, voldoet. Aan den te benoemen onderwijzer stelle men dus hooge eischen en overtuige zich dat hij in staat is daaraan te voldoen. Jaren reeds hebben wij, in 't belang der nijverheid, gepleit voor de oprichting eener vakschool, wij hopen dat die thans niet langer achterwege zal blijven. Onze schoenmakers willen gaarne vooruit; ze hebben getoond door gebruik te maken van particuliere lessen toen de gelegenheid geboden werd, dat het hun te doen is om zich zooveel mogelijk te bekwamen. Moge daarom onze gemeenteraad de noo- dige voorbereidende maatregelen treffen, opdat deze winter niet voorbij ga zonder dat Waal wijk in 't bezit gesteld worde van eene vak school voor de schoenmakerij. De verschijnselen van ministerieele crisissen, welke zich de laatste dagen voordeden, houden gelukkig niet aan wel hoort men nog zoo 't een en ander van ministers die, niet tevreden met hun positie, besloten zouden zijn er hun baantje maar aan te geven, doch dat zijn geruchten, die geruchten blijven en meer niet. Zoo weten sommigen te vertellen, dat Crispi, de Italiaansche premier, voorne mens zou zijn als minister van buitenland sche zaken af te treden en dat gerucht heeft zijn ontstaan te danken aan de benoeming van Crispi's kabinetchef Mayor tot lid van de Italiaansche ambassade te Constantinopel. Meer kans bestaat er op de aftreding van minister van Orczy van het Hongaarsche kabinet, die dan zou vervangen worden door Szogyenyis. Dat is alles. In Frankrijk is er op een ministerieele crisis, voor 't oogeublik ten- geld wist te verschaffen, hij was veel te licht zinnig om ooit over de bronnen varv herkomst na te denken. De balansen werden hem voorgelegd, doch zonder dat hij ze ooit inkeek, bankiersboe- ken, rekeningen, wissels, alles behandelde hij op zijn gewone nalatige wijze. Het kwam nooit in hem op een en ander na te zien. Het gevolg hier van was een ongeloofelijke verwarring. Düring had natuurlijk goed gezorgd, dat hij zelf er geen nadeel bij had. „Komt het tot 't ergste," dacht hij, en zet men mij een jaar gevangen, welnu dan ga ik later in het buitenland mijn geld verteren." Doch hoe langer het goed ging, hoe minder hij daarover dacht; hij bouwde op zijn goed geluk. Glimlachend en met een gelaat, waarop ieder ander dan graal Erich dadelijk een valsche vrien delijkheid lezen kon, trad hij in de kamer. Zijn trekken veranderden echter,toen hij de gravin met de boeken bezig zag. De graaf wees hem een stoel aan. De jonge gravin richtte haar oogen op het ge laat van den rentmeester en het was hem alsof die blik hem doorzag. De graaf liet, zooals hij haar beloofd had, de verklaring aan haar over. Woorden zijn niet bij machte om de koude trot- sche verachting, die op haar gelaat ie lezen was, uit te drukken. „Gij weet natuurlijk, mijnheer Düring," begon zij, „dat deze balans niets waard is De rekenin gen zijn alle vervalscht.' „Daar weet ik niets van, mevrouw de gravin. Misschien is hier of daar een kleine vergissing, ik deed het wat haastig. Zou ik u wel mogen verzoeken om „Gij moogt niet9 verzoeken," antwoordde zij kortaf. „Vertel den graaf liever, dat het werkelijk waar is, dat ge u hebt laten omkoopen, teneinde den ouden pachter uit zijn hoe^e te verdrijven en ze aan een ander te verhuren." „De graaf weet zelf, dat hij De gravin viel hem in de rede. „Hebt ge u laten omkoopeu Ja of neen „Ja," antwoordde hij onwillekeurig op doffen toon, voor haar houding en blik zwichtende. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 1