ECHO VAN HET TUIDEN, A. Coppens Az. aan verminfeiie prijzen. Eug. Bloemen TWEEDE BLAD. Advertentiën. natte stuiten tot 'i-Boseli firueo bestsl Zaterdag 1 November'90. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. Ingezonden stukken. 1VSHAS te Waalwijk, 1 cent per stuit, CHEM. WASSCHERIJ Frans de Cortie UITVOERINGEN. en verder al wat tot 's—Bosc behoort Aflevering binnen 14 dagen. Depót te Waalwijk bij In de Temps komt een artikel voor, ge wijd aan Nederland en het Nederlandsche volkwaarin gezegd wordtdat Frankrijks sympathie hetwelk eerbied heeft voor de herinneringen van Hollands verleden en be langstelling in zijn toekomstaan land en volk verzekerd is op het oogenblik dat zij ge noodzaakt worden den band met hun schoon verleden te zien verbreken. De douanecommissie stelt een verhooging van 15 pCt. voor op levensmiddelen en een minimum recht van 60 pesetas op den hec- t -liter alkohol. De onthullingen van Troup, die de Emin ex peditie meemaakte, baren het grootste op zien. Troup beweert, dat Stanley's bewuste tocht door het woud van Midden-Afrika ge heel overbodig was. Slechts geld- en eer zucht zouden Stanley daartoe gedreven heb ben, niet minder dan de begeerte om Emins voorraad in ivoor te vermeesteren, waarvan den deelnemers der expeditie een andeel als b^it voorgespiegeld werd. Zuiver commercieele bedoelingen gaven eigenlijk tot de expeditie den stoot. Het verlossen van Emin was ge heel bijzaak. Onlangs werden te Amoy elf zeeroo- vers onthoofd. Ongeveer 100 hunner mak kers waren opgekomen om hen te redden. Intusschen had de regeering hare maatrege len genomen en eene menigte troepen bij eengebracht, die deze mannen in bedwang hield. Zij gingen daarop wegmaar uit wraak maakten zij zich van een jonk mees ter en vermoordden in koelen bloede de ge- heele bemanning en alle passagiers, in het geheel 36 personen. De coroner's jury is tot de conclusie gekomen dat juffrouw Phoebe Hogg's dood is veroorzaakt door verwondingen, welke door Mary Eleonor Wheeler, alias juffrouw Pear- cey, zijn toegebracht, zoodat zij schuldig is aan moord met voorbedachten rade. Tot de zelfde conclusie kwam de jury ten opzichte van het vermoorde kind. Op zekeren dag werd een oude dame in Dublin door een wielrijder, die hard voor bijreed, op den grond geworpen. De dader was niet te vinden, doch de politie, aange spoord door den zoon der bewuste dame, beloofde ijverig op alle te hard rijdende wielrijders toe te zullen zien. Zij deed haar best en eindelijk snapte zij er een, die naar het politiebureau gebracht werd en daar bleek het, dat de misdadigerde zoon der dame zelve was. Hij werd zoo streng mogelijk gestraft. Het bezoek van den koning van Belgie alhier trekt, buiten de hofkringen, weinig de aandacht. De koning heeft o. a. met den bankier Bleichröder een onderhoud gehad, waaruit wordt afgeleid dat financieele zaken betreffende den Congo behandeld werden, daar in goed ingelichte kringen het vermoe den bestaat dat Bleichröder nog veel Congo- papieren in portefeuille heelt. Hoewel de regeering de benoeming bevordert van graaf Radziwill tot bisschop van Straatsburg, wordt deze verheffing zeer twijfelachtig genoemd. Voor bisschop van Posen zoekt het Vaticaan nu een geestelijke, die gematigd is in politieke inzichten, en men heeft kans van slagen tot een vergelijk te komen, daar de Pru:sische regeering ver klaarde genoegen te nemen met een Pool, zoo deze niet heeft deelgenomen aan den strijd tegen den staat. De keizerlijke familie van Oostenrijk is zeer ongerust over het lot van aartshertog Johann Salvador, die afstand deed van zijn titels en rechten en onder den naam van Johann Orth, scheepsgezagvoerder werd. De heer Orth vertrok den 11 Juli uit La Plata naar Montevideo, een korte afstand waar hij een lading zou innemen voor Europa. Sinds 15 weken is echter niets meer van hem vernomen en men vreest, dat hij veronge lukt is. Het nieuwe Russische tarief van in- en uitvoerrechten, dat thans in overweging is en den 1 Januari 1891 in werking treedt, moet, naar men verzekert, veel overeenkomst met het Mac Kinley tarief der Vereenigde Staten hebben. Van hier uit moet bevel gezonden zijn aan den patriarch te Konstantinopel om de oppositie te staken en de kerken en scholen open te stellen, daar men zeer bevreesd is, dat een heftig optreden den Russischen in vloed zeer zal benadeelen. De keizer en de keizerin waren bij den dienst in de vestingkerk, die gehouden werd op den ver jaardag van het spoorwegongeluk te Borki. De czaar heeft zijn ingenomenheid betuigd met de volvoering van het plan der Duitsche kolonisten in het gouvernement Saratow die een rijkbegiftigde Russische school grond vesten, ter herdenking van het gelukkig be houd van den czaar bij Borki. NEW-YORK, 29 Oct. Verschillende ver gaderingen worden gehouden om te protes teeren tegen de Mac Kinely bill. Vijftig handelaars hebben een vereeniging gesticht om haar te bestrijden en ten val te brengen. Een twistpunt werd opgeworpen, als zou de invoering onwettig zijn, daar in het officieele, door den president geteekende stuk, artikel 30 niet voorkwam. Vele juristen verklaren echter, dat, ondanks deze administratieve onregelmatigheid,de rechten volgens de nieuwe wet betaald moeten worden. WAALWIJK. Zaterdag 1 Nov. 's midd. - 12 ure, door de harmonie „l'Espérance", op de zaal van de erven A. N. van Riel, onder leiding van ha ren instructeur Brohm. PROGRAMMA AD LIBITUM. IWAALWIJK, 31 Oct. 1890. Bij de gisteren alhier gehouden herstem ming voor een lid van de kamer van koop handel en fabrieken waren uitgebracht 90 stemmen, waaronder 2 blanco. Gekozen is de heer Aloys Verbunt met 48 stemmen, tegen 40 uitgebracht op den heer Jacq. van Riel. De Vereenigde vergadering der beide kamers van de staten-generaal heeft, in haar zitting van Woensdagmiddag, met 109 tegen 5 stemmen Z.M. den koning buiten staat ver klaard te regeeren. Naar men verneemt, zal de regeering zich beijveren, om de wet tot voorziening in het regentschap binnen 14 dagen bij de staten generaal aanhangig te maken. In verband met een in de lndépendance Beige voorkomend berichtdat de Neder landsche regeering de uitnoodiging heeft aangenomen om zich officieus te doen verte genwoordigen in de internationale commissie, welke den 5n November a.s. te Brussel zal vergaderen tot het uitwerken van een stelsel van inkomende rechten voor den Congo staat, verneemt het Haagsche Dagbladdat die handeling der Nederlandsche regeering enkel beschouwd kan worden als een daad van courtoisie tegenover de mogendheden, welke haar tot bijwoning der commissie hebben uitgenoodigd. Op die beteekenis der dezerzijdsche be reidverklaring tot officieuse deelneming aan de commissiemoet bij het antwoord der regeering op de uitnoodiging van Belgie uitdrukkelijk zijn gewezen, terwijl tevens akte moet zijn genomen van de verzekering dier mogendheid, dat de vertegenwoordiging van Nederland in de commissie zijn verdere houding in geenen deele zal praejudieieeren- In den afgeloopen nacht is de oude meelfabriek en het woonhuis van den heer Bruyel'e te Tilburg afgebrand. Te Hilvarenbeek is het lijk van P. de W. in een put gevonden, die zich in de na bijheid van zijn woning bevindt. De man moet in den laatsten tijd aan verstandsver bijstering geleden hebben. Een vrouw met 4 kinderen betreuren dit allerdroevigst uit einde. Te Middelbeers (N.-B.) had dezer dagen een veertienjarig meisje, dat bezig was met spurrie-maaien, het ongeluk hare moeder, die in de nabijheid stond, m;t de zeis in het been te raken en ernstig te verwonden. Ge lukkig was er juist een geneesheer in de nabijheid, zoodat een noodlottige verbloeding kon worden tegengegaan. De toestand der vrouw is echter nog vrij ernstig. Moord aan den Westzeedijk te Rotterdam. Woensdagmorgen werd op den openbaren weg aan den Westzeedijk, nabij het park, een bloedig drama afgespeeld. Omstreeks 9 uur verliet een vrouwwonende op een hofje aldaar, haar woning. Zij werd onmiddellijk gevolgd door haar overbuurvrouw Adriana Geerlruida Zitwing, huisvrouw van A. Op 't H. Onverwacht en schijnbaar zonder eenige directe aanleiding hier zij een bijl op en bracht daarmede haar 54jarige buurvrouw met zooveel kracht een slag toe op het hoofd nabij den rechterslaap, dat de aangevallene terstond neerzeeg en bijna geen teeken van leven meer gaf. Nauwelijks was het slacht offer harer wraakneming gevallenof de moordenares liet andermaal het vreeselijke wapen op het zieltogende slachtoffer vallen waardoor behalve aan den linkerslaap, nog eenige bloedende wonden op andere plaatsen werden toegebracht. Inmiddels waren een burger en een politie agent in burgerkleeren, die in de omgeving woont, toegesneld, die de moordenares grepen en haar naar het hulpbureau van politie aan de Voorstraat (oud-Delfshaven) overbrachten. De 55jarige daderes verkeerde de eerste oogenblikken in een toestand van razernij. Woensdagmiddag zou zij naar de cellulaire gevangenis aan den Noordsingel worden overgebracht. Terwijl de daderes gegrepen en naar het politiebureau werd overgebrachtriep een burger de hulp in van Dr. Vuylsteke, die slechts den dood van het ongelukkige slacht offer constateeren kon. De eerste wond, haar toegebracht en die circa 10 centimeter diep was, achtte de geneesheer alleen reeds doo- delijk. Algemeen heeft men met het ongelukkige slachtoffer en haar gezin diep medelijden. De arme vrouw stond in de geheele omgeving zeer gunstig bekend. Haar man, die als takelaar in Rotterdam een sober stukje brood verdient voor zich en de zijnen, gaat diep gebukt onder dezen zwaren slag. Over het karakter der moordenares luidt het oordeel van hen, die haar meer van nabij kenden, bepaald ongunstig. Terwijl zij het snood misdrijf volvoerde, lag haar man, die stoker is, rustig te slapen. Zooals in den aanvang van dit treurig verhaal wordt gezegd, weet men geen directe aanleiding tot dezen moord op te geven. Woensdagmorgen althans moet geen twist tusschen beide vrouwen zijn ontstaan; echter weet men stelligdat beiden reeds sedert ongeveer 20 jaren in onmin leefden, en deze veete werd Woensdag, in een hevige opwel ling van drift, met bloed beslecht. In de vorige week brandde onder ver dachte omstandigheden te Hilligersberg een timmermansschuur en werkplaats af; Woensdag nacht ontstond onder Schiebroek op dezelfde wijze brand in een hooiberg bij den bouwman D. van den Berg; terwijl de brandweer daar druk bezig met blusschen was, ontstond er tevens brand in een hooiberg bij den bouw man Winterswijk, op een kleinen afstand van den eersten brand. Bij deze gelegenheid gelukte het eenige mannen, die toesnelden om den brand aldaar in het begin te stuiten, den vermoedelijken dader aan te houden, die met lucifers van die werf afkwam. Met veel moeite en niet dan na hem geboeid te hebben, werd hij aan de politie overgegeven en Donderdag ochtend naar Rotterdam getransporteerd en ter be schikking van de justitie gesteld. Uit Utrecht wordt gemeld Sedert weinige jaren heeft zich hier een jong kamerbehanger uit den Haag gevestigd. Zijn optreden maakte hier, naar het schijnt, een geweldigen indruk, vooral in sommige aanzienlijke kringen en bij dames. De Haag sche heer wist zich hier zoo slim in te dringen, dat hij spoedig niet alleen aller vertrouwen bezat, maar zelfs bij een „fancy-fair" aan welks regeling hij een groot aandeel had gehad, de hooge eer genoot, dat eene der voornaamste datnes met haren chiquen kamer behanger het bal opende. Dit moet een zeer duur. dansje zijn geweest voor de dame 1 Men- spreekt van drie kwart ton Dinsdag is het overschot van de kamer- behangers boedel ouder den hamer gebracht; hij zelt vertoeft buitenslands, waarheen hij zich met vrij veel bagage bijtijds heeft terugge trokken. Capellc27 Oct. Bij besluit van heeren gedep. staten dezer provincie dd 23 October 1890 G. no. 86/, 2de afd. is de begrooting dezer gemeente voor het jaar 1891 goed gekeurd in ontvangst op 15848.135 en in uitgaaf op een gelijk bedrag. Geertruideiiberg. Zondag 26 Oct. was een feestdag voor de R. K, militaire vereeniging: omstreeks 90 jeugdige soldaten werden ais nieuwe leden aangenomen. Reeds gedurende drie avonden waren zij voorbereid door den eerwaarden pater Caje- tanus, van de orde der Minderbroaders-Capu cijnen, en Zondag morgen naderden zij ge zamenlijk met de grootste stichting tot de H. Tafel. Na de H. Mis begaven'- zij zich naar de zaal der vereeniging,. voor dien dag smaakvol versierd, waar zij op passende wijze werden onthaald 's Avonds, ten ö1/^ ure, had de plechtige opdracht plaatsi Na het „Veni-Creafor" be klom de eerw. pater Cajetanus nogmaaL den predikstoel, en door zijne woorden aange wakkerd, beloofden de jongens uit volle borst altijd als trouwe soldaten van den koning, maar vooral ook van- den koning der konin gen te blijven leven. Daarna volgde de aanneming, de plechtige zegening en uitdeeling der medailles, waarbij de zeereerw. heer deken, J. Wijne, fungeerde geassisteerd door vele andere weleerw. heeren geestelijken. De zegen met het Allerheiligste besloot de plechtigheid. Verder werd de avond in genoegen door gebracht in het feestlokaal, waar ook vele burgers door hunne tegenwoordigheid blijk gaven van hunne hooge belangstelling in den bloei der vereeniging. Moge de R. K. militaire vereeniging n vele vruchten dragen voor het'geestelijk zedelijk welzijn der jeugdige militairen, ma tevens ook voor het zedelijk welzijn der st van Geertruidenberg, en loone de goede G< hen allen, die door hunne onvermoeide z< gen, door hunne diensten, of door hun milddadigheid medewerken tot den groei den bloei van deze schoone en heilzame i stelling. BEZOOIEN. Over de maand October. GEBOREN Marigie, D. van Christiaan van d Anker en Helena Johanna de Kooij. GETROUWD: Pieter Janson 24 j. van Spra en Adriana Brugmans 21 j. OVERLEDENMicbaël van Son weduwnaar Hendrika van Heivoort 90 j. Aaltje van den Anker 6 m. Marigje v den Anker 2 d.Johanna Jacoba Treffc 2 m. Johannes de Bie 6 m. SPRANG. Vanaf 18 tot 24 October. GEBOREN Dingeman Adriaan Z. van Wille de Bie en rieternellaHaverhals.-Johann Adrianus Z. van Josephus Bogers en E sabeth Timmermans. Thomas Johann Z. v. Laurens Antonie Rijken en Johan: Wilhelmina Rijken. Dirk Z, v. Maur; Vos en Elisabeth Johanna Soeters.Adria Johanna D. v. Sebrecht Arnoldus Rai steijn en Geertruij Schiedon. OVERLEDEN: Jenneke van Zeist 4 jaren, Hendrika Johanna van Zeist 2 j. Casp Treffers 1 maand. Adriana Maria vi Os 1 m. Neeltje Cornelia Craaijo 2 ra WAALWIJK-, 30 Oct. De markt werd tamelijk druk bezocht, doe ter veemarkt was de aanvoer gering tengevolj van de invallende Gorinchemsche markt. handel was van weinig beteekenis. Ter botermarkt aangevoerd 887 KG, van fl,( a f 1,15 per KG. Eieren f 5.50 a f 6-.50 per 100 stuks Aardappelen met veel aanvoer f2 tot f3.75 p H.L, naar qualiteit. Granen aan vorige prijzen met redelijken ha del voor consumptie. Op de looiersbeurs, die niet zeer druk b zocht waswerden eenige partijtjes led< verhandeld voor onmiddellijk gebruik. I handel was over 't geheel niet levendig, evei min in huiden als in schors. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Aan „Apelles" van de" „Nieuwe Bredasche Courant Uwe derde cacographie noodzaakt mij nc even de pen op te nemen. Wekten uwe onschuldige'..bakerpraatjes t heden alleen den lachlust öp van het public alhier de wijze; waarop gij u thans vei weert, het middel, dat 'gij ditmaal daartc aanwend», verdient de verontwaardiging of.... het medelijden. Het laatste kies ik. Ma: vergeet niet. dat het toch nog eervoller is spelen voor potsenmaker op de koord d< journalistiek, voor houten Jan Klaassen i het tentje der Waalwijksche politiek, dan zij toevlucht te nemen tot leuoens en te willcj pronken met de veeren van zijn tegeI STANDER. J. N. ACHTERLAP. Waalwijk, 30 10-90. bericht aau heeren Pavardeleerlooiers dj hij voortaan de' en

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 5