BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Italië. BINNENLAND. Zoo lezen wij, dat beiden Zaterdag in den namiddag naar Monza zijn gereisd, dat zij daar de gasten zijn geweest van koning Hum- bert, die aan Caprivi de Annonciade-orde heeft verleend, nadat deze den vorst een eigenhandigen brief van zijn meester, keizer Wilhelm, had ter hand gesteld, 's Avonds waren Crispi en von Caprivi weer te Milaan terug en Zondagmargen om 10.15 heeft Ca privi de terugreis reeds weder aanvaard naar Duitschlands hoofdstad een korte vreugd dus, aangenomen dan nog, dat 't voor beide heeren werkelijk een pretje geweest is. De bladen van Italië hebben er bij s'ot van rekening nog 't meeste pleizier van men beijvert zich in de opsomming der beleefd heden, die er tusschen beide diplomaten ge wisseld zijn, men doet allerlei vertelsels van hoogst mysterieusen aard, waarbij men zich haast te voegen, dat men voor de waarheid niet instaat waarlijk geen geruststelling voor ongeloovige lezers Natuurlijk meldt elkeen datgene wat hem in zijn kraam t best te pas komt en het immer vermakelijke hoewel lang niet ongewone verschijnsel doet zich voor dat de regeeringsgezinde pers spreekt van enthousiasme en genegenheid den Duitschen gast betoond, waar zoo radi calen als clericalen wijzen op koelheid en zelfs afkeer. Italië wordt in deze dagen die van de kiescampagne overstroomd met redevoe ringen. Crispi zelf, die Maandag te Rome is te ruggekomen, moet 12 dezer te Palermo spre ken en 20 d. a. v. te Turijn en gisteren heeft de afgevaardigde Nicotera reeds een verkiezingsredevoering gehouden te Palermo en Luzatti te Padua, waarbij veel van be sparingen en kloppende budgetten werd ver teld een kostelijk ideaal in een land, waar de uitgaven steeds stijgen en de inkomsten niet. Uit New-York meldt men aan „DailyNews" dat de republikeinsche partij in den Ameri- kaanschen senaat reeds nu in de minderheid is, wat de tarief-quaestie betreft. Hoewel het-nog langen tijd duren moet eer de Mac- Kinley-wet kan worden afgeschaft, gelooft men toch, dat de geest der jongste verkie zing invloed zal oelenen op de toepassing der wet en b. v. veelal het minimum-tariet zal worden toegepast in gevallen, waarin, bij een anderen uitslag der verkiezingen, het maximum-tarief zou zijn gebezigd. denzelfden termijn van het vorige jaarEen achteruitgang van 7.200 886 is dus waar te nemen. Te Rome is dezer dagen een boekje verschenen getiteld „Italië en het leger in het Drievoudig Verbond," waarin de schrijver een hoofdofficier van het leger, aantoont dat in Oostenrijk de uitgaven voor lener en vloot sedert 1882 drie-en Veertig pCt. zijn gestegen, in Duitschland 53 pCt., in Italië 51 pCt. en in Frankrijk slechts zes en een half percent. In de jaren 1882 tot '87 zijn door de vier mogendheden dertien milliarden voor leger en vloot uitgegeven, waarvan 5769 door Frankrijk en 7643 door het Drievoudig Ver bond. Onder deze omstandigheden is het niet te verwonderen, dat Crispi moeite heeft met eenen nieuwen minister van financien te vin den in de plaats van den afgetreden Seismit Doda. Volgens de Sole onderhandelt hij op het oogenblik met den bekenden oeconoom Luzzatti over het aanvaarden der portefeuille, hetwelk in financieele kringen cenen zeer gunstigen indruk maakt. Niettegstaande alle ministers hun voor nemen luide deden hooren om bezuinigingen in hunne begrooting in te voeren, blijkt het nu toch, dat de dienst 1891 een vermoedelijk tekort, groot 80 millioen lires, zal opleveren. Zonder nieuwe belastingen zal men de uitgaven het hoofd niel kunnen bicden. Het wekt daarom ontevredenheid, dat het ministerie van openbare werken dezer dagen 30 a 40 millioen aan werken gunde, die uitgesteld hadden kunnen worden. Jaarmarkt te Waalwijk Donderdag 13 November. Öp aandrang van den burgemeester der fabrikanten van die plaats op twee na be sloten, alle socialistische.werklieden te boycot ten. Wie blijken geeft het met het socialisme eens te zijn, wordt onmiddellijk ontslagen en wordt door geen der andere fabrikanten in dienst genomen.. Bij de Parijsche academie van geneeskunde is'een verzegeld schrijvèn ingekomen over een wérk, waarin de genezing der tering be sproken wordt. Dit werk is van de hand van dokter Letulle, een der beroemdste leden der Fransche medische faculteit en van dokter Marcjuezy. Door dokter Germain Sée is deze brief' opHet bureau der academie gedepo neerd. Een correspondent der Times heeft een onderhóud gehad met een vertrouwd vriend van prof. Koch, den heer Aug. Hirschwald, den bekenden uitgever, die het werk, waarin de- h'ooglee'raar zijn geneeswijze van tering zal- uiteenzetten, zal uitgeven. Het boek zal den vorm hebben van het wetenschappelijke werk over den „Cholera Bacillus," dat Koch 9 maanden na zijn vorige groote ontdekking uitgaf. Op een vraag van den correspondent, of Jr. Koch nu reeds patiënten behandelt, antwoordde de heer Hirschwald, dat de ge leerde bereid is, voor zoover het langzame proces van het bereiden der entstof dit ge doogt, patiënten aan te nemen, indien dezen de proeven willen ondergaan, en zich geheel tot zijn beschikking stellen, ook al komen zij uit het buitenland, indien de patient slechts moed genoeg heeft en niet te lang aan de ziekte lijdt. Nieuwe longen toch kan de ge leerde niet verschaffen. Patiënten in het bui tenland, die dus Koch's behandeling durven ondergaan, moeten 50 mark per maand betalen, vzich aan te melden bij prof. Frenzel, Charité Hospital, Berlijn:) Het plan bestaat, na Januari 120 bedden in het Charité ziekenhuis ter beschikking van dr. Koch te stellen. Op het oogenblik is de onderzoeker nog overstelpt met werk, daar verdeeling van den arbeid hier niet mogelijk is. Talrijke genees kundigen bieden hun hulp aan, doch deze kan niet worden aangenomen. Hoopen brie ven, die Koch dagelijks ontvangt, blijven onbeantwoord. De invoerrechten bedroegen in de maan den Juli tot het einde van October slechts 199.650.182 francs, tegen 206.901.018 fr. in WAALWIJK, 12 Nov. 1890. De remontecommissie, bestaande uit de heeren majoor Ramaer, van Leiden, kapitein •Kromhout, van Breda, en majoor-paardenarts Schröder, van Utrecht, is een viertal dagen in onze en omliggende gemeenten werkzaam geweest. In 't geheel zijn door haar slechts twee paarden voor 't leger aangekocht. Een schrale oogst Verleden Zondagavond opende de lie dertafel „Oefening en Vermaak," van Waal wijk en Bezooien, voor eene goed bezette zaal de reeks der winterconcerten. Het met zorg gekozen programma, waarop een drietal nummers voorkwamen, die hier voor 't eerst werden ten gehoore gebracht, werd uitstekend uitgevoerd, zoodat uitbundige toejuichingen Eene bijzondere vermelding verdienen de solisten, de heeren C. de Cortie, Frie van Iersel, P. Snijders, Adr. van Delft en P. van Ree, die verschillende keeren het publiek in verrukking brachten. De heer C. van Helvoirt verleende als al tijd zijne zoo gewaardeerde medewerking door zijn onverbeterlijk accompagnement op de piano. V Dienzelfden avond gaf de muziekvereeni- ë^ng St. Crispijn met hare tooneelclub Ons Genoegen eene voorstelling op de bovenzaal van den heer Van Kregten. Behalve verschil lende. nummers voor harmonie en een duo voor tenor en baryton werd opgevoerd lo. Fernand de speler, en 2o. De verstrooide notaris. Het publiek, dat nog al talrijk was opge komen, toonde zich zeer tevreden over de uitvoering der verschillende stukken, zoodat iedereen hoogst voldaan huiswaarts keerde. Aanstaanden Zondag hebben we een con cert van de zangvereeniging Cecilia, bij Van Kregten en uitvoering van de tooneelclub Eensgezindheid, bij G. van Huiten. Maandag concert van TEspérance op de harmoniezaal met medewerking van den heer Abr. de Winter. De Nederlandsche Bank heeft haar dis conto en beleeningsrente, wegens grooten uit voer van goud, op nieuw met V2 percent verhoogd. Bij de exploitatie-maatschappij zijn be- vorderd^ van stationschef 3e tot 2e klasse M. S. van 't Haat, te Geertruidenberg, en P. A. Soors d'Ancona, te Vlijmen. -- De Staatscourant bevat het volgende bericht omtrent den toestand van Z. M. den koning Gedurende de laatste veertien dagen heeft de toestand van Z. M. den koning weinig verandering ondergaan. De stoornis der geestvermogens blijtt de zelfde. De gemoedstemming van Z. M. is afwisse lend, nu eens kalm, dan weer eens opgewonden; het laatste vooral als de nacht slapeloos is doorgebracht. De lichaamskrachten, ofschoon ongetwijfeld verminderend, blijven nog voldoende. Voor het leven van Z. M. den koning dreigt op het oogenblik geen gevaar. Paleis het Loo, 10 Nov. 1890. Dr. S. S. Rosenstein. Dr. Vinkhuyzen. J. Vlaanderen Cz. De Noordbrabantsche maatschappij van landbouw heeft besloten, behoudens goed keuring vau den minister van oorlog, in 1891 weder aan drie jongelieden gelegenheid te geven zich aan de K. M. Academie te Breda zoowel theoretisch als praktisch te bekwamen in het hoefsmidsvak. Regentschap De staten generaal komen heden Woensdag bijeen om het wetsontwerp op het regent schap in ontvangst te nemen. Het zal p°yj~ derdag in de afdeelingen en waarschijnlijk Vrijdag in openbare zitting worden behan deld en aangenomen en afgekondigd op Za terdag. De belediging is op 18 November bepaald. De vorm der aanvaarding is in de Grond wet niet voorgeschrevenvermoedelijk zal zij bij proclamatie aan het volk worden be kend gemaakt. De Grondwet bevat alleen de bepaling dat de regent (of regentes) bij het aanvaarden van het regentschap, in een ver- eenigde vergadering van de staten generaal, in handen van den voorzitter den volgenden eed of belofte aflegt „Ik zweer (beloof) trouw aan den koning; ik zweer (beloof) dat ik in de waarneming van het koninklijk gezag, zoolang de koning buiten staat blijft de regeering waar te ne men, de Grondwet steeds zal onderhouden en handhaven. „Ik zweer (beloof), dat ik de onafhanke lijkheid en het grondgebied des rijks met al mijn vermogen zal verdedigen en bewaren dat ik de algemeene en bijzondere vrijheid en de rechten van a'le des konings onder danen en van elk hunner zal beschermen en tot instandhouding en bevordering van de algemeene en bijzondere welvaart alle- mid delen zal aanwenden, welke de wetten te mijner beschikking stellen, gelijk een goede en getrouwe regentes schuldig is te doen." „Zoo waarlijk helpe mij God almachtig („Dat beloof ik!") Wanneer het regentschap is aanvaard, eischt de Grondwet nog een tweetal voorzieningen. In de eerste plaats een wet regelende „het noodige toezicht over den persoon" des ko nings, zoolang Z. M. buiten staat is de re geering waar te nemen. Deze wet, waarbij een of meer voogden worden benoemd, moet in de vereenigde vergadering worden vast gesteld. De tweede regeling, bij gewone wet vast te stellen, bepaalt de som, die op het jaar- lijksch inkomen der kroon zal worden ge- koit voor de kosten van het regentschap. Deze wet, eenmaal afgekondigd, kan ge durende het regentschap niet worden ver anderd. Te Breda is Donderdagnacht een be langrijke diefstal met inbraak gepleegd ten huize van den president der arr.-rechtbank, mr. B. Plulshoff, in de Nieuwe Ginneken- straat. De dieven hebben zich door een op den tuin uitkomend keukenraam toegang we- een ander raam, dat zij met zeep hadden uitgelicht, verder binnengedrongen. Zij heb ben in het salon uit eene damesschrijftafel het daarin liggende geld, ongeveer f 100, ge nomen, en al de zilveren en gouden voor werpen uit eene zilverkast tot eene aanzien lijke waarde gestolen. Bij de ontdekking van den diefstal vond men de schrijftafel in den tuin liggen. Hoewel dadelijk een streng onderzoek is ingesteld, zijn de dieven nog niet gevonden. Dienzelfden nacht is ook diefstal met in braak gepleegd in de R. C. kerk te Tete- ringen, bij Breda. De dieven schijnen aldaar door een raam binnengedrongen te zijn en hebben al de zilveren en gouden kerksiera den geroofd en de offerbussen geledigd. Al leen de gouden kelk, welke in de sacristie bewaard wordt, is overgebleven. Men schrijft uit Gennep In den nacht van Zaterdag op Zondag is hier een vreeselijk drama afgespeeld. Op den weg van hier naar St. Jansberg, onder Ot- tersum, is een alleenwonend grijsaard van 70 jaren, de kleermaker H., in zijn stulp vermoord gevonden. Blijkbaar is er meer dan een misdadiger in het spel. De vermoorde was met verscheiden mes steken aan den hals en in de zijde verwond en naar een ander vertrekje gesleurd, de han den op den rug gebonden. Diefstal schijnt de drijfveer van de mis daad geweest te zijn, althans alle laadjes en kasten waren opengebroken en het gerucht liep, dat de man eerst kortelings t 2000 aan specie in zijn huis had, die hij nog moest uitzetten. Toen de misdaad ontdekt werd, was het lijk reeds koud, zoodat de moord in het be gin van den nacht schijnt te hebben plaats gevonden. Eep voorloopig onderzoek heeft slechts ge leid tot het ontdekken van sporen van bloed aan den weg voor het huis en het verbrijze len van 2 ruiten. Een volledig onderzoek moet nog plaats hebben. Te Udenhout bij Tilburg zijn verschil lende inwoners de dupe geworden van eenen sluwen oplichter, zekeren K., horlogemaker, die zich daar sedert korten tijd had geves tigd en het vertrouwen van verscheidene per sonen had gewonnen. Met een aantal horlo ges, die hem ter reparatie waren gegeven, heeft hij zich in de afgeloopen week in de richting naar Belgie uit de voeten gemaakt. Nasporingen bleven tot heden vruchteloos. De maréchaussée te Helmond heeft een drietal jongens in verzekerde bewaring ge nomen, die zich door in winkels binnen te sluipen meester maakten van al wat maar onder hun bereik lag. Brandewijn, koek, sui kergoed, alles was van hunne gading Op last der justitie te Rotterdam zijn door de maréchaussée zekere A. v. D. en diens echtgenoote M. H., sedert eenige da gen aan de Voorheide te Oosterhout woon achtig, gearresteerd en naar Breda overge bracht. Beiden worden beschuldigd van dief stal. In de suikerfabriek Groenendijkte Oosterhout, bij Breda, hebben de werklieden Vrijdag het werk gestaakt. Zij eischten van den directeur hooger loon. Deze eisch werd niet toegestaan en dadelijk werden andere personen in dienst gesteld. Het weekloon bedraagt ongeveer f10 per week. Uil Oudenbosch wordt gemeld Zondag ochtend 6 uren, nadat de werk lieden der suikerfabriek „De Mark" verlaten hadden, ontstond er brand in het gebouw aan den kalkoven. In een oogwenk stond het in lichte laaie, daar de brand gevoed werd door manden en gereedschap, die er gebor gen waren. Door de tijdige hulp van de brandspuit der fabriek van de heeren Granpré Molière Jaeger en Co., gelukte het den brand tol dat gebouw le bepalen. Gelukkig is de gashou der gespaard gebleven, zoodat de werkzaam heden op de fabriek geen noemenswaardige vertraging zullen ondervinden. Naar men verneemt, was het gebouw voor f 1500 ver zekerd. Daar het Zondag en een groot deel der bevolking ter kerk was, kwam de brandweer van Oudenbosch laat op het terrein. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat de rechtbank geen termen heeft gevonden om Aafje Kuypers gerechtelijk te vervolgen. Zij stelde haar mitsdien Zaterdag op vrije voeten. De officier van justitie heeft echter tegen deze beslissing verzet aangeteekend. In de Kalverstraat te Amsterdam heb ben dieven Vrijdagnacht een stuk gesneden uit de spiegelruit van het magazijn van den heer Etienne Delaunoy. De dieven hebben eene partij zilveren kinderspeelgoed, een antiek gouden lampetkom en kan, eene antiek zilveren cassette en meer dergelijke voor werpen ontvreemd, tot eene gezamenlijke waarde van f 3000. Een handelaar in diamant te Amsterdam is opgelicht geworden voor een bedrag van ongeveer f 21,000 aan diamanten. Hij had de partij ten verkoop in handen gesteld van een commissionair, een Rus, die zich er mede uit de voeten schijnt gemaakt te hebben, althans, van diamanten of Rus is sedert eenige dagen geen spoor meer te ontdek- Mozes Trigge, een jongen van 14 jaar, redde te Amsterdam een meisje uit de Nieuwe Prinsengracht en kreeg daarvoor als loon van de moeder van het meisje een paar duchtige stompen. Toen de vrouw echter aan het ver stand gebracht was hoe het geval zich had toegedragen, gaf zij den jongen als vergoe ding een dubbeltje. Door de politie te Utrecht werd Zater dagavond in de tapperij van B., op den Vleutenschen weg, een als heer gekleed per soon aangehouden, als verdacht door middel van bednegelijke handelingen in het specu- leeren op de bekende liefdadigheid van eenige meer gegoeden, in het bezit van een niet onbelangrijk bedrag te zijn gekomen. Genoemde persoon, P. genaamd en te Am sterdam woonachtig, moet namelijk door het schrijven van bedelbrieven, waarbij valsche verklaringen enz., werden gevoegd, het mede lijden van velen hebben weten op te wekken tot dat men eindelijk de zaak ging wantrouwen en de politie met een en ander in kennis stelde, waarvan het gevolg was, dat P. werd aangehouden, juist toen hij bij den tapper kwam informeeren, of er ook een postwissel voor hem was gekomen. Door de justitie wordt een onderzoek ingesteld naar aanleiding van een te Bussum voorgevallen sterfgeval van zekeren Kwiens dood, naar men zegt, is veroorzaakt door te Blarikum op hem gepleegde mishandeling. Van vijf vreemdelingen, die elkander in eene slaapstede te Venloo bestolen hadden zijn er drie door de politie te Roermond Zondag aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht. Een hunner was gewapend met een revolver. Zondag kreeg de politie te 's Hage be richt, dat de kassier van een groot bankiers huis te Parijs die zich schuldig had gemaakt aan valschheid in geschrifte en verduistering vermoedelijk naar ons land de wijk had ge nomen. Kort na ontvangst van het signalement heeft onze politie den ontvluchte weten te vinden in een hotel te 's Hage. De man is genaamd L. L„ oud 31 jaren van beroep kassier te Parijs, bij het huis Oppenheimer frères. Hij had eerst Vrijdag avond Parijs verlaten, nadat ontdekt was dat hij reeds geruimen tijd valschheid in de boeken en verduistering van gelden moet hebben gepleegd, tot een gezamenlijk bedrag zegt men, van 100,000 francs, welke som h°ri' zou verspeeld hebben op eenige duizenden fr. na, die nog in zijn bezit zijn gevonden De ontrouwe kasbeambte was bij zijne aanhouding in gezelschap van eene 20jarige A on o nnorc on r\n v^rrvx^Pirl ^r> rLrf\r-

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2