NAAIMACHINES. Wij vermeenen aan onze lezeressen een dienst te bewijzen, door haar in 't kort de wordingsgeschiedenis der naaimachines en eenige wetenswaardigheden om trent de laatste vindingen mede te deelen en zullen daar tevens enkele nuttige wenken betreffende gebruik en onderhoud aan toevoegen. Yelen zal het zeker verwonderen, dat reeds in het begin dezer eeuw verschillende pogingen zijn aangewend om langs werktuigelijken weg naaiwerk te leveren. Daar men zich echter vasthield aan het geheel nabootsen der handbeweging bij het naaien, ble ven de resultaten gebrekkig en oogstten Stowe en Henderson in 1804, met hunne machine in dien geest geconstrueerd, slechts bespotting. De Weener kleermaker Ma— dersberger, die jaren lang tobde om hetzelfde denkbeeld te ontwikkeleu, begreep ein delijk eenen anderen weg te moeten inslaan en kwam in 1814 met eene machine voor den dag, waarvan de steek in hoofdzaak dezelfde was als de tegenwoordige. Het pu bliek nam de zaak echter niet ernstig opmen beschouwde de vinding meer als eene aardigheid. Zoo ook ging het Thimonnier, die in 1829 eene machine samenstelde, welke met kettingsteken naaide. De Amerikaan Hunt, die in 1824 octrooi verkreeg voor eene door hem uitgevondene machine, werd eerst 20 jaar later in Engeland door Gibbons en Visser ter zijde gestreefd. Aan Elias Howe gelukte het eindelijk in 1846 het systeem aanmerkelijk te verbeteren en eene machine met scheepje te vervaardigen, die 300 dubbele stiksteken in de minuut leverde. Sinds trad de naam van Singer op den voorgrond, die door talrijke verbeteringen de naaimachines als practisch, schier onmisbaar huismeubeltje, toegang verschafte in iederen familiekring en zelfs toestellen maakte ten dienste van schoen- en zadelmakers, liet doel dezer regelen is ons tot de fabrikaten der Singer-Maatschappij te bepalen en deze dan ook tot in de details te behandelen. Bijna 40 jaren geleden bracht Singer zijne eerste machines in den handel, welke hoofdzakelijk voor kleermakers bestemd waren en onder de benaming van Singer's No. 1 en No. 2 machines, spoedig alom in gebruik kwamen. Deze machines hadden een in gelijke richting met liet oog der naald heen en weer loopend schuitje en een rad- vormigen transporteur voor het voortschuiven van de te naaien stof, terwijl de noodige beweging overgebracht werd door kamraderen, door middel van eene direct van de trede uitgaande trekstang zij werkten dus zonder drijfriemen. Keeda spoedig vonden deze machines, waarvan er thans nog vele in gebruik zijn, zooveel bijval, dat Singer besloot nog eene andere lichtere machine voor naaisters te construeeren en zoodoende ontstond de Litte- ja A machine welker schuitje eene rechthoe- 1 ra? jfiBk kige beweging tot de naald had, waardoor ook in de fijnste stoffen een buitengewoon gelijkmatige steek bereikt werd. Ook deze machine oogstte veel succes en spoedig wa- in gebruik. Des niettegenstaande werkte Sin- gcr onphoudelijk aan de verbetering zijner J machines en reeds in 1865 kon de Singer- - - "gj J beelding fig, 1) welke in ongeloofelijk korten tijd haren weg naar alle landen vond en den naam Singer over de geheele aarde bekend maakte. Deze machine, welke daarom ook spoedig overal nagemaakt werd en waarvan de Maatschappij alleen meer dan 5 millioen stuks verkocht heeft, zal wel aan al onze leze ressen bekend zijn, want er zullen heden nog wel slechts weinige familien te vinden zijn, waar niet deze machine (of een namaak er van) «als trap- of hand-ma chine gevonden wordt. In hoofdzaak is deze familie-naaimachine naar gelijke beginselen als de Littera A machine geconstrueerd, echfer is ze in vele op zichten belangrijk verbeterd, b v. heeft zij niet meer het korte en dikke schuitje der Littera A machines, maar een schuitje van rankeren vorm, waardoor een kortere n.aald gebruikt kan wor den. Verreweg de meeste Europeesche fabrieken van naaimachines fabriceeren heden nog bijna uitsluitend machines, welke hoofdzakelijk volgens de bij Sin ger's zoogenaamde familie-naaimachine in toepassing gebmehte bpginselen ge maakt zijn. Niet zoo de Singer-Maatschappij. Alhoewel deze haren omzet successieve lijk tot ruim 600,000 stuks jaarlijks zag aangroeien, bleef zij hare leuze om altijd vooruit te streven getrouw en bracht reeds in 1880 weder eene ge- 2. Singer's „RINGSFOEL" ^eel 1n,euwe mi!ohine in, .de,1,7handtf1 naaimachines w;,[ "«gspoel-naa.machme (Z,e af- beelding 2.) Deze machine werkt licht, gedruischloos, met fijne korte naald, waardoor zelfs bij harde stoffen het naaldbreken vermeden wordt, is van zeer eenvoudige constructie en in duurzaamheid nagenoeg onbegrensd. Het vastliggende ringspoeltje heeft evenals de assen eene oscilleerende beweging, terwijl het klosje dubbel zooveel garen bevatten kan, als het spoeltje van vroegere constructie. Door het hoog oplichten van de naaid en den persvoet, is het zelfs mogelijk vier en vijfvoudig dubbele stof gemakkelijk er on der te leggen. De ringspoel-machine wordt in twee grootten vervaardigd „Y" voor familie gebruik, witte goederen, corsetten- en paraplu-fabricagevoor fijn lederwerk etc. en ,,M» voor kleermakers, mantel fabricage en ieder zwaar confectie-werk. Ma.ar het ongekende succes, hetwelk aan deze machines ten deel viel, heeft de Sin- germaatschappij slechts aangespoord door te gaan haar uiterste best te doen en zoo heeft zij nu.ook de ringspoel-machine door vele fabrikanten reeds werd nagevolgd al weder eene geheel nieuwe machine (Y. S. d. w. z. vibrating shuttlegenoemd, om dat het schuitje eene vibreerende beweging heeft) aan den markt gebracht, welke voor huishoudelijk gebruik zelf de uitstekende ringspoelmachine in enkele opzichten overtreft en door de Maatschappij zelve als hare familie-machine bij uitnemendheid beschouwd wordt. De constructie van deze nieuwe V. S. machine (zie afbeelding fig. 3) komt in 't kort op het volgende neder. Door riem of handdraaiapparaat (al naar gelang er een trap- of handmachine wordt gebruikt) wordt evenals bij alle naaimachines een drijfwiel in beweging gebracht, het welk te dien einde door eene schijf met de hoofdas verbonden wordt. Deze laatste brengt verder h*re beweging over lo. op het schuitje, 2o. op den tr.ansporteur en 3o. op de naald. De overbrenging der beweging op het schuitje geschiedt door eene kruk en eene schommelende as in den arm, welke met eene, den schuitjesdrager bewegende drijf- stang verbonden is. De beweging op den transporteur wordt van de hoofdas overgebracht door eene excen triek, die zich achter in den arm der machine bevindt en eenen hefboom beweegt, welke aan eenen tweeden, met den transporteur verbonden hefboom aangekoppeld is. De beweging van de (de naald houdende) naaldstang geschiedt, door eene met de hoofdas verbondene excenterschijt, waaraan eene rol zit, welke in een met de naaldstang verbondene excentriek loopt. De stand van de naald wordt door de machine zelf geregeld, en wel zoo, dat het Fig. 3. Singer's ,/V. S* naaimachine. onmogelijk is~een naald verkeerd in te zetten, iets wat, zooals onze dames weten, tot nog toe zoo vaak gebeurde en ten gevolge had, dat ook de beste machine slordig werk moest leveren. Hetschuitje is- niet - meer van gaatjes voorzien (want het lastige inrijgen van den draad is afge schaft,) en heeft een ronden vorm, (zie afbeelding fig. 4,) ten einde het naald- breken niet meer kan voorkomen. Bui tendien werkt de machine bijna on hoorbaar, want de levenmakende kam-- raderen zijn vervangen door toepassing van eene as. Zoonis men ziet is deze nieuwe ma chine zoo practisch io elkaar gezet, dat ze met recht een model van eenvoud genoemd mag worden, en dientenge volge natuurlijk ook grootere duurzaam heid belooft en minder gemakkelijk aan storingen zal zijn onderworpen dan meer gecompliceerd gebouwde m«achines van vroegere uitvindingen. De aard en wijze, waarop de steken door middel van naald en schuitje wor den gemaakt, is natuurlijk de bekende, t. w. de naald dringt in de stof en voert, I aangezien haar oog zich aan hare punt F,g. 4. tyIiBde. schu.tjc yoor Singer VS .nachinc. deu ingSe9t0ken borendïaad dubbel onder de steekplaatbij het opstijgën der naald vormt deze draad een oógen— blikje eene lus door welke het, de spoel met den onderdraad bevattende schuitje, vliegt, en zoodoende ook den onderdr.aad door de! lus van den bovendniad brengt (dus beide draden met elkander verbindt, (zie afbeeldiug fig. 5) waarna de naald bij haar verder opstijgen de thans verbonden draden mede inaar boven trekt, terwijl het schuitje even eens op zijne plaats terugg«aat. ZoojiIs van zelf spreekt dicmen na«aimachiües om goed werk te kunnen levere V, ook behoorlijk onderhouden te worden en moet eene machine, welke voortdurend in gebruik is, minstens eenuml daags geolied worden heeft zij echter langeren tijd gestaan, dan moet men ze eerst reinigen en oliën alvorénjs men met naaien begint, want de grootste vijand van elke machine isvuil. Voor hel schoonmaken van naaimachines dient men i deze met een weinig petroleum op de ge- Eig. 5. wone wijze te oliënbrengt dan de machine in snelle beweging en veegt ze weder af, waarna ze van beste spermolie voorzien inoet worden. Men zoude werkelijk ver standig handelen door nimmer andere olie te gebruiken. Van evenveel belang als het schoonhouden en olicn is bij naaimachines ook de'keuze der naalden en de juiste verhouding van deze tot het garen dat men gebruikt. Men zal daarom wel doen de benoodigde naalden altijd uitsluitend bij die firma te koo- penvanwaar ook de machine afkomstig is en er op te letten, dat de draad voor het oog van de naald noch te dik, noch te dun is. Degelijke frabrikanten zootls de Singer- Maatschappij leveren daarom dan ook bij elke machine eene gebruiks-aanwijzing in den vorm van een boekje, bevattende o. in. eene lijst, waaruit duidelijk te zien is, dat b. v. voor katoengaren merk 70 eene Singernaald merk 1/2, voor linnengaren merk 40 echter eene naald merk 4, enz. te kiezen is. Een ander groot gemak voor bezitters van deugdzame machines is, dat de enkele deelen, waaruit eene machine is samengesteld, alle machinaal vervaardigd zijn en daarom bijna wiskunstig juist onder elkander gelijk zijn. Dientengevolge kan de gebruiker in geval het een of ander deel van zijn werktuig mocht breken of door langdurig gebruik versleten zijn, zich meestal zelf redden, door doodeenvoudig van zijn leverancier een nieuw deel te ontbieden en dit ter vervanging van het gebrokene of versleten deel te gebruiken. Buitendien is deze manier van doen niet slechts de minst omslachtige, maar ook eene bijzonder goedkoope want de meeste remontestukken zijn juist, omdat ze, zooals wij boven gezien hebben, machinaal vervaardigd worden, vrij laag in prijs. Zoo kost b.v. voor de gewone Siuger-familie-machine eene draaghefboom veer slechts 6 cen ten, eene tnuisporteurveer eveneens 6 ct., eene schroef voor de spannningsveer 3 ct. enz. Om een denkbeeld te geven van de onmisbaarheid der naaimachines moge dienen, dat b. v. de Siuger-Maatschappij alleen 6 fabrieken bezit, waarvan er zich 4 in Amerika bevinden t. w. te Elizabeth Port bij New-York, te South-Bend, Cairo en Montreal ter wijl de overige twee in Europa en wel te Kilbowie bij Glasgow en te Weenen zijn. De beide grootsten van deze fabrieken zijn die te Elizabeth Port en te Kilbowie, welke aan niet minder dan 750U werklieden arbeid verschaffen en desnoods 20.000 machines per week kunnen produceeren. De gegevens ontbreken ons om ook van de vele andere naaimachine-fabrieken het productief vermogen te kunnen opgeven. Het gezameutlijk getal moet, afgaande op bovenstaande cijfers, wel verbazend zijn. A.' Z. Drijfwiel Steekregulateur Knoopschroef Transport Excentr. Schommelende as in den arm. Garenpen Hoofdas Arm Draadaantrek excentr. Draadaantr. hefboom Drijfstang voor het schuitje Schommelende trans porteur-as. Schuitjesdrijver

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 4