BUITENLAND. Spanje. Engeland. Duitsohland. Italië. Rusland. BINNENLAND, Te Vlot hebben ernstige gevechten plaats gehad tusschen werklieden, waarbij een doode viel en velen gekwetst werden. De leerlooiers te Barcelona staakten het werk. Naar uit Dublin gemeld wordt, is de Na tionale liga in 54 gemeenten van het graaf schap Fermanagh, benevens in 33 van het graafschap Monahan verboden. De krijgsraad, die een onderzoek zal instellen naar het vergaan der „Serpent" zal naar alle waarschijnlijkheid door den hertog van Edimburg gepresideerd worden. Het bankiershuis Baring Brothers, te Londen, heeft zijn betalingen gestaakt. De agitatie, die dit bericht in geheel Engeland heelt verwekt is groot, daar het een der grootste Engelsche bankiersfirma's is. Aan de firma Rothschild is de liquidatie der za ken opgedragen; op deze wijze hoopt men den val van andere kleinere huizen te ver hoeden. Toch moesten reeds verscheiden huizen hun betaling staken. Over het deficit wordt nog al gefabeld. Eerst werd gesproken van 40 millioen, later van 150, ia zelfs van 225 millioen. Het passief moet echter bijna ge heel door het actiei kunnen worden gedekt. Hoogstens zal er zes millioen te kort komen. Het hoold der firma, Charles Baring, is 65 jaar oud. Zijn titel is lord Revelstoke en sinds 1885 is hij lid van het lagerhuis. De plek waar het Engelsche oorlog schip „Serpent" den 11 dezer des avonds te 11 uur door de zee verzwolgen is, ligt ongeveer 40 Eng. mijlen van Corunna, bij het plaatsje Camerinas, welke haven men vermoedt dat het schip, wegens bekomen averij aan bodem of machine, trachtte te bereiken. Drie matrozen zijn van de geheele bemanning gered, uitgeput door het worstelen met de zee en gewond op de rotsen, die het strand omzoomen. Zij hebben verhaald dat de „Serpent," stoomeude met volle kracht gestooten is op eene rots, terstond door midden brak en in de diepte verdween. De schok kwam geheel onverwacht, wijl niemand vermoedde dat men zoo dicht bij de kust was. (Men neme hierbij echter in aanmerking dat het onkundige matrozen zijn, door zwakte nauwelijks in staat een behoorlijk verhaal te doen, van wie deze voorstelling afkomstig is.) De rots wordt vermoed te zijn het rif Laja del Buey, ongeveer 40 meter lang, waar bij laag water niet meer dan 4 voet water op staat. De branding is zoo woest, dat het geen wonder is dat van de meerer.deels beneden- deks vertoevende bemanning slechts drie per sonen aan land zijn kunnen komen. De meeste der in menigte aanspoelende lijken vertoonen zware verwondingen, door het stooten op de rotsen. Bij een brand in de Wellington-kazerne te Londen in het gedeelte voor gehuwde soldaten uitgebroken zijn 25 personen gewond, waaronder 6 zeer ernstig. Vele soldaten en vrouwen moesten met behulp van ladders uit de vensters vluchten. Alle hotels te Berlijn zijn vol teringlijders die zijn komen toesnellen om naar Koch's geneeswijze behandeld te worden. Cannes, Nice, Mentone en andere ziekenverblijven wordt aan de Times gemeld— zijn tijdelijk leeggeloopen. Uit alle landen stroomen ge neeskundigen toe om de nieuwe methode te leeren. De drukkerij van het Medizinische Wochenschrift is nauwelijks bij machte ge weest om aan de vele aanvragen om exem plaren te voldoen. Crispi is Maandag 9.46 naar Turijn ver trokken om, vergezeld van verscheidene ministers, deel te nemen aan het feestmaal en zijn rede uit te spreken. Villa, oud minister van binnenlandsche zaken onder Cairoli, heeft in een rede gunstig geoordeeld over de politiek van Crispi. Hij verklaarde, dat Crispi niet naar het dictator schap streefde,dat 't den minister van financien mogelijk zal wezen het evenwicht in de be grooting te herstellen en dat de triple-alliantie noodzakelijk is, opdat Italië den rechtmatigen invloed behoudt zoowel op het Balkan-schier eiland als op de Middellandsche zee. Terti, oud-minister voor landbouw on der Depretis, sprak te Carmagnola. Hij keurde de triple-alliantie goed, die den vrede ver zekerde en Italië bewaarde voor een isolement, dat noodlottig zou kunnen geweest zijn en dat zware militaire uitgaven zou hebben ge vorderd; de organisatie der bezittingen in Afrika werd daardoor vergemakkelijkt. Corvetto, onder secretaris van staat bij het ministerie van oorlog, sprak te Pesare en verwierp de beschuldiging, dat de militaire uitgaven en die voor de Afrikaansche bezit tingen boven de draagkracht der natie gingen. Door de rechtbank zijn Marie Gunzburg en drie van haar nihilistische medeplichtigen tot den strop veroordeeld. De vijfde be schuldigde, een oudofficier,werd vrijgesproken. De veroordeelden zijn door de rechtbank in de clementie van den keizer aanbevolen. Volgens een officieele schatting zijn er in Europeesch Rusland ongeveer 170.000 wolven. Het verlies aan schapen, zwijnen, paarden en ander vee, door deze roofdieren veroorzaakt, is zoo groot, dat het zelfs niet bij benadering kan begroot worden. De belooning voor eiken gedooden wolf bedraagt 10 loebel. In 1889 werden alleen in het gouverne ment Wologda 49.000 en in Kasan 3L.000 stuks gedood. In den loop van hetzelfde jaar vielen 203 menschen als offers dezer roofdieren. WAALWIJK, 19 Nov. 1890. In de gisteren avond gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad is de heer Gragtmans als lid geïnstalleerd. De gemeente-, armen- en gasthuisrekeningen en die der kamer van koophandel zijn, over eenkomstig de conclusie der commissie van onderzoek, onveranderd goedgekeurd. De begrooting der inkomsten en uitgaven voor 1891 is vastgesteld. Besloten is de levering a. van schrijf behoeften voor de secretarie, van de stukken, die ten behoeve der gemeente gedrukt worden, de registers van den burgerlijken stand, de registers van bevelschriften en van boek- en bindwerken, en b. Van schoolboekenleermiddelen en schoolbehoeften, voortaan, even als vroeger 't gevat was, te doen geschieden door de beide in de ge meente wonende boekdrukkers om beurten met dien verstande, dat in 1891 Baijens de schoolbehoeften onder b. zal leveren en Tielen ai het ander onder a genoemd; in 1892 om gekeerd Tielen de schoolbehoeften en Baijens het overige, en zoo vervolgens elk jaar bij afwisseling. De salarissen der onderwijzers van der Heijden en Bloemaerts zijn met f 50 verhoogd, terwijl Govaerts in 1892 in dezelfde gunst zal deelen, indien hij met gelijken ijver blijft voortgaan zich van zijne taak te kwijten en op zijn gedrag geene aanmerkingen vallen. Aan de teekenschool commissie werd een crediet geopend van f 125 voor noodzakelijke kosten bij een te houden teekenwedstrijd. Ten opzichte van de adressen Staller en van Lieshout over het geven van vakonder wijs in het schoenmaken is, overeenkomstig het voorstel der commissie, besloten, dat de raad voor dat doel zal beschikbaar stellen een lokaal, vuur en licht en kleine benoodigd- heden; aan den leeraar zal een salaris worden toegekend van flOO, voor het geven van tweemaal 2 uren les per week. De leerlingen (niet jonger dan 15 jaar) betalen f 1.— schoolgeld per 3 md. Eene commissie van toezicht zal benoemd worden. B. en W. zullen eene oproeping doen voor een leeraar. Een adres van H. Mulders en anderen, verzoekende aanleg van een voetpad van klinkers in de Stationsstraat, vanaf de spoor lijn tot aan de 2e Zeine, is gesteld in han den van B. en W., die voor de volgende vergadering dienaangaande een definitief plan zullen voorleggen. Een adres van den markt meester van Poppel, vragende om ook in 1891 het marktgeld te mogen innen tegen betaling van f 13U0, is mede in handen van B. en W. 2o. De post van f 6000, onder uitgaven uitgetrokken voor het bouwen eener onderwij zerswoning en in verband daarmede die onder ontvangsten, zijn veranderd in rr.emorieposten. Men achtte de som te hoog en zal een na der voorstel inwachten. Het uitvoerig verslag in ons volgend num mer. Het concert, verleden Zondag door de zangvereeniging «Cecilia» gegeven, is vrijwel geslaagd. De krachten, waarover de vereeni - ging beschikt, en de tijd van haar bestaan in aanmerking genomen, mag men zeggen dat de verschillende nummers over 't alge meen niet onverdienstelijk zijn gezongen. Jammer maar, dat hare uitvoeringen zoo slecht bezocht worden, ten spijt van al de moeite, die de werkende leden zich geven om zich te oefenen en bezoekers te lokken. Voor de uitvoering van «Eensgezindheid» verwijzen wij naar de rubriek „Ingezonden stukken." harmonie „l'Espérance" mocht zich Maandagavond in een zeer druk bezoek ver heugen. De zaal van de erven Van Riel was overvol. De verschillende nummers van het programma werden, onder directie van den heer Brohm, over 't geheel genomen zeer goed ten genoore gebracht, ofschoon het niet onopgemerkt bleef, dat somtijds dirigent en executanten niet volkomen gelijk gingen. De heer Brohm dirigeerde bij ontstentenis van den heer Schambergen, die sedert zijn ontslag genomen heeft ah directeur. De heer De Winter vergastte ons op eenige van de schoonste nummers van zijn uitgebreid repertoire: Jongens van Jan de Witt, Ram melslag, De spoortrein-conducteur en a's toe gift De bibliothecaris. Als altijd bracht hij zijne toehoorders in vervoering door zijne onnavolgbaar komische zetten en uitdrukkin gen en alle aanwezigen schokten van het lachen. Ontegenzeggelijk was de heer De Winter de held van den avond. l'Espérance heeft den honorairen leden een zeer prettigen avond bezorgd, die dezen win ter, naar wij hopen, door verscheidene der gelijke zal gevolgd worden. X- Onlangs drongen wij in ons blad aan op nauwkeurige opvolging van de bepalingen der arbeidswet; velen hebben daarmede hun voordeel gedaan en de zaken ingericht, zooals is voorgeschreven. Nog niet echter allen naar 't blijkt; want te Baardwijk is tegen een paar bazen geverbaliseerd, die kinderen be neden 16 jaar in 't werk hadden, zonder in 't bezit te zijn der vereischte.kaart en zonder een behoorlijke werklijst te hebben opgehan gen. Te verzuimen de arbeidskaart aan den burgemeester in te leveren bij ontslag van een jongen beneden 16 jaar en die te doen dienen voor zijn opvolger is eveneens een overtreding. Men zij nogmaals gewaarschuwd en hoede zich voor schade. Zondag op den middag ontstond er een begin van brand in een gedeelte van het huis van mej. wed. Dumoulin-Verwiel, bewoond door Rozen. Door de hulp van eenige personen, vooral van P. Schellekens, werd het vuur in de geboorte gestuit. Er was direct heel wat volk op de been. De prov. staten van Noordbrabant heb ben gisteren gekozen tot lid der eerste ka mer ter vervanging van den heer Hengst, den heer W. Prinzen Fzn., te Helmond. Op de Gorcumsche markt moeten de pick-pockets aardig aan 'twerk geweest zijn. Zoo verhaalt men van den burgemeester eener naburige gemeente, dat hem zijne portefeuille met f900 ontvreemd is. De Staatscourant bevat het volgend be richt omtrent den toestand van zijne majesteit den koning In den toestand van Z. M, den koning is noch verbetering, noch achteruitgang te be speuren. Slapen en waken wisselen elkander op onregelmatige wijze af, terwijl de krach ten dezeltde blijven. Uit Apeldoorn wordt nog gemeld, dat de hooge lijder gedurende de afgeloopen week meestal zeer opgewonden was, doch dat de patient thans iets kalmer is. Doordat een voldoende hoeveelheid voedsel wordt gebruikt, wordt een snelle afneming van krachten belet. Donderdagmorgen zal H. M. de koningin met gevolg per extra-trein van het Loo naar 's Gravenhage vertrekken en aldaar te onge veer 12 uren aankomen. De opening van de kamers van de staten- generaal zal met hetzelfde ceremonieel ge schieden, als bij 's konings aanwezigheid ge bruikelijk was. Welke beteekenis de ontdekking van prof. Koch voor ons land hebben kan, blijke uit de volgende cijfers. In 1888 stierven hier te lande aan tering 15,065 personen, en aan keel-en longtering (met inbegrip van bloedspuwing) 8407, te zamen dus 23,472 op een totaal van 91,241 overledenen, zijnde 52.4 op 10,000 inwoners. In de jaren 1879—88 overleden aan bo venvermelde teringvormen 247,687 personen. Niet ééne soort van ziekte sleept hier te lande zulk een aantal menschen ten grave. Het naastbij komen de ziekten der ademha lingswerktuigen (25.8 per 10,000 inwoners 'sjaars); dan die der spijsverteerings-werk- tuigen (13,4) en de chronische der ademha lingsorganen (12.4) maar, zooals men ziet alle veel minder verderfelijk. Met de varkensmesterij gaat het in Noordbrabant niet zoo voordeelig als verle den jaar. Toen was het spek omstreeks de zen tijd 6 8 cent per KG. duurder en waren de granen goedkooper. Daarbij is er tegen woordig weinig aftrek in vette varkens en zijn vele kleine boeren genoodzaakt zelf als spekslager op te treden. Naar qualiteit en gewicht worden de vette varkens thans voor 50 a 54 ct. per K.G. (schoon) verkocht. Maandagmorgen omstreeks 41/3 uur is te Almkerk brand ontstaan in de schuur van den landbouwer B. Vink tengevolge waar van die schuur met zijn huis en het daaraan belendend huis van den landbouwer G. van Brummelen zijn afgebrand. Van den inboe del van den eerstgenoemde is niets kunnen gered worden van dien van Van Brummelen weinig. Zaterdagavond wilde te Rozendaal (Nbr.) een reiziger in den trein naar Rotterdam stappen, doch had het ongeluk te struikelen, met het noodlottig gevolg, dat hij op het perron terecht kwam en onmiddellijk aan de gevolgen van dien val is overleden. Bij het schoonmaken van eene revol ver had de postbode V., te IJzendijke, het ongeluk dat het schot afging, waardoor zijne moeder in het hoofd werd getroffen. De ko gel kon niet verwijderd worden, maar de vrouw is bij kennis gekomen. Te Oosterhout is het tweejarig zoontje van P. v. S. in een pot met kokend water gevallen en aan de bekomen brandwonden overleden. Men meldt uit Utrecht Terwijl een buitenman zich Zaterdagmor gen op de Veemarkt alhier bevond en zich blijkbaar verlustigde in het aanschouwen van een door hem ter markt gebrachte koe, waar toe trouwens wel reden bestond, omdat het beest werkelijk een prachtexemplaar was, na derde hem een als heer gekleed persoon, die eenige oogenblikken om het boertje rond draaide en eindelijk, schijnbaar vol bewon dering, bij de koe bleef staan. Zooals zich laat denken, stond de eigenaar weldra aan de zijde van den heer, en was deze, die zich een goed kenner toonde, wei- nig oogenblikken later reeds omtrent al de goede eigenschappen van het beest op de hoogte. De prijs, dien het boertje voor de koe vroeg, scheen hem dan ook, na alles wat hij omtrent haar had vernomen, alleszins bil lijk, zoodat hij dan ook geen oogenblik aar zelde een bod te doen, doch ziet, juist toen de verdere onderhandelingen zouden aanvan gen, ontstond in hunne onmiddellijke nabij heid een oploopjewaardoor beiden een oogenblik in het gedrang geraakten en wel zoo, dat zij zich bijna niet konden roeren. Even daarna was de orde echter weer her steld, doch de vriendelijke heer was verdwe nen en met dezen tevens het horloge met ketting van den boer. Dat men hier met een vooraf beraamd plan heeft te doen gehad, lijdt geen twijfel. Een schoolmeester van den ouden stem pel In de jongste zitting van den gemeente raad van Barneveld kwam in het verzoek van den heer Aldus, hoofd der school te Kootwijk, waarin hij, wegens een gebrek aan de oogen, tegen 15 Nov. of 1 Dec. a.s. ont slag vraagt uit zijne betrekking; verder vraagt hij ontslag als klokkenist, vlaguitsteker en lantaarnopsteker te Kootwijk. Weer een voordeeltje voor het land De verlande arm van den Braakman tus schen den vasten wal van Biervliet en Phi lippine en het eiland den Angelinapolder, is rijp om bedijkt te worden. Een polder van ruim 290 hectaren zal daardoor ontstaan, waarvan ongeveer 260 aan den staat toebe- hooren. De bedijkingskosten zijn op f 360, de waarde van den bedijkten grond op f 1000 per hectare geraamdzoodat de bedijking den staat eene zuivere bate van ongeveer f 166,000 zoude kunnen opleveren. In de Notenboomenlaan te Utrecht, ontstond Zaterdagavond een hevige twist tus schen de echtelieden L., waarbij de man zich zoo driftig maakte, dat hij een koperen koffieketel van de tafel nam en daarmede zijn vrouw een duchtigen slag op het hoofd toebracht, waardoor zij verwond werd en he vig bloedende naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. De man, die zich on middellijk na het gebeurde uit de voeten maakte, is sedert niet meer gezien. Uit Noordbroek (in Groningen^ wordt gemeld Hoewel uit deze plaats zelden groote mis drijven te zijn te melden, is er nu toch te Noordhoeksterveen iets voorgevallen, dat ijse- lijk had kunnen afloopen. Er is namelijk ge vonden een flesch, gedeeltelijk gevuld met buskruit en voor 't overige met spijkers en scherp, staande aan de buitenzijde van de vensterbank eener dagloonershuizing. Een streepje zwam, op het eene eind in de flesch hangende met het buskruit in aanraking, was op het andere eind smeulende geweest, maar gelukkig gedoofd. De politie doet streng onderzoek. De hierna beschreven toepassing van electrische verlichting kan ten gevolge hebben, dat ongelukken op zee in vele gevallen ver meden kunnen worden. Een nieuwe soort van electrische zeelantaarn wordt aan den top van het loods- of stuurmanshuisje bevestigd, zoodat de stralen door den waarnemer naar iedere richting gebracht kunnen worden. Door middel van eene kleine inrichting kan hij naar zijn goedvinden den sterken lichtstraal tegen den hemel of het water werpen. In een don keren nacht zijn de voorwerpen op twee Engelsche mijlen afstand zichtbaar, bij den diksten mist nog op eene halve mijl afstand. Tegelijk is door middel van een gewicht, waarop de magneet werkt, ook de stoom- misthoorn onder controle van den waarnemer geplaatst. Hij kan den electrischen stroom richten naar de lantaarn en naar den misthoorn. Hierdoor heeft hij het in zijne hand het licht in regelmatige tusschenruimten te laten schijnen of steeds te laten gloeien. Verdere combi natiën zijn nog de volgende. Het licht begint van zelf te schijnen, zoodra de misthoorn begint te blazen; of de misthoorn blaast, zoo dra het licht verdwijnt; of licht en geluid worden atwisselend voortgebracht. Druncn 17 Nov. Gisteren avond ten 10 ure overleed alhier na eene ziekte van eenige weken de Heer A. P. van Loon in den ouder dom van ruim 71 iaren. Zijn heengaan is voor Drunen een gevoe lig verlies. Gedurende een tijdsverloop van 25 jaren heeft hij als wethouder de belangen onzer gemeente behartigd met eene nauw gezetheid en eene toewijding, als gold het meer dan zijn eigene zaak. De belangeloos heid en de ijver, die hij in deze gewichtige, maar moeilijke en vaak ondankbare betrek king aan den dag heeft gelegd, geven hem aanspraak op de dankbaarheid van geheel Drunen. Deze eigenschappen, gevoegd bij zijnen echt Christelijken levenswandel en zijoe buitengewone eenvoudigheid deden hem de achting verwerven van den arme en alle weldenkende burgers onzer gemeente. Hij moge hierboven het loon vinden voor zijne giften en trouwe diensten.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2