ECHO VAN HET ZUM, A. Coppens Az., immmm aan verminderde prijzen. Max Govaerts. CAMION-DIENST eene OMNIBUS „De Buy ter,1 extra fijne lange Beschuitjes TWEEDE BLAD. pc f- Advertentiën. natte stuiten tot 'B-Bosch franco bestelt 's Bosch-Waalwijk Dagelijks ©tLiwe Qov&wtfe. VERKADE &Comp. i. W&II-T&n Is Zondag 9 November '90. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. te Waalwijk, a 1 cent per stuit, EXPEDITIE Vertrek Waalwijk 's Bosch Burgerlijke stand. Handelsberichten. Jaarmarkt te Waalwijk Donderdag 13 November. UITVOERINGEN. en verder al wat tot 's—Bosch behoort 7.— u. vm. 2.30 u. nm. op ELKEN TREIN ALHIER corres- j^^De goederen worden voortaan met alle treinen naar alle richtingen direct per Staatsspoor geëxpedieerd. iAAipjyi» te WAALWIJK. Aan het ^postkantoor Kaats Jicuvel en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende de maand October 1890: Ingelegd f2042,lü; Teruggebetaald f 1565,25. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 804. Noorclbrabantsche stoomtramweg maatschap. Ontvangsten gedurende de maand Oct. Opbrengst personenvervoer f 1667.74 goederenvervoer u 2255.49 ti postvervoer u 166,66 Diversen Totaal der opbrengsten f 4089.89 In October 1889 f4584.50 WAALWIJK. Op Zondag 9 dezerdoor de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen, op Musis Sacrum 's avonds 7 ure: CONCERT. (Zie programma.) WAALWIJK, 8 Nov. 1890. Deze week heeft de raadscommissie voor de vakschool' voor de schoenmakerij eene bijeenkomst gehouden. Wij meenen reden te hebben om aan te nemen, dat zij gunstig voor het plan gestemd is en tot aanneming zal ad- viseeren. In de vergadering der kamer van koop handel en fabrieken, alhier is besloten, te gelegener tijd bij de betrokken autoriteiten aan te dringen om naast gewoon spoor op de lijn Zwaluwe-'s Bosch, door de Langstraat eenige treinen als locaal spoor te verkrijgen en nu reeds ecne verandering in den treinen loop te brengen, indien dit mogelijk zou zijn zonder stoornis in de bestaande regeling. Dit laatste heeft vooral betrekking op van 's Bosch vertrekkende treinen en bijvoeging van een personenwagen aan een bestaanden goederen trein. In een volgend blad geven wij een resumé van de Donderdag gehouden vergadering der amer van koophandel. In den aanvang der Donderdag gehou- :den zitting van den prov. staten werd door den voorzitter mededeeling gedaan van een bij ged. staten ontvangen brief van den mi nister van waterstaat, houdende dat de min. bereid is, aan de wetgevende macht voor te stellen, aan de gemeente Waalwijk uit's rijks kas eene bijdrage te verleenen van 40 pet. in de kosten van den bouw eener schuitsluis, aan den mond der haven aldaar, in verband met den Nieuwen Maasmond. Deze mededeeling werd gedaan met het oog op de aanhangige aanvrage, om ook uit de provinciale kas een subsidie in de kosten van dit werk te verleenen. Vastgesteld werd a. een besluit tot wijziging der inrichting en tot vaststelling van een nieuw bijzonder reglement voor het water schap „de Groote Oude Straat,» onder Zui dewijn— Capelle gemeente Capelle; b. een besluit tot opheffing van hel waterschap ,,de Oude Waag," onder de gemeente Drongelen; c. besluiten tot wijziging der bijzondere re glementen van de waterschappen de Polder van Uitwijk, onder de gemeente Almkerk, en van het waterschap het Hoog Hemaal. In eene vorige zitting waren o. a. reeds vastgesteld: Een besluit tot afstand van eenige gronden onder de gemeente Drongelen, ten behoeve van de verlegging van den Maasmond en een besluit tot opheffing van het waterschap de Waarden, onder Zuidewijn-Capelle. De vergadering is daarna uiteengegaan tot Dinsdag den I8en dezer, 's middags ten 2 ure. Alsdan is eerst aan de orde de ver kiezing van een lid der eerste kamer der staten-generaal, in de plaats van mr. J. B. Hengst, die zijn ontslag heeft genomen. Verder komen dan in behandeling voor stellen tot het verleenen van geldelijke bij dragen in de kosten van aanleg van kunst wegen en van een schutsluis te Waalwijk, tot rentewaarborg ten behoeve van aan-te leggen tramwegen, alsmede, last not least, de ont werpen tot het graven van een kanaal van de Zuid-Willemsvaart over Tilburg naar den Amer. Volgens het ontwerp besluit van gedeput. staten kan, als jaarlijksche bijdrage uit de provinciale kas, in de kosten van aan te leggen tramwegen in Noordbrabant gewaarborgd wor den eene re"te van twee ten honderd over het l kapitaal, benoodigd voor den eersten aanleg en het in exploitatie brengen van die wegen. De waarborg wordt verleend over een tijdvak van 20 volle exploitatie jaren. Geen rente- waarborg wordt in overweging genomen, vóór dat de bij den ontworpen tramweg belang hebbende gemeenten harerzijds voor een gelijk tijdvak gezamenlijk eene rente hebben ge waarborgd van één ten honderd 's jaars over hetzelfde kapitaal, en gebleken is, dat door die gemeenten geene retributien worden ge heven voor het gebruik harer wegen. De gewone dienstregeling der treinen en de maxima tarieven van vervoer zijn aan de goedkeuring van gedeputeerde staten onder worpen. Dagelijks zullen minstens drie treinen in elke richting moeten loopen. Men meldt aan de Avondpost van Het Loo: De toestand van Z. M. den koning wordt ongunstiger. De krachten nemen merkbaar af. De koning verkeert sinds Vrijdag ochtend iu nog al opgewonden toestand. De Staatscourant meldt: De ziektetoestand van Z. M. den koning is, sedert het laatste bericht, nagenoeg dezelfde gebleven, doch valt eer achteruitgang dan verbetering te bespeuren. Naar wij vernemen wordt reeds nu een en ander voorbereidin verband met de komst nog in deze maand van H. M. de ko ningin naar de residentie, teneinde aldaar den eed af te leggen als regentes, in een vereenigde vergadering van de kamers der staten-generaal. Het voornemen bestaat om H. M. de koningin, na hare benoeming tot regentes op den dag van hare beeediging, in een plechtige vereenigde vergadering van de beide kamers der staten-generaal, met hetzelfde ceremonieel als voor een opening der kamers door Z. M. den koning is vastgesteld, van het koninklijk paleis naar de kamer en terug te begeleiden.^ De kamers zijn tegen a. s. Woensdag namiddags 3 uur bijeengeroepen, om in ver eenigde zitting te behandelen een ontwerp van wet tot benoeming van eene regentes van het koninkrijk, zoolang het in het eerste lid van art. 38 der grondwet omschreven geval niet heeft opgehouden te bestaan. Naar aanleiding der optreding van den heer de Winter, op het concert der harmonie L'Espérance Maandag 17 November a.s. doet het ons genoegen onder zijne verschil lende opvoeringen ook de voordracht te vinden „Jongens van Johan de Wit," hoofdzakelijk handelende over den dienstplicht, en waarover verschillende couranlen prachtige recensies leveren; zoo lezen wij in de Middelburgsche Courant o.a. het volgende: „Wij vermelden de aanwezigheid van den „Nederlandsche komiek „de Winter" den man „die ons vooral zoo aantrekt door zijn een voud zijn bewonderenswaardig gemis aan „alle effect bejag. Wat hij te zeggen of te „zingen heeft, doet hij bedaard, maar toch „met nadruk, met gevoel, met warmte. En „zijn pleidooi over persoonlijken dienstplicht „b. v. zal bij het groote publiek meer effect „maken, dan tal van geleerde beschouwingen „of opstellen in couranten. Boulanger wist „wel welk een macht en invloed een zanger „als „Paulus" heeft; en wij houden ons over tuigd dat een Nederlander als de Winter „door zijn liederen bijna even groote macht „op het volk zou kunnen uitoefenen. Dezen indruk gaf ons de Winter's optreding, voor een uitgelezen publiek in Schuttershof." Ook hier in Waalwijk zal 't de Winter niet aan succes ontbreken. De rooverij op zee houdt maar niet op. Woensdagnacht kwam een Belgische visscher in de nabijheid der Scheveningsche schuit „Johanna Maria" en sneed eenvoudig een 20tal netten van de lijnen af en ging daar mede aan den haal. Schipper J. van der Zvvan deed alle pogingen om den Belg te kennen, doch de duisternis belette dit, daar de Ostendenaar zijn lichten had uitgedaan. Te Rozendaal (N.-Br.) zijn Dinsdag door verkeerden wisselstand drie spoorwagens uit de lijn geraakt en zwaar beschadigd ge worden. Nog dienzelfden avond echter was alles weder opgeruimd en de lijn vrij. Een 40jarige jongen te Oude-Pekela die tusschen twee rijdende wagens doorliep, moest zijn roekeloosheid met den dood be- koopen. Hij viel, en een wagen ging over zijn lichaam. De knaap was terstond een lijk. Uit Deutichem wordt gemeld: Zekere Wilhelm B., uit Duitschland afkom stig, had eenigen tijd kosteloos huisvesting genoten bij den slager B. aldaar. Woensdag avond heeft hij heimelijk zijne gastvrije huis- genooten verlaten, eenig goud en zilver, hem niet toebehoorende, medenemende. Op de werken tot verlegging van den Maasmond, onder de gemeente Raamsdonks- veer, is de werkman J. van Son door een zandwagen overreden. Deerlijk aan beide beenen verminkt, werd de ongelukkige naar zijn woning vervoerd. In de Noordzee is op 56.10 graden N B. gezonken de kolenbrik „Minna" uit Barth, provincie Pommeren. Omtrent de redding der bemanning, kan het volgende gemeld worden De wacht op de sloep „Pollux" te Pernis tehuis behoorende, meende een schip te zien dat in nood verkeerde. Dadelijk kwam de stuurman aan dek, en werd besloten op de brik aan te zeilen. Op het vertoonen der noodvlag werd van de sloep de jol overboord gezet, en namen daarin plaats de matrozen Jan Anthonie RoobolJan Hans Willem Molenaar en Jan Verhagen. Ofschoon er zeer hooge zeeen liepen, hielden zij met hun klein vaartuig op de brik aan en bereikten die des namiddags l uur. Viermaal roeiden deze wakkere mannen terug, tot dat al de 7 opvarenden op de sloep waren gebracht; zelfs eenige duiven werden van het wrakke schip gered. Te 5 uren hadden zij hunne gevaarlijke taak volbracht. Tijdens de red ding was de storm een weinig bedaard, om na afloop daarvan met hernieuwde woede op te steken. De bemanning had 48 uren gepompt om het schip boven water te houden, en al dien tijd werd gegeten noch gedronken. De matroos Roobol gaf reeds dikwijls op zee bij het redden van schipbreukelingen bewijzen van moed, en is o. a. in het bezit van een loffelijk getuigschrift hem door de Deensche regeering geschonken. In den nacht van Woensdag op Don derdag j!., te ongeveer 12 uur, is te Groningen een bloedig drama afgsspeeld. In de Davidsteeg, ten huize van zekeren De Boer, waren op dat tijdstip onder meer anderen aanwezig Jan Zuidema en diens bij zit Maria Pruim. Het schijnt dat Maria Pruim toen aanleiding heeft gegeven dat Zuidema aan hare trouw kon twijfelen, ten minste deze geraakte in woede en bracht haar met een mes eene gapende wonde toe in den buik. De dader werd eenige oogenblikken daarna door de politie gearresteerd, terwijl de ver wonde, voor wier leven men vreest, na voor- loopig door den heer Reijenga, arts, verbonden te zijn, in het academisch ziekenhuis ter verpleging is opgenomen. Een van de twee heilsoldaten te Ierseke, .die voor eenige weken zoo deerlijk mishandeld werden, een ongeveer 21jarige jongeling, die nog niet geheel hersteld was, ondervindt daarvan op het oogenblik naweeën, die nog erger zijn dan lichamelijk lijden. Verleden week op reis zijnde, meende hij plotseling beterschap in zijn zieken arm te bespeuren; geen half uur later deden zich verschijnselen voor van hersenkrenking. Sedert zijn deze dermate verergerd, dat men voor verlies van zijn leven of voor volslagen krankzinnigheid vreest. Van tijd tot tijd krijgt hij vlagen van ijlhoofdigheid, waarbij hij zijne aanvallers meent te zien, en waarbij zoodanige zenuw agitatie ontstaat, dat zes man nauwelijks in slaat zijn hem in bedwang te houden. Kaatsheuvel. Na in de voormiddag gods dienstoefening bevestigd te zijn, hield de al hier beroepen predikant, Ds. C. H. Callen- bachZondagnamiddag voor eene tahijke schare zijne intrêerede. artikelen op te merken. 't Is wel te ver wachten, dat er in zwaar leder eene lang zame verbetering zal komen; wellicht reeds binnenkort, met het oog op de aanneming van militaire schoenen. Over het geheel blijft de de raarkt voor alle leersoorten vast. bericht aan heeren Paardeleerlooiers dat hij voortaan de Vanaf 1 NOVEMBER is de OMNI BUS-DIENST gestaakt en vervangen door een tot vervoer van VRxACHT— BESTEL- GOEDEREN. Men wordt verzocht de goederen te 's Bosch te bezorgen aan 't kantoorORTHEN- STRAAT B. 83. 's Grevelduin-Kapelle, 5 Nov. Op de heden alhier gehouden najaars-veemarkt was de aan voer niet groot en bepaalde zich hoofdzake lijk tot slachtvee. De prijzen bedroegen voor de le qual. 68 72 ets., 2e qual. 62 h 64 ets per Kg. De handel was weinig geanimeerd. Waspik, 3 November. Heden is aan de werf van den scheepsbouwmeester A. Ruijten- berg met goed gevolg te water gelaten, de ijzeren staatiejalk „De vier Gebroeders," voor rekening van den heer J. Rademakers, te Rozendaal, en onmiddellijk de kiel gelegd van een ijzeren Rijnschip, groot driehonderd last, voor rekening van den heer M. J. Ver- schure, alhier. CAPELLE. Vanaf 24 Oct. 7 Nov. GEBOREN Marinus z. van Adriaan Marinus van Peer en Adriana ltosenbrand Maria Diena d. van Eimerfc de Bruijn en Dirkje van der Schans Antonia Dirkje d. van Antonie van Oosterhout en Johanna Rozenbrand. HUWELIJKS-AANGIFTE Johan Gerhard Crone 35 j. en Adriana Maria van der Hoeff 33 j. Pieter Marcelissen 23 j. te Dongen en Wiliemina Bergmans 21 j. Adriaan Waarts oud 25 j, en Johanna Adriana van Laar hoven 23 j. HUWELIJKS-AFKONDIGING: Willem Leenliouts 38 j. en Johanna van Moergestel 24 j. te Dussen Cornelis Bruijstens weduwnaar van Adriana Kops 38 j. te Waspik en Ma ria Anna van der Meis, 40 j. HUWELIJKS-VOLT REKKING: Adriaan Verheij- den 46 j. en WUlemijna Treffers, weduwe van Adriaan Muller 47 j. Johannes van Tilborgh 24 j. en Clasina Pieternella Ver hagen 21 j. te Andel. OVERLEDENrieternella de Roon 65 j. echt^e- noote van Johannes van Gijzel Gerdina Rosenbrand 6 maanden Jakobus van Heel 37 j. te Driel, echtgenoot van Antonia Ver hoeven Jan Arie de Roon 7 j. Adriaan Verheijden 46 j. echtgenoot van Willemijna Treffers. WAALWIJK8 Nov. De aanvoer ter veemarkt was heden zeer ruim en de handel tamelijk vlug. Iialfkoeien f 255.f305. Kalfvaarzen f 125.a f 200. Jonge varkens f 6.a f 8,25. Ter botermarkt aangevoerd 1321 KG., van f 0,96 a f 1,14 per KG. Eieren f6.50 a f7.25 per 100 stuks. De handel in huiden, leder en schors is stil. Er valt niets bijzonders omtrent deze pondeeren. Wanneer zulks vooruit wordt besteld worden de passagiers aan huis afgehaald. TARIEE f0.15 per rit; bij abonnement verlaging. Wordt DIRECT GE VRAAGD een vlugge JONGEN, die met PAARDEN kan omgaan. Onder aanbeveling, Bekroond 1889 ZILVEREN MEDAILLE, wereldtentoonstelling Parijs' GOUDEN MEDAILLE, internationale tentoonstelling Keulen. GOUDEN MEDAILLE, internationale tentoonstelling Gent. Behalve onze gunstig bekende prima Zaansche groote en kleine ronde Tafel beschuit, in blikken bussen, zijn bij onze depothouders verkrijgbaar met SUIKER en KANEEL, ten gebruike bij CHOCOLADE. Prijs 60 cent per blik a 100 stuks. VERKADE prima ONTBIJTKOEK, fO.SO SUCADEKOEK, f 0.50 KRUIDKOEK, f0.50 Let op ons fabrieksmerk „Ruyter." Verkrijgbaar bij

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 5