NET ZUIDEN, TWEEDE BLAD. Zondag 30 N ovember '90. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitsfhland. Italië. Oostenrijk. Amerika. "BINNEN LAN 1)7 Eenige Parijsche export- en commissie huizen hebben besloten te protesteeren tegen het plan cler. parlementsleden, om bescher mende rechten in te voeren, vooral tegen de rechten op grondstoffen. Naar Padlewski, den vermoedelijken da nder van den te Parijs gepleegden moord op generaal Seliverstoff, wordt nog steeds vruch teloos gezocht. Volgens sommigen zou hij zich nog te Parijs schuilhouden volgens een bericht uit Brussel zou de politie hem daar op het spoor zijn. De kardinaal Lavigerie is van Algiers naar Bfciska vertrokken, om aldaar, gelijk gezegd wordt, werkzaam te zijn voor het organisee- ren van pioniers, zoogenaamde fraters van de Sahara, die op vreedzame wijze de woes tijn zullen trachten binnen te dringen ter be vordering van de beschaving in de oasen. Een brief van kardinaal Lavigerie, tot de Fransche katholieken gerichtbevat een nadere uitlegging van den door hem uitge sproken toast bij de Fransche marine. De republiek acht de kardinaal den eeni- gen mogelijken regeeringsvorm voor Frank rijk. De monarchie heeft zich met den graaf De Chambord den doodsteek gegeven, wat de graaf van Parijs zich zelf deed door alle middelen goed te verklaren. Zelfs gelooft de kardinaal, dat de republiek nog een zeer lang bestaan zal hebben. Ten slotte toont hij aan, dat -de kerk ook alle regeeringsvormen aan neemt, mits zij niet in hare principes wordt aangetast. Onder de 120 voorstellen, waarvan de eer ste lezing ii> het lagerhuis zal plaatshebben, bevindt er zich een van Gladstone, dat strekt ;tot toelating ook van katholieken tot de waar digheid van lord kanselier van Groot-Brittannie en onderkoning van Ierland. Gladstone's aan hangers juichen dit voorstel van harte toe. Tusschen de politie en de sociaal-demo- craten-,- te Bochum, is het Maandagavond tot ■'een treffen gekomen. Toen de politie name lijk.- drie roode vlaggen wilde verwijderen, /verzette een aantal sociaal-democraten zich daartegen. Weldra waren 10 politieagenten met de socialisten slaags, die, hoewel in meerderheid; het onderspit moesten delven. Zestien sociaal-democraten werden gearres teerd, waarvan 7 in arrest moesten blijven, wijl zij van vuurwapens waren voorzien. Overstroomingen in Duitschland. De Wupper heeft, naar uit Elberfeld wordt igemeld, een överstrooming veroorzaakt, zoo- fals men, na de verbeteringen in die rivier aangebracht, niet meer verwachtte. Het ge- iheele lager gelegen gedeelte van Elberteld istaat onder water. Het water stroomt door diet raadhuis en reikt zelfs tot het marktplein ,-en. het postkantoor. Het verkeer door de i;verschillen de hoofdstraten en over de brug* [gen is gestremd. Vele fabrieken staan stil en j;de zittingen van het landsgericht konden niet •plaatst hebben. Maandag rees het water vijf kluim per uur. Arnstadt, Grafenroda en Ohr- druf staan geheel onder water en Erfurt wordt ■bedreigd. Over geheel Thüringen hebben zware stormen gewoed. Tellmenau zijn verscheiden huizen ingestort Het ten noorden van de spoorlijn gelegen gedeelte van Eisenach staat eveneens onder water, wat ook met het wes telijk gedeelte van Coburg het geval is. De brandweer en de militairen verleenen kracht dadige hulp. Uit Danzig, Lübeck, Kiel, Sleeswijk, Ros tock, Dresden, Elberfeld, Erfurt, enz. komen nog voortdurend berichten van overstroo mingen, die thans blijken grooter schade te hebben aangericht dan men aanvankelijk ver moedde. Millioenen en millioenen zijn door het water vernield. Ook zijn tal van men- 'schenlevens te betreuren. Te Elberfeld kwa men vijf personen in het water om, en in den Tèplstroom werden vele lijken drijvende gevonden, die nog niet zijn herkend en wier aantal ook nog niet met zekerheid is te be palen. Gelukkig is door de vorst het water thans aan het zakken gegaan. Het zal echter een geruimen tijd duren, alvorens de laatste spo ren der overstroomingen zijn uitgewischt, voör 'alle dijken gestopt en versterkt en alle ver nielde bruggen hersteld zijn. De koninklijke commissaris van Spezzia heeft alle werklieden, in dienst der gemeente ontslagen. Onder de bevolking is dienten gevolge een gisting waar te nemen. In het bosch Eichwaldknuppel, bij Enze'rs- dorf, is dezer dagen een schat gevonden, namelijk 1200 goudstukken voor het mee- rendeel kronen uit het begin der 17e eeuw. Houthakkers, die voor den eigenaar, graaf Spangen werkten, deden de eeiste ontdek king. Men zoekt nu op verschillende plaatsen in het bosch, of er ook nog meer bedolven schatten zijn. Men verhaalt dat reeds vroeger, vijftig ja ren geleden, een jager in dat bosch geld stukken vond. Hij nam er eenige van, maar hoorde een zonderling onderaardsch gedruisch waarop hij de vlucht nam. Hij deelde toen zijn ontdekking aan de eigenaars van het bosch medeer werd gezocht naar den schat maar er werd niets gevonden. Een paar dagen voor de vondst in het bosch had een vlak daarbij wonend -herbergier in zijn kel der, waar de grond wat werd omgegraven, een kruik gevonden met 300 goudstukken. Volgens den Milwaukee Herald verhaalt het Roodhuiden-stamhoofd Sitting Bull, dat de Messias, van wien in de berichten om trent den Indianen-opstand sprake ishem verscheen en verklaarde, de Messias te zijn die eens onder de blanken op aarde kwam maar die nu tot de verdrukte Roodhuiden gekomen was „om hunne jachtgronden terug te geven en de blanken te tuchtigen." Ook aan het stamhoofd „Stekelvarken," is de Messias ouder gelijke omstandigheden ver schenen. Volgens het Engelsche blad Daily Chro nicle is de Indianen opstand te wijten aan de Amerikaansche regeering, wier ambtenaren de roodhuiden verdrukt en vervolgd hebben. De Amerikaansche regeering heeft aan „Buffalo Bill" (kolonel Cody) order gezonden om naar het tooneel der onlusten te vertrek ken. Hij vertrok Zondagavond naar Omaha. In een „intervieuw" zeide kolonel Cody »Ik zal Maandag in Omaha zijn. Van daar ga ik onmiddellijk naar Rushville, 31 mijlen van Pine Ridge. Daar het seizoen het uitbreken van onlusten tegenwerkt, zal geen Indiaan, die nog een greintje verstand heefthet oorlogspad betredentenzij hij voedsel heeft voor zichzelf en voor zijn paard. Met de fanatieke Sioux, die thans van zons opgang tot zonsondergang dansen, is het an ders. Zij gelooveu den grooten geest te dienen. Zij gelooven, dat zij de komst van den Messias vieren. Er zal moeilijkheid ko men, tenzij aan de dansen een einde wordt gemaakt. Wat mij het gevaarlijkst toeschijnt, dat isde zeer verspreide invloed van de Messias-beweging. De Indianen telegraphee- ren niet en schrijven ook geen brieven en toch dansen al de westelijke stammen van de kust tot de Mississippi en van Britsch Columbia tot Arizona den geestdans en ver wachten zij de de komst van den grooten aanvoerder. Zij zullen blijven voortdansen totdat zij wild zijn en dan weerlooze kolo nisten gaan scalpeereu. Van den anderen kant kan de tusschenkomst der soldaten een oorlog verhaastenzoodat het er van alle kanten kwaad uitziet. Van alle slechte Indi anen is „Sitting Bull" de slechtste. cRock Bear> en „Red Shirt", die krijgsaanvoerders zijn, zullen het noodige doen om „Sitting Buli' te verslaan. Deze mannen warén bij mij op mijne reizen. „Sitting Bull" zal altijd aan de zijde der ontevredenen gevonden worden. Indien er geen verstorend element is, zal hij er een doen ontstaan. Hij is eer. gevaarlijk Indiaan en zijn tegenwoordig ge drag voorspelt moeielijkheden.» Het schijnt, dat de Canadeesche Indianen zich rustig houden en niet onder den invloed staan van de agitatie in Dakota, ofschoon er pogingen werden gedaan om hen over te halen zich aan te sluiten. „Sitting Bull" is bekend als een uiterst wreed opperhoofd. Wanneer zijne bende in de laatste rebellie blanke kolonisten ontmoette volgden er vreeselijke tooneelen. Zelfs hulpe- looze vrouwen en kinderen werden aan naam- looze wreedheden blootgesteld. /C, WAALWIJK, 29 Nov. 1890. Beroepen bij de herv. gem. te Waalwijk ds. G. J. Brutel de la Rivière, te Zundert. Tegen morgen avond is eene vergade ring uitgeschreven voor de leden van de Waalwijksche IJsclub (zie advertentie). Wezenlijk jammer is 't, dat bij zulken vorst om zoo te zeggen in onze gemeente geen ijs te vinden is. Het bestuur der ijsclub heeft, naar men ons mededeelt, wel pogingen aangewend om, even als verleden jaar, banen te hebben in den Buitenpolder, maar is daarin niet mogen sla gen. In de bijeenkomst op morgen avond, zullen de leden wel nadere inlichtingen hooren. Het adres van rouwbeklag der tweede kamer aan hare majesteit de koningin-weduwe- regentes is een zeer gematigd stuk. Er wordt gesproken van de ontroering waarmede de tweede kamer het overlijden vernomen heeft van den zoon uit het roemruchtig Huis van Oranje; van de erkentelijke hulde, die de vertegenwoordigers der natie brengen aan den vorst, die gedurende een lang tijdperk zijn krachten wijdde aan de bevordering der be langen van den staat. Verder wordt er op gewezen, dat de koning zijn belofte van 1849 getrouw is nagekomen om aan de grondwet volledige werking te geven, en dat zijn naam verbonden is aan vele belangrijke maatregelen. Ten slotte betuiging van deelneming in het verlies, dat het koninklijk huis heeft geleden, de verzekering van trouw voor de toekomst en de inroeping van Gods zegen. Volstrekt geen opgeschroefde verheerlijking van de verdiensten van den overledene. Toch was er één lid der kamer men begrijpt, dat het Dornela Nieuwenhuis was die tegen de afzending van het adres stemde Naar wij vernemen, zal H. M. koningin Emma hoogstwaarschijnlijk als regentes en voogdes over de minderjarige koningin be- éedigd worden niet in de vergaderzaal van de tweede kamer, maar, in tegenwoordigheid van de leden der staten-generaalin een kerkgebouw te 's Gravenhage, waarschijnlijk de Willemskerk aan de Nassaulaan. De leden van den raad van voogdij zouden eerst later in een vereenigde vergadering der staten-generaal worden beéedigd. Het publiek wordt uitgenoodigdzorg te willen dragen voor eene stevige en zorg vuldige verpakking der bij gelegenheid van het aanstaande St, Nicolaasfeest met de pak- ketpost te verzenden voorwerpen. Voorts wordt met nadruk aanbevolen de adressen, voor zoover zij niet op den omslag der pakketten kunnen geschreven worden met de eene of andere kleefstof, doch niet met lak, daarop in hun geheel vast te hechten, in dier voege dat voor het losraken, tijdens het vervoer, geen gevaar besta. (St. Ct.) Het rijkstelegraafkantoor te Bokstel zal, ook na 30 dezerop werkdagen open zijn van 8 uren voor- tot 1 uur namiddags, en van 3 tot 9 uren namiddags. De diensturen op Zon- en feestdagen blijven mede onver anderd. (StaatsCt.) Men meldt uit Dongen Bij P. E. alhier, bode op Oosterhout, heeft een stoute diefstal plaats gehad. De bewo ners bemerkten bij hun ontwaken, dat in hun slaapvertrek het nachtlicht helder opgedraaid, en het raamuitkomende in eenen zijgang opgeschoven wasook dat de achterdeur openstond, en dat uit den zak van eene jas, die hing aan den knop van een stoel bij de bedstede was ontvreemd eene portefeuille inhoudende ruim f280 voor geïncasseerde, en voor nog ie innen wissels, voor meer dan het dubbele bedrag. Een jong paartje, op weg naar het stad huis te Vlissingen om hun huwelijk te sluiten, overkwam in korte nabijheid daarvan een treurig ongeval. De paarden van het rijtuig, door het gefluit van een kwajongen geschrikt, geraakten op hol. Bij het stadhuis vloog het span tegen de boomen, waardoor de koetsier van den bok werd geslingerd, onder het rij tuig geraakte en deerlijk gewond op het stad huis moest worden gedragen. De paarden geraakten met den disselboom in een zich aldaar bevindend kommiezenhuisje, waardoor hunne vaart gestuit werd. Het rijtuig werd erg beschadigd, doch bruidegom en bruid bekwamen geen letsel; alleen viel de laatste in onmachtzoodat eerst een uur later de trouwplechtigheid tot uitvoering kwam. In den nacht van Zondag op Maandag jl. heeft men getracht in de pastorie te Nu land (N.-Br.) in te breken. Tusschen 12 uur en half 1 werd de pastoor gewekt door een bonzen of stooten tegen het raam zijner slaapkamer. Deze slaapkamer is op de 2e verdieping. Opziende, bemerkte hij een man voor het raam, die trachtte het omhoog te schuiven. De pastoor sprong uit bed, liep op het raam toe en sloeg er tegen. De in breker zich ontdekt ziende, klom daarop ijlings naar beneden. Intusschen had de pastoor zijne revolver gekregen en schoof het raam op. Nu zag hij eene ladder tegen den muur staan, maar wat zijwaarts afziende, meende hij den inbreker in een hoek te zien staan. Hij schiet er op, en daar springt iemand te voorschijn en vlucht langs de trap van het bordes. Nog tweemaal schiet de pas toor, doch schijnt den inbreker niet getroffen te hebben, althans deze ontvluchtte, 's Mor gens zag men dat de gebruikte ladder eene der kerkladders isdie achter de pastorie bewaard worden. Daar deze ladder te lang was, was zij door den inbreker of inbrekers? in twee stukken gekapt. Van het ondereind had men gebruik gemaakt, terwijl het boven einde aan den zijkant der pastorie tegen een raam gezet was. Maar men ontdekte 's mor gens nog meernamelijk dat de inbreker reeds binnen geweest was en wel op een kamertje naast de slaapkamer Hij kon even wel, omdat de deur hiervan gesloten was en de sleutel van de buitenzijde in het slot stak, daar niet uit en heeft toen waarschijnlijk ge tracht in de naastliggende kamer toegang te krijgen. Het raam van het kamertje stond s morgens opgeschoven. Het was met eene pin gesloten geweest, doch deze was door den inbreker geforceerd. Tevens vond men 's morgens onder tegen den muur staan een dolkmes aan een eind hout gebonden. Daar dit hout in de nabijheid afgesneden scheen, ging men zoeken en vond dan ook spoedig de plaats. Ook vond men daar eene onder broek die van het bewuste kamertje bleek medegenomen te zijn. Er wordt verder niets vermist. Alhoewel een ijverig onderzoek ingesteld is, is men den dader of de daders van dez« brutale inbraak nog niet op het spoor. (P.N.B.) Donderdagnacht heeft men iemand te Amsterdam f 200 aan bankpapier ontrold. Als de man den nacht thuis bij vrouwlie had doorgebracht, dan was hij nu stellig f 200 rijker. Uit Vlissingen wordt van Maandagnacht gemeld Omstreeks half twaalf werd bekend, da' in eene loods aan de Tweede Binnenhaven (dezelfde waarin dezen zomer een klein be gin van brand ontdekt werd) brand was uit gebroken die door den feilen oostenwind zoodanig werd aangewakkerd, dat na korter tijd de grootste helft der loods, die 147 M lang is, in lichte laaie stond. Als gewoonlijk was de brandspuit der marine het eerst bi de plaats der ramp, die met de later toege snelde brandspuiten van de infanterie, dei klasse van discipline en die der stad, mei de grootste inspanning er in slagen mocht den loop van het vuur te stuiten, zoodat mer omstreeks 1 uur 's nachts het gevaar vooi verdere uitbreiding had bedwongen. Het grootste gedeelte der loods was ledig doch een gedeelte er van be/atte de vee fokkerij en slachterij van den heer Nathan welke geheele inrichting, met al het levenc. vee en de gereedschappen is vernield. Een eind verder bévond zich in dezelfdt loods een apartement, waar goederen voor de Castlebooten waren geborgen. Deze goederer zijn uit voorzorg buiten de loods gebraciil en hebben niet het minst geleden. Op korten afstand van den brand zijn de bergplaatsen en het reservoir met petroleum van pakhuismeesters te Rotterdam, doch daai de wind in afwijkende richting was, bestond daarvoor geen direct gevaar. De oorzaak is nog niet bekend; men zegl dat na 6 uur 's avonds niemand meer in dt loods is geweest. De loodsen, die aan het rijk behooren doch bij erfpachtcontract van de havenwerker aan de kon. maatschappij de Schelde zijn overgegaan, zijn, zoowel als de veefokkerij van den heer Nathan, aan de Beurs te Rot- ternam verzekerd. Kaatsheuvel. Zondag jl. herdachten C. Ves- ters en J. van Oijen, alhier, den dag, waarop zij vijftig jaar geleden in het huwelijksbootje stapten. Het ontbrak hun niet aan de noodige be langstelling, waaronder vele blijken van stof- felijken aard, die hun op zulk een feest en onder hunne behoeftige omstandigheden goed te stade kwamen. Dussen, 27 Nov. Tengevolge van de in gevallen vorst zijn de werkzaamheden aan den Maasmond alhier, tijdelijk gestaakt en een 500 polderwerkers buiten werk gesteld. Oosterhout, 26 Nov. In zijne vergadering van heden heeft de raad voor den aanleg van een kanaal van de Zuidwillemsvaart tot den Amer eene subsidie van f50,000 toe gekend. Die van Tilburg heeft voor hetzelfde doel een half millioen beschikbaar geesteld. 's Konings begrafenis. Uit het Loo wordt omtrent de plechtigheid der kisting van 's konings lijk het volgende bericht: Te 8 uren Woensdagavond kwam uit de residentie de reeds beschreven lijkkist aan, die het stoffelijk hulsel des konings zal be vatten. Nadat de kist per wagen van Apel doorn naar het paleis was vervoerd, begon de treurige plechtigheid even vóór 9 uren. De heer Vlaanderen, 's konings arts, was bij de plechtigheid tegenwoordig. In de sterf kamer werd het lijk van het doodsbed op het laken in de kist nedergelegd, waarna deze op eene kleine handbaar werd geplaatst en door vier lakeien, twee kamerdienaren, twee onderadjudanten ordonnancen en een sergeant majoor-geweermaker werd gedragen naar de audiëntiezaal. De heer Vlaanderen, graaf Dumonceau en jhr. De Ranitz begeleidden den treurigen stoet door het paleis. Aan den ingang der rouwzaal werd de stoet opgewacht door de heeren jhr. Röell, jhr. Van de Poll, baron Taets van Amerongen en baron Van Tuyll van Serooskerken. De architect, de heer P. F. W. Mouton, verleende bij de over brenging zijn bijstand. De looden kist is eerst namiddags dichtgesoldeerd terwijl het eikenhouten omhulsel tijdelijk is dicht- geschreefd. In de rouwkamer, waar het lijk thans rust, is het Smyrna's vloerkleed met een zwart overtrek bedekt. Langs de wanden hangen met krip omwoelde lusters. Op den schoor steen en aan den ingang der zaal branden waskaarsen. De kist is op twee niet hooge schragen geplaatst in een berceau van hoog opgaand groen; aan weerszijden staan cande- labres met brandende kaarsen. Op ieder, die het rouwvertrek binnentreedt, maakt het een diep plechtigen indruk. Kwart vóór tien'uren was de droevige ver richting afgeloopen. Twee kamerheeren bleven in de zaal achter ter bewaking. De rouwstoet, welke het stoffelijk overschot van den koning van het Loo naar de resi dentie begeleiden zal, zal eenvoudig zijn. Achter den koninklijken rouwwagen zullen zich vier volgrijtuigen aansluiten, waarin ge zeten zijn de groot officieren, de kamerheer ceremoniemeester eu kamerheeren van het huis van den ontslapen monarch.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 5